Jirapong Meenapra Clocks 10.61 100m, Ng Chin Hui 47.92 400m - 7th SEA Youth Singapore 2012

>> April 29, 2012

Thais sprinter Jirapong Meenapra claimed gold medal in the men's 100m during the 7th Southeast Asian Youth Athletics Championships 2012 in Singapore after clocking a season best time of 10.61s (0.0).


The 19-year-old whose personal best is 10.45s competed in U-21 (new / additional category in SEA Youth) has beaten Indonesia's Sapwaturrahman (10.72s) and another Thais Kritsada Namsuwan (10.74s) in silver and bronze medal positions respectively. 

Zaidatul Husna Zulkifli,19, made a success for Malaysia after winning the women's 100m in a time of 12.14s (-0.4). Silver and Bronze medals went to Thais Chorlanda Kirdbut (12.31s) and Supawan Thipat (12.44s).

There's an exciting moment in the men's 400m. Singapore's Ng Chin Hui stopped the clock at 47.92s to win gold, but it was only 0.02s ahead of Thailand's Nitipol Thongpoon (47.94s) in silver position. More interestingly both times are inside the standard (47.95s) of the IAAF World Junior Championships, which will be held in Barcelona on 10-15 July 2012. 

Highlights in Day 1, April 28, 2012 (for Youth / 17 Years and Under);

Jarurong Chimruang (Thailand), 16,  wins the boys 400m in 49.22s.

Malaysia's Saranraj s/o Sivamani lowered a meet record in 2000m steeplechase in 6:09.26s and won the gold medal. Quite near to him was Vietnam's Nguyen Thanh Bao in silver position but also finished inside the record mark with 6:15.25s.

Malaysia's Mohd Azly Ghazaly registered the highest bar in his life in the high jump after clearing 2.13m and won the gold medal. 

Muhammad Shamsuddin (Malaysia) won the discus throw in a new meet record of 51.95m. 

Quac Thi Lan (Vietnam) produced the fastest time of 400m in Southeast Asia (women / season leader) after setting 53.76s, thus qualified for World Juniors. She beats teammate Nguyen Tho Oanh in second place (55.03s).

Nguyen Thi Oanh (Vietnam) also surpassed the World Junior standard in the girls 400m hurdles with 60.25s.

16-Year-old Shahidatun Nadia Mohd Zuki (Malaysia) soars to 6.03m leap (+1.6) in the girls  long jump and retained her gold medal from 2011.

In the girls hammer, Panwat Kimsrang (Thailand) outclassed the rest of the field when she throw the iron ball at a distance of 55.50m, beating the silver medalist by 10 metres!, but the mark was short a few centimetres to World Junior standard (56.00m).

Update: Highlights in Day 2, April 29, 2012 
Thailand's Kacha Sawangyen won youth 200m in 22.02s, it was achieved after compatriot Sowan Ruttanapon took the men's U21 in 21.64s.

Thailand's Phiraphon Chitpho wins youth hammer throw (5kg) in a new meet record of 56.38m.

Narta Sugara of Indonesia threw 15.63m in youth shot put (5kg) and won the gold medal.

Zaidatul Husna Zulkifli has completed a double in sprints, winning the women's 200m for U21 in a personal best time of 24.59s.

Thailand team swept all the relays except (4x100m girls youth ).

Singapore has been crowned as the overall champion after totaling 305 points / overall score. Thailand in second place with 228, followed by Indonesia (177), Vietnam (170), Malaysia (161), Philippines (11), Laos (8), Myanmar (5) and Brunei (0).

Download full results here

Medal Tally;


News by AdrianSprints.com
Results courtesy of SAA

Read more...

Mizuno Sprint Spike Citiusu Japan SR-U - For Sale

>> April 23, 2012

Product: Sprint Spike (SOLD OUT)
Brand: Mizuno 2010 Citiusu Japan SR-U
For Events: 100m, 200m, 400m and Hurdles
Condition: Brand-New, Unused, Unworn, with original Box from Japan
Weight: 180 Gram (consider light weight for sprint spike)
Availability: Only ONE left in stock
Size: US 8.0 / UK 7.0 / EUR 40.5 / JPN 26.0
Original Price: 15,700 Yen / USD 197.00 / MYR 590.00
Price after discount:
1) Malaysia: MYR 450.00 (including handling and shipping)
2) Outside Malaysia: USD 157.95 (including shipping and handling)
Shipment: Shipped to WORLDWIDE
How to Buy: 
1) Malaysia: Contact;  info@adriansprints.com
2) Outside Malaysia: Click Here
Note: Price is subject to change without prior notice. Good sold are not returnable and refundable.

Mizuno 2010 Citiusu Japan SR-U (For Faster Times!!)

Explode out of the blocks with Mizuno 2010 Citiusu Japan SR-U 

Order Now - Click HERE (Worldwide) / For Malaysian email to; info@adriansprints.com

Read more...

VIDEO 110mh Siddanth Thingalaya 13.66s, Rayzam Shah Wan Sofian 13.81s Australian Open 2012

>> April 17, 2012

Video of mens 110m hurdles at the 90th Australian Championships in Athletics 2012. India's Siddanth Thingalaya bettered his own national record to 13.66s and retained his gold medal at this champs, while Malaysia's Rayzam Shah Wan Sofian finished in silver position (also retained his silver from last year) in a personal best time of 13.81s. Read a related article here



Courtesy of Athletics Australia

Read more...

Cambodian Hem Bunting Renews National Record 2:23:29 at Paris Marathon

>> April 16, 2012

Cambodia's Hem Bunting has made a significant effort in his first Marathon outing of the year after finishing in top 50 (42nd) at the 36th edition of Paris Marathon (15.04.2012) with a fastest time he ever run in his life 2:23:29. The time also improved on his previous national record 2:25:20 set during 2009 SEA Games in Vientiane where he won bronze medal. Not only that, his official intermediate time at half marathon shows 1:09:04, which is a new national record as well.


The race was won by Stanley Kipleting Biwott of Kenya in a time of 2:05:12, followed by Ethopians Raji Assefa (2:06:24) and Sisay Jisa (2:06:27). 

The 26-year-old who represented his country at 2007 World championship in athletics won silver medal at 2007 SEA Games at Nakhon Ratchasima, and then bronze medal at the next edition but surprisingly was not in the 2011 SEA Games team although remain unbeaten in Cambodia and has recorded the fastest time at the year.

Bunting's outstanding performance in Paris would certainly gain him an "auto slot" for the Olympic Games, that when it counts the fairness and appropriateness in the selection of athlete in a major event, and of course this apply when there are no other athletes in Cambodia that achieve the required standards of the Olympics.

For a record, his time is the fastest in Southeast Asia so far this year, and even much better than the winning time of 2011 SEA Games (2:27:45).

Watch documentary on Hem Bunting (by Trans World Sport in 2009)

Read more...

Results - 90th Australian Athletics Championships, Melbourne 2012 (Lakeside Stadium)

>> April 15, 2012

Highlights at the final day (15.04.2012) of the 90th Australian National Championships 2012:  Dani Samuels won her 7th consecutive National title at discus throw (62.34m); Melissa Breen won sprint double, with double personal best (100m 11.31s, 200m 23.30s); India's Siddhant Thingalaya bettered his own 110mh national record 13.77s, with a time of 13.66s. Following is the results (top eight finals, except as noted);  Results Day 1 here, Day 2 Here, related story here


MEN

200m, +0.2
1. Joseph MILLAR NZL... 21.27
2. Matthew DAVIES AUS... 21.36
3. Tama TOKI NZL... 21.43
4. Sean WROE AUS... 21.44
5. Alex CAREW AUS... 21.44
6. Liam GANDER AUS... 21.53
7. Mangar CHUOT AUS... 21.60
8. James GRIMM AUS... 21.72

Heat 1, +2.1
1. Matthew DAVIES AUS ...21.08
2. Joseph MILLAR NZL... 21.20
3. Mangar CHUOT AUS...  21.25
4. Liam GANDER AUS... 21.41
5. Carl VAN DER SPECK NZL... 21.53
6. Joshua MCCABE AUS...  21.65
7. Ross LOVELL AUS... 21.84

Heat 2, -0.7
1. Sean WROE AUS... 21.48
2. James GRIMM AUS...  21.49
3. Adrian MOTT AUS...  21.58
4. Nicholas BOYLETT AUS...  21.61
5. Cameron FRENCH NZL...  21.92
6. Christian MACKENZIE AUS...  21.98
7. Brendan ASHCROFT AUS...  22.28
8. Jarred GILROY AUS...  22.43

Heat 3, +1.3
1. Tama TOKI NZL...  21.24
2. Alex CAREW AUS...  21.64
3. Kurt MULCAHY AUS...  21.65
4. Gary FINEGAN AUS...  21.91
5. Ollie WURM AUS...  22.03
6. Ben HAYWARD AUS...  22.08
7. Luke GRIMLEY AUS...  22.22 8
8. Max Matthew WALDRON AUS...  22.26


400m
1. Steven SOLOMAN AUS...  45.54
2. Ben OFFEREINS AUS...  46.30
2. Alexander BECK AUS... 46.30
4. Kevin MOORE AUS...  46.56
5. Craig BURNS AUS...  46.64
6. Matt LYNCH AUS...  46.73
7. Joshua RALPH AUS...  47.12
8. Andrew BOUDRIE AUS...  47.49

1500m
1. Jeffrey RISELEY AUS...  3:47.78
2. James KAAN AUS...  3:48.00
3. Jeremy ROFF AUS...  3:49.40
4. Mitchel BROWN AUS...  3:50.01
5. Philo SAUNDERS AUS...  3:50.18
6. Marc SEE AUS...  3:50.64
7. Daniel CLARK AUS ...3:51.62
8. James CONNOR AUS ...3:52.59

110mh, +0.2
1. Siddhant THINGALAYA IND...  13.66
2. Rayzamshah WAN SOFIAN MAS...  13.81
3. Masayuki IDA JPN...  14.01
4. Mitchell TYSOE AUS...  14.04
5. Gregory EYEARS AUS...  14.18
6. Ben KHONGBUT AUS...  14.43
7. Daniel SMALL AUS...  14.62
- Yoichi IWAFUNE JPN...  DQ (false start)

Heat 1, -1.1
1. Siddhant THINGALAYA IND...  14.04
2. Masayuki IDA JPN...  14.21
3. Daniel SMALL AUS... 14.63
4. Mohamed Rabbani HASSAN... MAS 14.67
5. Raymond SMITH AUS...  14.89
6. Stuart ANDERSON AUS...  15.05
7. Matthew SIOMOU AUS ...15.98
8. Graeme BARRY AUS...  16.09

Heat 2, -0.5
1. Rayzamshah WAN SOFIAN MAS...  14.11
2. Yoichi IWAFUNE JPN...  14.29
3. Mitchell TYSOE AUS... 14.32
4. Ben KHONGBUT AUS...  14.46
5. Gregory EYEARS AUS... 14.53
6. Jack CONWAY AUS...  14.79
7. Pan TONG AUS...  14.92
8. Antony DRINKWATER-NEWMAN AUS...  15.36
9. Ben KING AUS...  15.47

Pole Vault
1. Joel POCKLINGTON... AUS 5.15
2. James FILSHIE AUS... 4.90
3. Max MISHCHENKO RUS... 4.75
4. Nicholas SOUTHGATE NZL...  4.75
5. Cameron SHERRY AUS...  4.75
6. Brent NEWDICK NZL... 4.60
6. Jackson BEWS AUS 4.60
6. Kyle MCCARTHY AUS...  4.60

Long Jump
1. Frederic ERIN FRA... 7.70, -0.3
2. Scott CROWE AUS...  7.69, +0.2
3. Shaun FLETCHER AUS... 7.42, +1.3
4. Nathan CONNOR AUS...  7.27, +0.8
5. Thomas SOLIMAN AUS...  7.23, -1.1
6. Angus GOULD AUS...  7.20, +0.2
7. Jarrod PAGEOT AUS...  7.11, +1.9
8. Kurt JENNER AUS ...7.11, +0.7

Shot Put
1. Emanuele FUAMATU SAM...  18.62
2. Damien BIRKINHEAD AUS...  18.14
3. Chris GAVIGLIO AUS...  17.56
4. Stuart GYNGELL AUS...  16.21
5. Matt COWIE AUS...  16.12
6. Todd HODGETTS AUS...  15.82
7. Damian SMUTS NZL...  15.37
8. Jerram HUSTON NZL...  14.80

Javelin Throw
1. Joshua ROBINSON AUS...  78.31
2. Hamish PEACOCK AUS...  75.62
3. Ben BAKER AUS...  74.66
4. Matthew OUTZEN AUS...  73.96
5. Brett CASTLE AUS...  73.35
6. Ken ARAI JPN ...72.69
7. Leslie COPELAND FIJ...  71.98
8. Ben LANGTON-BURNELL NZL...  66.09

WOMEN

200m, -0.3
1. Melissa BREEN AUS... 23.30
2. Toea WISIL PNG... 23.69
3. Monica BRENNAN AUS... 23.72
4. Charlotte VAN VEENENDAAL AUS...24.19
5. Kendra HUBBARD AUS 89 24.21
6. Alicia WRENCH-DOODY AUS... 24.63
- Monique WILLIAMS NZL... DNF

Heat 1, +2.2
1. Monique WILLIAMS NZL...  23.62
2. Toea WISIL PNG...  23.64
3. Alicia WRENCH-DOODY AUS...  24.39
4. Renee ROBSON AUS...  24.62
5. Leanne HODGE AUS...  24.71
6. Elly GRAF AUS...  25.02
7. Elizabeth JENKINS AUS... 25.48

Heat 2, +1.1
1. Melissa BREEN AUS...  23.55
2. Charlotte VAN VEENENDAAL AUS...  24.06
3. Katie MOORE AUS...  24.45
4. Claire LEWTAS AUS...  24.67
5. Bessie HAYES AUS...  24.83
6. Brittany BURKITT AUS...  24.85

Heat 3, -0.6
1. Monica BRENNAN AUS...  23.92
2. Kendra HUBBARD AUS...  24.30
3. Hayley BUTLER AUS...  24.31
4. Kayla BUNEVICIUS AUS...  24.59
5. Angela BYRT AUS...  25.04
6. Lauren JOHNSTON AUS...  25.24

400m
1. Joanne CUDDIHY IRL...  51.69
2. Caitlin SARGENT AUS ...53.21
3. Kristie BAILLIE NZL...  53.26
4. Caitlin WILLIS-PINCOTT AUS..  53.29
5. Anneliese RUBIE AUS...  53.55
6. Faye HARDING GBR...  53.61
7. Jaimee-Lee STARR AUS...  54.99
8. Catriona CUDDIHY IRL...  55.03

1500m
1. Kaila MCKNIGHT AUS...  4:18.02
2. Bridey DELANEY AUS...  4:18.26
3. Camille BUSCOMB NZL...  4:22.98
4. Melanie DANIELS AUS... 4:24.93
5. Kate VAN HOMRIGH AUS...  4:25.56
6. Abigail REGAN AUS...  4:26.15
7. Annika PFITZINGER NZL...  4:26.63
8. Coreena CLELAND AUS...  4:26.65

100mh, +0.7
1. Shannon MCCANN AUS...  13.48
2. Yuka NOMURA JPN...  13.61
3. Brianna BEAHAN AUS... 13.78
4. Fiona MORRISON NZL...  13.79
5. Mami ISHINO JPN...  13.79
6. Nicole ANSKAITIS AUS...  14.30
7. Virginia TRAD AUS...  14.31
8. Jemma MCDOWELL AUS...  14.43

400mh
1. Jess GULLI AUS...  57.96
2. Lyndsay PEKIN AUS...  58.08
3. Tessa CONSEDINE AUS...  59.35
4. Trudy DAVIDSON AUS... 1:00.06
5. Tracey HALE NZL...  1:02.00
6. Mackenzie KEENAN NZL...  1:03.68
7. Melissa LOGAN AUS...  1:04.04
8. Sarah SALMON AUS...  1:07.14

High Jump
1. Miyuki AOYAMA JPN...  1.86
2. Ashleigh REID AUS...  1.80
3. Lauren FOOTE AUS...  1.75
3. Denise SNYDER AUS...  1.75
5. Trudy THOMPSON AUS...  1.75
6. Sarah WOOD AUS...  1.75
7. Caitlin CHRISTIE AUS...  1.70
7. Hanna ALDERTON AUS...  1.70

Long Jump
1. Kerrie PERKINS AUS... 6.70, +3.1
2. Brooke STRATTON AUS...  6.56, +0.8
3. Jessica Maree PENNEY AUS...  6.4, +1.6
4. Corinna MINKO AUS...  6.34, +0.9
5. Larissa PERRY AUS...  6.10, +0.9
6. Chelsea JAENSCH AUS...  6.07, -0.1
7. Maren SCHUERMANN GER ...6.04, +0.4
8. Mariah RIRINUI NZL...  5.91, +1.2

Discus Throw
1. Dani SAMUELS AUS...  62.34
2. Kimberly MULHALL AUS...  56.02
3. Alifatou DJIBRIL TOG...  52.74
4. Alix KENNEDY AUS...  51.51
5. Taryn GOLLSHEWSKY AUS...  47.45
6. Jess WEDD AUS...  43.75

Heptathlon
1. Megan WHEATLEY AUS...  5832
2. Ellinore HALLIN SWE...  5756
3. Veronica TORR NZL...  5590
4. Ashleigh HAMILTON AUS...  5311
5. Lisa LINNELL SWE...  5241
6. Theodora SPATHIS AUS...  5109
7. Rebecca ROBINSON AUS...  4687
8. Jacqui FRY AUS...  4574

Results courtesy of Athletics Australia

Read more...

Rayzam Shah Runs 13.81 110mh in Melbourne

The 90th edition of Australian Championships in Athletics concluded today at Lakeside Stadium, Melbourne after three pack-action days since Friday. Results for day 1 here, day 2 here;

Malaysia's Rayzam Shah Wan Sofian defended the silver medal he won in 2011 edition after clocking a lifetime best of 13.81s (+0.2) in the men's 110mh today. The gold medal went to the defending champion Siddhanth Thingalaya of India who recorded 13.66s and eclipsed the Indian National record 13.77s set by himself in 2011.

For a record, Thingalaya is under the guidance of Sharon Hannan, coach of World 100mh champion, Sally Pearson and based out in Gold Coast since 3 years ago.

Rayzam's previous fastest time was 13.86s he set en-route to win the silver medal in 2011 SEA Games in Palembang. He placed himself as the third fastest in Southeast Asia (behind Nur Herman 13.73s / 1994 and Jamras Rittidet of Thailand with 13.77s / 2011). Following is the results;

110m Hurdles Final, +0.2 / 15.04.2011
1, Siddhanth THINGALAYA IND... 13.66
2, Rayzam Shah WAN SOFIAN MAS... 13.81
3, Masayuki LIDA JPN... 14.01
4, Mitchell TYSOE AUS... 14.04
5, Greg EYEARS AUS... 14.18
6, Ben KHONGBUT AUS... 14.43
7, Daniel SMALL AUS... 14.62
- Yoichi IWAFUNE JPN... DQ

Read more...

Joshua Ross 10.23 100m 6th National Title, Australian Open 2012 - Results Day 2

90th Australian Championships in Athletics (13-15 April 2012), Melbourne; Joshua Ross won 6th national title in the men's 100m after crossing the line at 10.23s; Melissa Breen clocked a personal best 11.31s  in the women's 100m SF, and then went to win her 2nd national title in 11.41s; Experienced middle distance runner Tamsyn Manou (nee Lewis) won 10th national 800m title in 2:02.01 ... Final results (top 8) as follows (except as noted);


100m Final, -0.4
1. Joshua ROSS AUS...  10.23
2. Tim LEATHART AUS...  10.48
3. Joseph MILLAR NZL...  10.49
4. Carl VAN DER SPECK NZL...  10.65
5. Aaron STUBBS AUS...  10.70
6. Mitchell WILLIAMS-SWAIN AUS...  10.75
7. Matthew DAVIES AUS...  12.24
- Aaron ROUGE-SERRET AUS...  DQ

Round 1
Heat 1, +3.9
1. Mitchell WILLIAMS-SWAIN AUS...  10.31
2. Aaron ROUGE-SERRET AUS...  10.40
3. Carl VAN DER SPECK NZL...  10.54
4. Brendan ASHCROFT AUS...  10.71
5. Nicholas BOYLETT AUS...  10.72
6. Andrew CLARK AUS...  10.81
7. Jesley JUSTIN MAS...  10.90
8. Asif Farhan ARSHAD MAS...  10.98
9. Jarred GILROY AUS...  11.16

Heat 2, +1.8
1. Tim LEATHART AUS...  10.36
2. Joseph MILLAR NZL...  10.42
3. Aaron STUBBS AUS...  10.56
4. Gary FINEGAN AUS...  10.62
5. Eddie EDWARDS Jr MAS...  10.83
6. Jake LYNCH AUS...  10.86
6. Bangali KEITA SLE... 10.86
8. Ben HAYWARD AUS...  10.88
9. Brandan GALIC AUS...  11.02

Heat 3, 0.0
1. Joshua ROSS AUS...  10.56
2. Matthew DAVIES AUS...  10.67
3. Adrian MOTT AUS...  10.69
4. Liam GANDER AUS...  10.76
5. Tama TOKI NZL...  10.77
6. Matthew WILTSHIRE AUS...  11.02
7. Stephen ANDREAZZA AUS...  11.05
8. Ross LOVELL AUS... 11.27
9. Joshua MCCABE AUS...  11.33

800m
1. Johnny RAYNER AUS...  1:48.10
2. Alexander ROWE AUS...  1:48.49
3. James GURR AUS...  1:48.51
4. Jace COLLINGRIDGE AUS...  1:49.36
5. Adrian PLUMMER AUS...  1:49.45
6. Fraser COSS AUS...  1:50.46
7. Tom BEARD AUS...  1:50.64
8. Simon FITZPATRICK AUS...  1:51.57

5000m
1. Harry SUMMERS AUS... 14:03.84
2. Liam ADAMS AUS... 14:08.62
3. Stephen DINNEEN AUS... 14:39.84

400mh
1. Tristan THOMAS AUS...  51.37
2. Mowen BOINO PNG...  51.59
3. Cameron FRENCH NZL...  52.66
4. Phil SIMMS NZL...  53.35
5. James ROFF AUS...  53.50
6. Jack HARVEY AUS...  53.94
7. Jacob HOLT AUS...  54.05

High Jump
1. Nick MORONEY AUS...  2.15
2. Thomas BRENNAN AUS...  2.10
3. Chris ARMET AUS...  2.10
4. Andrew Jeffery NEVILLE AUS ...2.05
5. Mark TAYLOR AUS... 2.05
6. Jonathon COETSEE AUS...  2.00
7. John PEAVEY AUS ...1.95
8. Daniel COBERN AUS ...1.95

Triple Jump
1. Alwyn JONES AUS...  16.32, 0.0
2. Adam RABONE AUS...  15.94, +1.4
3. Alex LORRAWAY AUS...  15.74, +1.5
4. Callan RAUCHFUSS AUS...  15.27, +2.1
5. Benjamin KING AUS...  14.89, +2.0
6. Nathan DESLANDES AUS... 14.57, +2.4
7. Daniel PAGNOCCOLO AUS...  14.32, +2.1
8. Tait HUGH AUS...  14.10, +1.6

Discus Throw
1. Ben HARRADINE AUS ...63.58
2. Scott MARTIN AUS...  59.41
3. Aaron NEIGHBOUR AUS...  56.64
4. Shigeo HATAKEYAMA... JPN 54.98
5. Robert MELIN SWE...  54.74
6. Graham HICKS AUS...  54.34
7. Marshall HALL NZL...  54.02
8. Shiro KOBAYASHI JPN... 52.96

5000m Walk
1. Jared TALLENT AUS...  19:08.83
2. Dane Alex BIRD-SMITH AUS... 19:48.72
3. Rhydian COWLEY AUS...  20:26.47
4. Nathan BRILL AUS...  20:58.40
5. Jason KOZICA AUS...  23:14.73
6. Kyle BIRD AUS... 23:24.09
7. Andrew JAMIESON AUS...  24:14.04
8. Joshua KAISER AUS...  24:34.36

Decathlon
1. Brent NEWDICK NZL...  8057
2. Franck LOGEL FRA...  7655
3. Jarrod SIMS AUS...  7456
4. Kyle MCCARTHY AUS...  7155
5. Courtney HEINZE AUS..  6669
6. Andrew HODGES AUS..  6658
7. Hamish NELSON NZL..  6623
8. Aaron PAGE AUS...  6241

WOMEN
100m Final, +0.5
1. Melissa BREEN AUS...  11.41
2. Charlotte VAN VEENENDAAL AUS...  11.79
3. Hayley BUTLER AUS...  11.80
4. Crystal ATTENBOROUGH AUS...  11.93
5. Alicia WRENCH-DOODY AUS...  11.97
6. Angela BYRT AUS... 11.98
- Monique WILLIAMS NZL...  DQ

Semifinal 1, +1.4
1. Melissa BREEN AUS... 11.31
2. Alicia WRENCH-DOODY AUS...  11.83
3. Crystal ATTENBOROUGH AUS...  11.84
4. Kendra HUBBARD AUS...  11.86
5. Rochelle COSTER NZL...  11.98
6. Elly GRAF AUS...  11.98
7. Christine WEARNE AUS...  12.09
8. Kayla BUNEVICIUS AUS...  12.11
9. Hana BASIC AUS...  12.16

Semifinal 2, +0.6
1. Hayley BUTLER AUS...  11.67
2. Charlotte VAN VEENENDAAL AUS...  11.72
3. Monique WILLIAMS NZL...  11.75
4. Jacinta DOYLE AUS...  11.79
5. Angela BYRT AUS...  11.82
6. Bessie HAYES AUS...  12.03
7. Sophie TAYLOR AUS...  12.04
8. Brittany BURKITT AUS...  12.16
9. Fiona MORRISON NZL...  12.18

800m
1. Tamsyn MANOU AUS...  2:02.00
2. Zoe BUCKMAN AUS...  2:04.47
3. Rosie KELLY AUS...  2:05.03
4. Sianne TOEMOE AUS...  2:05.38
5. Erica SIGMONT-FOUNTAIN AUS...  2:06.50
6. Kate JOHNSTON AUS...  2:07.49
7. Natalie DUDKOWSKI AUS...  2:10.15

3000m Steeplechase
1. Milly CLARK AUS... 10:05.60
2. Victoria MITCHELL AUS...  10:08.91
3. Eleanor WARDLEWORTH AUS...  10:47.21
4. Caroline MELLSOP NZL... 10:53.61
5. Charlotte WILSON AUS...  10:54.98
6. Julie NORNEY AUS...  11:21.24
7. Stephanie KONDOGONIS AUS... 11:29.16
8. Georgia HUGHES AUS...  11:31.64

Triple Jump
1. Ellen PETTITT AUS...  13.66, +2.4
2. Linda ALLEN AUS...  13.24, +1.7
3. Nneka OKPALA NZL...  12.97, +0.6
4. Emma KNIGHT AUS...  12.69, +0.7
5. Natalia KREMENCHUTSKAYA AUS...  12.38, +0.5
6. Michelle WILLEY AUS...  12.34, +0.9
7. Michelle APOSTOLOU... AUS 12.12, +0.5
8. Lauren CLARK AUS...  11.87, +1.5

Javelin Throw
1. Kimberley MICKLE AUS...  61.70
2. Kathryn MITCHELL AUS...  59.23
3. Risa MIYASHITA JPN...  54.16
4. Karen CLARKE AUS...  52.10
5. Sonia WEATHERLEY AUS...  51.71 9
6. Linda SELUI NZL...  46.24
7. Breanna LARGE AUS...  37.81
8. Lynette SMITH AUS...  35.75

5000m Walk
1. Claire WOODS-TALLENT AUS... 22:12.64
2. Kelly RUDDICK AUS... 22:18.00
3. Cheryl WEBB AUS...  23:52.04
4. Megan SZIROM AUS...  24:34.34
5. Stephanie GEORGE AUS...  25:48.60
6. Michelle LAUFER AUS...  25:49.13

DAY 1 click here
Results courtesy of Athletics Australia

Read more...

90th Australian Championships in Athletics, Melbourne - Results Day 1

>> April 14, 2012

90th Australian Championships in Athletics 2012, Lakeside Stadium, Melbourne. Following is the final results (top 8) in day 1 (except as noted):


MEN

3000m Steeplechase
1. Peter NOWILL AUS... 8:44.47
2. James NIPPERESS AUS... 8:48.45
3. Chris DISCOMBE GBR... 8:52.47
4. Benjamin ASHKETTLE AUS... 9:10.66
5. Jordan NELSON AUS... 9:14.27
6. Jack COLREAVY AUS... 9:18.45
7. Matthew COX AUS... 9:19.67
8. Luke SEARLE AUS... 9:43.58

Hammer Throw
1. Timothy DRIESEN AUS...   70.55
2. Hiroshi NOGUCHI JPN...   66.25
3. Huw PEACOCK AUS...   61.85
4. William HIGGINS AUS...   57.11
5. Jack DALTON AUS...   55.58
6. Robert JOHNSTON AUS...   54.85
7. Damian SMUTS NZL...   54.30
8. Matt STOPEL AUS...   54.30

WOMEN
100m Round 1
Heat 1, -0.4
1. Melissa BREEN AUS...  11.53
2. Jacinta DOYLE AUS...  11.98
3. Elly GRAF AUS...  12.21
4. Ellia GREEN AUS...  12.30
5. Lauren JOHNSTON AUS...  12.38
6. Amy MCILRICK AUS...  12.42

Heat 2, +0.2
1. Charlotte VAN VEENENDAAL AUS...  11.96
2. Monique WILLIAMS NZL...  12.03
3. Sophie TAYLOR AUS... 12.21
4. Bessie HAYES AUS...  12.21
5. Brittany BURKITT AUS...  12.29
6. Christine WEARNE AUS...  12.29

Heat 3, +2.0
1. Hayley BUTLER AUS...  11.82
2. Crystal ATTENBOROUGH AUS...  11.94
3. Rochelle COSTER NZL...  11.96
4. Hana BASIC AUS...  12.17
5. Fiona MORRISON NZL...  12.24
6. Tara DOMASCHENZ AUS...  12.40

Heat 4, -0.2
1. Kendra HUBBARD AUS...  12.05
2. Alicia WRENCH-DOODY AUS... 12.12
3. Angela BYRT AUS...  12.14
4. Kayla BUNEVICIUS AUS...  12.29
5. Leanne HODGE AUS...  12.39
6. Sarah MACKAWAY AUS...  12.50

5000m
1. Kaila MCKNIGHT AUS ... 16:24.56
2. Melanie DANIELS AUS...   16:32.95
3. Belinda MARTIN AUS...   16:50.55
4. Tamara CARVOLTH AUS...   16:59.66
5. Louisa LOBIGS AUS...   17:15.68
6. Sinead DIVER AUS...   17:25.23

Pole Vault
1. Vicky PARNOV AUS...   4.20
2. Nina KENNEDY AUS...   4.00
3. Pascale GACON FRA...   3.90
4. Catherine MACRAE GBR..   3.75
5. Jana TANKOSIC AUS...   3.75
5. Emma PHILIPPE AUS...   3.75
7. Simone CARRE AUS...   3.60
8. Madeline LAWSON AUS...   3.45

Shot Put
1. Dani SAMUELS AUS...   16.65
2. Ana PO'UHILA TGA...   15.97
3. Margaret SATUPAI SAM...   15.92
4. Kimberly MULHALL AUS...   15.03
5. Alifatou DJIBRIL TOG...   14.86
6. Mary LANGE AUS... 3.08
7. Sarah WOOD AUS...   12.91
8. Rebecca DIREEN AUS...   12.82

Hammer Throw
1. Gabrielle NEIGHBOUR AUS...   66.20
2. Odette PALMA CHI...   57.73
3. Natalie DEBELJUH AUS...   57.52
4. Erin PETROVIC AUS...   55.46
5. Danielle MCCONNELL AUS...   55.42
6. Mikayla GENGE AUS...   53.12
7. Nicole BRADLEY NZL...   52.01
8. Millie MCNIE NZL...   48.79

Read more...

Malaysian Track and Field Results No 3, 2012

>> April 08, 2012

MALAYSIAN ATHLETICS RESULTS 2012-3
Compiled by Jad Adrian, ATFS Statistician, info@adriansprints.com

KUALA LUMPUR, 17-18 MAR 2012 “FTAAA All-Comers Meet”
-note: Several quests of Indonesia who are based/training in Kuala lumpur competed under local team. Only wind reading of wind-assisted reported as noted, all other events were within the allowable limit, best results as follows;

MEN
100m (17) 1. Mohd Helmi Ahmad 10.98, 2. Hafizi Talib 11.05, 3. Alif Hussin Ahmad Kamal 11.09.
200m (18) 1. Schzuan Ahmad Rosely 21.91, 2. Mohd Zabidi Ghazali 22.17, 3. Zabidi Ahmad 22.23, 4. Mohd Firdaus Mazalan (93) 22.53.
400m (18) 1. Parthiban s/o Murugiah 49.67, 2. Kannathasan s/o Subramaniam 49.75, 3. Revin s/o Ramuh 50.49. Heats: 1h5 Mohd Firdaus Mazalan (93) 50.25.
800m (17) 1. Nik Hafiz Nik Mohamad 1:56.65, 2. Edi Heryanto (INA) 1:57.34, 3. M.Kesavan (93) 1:58.63, 4. Tan Wei Heng (94) 1:59.04, 5. Adison Tuah 1:59.28.
Heats 1s2 Nik Hafiz Nik Mohamad 1:54.69, 2s2 Adision Tuah 1:59.20, 3s2 Tan Wei Heng 2:00.05, 4s2 Sivashangkaran 2:00.67.

1500m (18) 1. Nik Hafiz Nik Mohamad 4:03.39, 2. Edi Heryanto (INA) 4:03.40, 3. Kesavan s/o Maniam (93)
4:11.67, 4. Tan Wei Heng (94) 4:12.78, 5. C.Saarvin (Jr.) 4:16.81, 6. Dekeeshgaaren s/o Sasigaran
(95) 4:18.77.
5000m/mix (17) 1. Mohd Jironi Riduan 15:58.03, 2. S.Tanakendiran 16:28.58, 3. Shahruddin Hashim 16:31.30.
10000m/mix (18) 1. Venugopal s/o Rajendran 33:17.45, 2. Yusuf (INA) 34:31.84, 3. S.Tanakendiran 34:36.42.
3000mSt (18) 1. Alex Romas 9:56.40, 2. Jonical Mengok (93) 10:35.65, 3. Krishnan s/o Somunaidu (94)
10:38.90.
110mh (18) 1. Mohd Rohaizad Jamil 14.63, 2. Zulqarnain Purba (INA) 14.90, 3. Mohaswadie Mohamad 14.94, 4. Alif Ashraf Mohd Razali (94) 15.10, 5. Shahrul Radhi Ahmad Zul (93) 15.29, 6. Ahmad Salihin Aziz (94) 15.94, 7. Muhamad Hafiz (?)15.95.
Semis: 1s1 Mohaswadie Mohamad 15.32, 2s1 Mohd Daniel Mokhtar (1994) 15.99.
1s2 Zulkarnain Purba (INA) 15.12, 2s2 Shahrul Radhi Ahmad Zul 15.42.
1s3 Mohd Rohaizad Jamil 14.64, 2s3 Alif Ashraf M.Razali 15.22, 3s3 Ahmad Salihin Aziz 15.81, 4s3
Muhamad Hafiz 15.85.

400mh (17) 1. Mohd Firdaus Mazalan (1993, not "the 1992") 53.44, 2. Mohd Baihaqi Razlan (93) 54.59, 3. Muhamad Firdaus Musa 54.74, 4. Mohd Azri Kadir 55.07, 5. Muhammad Farhan (Jr.) 56.17.
Heats: 1s1 Mohd Firdaus Mazalan 53.49, 2s1 Mohd Baihaqi Razlan 53.50, 3s1 Muhammad Darhan 56.84.
1s2 Muhamad Firdaus Musa (96) 54.94, 2s2 Mohd Azri Kadir 55.96.
1s3 Zulqarnain Purba (INA) 53.97, 2s3 Arafat Mudir (95) 57.06.

H J (18) 1. Navin Raj s/o Subramaniam (93) 2.13, 2. Mohd Azly Ghazali (95) 2.10, 3. Prakash s/o Krishnan (95) 1.95, 4. Norshafiee Mohd Shaqh (?) 1.90, 5. Mohd Firdaus (Prk/?) 1.90.
P V (17) 1. Iskandar Alwi 4.60, 2. Mohd Fahme Zamzam 4.60, 3. Mohd Iqbal Hakim 4.20, 4. Mohd Faizul Mohd Lazim (94) 4.20, 5. Muhd Humaidi (Jr.) 3.80.
L J (17) 1. Pang Li Chong 7.16, 2. Lokman Hakim 7.07, 3. Camillus David 7.01, 4. Mohamad Fairuz Zakaria 6.95, 5. Mohd Syazwan Zakaria 6.86.
T J (18) 1. Oliver Noor 14.45, 2. Nik Lukmanul Hakim (94) 14.25, 3. Mohd Syazwan Zakaria (Jr.) 13.88.
S P (18) 1. Mohd Hafiz Hashim 14.60, 2. Ammar Ramadzan 14.33, 3. Mohd Alif Hanif 13.64, 4. Shahrin Selamat 13.52, 5. Mohd Ziyad Zulkifli 13.11 (paralympic athlete/regular impliment 7.26), 6. Mohd Shahul Iqmar (Sel/Jr.) 12.44, 7. Ong Chin Yong (Sel/Jr.) 12.42, 8. Muhd Anwaruddin Shah (Jr.) 11.93.
D T (18) 1. Mohd Hafiz Hashim 41.37, 2. Mohd Azwan Fahmi (93) 37.65, 3, Mohd Sharil Firdaus Basah 37.17, 4. Mohd Firdaus Jamen (94) 33.40.
H T (18) 1. Azman Muhammad 44.13, 2. Mohd Nizam Mohd Zuki (?) 42.03, 3. Ng Chee Chew 40.95, 4. Rizan Rajmi (94) 37.48, 5. Mohd Azly Zainal (Zaini??) 35.12, 6. Murai Itharan 33.24.
J T (17) 1. Akmal Md. Zain 50.99, 2. Choi Jiam Fai 49.99, 3. Zakaria 44.70.
10000mW/mix (17): 1. Mohd Khairil Harith Harun 46:43.56, 2. Dhiban Raj s/o Theyagason 47:52.45,
3.Satiaseelan 48:11.70, 4. Umasuttan s/o Ganesan 49:25.89, 5. Mohd Azizi Anwar 50:50.62, 6. Eswaran s/o Rajendran (Nse) 51:04.05, 7. Mohd Afiz Firdaus 51:34.43, 8. Wan Ariff Wan Hussin 51:41.99 (further results were not included in the official results).
4x100m (17) 1. SSBP Team 42.65, 2. Perak AAA Team 43.14, 3. Armed Forces Team 43.43.
4x400m (18) 1. POA Selangor Team 3:30.33, 2. S.S.Kluang 3:32.62, 3. S.S.B.Penawar 3:32.39.

WOMEN
100m (17)/+2.4: 1. Noor Amira Mohd Nafiah 11.83w (& 12.45 1s3), 2. Siti Nurhayati Zulkifli 12.69w, 3. Siti Aishah 13.14w.
200m (18) 1. Ku Munirah Ku Zamzuri (1993) 26.73, 2. Kang Woan Yi (Prk/1996) 26.75, 3. Nurul Azreen Azli (Jr.) 27.17.
400m (18) 1. Zaidatul HUSNA Zulkifli (93), 2. Chiew Hui Lian (93) 58.44, 3. Nurul Assikin Mohd Rashid
58.55, 4. Sharifah Shatrah Razali (1995) 60.78, 5. Zaidatul HUSNIAH Zulkifli (93) 60.79, 6. Siti Zubaidah Adabi 61.03.
800m (17) 1. Nik Norzilawatie Nik Wil (95) 2:25.40, 2. Nur Hidayah Ahmad (Pen/1994)2:28.96, 3. Nurul
Syafiqa Dawood (Jr.)2:32.24.
1500m (18) 1. Nik Norzilawatie Nik Wil 5:00.79, 2. Nur Hidayah Ahmad 5:10.83, 3. Ng Sue Yee (Jr.) 5:22.01.
5000m/mix (17) 1. Nyai Prima Agita (INA) 19:15.15, 2. Noor Amelia Musa 22:11.28, 3. Sasikala d/o Ramesh (1994) 24:14.95.
10000m/mix (18) 1. Loh Chooi Fern 46:13.88.
3000St (18) 1. Nyai Prima Agita (INA) 12:00.79, 2. Angela Kundang 13:46.63, 3. Iza Maryati Mohamad 13:48.38, 4. Farah Aimuni Hanum (?) 14:00.80, 5. Lung Kye Chin (?) 14:20.96, 6. Syasya Syahirah (Jr.)
14:43.61.
100mh (18) 1. Nurfazlinda Shafie 15.14, 2. Aini Nurazira Mohd Ali (Jr.) 15.49, 3. Clearence Jossem (95) 16.26.
400mh (17) 1. Aini Nurazira Mohd Ali 66.47, 2. Leong Ann Gie (94) 68.62, 3. Siti Nurhayati Zulkifli (Kul)70.59.

H J (17) 1. Wong Boon Syian 1.70, 2. Yap Sean Lee 1.68, 3. Norliyana Kamaruddin 1.60, 4. Nurul Falena
Gunasekara (95) 1.55, 5. Chong Shing Yee (Jr.) 1.50.
P V (17) 1. Roslinda Samsu 3.80, 2. Chuah Yu Tian (1993) 3.00, 3. Nur Izzati Shasha Rosli (1995) 2.80, 4. Nur Nadira Natalia (1993) 2.80, 5. Valeria Tan Ee Leen (1995) 2.60.
T J (17) 1. Noor Amira Mohd Nafiah 13.17, 2. Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki (1996) 12.99, 3. Nurul Izzatti Akmal (Jr.)11.29.
S P (17) 1. Casier Renne Kelly Lee 11.65, 2. Asrenny Asik 11.58, 3. Nursaiyidah Ramli 11.07, 4. Bibi Nuraisah (95) 10.80.
D T (18) 1. Choo Kang Ni (94) 35.48, 2. Asrenny Asik 32.50, 3. Nur Amalina Ibrahim (Joh/?) 30.72.
H T (18) 1. Casier Renne Kelly lee 49.22, 2. Linda Tan Ling Hwa (95) 39.75, 3. Nor Aida Shuhada Nordin (93) 38.61.
J T (17) 1. Nor Aqilah Amran (1996) 34.68, 2. Annie Kew Mui Lin (1995) 29.14, 3. Fatin Nursyahira 28.77.
10000W/mix (17) 1. Elena Goh Ling Win (1996) 54:03.69. 2, Pua Ling En (1995)56:39.56. 3, Song Gie Chee
57:07.34, 4. Loh Chooi Fern 1:02:08:19, 5. Yap Hui Shan (?) 1:07:48:08, 6. Siti Hanisah Zainuddin (Nse) 1:11:11:25, 7. Nanthini d/o Narayanasamy (Nse/1995) 1:12:44.85.
4x100m (17) 1. SM Kuen Cheng 50.28, 2. Perak AAA 50.39, 3. Bandar Penawar Team 56.86.
4x400m (18) 1. POA Selangor Team 4:14.26, 2. SSBP Team 4:15.96, 3. SM Kuen Cheng Team 4:41.25.


Kuala Terengganu, 17 MAR 2012 “Pelapis Zon Timur Meet”
-note: Two categories- U21 & U15, hand timed, selected results from this meet as follows;

MEN/U21
100m: 1. Khairul Azraf Amran 11.0.
400m: 1. Mohd Fairol Nazim 50.4, 2.Mohammad Khairul Azhar 50.5, 3.Mohamed Idzham 50.6.


Nantou TPE, 21 MAR 2012 “19th Nantou International & National Pole Vault Championships”

WOMEN/International
4, Roslinda Samsu 3.96.

MEN/Junior*
3, Mohd Fahme Zam Zam 4.58* (note: *unconfirmed result).


Taipei TPE, 23 MAR 2012 “Taipei International Invitational Pole Vault Meet”

WOMEN/International
3, Roslinda Samsu 3.91.

MEN/Open
1, Mohd Fahme Zam Zam 4.61 NIJR


Kangar, 23-25 MAR 2012 “1st UniMAP Open Athletics Meet”
-note: UniMAP (University Malaysia Perlis) open athletics meet with participants of local athletes only. Prize money was given to first three winners (RM500-300-200). No wind instruments, actual date for several events are questionable, best results;

MEN
100m (25) 1. Rayzam Shah Wan Sofian 10.72, 2. Mohd Zabidi Ghazali 10.80, 3. Zabidi Ahmad 10.84.
200m (25) 1. Schzuan Ahmad Rosely 21.79, 2. Kannathasan s/o Subramaniam 21.94, 3. Zabidi Ahmad 22.49.
400m (24) 1. Kannathasan s/o Subramaniam 48.84, 2. Mohd Fairul Nazim Md Nor (93) 49.70, 3. Mohd Khairul Azhar (Ter/270493) 50.15 (& 2s2 50.76), 4. Mohd Idris Zakaria 50.99 (& 1s2 50.74).
800m (24) 1. Mohd Jironi Riduan 1:54.86, 2. Mohamad Helmi Azri Suhaimi (Ter/??) 1:59.64, 3. Kesavan s/o Maniam 2:00.91.
110mh (25) 1. Rayzam Shah Wan Sofian 14.13, 2. Mohd Robani Hassan 14.29, 3. Mohd Ajmal Aiman Hassan (93) 14.42, 4. Mohd Rohaizad Jamil 14.61.
H J (23) 1. Kavee Alagan s/o Anpalagan 2.08, 2. Navin Raj s/o Subramaniam (93) 2.08, 3. Muhammad Ashraf Saipu Rahman (94) 2.05.
L J (23) 1. Muhammad Hakimi Ismail 7.10, 2. Camillus David 7.03, 3. Mohd Fahmi Meslan (94) 6.96, 4.
Eryanto Baktiar (Paralympic- single hand) 6.72.
T J (24) 1. Muhammad Hakimi Ismail 15.49, 2. Mohd Ammar Fitri Zainul 14.08.
S P (23) 1. Adi Alifuddin Hussin 16.20, 2. Mohd Ziyad Zulkifli 14.08, 3. Mohamad Alif Hanif M.Afandi 13.88, 4. Muhamad Malik A.Tobias 13.70, 5. Shahrin Selamat 13.24.
J T (23) 1. Mohd Bakri Hamid 57.35.
4x100m (24) 1. UniMAP Team 42.83, 2. Terengganu Team 43.17.
4x400m (25) 1. Universiti Malaya Team (Schzuan Rosely, S.Kannathasan, Zabidi Ghazali, Zabidi Ahmad) 3:22.13, 2. Terengganu Team 3:24.01.

Junior/MEN
400m (24) 1. Muhammad Azam Masri (Mal/210296) 50.70.


WOMEN
100m (25) 1. Noor Amira Mohd Nafiah 11.89, 2. Zaidatul Husna Zulkifli 11.97, 3. Siti Zubaidah Adabi 12.27, 4. Chiew Hui Lian (93) 12.54, 5. Lee Jia Qin (93) 12.64, 6. Norjannah Hafiszah Jamaluddin 12.78.
Heats (23) 1h1 Siti Zubaidah Adabi 12.73, 2h1 Nor Atikah Awang (Ter) 12.78, 3h1 Norjannah Hafiszah
Jamaluddin 12.84; 1h2 Noor Amira M.N 12.01, 2h2 Lee Jia Qin 12.61;

200m (25) 1. Zaidatul Husna Zulkifli (93) 24.81 (& 1s2 25.25), 2. Chiew Hui Lian 25.72, 3. Siti Zubaidah Adabi 25.73, 4. Lee Jia Qin 26.67, 5. Norjannah Hafiszah Jamaluddin 26.68.
400m (24) 1. Nurul Faezah Asma Mazlan 58.03, 2. Nurul Assikin Rasid 59.57, 3. Nur Farhana Musa (Ter/93) 60.88.
800m (24) 1. Noor Amelia Musa 2:25.75, 2. Herma Nurul Ain (Ter/170894) 2:33.63.
100mh (25) 1. Raja Nursheena Raja Azhar 14.91, 2. Aini Nur Azira (Joh/110693) 15.32, 3. Najaa Natasya Shakimar (Per/290493) 15.82.
H J (24) 1. Wong Boon Syian 1.68, 2. Norliyana Kamaruddin 1.65, 3. Shandiyani d/o Mahendran (94) 1.65.
L J (24) 1. Siti Zubaidah Adabi 6.06, 2. Noor Shahidatun Nadia M.Z (96) 6.01, 3. Noor Amira Mohd Nafiah 5.96, 4. Nurul Fatimatul Zahrah Awang 5.65.
T J (25) 1. Noor Amira Mohd Nafiah 13.10, 2. Noor Shahidatun Nadia M.Z 12.42, 3. Lily Hartini Ahmad Zamri (Ter/041293) 11.40, 4. Ramiza Syakri (94) 11.01.
S P (24) 1. Rahilah Othman 13.27, 2. Siti Nurul Ain Abdul Rahim 12.30, 3. Nur Saiyidah Ramli 11.50, 4. Chan Poh Ling (Joh/??) 11.09, 5. Choo Kang Ni (94) 10.60, 6. Nor Suhana Ramlan (Paralympic/??) 10.40.
J T (23) 1. Siti Nur Nadia Osman (Joh/93) 38.69, 2. Nor Fatin Adibah Suharman (Ter) 38.34.
4x100m (24) 1. KOM/MSN Tam 47.22, 2. Terengganu Team 49.20, 3. Johor Team 49.39.
4x400m (25) 1. Johor Team 4:02.05, 2. Terengganu “A” Team 4:04.31.


Kuching, 24-25 MAR 2012 “59th Sarawak Open & 9th Junior Championships 2012”
-all athletes from Malaysia, hand timed, no wind reading, & following are the best results;

MEN
100m (24) 1. Ambrose Jilom 10.7, 2. Syzwan Afendi Zulkipli 11.0.
110mh (24) 1. Muhd Muizzuddin 15.5.
S P (25) 1. Melvin Yong Shi How 11.19.
D T (24) 1. Michael Wong 35.94, 2. Teng How Ann (280795) 35.86, 3.Lim Khi Liang 34.10, 4. Rosman Rajari 34.02.
H T (25) 1. Jackie Wong Siew Cheer 53.48, 2. Michael Sia Suk Dak 43.52, 3. Jackson Wong 38.12, 4. Yek Chu Kee 35.15, 5. Rosman Rajari 35.34.
J T (24) 1. Gerald Agan Ganang 52.60, 2. Ho Ping Leong 51.60, 3. Daveera Sali 51.14.

MEN/Junior
100m (24) 1. Dally Emong Charlie (310395) 10.9.
400m (24) 1. Mohd Arif Zulhilmi Alet (94) 49.2.
110mh/0.99 (24) 1. Mohd Fazillah Khamis (171095) 14.9.
T J (24) 1. Virtlam Umpau (080296) 13.82.
S P/6kg (25) 1. Ting Aik Hou (240597) 12.39, 2. Melvin Yong Shi How 12.13.
D T/1.75kg (25) 1. Teng How Ann 37.80, 2. Wong Jing Huet 35.69, 3. Melvin Yong Shi How 34.97, 4. Jakson Wong 33.86.
J T (24) 1. Mohamad Syahiruddin Muqri 52.08.
H T/6kg (24) 1. Michael Sia Suk Dak 52.27, 2. Jakson Wong 43.56, 3. Yek Chu Kee 41.48.

WOMEN
200m (25) 1. Kee Siew Lian 26.4.
3000m (25) 1. Ho Siew Hua (110393) 11:31.4.
H J (25) 1. Kee Siew Lian 1.55.
S P (24) 1. Ngu Mee Zing 11.33, 2. Grace Wong (010100!) 10.48.
D T (24) 1. Queenie Ting 34.44, 2. Ngu Mee Zing 33.55, 3. Loo Li Jun (060595) 32.92.
H T (24) 1. Shirley Tiong (94) 36.99.
J T (25) 1. Syuryani Sikembar 39.77.

WOMEN/Junior
L J (24) 1. Kee Siew Lian 5.23.
T J (25) 1. Priscilla Hui Tze Sun (070995) 10.72.
S P (24) 1. Grace Wong 10.86.
D T (24) 1. Loo Li Jun 34.10, 2. Queenie Ting 33.30.
H T (24) 1. Shirley Tiong 37.64, 2. Grace Wong 32.02.
J T (25) 1. Grace Lian (110294) 33.50.


Samarahan, 27-28 MAR 2012 “Schools Championships”
-very limited results obtained from this meet, complete results is very welcomed?-

GIRLS/U15
H J (28) 1. Ersysiana Jhatty Buma (020897) 1.50.


Keningau, 28-31 MAR 2012 “Sabah State Schools Championships”
-competition with different category- under 18 [16-18y + limited number {2 per team?} of 19y athletes], under 15 (13-15y) and under 12 (12y and under), hand timing / regular wind at all the following best results;

BOYS/Under 18/Junior
100m (28) 1. Anchois Aron (110393) 10.7 (1s2 11.0), 2. Ian Jeremy Moginol 10.9.
400m (30) 1. Anchois Aron 48.9, 2. Mohd Firdaus Kimleh (110195) 50.3.
800m (29) 1. Rick Marseel Gueh (270695) 1:58.7.
1500m (28) 1. Rick Marseel Gueh 4:22.2.
110mh/0.99 (30) 1. Jad Naeman Washif (011295) 14.3 (1s1 14.9), 2. Dyrrance Jaidih 15.1.
400mh (29) 1. Athur Aron 56.7, 2. Suhaidey Eidy Supah 57.0.
H J (31) 1. Yong Chen Leong 1.95, 2. Teo Lee Kee 1.88.
L J (30) 1. Gersom Bious (200195) 6.96, 2. Reckson Kuatcheh 6.73.
T J (28) 1. El Said Abdel Aziz (220193) 14.72, 2. Alfred Udayar 13.93, 3. Md Nasrizan Jamaluddin 13.86.
D T/1.5kg (31) 1. Jerome Chong Tze Loong (070494) 41.85.
10,000W (29) 1. Victor Jack Kadius 51:50.2.
4x100m (31) 1. MSS Tenggara Team 43.1, 2. MSS Barat Team 43.2.
4x400m (31) 1. MSS Pedalaman Team 3:25.4.

BOYS/Under 15
100m (28) 1. Elmy Shahril Saibun (021297) 11.3, 2. Hiraku Vincent Miles (080297) 11.4 (1s1 11.3).
200m (31) 1. Hikaru Vincent Miles 22.9.
110mh/0.91 (30) 1. Mohammad Jazlan Ims Jenner 14.8, 2. Mohammad Haimin Robert 15.0.
H J (20) 1. Rex Roland Victorius 1.85.
S P/4.5kg(29) 1. Jordan Jude Ellron 13.09.

BOYS/Under 12
100m (28) 1s2 Mohd Nasip Mohd Zain 12.3 (1f 12.4).
80mh/0.76 (30) 1. Mohd Ikram Akma Darwis 11.7.

GIRLS/Under 18/Junior
100m (28) 1. Stefbilce Sandy Stephen (220495) 12.4 (1s1 12.5), 2. Fathin Faqihah Mohd Yusof (100696) 12.4 (1s2 12.7), 3. Clarice Yaban 13.0, 4. Safrinah Panuliang 13.0.
200m (31) 1. Fathin Faqihah Mohd Yusuf 25.5, 2. Stepbilce Sandy Stephen 25.5, 3. Nursihma Chong 26.5.
400m (30) 1. Fathin Faqihah Mohd Yusuf 58.7.
800m (29) 1. Norfazira Asmadi Harjono (270795) 2:31.8.
1500m (28) 1. Salesnella Gabi (190296) 5:23.5, 2. Norfariza Hasmadi Harjono 5:25.4.
3000m (29) 1. Salesnella Gabi 12:28.3, 2. Angela Andalis 12:43.9.
100mh (30) 1. Farinah Basirin (230495) 15.1.
400mh (29) 1. Farinah Basirin 66.8.
H J (28) 1. Noor Aqilla Nasimin (010396) 1.55.
L J (30) 1. Stefbilce Sandy Stephen 5.33, 2. Heysa Marsa Japiring 5.13.
T J (29) 1. Heysa Marsa Japiring 11.32, 2. Grace Ann Marie 11.26, 3. Noor Aqilla Nasimin 10.82, 4. Ji Fedalliah Claritta Jaimin 10.80.
S P/4kg (29) 1. Pollyanna Priscilla Paul (080193) 10.60.
J T/600g(30) 1. Ji Fedalliah Claritta Jaimin (280896) 35.18.
5000W (31) 1. Efera Ejim (200295) 29:36.6.
4x100m (31) 1. MSS Pedalaman Team 50.3.
4x400m (31) 1. MSS Tenggara 4:14.6, 2. MSS Pedalaman 4:16.5.

GIRLS/Under 15
100m (28) 1. Debbie Ellen Dogy Lojoyoh (250297) 13.0, 2. Elice Gregory (140399) 13.0.
200m (31) 1s2 Elice Gregory 26.7 (1f 27.0).
3000W (30) 1. Shellvi Koh Swee Chin (300497) 16:14.9.

GIRLS/Under 12
100m (28) 1s1 Fazlyn Natasha Naisim 13.3 (1f 13.6).
4x100m (31) 1. MSS Pedalaman 1:56.8.


Kuala Lumpur, 31 MAR 2012 “Pelapis Zon Tengah Athletics Meet”
-note: two categories- U21 & U15, however several senior athletes competed at U21 as guests. No wind instrument & best results as follows;

MEN
100m 1. Kannathasan s/o Subramaniam 11.07, 2. Sebastian Lee Azcona 11.14.

WOMEN
100m 1. Zaidatul HUSNIAH Zulkifli 12.52.
L J 1. Siti Zubaidah Adabi 5.70, 2. Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki 5.59, 3. Nur Izzatti Kamal 5.16.


Melbourne AUS, 01 APR 2012 “15km run for the Kids”
-actual distance 14.38km-

WOMEN
11, Sarah Sulaiman Ch’ng 55:34 (official intermediate time at 10km- 38:56)


Addition and Correction To Report No 2, 2012

ASIAN 20km Race Walk 2012 at Nomi
-Overall position for Lo Choon Sieng – 23rd and NOT 11th (ASIAN position no. 7)
Official intermediate times at; 5km- 21:29, 10km- 43:19, 15km- 1:05:41)

-Overall position for Norliana Mohd Rusni – 30th and NOT 8th (ASIAN position no. 7)
Official intermediate times at; 5km- 26:09, 10km- 53:31, 15km- 1:21:21)

**************************************************

Acknowledgments to;
Mr. S.Vegiyathuman (FTAAA), Mr. Robani Hassan (Kul), MSS Sabah Organizing Committee,
Dato’ Tham Siew Kai (Sar AA), Mr. Heinrich Hubbeling (IAAF,AAA)

General Abbreviation;
HJ=High Jump, PV=Pole Vault, LJ=Long Jump, TJ=Triple Jump, SP=Shot Put, DT=Discus Throw, HT=Hammer Throw, JT=Javelin Throw, Deca=Decathlon, Hepta=Heptathlon

Athletics results, corections etc. could be sent to; info@adriansprints.com

Read more...

Latest Malaysian Annuals

STATISTICS (Malaysia)

Malaysian Athletics Top Lists 20.10.2013 here
Malaysian Athletics Top Lists 30.09.2013 here

Latest Southeast Asian Annuals

STATISTICS (International)

Southeast Asia Top Lists 20.10.2013 here
Southeast Asia Top Lists 31.07.2013 here

ARCHIVES

Copyright © 2009-2014, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP