Australian James Gallaugher runs World best 21.73s at 200m for Age Group of 13

>> December 07, 2013

James Gallaugher 
Western Australia's JAMES GALLAUGHER (born 26 May 2000), ran 21.73 (+1.7) at 200m today (7 Dec 13) during the Australian All-Schools championships, held in Townsville QLD, Australia.

And Gallaugher's time would be considered the fastest 200m time in history (World best) for age group of 13, breaking United States's Bryce Love record 21.83 (+2.0) which he set in New York in 2010.

Just three weeks ago, he ran 22.26 (+0.5) in Perth, and a week before, he set a 100m PB of 11.05 (+1.7) at the same venue.  Kindly note that Trinidad and Tobago's Darrel Brown holds the World best for this age with a time of 10.92 (-0.7) set in 1998, and he eventually set a lifetime best of 9.99 in 2005.

Earlier in March this year (12 years still), Gallaugher ran a wind-aided 22.52 (200m), merely slower than the fastest time by a 12-year-old kid 22.52 (-3.4) established in 2010 by Shaun Crawford (born 1997) of the USA.

For a record, he also ran 11.72 (100m) as a 12-year-old kid last year (2012).

It's indeed an incredible run and so will this 13-year-old schoolboy be the next Usain Bolt , or at least the next Yoshihide Kiryu ??

Photo from: www.zimbio.com

Read more...

Malaysian Athletics Results 2013, Issue 11

>> December 03, 2013

MALAYSIAN  ATHLETICS  RESULTS  2013 – 11

-by Jad Adrian, ATFS statistician for MAF/KOM           
-email: info@adriansprints.com   

Penang, 4-6 Oct 2013 “Liga KPM Balapan dan Padang Sirkit II”
-ministry of education track and field league, 2nd circuit;
-hand-timed, no wind reading, best results as follows;
BOYS
100m ( 4): Jordan Vestly Yusia (Sab/190598) 11.1h;
400m ( 6): Luqmanul Hakim Khairul Akmal (Pah/99) 50.5h;
110mh/0.84 ( 4): Nur Izwan Abd Mutalib 14.8h (Joh/150499), 2. Arman Selatan (Sab) 14.9h;

GIRLS
100m ( 4): Zaimah Atifah Zainuddin (99) 12.5h, 2. Azreen Nabila Alias (Ter/2000) 12.8h;
400m ( 6): Zaimah Atifah Zainuddin (99) 58.0h;
1500m ( 4): Manissha d/o Arokiasamy (99) 5:08.76;
100mh/0.76 ( 4): Karmentina Nadia Quadra (Sab) 15.0h, 2. Intan Sarah Anisah Zulgafli (Kul) 15.1h;
S P/<3kg 11.65="" 4="" br="" mohd="" norhashima="" shahril="">

Ipoh, 5-6 Oct 2013 “Perak All-Comers”
-wind reading not reported, best results as follows;
MEN
100m ( 5): Mohd Fahmi Sarkinin 10.84, 2. Amirul Mukimin Yusmiza (95) 11.04, 3. Muhd Aiman Nazarudin 11.23, 4. Aravinther 11.24;

200m ( 6): Nirosh Kumar s/o Nathan (96) 21.98, 2. Aravinther 22.28 (& 22.32 as 1h5), 3. Mohd Fahmi Sarkinin 22.40;

400m ( 6): Schzuan Ahmad Rosely 47.88, 2. Danish s/o Krishnan 48.97 (& 49.65 as 1h2), 3. Harmizi Arobi 49.54, 4. Mohd Baihaqi Razlan 49.75, 5. Ananth Poobathy (AF) 49.99, 6. Cheah Yau Chung (97) 50.45, 7. Jeeventhiran s/o Victor Ravinthran (95) 50.83;

800m ( 5): Kesavan s/o Maniam 1:52.88, 2. Jeevinthiran s/o Victor Ravinthran (95) 1:55.74, 3. Siveshankaran s/o Sevaperagasam 1:58.52, 4. Jegan 2:00.70 (& 2:00.45 as 1h2);

1500m ( 6): Kesavan s/o Maniam 4:02.11, 22. Mohd Helmi Azri Sohaimi 4:10.57, 3. Deekeshgaran Sasigaran (95) 4:11.05, 4. Gouranithyaa K (Pen) 4:20.23;

5000m ( 5): Prabudass s/o Krishnan 15:53.19, 2. Ruburn Kumar s/o Ramasamy 16:09.97, 3. Mohd Shafiq Shamsul Bahri (AF) 16:34.56, 4. Christopher s/o Soosai 16:44.63, 5. Kugilan s/o Savetian (AF) 17:05.43;

3000St ( 6): Ahmad Luth Hamizan 10:13.16, 2. Kalaiarasan s/o Tamilshilban (AF) 10:27.91, 3. Muhamad Rashid (jr) 10:37.02, 4. Rishitharan Achari 10:38.93;

110mh ( 6): Mohd Faizal Mustapha 15.81;

400mh ( 5): Muhamad Firdaus Musa (94) 53.52, 2. Mohamed Farhan Hafsyam, Zahid (94) 55.19;

H J ( 6): Ahmad Najwan Aqra Hassaim 2.13;

L J ( 5): Nik Luqmanul Hakim Nik Yahya (94) 6.93, 2. Mohd Fahmi Meslan 6.76, 3. Nasharudin Zaini 6.72;

T J ( 6): Muhammad Hakimi Ismail 15.71, 2. Nik Luqmanul Hakim Nik Yahaya (94) 14.49, 3. Mohamad Herwan Shah Ramli 13.95;

S P ( 6): Meveeqhen s/o Ravi Chandran (97) 12.84, 2. Shamsuddin Ismail (AF) 12.28, 3. Muhammad Ikbal Kamaruddin (Ter) 11.34;

D T ( 6): Mohamad Ikbal Kamaruddin (97) 35.62, 2. Mohamad Aminuddin Mohd Ajmain 34.31, 3. Lee Kian Fei (Pen) 33.92;

H T ( 6): Michael Sia Suk Dak (94) 53.31, 2. Musluliadi Mustafa 38.33, 3. Mohd Yusri Ahmad 34.35, 4. Eng Chun Hau 34.14, 5. Shamsul Zaini Mohd Hashim 33.05;

10,000m W ( 6): Mior Muhammad Amerul Mohd Sahak (97) 52:08.68;

WOMEN
100m ( 5): Nor Eewan Syafiqah Md Sabri (97) 12.48, 2. Kang Woan Yi (96) 12.50, 3. Nur Shahira Muliadi (97) 12.86, 4. Tan Seow Yee 12.94, 5. Ku Munirah Ku Zamzuri 12.95;
-heats: 1h1 Noor Amira Mohamad Nafiah 11.85;

200m ( 6): Nor Eewan Syafiqah Md Sabri (97) 25.62, 2. Kang Woan Yi (96) 25.92, 3. Nur Shahria Muliadi (Ter/97) 26.9;

400m ( 6): Nurul Faezah Asma Mazlan 57.24;

800m ( 5): Nik Norzilawatie Nik Wil (95) 2:22.69;

1500m ( 6): Nik Norzilawatie Nik Wil (95) 4:59.99, 2. Munirah Ha’Ali (97) 5:10.18, 3. Dhaanyaa s/o Patmanaban 5:22.95;

3000m ( 5): Munirah Ha’Ali (97) 11:33.21, 2. Yoghaneeswary d/o Muniandy 12:19.37, 3. Nor Isma Afini Jumaat 12:20.20;

100mh ( 6): Ku Munirah Ku Zamzuri 15.55;

L J ( 5): Noor Amira Mohamad Nafiah 5.88, 2. Ng Khai Lee 5.76, 3. Nurul Fatimatul Zahrah Awang 5.71, 4. Kirthana d/o Ramasamy (97) 5.42;

T J ( 6): Kirthana s/o Ramasamy (97) 12.19;

S P ( 6): Bibi Nuraishah Ishak (95) 12.07, 2. Chin Poh Kuan (97) 11.10;

H T ( 6): Nur Fazira Jalaludin (95) 48.84, 2. Linda Tan Ling Hwa (95) 46.11, 3. Tiong Mee Yien 37.11;

J T ( 5): Nur Fadilah Mohd Zaini (95) 35.61, 2. Fatin Nursyahierah Che Rahim (97) 33.05;

5000m W ( 6): Nur Aisyah Ahmat (94) 26:18.49, 2. Aina Fadhlin Syahmina Abas 28:54.19;

4x100m ( 6): KOM Team 45.98, 2. Perak Team 49.58;


Penang, 13 October 2013 “3rd Series Penang Run 2013”
-best results as follows;

MEN
Half Marathon
1. James Munyi Maregu (KEN) 1:10:15, 2. Geoffrey Birgen (KEN) 1:12:11, 3. Mok Ying Ren (SIN) 1:13:51, 4. Ruburn Kummar s/o Ramasamy 1:14:39 (1st Malaysia), 5. Muniandy s/o Ramadass 1:15:34, 6. David Mutai (KEN) 1:16:18, 7. Calvin Boon Chang Yik (95) 1:16:48, 8. Baskaran s/o Kuppusamy 1:21:25 (1st Veteran);

WOMEN
Half Marathon
1. Esther Karimi Wambui (KEN) 1:31:22, 2. Deborah Chinn (USA) 1:38:34, 3. Ng Sun Nee 1:39:44 (1st Veteran 35+), 4. Jessica Tang Mei Lee 1:45:35 (1st Malaysia), 5. Ewe Bee Hong 1:46:15, 6. Ailyn Maglipon Arjona (PHI) 1:47:05, 7. Chong Guik Guik 1:47:23, 8. Maggie Goh Kim Hong 1:47:29, 9. Ooi Yuu Mei 1:49:27, 10. Nobuko Tomita (JPN) 1:50:24;


Kuala Lumpur, 19-20 October 2013 "90th Malaysia Open Track and Field Championships"
-Malaysia open, or national chanpionships, or national closed = same competition = the oldest national championships in Asia !!, sometimes these champs held separately, e.g. the 90th national closed (where the national champions crowned) was held earlier in June;
-kindly note that this year is the 90th edition (and not 89th edition as reported by many);
-do not hesitate to ask me question regarding above or anyhing on these championships, if any?;
-held at Malaya University Stadium, Kuala Lumpur;
-with foreign competitors from Brunei, Australia, Thailand, Japan, Sri Lanka, Kuwait, United Arab Emirates, Hong Kong and Vietnam;
-for events that involves heats, 4 Malaysians and 4 foreigners = 8, would be in the finals;
-full results as follows;

MEN
100m (19) /(+1.2): 1. Jirapong Meenapra (THA) 10.37, 2. Muhd Amiruddin Jamal (SIN) 10.46, 3. Ruttanapon Sowan (THA/94) 10.50, 4. Eddie Edward Jr 10.62, 5. Calvin Kang Li Loong (SIN) 10.65, 6. Mohd Azhar Md Ismail 10.66, 7. Harith Ammar Mohd Sobri (94) 10.72, DQ: Mohd Izzuddin Yahaya (false start);

Heats: H1 (+0.5): 1. Jirapong Meenapra (THA) 10.46, 2. Muhd Amiruddin Jamal (SIN) 10.72, 3. Mohd Shahmimi Azmi 10.83, 4. Wachara Sondee (THA) 10.84, 5. Amirul Mukimin Yusmiza (95) 11.27, 6. Callum Morton-Smith (AUS/94) 11.85;
H2 (0.0): 1. Ruttanapon Sowan (THA/94) 10.66, 2. Mohd Azhar Md Ismail 10.77, 3. Mohd Helmi Ahmad 10.94, 4. Lim Yao Peng (SIN) 11.03, 5. Mohd Naqib Asmin (SIN) 11.08;
H3 (0.0): 1. Calvin Kang Li Loong (SIN) 10.58, 2. Mohd Izzuddin Yahaya 10.70, 3. Eddie Edward Jr 10.74, 4. Harith Ammar Mohd Sobri (94) 10.80, 5. Mohd Fahmi Sarkinin 10.87, 6. Abdul Irfan Adli Abdullah (130299) 10.89 (fastest ever by a 14-year-old Malaysian), and probably the fastest in Asia (if not in the World?) for this age in 2013?;

200m (20)/ (-0.8): 1. Jirapong Meenapra (THA) 21.29, 2. Kasun Kalhar Senevioratna (SRI) 21.58, 3. Lee Cheng Wei (SIN) 21.86, 4. Mohd Izzuddin Yahaya 21.91, 5. Mohd Shahmimi Azmi 21.99, 6. Mohd Elfi Mustapha (SIN) 22.15, 7. Md Naqib Asmin (SIN) 22.27, 8. Poh Seng Song (SIN) 22.38;

400m (19): 1. Kasun Seneviratna (SRI) 47.19, 2. Quach Cong Lich (VIE) 47.80, 3. Schzuan Ahmad Rosely 47.96, 4. Yuvaraaj Panerselvam 48.49, 5. Kannathasan Subramaniam 48.98, 6. Harmizi Arobi 49.10, 7. Zubin Percy Muncherji (SIN/96) 49.11, 8. Dinesh Krishnan (95) 50.51;

Heats H1: 1. Schzuan Ahmad Rosely 48.43, 2. Kannathasan Subramaniam 48.46, 3. Dinesh Krishnan (95) 48.87, 4. Harmizi Arobi 48.96, 5. Zubin Percy Muncherji (SIN/96) 49.04;
H2: 1. Kasun Seneviratna (SRI) 47.37, 2. Quach Cong Lich (VIE) 48.49, 3. Poh Seng Song (SIN) 49.86, 4. Anchois Aron 49.93, 5. Ak Hafiy Tajudin Pg Rositi (BRU) 50.16, 6. Lance Tan (SIN) 52.31;
H3: 1. Yuvaraaj Panerselvam 48.75, 2. Kwong kar Jun 49.49, 3. Muhamad Firdaus Kimleh 49.56, 4. Parthiban Murugian 49.57, 5. Ananth Poopathy 50.33, 6. Kenneth Khoo Kian Seong (SIN) 50.53, 7. Loh Guo Pei (SIN) 50.85;

800m (19): 1. Kesavan Maniam 1:53.63, 2. Jeeventhiran Victor Ravintharan (95) 1:57.60, 3. Saarvin Chinethamby 2:03.51, others: DNS;

1500m (20): 1. Kesavan Maniam 3:59.14, 2. Prabudass Krishnan 4:04.94, 3. Muhamad Shafiq Mohd Shamsul 4:06.72, 4. Mohamed Helmi Azri Suhaimi 4:10.10, 5. Saravanan Kumar 4:17.54, 6. Le Trong Giang (VIE) 4:24.24;

5000m (19) (mixed): 1. Prabudass Krishnan 15:45.70, 2. Venugopal Rajendran 15:58.10, 3.
Shahruddin Hashim 16:47.18;

3000m Sc (20): 1. Ahmad Luth Hamizan 9:37.95, 2. Karthik Jayaraman 9:50.27, 3. Jenarthanan Paneerselvam 9:54.24, 4. Ahmad Muhamad Hamizan (97) 10:12.61, 5. Le Trong Giang (VIE) 10:35.85;

110mh (19)/ (+0.4): 1. Jamras Rittidet (THA) 13.96, 2. Rayzam Shah Wan Sofian 14.06, 3. Mohamad Rohaizad Jamil 14.34, 4. Mohd Robani Hassan 14.39, 5. Mohd Ajmal Aiman Hassan 14.53, 6. Kittipong Kongdee (THA/94) 14.70, 7. Alang Rasheddin Jamaluddin 15.06;

400mh (20): 1. Muhammad Firdaus Musa (94) 52.37, 2. Mohamed Baihaqi Razlan 52.67, 3. Mohd Azri Kadir 52.80, 4. Quach Cong Lich (VIE) 52.83, 5. Muhamad Firdaus Mazalan-II 54.57, 6. Muhamad Firdaus Mazalan-I 55.73, 7. Mohd Idzham Mohd Mahzan 56.22;

H J (20): 1. Nauraj Singh Randhawa 2.20, 2. Wijesakara Pathiraanye Manjula (IND) 2.15, 3. Navin Raj Subramaniam 2.15, 4. Lee Hup Wei 2.10, 5. Mohd Azly Ghazali (95) 2.10, 6. Ahmad Najwan Aqra Hassaim 2.05, 7. Abdul Haqim Yahya (BRU) 2.00;

P V (19): 1. Sean Lim Zi Qing (SIN) 4.60, 2. Chan Sheng Yao (SIN) 4.50, 3. Mohamad Afiq Ahmad Alham 4.50, 4. Boey Kai Jie (SIN) 4.50, 5. Mohd Iskandar Alwi (94) 4.40, 6. Poh Wen Jie (SIN) 4.00, 7. Muhd Rahimin Md Nasir (MAS) 3.80;

T J (19): 1. Muhammad Hakimi Ismail 16.06, 2. El Said Abdel Aziz 15.23, 3. Nik Fariezal Erman Nik Ab Hadi (96) 14.76, 4. Nik Lukmanul Hakim Nik Yahya (94) 14.25, 5. Mohd Izzat Abd Majid (BRU) 14.16;

S P (20): 1. Promrob Juntima (THA) 16.81, 2. Adi Alifuddin Hussin 16.57, 3. Thawat Khachin (THA/94) 16.44, 4. Courtney Heinze (AUS/94) 15.76, 5. Muhammad Ziyad Zolkefli 15.56, 6. Mohd Hafiz Hashim 14.26, 7. Mohamed Alif Hanif Afendi 13.31, 8. Maveeqhen s/o Ravichandran (97) 12.59;

D T (19): 1. Tsutsumi Yuji (JPN) 51.92, 2. Courtney Heinze (AUS/94) 51.62, 3. Muhammad Irfan Shamsuddin (95) 49.07, 4. Mohd Hafiz Hashim 38.14, 5. Mohd Azwan Fahmi Zuhairi 38.09, 6. Tan Zhi Min 34.59, 7. Mohd Shahril Firdaus Basir 28.66;

H T (20): 1. Jackie Wong Siew Cheer 57.46, 2. Michael Sia Suk Dak 54.36, 3. Mohd Nizam Mohd Zuki 44.80, 4. Rizhan Rajmi 41.84;

4x100m (19): 1. Singapore Team (M.E.Mustapha, C.Kang, Lee Cheng Wei, A.Jamal) 40.98, 2. Malaysia Team (M.F.Sarkinin, M.S.Azmi, A.M.Sobri, R.S.Wan Sofian) 41.25;

4x400m (20): 1. Malaysia (Kwong Kar Jun, Anchois Aron, Harmizi Arobi, S.Kannathasan) 3:13.67, 2. Singapore (Kenneth Khoo, Zubin Mucherji, Poh Seng Song, Loh Guo Pei) 3:16.04;

WOMEN
100m (19)/ Final (-1.1): 1. Neeranuch Klomdee (THA) 11.92, 2. Tassaporn Wannakit (THA) 12.03, 3. Veronica Shanti Pereira (SIN/96) 12.05, 4. Noor Amira Mohamad Nafiah 12.07, 5. Komalam Shally Selveratnam 12.09, 6. Nurhidayatullah Johari (BRU) 12.69, 7. Kang Woan Yi (96) 12.79, DNS: Norris Foo (98);

Heats H1 (0.0): 1. Neeranuch Klomdee (THA) 11.91, 2. Noor Amira Mohamad Nafiah 11.92, 3. Komalam Shally Selveratnam 12.13, 4. Nurhidayatullah Johari (BRU) 12.60, 5. Norris Foo (98) 13.00;
H2 (+0.5): 1. Tassaporn Wannakit (THA) 11.94, 2. Veronica Shanti Pereira (SIN/96) 11.95, 3. Kang Woan Yi (96) 12.59, 4. Aria Natasya 13.01;

200m (20)/ (-1.2): 1. Chandrika Subashini (SRI) 24.10, 2. Veronica Shanti Pereira (SIN/96) 24.56, 3. Jhatsorn Jaksuninkorn (THA) 24.92, 4. Komalam Shally Selveratnam 25.11, 5. Nurul Faezah Asma Mazlan 25.27, 6. Nurhidayatullah Johari (BRU) 26.11, 7. Fathin Faqihah Mohd Yusuf (96) 26.20, 8. Goh Chui Ling (SIN) 26.46;

400m (19): 1. Chandrika Subashini (SRI) 52.86 (Champs Record), 2. Quach Thi Lan (VIE/95) 53.84, 3. Nurul Faezah Asma Mazlan 55.91, 4. Thirualkarasu Piriyah (SIN) 56.47, 5. Fathin Faqihah Mohd Yusuf (96) 58.63, 6. Siti Nur Afiqah Abdul Razak (98) 59.44, 7. Maziah Mahusin (BRU) 60.24, DNF: Nurulassyikin Abdul Rashid;

Heats H1: 1. Chandrika Subashini (SRI) 54.04, 2. Siti Nur Afiqah Abdul Razak (98) 57.68, 3. Thirualkarasu Piriyah (SIN) 58.17, 4. Fathin Faqihah Mohd Yusuf (96) 58.49;
H2: 1. Quach Thi Lan (VIE/95) 54.71, 2. Nurul Faezah Asma Mazlan 58.13, 3. Maziah Mahusin (BRU) 59.99, 4. Tyra Ree Summer (SIN/95) 60.32, 5. Nurulassyikin Abdul Rashid 64.10;

800m (19): 1. Faradilah Raznie (96) 2:18.77, 2. Nik Norzilawatie Nik Wil (95) 2:19.64;

1500m (20): 1. Nguyen Thi Phuong (VIE) 4:37.52, 2. Noor Amelia Musa 4:48.52, 3. Nik Norzilawatie Nik Wil (94) 4:57.54, 4. Nurizyenny Muslim (BRU) 5:19.81, 5. Farah Aimuni Hanum Anuar (94) 6:05.71;

5000m (19)/ (mixed): 1. Noor Amelia Musa 17:47.05;

3000m Sc (20): 1. Nguyen Phi Thuong (VIE) 11:12.00, 2. Munirah Ha'ali (97) 12:14.14, 3. Nur Aisyah Ahmat (94) 12:15.46, 4. Angela Kundang 14:12.95;

100mh (19)/ (-1.4): 1. Wallapa Punsoongneun (THA) 13.88, 2. Raja Nursheena Raja Azhar 14.14, 3. Panida Rattanachan (THA) 14.24, 4. Ku Munirah Ku Zamzuri 15.13, 5. Aini Norazira Mohd Ali 15.20, 6. Nur Amanina Tugimin (95) 16.24;

400mh (20): 1. Quach Thi Lan (VIE/95) 57.74 (Asian Junior Leader), 2. Wassana Winatho (THA) 58.94, 3. Dipna Lim Prasad (SIN) 60.36 (National Record), 4. Panida Ratanachan (THA) 61.27, 5. Noraseela Mohd Khalid 61.54;

P V (20): 1. Kanae Tatsuta (JPN) 3.70, 2. Rachel Isabel Yang Bingjie (SIN) 3.20;

L J (19): 1. Hiraka Yurina (JPN) 6.32, 2. Noor Amira Mohamad Nafiah 6.07, 3. Shimizu Tamaka (JPN) 5.97, 4. Wassana Winatho (THA) 5.75, 5. Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki (96) 5.42, 6. Nurul Jannah Mohd Zulkifli (SIN) 5.41, 7. Ng Khai Lee 5.34, 8. Kirthana Ramasamy (97) 5.08;

T J (20): 1. Noor Amira Mohamad Nafiah 13.24, 2. Yamane Mei (JPN) 12.29, 3. Kirthana Ramasamy (97) 11.98, 4. Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki (96) 11.88, 5. Ling Sze Wai (HKG) 11.39, 6. Nurul Jannah Mohamed Zulkifli (SIN) 11.23;

D T (19): 1. Yap Jeng Tzan 40.84, 2. Choo Kang Ni (94) 37.44, 3. Juthapora Krasaeyan (THA) 37.32, 4. Queenie Ting Kung Ni 36.94, 5. Grace Wong Xiu Mei (2000) 31.55;

H T (19): 1. Takekawa Mika (JPN) 58.08 (Champs Record), 2. Nur Fazira Jalaluddin (95) 52.19 NJR & 4th MAS All-Time, 3. Casier Renee Kelly Lee 51.13, 4. Sunisa Boonprasarn (THA) 50.28, 5. Grace Wong Xiu Mei (2000) 49.18, 6. Linda Tan Ling Hwa (95) 48.53, 7. Nor Aida Shuhada Nordin 43.49;

J T (20): 1. Nur Fatin Adibah Suharman 44.78, 2. Syuryani Sikembar 41.24, 3. Siti Nur Nadiah Osman 40.51, 4. Nadzirah Che Mat 38.85;

4x100m (19): 1. Thailand Team (?, N.Klomde, ?, N.Sanrat) 45.65, 2. Malaysia 'B' Team (Z.Husna, K.S.Selveratnam, Z.Husniah, N.A.M.Nafiah) 46.02, 3. Malaysia 'A' Team (N.F.A.Mazlan, K.M.Ku Zamzuri, N.A.M.Rashid, Kang Woan Yi) 49.11;


Ranau, 19-20 October 2013 "27th Mount Kinabalu International Climbathon 2013"
-two race courses introduced this year: Summit Race (19th) & Adventure Race (20th);
-Summit Race (for qualified/experienced elite runners only): 33km long (15km of tarmac road, 18km forest trails with rock face at the summit);
-Summit Race: start from Kinabalu Park entrance, to the Mt Kinabalu summit (4,095m above sea level), then down to Masilau, and finish at Kundasang town;
-Adventure Race (open/veteran): 23km long (15km of tarmac road, 8km of forest trails);
-Adventure Race: start from Kinabalu Park entrance, to Layang-Layang Hut (half way up Mt Kinabalu 2760.3 m above sea level), the down to Masilau and finish at Kundasang town;
-selected results as follows;

MEN
Elite Category
1. David Simpat 4:12:29, 2. Dai Matsumoto JPN 4:18:27, 3. Safrey Sumping 4:29:37, 4. Yoshihito Kondo JPN 4:48:42, 5. Fabian (Osmond) Daimon 4:57:31, 6. Dino Polinas Mantilee PHI 5:14:11, 7. Guillaune Causse FRA 5:16:62, 8. Zachary Michael Thomas AUS 5:20:11, 9. Jeremy Michael CAN 5:20:56, 10. Michael Skobierski AUT 5:23:08, 11. Hisashi Shiomi JPN 5:37:36, 12. Edmon Gusui 6:06:03;

Open Category
1. Enock Kipchirchir Kigen KEN 2:28:47, 2. Stephen Daniel Kariithi Kuria KEN 2:30:35, 3. Nelson Kiptoo KEN 2:33:11, 4. Laxmi Kumar Limbu SIN 2:36:37, 5. Wincentbert Latius 2:37:01, 6. Frederic Herman 2:37:35, 7. Muhaizar Mohamad 2:38:22, 8. Doimis Mojimbun 2:40:38, 9. Ruston Masri 2:43:20, 10. Hangpal Angbuhang SIN 2:47:31;

Veteran Category (40+)
1. Guainus Salagan 2:37:05, 2. Yusof Sumbad 2:46:25, 3. Ambrose Kipchirchir Kirwa KEN 2:48:36, 4. Setibin Kelaward 2:51:11, 5. Philip Chirchir Lagat KEN 2:52:46, 6. Madamin Ghun 2:52:46 (same as 5th);

WOMEN
Elite Category
1. Ruth Charlotte Croft NZL 5:24:28, 2. Danny (Kuilin) Gongot 5:57:36, 3. Nora Barbara Senn SUI 6:21:17, 4. Yasuko Nomura JPN 6:31:09, 5. Ahineh Dainin 7:14:03;

Open Category
1. Carolyne Jepkosgei Chepkwony KEN 3:13:12, 2. Viola Jepchirchir Kimeli KEN 3:26:02, 3. Genevive Uchechi Njoku NGA 3:36:35, 4. Judy Liew Ye Ling 4:01:44, 5. Alys Loren Metson GBR 4:23:56, 6. Jennifer Anna Kemp GBR 4:25:21, 7. Irene Oyling Wong USA 4:29:00, 8. Norhani Mohd Jaffar 4:36:05, 9. Clemence Marie Sylvie FRA 4:38:00, 10. Shoihi Gandihin 4:39:38;

Veteran Category (35+)
1. Deborah Chinn 3:36:40, 2. Kona (Lydia) Liau Ken 3:40:30, 3. Muidah Bolinting 3:43:44, 4. Irene Gabriele Lepuschitz AUT 4:40:11, 5. Ma Yan Wah HKG 4:42:01, 6. Rita Gunsalam 4:48:49;


Kangar, 25-27 October 2013 “2nd UniMAP Open Track and Field Championships”
-held at newly built sports complex at UniMAP, near Arau; price money offered to winners;
-wind-reading not reported for field events, best results as follows;

MEN
100m (25)/ -1.2: Mohd Izzuddin Yahaya 10.61, 2. Mohd Shahmimi Azmi 10.69, 3. Mohd Baihaqi Razlan 10.73, 4. Harith Ammar Mohd Sobri (94) 10.75, 5. Mohd Helmi Ahamd 11.00, 6. Asnawi Hashim (Mal/98) 11.20;
-heats (25): H1/-0.6: 1h1 Mohd Izzuddin Yahaya 10.87, 2h1 Mohd Baihaqi Razlan 10.89, 3h1 Mohd Shahmimi Azmi 10.91, 4h1 Mohd Helmi Ahmad 11.15, 4h1 Mohamad Afif Zulhusmi Alet 11.18;

200m (27)/ -1.1: Mohd Izzuddin Yahaya 21.84, 2. Harith Ammar Mohd Sobri 22.03, 3. Kannathasan s/o Subramaniam 22.11, 4. Mohd Helmi Ahmad 22.57;

400m (26): Parthiban s/o Murugiah 49.14, 2. Anchois Aron 49.29, 3. Badrul Hisham Abdul Manap (97) 49.49, 4. Dinesh s/o Krishnan 50.27, 5. Mohamad Adib Zulhusni Alet 50.28, 6. Mohd Aidil Ali 50.44, 7. Eldy Sham Erlon 50.77;

-heats (26): h2: 1h2 Parthiban s/o Murugiah 49.77; h3: 1h3 Dinesh s/o Krishnan 49.87, 2h3 Badrul Hisham Abdul Manap 50.04, 3h3 Eldy Sham Erlon 50.46, 4h3 Mohamad Adib Zulhusni Alet 50.51;

800m (25): Parthiban s/o Murugiah 1:59.81;

1500m (27): Ahmad Luth Hamizan 4:13.36;

110mh (26)/ -1.7: Mohd Robani Hassan 14.46, 2. Muhd Ajmal Aiman Mat Hassan 14.83;

H J (25): Nauraj Singh Randhawa 2.00;

L J (26): Muhammad Hakimi Ismail 7.25, 2. Mohd Fahmi Meslan 6.89, 3. Saifuddin Ishak (awd/paralimpic) 6.83, 4. Nik Luqmanul Hakim Nik Yahya (94) 6.76;

T J (25): Muhammad Hakimi Ismail 16.21 (3rd MAS All-Time), 2. Nik Luqmanul Hakim Nik Yahya (94) 14.97, 3. Mohamad Herwan Shah Ramli 14.20;

S P (26): Adi Alifuddin Hussin 16.27, 2. Muhammad Ziyad Zolkefli (awd/paralimpic) 14.72, 3. Mohd Alif Hanif Mohd Affendi 13.88;

D T (27): Muhammad Azwan Fahmi Zuhairi 38.64, 2. Muhammad Ikbal Kamaruddin (Ter/97) 37.39, 3. Mohd Alif Hanif Mohd Affendi 34.28;

J T (25): Firdaus Jalak 54.59, 2. Muhamad Akmal Md Zain 52.52, 3. Muhamad Ashraf Abu (Joh) 52.48, 4. Maz Anzie Jetol 50.73;

4x100m (26): KOM Team (????) 42.11, 2. MASUM Team (????) 42.21;

WOMEN
100m (25)/ -0.8: Noor Amira Mohamad Nafiah 11.89, 2. Komalam Shally d/o Selveratnam 12.21, 3. Nur Shahira Mulaidi (Ter/97) 12.83;

200m (25)/ -0.8: Komalam Shally d/o Selveratnam 25.35, 2. Nurul Faezah Asma Mazlan 25.54;

400m (26): Nurul Faezah Asma Mazlan 56.70, 2. Komalam Shally d/o Selveratnam 59.82, 3. Nurulassikin Mohd Rashid 60.68;

100mh (26): Raja Nursheena Raja Azhar 14.06, 2. Ku Munirah Ku Zamzuri 14.97, 3. Juriani Mad Rodzi (Prk/98) 16.56;

H J (26): Norliyana Kamaruddin 1.66, 2. Yap Sean Yee (95) 1.63;

L J (26): Noor Amira Mohamad Nafiah 5.82, 2. Merrey Gabali 5.01;

T J (25): Noor Amira Mohamad Nafiah 12.20;

S P (25): Nur Saiyidah Ramli 11.36;

D T (26): Choo Kang Ni (94) 39.83, 2. Nur Shafina Hasnol (Mal/95) 29.02;

J T (25): Nur Fatin Adibah Suharman 43.13, 2. Siti Nur Nadiah Osman 42.17, 3. Norfadilah Mohd Zaini (Ked/95) 35.36;


Kuantan, 11-12 November 2013 “47th Pahang Open Track and Field Championships”

-state championships;
-hand-timed in several events, wind-reading not reported, best results as follows;

MEN
100m (11): 1r1 Khairul Asyraf Amran 10.97, 2r1 Cheah Yau Chung (Prk/97) 11.17; 1r3 Mohd Azhar Md Ismail 11.10; 1r6 Amirul Mukimin Yusmiza (95) 11.12; 1r8 Muhd Akmal Zulkifli (Prk) 11.17; 1r9 Mohd Izzuddin Yahaya 10.88, 2r9 Abd Rashid Osman 11.18;
400m (11): 1r4 Yuvaraaj s/o Panerselvam 48.9h, 2r4 Harmizi Arobi 49.9h;
110mh (11): 1r1 Willy Ampi Marcos (97) 15.83, 2r1 Zakaria Usup 16.23;
H J (11): Norshafiee Mohamad Shah (97) 2.05;
L J (11): Luqman Hakim Ramlan Mohd (95) 7.13, 2. Jonathan Larus 7.07, 3. Pang Li Chong 7.05;
T J (11): Jonathan Larus 14.90;
S P (11): Mohd Hafiz Hashim 14.18, 2. Maveeqhen s/o Ravicandran (97) 12.62;
10000m W (11): Mior Muhammad Amerul Mohd Sahak (97) 51:23.33, 2. Teh Wai Kit (Kul) 53:23.89;

WOMEN
100m (11): 1r3 Nor Eewan Syafiqah Md Sabri (97) 12.77; 1r4 Norris Foo 12.73, 2r4 Diana Sari Jonid (Sab) 12.91;
800m (11): 1r2 Zaimah Atifah Zainuddin (99) (Kul) 2:31.51;
1500m (11): Eyeze Grenggori (94) 5:27.42, Norhalizah Mungkit (99) 5:29.91;
100mh (11): 1r1 Farinah Basirin 16.11; 1r2 Norhazwanie Ab Haris (Prk) 16.04, 2r2 Tham Yi Yin (Kul/97) 16.09, 3r2 Norris Foo (98) 16.40;
400mh (11): Tham Yin Yin (97) 72.27;
H J (11): Nur Syahirah Mohd Osman (Prk/98) 1.53;
L J (11): Nor Eewan Syafiqah Md Sabri (97) 5.08;
T J (11): Valerie Zinugin 11.48;


Penang, 17 November 2013 “Penang Bridge International Marathon”

- the highest number of participants in a race in Malaysia with 47,000 !!;
-over 3,000 are from various countries- AUS, USA, GBR, SIN, THA, INA, CHN, KEN, NIG, ZIM etc.;
-would be the last race held at Penang Bridge before shifting to the Second Penang Bridge next year;
-a total prize money of RM 162,400 (USD 51,000) given to the winners;
-top three winners for men’s marathon took home cash prizes of RM15,000 (USD 5000), RM8,000, and RM4,500 respectively, apart from medals, trophies and gifts;
-categories- open, youth (13-17), and veteran (men 40+, women 35+);
-selected results as follows;

MEN
Marathon
1. James Tallam KEN 2:24:43, 2. Joseph Gitau Kariuki KEN 2:25:43, 3. Isaac Kiplagat Kimayio KEN 2:25:58, 4. Bernand Mwendia Muthoni KEN 2:27:54, 5. Shahruddin Hashim 2:46:14 (1st Malaysia), 6. Fabian Osmond Daimon 2:46:34, 7. Nuhaizar Mohamad 2:49:40, 8. Phillip Chirchir Lagat KEN 2:50:55 (1st veteran), 9. Raymond Wareham AUS 2:54:07 (2nd veteran), 10. Lili Suhairi Md Yang Ghazali 2:56:19, 11. Baskaran s/o Kuppusamy 2:56:27 (3rd veteran), 12. Charles Thaiya KEN 2:58:48 (4th veteran), 13. Thanasekaran s/o Manickham 3:00:56 (5th veteran), 14. Adul Thongsamool THA 3:01:18 (6th veteran), 15. Sahrizan Ahmad 3:03:11, 16. Chen Jian an CHN 3:03:51 (7th veteran), 17. John Csongei AUS 3:09:38, 18.Tan Swee Tiong SIN 3:10:54 (8th veteran);

Half Marathon
1. Paul Kimani Wambui KEN 1:06:01, 2. Peter Keter KEN 1:06:17, 3. Ngare Joseph Mwangi KEN 1:07:17, 4. James Munyi Maregu KEN 1:07:48, 5. David Kipkirui Mutai KEN 1:10:11, 6. Enock Kipchirchir Kigen KEN 1:10:48, 7. Ow Yong Jin Kuang 1:18:02, 8. Mohd Syahidan Alias 1:22:42, 9. Wincentbert Latius 1:22:47, 10. Mohd Shukri Abd Rahman 1:23:00, 11. Prasoet Phaisan THA 1:23:20 (1st Veteran), 12. Khir Salleh 1:23:30 (1st MAS veteran);

10km run
1. Eliud Kiprugut Kering KEN 32:06, 2. Nelson Kiptoo KEN 32:38, 3. Geoffey Birgen KEN 33:02, 4. Ruburn Kummar s/o Ramasamy 34:46, 5. Christopher s/o Soosai 34:49, 6. Calvin Boon Chang Yik 35:42;

BOYS
10km run
1. Tharuma s/o Vijiakumaran (060796) 36:49

WOMEN
Marathon
1. Naomi Wambui Muriuki KEN 2:53:04, 2. Cecilia Wangui Warutumo KEN 3:11:19, 3. Caroline Kigen KEN 3:14:54, 4. Deborah Chinn USA 3:23:20 (1st veteran), 5. Esther Njeri Nganga KEN 3:41:27
6. Chen En Ning CHN 3:43:29, 7. Sopa Ausumani THA 3:45:02, 8. Ewe Bee Hong 3:45:12 (1st Malaysia / 2nd veteran), 9. Lydia Liau 3:49:07 (2nd veteran), 10. Ling Hong Ying CHN 3:53:39, 11. Jessica Tang Mei Lee 3:54:36, 12. Ch’ng Lay Khim 3:56:42 (3rd veteran), 13. Maggie Goh Kim Hong 4:02:19 (4th veteran), 14. Lynn Guan 4:03:28 (5th veteran);

Half Marathon
1. Njoroge Alice Kabura KEN 1:19:01, 2. Esther Wambui Karimi KEN 1:20:44, 3. Njihia Ann KEN 1:24:31, 4. Viola Jepchirchir Kimeli KEN 1:26:02, 5. Novita Andriyani INA (not MAS as in official result!!) 1:30:47, 6. Yuan Yufang 1:35:48 (1st Veteran), 7. Susan Khoo GBR 1:36:56 (2nd veteran), 8. Ng Sun Nee 1:39:52 (3rd veteran), 9. Cheong Tsui Ying SIN 1:41:22 (4th veteran), 10. Emilia Jamil 1:43:09 (5th veteran), 11. Choo Suit Mei 1:43:31, 12. Ch’ng Suat Ping 1:44:00, 13. Kimbeley Yap Fui Li 1:44:41 14. Supavadeepattanakitkansan THA 1:48:09 (6th veteran), 15. Warangrat Savetsilp THA 1:48:09, 16. Larissa Kirsten Taylor AUS 1:48:19 (7th veteran), 17. Lian Bee Hoon 1:48:23 (8th veteran), 18. Loh Voon Ying 1:49:05, 19. Kay Elizabeth Lewis AUS 1:49:37 (9th veteran), 20. Kanlaya Towatcharakun THA 1:49:53 (10th veteran), 21. Yeoh Tze Ruey 1:50:14, 22. Patricia Combrink NLD 1:50:47, 23. Kelly Saw Ling Ling 1:50:58 (11th veteran), 24. The Suat Lay 1:51:35, 25. Wong Chooi Lin 1:51:36 (12th veteran), 26. Ong Ee Ling 1:51:38, 27. Tan Chin Fong 1:51:46 (13th veteran), 28. Joanne Poh Leng Grange 1:51:50 (14th veteran);

10km run
1. Faith Wanjiku Njuguna KEN 46:18, 2. Chong Ah Tin 46:59, 3. Preymane Balasubramaniam 47:08, 4. Nur Hazimah Idris 48:23, 5. Rachel Chicken GBR 48:54, 6. Tan Pee Ping 49:57;

GIRLS
10km run
1. Tamika Baynes AUS 46:32, 2. Ooi Yuu Mei (270397) 47:48, 3. Kim Khoo (190297) 48:55, 4. Hamsavaanie d/o Aruchunan (010396) 49:11;


Kuantan, 18-20 November 2013 "5th SIPMA / Sukan Institusi Pendidikan Malaysia"
-5th Malaysian Educational Institution Games (SIPMA) 2013;
-athlete’s teams included in the brackets, selected results as follows;

MEN
100m (18) /+0.8: Nixson Kennedy (MSSM/95) 10.73, 2. Badrul Hisyam Abdul Manap (MSSM/97) 10.80, 3. Hisyam Alias (MASUM) 10.89, 4. Mohamad Afif Zulhusmi Alet (MASUM) 10.93, 5. Zulfadhli Harun (MSIPGM) 10.98, 6. Bernard Bete (MSPM) 11.15, 7. Jebat Raiyan Athari Mohd Ezra (MSMM) 11.16;

Heats: H1/ +1.5: 1h1 Badrul Hisyam 10.96, 2h1 Hisyam 11.01, 3h1 Bernard 111.11;
H2/ +1.2: 1h2 Nixson 10.93, 2h2 Mohamad Afif 10.96, 3h2 Zulfadhli Harun 10.99;

200m (20) /0.0: Hisyam Alias (MASUM) 22.07, 2. Mohamad Afif Zulhusmi Alet (MASUM) 22.34, 3. Asnawi Hashim (MSSM/98) 22.49, 4. Muhamad Amirul Mukmin Mohd Yusmiza (MSSM/95) 22.52, 5. Muhammad Taufiq Amin (MSIPGM) 22.79, 6. Jebat Raiyan Athari Mohd Ezra (MSMM) 22.81, 7. Muhammad Fazrul Izwan Affandi (MSPM) 22.81;

400m (19): Mohamad Arif Zulhilmi Alet (MASUM) 48.50, 2. Badrul Hisyam Abdul Manap (MSSM/97) 49.53, 3. Mohd Firdaus Kimleh (MSSM) 49.71, 4. Mohd Fairol Nazim (MASUM) 51.03;

800m (18): Jeeventhiran Victor Ravinthran (MSSM/95) 1:56.87 (& 1:58.50 as 1h2), 2. Tan Wei Heng (MSSM) 1:57.77, 3. Muhamad Auf Afibukhari Mohd Farhan (MASISWA) 2:01.08, 4. Saarvin s/o Chinathamby (MASUM) 2:01.26;

1500m (19): Tan Wei Heng (MSSM) 4:13.06, 2. Jeeventhiran Victor Ravinthran (MSSM/95) 14:13.46, 3. Deekeshran s/o Sasigaran (MSPM) 4:18.39, 4. Saarvin s/o Chinethamby (MASUM) 4:22.00;

5000m (19): Ahmad Luth Hamizan (MASUM) 16:52.64, 2. Ahmad Muhammad Hamizan (MSSM/97) 17:04.29, 3. Jonnycal Menok (MASUM) 17:20.21;

3000m Sc (20): Ahmad Luth Hamizan (MASUM) 9:51.71, 2. Ahmad Muhammad Hamizan (MSSM/97) 10:26.77, 3. Jayseelans s/o Magendran (MASKOM) 10:40.70;

110mh (19) / +4.5: Mohamad Rohaizad Jamil (MASUM) 14.09w, 2. Muhd Ajmal Aiman Hassan (MASUM) 14.34w, 3. Willy Ampi Marcus (MSSM/97) 15.13w, 4. Muhammad Husaini Mansor (MSIPGM) 15.27w, 5. Ghasfar Gabra (MSPM) 16.29w, 6. Mohd Amri Ashraf Zurkipli (MSIPGM) 16.35w, 7. Mohammad Faruq Fakhruddin Mohd Fauzi (MSMM) 16.41w;

Heats: H1/ +2.4: 1h1 Muhd Ajmal 14.75w, 2h1 Willy 15.37w, 3h1 Husaini 15.45w;
H2/ +1.8: 1h2 Rohaizad 14.80;

400mh (18): Muhammad Firdaus Musa (MSSM/94) 53.10, 2. Eldy Sham Irlon (MASUM) 53.94, 3. Mohamad Adib Zulhusni Alet (MASUM) 54.48, 4. Mohamed Farhan Hafsyam Zahid (MSSM) 56.39;

H J (19): Nauraj Singh Randhawa (MASUM) 2.11, 2. Mohd Azly Ghazali (MSSM) 2.11, 3. Kavee Alagan s/o Anpalagan (MASUM) 2.00, 4. Ahmad Abdin Shakirin Baharin (MSIPGM) 1.90;

P V (18): Muhammad Afiq Ahmad Ahlam (MSSM/97) 4.20, 2. Mohd Fahme Zamzam Mehamad (MASUM) 4.20, 3. Muhammad Iqbal Hakim Mustafa Kamal (MSPM) 3.50;

L J (19): Luqman Hakim Ramlan (MASUM) 7.10 / 0.0, 2. Pang Li Chong (MSPM) 6.77 / -0.7, 3. Mohamad Syazwan Zakaria (MSSM) 6.59 / -2.0;

T J (18): Muhammad Hakimi Ismail (MASUM) 14.94 /+0.2, 2. Pang Li Chong (MSPM) 14.24 /+0.2, 3. Mohamad Syazwan Zakaria (MSSM/94) 14.04 /+1.5;

S P (18): Mohammad Alif Hanif Mohd Afandi (MASUM) 14.31, 2. Max Anzie Jetol (MASUM) 13.00, 3. Muhammad Shahul Iqmal Baharuden (MSIPGM/94) 12.94, 4. Goh Wei Kiang (MASKOM) 12.44, 5. Meveeqhen Ravi Chandran (MSSM/97) 12.41;

D T (20): Tang Zhi Min (MSSM) 37.04, 2. Mohammad Alif Hanif Afandi (MASUM) 36.24, 3. Goh Wei Kiang (MASKOM) 34.74;

J T (19): Muhammad Ashraf Abu (MSSM) 56.31, 2. Daveera Sali Liau (MSPM) 51.88, 3. Max Anzie Jetol (MASUM) 50.95;

5000m walk (18): Muhammad Khairil Harith Harun (MASUM) 22:41.03, 2. Mohamad Shamrin Mohd Aris (MSSM/94) 23:24.15, 3. Muhamad Akram Ismail (MASISWA/94) 24:13.86, 4. Satiaseelan s/o Mahalinggam (MSPM) 25:03.33, 5. Mior Muhammad Amerul Mohd Sahak (MSSM/97) 25:14.98;

4x100m (19): MSSM Team (????) 41.94, 2. MASUM Team (????) 42.30, 3. MSIPGM Team (????) 43.24;

4X400M (20): MASUM Team (????) 3:18.84, 2. MSSM Team (????) 3:20.83, 3. MSIPGM Team (????) 3:32.95;

WOMEN
100m (18) /+1.4: Zaidatul Husna Zulkifli (MSSM) 11.87, 2. Norris Foo (MSSM/98) 12.45, 3. Lau Kah Lin (MASUM) 12.92, 4. Sharifah Shatrah Razali (MSIPGM) 12.99;

Heats: H1/ +0.7: 1h1 Zaidatul 12.50; H2/ +0.2: Norris 12.41;

200m (20) / 0.0: Kang Woan Yi (MSSM/96) 25.95, 2. Norris Foo (MSSM/98) 26.10, 3. Lau Kah Lin (MASUM) 27.02;

400m (19): Siti Nur Afiqah Abdul Razak (MSSM/98) 58.11, 2. Nurulassikin Mohd Rashid (MASUM) 60.47, 3. Kalaiyarasi d/o Arjunan (MASISWA) 61.45;

800m (18): Nik Norzilawatie Nik Wil (MSSM/95) 2:20.99, 2. Kalaiyarasi Arjunan (MASISWA) 2:21.36, 3. Norsyafika Ramali (MSPM) 2:30.07;

1500m (19): Nik Norzilawatie Nik Wil (MSSM/95) 5:04.25, 2. Norsyafika Ramali (MSPM) 5:36.02, 3. Suapnah d/o Muniandy (MSIPGM) 5:36.83;

2000m Sc (20): Munirah Ha'Ali (MSSM/97) 7:45.39, 2. Nur Aisyah Ahmat (MSSM/94) 8:26.31, 3. Poovili d/o Krishnan (MSMM) 11:33.72;

100mh (19) / +3.0: Aini Nurazira Mohd Ali (MSSM) 14.65w, 2. Ku Munirah Ku Zamzuri (MASUM) 14.72w, 3. Nur Amanina Tugimin (MSSM/95) 15.00w, 4. Norhafiza Che Ishak (MSIPGM) 15.81w;

400mh (18): Aini Nurazira Mohd Ali (MSSM) 68.89, 2. Emmy Ahkim (MASUM) 71.15, 3. Norhafiza Che Ishak (MSIPGM) 71.80;

3000m (18): Nur Aisyah Ahmat (MSSM/94) 11:20.37, 2. Munirah Ha'Ali (MSSM/97) 11:26.13, 3. Loh Chooi Fern (MASISWA) 12:03.55;

H J (19): Yap Sean Yee (MSSM/95) 1.71, 2=. Puteri Nur Liyana Megat Abdul Hajat (MSIPGM) 1.63, 2=. Norliyana Kamaruddin (MASUM) 1.63, 4. Shandyiani d/o Mahendran (MSIPGM) 1.63, 5. Nurul Falena Gunasekara Muhd Lazri Gunasekara (MASISWA/95) 1.50;

P V (18): Chuah Yu Tian (MASUM) 3.10, 2. Nur Nadira Natalia Manshahar (MASUM) 2.60, others: no heights!

L J (19): Kirthana d/o Ramasamy (MSSM/97) 5.38 /0.0, 2. Malisha Nurkamaliah Mustaffa Kamal (MSSM) 5.10 /0.0, 3. Siti Mariam Zainal Abidin (MASUM) 5.10 /0.0;

T J (18): 1. Kirthana d/o Ramasamy (MSSM/97) 12.67 /+2.0, 2. Lily Hartini Ahmad Zambri (MASUM) 11.88 /+3.6 (regular: 11.78 /+1.9), 3. Merrey Gabali (MASUM) 10.97 /+1.2, 4. Malisha Nurkamaliah Mustaffa Kamal (MSSM/98) 10.86 /+1.9;

S P (18): Bibi Nuraishah Ishak (MSSM/95) 11.68, 2. Nur Sayidah Ramli (MASUM) 11.28, 3. Choo Kang Ni (MSSM/94) 11.03;

D T (20): Queenie Ting Kun Ni (MSSM/97) 35.96, 2. Choo Kang Ni (MSSM/94) 35.72, 3. Anny Tang Siew Ung (MSIPGM) 33.89;

J T (19): Siti Nur Nadiah Mohd Osman (MASKOM) 42.68, 2. Celine Kong (MSSM/97) 33.49, 3. Amuthamalar d/o Ganesan (MSIPGM) 30.57, 4. Yusthyna Colony (MSPM) 30.57, 5. Noor Maisarah Mamat (MASUM) 30.43;

3000m W (19): Nur Aisyah Ahmat (MSSM/94) 15:00.74, 2. Pua Ling En (MSSM/95) 15:00.80, 3. Loh Chooi Fern (MASISWA) 17:17.82;

4x100m (19): MSSM Team (????) 47.91, 2. MASUM Team (????) 50.46, 3. MSIPGM Team (????) 51.54;

4x400m (20): MSSM Team (????) 4:07.28, 2. MSIPGM Team (????) 4:14.94, 3. MASUM Team (????) 4:17.34;

Delayed
Kerian, 13 October 2013 “3rd Race Walk Circuit 2013”
-held at Parit Buntar in Kerian Perak, best results as follows;
MEN
5km walk
1. Raavikumaran s/o Gounder 27:25;

10km walk
1. Satiyaseelan Mahalingham 54:22, 2. Mohd Zairul Asri (Prk) 56:17, 3. Suresh Kumar 56:38;;

20km walk
1. Muhammad Khairul Harith Harun 1:35:03, 2. Eswaran s/o Rajanderen (95) 1:39:50, 3. Muhamad Akram Ismail (Kul) 1:44:05, 4. Mohd Rahman Abu Bakar 1:48:40, 5. Rajaratnam s/o Muniandy 1:49:46, 6. Mohd Khairi Ahmad 1:50:03, 7. Mior Muhammad Amerul Mohd Sahak (Prk/97) 1:52:59;

WOMEN
5km walk
1. Sharumathi d/o Arumugam 29:42;

10km walk
1. Aina Fadhlin Syamina Abas (97) 1:00:18, 2. Vekneswary d/o Sathia Moorthy (Pen) 1:19:25;

20km walk
1. Pua Ling En (95) 1:51:52;


RECORDS renewed in 2013
National Record
Jackie Wong Siew Cheer Hammer Throw (M) 59.53 Palembang INA 27.09.13
Muhammad Irfan Shamsuddin Discus Throw (M) 49.86 Kuala Lumpur 14.09.13
Mohd Iskandar Alwi Pole Vault (M) 5.01 Kuala Lumpur 09.03.13
Muhammad Irfan Shamsuddin Discus Throw (M) 49.81 Kuala Lumpur 21.06.13

Siti Nur Nadiah Osman Javelin (W) 46.05 Kuala Lumpur 13.09.13
Siti Nur Nadiah Osman Javelin (W) 45.87 Nilai 12.05.13
Yap Sean Yee High Jump (W) 1.78 Hanoi VIE 27.06.13

National Indoor Record
Mohd Iskandar Alwi Pole Vault (M) 4.65 Tsaotun TPE 13.03.13
Mohd Iskandar Alwi Pole Vault (M) 4.77 Taipei TPE 15.03.13

National Junior Record
Mohd Iskandar Alwi Pole Vault (M) 5.01 Kuala Lumpur 09.03.13

Nur Fazira Jalaluddin Hammer Throw (W) 52.19 Kuala Lumpur 19.10.13
Elena Goh Ling Yin 20km walk (W) 1:51:24 Nomi JPN 10.03.13
Elena Goh Ling Yin 10km walk (W) 52:15+ Nomi JPN 10.03.13
Elena Goh Ling Yin 5000m Walk (W) 25:02.93 Kuala Lumpur 22.04.13



Read more...

Results SIPMA Track and Field, Kuantan 2013

>> November 20, 2013

Kuantan, 18-20 November 2013 "5th SIPMA / Sukan Institusi Pendidikan Malaysia"
-5th Malaysian Educational Institution Games (SIPMA) 2013;
-selected results as follows;

MEN
100m (18) /+0.8:  Nixson Kennedy (MSSM) 10.73,  2. Badrul Hisyam Abdul Manap (MSSM) 10.80,  3. Hisyam Alias (MASUM) 10.89,  4. Mohamad Afif Zulhusmi Alet (MASUM) 10.93,  5. Zulfadhli Harun (MSIPGM) 10.98,  6.  Bernard Bete (MSPM) 11.15,  7. Jebat Raiyan Athari Mohd Ezra (MSMM) 11.16;

Heats: H1/ +1.5:  1h1 Badrul Hisyam 10.96,  2h1 Hisyam 11.01,  3h1 Bernard 111.11;
H2/ +1.2:  1h2 Nixson 10.93,  2h2 Mohamad Afif 10.96,  3h2 Zulfadhli Harun 10.99;

200m (20) /0.0:  Hisyam Alias (MASUM) 22.07,  2. Mohamad Afif Zulhusmi Alet (MASUM) 22.34,  3. Asnawi Hashim (MSSM) 22.49,  4. Muhamad Amirul Mukmin YMohd Yusmiza (MSSM) 22.52,  5. Muhammad Taufiq Amin (MSIPGM) 22.79,  6. Jebat Raiyan Athari Mohd Ezra (MSMM) 22.81,  7. Muhammad Fazrul Izwan Affandi (MSPM) 22.81;

400m (19):  Mohamad Arif Zulhilmi Alet (MASUM) 48.50,  2. Badrul Hisyam Abdul Manap (MSSM) 49.53,  3. Mohd Firdaus Kimleh (MSSM) 49.71,  4. Mohd Fairol Nazim (MASUM) 51.03;

800m (18):  Jeeventhiran Victor Ravinthran (MSSM) 1:56.87  (& 1:58.50 as 1h2),  2. Tan Wei Heng (MSSM) 1:57.77,  3. Muhamad Auf Afibukhari Mohd Farhan (MASISWA) 2:01.08,  4. Saarvin s/o Chinathamby (MASUM) 2:01.26;

1500m (19):  Tan Wei Heng (MSSM) 4:13.06,  2. Jeeventhiran Victor Ravinthran (MSSM) 14:13.46,  3. Deekeshran s/o Sasigaran (MSPM) 4:18.39,  4. Saarvin s/o Chinethamby (MASUM) 4:22.00;

5000m (19):  Ahmad Luth Hamizan (MASUM) 16:52.64,  2. Ahmad Muhammad Hamizan (MSSM) 17:04.29,  3. Jonnycal Menok (MASUM) 17:20.21;

3000m Sc (20):  Ahmad Luth Hamizan (MASUM) 9:51.71,  2. Ahmad Muhammad Hamizan (MSSM) 10:26.77,  3. Jayseelans s/o Magendran (MASKOM) 10:40.70;

110mh (19) / +4.5:  Mohamad Rohaizad Jamil (MASUM) 14.09w,  2. Muhd Ajmal Aiman Hassan (MASUM) 14.34w,  3. Willy Ampi Marcus (MSSM) 15.13w,  4. Muhammad Husaini Mansor (MSIPGM) 15.27w,  5. Ghasfar Gabra (MSPM) 16.29w,  6. Mohd Amri Ashraf Zurkipli (MSIPGM) 16.35w,  7. Mohammad Faruq Fakhruddin Mohd Fauzi (MSMM) 16.41w;

Heats:  H1/ +2.4: 1h1 Muhd Ajmal 14.75w,  2h1 Willy 15.37w,  3h1 Husaini 15.45w;
H2/ +1.8:  1h2 Rohaizad 14.80;

400mh (18):  Muhammad Firdaus Musa (MSSM) 53.10,  2. Eldy Sham Irlon (MASUM) 53.94,  3. Mohamad Adib Zulhusni Alet  (MASUM) 54.48,  4. Mohamed Farhan Hafsyam Zahid (MSSM) 56.39;

H J (19):  Nauraj Singh Randhawa (MASUM) 2.11,  2. Mohd Azly Ghazali (MSSM) 2.11,  3. Kavee Alagan s/o Anpalagan (MASUM) 2.00,  4. Ahmad Abdin Shakirin Baharin (MSIPGM) 1.90;

P V (18):  Muhammad Afiq Ahmad Ahlam (MSSM) 4.20,  2. Mohd Fahme Zamzam Mehamad (MASUM) 4.20,  3. Muhammad Iqbal Hakim Mustafa Kamal (MSPM) 3.50;

L J (19):  Luqman Hakim Ramlan (MASUM) 7.10 / 0.0,  2. Pang Li Chong (MSPM) 6.77 / -0.7,  3. Mohamad Syazwan Zakaria (MSSM) 6.59 / -2.0;

T J (18):  Muhammad Hakimi Ismail (MASUM) 14.94 /+0.2,  2. Pang Li Chong (MSPM) 14.24 /+0.2,  3. Mohamad Syazwan Zakaria (MSSM) 14.04 /+1.5;

S P (18):  Mohammad Alif Hanif Mohd Afandi (MASUM) 14.31,  2. Max Anzie Jetol (MASUM) 13.00,  3. Muhammad Shahul Iqmal Baharuden (MSIPGM) 12.94,  4. Goh Wei Kiang (MASKOM) 12.44,  5. Meveeqhen Ravi Chandran (MSSM) 12.41;

D T (20):  Tang Zhi Min (MSSM) 37.04,  2. Mohammad Alif Hanif Afandi (MASUM) 36.24,  3. Goh Wei Kiang (MASKOM) 34.74;

J T (19):  Muhammad Ashraf Abu (MSSM) 56.31,  2. Daveera Sali Liau (MSPM) 51.88,  3. Max Anzie Jetol (MASUM) 50.95;

5000m walk (18): Muhammad Khairil Harith Harun (MASUM) 22:41.03,  2. Mohamad Shamrin Mohd Aris (MSSM) 23:24.15,  3. Muhamad Akram Ismail (MASISWA) 24:13.86,  4. Satiaseelan s/o Mahalinggam (MSPM) 25:03.33,  5. Mior Muhammad Amerul Mohd Sahak (MSSM) 25:14.98;

4x100m (19):  MSSM Team (????) 41.94,  2. MASUM Team (????) 42.30,  3. MSIPGM Team (????) 43.24;

4X400M (20):  MASUM Team (????) 3:18.84,  2. MSSM Team (????) 3:20.83,  3. MSIPGM Team (????) 3:32.95;

WOMEN
100m (18) /+1.4:  Zaidatul Husna Zulkifli (MSSM) 11.87,  2. Norris Foo (MSSM) 12.45,  3. Lau Kah Lin (MASUM) 12.92,  4. Sharifah Shatrah Razali (MSIPGM) 12.99;

Heats:  H1/ +0.7: 1h1 Zaidatul 12.50;  H2/ +0.2: Norris 12.41;

200m (20) / 0.0:  Kang Woan Yi (MSSM) 25.95,  2. Norris Foo (MSSM) 26.10,  3. Lau Kah Lin (MASUM) 27.02;

400m (19):  Siti Nur Afiqah Abdul Razak (MSSM) 58.11,  2. Nurulassikin Mohd Rashid (MASUM) 60.47,  3. Kalaiyarasi d/o Arjunan (MASISWA) 61.45;

800m (18):  Nik Norzilawatie Nik Wil (MSSM) 2:20.99,  2. Kalaiyarasi Arjunan (MASISWA) 2:21.36,  3. Norsyafika Ramali (MSPM) 2:30.07;

1500m (19):  Nik Norzilawatie Nik Wil (MSSM) 5:04.25,  2. Norsyafika Ramali (MSPM) 5:36.02,  3. Suapnah d/o Muniandy (MSIPGM) 5:36.83;

2000m Sc (20):  Munirah Ha'Ali (MSSM) 7:45.39,  2. Nur Aisyah Ahmat (MSSM) 8:26.31,  3. Poovili d/o Krishnan (MSMM) 11:33.72;

100mh (19) / +3.0:  Aini Nurazira Mohd Ali (MSSM) 14.65w,  2. Ku Munirah Ku Zamzuri (MASUM) 14.72w,  3. Nur Amanina Tugimin (MSSM) 15.00w,  4. Norhafiza Che Ishak (MSIPGM) 15.81w;

400mh (18):  Aini Nurazira Mohd Ali (MSSM) 68.89,  2. Emmy Ahkim (MASUM) 71.15,  3. Norhafiza Che Ishak (MSIPGM) 71.80;

3000m (18):  Nur Aisyah Ahmat (MSSM) 11:20.37,  2. Munirah Ha'Ali (MSSM) 11:26.13,  3. Loh Chooi Fern (MASISWA) 12:03.55;

H J (19):  Yap Sean Yee (MSSM) 1.71,  2=. Puteri Nur Liyana Megat Abdul Hajat (MSIPGM) 1.63,  2=. Norliyana Kamaruddin (MASUM) 1.63,  4. Shandyiani d/o Mahendran (MSIPGM) 1.63,  5. Nurul Falena Gunasekara Muhd Lazri Gunasekara (MASISWA) 1.50;

P V (18):  Chuah Yu Tian (MASUM) 3.10,  2. Nur Nadira Natalia Manshahar (MASUM) 2.60,  others: no heights!

L J (19):  Kirthana d/o Ramasamy (MSSM) 5.38 /0.0,  2. Malisha Nurkamaliah Mustaffa Kamal (MSSM) 5.10 /0.0,  3. Siti Mariam Zainal Abidin (MASUM) 5.10 /0.0;

T J (18):  1. Kirthana d/o Ramasamy (MSSM) 12.67 /+2.0,  2. Lily Hartini Ahmad Zambri (MASUM) 11.88 /+3.6 (regular: 11.78 /+1.9),  3. Merrey Gabali (MASUM) 10.97 /+1.2,  4. Malisha Nurkamaliah Mustaffa Kamal (MSSM) 10.86 /+1.9;

S P (18):  Bibi Nuraishah Ishak (MSSM) 11.68,  2. Nur Sayidah Ramli (MASUM) 11.28,  3. Choo Kang Ni (MSSM) 11.03;

D T (20):  Queenie Ting Kun Ni (MSSM) 35.96,  2. Choo Kang Ni (MSSM) 35.72,  3. Anny Tang Siew Ung (MSIPGM) 33.89;

J T (19):  Siti Nur Nadiah Mohd Osman (MASKOM) 42.68,  2. Celine Kong (MSSM) 33.49,  3. Amuuthamalar d/o Ganesan (MSIPGM) 30.57,  4. Yusthyna Colony (MSPM) 30.57,  5. Noor Maisarah Mamat (MASUM) 30.43;

3000m walk (19):  Nur Aisyah Ahmat (MSSM) 15:00.74,  2. Pua Ling En (MSSM) 15:00.80,  3. Loh Chooi Fern (MASISWA) 17:17.82;

4x100m (19):  MSSM Team (????) 47.91,  2. MASUM Team (????) 50.46,  3. MSIPGM Team (????) 51.54;

4x400m (20):  MSSM Team (????) 4:07.28,  2. MSIPGM Team (????) 4:14.94,  3. MASUM Team (????) 4:17.34;



Read more...

Results Penang Bridge International Marathon 2013

>> November 18, 2013

Penang, 17 November 2013 “Penang Bridge International Marathon”
-achieved the highest number of participants in a race in Malaysia with 47,000 !!;
-over 3,000 are from various countries such as AUS, USA, GBR, SIN, THA, INA, CHN, KEN, NIG, ZIM etc.;
-would be the race held at Penang Bridge before shifting to the Second Penang Bridge next year;
-a total prize money of RM 162,400 (USD 51,000) offered, see the graphical image below;
-top three winners for marathon took home cash prizes of RM15,000 (USD 5000), RM8,000, and RM4,500 respectively, apart from medals, trophies and gifts;
-categories- open, youth (13-17), and veteran (men 40+, women 35+);
-best results as follows;

MEN
Marathon
1. James Tallam KEN 2:24:43
2. Joseph Gitau Kariuki KEN 2:25:43
3. Isaac Kiplagat Kimayio KEN 2:25:58
4. Bernand Mwendia Muthoni KEN 2:27:54
5. Shahruddin Hashim MAS 2:46:14 (1st Malaysia)
6. Fabian Osmond Daimon MAS 2:46:34
7. Nuhaizar Mohamad MAS 2:49:40
8. Phillip Chirchir Lagat KEN 2:50:55 (1st veteran)
9. Raymond Wareham AUS 2:54:07 (2nd veteran)
10. Lili Suhairi Md Yang Ghazali MAS 2:56:19
11. Baskaran s/o Kuppusamy MAS 2:56:27 (3rd veteran)
12. Charles Thaiya KEN 2:58:48 (4th veteran)
13. Thanasekaran s/o Manickham MAS 3:00:56 (5th veteran)
14. Adul Thongsamool THA 3:01:18 (6th veteran)
15. Sahrizan Ahmad MAS 3:03:11
16. Chen Jian an CHN 3:03:51 (7th veteran)
17. John Csongei AUS 3:09:38
18.Tan Swee Tiong SIN 3:10:54 (8th veteran)

Half Marathon
1. Paul Kimani Wambui KEN 1:06:01
2. Peter Keter KEN 1:06:17
3. Ngare Joseph Mwangi KEN 1:07:17
4. James Munyi Maregu KEN 1:07:48
5. David Kipkirui Mutai KEN 1:10:11
6. Enock Kipchirchir Kigen KEN 1:10:48
7. Ow Yong Jin Kuang MAS 1:18:02
8. Mohd Syahidan Alias MAS 1:22:42
9. Wincentbert Latius MAS 1:22:47
10. Mohd Shukri Abd Rahman MAS 1:23:00
11. Prasoet Phaisan THA 1:23:20 (1st Veteran)
12. Khir Salleh MAS 1:23:30 (1st MAS veteran)

10km run
1. Eliud Kiprugut Kering KEN 32:06
2. Nelson Kiptoo KEN 32:38
3. Geoffey Birgen KEN 33:02
4. Ruburn Kummar s/o Ramasamy MAS 34:46
5. Christopher s/o Soosai MAS 34:49
6. Calvin Boon Chang Yik MAS 35:42

BOYS
10km run
1. Tharuma s/o Vijiakumaran (060796) MAS 36:49

WOMEN
Marathon
1. Naomi Wambui Muriuki KEN 2:53:04
2. Cecilia Wangui Warutumo KEN 3:11:19
3. Caroline Kigen KEN 3:14:54
4. Deborah Chinn USA 3:23:20 (1st veteran)
5. Esther Njeri Nganga KEN 3:41:27
6. Chen En Ning CHN 3:43:29
7. Sopa Ausumani THA 3:45:02
8. Ewe Bee Hong MAS 3:45:12 (1st Malaysia / 2nd veteran)
9. Lydia Liau MAS 3:49:07 (2nd veteran)
10. Ling Hong Ying CHN 3:53:39
11. Jessica Tang Mei Lee MAS 3:54:36
12. Ch’ng Lay Khim MAS 3:56:42 (3rd veteran)
13. Maggie Goh Kim Hong MAS 4:02:19 (4th veteran)
14. Lynn Guan MAS 4:03:28 (5th veteran)

Half Marathon
1. Njoroge Alice Kabura KEN 1:19:01
2. Esther Wambui Karimi KEN 1:20:44
3. Njihia Ann KEN 1:24:31
4. Viola Jepchirchir Kimeli KEN 1:26:02
5. Novita Andriyani INA (not MAS as in official result!!) 1:30:47
6. Yuan Yufang MAS 1:35:48 (1st Veteran)
7. Susan Khoo GBR 1:36:56 (2nd veteran)
8. Ng Sun Nee MAS 1:39:52 (3rd veteran)
9. Cheong Tsui Ying SIN 1:41:22 (4th veteran)
10. Emilia Jamil MAS 1:43:09 (5th veteran)
11. Choo Suit Mei MAS 1:43:31
12. Ch’ng Suat Ping MAS 1:44:00
13. Kimbeley Yap Fui Li MAS 1:44:41
14. Supavadeepattanakitkansan THA 1:48:09 (6th veteran)
15. Warangrat Savetsilp THA 1:48:09
16. Larissa Kirsten Taylor AUS 1:48:19 (7th veteran)
17. Lian Bee Hoon MAS 1:48:23 (8th veteran)
18. Loh Voon Ying MAS 1:49:05
19. Kay Elizabeth Lewis AUS 1:49:37 (9th veteran)
20. Kanlaya Towatcharakun THA 1:49:53 (10th veteran)
21. Yeoh Tze Ruey MAS 1:50:14
22. Patricia Combrink NLD 1:50:47
23. Kelly Saw Ling Ling MAS 1:50:58 (11th veteran)
24. The Suat Lay MAS 1:51:35
25. Wong Chooi Lin MAS 1:51:36 (12th veteran)
26. Ong Ee Ling MAS 1:51:38
27. Tan Chin Fong MAS 1:51:46 (13th veteran)
28. Joanne Poh Leng Grange MAS 1:51:50 (14th veteran)

10km run
1. Faith Wanjiku Njuguna KEN 46:18
2. Chong Ah Tin MAS 46:59
3. Preymane Balasubramaniam MAS 47:08
4. Nur Hazimah Idris MAS 48:23
5. Rachel Chicken GBR 48:54
6. Tan Pee Ping MAS 49:57

GIRLS
10km run
1. Tamika Baynes AUS 46:32
2. Ooi Yuu Mei (270397) MAS 47:48
3. Kim Khoo (190297) 48:55
4. Hamsavaanie d/o Aruchunan (010396) 49:11

Marathon winners James Tallam and Naomi Wambui, both from Kenya
PBIM 2013 - Total prize money RM 162,400.00 (USD 51,000)

Read more...

Results 1st Jakarta International Marathon 2013

>> November 04, 2013

Jakarta (INA), 27 October 2013 “1st Jakarta International Marathon”
-Sanctioned by National Athletics Federation and the IAAF;
-Other details not available;
-selected results as follows;

MEN
Marathon
1. Chebor William KEN 2:14:32
2. Stephen Kipkemei Tum KEN 2:15:38
3. Chelimo Kipkemoi KEN 2:17:09
4. Charles Kigen KEN 2:18:50
5. Elijah Yator KEN 2:21:04
6. Luke Kibet KEN 2:22:05
7. Joseph Kiprono Kiptum KEN 2:23:15
8. Elkana Kiptum KEN 2:35:55
9. Asma Bara INA 2:41:29


Half Marathon
1. Bernard Muthoni KEN 1:07:21
2. Maregu Hourses KEN 1:10:31
3. Kipsang Charles Kipkorir KEN 1:14:07

WOMEN
Marathon
1. Mulu Seboka Seyfu ETH 2:42:58
2. Diana Chepkemboi Sigei KEN 2:43:40
3. Mercy Jelimo Too KEN 2:44:19
4. Pamela Jemeli Kipchoge KEN 2:48:13
5. Alemitu Abera Begna ETH 2:48:55
6. Unknown 2:56:17
7. Olga Dubovskaya BLR 2:57:25
8. Supriati Sutono INA 3:05:11
9. Rumini INA 3:11:19
10. Erni Ulatningsih INA 3:16:11
11. Odekta Vina INA 3:28:26

Half Marathon
1. Gladys Chemweno Chepkemei KEN 1:15:30
2. Jepkoech Peninah KEN 1:15:41
3. Ann Njihia KEN 1:18:28
4. Siti Khotidjah INA 1:32:02

Information taken from www.thejakartamarathon.com


Read more...

Results 27th Mount Kinabalu Climbathon 2013

>> October 23, 2013

Ranau (Malaysia),  19-20 October 2013  "27th Mount Kinabalu International Climbathon 2013"
-for the first time, two race courses introduced:  Summit Race (19) & Adventure Race (20);
-Summit Race  (for qualified/experienced elite runners only):  33km long (15km of tarmac road, 18km forest trails with rock face at the summit);
-Summit Race: start from Kinabalu Park entrance, to the Mt Kinabalu summit (4,095m above sea level), then down to Masilau, and finish at Kundasang town;
-Adventure Race (open/veteran): 23km long (15km of tarmac road, 8km of forest trails);
-Adventure Race: start from Kinabalu Park entrance, to Layang-Layang Hut (half way up Mt Kinabalu 2760.3 m above sea level), the down to Masilau and finish at Kundasang town;
-detailed race course (and prize money) could be seen from graphics below;

Race Course and Distance - Mt Kinabalu Climbathon

MEN
Elite Category
1. David Simpat MAS 4:12:29
2. Dai Matsumoto JPN 4:18:27
3. Safrey Sumping MAS 4:29:37
4. Yoshihito Kondo JPN 4:48:42
5. Fabian (Osmond) Daimon MAS 4:57:31
6. Dino Polinas Mantilee PHI 5:14:11
7. Guillaune Causse FRA 5:16:62
8. Zachary Michael Thomas AUS 5:20:11
9. Jeremy Michael CAN 5:20:56
10. Michael Skobierski AUT 5:23:08
11. Hisashi Shiomi JPN 5:37:36
12. Edmon Gusui MAS 6:06:03

Open Category
1. Enock Kipchirchir Kigen KEN 2:28:47
2. Stephen Daniel Kariithi Kuria KEN 2:30:35
3. Nelson Kiptoo KEN 2:33:11
4. Laxmi Kumar Limbu SIN 2:36:37
5. Wincentbert Latius MAS 2:37:01
6. Frederic Herman MAS 2:37:35
7. Muhaizar Mohamad MAS 2:38:22
8. Doimis Mojimbun MAS 2:40:38
9. Ruston Masri MAS 2:43:20
10. Hangpal Angbuhang SIN 2:47:31

Veteran Category (40+)
1. Guainus Salagan MAS 2:37:05
2. Yusof Sumbad MAS 2:46:25
3. Ambrose Kipchirchir Kirwa KEN 2:48:36
4. Setibin Kelaward MAS 2:51:11
5. Philip Chirchir Lagat KEN 2:52:46
6. Madamin Ghun MAS 2:52:46 (same as above)

WOMEN
Elite Category
1. Ruth Charlotte Croft NZL 5:24:28
2. Danny (Kuilin) Gongot MAS 5:57:36
3. Nora Barbara Senn SUI 6:21:17
4. Yasuko Nomura JPN 6:31:09
5. Ahineh Dainin MAS 7:14:03

Open Category
1. Carolyne Jepkosgei Chepkwony KEN 3:13:12
2. Viola Jepchirchir Kimeli KEN 3:26:02
3. Genevive Uchechi Njoku NGA 3:36:35
4. Judy Liew Ye Ling MAS 4:01:44
5. Alys Loren Metson GBR 4:23:56
6. Jennifer Anna Kemp GBR 4:25:21
7. Irene Oyling Wong USA 4:29:00
8. Norhani Mohd Jaffar MAS 4:36:05
9. Clemence Marie Sylvie FRA 4:38:00
10. Shoihi Gandihin MAS 4:39:38

Veteran Category (35+)
1. Deborah Chinn MAS 3:36:40
2. Kona (Lysia) Liau Ken MAS 3:40:30
3. Muidah Bolinting MAS 3:43:44
4. Irene Gabriele Lepuschitz AUT 4:40:11
5. Ma Yan Wah HKG 4:42:01
6. Rita Gunsalam MAS 4:48:49

Compiled by:
Jad Adrian (ATFS, ARRS)
Association of Road Racing Statisticians



Prize Money - 27th Mt Kinabalu Climbathon 2013



Race Course

Note: all information were taken from official website

Results for 26th Mt Kinabalu International Climbathon 2012 HERE

Read more...

Results Malaysia Open Athletics Championships 2013

>> October 20, 2013

Kuala Lumpur, 19-20 October 2013 "90th Malaysia Open Track and Field Championships 2013"


Jirapong Meenapra runs 21.29 (-0.8) to win 200m at Malaysia Open


Results Day 2 (results day 1 here)

MEN
200m (20) (-0.8)
1. Jirapong Meenapra (THA) 21.29,  2. Kasun Kalhar Senevioratna (SRI) 21.58,  3. Lee Cheng Wei (SIN 21.86,  4. Mohd Izzuddin Yahaya 21.91,  5. Mohd Shahmimi Azmi 21.99,  6. Mohd Elfi Mustapha (SIN) 22.15,  7. Md Naqib Asmin (SIN) 22.27,  8. Poh Seng Song (SIN) 22.38;

1500m (20)
1. Kesavan Maniam 3:59.14,  2. Prabudass Krishnan 4:04.94,  3. Muhamad Shafiq Mohd Shamsul 4:06.72,  4. Mohamed Helmi Azri Suhaimi 4:10.10,  5. Saravanan Kumar 4:17.54,  6. Le Trong Giang (VIE) 4:24.24;

3000m Steeplechase (20)
1. Ahmad Luth Hamizan 9:37.95,  2. Karthik Jayaraman 9:50.27,  3. Jenarthanan Paneerselvam 9:54.24,  4. Ahmad Muhamad Hamizan 10:12.61,  5. Le Trong Giang (VIE) 10:35.85;

400mh (20)
1. Muhammad Firdaus Musa 52.37,  2. Mohamed Baihaqi Razlan 52.67,  3. Mohd Azri Kadir 52.80,  4. Quach Cong Lich (VIE) 52.83,  5. Muhamad Firdaus Mazalan-II  54.57,  6. Muhamad Firdaus Mazalan-I  55.73,  7. Mohd Idham 56.22;

High Jump (20)
1. Nauraj Singh Randhawa 2.20,  2. Wijesakara Pathiraanye Manjula 2.15,  3. Navin Raj Subramaniam 2.15,  4. Lee Hup Wei 2.10,  5. Mohd Azly Ghazali 2.10,  6. Ahmad Najwan Aqra 2.05,  7. Abdul Haqim Yahya (BRU) 2.00;

Shot Put (20)
1. Promrob Juntima (THA) 16.81,  2. Adi Alifuddin Hussin 16.57,  3. Thawat Khachin (THA) 16.44,  4. Courtney Heinze (AUS) 15.76,  5. Muhammad Ziyad Zolkefli 15.56,  6. Mohd Hafiz Hashim 14.26,  7. Mohamed Alif Hanif Afendi 13.31,  8. Maveqhen Ravi Chandran 12.59;

Hammer Throw (20)
1. Jackie Wong Siew Cheer 57.46,  2. Michael Sia Suk Dak 54.36,  3. Mohd Nizam Mohd Zuki 44.80,  4. Rizhan Rajmi 41.84;

4x400m (20)
1. Malaysia (Kwong Kar Jun, Anchois Aron, Harmizi Arobi, S.Kannathasan) 3:13.67,  2. Singapore (Kenneth Khoo, Mucherji Zubin, Poh Seng Song, Loh Guo Pei) 3:16.04;

WOMEN
200m (20) (-1.2)
1. Chandrika Subashini (SRI) 24.10,  2. Veronica Shanti Pereira (SIN) 24.56,  3. Jhatsorn Jaksuninkorn (THA) 24.92,  4. Komalam Shally d/o Selveratnam 25.11,  5. Nurul Faezah Asma Mazlan 25.27,  6. Nurhidayatullah Johari (BRU) 26.11,  7. Fathin Faqihah Mohd Yusuf 26.20,  8. Goh Chui Ling (SIN) 26.46;

1500m (20)
1. Nguyen Thi Phuong (VIE) 4:37.52,  2. Noor Amelia Musa (MAS) 4:48.52,  3. Nik Norzilawatie Nik Wil (MAS) 4:57.54,  4. Nurizyenny Muslim (BRU) 5:19.81,  5. Farah Aimun 6:05.71;

3000m Steeplechase (20)
1. Nguyen Phi Thuong (VIE) 11:12.00, 2. Munirah Ha'ali (MAS) 12:14.14, 3. Nur Aisyah Ahmat (MAS) 12:15.46,  4. Angela Kundang 14:12.95;

400mh (20)
1. Quach Thi Lan (VIE) 57.74,  2. Wassana Winatho (THA) 58.94,  3. Dipna Lim Prasad (SIN) 60.36 (National Record),  4. Panida Ratanachan (THA) 61.27,  5. Noraseela Mohd Khalid 61.54;

1500m (20)
1. Nguyen Thi Phuong (VIE) 4:37.52,  2. Noor Amelia Musa 4:48.52,  3. Nik Norzilawatie Nik Wil 4:57.54;

Pole Vault (20)
1. Kanae Tatsuta (JPN) 3.70, 2. Rachel Isabel Bingjie (SIN) 3.20;

Triple Jump (20)
1. Noor Amira Mohamad Nafiah 13.24,  2. Yamane Mei (JPN) 12.29,  3. Kirthana Ramasamy 11.98,  4. Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki 11.88,  5. Ling Sze Wai (HKG) 11.39,  6. Nurul Jannah Mohamed Zulkifli (SIN) 11.23;

Javelin Throw (20)
1. Nur Fatin Adibah Suharman 44.78,  2. Syuryani Sikembar 41.24,  3. Siti Nur Nadiah Osman 40.51,  4. Nadzirah Che Mat 38.85;

Read more...

Results Malaysia Open Track and Field 2013

>> October 19, 2013

Kuala Lumpur, 19-20 October 2013  "90th Malaysia Open Track and Field Championships 2013"

-held at Malaya University Stadium, Kuala Lumpur;
-with foreign competitors from Brunei, Australia, Thailand, Japan, Sri Lanka, Kuwait, United Arab Emirates, Hong Kong and Vietnam;
-results from day 1 as follows;

100m Men Final (90th Malaysia Open Track and Field 2013)

Results Day 1 (19 October)

MEN
100m (19)
Final (+1.2)
1. Jirapong Meenapra (THA) 10.37,  2. Muhd Amiruddin Jamal (SIN) 10.46,  3. Ruttanapon Sowan (THA) 10.50,  4. Eddie Edward Jr 10.62,  5. Calvin Kang Li Loong (SIN) 10.65,  6. Mohd Azhar Md Ismail 10.66,  7. Harith Ammar Mohd Sobri 10.72;

Heat 1 (+0.5)
1. Jirapong Meenapra (THA) 10.46,  2. Muhd Amiruddin Jamal (SIN) 10.72,  3. Mohd Shahmimi Azmi 10.83,  4. Wachara Sondee (THA) 10.84,  5. Amirul Mukimin Yusmiza 11.27,  6. Callum Morton-Smith (AUS) 11.85;

Heat 2 (0.0)
1. Ruttanapon Sowan (THA) 10.66,  2. Mohd Azhar Md Ismail 10.77,  3. Mohd Helmi Ahmad 10.94,  4. Lim Yao Peng (SIN) 11.03,  5. Mohd Naqib Asmin (SIN) 11.08;

Heat 3 (0.0)
1. Calvin Kang Li Loong (SIN) 10.58,  2. Mohd Izzuddin Yahaya 10.70,  3. Eddie Edward Jr 10.74,  4. Harith Ammar Mohd Sobri 10.80,  5. Mohd Fahmi Sarkinin 10.87,  6. Abdul Irfan Adli 10.89;

400m (19)
Final
1. Kasun Seneviratna (SRI) 47.19,  2. Quach Cong Lich (VIE) 47.80,  3. Schzuan Ahmad Rosely 47.96,  4. Yuvaraaj Panerselvam 48.49,  5. Kannathasan Subramaniam 48.98,  6. Harmizi Arobi 49.10,  7. Muncherji Zubin Percy (SIN) 49.11,  8. Dinesh Krishnan 50.51;

Heat 1
1. Schzuan Ahmad Rosely 48.43,  2. Kannathasan Subramaniam 48.46,  3. Dinesh Krishnan 48.87,  4. Harmizi Arobi 48.96,  5. Muncherji Zubin Percy (SIN) 49.04;

Heat 2
1. Kasun Seneviratna (SRI) 47.37,  2. Quach Cong Lich (VIE) 48.49,  3. Poh Seng Song (SIN) 49.86,  4. Anchois Aron 49.93,  5. Ak Hafiy Tajudin Pg Rositi (BRU) 50.16,  6. Lance Tan (SIN) 52.31;

Heat 3
1. Yuvaraaj Panerselvam 48.75,  2. Kwong kar Jun 49.49, 3. Muhamad Firdaus Kimleh 49.56,  4. Parthiban Murugian 49.57,  5. Ananth Poopathy 50.33,  6. Kenneth Khoo (SIN) 50.53,  7. Loh Guo Pei (SIN) 50.85;

800m (19)
1. Kesavan Maniam 1:53.63,  2. Jeeventhiran Victor Ravintharan 1:57.60,  3. Saarvin Chinethamby 2:03.51;

5000m (19) (mixed)
1. Prabudass s/o Krishnan 15:45.70,  2. Venugopal s/o Rajendran 15:58.10,  3. Shahruddin Hashim 16:47.18;

110mh (19) (+0.4)
1. Jamras Rittidet (THA) 13.96,  2. Rayzam Shah Wan Sofian 14.06,  3. Mohamad Rohaizad Jamil 14.34,  4. Mohd Robani Hassan 14.39,  5. Mohd Ajmal Aiman Hassan 14.53,  6. Kittipong Kongdee (THA) 14.70,  7. Alang Rasheddin Jamaluddin 15.06;

Pole Vault (19)
1. Sean Lim Zi Qing (SIN) 4.60,  2. Chan Sheng Yao (SIN) 4.50,  3. Mohamad Afiq Ahmad Alham 4.50,  4. Boey Kai Jie (SIN) 4.50,  5. Mohd Iskandar Alwi 4.40,  6. Poh Wen Jie (SIN) 4.00,  7. Muhd Rahimin Md Nasir (MAS) 3.80;

Triple Jump (19)
1. Muhammad Hakimi Ismail 16.06,  2. El Said Abdel Aziz 15.23,  3. Nik Fariezal Erman Nik Ab Hadi 14.76,  4. Nik Lukmanul Hakim Nik Yahya 14.25,  5. Mohd Izzat Abd Majid (BRU) 14.16;

Discus Throw (19)
1. Tsutsumi Yuji (JPN) 51.92,  2. Courtney Heinze (AUS) 51.62,  3. Muhammad Irfan Shamsuddin 49.07,  4. Mohd Hafiz Hashim 38.14,  5. Mohd Azwan Fahmi Zuhairi 38.09,  6. Tan Zhi Min 34.59,  7. Mohd Shahril Firdaus Basir 28.66;

4x100m (19)
1. Singapore Team (?, ?, ?, C.Kang) 40.98,  2. Malaysia Team (?, ?, ?, R.S.Wan Sofian) 41.25;


WOMEN
100m (19) 
Final (-1.1)
1. Neeranuch Klomdee (THA) 11.92,  2. Tassaporn Wannakit (THA) 12.03,  3. Veronica Shanti Pereira (SIN) 12.05,  4. Noor Amira Mohamad Nafiah 12.07,  5. Komalam Shally Selveratnam 12.09,  6. Nurhidayatullah Johari (BRU) 12.69,  7. Kang Woan Yi 12.79;

Heat 1 (0.0)
1. Neeranuch Klomdee (THA) 11.91,  2. Noor Amira Mohamad Nafiah 11.92,  3. Komalam Shally Selveratnam 12.13,  4. Nurhidayatullah Johari (BRU) 12.60,  5. Norris Foo 13.00;

Heat 2 (+0.5)
1. Tassaporn Wannakit (THA) 11.94,  2. Veronica Shanti Pereira (SIN) 11.95,  3. Kang Woan Yi 12.59,  4. Aria Natasya 13.01;

400m (19)
Final
1. Chandrika Subashini (SRI) 52.86 (Champs Record),  2. Quach Thi Lan (VIE) 53.84,  3. Nurul Faezah Asma Mazlan 55.91,  4. Thirualkarasu Piriyah (SIN) 56.47,  5. Fathin Faqihah Mohd Yusuf 58.63,  6. Siti Nur Afiqah Abdul Razak 59.44,  7. Maziah Mahusin (BRU) 60.24;

Heat 1
1. Chandrika Subashini (SRI) 54.04,  2. Siti Nur Afiqah Abdul Razak 57.68,  3. Thirualkarasu Piriyah (SIN) 58.17,  4. Fathin Faqihah Mohd Yusuf 58.49;

Heat 2
1. Quach Thi Lan (VIE) 54.71,  2. Nurul Faezah Asma Mazlan 58.13,  3. Maziah Mahusin (BRU) 59.99,  4. Tyra Ree Summer (SIN) 60.32,  5. Nurulassyikin Abdul Rashid 64.10;

800m (19)
1. Faradilah Raznie 2:18.77,  2. Nik Norzilawatie Nik Wil 2:19.34;

5000m (19) (mixed)
1. Noor Amelia Musa 17:47.05;

100mh (19) (-1.4)
1. Wallapa Punsoongneun (THA) 13.88,  2. Raja Nursheena Raja Azhar  14.14,  3. Panida Rattanachan (THA) 14.24,  4. Ku Munirah Ku Zamzuri 15.13,  5. Aini Norazira Mohd Ali 15.20,  6. Nur Amanina Tugimin 16.24;

Long Jump (19)
1. Hiraka Yurina (JPN) 6.32,  2. Noor Amira Mohamad Nafiah (MAS) 6.07,  3. Shimizu Tamaka (JPN) 5.97,  4. Wassana Winatho (THA) 5.75,  5. Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki 5.42,  6. Nurul Jannah Mohd Zulkifli (SIN) 5.41,  7. Ng Khai Lee 5.34,  8. Kirthana Ramasamy 5.08;

Discus Throw (19)
1. Yap Jeng Tzan 40.84,  2. Choo Kang Ni 37.44,  3. Juthapora Krasaeyan (THA) 37.32,  4. Queenie Ting Kung Ni 36.91;

Hammer Throw (19)
1. Takekawa Mika (JPN) 58.08 (Champs Record),  2. Nur Fazira Jalaluddin 52.19,  3. Casier Renee Kelly Lee 51.13,  4. Sunisa Boonprasarn (THA) 50.28,  5. Grace Wong Xiu Mei 49.18,  6. Linda Tan Ling Hwa 48.53;

4x100m (19)
1. Thailand Team (?, N.Klomde, ?, N.Sanrat) 45.65,  2. Malaysia 'B' Team 46.02,  3. Malaysia 'A' Team 49.11;

Results Day 2 here

Read more...

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP