Full Results Malaysian National Championships 2013

>> June 24, 2013

Kuala Lumpur, 21-23 June 2013 “89th MAF-Bank Rakyat National Championships 2013 / Kejohanan Olahraga Kebangsaan ”
-national record achieved in the men’s DT (Irfan Shamsuddin 49.81);
-team of athlete shown in the bracket;
-two Thailand athletes (women’s heptathlon) competed as guests;
-wind information and relay composition not yet available;
-complete results as follows;
-NOTE: probably inaccurate results (again!) reported by official results to women's HT (now to find out the real 2nd-3rd winners). Other errors spotted may be sent to: info@adriansprints.com .Last updated (e.g relay composition, placing etc) on 25 June 2013

MEN
100m (21): Sebastian Lee Azcona (Ter) 10.67, 2. Rayzam Shah Wan Sofian (Sab) 10.68, 3. Mohd Shahmimi Azmi (Nse) 10.74, 4. Mohd Fahmi Sarkinin (AF) 10.75, 5. Hisyam Alias (Kul) 10.81, 6. Mohd Azhar Md Ismail (Pah) 10.82, 7. Mohd Afif Zulhusmi Alet (Sar) 10.94, Eddie Edwards Jr (Sab) dns- injured;

-Heats: H1: Shahmimi 10.85, 2. Hisyam 10.90, 3. Eddie 10.97, 4. Fahmi 10.99, 5. Mohd Afif 11.09, 6. Khairul Azraf Amran (Pah) 11.25, 7. Mohamad Asri Nizam (Ter) 12.13;
H2: Sebastian 10.92, 2. Rayzam Shah 10.93, 3. Mohd Azhar 11.05, 4. Rehvan s/o Arumugam (Prk) 11.17, 5. Mohd Hakim Faizi Rosli (Nse) 11.18, 6. G.Aravinthevar (Prk) 11.25;

200m (23): Kannathasan s/o Subramaniam (AF) 21.67, 2. Hisyam Alias (Kul) 21.73, 3. Mohd Shahmimi Azmi (Nse) 21.76, 4. Sebastian Lee Azcona (Ter) 21.78, 5. Mohd Fahmi Sarkinin (AF) 22.37, 6. Mohd Afif Zulhusni Alet (Sar) 22.39, G.Aravinthevar (Prk) dns, Mohd Azhar Md Ismail (Pah) dns;

-Heats: H1: Sebastian 21.94, 2. Shahmimi 21.99, 3. Kannathasan 22.01, 4. Hisyam 22.14, 5. Mohd Putra Amin (Sab) 22.75, 6. Mohd Amirul Mukimin (Pah) 23.05;
H2: Fahmi 22.26, 2. Azhar 22.31, 3. Afif 22.35, Aravinthevar 22.60, 5. Aruf Syahiran Zulkifli (Ter) 23.41;

400m (21): Anchois Aron (Sab) 48.46, 2. Yuvaaraj s/o Paneerselvam (AF) 48.72, 3. Parthiban s/o Murugiah (AF) 49.38, 4. Satish Kumar (Sel) 51.02, 5. Mohd Nizamuddin Alias (Ter) 53.06, 6. Nuriman (Joh) 53.10, Khairul Izzuddin (Per) dnf, Muhamad Firdaus Mazalan-II (Ked) dq false start;

800m (22): Mohd Jironi Riduan (Sar) 1:51.73, 2. Kesavan s/o Maniam (Prk) 1:52.45, 3. Tan Wei Heng (Ked) 1:55.68, 4. Saarvin s/o Chinethamby (Pen) 1:56.78, 5. Soh Sin Siang (Joh) 1:59.07, 6. Mohd Nizamuddin Alias (Ter) 1:59.40, 7. Muhammad Helmi Azri Suhaimi (Ter) 1:59.52, 8. Nur Iman (Joh) 2:03.46;

1500m (23): Mohamad Helmi Azri Suhaimi (Ter) 4:14.57, 2. Christopher s/o Soosai (Pen) 4:15.20, 3. Uthentharan s/o Muniandy (AF) 4:16.49, 4. Mohd Shafiq Mohd Shamsul (AF) 4:18.22, 5. Palanisamy s/o Rajindran (AF) 4:23.80;

5000m (21): Venugopal s/o Rajendran (Kul) 15:46.90, 2. Thevan s/o Rajoo (Nse) 16:09.11, 3. Ruburn Kumar (Ked) 16:17.65, 4. Amiruddin Nasir (AF) 16:30.86, 5. Christopher s/o Soochai (Pen) 16:34.12, 6. Kalaiarasan s/o Thamilsilvam (AF) 17:00.74;

10,000m (23): Venugopal s/o Rajendran (Kul) 33:04.06, 2. Thevan s/o Rajoo (Nse) 34:04.06, 3. Muruga s/o Karanakama (AF) 37:19.67;

3000St (22): Ahmad Luth Hamizan (Nse) 9:44.23, 2. Jenarthanan s/o Panerselvam (AF) 10:08.66, 3. Afindi Nudin (AF) 10:17.00, 4. Jayseelan s/o Magandren (Pen) 10:25.76, 5. Jonycal s/o Mengkok (Sar) 10:25.91;

110mh (23): Rayzam Shah Wan Sofian (Sab) 14.04, 2. Mohd Ajmal Aiman Hassan (Ter) 14.45, 3. Mohamad Rohaizad Jamil (Joh) 14.56, 4. Mohd Robani Hassan (Kul) 14.68, 5. Alang Rasheddin (Sab) 14.81;

400mh (22): Muhamad Firdaus Mazalan–II (Ked) 53.03, 2. Mohamad Baihaqi Razlan (AF) 54.19, 3. Mohammad Adib Zulhusni Alet (Sar) 54.98, 4. Mohd Idzham Mohd Mahzan (Pah) 55.85, 5. Mohd Farhan Hafsham (Joh) 56.03, 6. Mohamad Alif Fatah Asnawi (Ter) 57.00, 7. Azri Kadir (AF) 57.28;

H J (23): Nauraj Singh Randhawa (Joh) 2.15, 2. Navin Raj s/o Subramaniam (Joh) 2.10, 3. Mohd Zulhelmi Rosli (Ter) 1.95, 3. Jeoffry Jo Jok (AF) 1.85;

P V (22): Mohd Iskandar Alwi (Joh) 4.65, 2. Mohd Fahme Zamzam (Kul) 4.45, 3. Muhammad Ibal Hakim Mustafa (Joh) 4.05;

L J (23): Jonathan Larus (Sab) 7.19, 2. Mohammad Syazwan Irfan Samsudin (Pah) 7.15, 3. Moh Muslim Mohd Nazri (AF) 6.93, 4. Josbert Tinus (AF) 6.92, 5. Lokmanul Hakim Yahya (Kel) 6.75, 6. El Said Abdel Aziz (Sab) 6.73, 7. Mohd Sharuddin (Joh) 6.51, 8. Mohd Herman Shah (Prk) 6.23;

T J (22): Mohd Hakimi Ismail (AF) 16.18, 2. El Said Abdel Aziz (Sab) 15.08, 3. Nik Farezol Erman (Ter) 14.94, 4. Nik Lukmanul Hakim Yahya (Kel) 14.85, 5. Jonathan Larus (Sab) 14.73, 6. Ammar Fitri Zainol (AF) 14.01, 7. Mohd Herman Shah (Prk) 13.87;

S P (23): Adi Alifuddin Hussin (Ter) 16.38, 2. Muhammad Ziyad Zolkefli (Kul) 14.78, 3. Ammar Ramadzan (AF) 14.15, 4. Mohammad Alif Hanif Afandi (Ter) 14.14, 5. Mohd Hafis Hashim (AF) 14.00, 6. Muhammad Iqbal Kamaruddin (Ter) 11.36, 7. Goh Wei Kiang (Joh) 11.22;

D T (21): Muhammad Irfan Shamsuddin (Nse) 49.81 National Record, 2. Mohd Hafiz Hashim (AF) 40.67, 3. Sharil Firdaus Basir (AF) 36.75, 4. Mohd Sany Yunus (AF) 36.75, 5. Muhammad Ikbal Kamaruddin (Ter) 35.16, 6. Muhammad Alif (Ter) 34.77;

H T (22): Jackie Wong Siew Cheer (Sar) 55.84, 2. Mohd Nizam Mohd Zuki (AF) 43.76, 3. Azli Zaina (AF) 36.66;

J T (21): Mohd Bakri Hamid (AF) 59.37, 2. Mohd Ruzaini Subki (AF) 57.46, 3. Jerard Ganang 57.07, 4. Choi Jian Fai (Kul) 47.56;

Dec (23):
1. Faizal Mustapha (AF) 6226 (11.31, 6.91, 9.25, 1.71, 50.35 ; 15.80, 25.39, 3.80, 46.96, 4:50.91),
2. Mohd Aidil Ali (Nse) 6032 (11.36, 6.02, 10.30, 1.68, 50.36 ; 16.01, 26.97, 3.70, 48.25, 4:54.17), 3. Anslem Sidau (Sar) 5541 (12.09, 6.16, 10.63, 1.77, 54.74 ; 17.35, 29.87, 3.00, 46.36, 4:51.46),
4. Sylvester Yamud (Sab) 5307 (11.91, 6.33, 8.90, 1.86, 55.42 ; 16.70, 28.57, 3.00, 43.42, 5:38.70),
Sia Joo Yau (Sel) 4403 (12.40, 6.08, 9.30, 1.80, 57.73 ; 17.20, 26.44, 2.50, 38.43, *stopped),
Firdaus Mohd Fadzli (AF) 3405 (11.77, 5.85, 9.15, 1.53, 54.07 ; 19.76, 21.65, *stopped);

4x100m (21): Terengganu Team 41.72, 2. Sabah Junior Team 41.75, 3. Angkatan Tentera Malaysia Team (Rohaizad Jamil, Rehvan Arumugam, Harmizi Arobi, Fahmi Sarkinin)  41.86, 4. Pahang Team 42.42, 5. Johor Team 43.94, Sabah Team dns;

4x400m (23): Angkatan Tentera Malaysia Team 3:17.90 (Harmizi Arobi, Ananth Poobathy, Azri Kadir, Schzuan Rosely), 2. Sabah Team 3:22.73 (?,?, Putra Amin, Hikaru V.Miles), 3. Terengganu Team 3:50.59;


Junior boys (19 years and under)
100m (21): Muhamad Syukur Md Dani (Mal) 10.97, 2. Syazwan Shafiq Mat Rizan (Ked) 11.06, 3. Hikaru Vincent Miles (Sab) 11.08, 4. Mohd Daniel Akmal Samsuri (Pen) 11.30, 5. Nur Iman (Kul) 11.40, 6. Eizlan Omar (Joh) 11.66, 7. Calvindran Pillay Ganesan Pillay (Mal) 11.72, 8. Mohd Nasir Abd Rashid (Nse) dns;

-Heats: H1: Syazwan 11.24, 2. Mohd Danial 11.45, 3. Eizlan 11.68, 4. Calvindran 12.00, 5. Mohd Nasir 12.39;
H2: Muhamad Syukur 11.30, 2. Hikaru 11.33, 3. Nur Iman 11.72, Chew Wei Hao (Sel) dns, Basharuddin Mohd (Joh) dns;

200m (23): Muhammad Syukur Md Jani (Mal) 22.74, 2. Hikaru Vincent Miles (Sab) 22.81, 3. Nasharuddin Mohd (Joh) 23.03, 4. Wan Zhi Xuan (Pen) 23.21, 5. Calvindran Pillay Ganesan Pillay (Mal) 24.66, 6. Mohd Nasir Abd Rashid (Nse) 24.70, 7. Syazwan Shafiq Mat Rizan (Ked) 31.33;

400m (21): Mohamad Arif Zulhusni Alet (Sar) 48.74, 2. Dinesh s/o Krishnan (Ked) 49.38, 3. Khairul Karim (Sab) 50.50, 4. Pravin Richard Abraham (Sel) 51.42, 5. Yoganeswaran (Prk) 51.56, 6. Tan Jiun Hung (Sel) 52.19, 7. Wan Zhi Yuan (Pen) 52.45, 8. M.Fashan Ismail (Joh) dns;

-heats: H1: Dinesh 49.77, 2. Wan Zhi Xuan 51.51, 3. Tan Jiun Hung 52.15, 4. Chang Guo Pin (Joh) 53.75; H2: Mohd Arif 50.11, 2. Khairul Karim 51.03, 3. Pravin 51.52, 4. Yoganeswaran 51.57, 5. Mohammad Fashan 52.60, 6. R.Vijayendran (Pah) 52.78, 7. Revin s/o Ramuh (Kul) dns;

800m (22): Deekeeshgaran s/o Sasigaran(Pen) 1:57.72, 2. Desmond s/o Thangaveloo (Joh) 2:03.77, 3. Md Rafiq Nazreen (Kel) 2:03.84, 4. Chang Guo Pin (Joh) 2:03.94, 5. Sritharan s/o Manimaharam (Pah) 2:16.88;

1500m (23): Deekheshgaran s/o Sasigaran (Pen) 4:06.28, 2. Surendharan s/o Devadas (Sel) 4:22.35, 3. Ahmad Muhamad Hamizan (Nse) 4:34.35;

5000m (21): Yaashan s/o Annavi (Sel) 16:34.19, 2. Ahmad Muhammad Hamizan (Nse) 17:23.11, 3. Kogilan s/o Gunasegaran (Mal) 17:39.38, 4. Mohd Izzul Syahmi (Nse) 18:19.78, 5. Joshua Phang Yi Han (Sar) 18:30.23;

10,000m (23): Calvin Boon Chung Yik (Pen) 36:06.02, 2. Thesigan (Sel) 37:09.71, 3. Hemaraj s/o Samy (Sel) 37:16.81;

3000St (22): Vasanthan s/o Balakrishnan (Joh) 10:29.50, 2. Ramanan s/o Peraniadi (Kul) 10:48.93, 3. Mohd Izzul Syahmi (Nse) 10:49.65, 4. Kogilan s/o Gunasegaran (Mal) 10:54.07, 5. Vickneswaran s/o Kalimuthu (Sel) 11:24.63;

110mh/0.99 (23): Muhammad Hafiz Mohd Razali (Sel) 14.73, 2. Mohd Fazillah Kamis (Sar) 16.02, 3. Abdul Qayum Abd Raub (Sel) 18.79;

400mh (22): Muhd Firdaus Musa (Prk) 53.10, 2. Mohd Nami Suhaimi Subas (Sel) 59.69, 3. Md Shahril Izuan (Kul) 61.70, 4. Alif Izzuddin Shah Arman Shah (Sel) 65.65;

H J (21): Jonathan Tinggang (Sar) 1.91, 2. Nor Shafee Mohd Shah (Joh) 1.88, 3. Siau Ju Feng (Sel) 1.80;

P V (22): Muhammad Afiq Ahmad Alham (Joh) 4.45, 2. Muhd Rahimi Nasir (Prk) 3.80, 3. Mohammad Nurulharithul Fariz (Joh) 3.40;

L J (23): Luqman Hakim (Kul) 6.95, 2. Syazwan Zakaria (Joh) 6.60, 3. Daniel Hakim Norsham (Mal) 6.07;

T J (22): Mohamad Syazwan Zakaria (Joh) 14.10, 2. Alif Izzuddin Shah Arman Shah (Sel) 13.23;

S P/6kg (22): Teng How Ann (Sar) 13.61, 2. Muhammad Shahul Iqmal Baharuddin (Sel) 13.56, 3. Ho Jun Long (Kul) 12.32, 4. Faris Hazim Jamaluddin (Sel) 11.23;

H T/6kg (22): Michael Sia Suk Dak (Sar) 58.35, 2. Lau Yong Han (Kul) 37.05, 3. Mohamad Faiq Meslan (Joh) 33.36;

J T (21): Muhammad Ashraf Abu (Joh) 51.72, 2. Mohammad Nurulharithul Fariz (Joh) 46.91, 3. Mohd Shafizie Hasnol (Mal) 43.87, 4. Faris Hazim Jamaluddin (Sel) 43.10;

4x100m (21): not contested.

4x400m (23): Selangor Team 3:30.83, 2. Johor Team 3:32.88;


WOMEN
100m (21): Zaidatul Husniah Zulkifli (Pen) 12.04 (.035), 2. Komalam Shally d/o Selveratnam (AF) 12.04 (.038), 3. Zaidatul Husna Zulkifli (Pen) 12.08, 4. Elice Grenggori (Sab) 12.50, 5. Norshila (AF) 13.06, 6. Nur Shahirah Muliadi (Ter) 13.08, 7. Atikah Awang (Ter) 13.14, 8. Nor Hazwani Abd Hadi (Kul) 13.27;

200m (23): Komalam Shally s/o Selveratnam (AF) 25.51, 2. Elice Grenggori (Sab) 26.34, 3. Norshila Idris (AF) 26.81, 4. Nazaty Nadhirah Rusli (Ter) 27.04, 5. Nurshahirah Muliadi (Ter) 27.15, 6. Nurul Hasyikin Ahda (Sab) 27.41;

400m (21): Nurul Faezah Asma Mazlan (AF) 56.93, 2. Nurulassikin Mohd Rashid (Joh) 58.08, 3. Kalaiyarasi d/o Arjunan (Sel) 60.26, 4. Siti Nurshafiqah Malimar (Sab) 62.45, 5. Nazatul Nadirah Rusli (Ter) 62.99, Norshima Chong (Sab) dns;

800m (22): Noor Amelia Musa (Kul) 2:20.39, 2. Kalaiyarasi d/o Arjunan (Sel) 2:24.30, 3. Nurul Ain Jamaludin (F) 3:25.96;

1500m (23): Noor Amelia Musa (Kul) 4:45.36, 2. Salesnella Gabi (Sab) 5:06.13, 3. Iza Maryati Mohamad (AF) 5:09.70, 4. Nur Isma Afini Jumaat (Ter) 5:46.73;

5000m (21): Noor Amelia Musa (Kul) 18:12.26, 2. Salesnella Gabi (Sab) 20:28.74, 3. Sangeetha d/o Subramaniam (AF) 20:43.58, 4. Joeviana Joe (Sabah) 21:54.60, 5. Nus Isma Afini Jumaat (Ter) 22:13.42, 6. Oza Maryati Mohamad (AF) dnf;

3000St (22): Melinder Kaur Ragbir Singh (AF) 11:24.68, 2. Joviana Joe (Sab) 13:39.50, 3. Angela Kuandang (AF) 14:03.68, 4. Sri Suganya d/o Naderaja (Sel) 15:12.19;

100mh (23): Raja Nursheena Raja Azhar (AF) 14.57, 2. Ku Munirah Ku Zamzuri (Mal) 14.81, 3. Aini Nurazira Mohd Ali (Joh) 14.84, 4. Agnes Phillip (Sab) 15.86, 5. Norhazimah Ismail (AF) 18.05;

400mh (22): cancelled – only 1 participant.

H J (23): Wong Boon Syian (AF) 1.65, 2. Tuan Juliana Tuan Hassan (Ter) 1.56, 3. Agnes Phillip (Sab) 1.49, 4. Ng Khai Yee (AF) 1.49, 5. Noor Aqilla Nasimin (Sab) 1.49, 6. Ruba d/o Rajantharan (AF) 1.45;

L J (23): Noor Amira Mohamad Nafiah (AF) 5.79, 2. Nurul Fatimatul Zahrah Awang (Ter) 5.59, 3. Ng Khai Lee (AF) 5.56, 4. Nurul Atikah Abidin (Ter) 5.25, 5. Zainab Mohd Asaahri (AF) 4.98;

T J (21): Noor Amira Mohamad Nafiah (AF) 13.11, 2. Noor Aqilla Nasimin (Sab) 10.85, 3. Norina Damnoen (AF) 10.51;

S P (23): Rahilah Othman (AF) 13.38, 2. Asrenny Asik (AF) 11.11;

D T (21):  Yap Jeng Tzan (AF) 43.91,  2. Asrenny Asik (AF) 32.33,  3. Norfatihah Nazari (AF) 30.03;

H T (22): Casier Renee Kelly Lee (Sar) 51.88, 2. Patria Pang Mei Chin (AF) 45.19 (*NOT 42.75 as in official result), 3. Nor Aida Shuhada Nordin (Nse) 42.75;

J T (22): Siti Nur Nadiah Othman (Joh) 45.35, 2. Nur Fatin Adibah Suharman (AF) 43.36, 2. Syuryani Sikembar (AF) 41.15, 4. Nazirah Che Mat (AF) 39.46;

Hep (22): Wassana Winatho (THA) 5035 (14.31, 1.67, 11.45, 25.82 ; 5.70, 34.12, 2:43.82), 2. Kotchakorn Khamrueangsri (THA) 4455 (15.22, 1.55, 9.23, 25.79 ; 5.63, 27.23, 2:45.89) 3. Kee Siew Lian (AF) 609 (16.89, *stopped);

4x100m (21): Angkatan Tentera Malaysia Team (Raja Nursheena R.Azhar, Ng Khai Lee, Nurshila, S.Komalam Shally) 50.59,  2. Terengganu Team 51.17, 3. Sabah Team 51.60;

4x400m (23): Angkatan Tentera Malaysia Team (Nurul Faezah Asma, Raja Nursheena R.Azhar, Nurshila, S.Komalam Shally) 4:08.94, 2. Sabah Team 4:15.44, 3. Kuala Lumpur Junior Team 4:15.72, 4. Johor Junior Team 4:18.62;


Junior Girls (19 years and under)
100m (21): Noor Eewan Shafiqah (Prk) 13.10, 2. Nona Azama Mohd Noor (Kel) 13.61, 3. Nor Amalina Tugimin (Kul) 13.71;

200m (23): Aina Kasmuni Jahudi (Kel) 27.24, 2. Nor Amalina Tugimin (Kul) 28.11, 3. Nona Azama Mohd Noor (Kel) 28.49;

400m (21): Aina Kasmuni Jahudi (Kel) 62.94, 2. Nurfathiah Najaa Zolkepli (Joh) 63.60, 3. Tan Seow Yee (Prk) 63.72, 4. Ho Jia Yi (Joh) 63.76, 5. Norfiralisna Sulaiman (Sel) 65.28, 6. Faradilah Raznie (Sar) dns;

800m (22): Sharmila d/o Sivakumar (Joh) 2:24.13, 2. Teoh Kim Chi (Ked) 2:28.67, 3. Tan Pei Rou (Sel) 2:34.74, 4. Thur Devi s/o Sivaraman (Mal) 2:36.08, 5. Siti Aishah Abd Rashid (Nse) 2:43.83, 6. Azli Ezyan Athirah (Nse) 2:49.56, 7. Intan Syafinas (Kul) 2:54.89;

1500m (23): Sharmilla d/o Sivakumar (Joh) 5:16.05, 2. Teoh Kim Chi (Sab) 5:16.05 (same time!), 3. Daanyah d/o Pathmanaban (Sel) 5:28.91, 4. Lau Siau Ling (Sar) 5:43.53, 5. Azli Ezyan Athirah (Nse) 5:55.99, 6. Thurga Devi d/o Sivaraman (Mal) 5:59.48;

5000m (21): Nur Aisyah Ahmat (Sar) 19:36.42, 2. Dhaana Patmanaban (Sel) 21:12.52, 3. Ashfaziera Zulkifli (Nse) 26:26.96;

3000St (22): Nur Aisyah Ahmat (Sar) 12:47.59, 2. Munirah Ali (Prk) 13:20.21, 3. Farah Almuni Hanum Anuar (Pen) 14:19.07, 4. Syamimi Roslan (Sel) 15:27.45;

100mh (23): Nor Amanina Tugimin (Kul) 15.58, 2. Leong Ann Gie (Sel) 15.90, 3. Khairunnadiah Mohd Khir (Joh) 16.29, 4. Tham Yi Yin (Kul) 16.30, 5. Shelma Sharon Anthony James (Sar) 16.44, 6. Nur Syafiqah Anis Abu Bakar (Joh) 16.53;

400mh (22): Saidatul Izzati (Prk) 66.01, 2. Leong Ann Gie (Sel) 69.82, 3. Ling Wing Yi (Prk) 72.82;

H J (23): Shahirah Razali (Per) 1.56, 2. Nurul Falena Gunasekara (Sel) 1.49;

L J (23): Nur Izzati Akmal Nazrilazdin (Ked) 5.28, 2. Annalydia Tinggi (Sab) 5.06, 3. Siti Nurfatihah Ayub (Kel) 4.66, 4. Anis Auni Hussin (Kel) 4.50;

T J (21): Nur Izzati Akmal Nazrilazdin (Ked) 10.99, 2. Anis Auni Hussin (Kel) 10.52, 3. Siti Nurfatihah Ayub (Kel) 10.23, Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki (Ked) dns;

S P (23): Nor Amalina Ibrahim (Mal) 9.92, 2. Norsyafiqah Amira (Kul) 9.70;

D T (21): Choo Kang Ni (Joh) 39.34, 2. Loo Li Jun (Sar) 36.99, 3. Nor Amalina Ibrahim (Mal) 31.82, 4. Norsyafiqah Amira (Kul) 29.14, 5. Dinah Loh (Kul) 26.64;

H T (22): Nur Fazira Jalaluddin (Sel) 44.30, 2. Nor Shafinaz Hasnol (Mal) 37.00, 3. Fan Mie Nie (Kul) 33.10;

J T (22): Sherin Kiah Nipa (Sar) 30.15, 2. Nur Fatin Syahirah (Kul) 27.26;

4x100m (21): Kuala Lumpur Team 50.92, 2. Johor Team 52.31;

4x400m (23): not contested.

Compiled by Jad Adrian (ATFS)


Read more...

Results Malaysian National Championships 2013

>> June 21, 2013

Kuala Lumpur, 21-23 June 2013 “89th MAF-Bank Rakyat National Championships 2013 / Kejohanan Olahraga Kebangsaan ”
-national record achieved in the men’s DT (Irfan Shamsuddin 49.81);
-team of athlete shown in the bracket;
-two Thailand athletes (women’s heptathlon) competed as guests;
-wind information and relay composition not yet available;
-complete results from day 1 (21-June-13)  as follows;

MEN
100m (21): Sebastian Lee Azcona (Ter) 10.67, 2. Rayzam Shah Wan Sofian (Sab) 10.68, 3. Mohd Shahmimi Azmi (Nse) 10.74, 4. Mohd Fahmi Sarkinin (AF) 10.75, 5. Hisyam Alias (Kul) 10.81, 6. Mohd Azhar Md Ismail (Pah) 10.82, 7. Mohd Afif Zulhusmi Alet (Sar) 10.94, Eddie Edwards Jr (Sab) dns- injured;
-Heats: H1: Shahmimi 10.85, 2. Hisyam 10.90, 3. Eddie 10.97, 4. Fahmi 10.99, 5. Mohd Afif 11.09, 6. Khairul Azraf Amran (Pah) 11.25, 7. Mohamad Asri Nizam (Ter) 12.13;
H2: Sebastian 10.92, 2. Rayzam Shah 10.93, 3. Mohd Azhar 11.05, 4. Rehvan s/o Arumugam (Prk) 11.17, 5. Mohd Hakim Faizi Rosli (Nse) 11.18, 6. G.Aravinthevar (Prk) 11.25;

400m (21): Anchois Aron (Sab) 48.46, 2. Yuvaaraj s/o Paneerselvam (AF) 48.72, 3. Parthiban s/o Murugiah (AF) 49.38, 4. Satish Kumar (Sel) 51.02, 5. Mohd Nizamuddin Alias (Ter) 53.06, 6. Nuriman (Joh) 53.10, Khairul Izzuddin (Per) dnf, Muhamad Firdaus Mazalan-II (Ked) dq false start;

5000m (21): Venugopal s/o Rajendran (Kul) 15:46.90, 2. Thevan s/o Rajoo (Nse) 16:09.11, 3. Ruburn Kumar (Ked) 16:17.65, 4. Amiruddin Nasir (AF) 16:30.86, 5. Christopher s/o Soochai (Pen) 16:34.12, 6. Kalaiarasan s/o Thamilsilvam (AF) 17:00.74;

D T (21): Muhammad Irfan Shamsuddin (Nse) 49.81 National Record, 2. Mohd Hafiz Hashim (AF) 40.67, 3. Sharil Firdaus Basir (AF) 36.75, 4. Mohd Sany Yunus (AF) 36.75, 5. Muhammad Ikbal Kamaruddin (Ter) 35.16, 6. Muhammad Alif (Ter) 34.77;

J T (21): Mohd Bakri Hamid (AF) 59.37, 2. Mohd Raozaini Subki (AF) 57.46, 3. Jerard Ganang 57.07, 4. Choi Jian Fai (Kul) 47.56;

4x100m (21): Terengganu Team 41.72, 2. Sabah Junior Team 41.75, 3. Angkatan Tentera Malaysia (AF) Team 41.86, 4. Pahang Team 42.42, 5. Johor Team 43.94, Sabah Team dns;

Junior boys (19 years and under)
100m (21): Muhamad Syukur Md Dani (Mal) 10.97, 2. Syazwan Shafiq Mat Rizan (Ked) 11.06, 3. Hikaru Vincent Miles (Sab) 11.08, 4. Mohd Daniel Akmal Samsuri (Pen) 11.30, 5. Nur Iman (Kul) 11.40, 6. Eizlan Omar (Joh) 11.66, 7. Calvindran Pillay Ganesan Pillay (Mal) 11.72, 8. Mohd Nasir Abd Rashid (Nse) dns;

-heats: H1: Syazwan 11.24, 2. Mohd Danial 11.45, 3. Eizlan 11.68, 4. Calvindran 12.00, 5. Mohd Nasir 12.39;
H2: Muhamad Syukur 11.30, 2. Hikaru 11.33, 3. Nur Iman 11.72, Chew Wei Hao (Sel) dns, Basharuddin Mohd (Joh) dns;

400m (21): Mohamad Arif Zulhusni Alet (Sar) 48.74, 2. Dinesh s/o Krishnan (Ked) 49.38, 3. Khairul Karim (Sab) 50.50, 4. Pravin Richard Abraham (Sel) 51.42, 5. Yoganeswaran (Prk) 51.56, 6. Tan Jiun Hung (Sel) 52.19, 7. Wan Zhi Yuan (Pen) 52.45, 8. M.Fashan Ismail (Joh) dns;

-heats: H1: Dinesh 49.77, 2. Wan Zhi Xuan 51.51, 3. Tan Jiun Hung 52.15, 4. Chang Guo Pin (Joh) 53.75; H2: Mohd Arif 50.11, 2. Khairul Karim 51.03, 3. Pravin 51.52, 4. Yoganeswaran 51.57, 5. Mohammad Fashan 52.60, 6. R.Vijayendran (Pah) 52.78, 7. Revin s/o Ramuh (Kul) dns;

5000m (21): Yaashan s/o Annavi (Sel) 16:34.19, 2. Ahmad Muhammad Hamizan (Nse) 17:23.11, 3. Kogilan s/o Gunasegaran (Mal) 17:39.38, 4. Mohd Izzul Syahmi (Nse) 18:19.78, 5. Joshua Phang Yi Han (Sar) 18:30.23;

H J (21): Jonathan Tinggang (Sar) 1.91, 2. Nor Shafee Mohd Shah (Joh) 1.88, 3. Siau Ju Feng (Sel) 1.80;

J T (21): Muhammad Ashraf Abu (Joh) 51.72, 2. Mohammad Nurulharithul Fariz (Joh) 46.91, 3. Mohd Shafizie Hasnol (Mal) 43.87, 4. Faris Hazim Jamaluddin (Sel) 43.10;

4x100m (21): not contested.


WOMEN
100m (21): Zaidatul Husniah Zulkifli (Pen) 12.04 (.035), 2. Komalam Shally d/o Selveratnam (AF) 12.04 (.038), 3. Zaidatul Husna Zulkifli (Pen) 12.08, 4. Elice Grenggori (Sab) 12.50, 5. Norshila (AF) 13.06, 6. Nur Shahirah Muliadi (Ter) 13.08, 7. Atikah Awang (Ter) 13.14, 8. Nor Hazwani Abd Hadi (Kul) 13.27;

400m (21): Nurul Faezah Asma Mazlan (AF) 56.93, 2. Nurulassikin Mohd Rashid (Joh) 58.08, 3. Kalaiyarasi d/o Arjunan (Sel) 60.26, 4. Siti Nurshafiqah Malimar (Sab) 62.45, 5. Nazatul Nadirah Rusli (Ter) 62.99, Norshima Chong (Sab) dns;

5000m (21): Noor Amelia Musa (Kul) 18:12.26, 2. Salesnella Gabi (Sab) 20:28.74, 3. Sangeetha d/o Subramaniam (AF) 20:43.58, 4. Joeviana Joe (Sabah) 21:54.60, 5. Nus Isma Afini Jumaat (Ter) 22:13.42, 6. Oza Maryati Mohamad (AF) dnf;

T J (21): Noor Amira Mohamad Nafiah (AF) 13.11, 2. Nooraqilla Nasimin (Sab) 10.85, 3. Norina Damnoen (AF) 10.51;

Hep (22): Wassana Winatho (THA) (14.31, 1.67, 11.45, 25.82 ; ), 2. Kotchakorn Khamrueangsri (THA) (15.22, 1.55, 9.23, 25.79 ; ) 3. Kee Siew Lian (AF) (16.89, *stopped,);

4x100m (21): Terengganu Team 51.17, 2. Sabah Team 51.60, 3. Angkatan Tentera Malaysia (AF) 50.59;


Junior Girls (19 years and under)
100m (21): Noor Eewan Shafiqah (Prk) 13.10, 2. Nona Azama Mohd Noor (Kel) 13.61, 3. Nor Amalina Tugimin (Kul) 13.71;

400m (21): Aina Kasmuni Jahudi (Kel) 62.94, 2. Nurfathiah Najaa Zolkepli (Joh) 63.60, 3. Tan Seow Yee (Prk) 63.72, 4. Ho Jia Yi (Joh) 63.76, 5. Norfiralisna Sulaiman (Sel) 65.28, 6. Faradilah Raznie (Sar) dns;

5000m (21): Nur Aisyah Ahmat (Sar) 19:36.42, 2. Dhaana Patmanaban (Sel) 21:12.52, 3. Ashfaziera Zulkifli (Nse) 26:26.96;

T J (21): Nur Izzati Akmal Nazrilazdin (Ked) 10.99, 2. Anis Auni Hussin (Kel) 10.52, 3. Siti Nurfatihah Ayub (Kel) 10.23, Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki (Ked) dns;

D T (21): Choo Kang Ni (Joh) 39.34, 2. Loo Li Jun (Sar) 36.99, 3. Nor Amalina Ibrahim (Mel) 31.82, 4. Norsyafiqah Amira (Kul) 29.14, 5. Dinah Loh (Kul) 26.64;

4x100m (21): Kuala Lumpur Team 50.92, 2. Johor Team 52.31;

Read more...

Malaysian Athletics Results 2013 - Issue 6

>> June 20, 2013



MALAYSIAN  ATHLETICS  RESULTS  2013 – 6
-by Jad Adrian, ATFS statistician for MAF/KOM           
-email: info@adriansprints.com        


Muar,  1-2 June 2013  “Johor State Championships”
-with guests from Singapore as noted;  wind information not available; best results as follows;

MEN
100m    (  1):  Mohd Zabidi Ghazali 10.94,  2. Hisyam Alias 11.17  (11.03 as 1h1);
200m    (  2):  Muhd Amiruddin Jamal (SIN) 21.73,   2. Hisyam Alias 22.58; 
800m    (  1):  Mohd Jironi Riduan 1:55.70;
1500m         ( 2):  Kesavan s/o Maniam 4:03.81,  2. Nik Hafiz Nik Mohamad 4:12.08,  3. Dhashman s/o Thangavelu (SIN/96) 4:22.49;
5000m  (  1):  Prabudass s/o Krishnan 15:47.73,  2. Venugopal s/o Rajendran 15:56.76;
H J        (  2):  Mohd Azly Ghazali (95) 2.12,  2. Prakash s/o Krishnan (95) 2.00;
P V              ( 1):  Mohd Iskandar Alwi (94) 4.85,  2. Mohd Fahme Zamzam 4.45,  3. Muhammad Iqbal Hakim Mustafa Kamal 4.35,  4. Muhammad Afiq Ahmad Alham (020397) 4.25,  5. Muhammad Hafizzuddin Mohd Azrah (020197) 3.60,  6. Fazli Asadil Arshad (170497) 2.80;
L J        (  1):  Mohd Fahmi Meslan (94) 6.86;
T J        (  2):  Mohd Firdaus Salim 15.30,  2. Muhammad Hakimi Ismail 14.76;
D T              ( 2): Mohamad Ali Hamid 37.72,  2. Mohammad Aminuddin Mohd Ajamin (260597) 34.09;
J T        (  1):  Akid Chong Mohd Isham 60.89;

WOMEN
100m    (  1):  Nur Farhana Mohd Nasir (150296) 12.73;
400m    (  2):  Chan Yi Jing (140598) 61.45;
800m    (  1):  Sharmila d/o Sivakumar (170796) 2:29.35;
1500m  (  2):  Noor Amelia Musa 4:50.00,  2. Sharmila d/o Sivakumar (96) 5:21.00;
5000m  (  1):  Noor Amelia Musa 17:57.70,  2. Priscilla Dewi 22:16.46;
100mh  (  2):  Ku Munirah Ku Zamzuri 15.32,  2. Khairunadiah Mohd Khir (280395) 16.21;
H J        (  1):  Yap Sean Yee (95) 1.65,  2. Wong Boon Syian 1.60 (1.60 ??);
P V       (  2):  Chuah Yu Tian 3.20,  2. Valerie Tan (95) 3.00,  3. Puteri Nuradillah 2.40;
S P        (  2):  Rahilah Othman 13.22,  2. Annabel See Yi Ling (SIN/94) 10.74;
D T       (  2):  Yap Jeng Tzan 43.12,  2. Choo Kang Ni (94) 35.48;
J T               (  1):  Siti Nur Nadiah Osman 44.56,  2. Siti Aisyah Nora Rahis (120498) 34.47,  3. Nur Hidaya Ali (Mel) 31.66;


Kota Kinabalu,  3-6 June  “6th Sabah Games / SAGA”
-multi-sports event for athletes aged 21 or below (track & field) for state of Sabah, with several
athletes from Brunei and other state (i.e Perlis) competed as guests, and those who have finished top
three received the medals but results were not included in the medal tally;
-see doping notes for men’s discus throw;
-hand-timed in several events and no wind instrument; 
-following are selected results out of information received from the organizer;

MEN
100m           (  4): Hikaru Vincent Miles (080297) 10.8h (10.8h as 1h1),  2. Ebron Suti (041196) 11.0h,  3. Muhammad Asy Syafie Bohari (BRU/guest) 11.0;
200m           (  6):  Hikaru Vincent Miles (080297) 22.2h,  2. Izharizan Jablun (080495) 22.4h;
400m           (  6):  Khairul Karim 51.08;
800m           (  4):  Muhd Auf Afibukhari 2:07.4h;
1500m         (  6):  Er Yun Hing 4:29.23;
110mh         (  5):  Mohd Shafiee Muhamad 15.3h,  2. Ian Jeremy Mogindol (150195) 15.6h,  3. Sharulijam Asran (210194) 15.7h;
400mh         (  3):  Arthur Aron (030196) 57.08;
H J               (  4): Teo Lee Kee 1.92,  2. Mohd Faizal 1.88,  3. Yong Chen Leong 041095) 1.88;
L J               (  4):  Jonathan Larus 7.11,  2. Reckson Donih Kuatcheh (110796) 6.74,  3. Jvan de Jvender Jowhas (260494) 6.72;
T J               (  6):  El Said Abdel Aziz 15.03,  2. Jonathan Larus 14.44,  3. Jvan de Jvender Jowhas (260494) 14.36;
S P               (  6):  Jordan Jude Ellron (210197) 11.66,  2. Mohd Azwan Fahmi Zuhairi (Perlis/guest) 11.48,  3*. Mohd Firdaus Jamen (Perlis/guest) 11.19; ...*note as below;
D T              (  4):  Mohd Azwan Fahmi Zuhairi (Perlis/guest) 41.73,  2. Jordan Jude Ellron (210197) 32.06; ...note: Mohd Firdaus James (Perlis/guest) finished 1st in 43.64 throw, however he is NOT eligible to take part in any track and field competition for two years since September 2012 for doping offense;
J T               (  6):  Mohd Akmal Md Zain 55.08 (Perlis/guest),  2. Mohd Azizie Masdone 50.45,  3. Willary Christen Linom 50.32,  4. Mohd Tahar Jaslin 50.32;
4x100m        (  4):  Penampang district team 43.7h;
4x400m        (  6):  Keningau district team 3:28.3h;

WOMEN
100m           (  4):  Fathin Faqihah Mohd Yusuf (100696) 12.1h,  2. Stefbilce Sandy Stephen (220495) 12.1h,  2. Elice Grenggory (140399) 12.5h;
200m           (  6):  Fathin Faqihah Mohd Yusuf (100696) 25.3h,  2. Nurshima Chong (171296) 26.0h,  3. Anisca Cristel Petrus 26.7h;
400m           (  6):  Fathin Faqihah Mohd Yusuf (100696) 57.82,  2. Nurshima Chong (171296) 60.27;
800m           (  4):  Salesnella Gabi (190296) 2:27.4h,  2. Sarina Junjongan 2:32.3h;
1500m         (  6):  Salesnella Gabi (190296) 5:19.41,  2. Norfazira Asmadi 5:26.49;
100mh         (  5):  Agnes Lescoin Philip 15.2h,  2. Hazerina Rarandis (080196) 15.5h,  3. Marinah Basirin (050697) 16.2h;
400mh         (  3):  Nurul Hasyikin Adha Ismail (290496) 66.80,  2. Farinah Basirin (230495) 67.90,  3. Mathilda Gubod 70.65,  4. Virginie Benjamin 71.92;
1500m         (  6):  Salesnella Gabi (190296) 5:19.41,  2. Norfazira Asmadi 5:26.49;
3000m         (  3):  Salesnella Gabi (190296) 11:37.60;
L J               (  4):  Ji Fedalliah Claritta Jaimin (280896) 5.13,  2. Nurul Atiqah Sukur (050896) 5.10,  3. Ana Lydia Tinggi (070594) 5.09;
T J               (  6):  Valerie Zinugin (030197) 11.23,  2. Noor Aqilla Nasimin (010396) 10.82;
H J               (  4):  Agnes Lescoin Philip 1.56,  2. Noor Aqilla Nasimin (010396) 1.56,  3. Rallesty Ozzty Onduk (230794) 1.53;
S P               (  6):  Pollyanna Priscilla Paul 10.28;
D T              (  4):  Froneka Mail (160294) 30.48;
J T               (  6):  Norazlin Haipin (290996) 33.63,  2. Muzafiza Johari 31.39;
4x100m        (  4):  Tawau district team 49.8h;
4x400m        (  4): Tawau district team 4:02.71;


Alor Star,  7-8 June 2013  “61st Kedah State Championships 2013”
-results restricted to finals, wind-reading not reported, best results as follows;

MEN
100m           (  8):  Hisyam Alias 10.90,  2. Kannan s/o Subramaniam 11.06,  3. Rehvan s/o Arumugam 11.12;
200m           (  7):  Mohd Shahmimi Azmi 21.78,  2. Hisyam Alias 21.92,  3. Mohd Izuddin Yahaya 22.71;
400m           (  7):  Parthiban s/o Murugiah 49.30,  2. Yuvaaraj s/o Paneerselvam 49.60,  3. Denish s/o Krishnan (95) 50.20;
800m           (  8):  Dekeeshgaaren s/o Sasigaran (95) 1:57.22,  2. Tan Wei Heng (94) 1:59.24;
1500m         (  7):  Tan Wei Heng (94) 4:13.54,  2. Dekeeshgaaren s/o Sasigaran (95) 4:19.41,  3. Mohd Shafiq (AF) 4:23.24;
5000m         (  8):  Ruburn Kumar s/o Ramasamy 16:26.80,  2. Christopher Soosai 17;10.23,  3. Mod Syafiq Syamsul Bahrin (AF) 17:12.00;
10,000m       (  7):  Ruburn Kumar s/o Ramasamy 35:50.15;
3000St         (  8):  Jayseelan s/o Magandren 10:31.28,  2. Krishnan s/o Samunaidu (94) 10:40.36;
L J               (  7):  Ahmad Firdaus Salim 6.81,  2. Nik Luqmanul Hakim Nik Yahya (94) 6.71;
T J               (  8):  Ahmad Firdaus Salim 14.94;
J T               (  8):  Teoh Tzen Yih (Pen) 49.10;
10,000m W  (  8):  Satiyaseelan 50:01.1h;

WOMEN
100m           (  8):  Komalam Shally d/o Selveratnam 12.23,  2. Tham Yi Yin (97) 12.80;
200m           (  7):  Komalam Shally d/o Selveratnam 25.20;
100mh         (  7):  Tham Yi Yin (97) 16.32;
400mh         (  8):  Shairah Malik 71.45;
J T               (  7):  Nur Fadilah Mohd Zaini (Ked/95) 36.43


Ho Chi Minh (VIE),  7-8 June 2013  “8th Southeast Asian Youth Championhsips”
-as in previous edition, athletes aged 18-20 also competed for U21 category (using junior implements
for relevant events);  actual races/heats in sprints not reported;  wind information not available for
some events;  results by Malaysian athletes as follows;

BOYS (Youth)
100mh/0.91  (  8)/ -0.5: Muhammad Hafiz Mohd Razali (96) 14.19,  ...3. Mohamad Ammar Zakuan Zanuar (96) 14.30;
400mh/0.84  (  7): ...4. Mohamad Ammar Zakuan Zanuar (96) 53.76 (55.04 as 1h2);
L J               (  7): ...5. Mohamad Qayym Mohamad Izlan (97) 6.02;
T J               (  8): ...5. Mohamad Qayym Mohamad Izlan (97) 13.80;
S P/5kg        (  8): ...3. Maveeqhen s/o Ravi Chandran (97) 15.57;

MEN (U21)
100m           (  7)/ -0.5:  ...2. Sebastian Lee Azcona (94) 10.95, ...5. Nixson Kennedy (95) 11.13;
200m           (  8)/ -0.5: ...5. Amirul Mukimin Yusmiza (95) 22.58, ...7. Hakim Faizi Rosli (95) 22.71;
400m           (  7):  Mohamad Arif Zulhilmi Alet (94) 47.64,  ...3. Kwong Kar Jun (95) 48.04;
800m           (  7): ...4. Jeeventhiran s/o Victor Ravintharan (95) 1:58.34;
1500m         (  8): ...2. Kesavan s/o Maniam 4:00.42,  ...8. Saranraj s/o Sivamani (94) 4:10.43;
110mh/0.99  (  8): ...2. Muhd Ajmal Aiman Hassan 14.26;
400mh         (  7): Mohamed Baihaqi Razlan 53.28,  2. Muhammad Firdaus Musa (94) 53.46;
4x100m        (  7): ...2. National U21 Team (Sebastian Lee, Hakim Faizi Rosli, Amirul Mukimin Yusmiza, Nixson Kennedy) 41.48;
4x400m        (  8): National U21 Team (Mohamad Zrif Zulhilmi, Kwong Kar Jun, Mohd Firdaus Kimleh, Anchois Aron) 3:12.69;

GIRLS (Youth)
800m           (  7): ...4. Savinder Kaur d/o Joginder Singh (97) 2:18.73;
L J               (  7): ...2. Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki (96) 5.85,  3. Kirthana d/o Ramasamy (97) 5.69;
T J               (  8): ...2. Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki (96) 12.43,  3. Kirthana d/o Ramasamy (97) 12.29;
400mh         (  7): ...3. Layalia Rameli (96) 65.77;

WOMEN (U21)
100m           (  7)/ -0.1:  ...4. Zaidatul Husniah Zulkifli 12.16,  5. Zaidatul Husna Zulkifli 12.28;
400m           (  7):  ...5. Nurulassikin Mohd Rasid 58.76;
100mh         (  8)/ -0.1: ...2. Aini Norazira Mohd Ali 14.95;


Putrajaya,  9 June 2013  “Mizuno Wave 16km run’
-runners from Malaysia except as noted;  best results as follows;
MEN
1. Dennis Mulwa Isika KEN 53:52.75,  2. Michail Anastasis Xenos 56:31.77,  3. Shahruddin Hashim 58:03.25,  4. Lili Suhairi Yang Ghazali 58:52.25,  5. Jasni Khairil Jamaluddin 59:33.26;
WOMEN
1. Noor Amelia Musa 1:02:12.70;


Osterode (GER),  12 June 2013  “5. Internationales Volksbankmeeting”
MEN
110mh         1. Rayzam Shah Wan Sofian 14.03 /+0.1;


Uppsala (SWE),  16 June 2013  “Folksam Challence”
MEN
H J               1. Lee Hup Wei 2.15  (2.10/1, 2.15/2, 2.21/xxx);


Gianyar (INA),  16 June 2013  “BII Maybank - Bali Marathon 2013”
-results by Malaysian athletes as follows;
WOMEN
Half Marathon: ...11. Julia Lim 1:40:34;


Delayed
Penang, 18-19 May 2013  “39th USM (University) Championships”
MEN
800m           (19):  Soh Sin Siang 1:59.4;


Additions & Corrections
-while updating the ranking lists for Malaysia, I’ve found some of the following;

Report No 2;
Alor Star, 3-6.04.2013 “54th Kedah State Schools Championships”
-following is “boys category” (not girls, therefore not NJR !)
2000St ( 4): Rutheran s/o Karunakaran 6:56.60;

Kuala Lumpur, 06.04.2012 “Program Pembangunan FTAAA/Milo 2013”
100m : Nur Syahirah Mohd Osman 1.50  (surely high jump NOT 100m !);

Report No 4;
Kuala Lumpur, 10-12 May 2013 “National University Championships /MASUM”
Men’s 400m (11): Kannathasan s/o Subramaniam (NOT Kannan s/o Subramaniam)  47.87;

Report No 5;
Traverse City MI (USA), 25 May 2013 “31st Bayshore Marathon”
-where Woo Chan Yew ran 2:32:47.5;    however the marathon course =  out a back course and NOT point-to-point as previously stated;


Acknowledgments;
Mr Mohamed Ali Hamid, Mr S.Chinethamby, Mr V.Govindasamy, Mr Nazmizan Muhammad, Mr Shahruddin (SAA);  Mr Heinrich Hubbeling (AAA);

Read more...

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

ARCHIVES

Copyright © 2009-2014, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP