Results 27th Mount Kinabalu Climbathon 2013

>> October 23, 2013

Ranau (Malaysia),  19-20 October 2013  "27th Mount Kinabalu International Climbathon 2013"
-for the first time, two race courses introduced:  Summit Race (19) & Adventure Race (20);
-Summit Race  (for qualified/experienced elite runners only):  33km long (15km of tarmac road, 18km forest trails with rock face at the summit);
-Summit Race: start from Kinabalu Park entrance, to the Mt Kinabalu summit (4,095m above sea level), then down to Masilau, and finish at Kundasang town;
-Adventure Race (open/veteran): 23km long (15km of tarmac road, 8km of forest trails);
-Adventure Race: start from Kinabalu Park entrance, to Layang-Layang Hut (half way up Mt Kinabalu 2760.3 m above sea level), the down to Masilau and finish at Kundasang town;
-detailed race course (and prize money) could be seen from graphics below;

Race Course and Distance - Mt Kinabalu Climbathon

MEN
Elite Category
1. David Simpat MAS 4:12:29
2. Dai Matsumoto JPN 4:18:27
3. Safrey Sumping MAS 4:29:37
4. Yoshihito Kondo JPN 4:48:42
5. Fabian (Osmond) Daimon MAS 4:57:31
6. Dino Polinas Mantilee PHI 5:14:11
7. Guillaune Causse FRA 5:16:62
8. Zachary Michael Thomas AUS 5:20:11
9. Jeremy Michael CAN 5:20:56
10. Michael Skobierski AUT 5:23:08
11. Hisashi Shiomi JPN 5:37:36
12. Edmon Gusui MAS 6:06:03

Open Category
1. Enock Kipchirchir Kigen KEN 2:28:47
2. Stephen Daniel Kariithi Kuria KEN 2:30:35
3. Nelson Kiptoo KEN 2:33:11
4. Laxmi Kumar Limbu SIN 2:36:37
5. Wincentbert Latius MAS 2:37:01
6. Frederic Herman MAS 2:37:35
7. Muhaizar Mohamad MAS 2:38:22
8. Doimis Mojimbun MAS 2:40:38
9. Ruston Masri MAS 2:43:20
10. Hangpal Angbuhang SIN 2:47:31

Veteran Category (40+)
1. Guainus Salagan MAS 2:37:05
2. Yusof Sumbad MAS 2:46:25
3. Ambrose Kipchirchir Kirwa KEN 2:48:36
4. Setibin Kelaward MAS 2:51:11
5. Philip Chirchir Lagat KEN 2:52:46
6. Madamin Ghun MAS 2:52:46 (same as above)

WOMEN
Elite Category
1. Ruth Charlotte Croft NZL 5:24:28
2. Danny (Kuilin) Gongot MAS 5:57:36
3. Nora Barbara Senn SUI 6:21:17
4. Yasuko Nomura JPN 6:31:09
5. Ahineh Dainin MAS 7:14:03

Open Category
1. Carolyne Jepkosgei Chepkwony KEN 3:13:12
2. Viola Jepchirchir Kimeli KEN 3:26:02
3. Genevive Uchechi Njoku NGA 3:36:35
4. Judy Liew Ye Ling MAS 4:01:44
5. Alys Loren Metson GBR 4:23:56
6. Jennifer Anna Kemp GBR 4:25:21
7. Irene Oyling Wong USA 4:29:00
8. Norhani Mohd Jaffar MAS 4:36:05
9. Clemence Marie Sylvie FRA 4:38:00
10. Shoihi Gandihin MAS 4:39:38

Veteran Category (35+)
1. Deborah Chinn MAS 3:36:40
2. Kona (Lysia) Liau Ken MAS 3:40:30
3. Muidah Bolinting MAS 3:43:44
4. Irene Gabriele Lepuschitz AUT 4:40:11
5. Ma Yan Wah HKG 4:42:01
6. Rita Gunsalam MAS 4:48:49

Compiled by:
Jad Adrian (ATFS, ARRS)
Association of Road Racing Statisticians



Prize Money - 27th Mt Kinabalu Climbathon 2013



Race Course

Note: all information were taken from official website

Results for 26th Mt Kinabalu International Climbathon 2012 HERE

Read more...

Results Malaysia Open Athletics Championships 2013

>> October 20, 2013

Kuala Lumpur, 19-20 October 2013 "90th Malaysia Open Track and Field Championships 2013"


Jirapong Meenapra runs 21.29 (-0.8) to win 200m at Malaysia Open


Results Day 2 (results day 1 here)

MEN
200m (20) (-0.8)
1. Jirapong Meenapra (THA) 21.29,  2. Kasun Kalhar Senevioratna (SRI) 21.58,  3. Lee Cheng Wei (SIN 21.86,  4. Mohd Izzuddin Yahaya 21.91,  5. Mohd Shahmimi Azmi 21.99,  6. Mohd Elfi Mustapha (SIN) 22.15,  7. Md Naqib Asmin (SIN) 22.27,  8. Poh Seng Song (SIN) 22.38;

1500m (20)
1. Kesavan Maniam 3:59.14,  2. Prabudass Krishnan 4:04.94,  3. Muhamad Shafiq Mohd Shamsul 4:06.72,  4. Mohamed Helmi Azri Suhaimi 4:10.10,  5. Saravanan Kumar 4:17.54,  6. Le Trong Giang (VIE) 4:24.24;

3000m Steeplechase (20)
1. Ahmad Luth Hamizan 9:37.95,  2. Karthik Jayaraman 9:50.27,  3. Jenarthanan Paneerselvam 9:54.24,  4. Ahmad Muhamad Hamizan 10:12.61,  5. Le Trong Giang (VIE) 10:35.85;

400mh (20)
1. Muhammad Firdaus Musa 52.37,  2. Mohamed Baihaqi Razlan 52.67,  3. Mohd Azri Kadir 52.80,  4. Quach Cong Lich (VIE) 52.83,  5. Muhamad Firdaus Mazalan-II  54.57,  6. Muhamad Firdaus Mazalan-I  55.73,  7. Mohd Idham 56.22;

High Jump (20)
1. Nauraj Singh Randhawa 2.20,  2. Wijesakara Pathiraanye Manjula 2.15,  3. Navin Raj Subramaniam 2.15,  4. Lee Hup Wei 2.10,  5. Mohd Azly Ghazali 2.10,  6. Ahmad Najwan Aqra 2.05,  7. Abdul Haqim Yahya (BRU) 2.00;

Shot Put (20)
1. Promrob Juntima (THA) 16.81,  2. Adi Alifuddin Hussin 16.57,  3. Thawat Khachin (THA) 16.44,  4. Courtney Heinze (AUS) 15.76,  5. Muhammad Ziyad Zolkefli 15.56,  6. Mohd Hafiz Hashim 14.26,  7. Mohamed Alif Hanif Afendi 13.31,  8. Maveqhen Ravi Chandran 12.59;

Hammer Throw (20)
1. Jackie Wong Siew Cheer 57.46,  2. Michael Sia Suk Dak 54.36,  3. Mohd Nizam Mohd Zuki 44.80,  4. Rizhan Rajmi 41.84;

4x400m (20)
1. Malaysia (Kwong Kar Jun, Anchois Aron, Harmizi Arobi, S.Kannathasan) 3:13.67,  2. Singapore (Kenneth Khoo, Mucherji Zubin, Poh Seng Song, Loh Guo Pei) 3:16.04;

WOMEN
200m (20) (-1.2)
1. Chandrika Subashini (SRI) 24.10,  2. Veronica Shanti Pereira (SIN) 24.56,  3. Jhatsorn Jaksuninkorn (THA) 24.92,  4. Komalam Shally d/o Selveratnam 25.11,  5. Nurul Faezah Asma Mazlan 25.27,  6. Nurhidayatullah Johari (BRU) 26.11,  7. Fathin Faqihah Mohd Yusuf 26.20,  8. Goh Chui Ling (SIN) 26.46;

1500m (20)
1. Nguyen Thi Phuong (VIE) 4:37.52,  2. Noor Amelia Musa (MAS) 4:48.52,  3. Nik Norzilawatie Nik Wil (MAS) 4:57.54,  4. Nurizyenny Muslim (BRU) 5:19.81,  5. Farah Aimun 6:05.71;

3000m Steeplechase (20)
1. Nguyen Phi Thuong (VIE) 11:12.00, 2. Munirah Ha'ali (MAS) 12:14.14, 3. Nur Aisyah Ahmat (MAS) 12:15.46,  4. Angela Kundang 14:12.95;

400mh (20)
1. Quach Thi Lan (VIE) 57.74,  2. Wassana Winatho (THA) 58.94,  3. Dipna Lim Prasad (SIN) 60.36 (National Record),  4. Panida Ratanachan (THA) 61.27,  5. Noraseela Mohd Khalid 61.54;

1500m (20)
1. Nguyen Thi Phuong (VIE) 4:37.52,  2. Noor Amelia Musa 4:48.52,  3. Nik Norzilawatie Nik Wil 4:57.54;

Pole Vault (20)
1. Kanae Tatsuta (JPN) 3.70, 2. Rachel Isabel Bingjie (SIN) 3.20;

Triple Jump (20)
1. Noor Amira Mohamad Nafiah 13.24,  2. Yamane Mei (JPN) 12.29,  3. Kirthana Ramasamy 11.98,  4. Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki 11.88,  5. Ling Sze Wai (HKG) 11.39,  6. Nurul Jannah Mohamed Zulkifli (SIN) 11.23;

Javelin Throw (20)
1. Nur Fatin Adibah Suharman 44.78,  2. Syuryani Sikembar 41.24,  3. Siti Nur Nadiah Osman 40.51,  4. Nadzirah Che Mat 38.85;

Read more...

Results Malaysia Open Track and Field 2013

>> October 19, 2013

Kuala Lumpur, 19-20 October 2013  "90th Malaysia Open Track and Field Championships 2013"

-held at Malaya University Stadium, Kuala Lumpur;
-with foreign competitors from Brunei, Australia, Thailand, Japan, Sri Lanka, Kuwait, United Arab Emirates, Hong Kong and Vietnam;
-results from day 1 as follows;

100m Men Final (90th Malaysia Open Track and Field 2013)

Results Day 1 (19 October)

MEN
100m (19)
Final (+1.2)
1. Jirapong Meenapra (THA) 10.37,  2. Muhd Amiruddin Jamal (SIN) 10.46,  3. Ruttanapon Sowan (THA) 10.50,  4. Eddie Edward Jr 10.62,  5. Calvin Kang Li Loong (SIN) 10.65,  6. Mohd Azhar Md Ismail 10.66,  7. Harith Ammar Mohd Sobri 10.72;

Heat 1 (+0.5)
1. Jirapong Meenapra (THA) 10.46,  2. Muhd Amiruddin Jamal (SIN) 10.72,  3. Mohd Shahmimi Azmi 10.83,  4. Wachara Sondee (THA) 10.84,  5. Amirul Mukimin Yusmiza 11.27,  6. Callum Morton-Smith (AUS) 11.85;

Heat 2 (0.0)
1. Ruttanapon Sowan (THA) 10.66,  2. Mohd Azhar Md Ismail 10.77,  3. Mohd Helmi Ahmad 10.94,  4. Lim Yao Peng (SIN) 11.03,  5. Mohd Naqib Asmin (SIN) 11.08;

Heat 3 (0.0)
1. Calvin Kang Li Loong (SIN) 10.58,  2. Mohd Izzuddin Yahaya 10.70,  3. Eddie Edward Jr 10.74,  4. Harith Ammar Mohd Sobri 10.80,  5. Mohd Fahmi Sarkinin 10.87,  6. Abdul Irfan Adli 10.89;

400m (19)
Final
1. Kasun Seneviratna (SRI) 47.19,  2. Quach Cong Lich (VIE) 47.80,  3. Schzuan Ahmad Rosely 47.96,  4. Yuvaraaj Panerselvam 48.49,  5. Kannathasan Subramaniam 48.98,  6. Harmizi Arobi 49.10,  7. Muncherji Zubin Percy (SIN) 49.11,  8. Dinesh Krishnan 50.51;

Heat 1
1. Schzuan Ahmad Rosely 48.43,  2. Kannathasan Subramaniam 48.46,  3. Dinesh Krishnan 48.87,  4. Harmizi Arobi 48.96,  5. Muncherji Zubin Percy (SIN) 49.04;

Heat 2
1. Kasun Seneviratna (SRI) 47.37,  2. Quach Cong Lich (VIE) 48.49,  3. Poh Seng Song (SIN) 49.86,  4. Anchois Aron 49.93,  5. Ak Hafiy Tajudin Pg Rositi (BRU) 50.16,  6. Lance Tan (SIN) 52.31;

Heat 3
1. Yuvaraaj Panerselvam 48.75,  2. Kwong kar Jun 49.49, 3. Muhamad Firdaus Kimleh 49.56,  4. Parthiban Murugian 49.57,  5. Ananth Poopathy 50.33,  6. Kenneth Khoo (SIN) 50.53,  7. Loh Guo Pei (SIN) 50.85;

800m (19)
1. Kesavan Maniam 1:53.63,  2. Jeeventhiran Victor Ravintharan 1:57.60,  3. Saarvin Chinethamby 2:03.51;

5000m (19) (mixed)
1. Prabudass s/o Krishnan 15:45.70,  2. Venugopal s/o Rajendran 15:58.10,  3. Shahruddin Hashim 16:47.18;

110mh (19) (+0.4)
1. Jamras Rittidet (THA) 13.96,  2. Rayzam Shah Wan Sofian 14.06,  3. Mohamad Rohaizad Jamil 14.34,  4. Mohd Robani Hassan 14.39,  5. Mohd Ajmal Aiman Hassan 14.53,  6. Kittipong Kongdee (THA) 14.70,  7. Alang Rasheddin Jamaluddin 15.06;

Pole Vault (19)
1. Sean Lim Zi Qing (SIN) 4.60,  2. Chan Sheng Yao (SIN) 4.50,  3. Mohamad Afiq Ahmad Alham 4.50,  4. Boey Kai Jie (SIN) 4.50,  5. Mohd Iskandar Alwi 4.40,  6. Poh Wen Jie (SIN) 4.00,  7. Muhd Rahimin Md Nasir (MAS) 3.80;

Triple Jump (19)
1. Muhammad Hakimi Ismail 16.06,  2. El Said Abdel Aziz 15.23,  3. Nik Fariezal Erman Nik Ab Hadi 14.76,  4. Nik Lukmanul Hakim Nik Yahya 14.25,  5. Mohd Izzat Abd Majid (BRU) 14.16;

Discus Throw (19)
1. Tsutsumi Yuji (JPN) 51.92,  2. Courtney Heinze (AUS) 51.62,  3. Muhammad Irfan Shamsuddin 49.07,  4. Mohd Hafiz Hashim 38.14,  5. Mohd Azwan Fahmi Zuhairi 38.09,  6. Tan Zhi Min 34.59,  7. Mohd Shahril Firdaus Basir 28.66;

4x100m (19)
1. Singapore Team (?, ?, ?, C.Kang) 40.98,  2. Malaysia Team (?, ?, ?, R.S.Wan Sofian) 41.25;


WOMEN
100m (19) 
Final (-1.1)
1. Neeranuch Klomdee (THA) 11.92,  2. Tassaporn Wannakit (THA) 12.03,  3. Veronica Shanti Pereira (SIN) 12.05,  4. Noor Amira Mohamad Nafiah 12.07,  5. Komalam Shally Selveratnam 12.09,  6. Nurhidayatullah Johari (BRU) 12.69,  7. Kang Woan Yi 12.79;

Heat 1 (0.0)
1. Neeranuch Klomdee (THA) 11.91,  2. Noor Amira Mohamad Nafiah 11.92,  3. Komalam Shally Selveratnam 12.13,  4. Nurhidayatullah Johari (BRU) 12.60,  5. Norris Foo 13.00;

Heat 2 (+0.5)
1. Tassaporn Wannakit (THA) 11.94,  2. Veronica Shanti Pereira (SIN) 11.95,  3. Kang Woan Yi 12.59,  4. Aria Natasya 13.01;

400m (19)
Final
1. Chandrika Subashini (SRI) 52.86 (Champs Record),  2. Quach Thi Lan (VIE) 53.84,  3. Nurul Faezah Asma Mazlan 55.91,  4. Thirualkarasu Piriyah (SIN) 56.47,  5. Fathin Faqihah Mohd Yusuf 58.63,  6. Siti Nur Afiqah Abdul Razak 59.44,  7. Maziah Mahusin (BRU) 60.24;

Heat 1
1. Chandrika Subashini (SRI) 54.04,  2. Siti Nur Afiqah Abdul Razak 57.68,  3. Thirualkarasu Piriyah (SIN) 58.17,  4. Fathin Faqihah Mohd Yusuf 58.49;

Heat 2
1. Quach Thi Lan (VIE) 54.71,  2. Nurul Faezah Asma Mazlan 58.13,  3. Maziah Mahusin (BRU) 59.99,  4. Tyra Ree Summer (SIN) 60.32,  5. Nurulassyikin Abdul Rashid 64.10;

800m (19)
1. Faradilah Raznie 2:18.77,  2. Nik Norzilawatie Nik Wil 2:19.34;

5000m (19) (mixed)
1. Noor Amelia Musa 17:47.05;

100mh (19) (-1.4)
1. Wallapa Punsoongneun (THA) 13.88,  2. Raja Nursheena Raja Azhar  14.14,  3. Panida Rattanachan (THA) 14.24,  4. Ku Munirah Ku Zamzuri 15.13,  5. Aini Norazira Mohd Ali 15.20,  6. Nur Amanina Tugimin 16.24;

Long Jump (19)
1. Hiraka Yurina (JPN) 6.32,  2. Noor Amira Mohamad Nafiah (MAS) 6.07,  3. Shimizu Tamaka (JPN) 5.97,  4. Wassana Winatho (THA) 5.75,  5. Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki 5.42,  6. Nurul Jannah Mohd Zulkifli (SIN) 5.41,  7. Ng Khai Lee 5.34,  8. Kirthana Ramasamy 5.08;

Discus Throw (19)
1. Yap Jeng Tzan 40.84,  2. Choo Kang Ni 37.44,  3. Juthapora Krasaeyan (THA) 37.32,  4. Queenie Ting Kung Ni 36.91;

Hammer Throw (19)
1. Takekawa Mika (JPN) 58.08 (Champs Record),  2. Nur Fazira Jalaluddin 52.19,  3. Casier Renee Kelly Lee 51.13,  4. Sunisa Boonprasarn (THA) 50.28,  5. Grace Wong Xiu Mei 49.18,  6. Linda Tan Ling Hwa 48.53;

4x100m (19)
1. Thailand Team (?, N.Klomde, ?, N.Sanrat) 45.65,  2. Malaysia 'B' Team 46.02,  3. Malaysia 'A' Team 49.11;

Results Day 2 here

Read more...

Results Penang Run P2P Series 3, 2013"

>> October 15, 2013

Penang, 13 October 2013 “3rd Series Penang Run 2013”
-best results as follows;

MEN
Half Marathon
1. James Munyi Maregu (KEN) 1:10:15
2. Geoffrey Birgen (KEN)1:12:11
3. Mok Ying Ren (SIN) 1:13:51
4. Ruburn Kummar s/o Ramasamy (MAS) 1:14:39 (1st Malaysia)
5. Muniandy s/o Ramadass 1:15:34
6. David Mutai (KEN) 1:16:18
7. Calvin Boon Chang Yik (MAS) 1:16:48
8. Baskaran s/o Kuppusamy (MAS) 1:21:25 (1st Veteran)

WOMEN
Half Marathon
1. Esther Karimi Wambui (KEN) 1:31:22
2. Deborah Chinn (USA) 1:38:34
3. Ng Sun Nee (MAS) 1:39:44 (1st Veteran 35+)
4. Jessica Tang Mei Lee (MAS) 1:45:35 (1st Malaysia)
5. Ewe Bee Hong (MAS) 1:46:15
6. Ailyn Maglipon Arjona (PHI) 1:47:05
7. Chong Guik Guik 1:47:23
8. Maggie Goh Kim Hong (MAS) 1:47:29
9. Ooi Yuu Mei (MAS) 1:49:27
10. Nobuko Tomita (JPN) 1:50:24

Read more...

Perak All-Comers Track and Field at Ipoh

>> October 14, 2013

Ipoh, 5-6 Oct 2013 “Perak All-Comers”
-wind reading not reported, best results as follows;

MEN
100m ( 5): Mohd Fahmi Sarkinin 10.84, 2. Amirul Mukimin Yusmiza 11.04, 3. Muhd Aiman Nazarudin 11.23, 4. Aravinther 11.24;

200m ( 6): Nirosh Kumar s/o Nathan 21.98, 2. Aravinther 22.28 (& 22.32 as 1h5), 3. Mohd Fahmi Sarkinin 22.40;

400m ( 6): Schzuan Ahmad Rosely 47.88, 2. Danish s/o Krishnan 48.97 (& 49.65 as 1h2), 3. Harmizi Arobi 49.54, 4. Mohd Baihaqi Razlan 49.75, 5. Ananth Poobathy (AF) 49.99, 6. Cheah Yau Chung 50.45, 7. Jeeventhiran s/o Victor 50.83;

800m ( 5): Kesavan s/o Maniam 1:52.88, 2. Jeevinthiran s/o Victor 1:55.74, 3. Siveshankaran 1:58.52, 4. Jegan 2:00.70 (& 2:00.45 as 1h2);

1500m ( 6): Kesavan s/o Maniam 4:02.11, 22. Mohd Helmi Azri Sohaimi 4:10.57, 3. Dekeeshgaaren 4:11.05, 4. Gouranithyaa K Pen) 4:20.23;

5000m ( 5): Prabudass s/o Krishnan 15:53.19, 2. Ruburn Kumar s/o Ramasamy 16:09.97, 3. Mohd Shafiq Shamsul Bahri (AF) 16:34.56, 4. Christopher s/o Soosai 16:44.63, 5. Kugilan s/o Savetian (AF) 17:05.43;

3000St ( 6): Ahmad Luth Hamizan 10:13.16, 2. Kalaiarasan s/o Tamilshilban (AF) 10:27.91, 3. Muhamad Rashid (jr) 10:37.02, 4. Rishitharan Achari 10:38.93;

110mh ( 6): Mohd Faizal Mustapha 15.81;

400mh ( 5): Muhamad Firdaus Musa 53.52, 2. Muhd Farhan 55.19;

H J ( 6): Ahmad Najwan Aqra Hassaim 2.13;

L J ( 5): Nik Luqmanul Hakim Nik Yahya 6.93, 2. Mohd Fahmi Meslan 6.76, 3. Nasharudin Zaini 6.72;

T J ( 6): Muhammad Hakimi Ismail 15.71, 2. Nik Luqmanul Hakim Nik Yahaya 14.49, 3. Mohamad Herwan Shah Ramli 13.95;

S P ( 6): Meveeqhen 12.84, 2. Shamsuddin Ismail (AF) 12.28, 3. Muhammad Ikbal Kamaruddin (Ter) 11.34;

D T ( 6): Mohamad Ikbal Kamaruddin 35.62, 2. Mohamad Aminuddin Mohd Ajmain 34.31, 3. Lee Kian Fei (Pen) 33.92;

H T ( 6): Michael Sia Suk Dak 53.31, 2. Musluliadi Mustafa 38.33, 3. Mohd Yusri Ahmad 34.35, 4. Eng Chun Hau 34.14, 5. Shamsul Zaini Mohd Hashim 33.05;

10,000m W ( 6): Mior Md Amerul 52:08.68;

WOMEN
100m ( 5): Nor Eewan Syafiqah Md Sabri 12.48, 2. Kang Woan Yi 12.50, 3. Nur Shahira Muliadi 12.86, 4. Tan Seow Yee 12.94, 5. Ku Munirah Ku Zamzuri 12.95;
-heats: 1h1 Noor Amira Mohamad Nafiah 11.85;

200m ( 6): Nor Eewan Syafiqah Md Sabri 25.62, 2. Kang Woan Yi 25.92, 3. Nur Shahria Muliadi (Ter) 26.9;

400m ( 6): Nurul Faezah Asma Mazlan 57.24;

800m ( 5): Nik Norzilawatie Nik Wil 2:22.69;

1500m ( 6): Nik Norzilawatie Nik Wil 4:59.99, 2. Munirah Ha’Ali 5:10.18, 3. Dhaayaa Padma 5:22.95;

3000m ( 5): Munirah Ha’Ali 11:33.21, 2. Yoghaneeswary d/o Muniandy 12:19.37, 3. Nor Isma Afini Jumaat 12:20.20;

100mh ( 6): Ku Munirah Ku Zamzuri 15.55;

L J ( 5): Noor Amira Mohamad Nafiah 5.88, 2. Ng Khai Lee 5.76, 3. Nurul Fatimatul Zahrah Awang 5.71, 4. Kirthana d/o Ramasamy 5.42;

T J ( 6): Kirthana s/o Ramasamy 12.19;

S P ( 6): Bibi Nuraishah Ishak 12.07, 2. Chin Poh Kuan 11.10;

H T ( 6): Nurfazira Jalaludin 48.84, 2. Linda Tan Ling Hwa 46.11, 3. Tiong Mee Yien 37.11;

J T ( 5): Nur Fadilah Mohd Zaini 35.61, 2. Fatin Nur Shahiera 33.05;

5000m W ( 6): Nur Aisyah Ahmat 26:18.49, 2. Aina Fadhlin Syahmina Abas 28:54.19;

4x100m ( 6): KOM Team 45.98, 2. Perak Team 49.58;

Read more...

Results Run United Philippine Marathon 2013

>> October 08, 2013

Manila (PHI), 6 Oct 2013 “Run United Philippine Marathon”
-best results as follows;

MEN
Marathon
1. Rene Desuyo (PHI) 2:34:15, 2. Douglas Mwiti (KEN) 2:34:36, 3. Elkin Quinto (PHI) 2:44:32, 4. Philip Ronoh (KEN) 2:48:40, 5. Mario Maglinao (PHI) 2:49:01, 6. Elijiran Nelson (PHI) 2:50:14;

Half Marathon
1. Samuel Tarus Too (KEN) 1:14:31, 2. Hem Bunting (CAM) 1:16:12, 3. Ben Rana (PHI) 1:18:59;

10km run
1. Richard Salano (PHI) 32:48, 2. Benjamin Kipkazi (KEN) 32:54;

WOMEN
Marathon
1. Susan Jemutai (KEN) 3:24:31, 2. Nary Ly (CAM) 3:29:52, 3. Jenette Agura (PHI) 3:35:42, 4. Jocelyn Elijeran (PHI) 3:36:21, 5. Percival Dictado (PHI) 3:43:00;

Half Marathon
1. Nhea Ann barcena (PHI) 1:29:25, 2. Alexis Cassap-Hanson (CAN) 1:40:15, 3. Liezl Mahilum (PHI) 1:40:28;

10km run
1. Nancy Papaya (PHI) 48:20

Read more...

Malaysian Athletics Results 2013 - Issue 10

>> October 05, 2013

MALAYSIAN  ATHLETICS  RESULTS  2013 – 10
-by Jad Adrian, ATFS statistician for MAF/KOM           
-email: info@adriansprints.com


Sibu, 14-15 Sep 2013 “Sibu Open Track and Field Championship”
-competition with different categories;
-a total prize money of RM 16,000 offered for winners in nine selected premier events;
-hand-timed, wind-reading not reported, best results as follows;

MEN
100m (15): Mohd Izzuddin Yahaya 10.9h;
200m (14): Mohd Izzuddin Yahaya 21.9h, 2. Mohd Afif Zulhusmi Alet 22.0h;
400m (15): Mohd Adib Zulhusni Alet 50.0h, 2. Mohd Arif Zulhelmi Alet 50.9h;
110mh (15): Willy Ampi Marcos 15.0h, 2. Agusten Rabar Ajok 15.9h;
S P (15): Benedict Chieng 11.50;
D T (15): Raymond Sia Kah King 33.52;
H T (14): Wong Siew Hung 39.31, 2. Raymond Sia Kah King 36.11;
J T (14): Lau Sie Long 55.82, 2. Hii Lu Jou 51.78;

Boys 14y
100m (15): Sheamaker Dilip 11.6h;
SP/4kg (14): Eric Tiong Ig Kuen 13.40;
DT/1kg (15): William Wong Tung Wei 46.10;

WOMEN
100m (15): Eureeka Bawe 12.7h;
200m (14): Eureeka Bawe 26.4h;
1500m (14): Ho Siew Hua 5:29.0h;
3000m (14): Ho Siew Hua 12:24.8h;
100mh (15): Shelma Sharon Anthony 15.9h, 2. Ayu Nazira Yussri 16.5h;
H T (14): Florence Wong Poh Yee 35.87, 2. Chris Yong 31.48;
J T (15): Wong Nie Nie 33.30, 2. Nor Khamisiah Wati Said 30.97;


Sungai Petani, 14 Sep 2013 “2nd SP Half Marathon”
-best results as follows;

MEN
Half Marathon (20.8km !!)
1. Muniandy s/o Ramadoss 1:14:13, 2. Baskaran s/o Kuppusamy 1:17:53 (1st veteran), 3. Calvin
Boon Chang Yik (95) 1:18:32, 4. Khir Salleh 1:19:58 (2nd veteran);

WOMEN
Half Marathon (20.8km !!)
1. Ng Sun Nee 1:44:27, 2. Chew Lay Ling 1:45:17, 3. Goh Kim Hong 1:45:56;


Kuala Lumpur, 18-20 Sep “50th National Armed Forces Track and Field Championship”
-wind reading not reported, hand-timed in several events as noted, best results as follows;

MEN
100m (20): Mohd Fahmi Sarkinin 10.8h;
-heats (19): 1h2 Mohd Fahmi Sarkinin 10.85, 2h2 Mohd Shahmimi Azmi 10.86;

200m (18): Mohd Shahmimi Azmi 21.65, 2. Mohd Azri Kadir 22.19, 3. Harmizi Arobi 22.33;

400m (19): Yuvaaraj s/o Panerselvam 47.9h, 2. Kannathasan s/o Subramaniam 48.4h, 3. Parthiban s/o Murugiah 48.5h, 4. Mohd Harmizi Arobi 48.6h, 5. Ananth Poobathy 49.5h;

800m (18): Parthiban s/o Murugiah 1:54.97, 2. Mathialagan s/o Subramaniam 1:56.05;

1500m (19): Vadivellan s/o Mahendran 4:03.15, 2. Muhamad Syafiq Mohd Shamsul 4:05.07, 3. Mathialagan s/o Subramaniam 4:11.34, 4. Saravanan s/o Kumar 4:13.70;

5000m (20): Ahmad Luth Hamzian 16:20.83, 2. Amiruddin Nasir 16:28.62, 3. Rosnizam Rosli 16:29.49, 4. Nik Fakaruddin Ismail 16:31.81, 5. Mohamad Affendi Nudin 16:39.21, 6. Muhd Syafiq Shamsul Bahri 16:43.63, 7. Jenarthanan s/o Paneerselvam 17:06.00;

10,000m (18): Karthik s/o Jayaraman 34:42.38, 2. Muhaizar Mohamad 34:56.70, 3. Arul Thevar s/o Muniandy 35:36.32, 4. Rosnizam Rosli 35:57.09, 5. Muruga s/o Karna 36:33.43, 6. Kogilan s/o Sevittian 37:43.50, 7. Azarizal Aziz 37:46.87;

3000m Sc (19): Ahmad Luth Hamizan 9:46.88, 2. Jenerthanan s/o Paneerselvam 9:55.50, 3. Mohamad Affendi Nudin 10:08.56, 4. Saravanan s/o Kumar 10:13.07, 5. Muhaizar Mohamad 10:19.82, 6. Kalairasan s/o ?? 10:26.33, 7. Casenja s/o Maon 10:32.26;

110mh (19): Mohamad Rohaizad Jamil 14.68, 2. Zulhelmy Zainon 15.71, 3. Mohd Solahuddin Rizal 16.03, 4. Shahrul Effendi Osman 16.13;

400mh (18): Mohd Azri Kadir 53.25, 2. Mohamed Baihaqi Razlan 53.30, 3. Syed Mohd Rizal Syed Alwi 56.65, 4. Muhammad Khairul 57.79;

H J (18): Lee Hup Wei 1.90;

P V (19): Mohd Faizal Mustapha 3.60, 2. Mohd Zahin 3.50, 3. Azman Ramli 3.10;

L J (19): Muhammad Hakimi Ismail 7.00, 2. Josbert Tinus 6.94, 3. Mohd Muslim Mohd Nazri 6.78;

T J (18): Muhammad Hakimi Ismail 15.47, 2. Mohd Ammar Fitri Zainul 14.72;

S P (19): Adi Alifuddin Hussin 16.39, 2. Mohd Hafiz Hashim 14.38, 3. Ammar Ramadzan 13.02, 4. Shamsuddin Ismail 12.23;

D T (18): Mohd Hafiz Hashim 38.71, 2. Mohd Shahril Firdaus Basir 36.43, 3. Mohd Sany Yunus 33.30;

H T (19): Mohd Nizam Mohd Zuki 44.21, 2. Mus Muliady Mustafa 37.14, 3. Shamsul Zaini Mohd Hashim 35.61, 4. Mohd Yusri Ahmad 33.85;

J T (19): Mohd Bakri Hamid 60.74, 2. Firdaus Subki 57.85, 3. Ruzaini Subki 55.82, 4. Gerald Agan Ganang 53.40;

Dec (19): Mohd Faizal Mustapha 5990, 2. Firdaus Mohd Fadzil 3748, 3. Mohd Ridzuan Me 3122;

10,000m W (19): Umasuttan s/o Ganesan 48:05.15, 2. Lo Choon Sieng 48:29.33, 3. Rajaratnam s/o Muniandy 50:41.25, 4. Mohd Khairi Ahmad 51:51.30;

20,000m W (14): Lo Choon Sieng 1:36:39.5h, 2. Umasuttan s/o Ganesan 1:41:14.4h, 3. Mohd Rahman Abu Bakar 1:48:53.3h, 4. Mohd Khairi Ahmad 1:48:53.4h, 5. Rajarathnam s/o Muniandy 1:51:08.6h;

4x100m (18): Navy Team (Josbert Tinus, Harmizi Arobi, Mohd Fahmi Meslan, Mohd Shahmimi Azmi) 42.39, 2. Army Team (no detail) 43.76;

4x400m (20): Navy Team (Yuvaaraj, Kannathasan, Harmizi Arobi, Schzuan Ahmad Rosely) 3:17.43;

WOMEN
100m (20): Komalam Shally d/o Selveratnam 12.31, 2. Nurshila Idris 12.99;

200m (18): Komalam Shally d/o Selveratnam 25.07, 2. Nurul Faezah Asma Mazlan 25.50;

400m (19): Nurul Faezah Asma Mazlan 57.8h;

800m (18): Ganthimathi d/o Kumarasamy 2:15.29;

1500m (19): Ganthimathi d/o Kumarasamy 4:47.49, 2. Pricilla Ong Wing Chen 5:22.84;

5000m (20): Melinder Kaur Ragbir Singh 19:02.78, 2. Sanggetha d/o Subramaniam 19:47.03, 3. Norzaimah Ismail 23:40.85;

10,000m (19): Melinder Kaur Ragbir Singh 41:02.32, 2. Angela Kudang 49:55.42, 3. Norziemah Mat Hussin 55:17.33;

3000m Sc (19): Iza Maryati Mohamad 12:30.12, 2. Sangeetha d/o Subramaniam 13:11.90, 3. Anggela Kundang 14:08.62;

100mh (19): Raja Nursheena Raja Azhar 14.35, 2. Norazimah Ismail 16.79;

400mh (18): Noraseela Mohd Khalid* 64.42, 2. Noor Hazwanie Norizan 69.22, 3. Herma Nurul Ain 71.66 (*1st race after the London Olympics and achilles surgery in April);

H J (19): Wong Boon Syian 1.68, 2. Ng Khai Lee 1.50, 3. Ruba d/o Rajatharan 1.50;

L J (19): Nurul Fatimatul Zahrah Awang 5.77, 2. Ng Khai Lee 5.38, 3. Zainab Mohd Ashari 5.21;

P V (18): Jacklyn Diana 1.60;

T J (18): Noor Amira Mohamad Nafiah 12.42;

S P (19): Rahilah Othman 13.07;

D T (18): Yap Jeng Tzan 42.12, 2. Norfatihah 31.31;

H T (18): Patria Pang 40.17, 2. Tan Song Hwa* 29.09;
Note: *PB 58.71, and two-time SEA games champion, subsequently announced her retirement from the sports, following a chronic back injury (slipped disc);

J T (19): Syuryani Sikembar 42.82, 2. Nur Fatin Adibah Suharman 37.90, 3. Nadzirah Che Mat 36.13;

Hep (19): Kee Siew Lian 2853;

10,000m W (18): Norazilah Osman 1:03:05.3h, 2. Song Gie Chee 1:08:49.5h, 3. Norzalika Asri 1:12:15.4h;

20,000m W (14): Norazilah Osman 2:09:20.5h, 2. Song Gie Chee 2:15:44.2h, 3. Nor Zalika Asri 2:29:04.4h;

4x100m (18): Navy Team (Ng Khai Lee, Komalam Shally, Norshila Idris, Noor Amira Mohamad Nafiah) 48.16;

4x400m (20): Navy Team (Noraseela Mohd Khalid, Ganthimathi Kumarasamy, Nurul Faezah Asma Mazlan, Komalam Shally) 4:01.99;


Labuan, 19-20 Sep 2013 “5th Borneo Games”
-multi-sports event held once in two years among states/residents of BORNEO countries: BRU, MAS
(Sabah, Sarawak, Labuan), INA (Kalimantan Timur, Kalimantan Barat);
-organizer unable to report accurate and/or complete results;
-hand-timed, no wind-reading, first three and selected results as follows;

MEN
100m (20): Jonathan Nyepa (Sar/MAS/96) 10.6h, 2. Izharizan Jablun (Sab/MAS/95) 10.8h, 3. Risky Latif (Kal-T/MAS) 10.9h, 4. Abdul Rahim Abdullah (BRU) 11.0h;

200m (19): Md Fakhri Ismail (BRU) 22.3h, 2. Izharizan Jablun (Sab/MAS/95) 22.4h, 3. Abd Rahim Abdullah (BRU) 22.4h, 4. Sigit Andi Susilo (Kal-T/INA) 22.5h;

400m (19): Mohamad Adib Zulhusni Alet (Sar/MAS) 49.5h, 2. Khairul Karim (Sab/MAS/94) 50.4h, 3. Fitra Ramadhan (Kal-B/INA) 50.8h;

800m (20): Fredy Pattiasina (Kal-T/INA) 1:59.0h, 2. Mohd Farhan Mulyadiy (Lab/MAS) 2:01.0h, 3. Raymond Yew (Sab/MAS) 2:02.0h;

1500m (19): Zainudin (Kal-B/INA) 4:17, 2. Raymond Yew (Sab/MAS) 4:19, 3. Fredy Pattiasina (Kal-T/INA) 4:21;

5000m (19): Zainudin (Kal-B/INA) 16:21.7h, 2. Dasmin (Kal-T/INA) 16:36.0h, 3. Md. Khairul Anuar Ramli (BRU) 18:22.4h;

L J (19): Erwin Madang (Kal-B/INA) 7.28, 2. Jonathan Larus (Sab/MAS) 6.74, 3. El Said Abdel Aziz (Sab/MAS) 6.71;

T J (20): Irwin Maulana (Kal-B/INA) 15.44, 2. El Said Abdel Aziz (Sab/MAS) 14.70, 3. Mohd Shazrin Mohammad (Sab/MAS) 14.32;

S P (19): Teng How Ann (Sar/MAS/95) 13.21, 2. Mohd Adenin Bolhan (BRU) 12.79, 3. Muhammad Firdaus Abd Rahman (Lab/MAS) 11.76;

D T (19): Teng How Ann (Sar/MAS/95) 35.40, 2. Mohd Adenin Bolhan (BRU) 33.10, 3. Bryhoth Alarick (Sab/MAS) 32.04;

J T (19): Willary Christen Unin (Sab/MAS) 47.87, 2. Selvister Jamud (Sab/MAS) 47.52, 3. Imas Pambudi Winada (Kal-T/INA) 45.40;

4x100m (19): Kalimantan Barat Team (INA) 42.6h, 2. Sarawak Team (MAS) 42.8h, 3. Sabah Team (MAS) 43.1h;

4x400m (20): Sabah Team (MAS) 3:24.8h, 2. Sarawak Team (MAS) 3:27.5h, 3. Brunei Team (BRU) 3:31.6h;

WOMEN
100m (20): Elice Grenggori (Sab/MAS) 12.3h, 2. Stefbilce Sandy Stephen (Sab/MAS) 12.5h, 3. Fatin Sarah Nabila Ismail (BRU) 12.9h;

200m (19): Elice Grenggori (Sab/MAS) 25.7h, 2. Maziah Mahusin (BRU) 26.3h, 3. Nurshima Chong (Sab/MAS) 26.7h;

400m (19): Nurshima Chong (Sab/MAS) 59.0h, 2. Rosalia Passi (Sab/MAS) 59.8h, 3. Maziah Mahusin (BRU) 61.1h;

800m (20): Norhalizah Mungkit (Sab/MAS) 2:31, 2. Eyeze Grenggori (Sab/MAS) 2:33, 3. Leong Shi Yee (BRU) 2:42;

1500m (19): Nur Aisyah Ahmat (Sar/MAS/94) 5:17, 2. Eyeze Grenggori (Sab/MAS) 5:25, 3. Norhalizah Mungkit (Sab/MAS) 5:30;

3000m (20): Nur Aisyah Ahmat (Sar/MAS/94) 11:08, 2. Joeviana Joe (Sab/MAS) 13:14, 3. Eris Yam (Sab/MAS) 13:51;

L J (19): Annalydia Tinggi (Sab/MAS/94) 5.12, 2. Nurul Atiqah Sukur (Sab/MAS/96) 5.12, 3. Rizka Fitriniathul (Kal-B/INA) 4.99;

T J (19): Ji Fedalliah Claritta Jaimin (Sab/MAS/96) 11.32, 2. Valerie Zinugin (Sab/MAS/97) 11.14, 3. Rizka Fitriniathul (Kal-B/INA) 10.93;

S P (19): Rose Herra Lim (Lab/MAS) 9.10, 2. Uanita Mandasari (Kal-T/INA) 8.47, 3. Rozaini Salma Md Said (Sab/MAS) 8.43;

D T (20): Rose Herra Lim (Lab/MAS) 28.67, 2. Ji Fedalliah Claritta Jaimin (Sab/MAS/96) 21.56, 3. Rozaini Salma Md Said (Sab/MAS) 18.20;

J T (19): Ji Fedalliah Claritta Jaimin (Sab/MAS/96) 31.83, 2. Juanita Mandasari (Kal-T/INA) 30.08, 3. Rizka Fitriniathul (Kal-B) 6.28 ?!;

4x100m (19): Sabah Team (MAS) 49.1h, 2. Sarawak Team (MAS) 51.6h, 3. Brunei Team (BRU) 58.8h;

4x400m (20): Sabah Team (MAS) 4:13.1h, 2. Sarawak Team (MAS) 4:21.6h, 3. Brunei Team (BRU) 4:24.1h;


Kuantan, 19-22 “1st ASIAN Schools Track and Field Championships”
-the Malaysian Sports School Council with the Ministry of Education was tasked with organising the
inaugural ASIAN Schools Track and Field Championships;
-competition for school athletes aged 18 and under, and nine countries too part: Malaysia, Brunei,
China, Hong Kong, India, Macau, Sri Lanka, Thailand and the Philippines;
-junior implements used; complete results as follows;

BOYS
100m (19) / 0.0: 1. Nixson Kennedy (MAS/95) 10.64, 2. Pooriphat Kaijun (THA/95) 10.84, 3. Yang Zi Xian (MAC/95) 10.85, 4. Muhammad Azam Masri (MAS/96) 10.88, 5. A.A. Samith Lakmal (SRI/96) 10.90, 6. Teerapong Sunthanon (THA) 10.94, 7. Kong Hiu Wah (HKG) 10.96, 8. Soumya Deep Saha (IND) 11.13;

-heats H1/ -1.5: 1. A.A. Samith Lakmal (SRI) 11.07, 2. Muhammad Azam Masri (MAS) 11.08, 3. Kong Hiu Wah (HKG) 11.14, 4. Teerapong Sunthanon (THA) 11.20, 5. Shi Chaowen (CHN) 11.48, 6. Cheang Chan Fai (MAC) 11.78, 7. Amit Inder Singh (IND) 11.92;

H2/ -1.5: 1. Nixson Kennedy (MAS/95) 10.84, 2. Yang Zi Xian (MAC) 10.98, 3. Pooriphat Kaijun (THA) 11.01, 4. Soumya Deep Saha (IND) 11.23, 5.Wong Wai Kin (HKG) 11.29, 6. Md Asy Syafie Md Bohari (BRU) 11.35, 7. Zhu Xiaoda (CHN) 11.69;

200m (20)/ -1.0: 1. Nirosh Kumar Nathan (MAS/96) 21.87, 2. Natthawut Chuchuai (THA/96) 21.92, 3. A.A. Samith Lakmal (SRI/96) 22.00, 4. Jin Ri (CHN) 22.14, 5. Badrul Hisyam Abdul Manap (MAS) 22.15, 6. Pooriphat Kaijun (THA) 22.50, 7. Rahul Kumar Jay Parkash (IND) 22.78, 8. Soumya Deep Saha (IND) 22.81;

-heats H1/ -2.5: 1. Jin Ri (CHN) 22.25, 2. A.A. Samith Lakmal (SRI/96) 22.32, 3. Badrul Hisyam Abdul Manap (MAS) 22.39, 4. Pooriphat Kaijun (THA) 22.59, 5. Soumya Deep Saha (IND) 22.65, 6. Leung King Hung (HKG) 23.13, 7. Md Asy Syafie Md Bohari (BRU) 23.53;

H2/ -2.6: 1. Nirosh Kumar Nathan (MAS/96) 22.19, 2. Natthawut Chuchuai (THA/96) 22.44, 3. Rahul Kumar Jay Parkash (IND) 22.69, 4. Tang Cho Hin (MAC) 22.74, 5. Wong Wai Kin (HKG) 23.10, 6. Fu Jiankuan (CHN) 23.38;

400m (21): 1. Jaturong Chimruang (THA/96) 48.30, 2. Mohd Firdaus Kimleh (MAS) 49.21, 3. Kwong Kar Jun (MAS) 49.34, 4. Li Fengxu (CHN) 49.60, 5. Leung King Hung (HKG) 50.14, 6. W. Sathira Shanaka (SRI) 51.78, 7. Lee Chin Ting (HKG) 55.57, DQ 162.7): R.M.G.K.D. Rathnayake (SRI);

-heats H1: 1. Jaturong Chimruang (THA) 48.85, 2. Kwong Kar Jun (MAS) 49.25, 3. Li Fengxu (CHN) 49.54, 4. W.Sathira Shanaka (SRI) 49.64, 5. Leung King Hung (HKG) 49.74, 6. Lam Ion Sang (MAC) 52.73;

H2: 1. Mohd Firdaus Kimleh (MAS) 49.36, 2. Lee Chin Ting (HKG) 49.98, 3. R.M.G.K.D. Rathnayake (SRI) 51.99, 4. Zhou Yixuan (CHN) 52.22, 5. Lei Un Fong (MAC) 53.90, 6 Vitsanu Phosri (THA) 53.94;

800m (20): 1. Mohammed Afsal Pilikkalakath Muhammed Basheer (IND/96) 1:53.69, 2. Rahul Harveer Singh (IND/96) 1:54.83, 3. B.A. Sandaruwan (SRI) 1:55.24, 4. Jeeventhiran Victor Ravinthran (MAS/95) 1:56.52, 5. G.H. Charuka Kushantha (SRI) 1:58.80, 6. Hideo Harry Loasby (HKG) 2:02.51, 7. Lam Ion Sang (MAC) 2:03.69, 8. Yeung Chi Ho (HKG) 2:06.69, 9. Mohammad Azrul Aliff Mohd Aslin (BRU) 2:16.98;

1500m (21): 1. Mohammed Afsal Pulikkalakath Muhammed Basheer (IND/96) 3:58.34, 2. Rahul Harveer Singh (IND) 3:59.84, 3. Saranraj Sivamani (MAS/95) 4:01.88, 4. B.A. Sandaruwan (SRI) 4:03.45, 5. Jeeventhiran Victor Ravinthran (MAS/95) 4:09.21, 6. Hideo Harry Loasby (HKG) 4:10.12, 7. G.H. Charuka Kushantha (SRI) 4:28.59, 8. Natthaphong Ramkhwan (THA) 4:34.85;

5000m (19): 1. W.B.M. Samaraweera (SRI) 16:32.21, 2. Saranraj Sivamani (MAS/95) 16:38.03, 3. Amirul Hakim Johari (MAS/96) 18:09.21, DNF: W.M.H.M. Weerasinghe (SRI) 18:09.21;

3000St (22): 1. Saranraj Sivamani (MAS/95) 10:11.64, 2. W.B.M. Samaraweera (SRI) 10:14.19, 3. Natthaphong Ramkhwan (THA) 10:24.99, 4. Amirul Hakim Johari (MAS/96) 10:45.27, 5. W.M.H.M. Weerasinghe (SRI) 11:11.20;

110mh/0.99 (21)/ -1.5: 1. Thanawut Nunchan (THA/96) 14.47, 2. Mohamad Ammar Zakuan Zanuar (MAS/96) 14.64, 3. Fung Kin Lok (HKG/95) 14.64, 4. Nasimudheen Manamkandath Noorudheen (IND) 14.94, 5. Cheang Chan Fai (MAC) 15.51;

400mh (22): 1. Thanawut Nunchan (THA/96) 53.78, 2. Muhamad Ammar Zakuan Zanuar (MAS) 55.10, 3. R.D.A. Vidusanka (SRI) 55.17, 4. A.M. Hasinthaka Dayan (SRI) 56.88, 5. Lee Chin Ting (HKG) 57.40, 6. Fung Kin Lok (HKG) 57.80, 7. Ramanpreet Singh (IND) 59.83, 8. Lei Un Fong (MAC) 64.76;

H J (19): 1. Gao Woqi (CHN) 2.13, 2. Mohd Azly Ghazali (MAS/95) 2.10, 3. Cheng Kaiwei (CHN) 2.07, 4. Sreenith Mohan (IND) 2.04, 5. Sachin Eranga (SRI) 2.01, 6. Ma Tin Lok (HKG) 1.90, NM: C.M.J.P Fonseka (SRI);

P V (20): 1. Porranot Purahong (THA/95) 5.00 / NJR=, 2. Ernest John Obiena (PHI/95) 4.90 / NJR=, 3. Mohammad Afiq Ahmad Alham (MAS/97) 4.20;

L J (21): 1. Vinura Lakmal (SRI) 7.21/0.0, 2. Bikramjit Singh (IND/95) 7.14/0.0, 3. Lau Kin Hei (HKG) 6.88/0.0, 4. Yang Zi Xian (MAC) 6.57/0.0, 5. Abin Babychan (IND) 6.55/+0.5, 6. Nik Fariezal Erman Nik Ab Hadi (MAS/96) 6.55/-0.8, 7. Tam Chon Lok (MAC) 6.48/-0.5, 8. Chan Yan Ting (HKG) 6.36/-1.1, 9. Muhamad Qayum Mohamad Izlan (MAS/97) 5.97/0.0, 10. Zhu Xiaoda (CHN) 5.41/0.0, 11. Jin Ri (CHN) 5.09/0.0;

T J (20): 1. Abdulla Aboobacker Narangolintevida (IND/96) 14.88/-1.5, 2. Nik Fariezal Erman Nik Ab Hadi (MAS/96) 14.78/0.0, 3. Vinura Lakmal (SRI) 14.64/-0.8, 4. Abin Babychan (IND) 14.55/-1.8, 5. Tam Chon Lok (MAC) 13.93/-1.4 / NJR, 6. Muhamad Qayum Mohamad Izlan (MAS/97) 13.77/-0.9, NM: Fu Jiankuan (CHN);

S P/6kg (19): 1. Shakti Solanki Kaptan Singh (IND/96) 17.41, 2. Sun Bo (CHN) 17.21, 3. Zou Jingtao (CHN) 14.53, 4. Meveeqhen Ravi Chandran (MAS/97) 13.86, 5. W.M.A. Malinda Madushanka (SRI) 13.83;

D T/1.75kg (20): 1. K.A.P. Jayawarane (SRI) 41.52, 2. Shakti Solanki Kaptan Singh (IND) 40.27, 3. Jackson Wong Cheun Young (MAS/96) 39.76, 4. Meveeqhen Ravi Chandran (MAS/97) 37.21, 5. W.M.A. Malinda Madushanka (SRI) 36.62;

H T/6kg (21): 1. Phiraphon Chitpho (THA/95) 51.33, 2. Jackson Wong Cheun Young (MAS/96) 48.64, 3. Raphael Asun (MAS/96) 24.58;

J T/800g (19): 1. Raphael Asun (MAS/96) 55.35, 2. R. Nuwan Kumara (SRI) 51.25, 3. Nixson Kennedy (MAS/95) 42.98;

10,000m W (19): 1. Muhammad Afiz Firdaus Kamaruzaman (MAS/96) 51:22.33, 2. Mior Muhamad Amerul Mohd Sahak (MAS/97) 51:25.47, 3. K.M.D.P. Kulasooriya (SRI) 53:58.24;

4x100m (21)
1. Malaysia Team (Badrul Hisyam Abdul Manap, Nirosh Kumar Nathan, Muhammad Azam Masri, Nixson Kennedy) 41.14,
2. Hong Kong Team (Wong Wai Kin, Lee Chin Ting, Leung King Hung, Kong Hiu Wah) 42.55,
3. Sri Lanka Team (W.Sathira Shanaka, Vinura Lakmal, L.K. Yomal Ravisara, A.A. Samith Lakmal) 42.58,
4. Thailand Team (Jirayut Kaemekha, Jaturong Chimruang, Teerapong Sunthanon, Pooriphat Kaijun) 42.83,
5. India Team (Amit Inder Singh, Nasimudheen Manamkandath, Rahul Kumar Jay Parkash, Soumya Deep Saha) 42.93,
6. China Team (Fu Jiankuan, Jin Ri, Shi Chaowen, Zhu Xiaoda) 43.05,
7. Macau Team (Tam Chon Lok, Cheang Chan Fai, Tang Cho Hin, Yang Zi Xian) 44.95;

4x400m (22)
1. Malaysia Team (Badrul Hisyam Abdul Manap, Mohd Firdaus Kimleh, Kwong Kar Jun, Muhammad
Azam Masri) 3:16.16,
2. Thailand Team (Pooriphat Kaijun, Teerapong Sunthanon, Jirayut Kaemekha, Thanawut Nunchan)
3:19.94,
3. Sri Lanka Team (L.K. Yomal Ravisara, W. Sathira Shanaka, R.M..K.D. Rathnayake, Vinura Lakmal)
3:21.14,
4. China Team (Jin Ri, Shi Chaowen, Zhou Yixuan, Li Fengxu) 3:22.05,
5. India Team (Ramanpreet Singh, Rahul Harveer Singh, Rahul Kumar Jay Parkash, Mohammed Afsal
Pulikkalakath) 3:26.20,
6. Hong Kong Team (Fung Kin Lok, Yeung Chi Ho, Lee Chin Ting, Leung King Hung) 3:29.87;


GIRLS
100m (19)/ -0.5: 1. Suwanun Khongthong (THA/96) 12.15, 2. Ruma Sarkar (IND/95) 12.31, 3. R.M.R.K. Rathnayake (SRI/96) 12.45, 4. He Dandan (CHN) 12.46, 5. Wanwisa Kongthong (THA) 12.49, 6. Kang Woan Yi (MAS/96) 12.76, 7. Medani Wickramanayake (SRI) 12.77, 8. Norris Foo (MAS/98) 12.87;

-heats H1/ -1.8: 1. R.M.R.K. Rathnayake (SRI/96) 12.37, 2. He Dandan (CHN) 12.49, 3. Wanwisa Kongthong (THA) 12.68, 4. Norris Foo (MAS/98) 12.89, 5. Lo Ka Lam (HKG) 12.89, 6. Ankita Sunil Gosavi (IND) 13.11, 7. Loi Im Lan (MAC) 13.47;

H2/ -2.3: 1. Ruma Sarkar (IND/95) 12.33, 2. Suwanun Khongthong (THA/96) 12.36, 3. Medani Wickramanayake (SRI) 12.65, 4. Kang Woan Yi (MAS/96) 12.87, 5. Poon Hang Wai (HGK) 12.94, 6. Meng Shihan (CHI) 12.98, 7. Sou Weng Chi (MAC) 13.64;

200m (20)/ -0.8: 1. Suwanun Khongthong (THA) 25.29, 2. Ruma Sarkar (IND) 25.44, 3. He Miaoge (CHN) 25.53, 4. R.M.R.K. Rathnayake (SRI) 25.67, 5. Wanwisa Kongthong (THA) 25.75, 6. Poon Hang Wai (HKG) 26.12, 7. Fathin Faqihah Mohd Yusuf (MAS) 26.32, 8. Kang Woan Yi (MAS/96) 26.41;

-heats H1/ -3.3: 1. Suwanun Khongthong (THA) 25.42, 2. Poon Hang Wai (HKG) 26.17, 3. Fathin Faqihah Mohd Yusuf (MAS/96) 26.32, 4. Nibedita Burman (IND) 26.37, 5. P.K.C.D. Pallewatte (SRI) 26.45, 6. Du Xinran (CHN) 26.80, 7. Hannah May Jamal Hasim (BRU) 28.08, 8. Wong Choi San (MAC) 28.65;

H2/ -1.0: 1. R.M.R.K. Rathnayake (SRI) 25.67, 2. He Miaoge (CHN) 25.82, 3. Wanwisa Kongthong (THA) 25.99, 4. Kang Woan Yi (MAS/96) 26.01, 5. Ruma Sarkar IND) 26.23, 6. Lo Ka Lam (HKG) 26.47, 7. Ng Weng Lan (MAC) 27.67, 8. Khairun Nadiah Khairul Amin (BRU) 29.76;


400m (21): 1. Thanphimon Kaeodi (THA/97) 56.86, 2. Siti Nur Afiqah Abdul Razak (MAS/98) 57.12, 3. Sureewan Runan (THA/97) 57.94, 4. P.K.C.D. Pallewatte (SRI) 59.16, 5. Anjana Dhavalu Thamke (IND) 59.36, 6. Fathin Faqihah Mohd Yusuf (MAS/98) 59.64, 7. M.O. Udayangani (SRI) 60.42, 8. Lam Christy Ho Yan (HKG) 61.72;

-heats H2: 1. Thanphimon Kaeodi (THA) 58.48, 2. M.O. Udayangani (SRI) 58.86, 3. Fathin Faqihah Mohd Yusof (MAS/96) 59.85, 4. Lau Cheuk Yan Samantha (HKG) 61.30, 5. Jisha Veendakunu Velayudhan (IND) 61.34, 6. He Miaoge (CHN) 62.13, 7. Hannah May amal Hasim (BRU) 65.20;

H2: 1. Siti Nur Afiqah Abdul Razak (MAS/98) 57.19, 2. Sureewan Runan (THA) 58.89, 3. P.C.K.D. Pallewatte (SRI) 59.14, 4. Anjana Dhavalu Ho Yan (HKG) 59.24, 5. Lam Christy Ho Yan (HKG) 59.79, 6. Zuo Bingyu (CHN) 64.35, 7. Chan Cheng Lam (MAC) 70.62, 8. Khairun Nadiah Khairul Amin (BRU) 72.87;

800m (20): 1. Anjana Dhavalu Thamke (IND/97) 2:10.53, 2. A.M.M.P. Abeysinghe (SRI/96) 2:12.12 3. Babitha Chukkanmarthodi Balakrishnan (IND/95) 2:13.92, 4. Chan Yee Ki (HKG/96) 2:16.54, 5. K.N. Nishanthi Dilhani Fernando (SRI) 2:19.22, 6. Chamaiphon Thongsuk (THA) 2:21.14, 7. Savinder Kaur Joginder Singh (MAS/97) 2:21.31, 8. Cham Cheng Lam (MAC) 2:46.34;

1500m: (21): 1. Chitra Palakeezh Unnikrishnan (IND/95) 4:39.11, 2. Sanjivani Baburao Jadhav (IND/96) 4:44.18, 3. A.M.M.P. Abeysinghe (SRI) 4:55.88, 4. Savinder Kaur Joginder Singh (MAS/97) 4:57.79, 5. K.N. Nishanthi Dilhani Fernando (SRI) 4:57.93, 6. Chan Yee Ki (HKG) 5:00.91, 7. Nik Norzilawatie Nik Wil (MAS/95) 5:07.08;

3000m (19): 1. Chitra Palakeezh Unnikrishnan (IND/95) 10:05.22, 2. Sanjivani Baburao Jadhav (IND/96) 10:08.76, 3. Faradilah Raznie (MAS/96) 11:36.72, 4. M.G.D.S. Amarasooriya (SRI) 11:50.70;

2000St (22): 1. A.M.M.P. Abeysinghe (SRI/96) 7:41.89, 2. Nik Norzilawatie Nik Wil (MAS/95) 7:47.24, 3. Faradilah Raznie (MAS/96) 8:26.61;

100mh (21)/-0.7: 1. Arya Thankamani Sudakaran (IND/95) 14.86, 2. Sukanya Klamak (THA/96) 15.00, 3. Ankita Sunil Gosavi (IND/97) 15.01, 4. Nur Amanina Tugimin (MAS/95) 15.08, 5. Leung Hoi Yin (HKG) 15.55, 6. Norris Foo (MAS/98) 15.98, 7. N.P.I. Thathsarani (SRI) 16.30, 8. K.A.I.I. Abeyrathne (SRI) 16.75;

-heats H1/ -2.4: 1. Sukanya Klamak (THA/96) 15.54, 2. Ankita Sunil Gosavi (IND) 15.77, 3. Leung Hoi Yin (HKG) 16.08, 4. K.A.I.I. Abeyrathne (SRI) 16.92, 5. Norris Foo (MAS/98) 18.42;

H2/ -2.3: 1. Arya Thankamani Sudakaran (IND/95) 15.10, 2. Nur Amanina Tugimin (MAS/95) 15.32, 3. N.P.I. Thathsarani (SRI) 16.35, 4. Loi Im Lan (MAC) 19.54, DNF: Liu Zixuan (CHN);

400mh (22): 1. Jisha Veendakunnu Velayudhan (IND/95) 65.69, 2. Lam Christy Ho Yan (HKG) 66.05, 3. Zhang Ge (CHN) 70.22, 4. Du Xinran (CHN) 71.67, 5. Siti Nur Afiqah Abdul Razak (MAS/98) 82.73, DNF: Leung Hoi Yin (HKG);

H J (22): 1. Sapna Burman (IND/96) 1.69, 2. Yap Sean Yee (MAS/95) 1.66, 3. Wong Yuen Nam (HKG/99) 1.66, 4. N.K.P. Jayamali Gunaratna (SRI) 1.66, 5. Liu Zixuan (CHN) 1.63, 6. Ieong Weng Lam (MAC) 1.50;

P V (21): 1. Nanthaka Raksawai (THA/95) 3.30, 2. Maria Jaison (IND/97) 3.10, 3. Emily Jean Obiena (PHI/98) 3.10, 4. Valerie Tan Ee Leen (MAS/95) 2.80;

L J (19): 1. Noor Shahidatun Nadia Mohammad Zuki (MAS/96) 6.07/+0.4, 2. S.L Sarangi Silva (SRI/96) 5.63/-0.6, 3. Jenimol Joy (IND) 5.58/0.0, 4. Kirthana Ramasamy (MAS/97) 5.51/+0.4, 5. Chan Ying Sinn (HKG) 5.24/-0.8, 6. Wong Pui Ling (HKG) 5.09/-2.3, 7. He Dandan (CHN) 5.07/0.0, 8. Zhang Ge (CHN) 4.79/+0.7, 9. Ieong Weng Lam (MAC) 4.44/-0.3;

T J (22): 1. Noor Shahidatun Nadia Mohammad Zuki (MAS/96) 13.01/-0.5 (3rd MAS All-Time) (X, 13.01/-0.5, X, 12.99/-1.7, 12.74/-1.2, 12.80/+0.7), 2. Rochelle Maria Macfarlane (IND/97) 12.64/-0.5, 3. H.D.V. Lakshani (SRI/96) 12.63/-1.3 / NJR, 4. Kirthana Ramasamy (MAS/97) 12.49/-1.1, 5. Jenimol Joy (IND/95) 12.46/-2.3;

S P (22): 1. Meghana Devanga Bal Krishna (IND/97) 12.91, 2. Areerat Intadis (THA/96) 12.81, 3. Bibi Nuraishah Ishak (MAS/95) 12.64, 4. Grace Wong Xiu Mei (MAS/00) 10.78, 5. Zhang Jiyou (CHN) 9.42;

D T (20): 1. Queenie Ting Kung Ni (MAS/97) 38.18, 2. Grace Wong Xiu Mei (MAS/00) 37.39, 3. Zhang Jiyou (CHN) 34.50;


H T (21): 1. Grace Wong Xiu Mei (MAS/00) 47.75, 2. Bibi Nuraishah Ishak (MAS/95) 29.86, 3. Sapna Burman (IND) 16.60;

J T (19): Lau Hei Ting (HKG/96) 41.81, 2. Sapna Burman (IND/96) 41.71, 3. Puspha Jakhar Ranbeer (IND) 39.35, 4. M.D.D.A. Dissanayaka (SRI) 35.14, 5. Nur Aqilah Amran (MAS/96) 34.90, 6. Jariya Wichaidit (THA) 32.27;

5000m W (20): Elena Goh Ling Yin (MAS/96) 26:05.64, 2. Pua Ling En (MAS/95) 26:11.12, 3. Binsy Anhat Meethal Gopalan (IND) 29:14.25, 4. Thilini Madhusika (SRI) 31:32.24;

4x100m (21)
1. Thailand Team (Manichaya Wongdaeng, Chanisara Uthasing, Wanwisa Kongthong, Suwanun Khongthong) 47.29,
2. Sri Lanka Team (Shalinda Fernando, S.L. Sarangi Silva, Medani Wickramanayake, R.M.R.K. Rathnayake) 47.56,
3. China Team (Du Xinran, He Dandan, Meng Shihan, He Miaoge) 48.04,
4. India Team (Ankita Sunil Gosavi, Arya Thankamani Sudakaran, Nibedita Barman, Ruma Sarkar) 48.19,
5. Hong Kong Team (Lo Ka Lam, Poon Hang Wai, Yan Hoi Tung Abby, Kong Chun Ki) 48.59,
6. Macau Team (Loi Im Lan, Sou Weng Chi, Wong Choi San, Ng Weng Ian) 51.36,
7. Malaysia Team (Norris Foo, Fathin Faqihah Mohd Yusuf, Kang Woan Yi, Kirthana Ramasamy) 54.11;

4x400m (22)
1. India Team (Jisha Veendakunnu Velayudi, Babitha Chukkanmarthodi, Chitra Palakeezh,
Unnikrishnan, Anjana Thamke) 3:53.88,
2. Sri Lanka Team (R.M.R.K. Rathnayake, M.O. Udayangani, A.H.M.P. Abeysinghe, P.K.C.D.
Pallewatte) 3:55.72,
3. Thailand Team (Wanwisa Kongthong, Sureewan Runan, Chamaiphon, Thongsuk, Thanphimon
Kaeodi) 3:58.56,
4. Malaysia Team (Kang Woan Yi, Savinder Kaur Joginder Singh, Faradilah Raznie, Fathin Faqihah
Mohd Yusuf) 4:01.45,
5. China Team (He Dandan, Du Xinran, Zhag Ge, He Miaoge) 4:02.77,
6. Hong Kong Team (Lau Cheuk Yan Samantha, Chan Yee Ki, Lam Christy Ho Yan, Poon Hang Wai)
4:12.35;


Penang, 22 Sep 2013 “RHB Bank Centennial Run Penang 2013”
-best results (for 10km run) as follows;
MEN
1. Venugopal s/o Rajendran 33:23, 2. Ruburn Kumar s/o Ramasamy 33:25, 3. Baskaran s/o
Kuppusamy 34:12, 4. Muniandy s/o Ramadass 34:29, 5. Ow Yong Jin Kuang 34:42, 6. Calvin Boon
Chang Yik 35:31;

WOMEN
1. Ng Sun Nee 43:51, 2. Yee Pei Ni 44:31, 3. Loges d/o Viknesvaran 45:16, 4. Teoh Kim Chi 45:28,
5. Teoh Kim Ling 45:59, 6. Ewe Bee Hong 46:12, 7. Ch’ng Lay Khim 46:20, 8. Tan Bee Ping 47:20,
9. Preymane d/o Subramaniam 47:53, 10. Tan Chin Chin 48:01;


Palembang (INA), 25-29 Sep 2013 “3rd Islamic Solidarity Games 2013”
-team Malaysia won 1 silver and 4 bronze medals;
-national record achieved by Jackie Wong Siew Cheer in the men’s hammer throw after registering a
distance of 59.53 in 4th throw, 101 cm better than Wong Tee Kue NR set 20 years ago in Singapore;
-all result by Malaysian athletes as follows;

MEN
100m (25): ... 6h2 Mohd Shahmimi Azmi 10.88/ -0.2 ...4h3 Harith Ammar Mohd Sobri 10.92/ -1.5;

200m (27): ...H1: Kannan s/o Subramaniam DQ;

400m (25): ... 5h1 Yuvaraaj s/o Panerselvam 50.40; ... 7h3 Anchois Aron 49.21;

800m (25): ... 4h1 Mohd Jironi Riduan 1:53.60; ... 5h2 Vadivellan s/o Mahendran 1:59.14;

1500m (28): ...11. Mohd Jironi Riduan 3:52.72;

3000St (26): ... 8. Ahmad Luth Hamizan 9:54.47;

110mh (28)/ +0.2: ... 3. Rayzam Shah Wan Sofian 13.97 ... 6. Mohd Robani Hassan 14.18;

400mh (27): ... 6. Muhamad Firdaus Mazalan-II 53.71;

H J (25) ... 3. Nauraj Singh s/o Randhawa 2.18 (2.00/P, 2.05/1, 2.08/P, 2.11/1, 2.14/2, 2.16/1, 2.18/1, 220/XXX)... 8=. Kavee Alagan s/o Anpalagan 2.05;

P V (28): ...4. Iskandar Alwi 4.90 (4.40/1, 4.60/2, 4.75/2, 4.90/3, 5.00/X) ... NH: Mohamed Fahme Zamzam;

S P (25): ... 6. Adi Alifuddin Hussin 16.18 (16.18, 16.17, 16.00, 15.62, Foul, 15.57);

H T (27): ... 7. Jackie Wong Siew Cheer 59.53 National Record (Foul, 57.40, 58.30, 59.53; 56.62, 56.12);

20km W (29): ... 4. Mohd Khairil Harith Harun 1:42:57 (5km- 24:10, 10km- 53:52, 15km- 1:09:05) ...Lo Choon Sieng DQ (5km- 22:46, 10km- 48:47, 15km- 1:02:41);

4x100m (28): ... 4. Malaysia Team (Anchois Aron, Mohd Shahmimi Azmi, Harith Ammar Mohd Sobri, Rayzam Shah Wan Sofian) 40.43;

WOMEN
100m (25)/ -0.3: ...3. Komalam Shally d/o Selveratnam 12.11* (& 12.38/-0.3 as 1h1);
NOTE: *tied with silver medalist at 12.104, therefore in this case both athletes should have been awared silver medal !!;

200m (27)/ -0.1: ... 2. Komalam Shally d/o Selveratnam 25.16;

800m (26): ... 5. Ganthimathi d/o Kumarasamy 2:15.32;

1500m (28): ... 9. Ganthimathi d/o Kumarasamy 4:45.99;

100mh (28)/ +0.7: ... 3. Raja Nursheena Raja Azhar 13.98;


Kuala Lumpur, 29 September 2013 “SC Kuala Lumpur International Marathon”
-around 33,630 participants took part in different categories (highest so far for a road race in
Malaysia) with total prize money of USD 110,000.00 offered;
-first edition of KL marathon was back in 1984, and this year should be the 22nd edition, NOT 5th
edition as reproted by many sources!;
-detailed results for men’s marathon not yet available;
-for performance’s analyses purposes, split-times for certain distances also included (Marathon times
at- 10km, 15km, 20km, 25km, 30km, 35km, 40km);
-other info (e.g detailed prize money) available from http://www.adriansprints.com/ ;

MEN
Marathon
1. Kennedy Kiproo Lilan KEN 2:19:01 (33:27, 50:18, 1:10:52, 1:23:26, 1:39:30, 1:55:58, 2:12:00)
2. Chelimo Luka Kipkemboi KEN 2:19:35 (33:28, 50:18, 1:10:53, 1:23:26, 1:39:30, 1:55:59, 2:12:00)
3. Kosgei Robert Kilagat KEN 2:19:50 (33:27, 50:17, 1:10:52, 1:23:44, 1:40:14, 1:56:57, 2:12:23)
4. Nelson Kirwa Rotich KEN 2:20:02 (33:26, 50:17, 1:10:52, 1:23:51, 1:40:14, 1:56:57, 2:12:29)
5. Linus Kipkosgei Maiyo KEN 2:20:12 (33:26, 50:17, 1:10:52, 1:23:51, 1:40:14, 1:56:57, 2:12:30)
6. Paul Katisa Matheka KEN 2:20:19 (33:27, 50:17, 1:10:52, 1:23:28, 1:39:30, 1:56:23, 2:12:29)
7. Abiyot Guta Duguma ETH 2:20:45 (33:27, 50:18, 1:10:52, 1:23:52, 1:40:15, 1:56:57, 2:12:42)
8. Teshome Gelana Etana ETH 2:20:45 (33:26, 50:17, 1:10:52, 1:23:32, 1:40:03, 1:57:04, 2:14:32)
9. Charles Mwai Kanyao KEN 2:23:10 (33:28, 50:18, 1:10:53, 1:23:50, 1:40:36, 1:58:00, 2:14:39)
10. Ngare Joseph Mwangi KEN 2:24:21 (33:26, 50:16, 1:10:51, 1:23:37, 1:40:10, 1:57:39, 2:15:39)
11. Patrick Kipkoror Koech KEN 2:24:44 (33:27, 50:17, 1:10:52, 1:23:59, 1:40:40, 1:58:01, 2:15:23)
12. Joel Kiplimo Kemboi KEN 2:26:15 (33:26, 50:17, 1:10:52, 1:23:52, 1:40:35, 1:58:34, 2:16:28)
13. Stanley Cheruiyot Teimet KEN 2:30:00 (33:27, 50:18, 1:10:53, 1:24:13, 1:41:32, 1:59:46, 20:20:09)
14. James Cherutich Tallam KEN 2:36:20 (33:27, 50:18, 1:10:52, 1:24:29, 1:43:52, 2:05:35, 2:26:49)

Marathon / National
15. Fabian Osmond Daimon 2:41:55 (37:14, 56:15, 1:18:43, 1:34:19, 1:54:19, 2:14:24, 2:32:56)
16. Shaharudin Hashim 2:45:28 (39:21, 59:00, 1:21:24, 1:36:28, 1:56:25, 2:17:41, 2:36:26)
17. Lim Kien Mau 2:47:53 (39:20, 59:00, 1:21:39, 1:37:28, 1:57:42, 2:18:28, 2:39:08)
18. Lili Suhairi Mohd Yang Ghazali 2:48:13 (39:20, 58:59, 1:21:23, 1:36:36, 1:56:44, 2:17:45, 2:38:33)
19. Ow Yong Jin Kuang 2:53:50 (38:43, 58:49, 1:22:52, 1:39:39, 2:00:58, 2:22:58, 2:44:15)
20. Mohd Syahidan Alias 2:54:12 (39:50, 60:07, 1:24:23, 1:41:02, 2:02:11, 2:23:26, 2:44:44)
21. Mohamad Affindi Nudin 2:55:00 (39:22, 59:07, 1:23:18, 1:39:58, 2:01:21, 2:23:34, 2:45:18)
22. Jaya Kumar s/o Ramasamy 2:59:33 (42:59, 63:11, 1:27:22, 1:44:39, 2:06:53, 2:28:51, 2:50.10)
25. Sahrizan Ahmad MAS 3:05:22, 27. Tai Yee Kit 3:07:47;

Marathon /Veterans (40+)
1. Charles Kimingi Thaiya KEN 2:42:42, 2. Philip Chichir Lagat KEN 2:51:59, 3. Luc Bodart AUS
2:52:54, 4. Prasoet Phaisan THA 2:59:36, 5. Ng Heng Cheon SIN 3:17:05;

Half Marathon / Open
1. Berbard Mwendia Muthoni KEN 1:07:26, 2. Peter Keter KEN 1:07:45, 3. James Munyi Maregu KEN
1:08:18, 4. David Kiptanui Chepkwony KEN 1:08:43, 5. Serem Keneth Kipkosgei KEN 1:09:13, 6.
Mike Keter KEN 1:11:00 , 7. Dennis Mulwa Isika KEN 1:19:04, 8. Asantha Kristiy SRI 1:26:57, 9.
Tang Adrian AUS 1:29:19, 10. Huguenot Herve FRA 1:30:31;

Half Marathon / Veterans (40+)
1. Baskaran s/o Kuppusamy MAS 1:21:23, 2. Khir Salleh MAS 1:24:30, 3. Michael Fung Sze Yuen HKG 1:29:31, 4. Ng Say Heong MAS 1:31:08, 5. Pattana Charoenrit THA 1:33:41;

10 KM (10.6km) / Open
1. Kawarai Tsukasa JPN 34:00, 2. Koech Walter Kiptanui KEN 34:36, 3. Simion Kipkorir Ruto KEN 35:27, 4. Mizukoshi Tomohiro JPN 38:53, 5. Andri Dauni MAS 39:27, 6. Anphananthan Gunasegaran MAS 40:56, 7. Muhamad Syafiq Shamsul Bahri MAS 41:31, 8. Tanakendiran s/o Sumudam MAS 41:40, 9. Mohammad Ismail Mohd Radzi MAS 41:53, 10. Wong Jiunn Jye MAS 43:03;

10 KM (10.6km) / Veterans (40+)
1. Casey Lim Khon Seng MAS 41:04, 2. Ramakrishnan s/o Manikan MAS 41:55, 3. Ong Chin MAS 42:28, 4. Chua Pay Wen MAS 43:35, 5. Pries Chuah Chong Fu MAS 43:44, 6. Frankie Tan Eng Huat MAS 44:30;

WOMEN
Marathon
1. Rose Chekurui Kosegi KEN 2:41:05 (39:19, 58:59, 1:21:23, 1:36:27, 1:55:13, 2:14:20, 2:32:35)
2. Viola Chepleting Bor KEN 2:41:26 (39:19, 58:59, 1:21:22, 1:36:27, 1:55:13, 2:14:30, 2:32:44)
3. Rose Kerubo Nyangacha KEN 2:42:31 (39:20, 58:59, 1:21:22, 1:36:27, 1:55:13, 2:14:32, 2:33:18)
4. Eshetu Alemnesh Habtemikael ETH 2:45:45 (39:20, 59:00, 1:21:23, 1:36:57, 1:56:32, 2:16:47, 2:36:44)
5. Njuguna Margeret Wangui KEN 2:46:05 (39:20, 59:00, 1:21:23, 1:36:57, 1:56:52, 2:17:45, 2:36:43)
6. Mildred Chebosis Kiminy KEN 2:47:33, 7. Viola Chelangat Kimetto KEN 2:49:46, 8. Jemila Wortesa
Shure ETH 2:51:31, 9. Desta Girma Tadesse ETH 2:57:56, 10. Phylis Jelagat Chepkonga KEN
2:58:58;

Marathon / National
13. Yuan Yufang 3:37:16 (49:32, 1:15:23, 1:45:52, 2:07:29, 2:34:22, 3:00:50, 3:25:51)
14. Loh Chooi Fern 3:37:34 (48:21, 1:14:23, 1:45:49, 2:07:29, 2:34:08, 3:00:49, 3:25:50)
(4vt). Choong Swee Ying 3:38:43 (49:37, 1:15:13, 1:45:14, 2:06:16, 2:33:14, 3:00:44, 3:26:33)
15. Ling Mee Eng 3:41:37 (50:44, 1:16:35, 1:47:02, 2:08:25, 2:35:49, 3:03:23, 3:29:25)
16. Yee Pei Ni 3:42:25 (50:26, 1:15:57, 1:52:05, 2:12:27, 2:37:21, 3:04:57, 3:31:25)
16. Jessica Tang Mei Lee 3:50:06, (10vt). Maggie Goh Kim Hong 3:52:46, 17. Chew Lay Ling
3:58:11, 18. Yap Hah Chin 3:58:26, 20. Judy Liew Ye Ling 3:59:36;

Marathon / Veterans (40+)
1. Chothit Kan-Uam THA 3:23:17, 2. Julie Foreman GBR 3:26:35, 3. Jane Kanizay AUS 3:36:07, 4. Choong Swee Ying MAS 3:38:43, 5. Yuka Takehiro JPN 3:41:02, 6. Ling Mee Eng MAS 3:41:37, 7. Nengsih Samadi INA 3:46:30, 8. Li Mung Lan HKG 3:46:50, 9. Yasuko Hosotani JPN 3:51:00, 10. Maggie Goh Kim Hong MAS 3:52:46;

Half Marathon / Open
1. Ann Mukuhi Njihia KEN 1:17:04, 2. Jackline Musyawa Nzivo KEN 1:19:03, 3. Viola Jelagat KEN 1:19:27, 4. Viola Jepchirchir Kimeli KEN 1:24:07, 5. Felista Wambui Kariuki KEN 1:27:25, 6. Njoroge Alice Kabura KEN 1:27:25, 7. Ailyn M.Arjona PHI 1:45:54, 8. Ashley Jones GBR 1:53:05, 9. Michelle Grainger GBR 1:53:05 (same time as 8th), 10. Tan Chin Chin MAS 1:53:39;

Half Marathon / Veterans (40+)
1. Emer GBR 1:38:17, 2. Rachel Ellen Pepper NZL 1:41:37, 3. Anne Lee Khum Chiew MAS 1:48:15, 4. Yap Wai Mun MAS 1:59:26, 5. Phatchanee THA 1:59:31;

10 KM (10.6km) / Open
1. Carolyne Chepkwony KEN 39:33, 2. Lim Hooi Kheng MAS 49:19, 3. Michelle Anne Tibagacay PHI
49:58, 4. Karen Geh Cheng Hoon MAS 52:03, 5. Chen Shuih Woei MAS 52:11, 6. Akemi Hoshi-Maikranz GER 53:45, 7. Law Chee Yong (MAS) 54:51, 8. Huiyoong Yong (AUS) 55:27, 9. Wan Noor Mahirah Majidin MAS 55:32, 10. Fatihah Syahril MAS 55:34;

10 KM (10.6km) / Veterans (40+)
1. Chong Ah Tin MAS 50:59, 2. Lai Yook Ching MAS 53:25, 3. Wendy Wong Siew Seng MAS 53:40, 4. Tsukagoshi Akiko JPN 56:03, 5. Angela Karuga KEN 56:06, 6. Yee Yoke Lan MAS 57:14;


DELAYED

Shah Alam, 18 Aug 2013 “1st New Balance Half Marathon”
-exact distance half marathon race was 20.6km !!;
-selected results as follows;
MEN
Half Marathon (20.6km !!)
1. Ruburn Kummar s/o Ramasamy 1:15:14, 2. Kuppusamy s/o Baskaran 1:20:18 (1st veteran);

10km run
1. Venugopal s/o Rajendran 34:35, 2. Jayakumar 36:25;

WOMEN
Half Marathon (20.6km !!)
1. Noor Amelia Musa 1:30:36


ACKNOWLEDGMENTS
Mr Bala Murugan (athletics coach), Ms Diana at MAF, Mr Ali Aman (athletics coach), Mr Heinrich Hubbeling (ATFS, IAAF, AAA);


Notes to Malaysian Athletics Results No. 9:

Additions and amendments to:
Kuala Lumpur, 13-15 Sep 2013 “Selangor Open Track and Field Champiopnships”
-some notes to the results reported in the Report No 9, including additions and amendments;

MEN
100m : heats on 13.09.2013; h2 (doubtful timing): 1h2 Mohd Azhar Md Ismail 10.70;

10,000m Walk (13): -actual name/identity for the three athletes (confirmed);
...2. Mohamad Shamrin Mohd Aris PRK 240694 49:13.4h,
3. Muhd Afiz Firdaus, Kamaruzaman KEL 121096 50:24.1h,
4. Mohd Akram Ismail PAH 110394 50:36.8h;

MEN / Junior
5000m (13): -results as obtained from official results, however two of the following athletes are NOT junior (b. 1994 or later ?);
1. Prabudass s/o Krishnan (300890) 15:57.45, 2. Christopher Soosai (200593) 16:26.96, 3. Elanggovan s/o Govindasamy (94) 16:53.24;

Correction to:
Sioux Falls Marathon at South Dakota, USA
-Woo Chan Yew’s official time (gun-time) was 2:36:18 , and NOT 2:36:17 (net-time);
-exact event’s date was 8 Sep, and NOT 9 Sep;

Correction to:
2nd Asian Youth Games (AYG) 2013 was held in AUGUST, and NOT September;

Addition to:
Torino (ITA), 2-11 Aug 2013 “8th World Masters Games (WMG) 2013”
Decathlon ( 4): ...2. Aliudin Jumaat 5474 ;

Acknowledgments: Ken Young, Tony Hunt


Read more...

Keputusan Kejohanan Olahraga ATM (Angkatan Tentera Malaysia)

>> October 02, 2013

Kuala Lumpur (Malaysia), 18-20 Sep “50th National Armed Forces Track and Field Championship”
-wind reading not reported, hand-timed in several events as noted, best results as follows;

MEN
100m (20): Mohd Fahmi Sarkinin 10.8h;
-heats (19): 1h2 Mohd Fahmi Sarkinin 10.85, 2h2 Mohd Shahmimi Azmi 10.86;

200m (18): Mohd Shahmimi Azmi 21.65, 2. Mohd Azri Kadir 22.19, 3. Harmizi Arobi 22.33;

400m (19): Yuvaaraj s/o Panerselvam 47.9h, 2. Kannathasan s/o Subramaniam 48.4h, 3. Parthiban s/o Murugiah 48.5h, 4. Mohd Harmizi Arobi 48.6h, 5. Ananth Poobathy 49.5h;

800m (18): Parthiban s/o Murugiah 1:54.97, 2. Mathialagan s/o Subramaniam 1:56.05;

1500m (19): Vadivellan s/o Mahendran 4:03.15, 2. Muhamad Syafiq Mohd Shamsul 4:05.07, 3. Mathialagan s/o Subramaniam 4:11.34, 4. Saravanan s/o Kumar 4:13.70;

5000m (20): Ahmad Luth Hamzian 16:20.83, 2. Amiruddin Nasir 16:28.62, 3. Rosnizam Rosli 16:29.49, 4. Nik Fakaruddin Ismail 16:31.81, 5. Mohamad Affendi Nudin 16:39.21, 6. Muhd Syafiq Shamsul Bahri 16:43.63, 7. Jenarthanan s/o Paneerselvam 17:06.00;

10,000m (18): Karthik s/o Jayaraman 34:42.38, 2. Muhaizar Mohamad 34:56.70, 3. Arul Thevar s/o Muniandy 35:36.32, 4. Rosnizam Rosli 35:57.09, 5. Muruga s/o Karna 36:33.43, 6. Kogilan s/o Sevittian 37:43.50, 7. Azarizal Aziz 37:46.87;

3000m Sc (19): Ahmad Luth Hamizan 9:46.88, 2. Jenerthanan s/o Paneerselvam 9:55.50, 3. Mohamad Affendi Nudin 10:08.56, 4. Saravanan s/o Kumar 10:13.07, 5. Muhaizar Mohamad 10:19.82, 6. Kalairasan s/o ?? 10:26.33, 7. Casenja s/o Maon 10:32.26;

110mh (19): Mohamad Rohaizad Jamil 14.68, 2. Zulhelmy Zainon 15.71, 3. Mohd Solahuddin Rizal 16.03, 4. Shahrul Effendi Osman 16.13;

400mh (18): Mohd Azri Kadir 53.25, 2. Mohamed Baihaqi Razlan 53.30, 3. Syed Mohd Rizal Syed Alwi 56.65, 4. Muhammad Khairul 57.79;

H J (18): Lee Hup Wei 1.90;

P V (19): Mohd Faizal Mustapha 3.60, 2. Mohd Zahin 3.50, 3. Azman Ramli 3.10;

L J (19): Muhammad Hakimi Ismail 7.00, 2. Josbert Tinus 6.94, 3. Mohd Muslim Mohd Nazri 6.78;

T J (18): Muhammad Hakimi Ismail 15.47, 2. Mohd Ammar Fitri Zainul 14.72;

S P (19): Adi Alifuddin Hussin 16.39, 2. Mohd Hafiz Hashim 14.38, 3. Ammar Ramadzan 13.02, 4. Shamsuddin Ismail 12.23;

D T (18): Mohd Hafiz Hashim 38.71, 2. Mohd Shahril Firdaus Basir 36.43, 3. Mohd Sany Yunus 33.30;

H T (19): Mohd Nizam Mohd Zuki 44.21, 2. Mus Muliady Mustafa 37.14, 3. Shamsul Zaini Mohd Hashim 35.61, 4. Mohd Yusri Ahmad 33.85;

J T (19): Mohd Bakri Hamid 60.74, 2. Firdaus Subki 57.85, 3. Ruzaini Subki 55.82, 4. Gerald Agan Ganang 53.40;

Dec (19): Mohd Faizal Mustapha 5990, 2. Firdaus Mohd Fadzil 3748, 3. Mohd Ridzuan Me 3122;

10,000m W (19): Umasuttan s/o Ganesan 48:05.15, 2. Lo Choon Sieng 48:29.33, 3. Rajaratnam s/o Muniandy 50:41.25, 4. Mohd Khairi Ahmad 51:51.30;

20,000m W (14): Lo Choon Sieng 1:36:39.5h, 2. Umasuttan s/o Ganesan 1:41:14.4h, 3. Mohd Rahman Abu Bakar 1:48:53.3h, 4. Mohd Khairi Ahmad 1:48:53.4h, 5. Rajarathnam s/o Muniandy 1:51:08.6h;

4x100m (18): Navy Team (Josbert Tinus, Harmizi Arobi, Mohd Fahmi Meslan, Mohd Shahmimi Azmi) 42.39, 2. Army Team (no detail) 43.76;

4x400m (20): Navy Team (Yuvaaraj, Kannathasan, Harmizi Arobi, Schzuan Ahmad Rosely) 3:17.43;

WOMEN
100m (20): Komalam Shally d/o Selveratnam 12.31, 2. Nurshila Idris 12.99;

200m (18): Komalam Shally d/o Selveratnam 25.07, 2. Nurul Faezah Asma Mazlan 25.50;

400m (19): Nurul Faezah Asma Mazlan 57.8h;

800m (18): Ganthimathi d/o Kumarasamy 2:15.29;

1500m (19): Ganthimathi d/o Kumarasamy 4:47.49, 2. Pricilla Ong Wing Chen 5:22.84;

5000m (20): Melinder Kaur Ragbir Singh 19:02.78, 2. Sanggetha d/o Subramaniam 19:47.03, 3. Norzaimah Ismail 23:40.85;

10,000m (19): Melinder Kaur Ragbir Singh 41:02.32, 2. Angela Kudang 49:55.42, 3. Norziemah Mat Hussin 55:17.33;

3000m Sc (19): Iza Maryati Mohamad 12:30.12, 2. Sangeetha d/o Subramaniam 13:11.90, 3. Anggela Kundang 14:08.62;

100mh (19): Raja Nursheena Raja Azhar 14.35, 2. Norazimah Ismail 16.79;

400mh (18): Noraseela Mohd Khalid* 64.42, 2. Noor Hazwanie Norizan 69.22, 3. Herma Nurul Ain 71.66 (*1st race after the London Olympics and achilles surgery in April);

H J (19): Wong Boon Syian 1.68, 2. Ng Khai Lee 1.50, 3. Ruba d/o Rajatharan 1.50;

L J (19): Nurul Fatimatul Zahrah Awang 5.77, 2. Ng Khai Lee 5.38, 3. Zainab Mohd Ashari 5.21;

P V (18): Jacklyn Diana 1.60;

T J (18): Noor Amira Mohamad Nafiah 12.42;

S P (19): Rahilah Othman 13.07;

D T (18): Yap Jeng Tzan 42.12, 2. Norfatihah 31.31;

H T (18): Patria Pang 40.17, 2. Tan Song Hwa* 29.09;
Note: *PB 58.71, and two-time SEA games champion, subsequently announced her retirement from the sports, following a chronic back injury (slipped disc);

J T (19): Syuryani Sikembar 42.82, 2. Nur Fatin Adibah Suharman 37.90, 3. Nadzirah Che Mat 36.13;

Hep (19): Kee Siew Lian 2853;

10,000m W (18): Norazilah Osman 1:03:05.3h, 2. Song Gie Chee 1:08:49.5h, 3. Norzalika Asri 1:12:15.4h;

20,000m W (14): Norazilah Osman 2:09:20.5h, 2. Song Gie Chee 2:15:44.2h, 3. Nor Zalika Asri 2:29:04.4h;

4x100m (18): Navy Team (Ng Khai Lee, Komalam Shally, Norshila Idris, Noor Amira Mohamad Nafiah) 48.16;

4x400m (20): Navy Team (Noraseela Mohd Khalid, Ganthimathi Kumarasamy, Nurul Faezah Asma Mazlan, Komalam Shally) 4:01.99;


Read more...

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

ARCHIVES

Copyright © 2009-2014, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP