Results Chinese Taipei Track and Field 2016

>> May 20, 2016

Taoyuan TPE, 19-20 May "Chinese Taipei Open Track and Field Championships 2016"
-team Malaysia won 1 gold (women's 4x100m), 1 silver (women's 400m), and 7 bronze medals;
-best meet results, selected SEA results, and Malaysian  results as follows;

MEN
100m (19) (-0.8)
1. Babuve Tabakaucoro FJI 10.34
2. Shuhei Tada JPN 10.39
3. Jonathan Nyepa MAS 10.55 ... 10.57/+0.4 as 2h5 (RT 0.125)
4. Badrul Hisyam Abdul Manap MAS 10.57 ... 10.55/+0.4 as 1h5 (RT 0.115)
5. Nixson Kennedy MAS 10.59 ... 10.62/-2.4 as 1h1
6. Calvin Kang SIN 10.61
7. Anfernee Lopena PHI 10.81
... Mohd Izzuddin Yahaya MAS 11.06/-2.4 as 3h1

200m (20) (-1.1)
1. Han Yang Jun TPE 20.78
2. Banuve Tabakaucoro FIJ 20.97
3. Jermaine Brown JAM 20.98
4. Aravinn Thevarr Gunasegaran MAS 21.49 ... 21.68/-2.7 as 1h2;
5. Jonathan Nyepa MAS 21.57
6. Calvin Kang SIN 21.88

400m (19)
1. Clayton Parros USA 46.43
2. Akheem Gauntlett JAM 46.73
3. Muhammad Azam Masri MAS 47.41
4. Alexander Carew USA 47.62
5. Chan Ka Chun HKG 47.72
6. Luong Van Thao VIE 47.72

800m (20)
1. Chiu Hung Yu TPE 1:50.76
2. Adnan Taes Al-Mntfage IRQ 1:51.08
3. Duong Van Thai VIE 1:51.97
4. Kesavan Maniam MAS 1:53.20
5. Elbren Neri PHI 1:55.09

1500m (19)
1. Duong Van Thai VIE 3:53.07
2. Lee Dong Wook KOR 3:54.55
7. Ahmad Luth Hamizan MAS 4:02.68

5000m (20)
1. Nguyen Van Lai VIE 15:00.91
2. Zhou Ting Yin TPE 15:09.87
3. Immuel Camino PHI 15:26.88

10000m (19)
1. Wen Lian Zhong TPE 31:15.68

3000m SC (19)
1. Zhou Ting TPE 9:04.99
2. Immuel Caminho PHI 9:16.84

110mh (19)
1. Yang Wei Ting TPE 13.86
2. Chen Kui Ru TPE 14.12
3. Wei Wu Han TPE 14.13
4. Yushi Hatanaka JPN 14.50
7. Muhd Ajmal Aiman Hassan MAS 14.81 ... 14.77/-0.9 as 2h3;

400mh (20)
1. Jeffery Gibson BAH 49.91
2. Chen Jie TPE 50.42
3. Yu Xiaxia TPE 50.76

High Jump (19)
1. Chun Hsien Hsiang TPE 2.20
2. Ryoichi Akamatsu JPN 2.12
3. Wong Chi Wai TPE 2.08
4. Nattapong Kaewmanee THA 2.08
5. Lee Hup Wei MAS 2.08
6. Saksit Sittichai THA 2.08

Pole Vault (20)
1. Jin Min Sub KOR 5.35
2. Ernest John Obiena PHI 5.25
3. Iskandar Alwi MAS 5.05

Long Jump (19)
1. Ankit Sharma IND 7.67 (+0.1)
2. Chan Ming Tai HKG 7.59 (+0.8)
3. Lin Jin Xuan TPE 7.57 (

Triple Jump (20)
1. Li Kui Long TPE 15.76

Shot Put (20)
1. Jung Ii Woo KOR  18.12
2. Omprakash Singh Karhana IND 17.85
3. Promrob Juntima THA 16.74
4. Adi Alifuddin Hussin MAS 15.93

Discus (20)
1. Kirpal Singh Batth IND 58.20
2. Arjun IND 55.50

Hammer (19)
1. Lee Yun Chul KOR 71.75
2. Libor Charfreitang SVK 71.69
3. Jackie Wong Siew Cheer MAS 63.15
4. Kittipong Boonmawan THA 61.21

Javelin (19)
1. Peerachet Jantra THA 75.28
2. Oleksandr Pyatnytsya UKR 74.38
3. Leslie Copeland FJI 70.93

4x100m (20)
1. Hong Kong Team (So Hong, Ng Ka Fung, Tang Yik Chun, Lai Chun Ho) 39.39

4x400m (20)
1. Chinese Taipei Team (Xiang Wang Yu, Chang Wu, Yao Zhouzai, Cong Lin Jin) 3:22.12


WOMEN
100m (19) (-0.6)
1. Dutee Chand IND 11.50
2. Liao Jing Xian TPE 11.72
3. Siti Fatimah Mohamad MAS 11.87 ... 11.92/-0.3 as 1h3
4. Komalam Shally Selveratnam MAS 11.89
8. Zaidatul Husniah Zulkifli MAS 12.05 ... 12.00/-1.9 as 1h5

200m (20) (-1.4)
1. Dutee Chand IND 23.52
2. Srabani Nanda IND 23.55
3. Jyothi Manjunath IND 23.92

400m (19)
1. Hoang Thi Ngoc VIE 53.79
2. Shereen Samson Vallabouy MAS 55.28
3. Nurul Faizah Asma Mazlan MAS 55.72
4. Dipna Lim Prasad SIN 57.10

800m (20)
1. Vu Thi Ly VIE 2:13.54
2. Kee Yong Xin TPE 2:17.25

1500m (20)
1. Vu Thi Ly VIE 4:30.26
2. Kim Son Hui KOR 4:31.43
3. Kim Chun Mi KOR 4:31.33

5000m (20)
1. Kim Son Hui PRK 16:45.50
2. Kim Chun Mi PRK 16:58.33

3000m Sc (19)
1. Kim Choi Sun PRK 11:03.63

100mh (19)
1. Jung Hye Lim KOR 13.15
2. Zheng Xiu Tang TPE 13.77
3. Liu Yajun TPE 13.86
4. Lui Lai Yiu HKG 13.87

400mh (20)
1. Lee Yi Ting TPE 61.64
2. Goh Chui Ling SIN 62.56

High Jump (20)
1. Yeung Man Wai HKG 1.83
2. Michelle Sng SIN 1.80
3. Seok Mi Jung KOR 1.77
6. Yap Sean Yee MAS 1.68
7. Krobkaew Taemsri THA 1.68

Long Jump (19)
1. Parinya Chuaimaroeng THA 6.13 (-0.2)
2. Bu Thi Thu Thao VIE 6:12 (+1.5)

Triple Jump (20)
1. Olga Rypakova KAZ 14.30 (-0.1)
2. Tran Hue Hoa VIE 13.63 (+0.2)
3. Vu Thi Men VIE 13.28 (+0.6)

Shot Put (19)
1. Lin Chia Ying TPE 15.39
2. Lai Li Jun TPE 15.38
3. Eki Febriekawati INA 14.55

Discus (20)
1. Li Wen Hua TPE 54.63
2. Kam Min KOR 50.39
3. Yap Jeng Tzan MAS 46.99
4. Tresna Puspita Gusti Ayu INA 44.57

Hammer (19)
1. Hung Hsiu Min TPE
2. Panwat Gimsrang THA 54.79
3. Mingkamon Koomphon THA 54.32
4. Grace Wong Xiu Mei MAS 52.59
7. Nurfazira Jalaluddin MAS 48.47

Javelin (20)
1. Zhang Zhu TPE 52.98
2. Li Hui Jun TPE 48.34
3. Evalyn Palabrica PHI 45.92
8. Nur Fatin Adibah Suharman MAS 41.05

4x100m (20)
1. Malaysia Team (Siti Fatimah Mohamad, Zaidatul Husniah Zulkifli, Nurul Faizah Mazlan, Komalam Shally Selveratnam) 45.53 .... 46.45 as 1h1 on the 19th (same runners);

2. Chinese Taipei Tema (Zheng Xiu Tang, Ling Xing Yi, Liu Ting Yu, Huang Shih Han) 46.78

4x400m (20)
1. Chinese Taipei Team (Yu Ja Yu, Xin Yang Xuan, Lin Ya Xin, Li Ya Ting) 3:54.09

Read more...

Results MSSM Athletics Championships 2016

>> May 06, 2016

Kuala Terengganu, 3-7 May 2016 58th Malaysian School Athletics Championships"
-third day (5 May) best results as follows;

16-year-old Ngu Ing Biao smashes discus record. Zabidi Tusin / TheStar
BOYS

Under 18 (16-18 years)

800m
1. Luqmanul Hakim Khairul Akmal (Pah) 1:57.54
2. G. Poovinnsegaran (Kul) 1:57.67
3. Muhammad Saiful Safwan Saifuddin (Joh) 1:59.60
4. Tay Fung Liang (Sel) 2:00.44

1500m
1. Devin Roy Vincent (Nse) 4:15.42
2. Dhamadeshen Ramesh (Prk) 4:17.22
3. Poovasanthan Subramaniam (Pah) 4:18.63
4. Prethib Kumar Janakyraman (Sel) 4:19.56
5. Berchmans Arruldass (Sel) 4:21.51

Discus Throw (1.5kg)
1. Ngu Ing Biao (Sar) 52.84 (GR) *b. 27 Feb 2000, H 1.88m, W 106kg
     (48.05, 52.84, 52.71, X, 52.20, X)
2. Jeffry Can We Jie (Lab) 48.66
3. William Wong Tung Wei (Sar) 46.14
4. Muhammad Nur Zulhakim Norli (Ked) 40.35
5. Mohd Hakim Mohd Nourdin (Per) 40.16
6. Mohd Azizi Mazlan (Joh) 40.00
7. Muhamad Shahir Mohd Shahrim (Ked) 39.89

Javelin Throw (700g)
1. Lee Say King (Sar) 52.35
2. Ahmad Rustam Razali (Joh) 52.24
3. Muhammad Haiqal Abd Rahim (Joh) 52.13
4. Syed Abrar Syed Ahmad Zawawi (Per) 51.16
5. Roland Manggie Kundang (Sarawak) 51.10
6. Muhamad Amirul Zainal Abidin (Prk) 50.96
7. Mohd Alif Mohd Razi (Sab) 50.16

10000m Walk
1. Irfan Hanania Mohd Shahir (Per) 50:51.92
2. Iskandar Zulqarnaini Muhamad Radzuan (Prk) 51:30.71
3. Chong Xuan Wei (Kul) 52.31.76

4x100m
1. Selangor Team 41.32 (GR)
    (M.Nazeem Abd Wahab, M.Aidil Amin Ahmad Shah, Willy Gew Teng Yon, M.Ilham Suhaimi)
2. Terengganu Team 41.79
    (Ahmad Firdaus Zakaria, Abdul Wafiy Roslan, Noor Sasyriq Mazlan, Muhamad Zulfiqar Ismail)
3. Sabah Team 41.82
    (Freddy Frankie, Darren Richard Harry, Riksi Tahir, Syafiq Syahfaridwan Kamel)


Under 15 (13-15 years)

1500m
1. Dinesh Varma Selvam (Sel) 4:25.69
2. Zaiyusri Zainon (Pen) 4:26.14
3. Karti Keyan Sathya Moorthy (Nse) 4:26.78

Triple Jump
1. Muhammad Sunik Muslimin (Sab) 14.35w (+2.1) ...Regular 13.51/+0.3
2. Muhammad Nabil Hamid (Sel) 14.24w (+3.1) ...Regular 14.18/-0.5
3. Amer Zulkarnain Azman (Per) 13.68 (-0.4)

5000m Walk
1. Muhammad Aliff Mubarak Ahmad (Kul) 26:07.43
2. Mohammad Fahmi Mohamad (Kel) 26:07.48
3. Muhamad Shahrizad Mohd Shamsudi (Ter) 27:27.96
4. Shaun Tham (Kul) 27:46.22

4x100m
1. Sabah Team  42.85 (GR)
    (Azhad, Kathidin Masilie, Muhamad Din Norbik, Mohd Nor Musyaraf Md Sari, Mohd Azizan Mohd)
2. Sarawak Team 43.58
    (George Len Luat, Edward Adau Perit, D'Kechsler Spencer Ernest Nyambong, Akmal Reduan Saudi)
3. Terengganu Team 44.07
    (Muhammad Faiz Firdaus Mohd Zulkifli, Haziq Haiqal Mohd Yaki, Muhammad Faez Azraei Dahalan, Muhammad Nasarizal Jusoh)


Under 12 (10-12 years)

Long Jump
1. Sabri Abdullah (Per) 5.36 (-0.5)
2. Rialmat Martinus (Sel) 5.24 (+0.1)
3. Mohammad Iskandar Zulqarnanin Jamal (Sab) 5.22 (+0.2)

4x100m
1. Selangor Team 48.33
    (Shahrul Amri Zulkifli, M.Azamuddin Tuah, M.Nabil Qayyum Zainuddin, M.Yaser Sarifudin)
2. Sabah Team 48.77
    (Richaeldo McRyan Richard, Bahar Abd Salam, Mohd Azwan Rumi, Aidan Isaac Pius)
3. Terengganu Team 49.27
    (M.Arif Haikal Mohd Latif, M.Shahriey Hazwanie M.Shukri, M.Isma Iskandar Mohd Zali, Tinneysen Eddison Hollis)


GIRLS

Open (18 years and below)

Pole Vault
1. Chan Sau Mun (Kul) 3.20
2. Nurul Fitriyana Abdul Rani (Ked) 3.00
3. Puteri Nur Adillah Shik Azizir Rahman (Nse) 3.00
4. Nor Hidayah Husna Shik Saharizu (Kel) 2.40


Under 18 (16-18 years)

800m
1. Nur Hanan Nasriah Mohamad Rafiai (Kel) 2:27.44
2. Elfieka Daminon (Sab) 2:29.50
3. Wong Khai Xuan (Prk) 2:29.83

1500m
1. Puspa Letchumy Jaintheran (Joh) 4:59.18
2. Manissha Arokiasamy (Sel) 5:00.49
3. Sharumathi Arumugam (Pen) 5:10.14
4= Nur Athir Ayuni Sharif (Joh) 5:12.26
4= Pavitra Das (Sel) 5:12.26
6. Nur Hanan Nasriah Mohamad Rafiai (Kel) 5:13.38
7. Norhalizah Saidi (Sab) 5:20.26

Long Jump
1. Noor Amy Lieyna Ismail (Ter) 5.29 (-0.3)
2. Ng Yu Jie (Pah) 5.26 (-0.7)
3. Nor Ashikin Abas (Prk) 5.22 (+0.7)
4. Ain Ashyilah Ismail (Ked) 5.15 (0.0)
5. Sim See Chie (Joh) 5.13 (+0.3)
6. Mandy Goh Li (Sar) 5.13 (+0.3)

4x100m
1. Terengganu Team 48.94
    (Noor Amy Lieyna Ismail, Azreen Nabila Alias, Norshazuani Mat Jusoh, Nur Hafizuhaini Marzuky)
2. Kuala Lumpur Team 49.42
    (Nurrul Yumy Shafikah Mohd Helmi, Zaimah Atifah Zainuddin, Winnie Eng May Xin, Intan Sarah Aniah Zulgafli)
3. Sabah Team 49.45
    (Nur Hafizah Mohd Tahir, Elice Grenggori, Nur Aishah Rofina Aling, Didinadira Charles Fung)


Under 15 (13-15 years)

800m
1. Koong Jia Lin (Pah) 2:24.87
2. M. Kogilla (Pah) 2:29.87
3. Chong Hui Ping (Joh) 2:30.31

1500m
1. Koong Jia Lin (Pah) 5:04.36
2. Ainur Shafiqah Azmi (Nse) 5:10.13
3. Padhmaloshini Jayaseelan (Joh) 5:21.11

High Jump
1. Nini Sharmiza Salim (Joh) 1.60
2. Michelle Cornellus Lucas Mosiri (Sab) 1.60
3. Ooi Shu En (Joh) 1.53
4= Nur Hasyikin Wahab (Kel) 1.53
4= Nick Ezzanny Sarawa Zulkarnain (Sar) 1.53

3000m Walk
1. Nurul Alyahaziqah Kamarazaman (Kel)15:00.50
2. Nurul Ashikin Hussin (Kul) 16:22.83
3. Nazatul Nadia Ahmad Asyik (Sel) 17:20.82

4x100m
1. Johor Team 49.61
    (Mahira Hanis Ishak, Anis Athirah Nor Azmi, Vivashini Kaviarasan, Nor Aliyah Ab Rahman)
2. Sabah Team 50.03
    (Nurfatihah Puyuk, Ikma Syaffiera Duris, Jaenisa Mutin, Puteri Nur Safirah Gajali)
3. SarawakTeam 50.24
    (Myranda Najja Neil Amrmstrong, Dana River Yu Ping Sing, Erissca Peter, Nurhaziqah Izzati Zana)


Under 12 (10-12 years)

Shot Put (2.72kg)
1. Nurul Syazwan Mohd Syahrizal (Ter) 10.44
2. Alxendra Rays Jainod (Sab) 9.95
3. Rosalinda Ricky (Sar) 9.68

4x100m
1. Kedah Team 52.51
    (Aina Syahirah Zamri, Nur Aisyah Md Natzari, Nur Irdina Natasha Hafizan, Rabiatul Yusra Adenan)
2. Selangor Team 53.34
    (Wafa Najiha Mokhlis, Aliah Maisarah Noor Azmi, Nur Fitrah Abd Razak, Nur Dinar Sofea Yuhaizam)
3. Johor Team 53.43
    (Nur Najibah Hanim Abdul Halim, Sum Jia Ying, Nur Shaqirah Cik Mat Kilau, Pang Jia Qian)

Results Day 1
Results Day 2

Read more...

Results Kejohanan Olahraga MSSM 2016

>> May 05, 2016

Kuala Terengganu, 3-7 May 2016 58th Malaysian School Athletics Championships"
-second day (4 May) best results as follows;

BOYS

Open (18 years and below)

Pole Vault
1. Muhammad Nur Azim Azmi (Joh) 4.00
2. Arsyad Afham Azhar (Ter) 3.80
3. Mohamad Izzat Nordin (Kel) 3.80
4. Muhammad Naufal Shahul Afzan (Joh) 3.70
5. Muhammad Khairil Zamzuaimy Zairul (Mal) 3.60
6. Muhammad Arif Haiqal Mohd Aziz (Kul) 3.60
7. Ahmad Najmie Shaifullah Rosalin (Prk) 3.40
8 Muhamad Ihsan Azhar (Ked) 3.30
9. Muhammad Hadi Sugiman (Sel) 3.20


18 Years (16-18 years)

400m hurdles
1. Muhammad Aidil Amin Ahmad Shah (Sel) 54.24
2. Reymar Manual Tabari Coney (Sar) 54.54
3. Ruslem Zikry Putra Roseli (Ter) 55.86

Shot Put (5kg)
1. Muhammad Aidil Taufek (Kul) 16.66 (GR) 
2. Sim Quan Ying (Sar) 15.90
3. Samuel Ling Jeng Yi (Sar) 15.41
4. Loh Chen Hao (kul) 14.29
5. Muhammad Faqriez Fazuri (Kel) 14.04
6. Muhammad Shahir Shahrim (Ked)13.91
7. Jeffry Chan Wen Jie (Lab) 13.90

10000m Walk
1. Irfan Hanania Mohd Shahir (Per) 50:51.92
2. Iskandar Zulqarnaini Muhamad Radzuan (Prk) 51:30.71
3. Chong Xuan Wei (Kul) 52.31.76


Under 15 (13-15 years)

200m hurdles
1. Mohd Norhazim Ahmad (Swk) 24.27 (GR)
2. Muhammad Aftar Rosli (Ked) 24.59
3. Muhammad Afif Asyraf Ibrisam (Joh) 25.13
4. Muhammad Farhan Mohd Yussof (Sel) 25.37
5. Mohamad Irfan Mohd Fitry (Prk) 25.64

High Jump
1. Muhammad Zulhusni Azli (Sel) 1.93
2. Muhamad Farhan Azman (Joh) 1.87
3. Darryn Radin Lubak (Swk) 1.83

Shot (Put (4kg)
1. Voon Wu Jung (Sar) 15.91
2. Zeronnie Felipe Thomas (Sar) 15.45
3. Ahmad Radzif Abdul Hasrul (Sab) 14.52
4. Azrel Nizam Yuque (Sab) 14.50


GIRLS

Open (18 years and below)

3000m
1. J. Puspa Letchumy Jaintheran (Joh) 10:45.68
2. A. Manissha (Sel) 11:07.36
3. Nur Athir Ayuni Sharif (Joh) 11:12.87

Heptathlon
1. Winnie Eng May Xin (Kul) 4002
2. Nurul Izzah Mohd Nazri (Ked) 3798
3. Siti Nuratirah Mohd Razi (Kel) 3652


Under 18 (16-18 years)

400m Hurdles
1. Zaimah Atifah Zainuddin (Kul) 63.49
2. Ullia Ulanda Rumpang (Swk) 67.99
3. Nor Hazwani Abdul Hares (Prk) 68.05

High Jump
1. Tuan Juliana Tuan Hassan (Ter) 1.60
2. Chia Lee Mei (Joh) 1.50
3. Nur Syazira Zulhaini (Ked) 1.50

Discus Throw
1. Grace Wong Xiu Mei (Sar) 40.73
2. Wong Xiao Jing (Sar) 35.19
3. Choo Jia Yi (Nse) 32.45
4. Nur Atiqah Sufiah Hanizam (Joh) 32.15
5. Nurhashima Mohd Shahril (Sel) 31.08

5000m Walk
1. Lee Yan Ru (Prk) 26:58.80
2. Nik Nur Nasuha Mohd Sabri (Prk) 28:54.98
3. Lim Pei Meng (Nse) 31:09.40


Under 15 (13-15 years)

200m Hurdles
1. Noor Faizatul Nathasha Mohd Bakri (Ter) 28.38
2. Brenda Bonie (Sab) 29.69
3. Nik Siti Nur Afrina Aisyah Mohd Zaki (Kul) 29.87
4. Mazlien Afrina Aisyah Mohd Zaki (Kul) 29.87

Triple Jump
1. Nurhaziqah Izzati Zana (Sar) 11.64 (+0.4)
2. Mahira Hanis Ishak (Joh) 11.59 (+0.1)
3. Ruby Lee Jia Lu (Swk) 11.02 (-0.6)
4. Zawil Iffah Kasturi (Ked) 10.99 (-0.3)
5. Siti Nur Halishya Azmi (Puj) 10.88 (+0.2)

Results Day 1

Read more...

Results Malaysian School Athletics Championships 2016, Kuala Terengganu

>> May 04, 2016

Kuala Terengganu, 3-7 May 2016 "Kejohanan Olahraga Majlis Sukan Sekolah-Sekolah Malaysia ke-58"
-national schools championships;
-first day (3 May) best results as follows;

BOYS

OPEN (18 years and below)
5000m
1. Poovasanthan Subramaniam (Pah) 16:04.94
2. Mugeneswaran Yogaraja (Prk) 16:44.74
3. Prethib Kumar Janaky Raman (Sel) 17:02.79

UNDER 18 (16-18 Years)
100m (+1.0)
1. Muhammad Haiqal Hanafi (NSe) 10.66 ... 10.76/+0.3 as 1h1
2. Muhammad Zulfiqar Ismail (Ter) 10.77 ... 10.86/+0.3 as 2h1
3. Muhammad Solihin Jamali (Kul) 10.84... 10.85/-0.6 as 1h2
4. Willy Gew Ting Yew (Sel) 10.95 ... 11.02/+0.3 as 1h4
5. Muhamad Nazreen Ezat Hassan (Ked) 11.03 ... 10.90/-0.6 as 2h2
6. Darren Richard Harry (Sab) 11.03 ... 11.07/+0.3 3h1

... 1h3 Muhamad Aiedel Saadon (Mal) 11.02/+1.0
... 2h3 Philiphe Albert Roger (Sar) 11.10/+1.0

400m
1. G. Poovinnsegaran (Kul) 48.97
2. Saiful Safwan Saifuddin (Joh) 48.98
3. Luqmanul Hakim Khairul Akmal (Pah) 49.20
4. Muhammad Ilham Suhaimi (Sel) 49.71
5. Maheswaran Sunmugom (Prk) 49.97
6. Vishnu Sukumaran (Sel) 50.38 ... 50.22 as 2h3

... 2h1 Muhammad Afiq Ramali (Ked) 50.19

Triple Jump
1. Fitri Anaqi Sobry (Ked) 14.58 (+0.5)
2. Dave Roy Amit (Sab) 14.39 (+0.7)
3. Aznur Baharudin (Joh) 13.90 (+0.8)
4. Matsyawalludin Mohammad Muis (Sar) 13.85 (+0.8)

UNDER 15 (13-15 years)

100m (0.0)
1. Fakhrul Abdul Aziz (Pen) 11.03
2. Azizan Mohd (Sab) 11.26
3. Syazwan Harris Ahmad (Ked) 11.32

400m
1. Loganesh Thilaganathan (Prk) 51.17
2. Aiman Afiq Kamaludin (Kel) 51.55
3. Thaqif Hisham (Sel) 51.69

Discus Throw (1kg)
1. Lim How Sieng (Sar) 54.49 (GR)
2. Yong Shie Liang (Sar) 52.69
3. Kamal Farhan A. Rahman (Sel) 49.11

Javelin Throw (600g)
1. Pethius Jadam (Sar) 50.89m
2. Randi Yantalu (Sab) 49.73
3. Ahmad Radzif Abdul Hasrul (Sab) 49.52

UNDER 12 (10-12 years)

100m (-0.2)
1. Audray Macshaquille Henry Jugah (Sar) 12.37 ... 12.31/+1.2 as 1h4
2. Muhammad Shahriey Haazwanie Shukri (Ter) 12.38
3. Mohamad Idham Aqasha Sabri (Pah) 12.40


GIRLS

OPEN (18 years and below)
3000m
1. Puspa Letchumy Jaintheran (Joh) 10:45.68
2. Manissha Arokiasamy (Sel) 11:07.36
3. Nur Athir Ayuni Sharif (Joh) 11:12.87
4. Ainur Shafiqah Azmi (NSe) 11:16.29
5. Pavitra Das (Sel) 11:41.47

Hammer Throw (4kg)
1. Grace Wong Xiu Mei (Sar) 52.70 (GR)
2. Nurul Hidayah Lukman (Sel) 46.22
3. Nur Aqilah Abd Hakim (Pk) 45.20
4. Florence Wong Poh Yee (Sar) 39.55
5. Nur Izzati Mohamed (Mal) 36.12
6. Nur Far Diana Rosnizam (Per) 34.87

UNDER 18 (16-18 years)

100m (+0.2)
1. Azreen Nabila Alias (Ter) 12.02 (GR)
2. Elice Grenggory (Sab) 12.58
3. Hee Xiao Yi (Sel) 12.70
4. Ariya Chu Lap (Per) 12.75

400m
1. Zaimah Atifah Zainuddin (KL) 58.15
2. Nur Athirah Khairul Noormizan (Pah) 60.57
3. Chelsea Cassiopea Evali Bopulas (Sab) 61.87

Triple Jump
1. Ng Yu Jie (Pah) 11.78 (+0.3)
2. Nor Ashikin Abas (Pk) 11.56 (+0.3)
3. Liew See Yee (Sar) 11.17 (0.0)
4. Rosniza Rsli (Ter) 11.01 (+0.7)

UNDER 15 (13-15 years)

100m (-0.1)
1. Nor Aliyah Ab Rahman (Joh) 12.36
2. Ikma Syaffiera Duris (Sab) 12.64
3. Nurhaziqah Izzati Zana (Sar) 12.73
4. Puteri Nur Saafirah Gajali (Sab) 12.86
5. Dana River Yu Ping Sing (Sar) 12.91

400m
1. Noor Faizatul Nathasha Bakri (Ter) 61.91s
2. Erlyn Yong (Sab) 62.40
3. Nur Ezrina Saofia Emylin Rosmizam (Kel) 63.57

Shot Put (3kg)
1. Nani Sahirah Maryata (Pah) 12.66
2. Nurrul Ainin Syauqina Nor Azahar (Pah) 12.14
3. Chng Woon Shyen (Sar) 12.11

UNDER 12 (10-12 years)

100m (-0.4)
1. Rabiatul Yusra Adenan (Ked) 13.13 ... 13.02/+0.2 (GR) as 1h1
2. Nur Syafiqah Ezany Johardi (Pen) 13.43 ... 13.43/+1.5 as 1h2
3. Avriliena Vanafe Gindi (Sar) 13.64

Long Jump
1. Melissa Choong En Xuan (Pen) 4.53
2. Nur Aizam Zamirah Nawi (Ter) 4.49
3. Tiu Jia Xuan (Joh) 4.40

Read more...

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

ARCHIVES

Copyright © 2009-2014, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP