Results 91st Malaysia Open Athletics Championships, Kangar 2014

>> June 26, 2014

91st Malaysia Open Athletics Championships, 25-27 June 2014 at Kangar Perlis
-with over 600 athletes too part, from Malaysian state teams, Armed Forces an Police teams, national teams of Brunei, Indonesia, Japan, Nepal, Palestine, Peru, Philippines, Singapore, Syria, Sri Lanka, and Thailand;

MEN

100m (25) / -0.5
1. Kento Terada JPN 10.44, 2. Tatsuya Yamakuchi JPN 10.64, 3. Harith Ammar Mohd Sobri 10.74,  4. Mohd Zabidi Ghazali 10.79,  5. Mohd Fakhri Ismail BRU 10.82,  6. Eddie Edward Jr 10.97,  7. Muhammad Aqmal Safuan Hassan 11.02,  8. Mohd Helmi Ahmad 11.30;

200m (27)
1. Kento Terada JPN 20.94 CHAMPS RECORD,  2. Chanaka  Masushan Jayaselara SRI 21.29,  3. Masaharu Mori JPN 21.56.

400m (25)
1. Chanaka Masushan Jayaselara SRI 47.42, 2. Kannathasan Subramaniam 48.00, 3. Dinesh Krishnan 48.62.

800m (26)
1. Bassam Sweleh PAL 1:53.28,  2. Yothin Yaprajan THA 1:54.06,  3. Mukti Bahadur Khadika NEP 1:55.36.

1500m (27)
1. Yothin Yaprajan THA 3:56.92,  2. Gopi Chandra Parki NEP 3:57.97,  3. Ahmad Luth Hamizan 4:04.97.

5000m (25)
1. Hari Kumar Nimal NEP 15:36.79, 2. Gopi Chandra Paki NEP 15:37.70, 3. Thevan Rajoo 15:47.15.

10,000m (27)
1. Hari Kumar Rimal NEP 32:39.72,  2. Thevan Rajoo 33:49.39,  3. Lim Kien Mau 34:08.16.

3000m steeplechase (25)
1. Karthik Jayaraman 9:41.13, 2. Ahmad Luth Hamizan 9:45.47, 3. Royson Vincent 9:48.13.

110mh (27)
1. Supun Vijarajrandeniya SRI 14.22,  2. Rayzam Shah Wan Sofian 14.24,  3. Mohamad Rohaizad Jamil 14.46.

400mh (26)
1. Muhamad Firdaus Musa 53.17,  2. Muhamad Firdaus Mazalan-II 53.57,  3. Muhamad Firdaus Mazalan-I  53.93.

High Jump (25)
1. Majd Eddin SYR 2.26 CHAMPS RECORD, 2. Nauraj Singh Randhawa 2.21, 3. Ranwala Oshada SRL 2.??.

Pole Vault (26)
1. Iskandar Alwi 5.10,  2. Muhamad Afiq Alham 4.60,  3. Omar Iqbal Kamal 4.40.

Long Jump (27)
1. Amila Jayasiri Pedige SRI 7.30,  2. Mohd Muslim Nazri 7.17,  3. Nasharuddin Fitri 7.08.

Triple Jump (25)
1. Muhammad Hakim Ismail 16.41, 2. Ammar Fitri Zainol 15.40, 3. Nik Lokman Nulhakim Yahya 14.89,  4. Mohd Afiq Akmal Ridwan 14.84, 5. Nik Fariezal Nik Abdul Hadi 14.71,  6. Mohd Shazrin Mohd 14.66

Shot Put (27)
1. Thawat Kachin THA 16.62,  2. Adi Alifuddin Hussin 16.34,  3.  Wong Kai Yuen SIN 16.10.

Discus Throw (25)
1. Kango Ambo JPN 50.47, 2. Narong Benjaroon THA 49.90, 3. Kwanchai Numsoomboon THA 47.97.

Hammer Throw (26)
1. Jackie Wong Siew Cheer 58.95,  2. Michael Sia Suk Dak 56.27,  3. Rizhan Rajmi 44.63.

Javelin Throw (27)
1. Hikaru Takahashi JPN 69.89,  2. Mohd Rozaini Subki 57.79,  3. Muhammad Akmal Zain 54.91.

Decathlon (27)
1. Jesson Ramil Cid PHI 6736,  2. Mohd Faizal Mustapha 6276,  3. Mohd Aidil Ali 5759.

20km Walk (26)
1. Muhamad Khairil Harith Harun 1:37:40,  2. Umasuttan Ganesan 1:41:10,  3. Mohd Afiq Firdaus 1:41:40.

4x100m (26)
1. Brunei team (Abdul Rahim Abdullah, Mohd As Syafie Bohari, Mohd Fakhri Ismail, Muhd Nur Firdaus Ar Rasyid) 41.57,  2. Sabah state team 41.64,  3. Malaysian Armed Forces team 41.96, 4. Perlis 43.04.

4x400m (27)
1. Malaysian Armed Forces team (Ananth Poopathy, Harmizi Arobi, Azri Kadir, S.Kannathasan) 3:16.59,  2. Kedah state team 3:16.83,  3. Sabah state team 3:25.72.


WOMEN

100m (25) / -1.8
1. Shanti Veronica Pereira SIN 11.95, 2. Zaidatul Husniah Zulkifli (or Husna?) 12.06, 3. Dedeh Erawati INA 12.23,  4. Komalam Shally Selveratnam 12.40,  5. Sherrina Mohd Shaffrin 12.66,  6. Kang Woan Yi 12.74,  7. Ng Khai Lee 12.96;

200m (27)
1. Zaidatul Husniah Zulkifli 24.39,  2. Komalam Shally Selveratnam 25.38,  3. Kugapriya Chandran SIN 25.65.

400m (25)
1. Nurul Faezah Asma Mazlan 56.38, 2. Shereen Samson Vallabouy 57.75, 3. Thirualkarasu Piriyah SIN 58.15.

800m (26)
1. Nik Norzilawatie Nik Wil 2:20.90,  2. Faradilah Raznie 2:22.87,  3. Nurhalizah Saidi 2:33.53, 4. Leong Sheo Yee BRU 2:41.35.

1500m (27)
1. Noor Amelia Musa 4:47.73,  2. Nik Norzilawatie Nik Wil 4:54.14,  3. Salesnella Gabi 4:57.78.

5000m (25)
1. Noor Amelia Musa 18:05.63, 2. Kanchi Maya Koju NEP 18:14.15, 3. Yuan Yufang 19:05.93.

10,000m (26)
1. Kanchi Maya Koju NEP 37:02.85,  2. Zaimah Mohamad 44:51.73,  3. Angela Kundang 50:10.09.

100mh (27)
1. Dedeh Erawati INA 13.61,  2. Raja Nursheena Raja Azha 14.17,  3. Nurazira Mohd Ali 14.81.

400mh (26)
1. Saidatul Izzati Suhaimi 65.80,  2. Hema Nurul Ain Yusof 67.42,  3. Aisyah Mahtir 69.62.

High Jump (26)
1. Michelle Sng SIN 1.72,  2. Norliyana Kamaruddin 1.63,  3. Ruba Rahantharan 1.45.

Long Jump (25)
1. Maria Natalia Londa INA 6.37, 2. Noor Amira Mohamad Nafiah 6.16, 3. Nurul Jannah SIN 5.27,  4. Ng Khai Lee 5.26,  5. Kesari Chaudhari NEP 5.20;

Triple Jump (26)
1. Noor Amira Mohamad Nafiah 13.30,  2. Valerie Zinugin 11.79,  3. Kesari Chaudhari NEP 11.62.

Javelin Throw (25)
1. Siti Nur Nadiah Osman 42.71, 2. Syuryani Sikembar 41.09, 3. Nur Fatin Adibah Suharman 39.70.

Pole Vault (25)
1. Chuah Yu Tian 3.10, 2. Hazlina Sakimin 1.80 !!.

Shot Put (27)
1. Rahilah Othman 12.81,  2. Bibi Nuraishah Ishak 12.80,  3. Nurul Syafiqah Haimi 9.18.

Discus Throw (25)
1. Subenrat Insaeng THA 53.09, 2. Dwi Ratnawati INA 46.98, 3. Yap Jeng Tzan 41.58.

Hammer Throw (26)
1. Casier Renee Kelly Lee 53.26,  2. Nurfazira Jalaludin 49.51,  3. Patria Pang 45.67.

4x100m (26)
1. Singapore team 47.16,  2. Malaysian Armed Forces team 47.31,  3. Perak state team 49.43.

4x400m (27)
1. Malaysian Armed Forces team (Nur Farahana Musa, S.Komalam Shally, Herma Nurul Ain Yusof, Nurul Faezah Asma Mazlan) 3:57.14,  2. Perak state team 4:03.24,  3. Malaysian Police team 4:37.88.


WILL BE UPDATED.

Read more...

16th Asian Athletics Junior Championships, Taipei 2014

>> June 23, 2014

16th Asian Athletics Junior Championships at Taipei, 12-15 June 2014
-following are important statistical facts from Heinrich Hubbeling, Asian AA statistician;

New Asian Junior Championships Records were achieved in 3 events;
-Mohammad Hossein Abareghi (IRQ) - 200m 20.65 +2.0   NR, AJCR, NJR
-Taio Kanai (JPN) - 110mh  13.33 +0.5  AJCR
-Nguyen Thi Oanh (VIE) - women's 3000st 10:27.29  AJCR

There were at least Asian 2014 Junior best performances in 15 events, although (unfortunately) several leading Asian Juniors did not participate at these Continental Championships for different reasons. Some of the best athletes already preparing for the World Juniors,some Federations did not participate at all etc.

Overall athletes from 31 Asian AA Member Federations participated and 22 of these countries won at least one medal with CHN (12 Gold) & JPN (11 Gold) once again the predominant countries, while the remaining 14 Federations did not send any athletes to these Continental Championships at all.

Full results can be seen HERE
Team manual could be downloaded HERE
Entries with seasonal bests could be downloaded HERE
Special reports also available, DAY 1, DAY 2, DAY 3


(45 events – including two Gold medals given at Women´s 5000 m)


BAN, CAM, KUW, MAC, MYA, NEP, OMA, PAK & PHI = no medals

Read more...

16th ASIAN Juniors at Taipei (day 3)

>> June 15, 2014

Taipei TPE, 14 June 2014 (day 3) - 16th Asian Junior Atletics Championships

Japanese Taiko Kanai takes gold medal in the men's 110mh in a time of 13.33 secs (+0.5). Teammate Masahiro Kogimato was second in 13.51 secs, while Iran's Mohamad Amin Barzi Ghamsari was in third (13.56 secs.) for silver and bronze respectively.

18-year-old Japanese high school champion Mako Fukube won the women's 100m hurdles in a modest 13.98 secs (-0.2). Indian Meghana Shetty, hails from Karnataka, returned a personal best 14.09 secs for the silver while Singapore’s Jannah Wong Min made the podium with 14.14s.

In women's 800m, another Japanese Ryoo Hirano whose personal best is 2:05.16 since 2012, made a gallant effort to stick with her throughout the final race on the evening. At the end Hirano had an ‘edge’ of two-hundredth of a second over Indian Jessy Joseph(2:06.75 to 2:06.77) for the title. Archana Adhav joined teammate Jessy on the podium with her third place finish in 2:09.11.

In men's discus throw, Iraq’s Arabian junior champion Mustafa Dagher Alsaamah justified his billing by taking the top spot with a decent 59.35m throw. China’s Yang Jing-Kai (57.49m) and Malaysian Muhammad Irfan Shamshuddin (56.07m) were the other medalists.

Chinese athletes were 1-2 in women's long jump with Li Xiao-Hong taking the gold with a leap of 6.27m followed by Rong Wang in 6.15m.

Similar feat in the women's pole vault when Li Chao-Qun (4.04m) and Yang Yang (4.00m) took gold and silver respectively. Their teammate also won a gold from men's high jump when Bai Jia-Xu cleared 2.10m to deny challenges from Kazakhstan's Roman Loshkarev and Iran's Aryan Zarekani whom bagged silver and bronze respectively despite both had an identical mark of 2.08m.

Hung Hsiu-We of Chinese Taipei harvested a gold medal from women's hammer throw in 56.46m with Thailand's SEA Games champion Panwat Gimsrang takes silver in 54.66m, 30cm short from PB.

In the men’s 200m qualifying rounds Iran’s Mohammad Hossein Abareghi, who won the 100m bronze yesterday, improved the championship record with a time of 20.63 secs.

Other meet records came from 110m hurdles (13.33 secs by Taio Kanai of Japan) and junior women’s 3000m steeplechase (10:27.29 by Nguyen Thi Oanh of Vietnam).

Teams from Japan (39.49 secs) and China (45.34s) emerged victorious in 4x100m relay for junior men and junior women divisions respectively.

China and Japan are leading in the medals table with 10 gold medals each at the end of third and penultimate day of the championships.


Jad Adrian Washif and Ram. Murali Krishnan

Read more...

ASIAN Junior Championships 2014 (day 2)

>> June 14, 2014

China maintain lead while Japan closely follow at the end of Day 2 (June 13) of the 16th Asian Junior Athletics Championship here at the Taipei City Stadium.

Siti Nur Afiqah ABD RAZAK of Malysia won Women 400m Gold medal in 53.93. Liliya MANASIPOVA of Uzbekistan settled on the silver medal with 54.11s. Ngoc HOANG THI gave Vietnam's first medal in the form of Bronze with a timing of 55.36s

Lin WANG of China sailed over new personal best height of 1.88m to win Gold medal in the Women High JUMP. Host nation jumper Ching-Ching LEE won silver medal clearing 1.75m height while Indonesian Nadia ANGGRAINI collect bronze in 1.72m.

Iran's powerful shot putters swept top two places in the Men's Shot Put final. Shahin MEHRDELAN's 3rd attempt and only valid attempt of 18.85m, a new personal best was enough to win over his teammate Shahin JAFARI who managed only two valid throw including silver medal winning throw of 18.64m. India's Shakti SOLANKI was dispoointed with his performance however his last attempt 17.09m gave him hard earned bronze medal.

Pre race favorite Mohamed Nasir E ABBAS of Qatar lived up to the top billing to win men's 400m Gold medal with a performance of 47.31s. Mazen ALYASEN of Sauid Arabia came close to challenge Abbas but had to settled for silver in 47.40s. Sina ROHANIMOAYED of Iran grabbed bronze in 47.50s

Song Mi O of DPR Korea perfectly played underdog to emerge winner in the women's 1500m final clocking 4:28.38s. Yuki NAKAMURA of Japan could not provide answer to late surge of Song and settled on the silver medal with a timing of 4:28.75. Shuang-Shuang XU of China was third with 4:28.78s.

Qatar runners dominated final of the men's 1500m claiming first and second place. Idriss Moussa YOUSSOUF won the with a broad smile in 3:53.36. His teammate Abubaker Haydar H ABDALLA was second in 3:54.74. China's Dong-Xu GAO took bronze medal in 3:56.11s.

Liang Xiaojing of China succesfully shifted from 400m runner to Asia's fastest junior women with a blistering finish in the final of the Women 100m final, winning Gold medal with a new personal best of 11.58s and beating teammate and favorite Qi-Qi YUAN who could managed only 11.64s for Silver medal. Shanti Veronica PEREIRA of Singapore set new national record with a timing of 11.79s and a Bronze medal.

In an exciting finish Takuya KAWAKAMI of Japan upstaged Himasha Eashan WATHTHAKANKANAMGE of Srilanka to emerge fastest athlete of the 16th Asian Junior Athletics Championship. Takuya clocked new personal best performance of 10.47s againist Himasha's 10.49s. Mohammad hossein ABAREGHI of Iran took third place in 10.50s.

Hazuma Hattori student of Toyo University representing Japan won men's 10000m run Gold medal with a performance of 31:10.60s beating India's Sharwan Kharab to second place. Kharb clocked 31:52.37s for Silver medal for India. Yaser Salem Bagharab ran barefoot and gave Yeman's first medal of the championship in the form of Bronze with performance of 32:22.42s.

Shiori TOUMA's last attempt throw was measured 55.75m, a new personal best and a Gold medal for Japan in the Women Javelin Throw. China's Qi-Yan KANG finished second with a throw of 51.97m. Host nation thrower Chu CHANG's first attempt throw of 50.45m helped her to win Bronze medal for Chinese Taipei.

In the men's decathlon Chen-yuan Wang provided first Gold medal for the Host nation while another Chinese taipei decathlete Hung-Yu Lien was awarded bronze medal. Xavier Anthony Leung provided first medal for Hong Kong. He was awarded Silver medal.

In the men's Long Jump final, Qing LIN of China began with 7.90m jump and ended with a Gold medal winning jump of 7.99m but fail just short of 6cm of Championship record. It was a tie for the second and third place and Hong Kong's Ming-Tai CHAN jump of 7.70m (second best 7.67m) was sufficient for the silver medal. Japan's Shoutaro SHIROYAMA got bronze medal for 7.70m.

Asian AA

Read more...

Asian Junior Athletics Championships 2014 at Taipei

>> June 13, 2014

The ‘show-time for youth’ commenced at Taipei Municipal Stadium on Thursday morning (12 June) with Japanese school girl Kaori Kawazoe takes away the first gold medal on offer in junior women’s 10,000m race walk with a decent time of 50 minutes 38.05 secs. Twin sisters Diana (51:39.77) and Dana (52:13.42) Aidossova of Kazakhstan went home with other medals.

In the after-noon session, last year’s world youth championship silver medalist Bo-Kai Huang opened the medal hunt for China with a marvelous 5.25m clearance in pole vault. Triple jumpers Rong Wang (13.64m) and Xiao-Hong Li (13.62m) battled it out for the first two positions with Sri Lankan Vidusha Lakshani filled the podium on her third place leap of 12.87m.

The second Chinese sweep came in shot put where Xu Jia-Qi (16.50m) and Wang Ning-Yue (15.05m) did the trick for gold and silver medals. However what is surprised everyone was Indian record-holder Navjeet Kaur Dhillon’s determined effort to grab a bronze medal with a heave of 14.99m. Navjeet’s effort was commendable due to the fact that she had no time for any rest after an overnight flight or taking food and was lacking a training session to get a feel of the ground.

Izumida and Maslova shared the spoils in 5,000m

Japan’s Maki Izumida and Kyrgyzstan’s Daria Maslova were locked in to an unprecedented ‘dead-heat’ in junior women’s 5,000m race as they both timed an identical time of 16:18.35. As the photo-finish could not resolve determining the first place, both the runners were awarded with gold medals. North Korean Ji Hyang Kim got the bronze in 16:28.13.

Qatar’s World junior champion Ashraf Amjad El-Seify (79.71m) and World youth champion Ahmed Amgad Alsify (68.90m) had no opposition of anything worth as they were easily finished 1-2 in hammer throw. El-Seify however fell short of improving his meet mark of 80.85m that he registered while winning the title in the last edition held at Colombo, Sri Lanka, two years ago. He is holding the world junior record at 85.57m that he made while winning the World junior gold in Barcelona in 2012. His presence in Taipei hugely boosted the status of the championships in a great manner.

With three out of six titles already in their possession, the athletes from mainland China are leading the tables while Japan followed closely with 2 gold medals.

Ram. Murali Krishnan for AdrianSprints.com

Read more...

Results Kejohanan Olahraga ATM Angkatan Tentera Malaysia 2014

>> June 05, 2014

Kuala Lumpur, 14-16 May 2014 "51st Malaysian Armed Forces Track and Field Championships"
-kejohanan olahraga Angkatan Tentera Malaysia ke-51 tahun 2014
-wind-reading not reported, exact dates per event not reported, details for combined-events not reported;
-some complaints regarding accuracy of times in sprints, but further info on this is required (??) for further investigations (please provide info??);
-all winners and best results as follows;

MEN
100m (  ):  Mohd Zabidi Ghazali ARMY 10.70,  2. Kannan Subramaniam NAVY 10.84,  3. Mohd Muslim Nazri NAVY 10.89;

200m (  ):  Harmizi Arobi NAVY 21.72,  2. Kannathasan Subramaniam NAVY 21.85,  3. Mohd Azhar Md Ismail NAVY 22.92

400m (  ):  Kannathasan Subramaniam NAVY 48.42,  2. Harmizi Arobi NAVY 48.78,  3. Yuvaraaj Panerselvam NAVY 49.75,  4. Ananth Poobathy NAVY 49.77,  5. Mohd Azri Kadir ARMY 50.32,  6. Roszaimi Rosli ARMY 50.40;

800m (  ):  Parthiban Murugiah ARMY 155.81,  2. Mathialagan Subramaniam JOH 1:56.34,  3. Mohd Shafiq Shamsul Bhari AIR 1:56.66,  4. Edison Tuah ARMY 1:59.67;

1500m (  ):  Vadivellan Mahendan NAVY 4:11.77, 2. Mohd Shafiq Shamsul Bhari AIR 4:13.76,  3. Saravaan Kumar Cheluvaraja ARMY 4:14.04,  4. Prabudass Krishnan NAVY 4:17.12;

5000m (  ):  Ahmad Luth Hamizan NAVY 16:00.03,  2. Nik Fakaruddin Ismail ARMY 16:07.41,  3. Jenarthanan Panerselvam NAVY 16:19.83,  4. Rosnizam Rosli ARMY 16:45.97,  5. Prabudass Krishnan NAVY 16:48.00,  6. Kogilan Sevittian AIR 17:08.35,  7. Muruga Karnakarna NAVY 17:10.91;

10,000m (  ):  Nik Fakaruddin Ismail ARMY 33:40.14,  2. Ahmad Luth Hamizan NAVY 34:26.94,  3. Jenarthanan Panerselvam 35:13.26,  4. Kogilan Sevittian NAVY 35:35.82,  5. Rosnizam Rosli ARMY 35:57.67,  6. Aryl Thevar Muniandy NAVY 36:35.18,  7. Muruga Karnakarna NAVY 36:56.87,  8. Diven Muiandy NAVY 37:36.41;

3000st (  ):  Jenarthanan Panerselvam NAVY 9:42.18,  2. Mohd Affindi Nudin ARMY 10:17.98,  3. Kalaiarasan Tamilshilbam AIR 10:29.06;

110mh (  ):  Mohamad Rohaizad Jamil ARMY 15.06,  2. Mohaswadie Mohamad ARMY 15.19,  3. Zul Helmy Zainun ARMY 15.20,  4. Mohd Zolahuddin Rizal NAVY 15.90;

400mh (  ):  Mohamed Baihaqi Razlan NAVY 52.83,  2. Mohd Azri Kadir ARMY 54.01,  3. Muhammad Khairul Azhar NAVY 55.27,  4. Syed Mohd Rizal Syed Alwi NAVY 55.27 (same as 3rd);

H J (  ):  Lee Hup Wei NAVY 2.05,  2. Kavee Alagan Anpalagan NAVY 2.00;

P V (  ):  Mohd Faizal Mustapha NAVY 3.40,  2. Mohd Zahin Raji ARMY 3.40,  3. Mohd Athari Azman AIR 3.30,  4. Mohd Redzuan Mohd Shaari ARMY 3.30,  5. Amran Hipni NAVY 3.10,  6. Rizal Sidi Ahmad ARMY 2.90;

L J (  ):  Mohd Muslim Nazri NAVY 6.79,  2. Josbert Tinus NAVY 6.59;

T J (  ):  Muhammad Hakimi Ismail NAVY 15.07,  2. Mohd Ammar Fitri Zainol NAVY 14.65,  3. Mohd Shukri Said NAVY 14.57;

S P (  ):  Adi Alifuddin Hussin ARMY 16.48,  2. Mohd Hafiz Hashim ARMY 14.12,  3. Shamsudin Ismail NAVY 12.20;

D T (  ):  Mohd Hafiz Hashim ARMY 41.12,  2. Adi Alifuddin Hussin ARMY 39.68,  3. Mohd Shahril Firdaus Baseh ARMY 38.67,  4. Mohd Sany Yunus NAVY 33.04;

H T (  ):  Mohd Nizam Mohd Zuki ARMY 43.76,  2. Musluliadi Mustafa NAVY 37.53,  3. Mohd Yusri Ahmad NAVY 35.73,  4. Shamsul Zaini Md Hashim NAVY 35.09;

J T (  ):  Mohd Bakri Hamid NAVY 62.16,  2. Firdaus Jalak ARMY 56.26,  3. Ruzaini Subki ARMY 54.78,  4. Gerald Agan Ganang NAVY 52.57;

Decathlon (  ):  Mohd Faizal Mustapha NAVY 6100,  2. Anslem Sidau ARMY 5373,  3. Mohd Athari Azman AIR 5102,  4. Shahbudin Mulia Amli NAVY 4710;

10,000m W (  ):  Umasuttan Ganesan ARMY 47:52.6h,  2. Lo Choon Sieng NAVY 48:08.2h,  3. Rajaratnam Muniandy ARMY 49:13.7h,  4. Khairul Adinin Rus NAVY 50:13.7h,  6. Anipoobathi Barathihasen AIR 52:52.0h;

20km W (  ):  Lo Choon Sieng 1:42:36.5,  2. Umasuttan Ganeson ARMY 1:47:20.4,  3. Anipoobarathi Barathuthasen AIR 1:48:33.7,  4. Mohd Rahman Abu Bakar ARMY 1:50:44.3,  5. Rajaratnam Muniandy ARMY 1:51:24.6,  6. Khairul Adnin Che Rus NAVY 1:53:09.7;

4x100m (  ):  Navy Team 42.15  (Harmizi Arobi, Mohd Fahmi Sarkinin, Kannan Subramaniam, Mohamed Baihaqi Razlan);

4x400m (  ):  Navy Team 3:20.11  (Yuvaraaj Panerselvam, Kannathasan Subramaniam, Harmizi Arobi, Ananth Poobathy);


WOMEN

100m (  ):  Komalam Shally Selveratnam NAVY 12.02,  2. Ng Khai Lee NAVY 12.19,  3. Nur Farhana Musa AIR 12.59;

200m (  ):  Komalam Shally Selveratnam NAVY 24.83,  2. Nur Farhana Musa AIR 25.86,  3. Fazila Umirah Mazlan AIR 26.98;

400m   (  ):  Nurul Faezah Asma Mazlan NAVY 57.25 CR ,  2. Fazila Umirah Mazlan AIR 60.90;

800m (  ):  Gantimathi Kumarasamy NAVY 2:27.01

1500m (  ):  Gantimathi Kumarasamy NAVY 5:24.59

5000m (  ):  Melinder Kaur Ragbir Singh ARMY 19:40.25,  2. Sanggetha Subramaniam NAVY 19:58.14,  3. Iza Maryati Mohamad ARMY 20:14.57,  4. Siti Zubaidah Osman NAVY 22:06.22;

10,000m (  ):  Melinder Kaur Ragbir Singh ARMY 50:57.9h,  2. Angela Kundang ARMY 53:45.4h,  3. Norazilah Osman NAVY 55:07.7h;

3000st (  ):  Melinder Kaur Ragbir Singh ARMY 12:13.48,  2. Sanggetha Subramaniam NAVY 12:40.21,  3. Angela Kundang ARMY 14:36.37

100mh (  ):  Raja Nursheena Raja Azhar NAVY 14.29,  2. Vaneysia Ulau Jonada NAVY 15.86;

400mh (  ):  Nurul Faezah Asma Mazlan NAVY 66.42,  2. Herma Nurul Ain Yusof AIR 67.63,  3. Siti Aisyah Mathir ARMY 68.70,  4. Fazila Umirah Mazlan AIR 70.20;

H J (  ):  Ng Khai Lee NAVY 1.45

P V (  ):  Hazlina Sakimin ARMY 1.80

L J (  ):  Noor Amira Mohamand Nafiah NAVY 5.99,  2. Ng Khai Lee NAVY 5.43;

T J (  ):  Noor Amir aMohamad Nafiah NAVY 12.79,  2. Norina Damnoen ARMY 11.31,   3. Zainab Mohd Ashari NAVY 10.72;

S P (  ):  Rahilah Othman 12.94,  2. Yap Jeng Tzan NAVY 11.35

D T (  ):  Yap Jeng Tzan NAVY 41.99,  2. Nor Fatihah Nazeri NAVY 32.19,  3. Rahilah Othman NAVY 31.37,  4. Patria Pang Mei Chin NAVY 30.18

H T (  ):  Patria Pang Mei Chin NAVY 46.39

J T (  ):  Nur Fatin Adibah Suharman NAVY 41.65,  2. Syuryani Sikembar NAVY 41.47,  3. Nadzirah Che Mat NAVY 39.04;

Heptathlon (  ):  Kee Siew Lian NAVY 3783,  2. Ng Khai Lee NAVY 3122,  3. Norina Damnoen ARMY 2757,  4. Jacklyn Diana Andrew NAVY 2576,  5. Farah Fetty Zaity Jaafar NAVY 2288

10,000m W (  ):  Norazilah Osman NAVY 59:31.0h,  2. Nor Zalika Asri ARMY 1:01:14.0h,  3. Song Gie Chee NAVY 1:04:23.7h;

20km W (  ):  Norazilah Osman NAVY 2:06:16,  2. Nor Zalika Asri ARMY 2:09:37,  3. Song Gie Chee NAVY 2:31:10;

4x100m (  ):  Navy Team 47.56 (Komalam Shally Selveratnam, Ng Khai Lee, Raja Nursheena Raja Azhar, Nurul Faezah Asma Mazlan)

4x400m (  ):  Navy Team 4:02.40  (Komalam Shally Selveratnam, Noorshila Idris, Nurul Faezah Asma Mazlan, Gantimathi Kumarasamy)





Read more...

Results Track and Field SUKMA Perlis 2014

>> June 01, 2014

SUKMA RESULTS
DAY 1 - DAY 2 - DAY 3 - DAY 4

17th Sukan Malaysia (SUKMA) at Kangar, Perlis, 29 May - 1 June 2014
-Malaysian Games for athletes aged 21 or under;
-held every two years for athletics and several other sports (no athletics during 16th and 14th editions, or 2011 and 2013);
-results (day 4) as follows;

MEN

200 Metres
Final (  1) (w?)
1. Aravinthevar Gunasegaran (PRK/041093)  21.65
2. Harith Ammar Mohd Sobri TER 21.68
3. Jonathan Nyepa SAR 21.91
4. Muhammad Azam Masri MAL 22.04
5. Mohamad Arif Zulhilmi Alet SAR 22.14
6. Anchois Aron SAB 22.30
7. Badrul Hisham Abdul Manap MAL 22.42
8. Sebastian Lee Azcona SAB 22.45

Heats (  1)
Heat 1 (w?)
1. Harith Ammar Mohd Sobri TER 21.72
2. Jonathan Nyepa SAR 21.78
3. Anchois Aron SAB 22.29
4. Kwong Kar Jun FT 22.74
5. Shahmi Faizal KED 22.89
6. Muhammad Zaimul JOH 22.91
7. Syhrul Rizuan KEL 23.40
8. Mohammad Hazim PER 23.67

Heat 2 (w?)
1. Muhammad Azam Masri MAL 22.21
2. Mohamad Arif Zulhilmi Alet SAR 22.44
3. Aravinthevar Gunasegaran PRK 22.72
4. Hisyam Alias FT 23.05
5. Hakim Faizi Rosli NSE 24.02
6. Muhd Irsyahuddin SEL 24.11
DQ Muhammad Ikhwan Safwan TER - false start

Heat 3 (w?)
1. Sebastian Lee Azcona SAB 22.67
2. Badrul Hisyam Abdul Manap MAL 22.77
3. Mohd Ikmal KED 22.98
4. Muhammad Nuralif PAH 22.99
5. Muhammad Aqil SEL 23.08
6. Hasyirin Amir KEL 23.54
7. Muhammad Nur Azli NSE 23.70
8. Jaswan Johan PEN 24.01

1500 Metres (  1)
1. Saranraj Sivamani PAH 4:03.58
2. Tan Wei Heng KED 4:04.35
3. Dekeeshgaaren Sasigaran PEN 4:10.12
4. Putra Azrul Syazwan SEL 4:11.57
5. Dhashman Thangavelu JOH 4:12.08
6. Royson Vincent NSE 4:12.74
7. Ashwin Boopathy JOH 4:15.85
8. Mohd Auf Afibukhari SAB 4:16.52
9. Aron Ng Yun Ping SAR 4:19.62
10. Mohd Nizamuddin Alias TER 4:21.01
11. Moneskumar KED 4:21.53
12. Sivashankaran NSE 4:26.58
13. Amirul Haim Johari SEL 4:29.17
14. Syed Mud Nazrul PAH 4:30.38
DNF Louie Tham FT

110m Hurdles (  1) (w?)
1. Muhd Ajmal Aiman Hassan TER 14.58
2. Muhammad Hafiz Razali SEL 14.92
3. Mohamad Ammar Zakuan Zanuar JOH 15.18
4. Alang Rassedin SAB 15.19
5. Mohd Fadillah SAR 15.20
6. Mohamad Asri Nizam TER 15.23
7. Muhamad Arif Aiman PER 16.09
DNF Mohd Rizzua Haizad SAR

Pole Vault (  1)
1. Iskandar Alwi JOH 5.15  GR  NR
2. Muhammad Afiq Ahmad Alham JOH 4.60
3. Muhammad Rahimin PRK 4.00
4. Muhammad Zahin Raji NSE 3.40

Shot Put  (  1)
1. Goh Wei Kiang JOH 13.54   (12.34, 13.54, 13.40, 12.83, 12.61, 13.17)
2. Muhammad Irfan Shamsudin NSE 13.12  (12.66, 13.12, X, 13.00, X, X)
3. Meveeqhen Ravi Chandran PRK 12.69
4. Paul Kenneth Tay SAB 12.67
5. Zulkiflie Saidin SAB 12.47
6. Ting Aik Hou SAR 12.33
7. Muhd Anwaruddin KEL 12.14
8. Mohammad Adenin BRUNEI 12.13
9. Almuzamsyar Arif TER 11.19
10. Muhammad Ikbal TER 10.94
11. Teng How Ann SAR 10.83
12. Eng Chun Hau PRK 9.84

Javelin Throw  (  1)
1. Muhammad Ashraf Abu JOH 59.19
2. Raphael Asun SAR 54.47
3. Teoh Tzen Yih PEN 51.67
4. Faris Hazim Jamaluddin SEL 49.82
5. Mohamad Amirul Zainal Abidin PRK 48.47
6. Mohd Faez Ikmal PER 46.78
7. Muhammad Hafizi TER 46.01
8. Mohamad Nabawi KED 45.80
9. Muhammad Shafizee MAL 42.92

20,000m Walk (  1)
1. Eswaran Rajanderen NSE 1:45:33.35
2. Mohd Afizfirdaus Kamaruzaman KEL 1:45:37.63
3. Mohamad Shamrin Mohd Aris PRK 1:50:37.90
4. Teh Wai Kit FT 2:00:26.84
DQ Muhamad Akram FT
DQ Mior Muhd Amerul PRK

4x400 Metres (  1)
1. Kedah 3:15.57
2. Perak 3:17.13
3. Sabah 3:19.26
4. Terengganu 3:19.90
5. Wilayah Persekutuan 3:25.42
6. Pahang 3:27.26
DNF Melaka
DNF Pulau Pinang



WOMEN

200 Metres
Final (  1) (w?)
1. Zaidatul Husniah Zulkifli PEN 24.55
2. Kang Woan Yi PRK 25.19
3. Zaidatul Husna Zulkifli PEN 25.23
4. Fatin Faqihah Mohd Yusuf SAB 25.33
5. Nur Hafizuhaini TER 25.68
6. Sherrina FT 25.88
7. Nor Ashikin Md Isa KED 26.48
8. Nurshima Chong SAB 26.93

Heats (  1)
Heat 1 (w?)
1. Kang Woan Yi PRK 26.31
2. Nurshima Chong SAB 27.23
3. Norhidayatullah Johari BRUNEI 27.72
4. Chiew Hui Lian JOH 27.94
5. Sharifah Shatrah KEL 28.57
?? Norris Foo SAR
?? Siti Nuratirah PER

Heat 2 (w?)
1. Zaidatul Husna Zulkifli PEN 25.92
2. Sherrina FT 26.15
3. Nur Hafizuhaini TER 26.16
4. Nor Ashikin Md Isa KED 26.68
5. Ariya Chu Lap PER 27.73
6. Nurul Ashikin Zainuddin PAH 28.70

Heat 3  (w?)
1. Zaidatul Husniah Zulkifli PEN 25.95
2. Fatin Faqihah Mohd Yusuf SAB 26.32
3. Nur Farahana Musa TER 27.72
4. Norhidayah Abdul Rahman KED 27.86
5. Soh Kit Yeng FT 28.47
6. Natasha Amira PAH 29.81

1500 Metres  (  1)
1. Nik Norzilawatie Nik Wil KEL 4:57.97
2. Manissha Arokiasamy SEL 4:59.34
3. Sharmilla Sivakumar JOH 5:01.44
4. Nur Diyana Atiqah NSE 5:08.83
5. Norhalizah Saidi SAB 5:17.33
6. Ho Siew Hua SAR 5:17.39
7. Siti Rahmadhani SEL 5:29.00
8. Faradillah Raznie SAR 5:34.36
9. Previa Arumugam PAH 5:36.27
10. Logaviyanagi Kanasen PAH 5:41.86
11. Ling Jun Ping FT 5:46.46
12. Nur Syuhada FT 5:48.89
13. Thugaa Devi MAL 6:11.61

100m Hurdles (  1) (w?)
1. Ku Munirah Ku Zamzuri MAL 14.61
2. Aini Nurazira Mohd Ali JOH 14.71
3. Nur Amanina FT 14.79
4. Norris Foo SAR 14.85
5. Nur Syafiqah Anis JOH 15.11
6. Intan Sarah Anisah FT 15.13
7. Juraini Mat Rodzi PRK 15.33
8. Farinah Basirin PER 16.03   (Perlis or Sabah ??)

Heptathlon (31/  1)
1. Tham Yi Yin FT 3744
2. Ji Fedalliah Claritta Jaimin SAB 3694
3. Agnes Lescoin Philip SAB  3686
4. Leong Ann Gie SEL 3588
5. Lily Hartini Ahmad Zamri TER 3503
6. Khairunadiah Mohamed Khir JOH 3399
7. Norkamisiah Wati Said SAR 3322
8. Nur Syazana Tarmuji MAL 2856
9. Nurhaqirah Suhaimi MAL 2831
10. Priscilla Hui Tze Sun SAR 2814.
11. Afifah Mohamad Saad PER 2725
12. Nur Azizah Ahmat PER 2537
13. Johanna Johan PEN 2038

Long Jump (  1)
1. Kirthana Ramasamy PRK 5.49  (5.32, 5.25, 5.33, 5.31, 5.49, X)
2. Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki KED 5.40  (X, 4.05, 5.26, 5.40, 5.21, 4.13)
3. Anna Lydia Tinggi SAB 5.39  (X, X, 5.20, 5.39, 5.29, 5.28)
4. Nurul Atikah Sukor SAB 5.28
5. Nurin Nazirah Mohd Shukor JOH 5.23
6. Nur Izzati Nazrilazdin KED 5.09
7. Nurul Atikah Abidin TER 5.07
8. Siti Munirah Mohd Issah JOH 5.01
9. Ang Xiao Wen PER 4.91
10. Noor Amy Lieyna TER 4.85
11. Beatrice Sim SAR 4.84
12. Nurul Ashikin PAH 4.70
13. Nurul Anis Aunie KEL 4.50

4x400 Metres (  1)
1. Terengganu 3:49.45  GR
2. Perak 3:56.86
3. Johor 3:58.32
4. Sabah 4:02.82
5. Pulau Pinang 4:06.69
6. Pahang 4:24.95
DNS Kedah
DNS Wilayah Persekutuan


MEDAL TALLY
(click photo for large-size)

Read more...

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

ARCHIVES

Copyright © 2009-2014, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP