Malaysian Athletics Results 2014, Issue No 8

>> December 29, 2014

MALAYSIAN  ATHLETICS  RESULTS  2014 – 8
-by Jad Adrian, ATFS statistician for MAF/KOM           

Kota Kinabalu, 6-7 September 2014  "61st Sabah Open Athletics Championships"
-state championships; wind-reading not reported; with guests from Brunei and Singapore as noted; low-standard of performances in many events; all winners and selected results as follows;
MEN
100m           (  6):  Muhd Amiruddin Jamal (SIN) 10.74 (& 10.92 as 1s3),  2. Rayzamshah Wan Sofian 10.78,  3. Eddie Edward Jr 11.03,  4. Mohamad Arif Zulhusmi Alet 11.22
200m    (  7):  Rayzamshah Wan Sofian 22.53 ; ...Semis: 1s3 Shafie Irwan 22.61
400m    (  7):  Mohamad Arif Zulhilmi Alet 51.06
800m    (  6):  Raymond Yew Ling Tung 2:01.64
1500m (  7):  Raymond Yew Ling Tung 4:27.35
5000m (  6):  Er Yun Hing 17:14.4h
3000m St          (  7):  Er Yun Hing 10:36.96
110mh (  7):  Rayzamshah Wan Sofian 14.56,  2. Alang Rasheddin Jamaluddin 15.52
400mh (  6):  1r1 Mohamad Adib Zulhusni Alet 55.72,  2r1 Athur Aron 56.58
L J        (  7):  Jonathan Larus 6.78
T J        (  6):  Jonathan Larus 14.80,  2. Mohd Shazrin Muhd 14.67,  3. Andre Anuar 14.05
S P       (  7):  Brynoth Alarick 10.78
D T       (  6):  Charles Rino Lawrence 33.89
J T        (  6):  Shane Lau Sie Long 55.12
5000m W          (  6):  Ashim Abdul Sain 28:40.9h
4x100m             (  6):  Brunei A Team (?,?,?,?) 42.31
4x400m             (  7):  Axis Petra Jaya Team (?,?,?,?) 3:28.76

MEN / Junior
L J        ( 6):  Andre Anuar 6.75

WOMEN
100m    (  6):  Nurhidayatullah Johari (BRU) 12.86 ;  Heats: 1h3 Fatin Faqihah Mohd Yusuf 12.85
200m    (  7):  Fatin Faqihah Mohd Yusuf (96) 26.83
400m    (  7):  Maziah Mahusin (BRU) 60.75
800m    (  6):  Norhafizah Saidi 2:34.74
1500m (  7):  Salesnella Gabi (96) 5:27.71
5000m (  6):  Salesnella Gabi (96) 20:37.60
3000m St     (  7):  Salesnella Gabi (96) 12:46.8h,  2. Fatin Adnie Lyila Ehsan 13:43.7h,  3. Justina Gundidi 14:25.8h,  4. Joeviana Joe 14:44.7h;
100mh (  7):  Nursyuhadah Wira 19.93 !!
400mh (  6):  Magdelina Martin 76.17
H J        (  6):  Hannah Batrisyia Yahya 1.30
L J        (  7):  Ana Lydia Tinggi 4.60
T J        (  6):  Ana Lydia Tinggi 10.76,  2. Jatifah Gesikin 10.63
S P       (  6):  Denise Mary William Sibungkil 9.14 !!
D T       (  7):  Denise Mary William Sibungkil 28.80
J T        (  7):  Fanlyn Mojutan 27.65 !!
5000m W          (  6):  Leoyeartna Melanie Adzland 35:20.0h
4x100m             (  6):  Brunei Team (?,?,?,?) 51.24
4x400m             (  7):  Brunei Team (?,?,?,?) 4:31.39


Kuala Lumpur,  13-14 September 2014  “75th Selangor Open Athletics Championships”
-state championships;  wind-reading not reported and (mostly) not taken; with guests from Oman and Singapore as noted;
-all winners and best results as follows;
MEN
100m           (13)/nwi:  Mohd Izzuddin Yahaya 10.62,  2. Amirul Mukimin Yusmiza 10.73,  3. Muhammad Azam Mazri (96) 10.84,  4. Mohd Helmi Ahmad (Per) 10.97,  5. Asnawi Hashim (98) 11.03,  6. Nik Fariezal Erman Nik Abd Hadi (Ter/96) 11.05,  7. Syahrul Rizuan Mohamed Sabri (Kel/230397) 11.12,  8. Tonga Jody Edmund (97) 11.14;
-semis          (all nwi):  SF1:  1s1 Barakat Al-Harthi (OMA) 10.43 (& 10.60/nwi as 1h2);   SF2: 1s2 Mohd Izzuddin Yahaya 10.87,   2s2 Muhammad Azam Masri (96) 10.88,   3s2 Asnawi Hashim (98) 11.10;   SF3: 1s3 Amirul Mukimin Yusmiza (96) 11.01,  2s3 Mohd Helmi Ahmad 11.06;

200m    (14):  Mohd Izzuddin Yahaya 22.45

400m           (14): Dinesh Krishnan (95) 49.19,  2. Badrul Hisham Abdul Manaf (97) 49.67;  H2: Ku Amir Syazwan Ku Sharif (Ked/96) 50.98;
400m invitation (14):  Mohammed Al-Saadi (OMA) 47.56,  2. Salah Al Jawi (OMA) 48.39;
Note: different from the main race;

800m    (13):  Jegan Arumugam 1:57.33

1500m (14):  Ahmad Luth Hamizan 4:07.38,  2. Dekeeshgaaren Sasigaran (95) 4:19.44

5000m         (13):  Yaashan Raj Annavi (Sel/080197) 16:37.7h,  2. Mohd Shafiq Shamsul Bahari (AF) 16:59.4h,  3. Vasanthan Balakrishnan (Joh/96) 17:00.4h,  4. Risitharan Achari Thiruvalluvar (Prk/96) 17:04.3h;

10,000m            (13): Christopher Soosai 33:31.19,  2. Mahathir Hyder Ali (Prk) 36:20.39

110mh         (14)/nwi:  Ghasfar Gabra 15.09 (??),  2. Nur Aizat Sharuddin (Prk/97) 15.74,  3. Muhammad Zulfikri Yusri (Prk/98) 16.06,  4. Mohammad Haimin Robert (98) 16.27;

400mh         (13):  Muhamad Firdaus Mazalan-II (Ked) 54.51 (& 55.96 as 1h1),  2. Eldy Sham Erlon 57.10,  3. Moneshkumar Selvadurai (Ked) 57.46,  4. Mohd Azamuddin Abd Aziz (Prk/220796) 57.83

H J               (13):  Muhd Ashraf Saipu Rahman 2.13,  2. Kavee Alagan Anpalagan 2.10,  3. Mohd Syazwan Ahmad (98) 2.10,  4. Muhd Zulhelmi Ros (Ter/96) 2.00, 5. Navin Raj Subramaniam 2.00,  6. Nanthakumar Paneerselvam (Joh/010188) 1.95;

L J               (13):  Luqman Hakim Mohd Ramlan (Kul/080395) 7.58/nwi/NJR*,  2. Abdul Latif Romly (Paralympics T20 /Per/310397) 7.38/nwi,  3. Nasharudin Fitri Zaini (Ked/180394) 7.13/nwi,  4. Nik Luqmanul Hakim Nik Yahya 7.11/nwi,  5. Mohd Shahrin Azuan Jamaika (96) 7.03/nwi,  6. Mohd Saifuddin Ishak (Paralympics) 6.86/nwi,  7. Eryanto Bahtiar (Paralympics) 6.70/nwi;   *pending for ratification

T J               (14):  Nik Fariezal Erman Abd Hadi (Ter/96) 14.67/nwi,  2. Nik Lukmanul Hakim Nik Yahya 14.63/nwi,  3. El Said Abdel Aziz 14.38/nwi,  4. Mohamad Azharishah Satar (Prk/060795) 13.85/nwi;

S P       (14):  Adi Alifuddin Hussin 15.74,  2. Muhamad Aidil Taufek (Kul/090899) 12.15;

D T              (14):  Mohd Khairi Harun (Per) 36.19,  2. Woon Jun Ki (Pah/040498) 34.46,  3. Faris Hazim Jamaludin (97) 33.28;

H T              (14):  Rizhan Rajmi (Per) 47.22,  2. Mohd Nizam Mohd Zuki (AF) 41.83,  3. Mohd Khairi Harun (Per) 37.45,  4. Zulkifli Murad (Nse) 35.94,  5. Norhaikal Ridhwan Muhamad (Nse) 34.31,  6. Muhammad Norhanafiah Fauzi Francis (Mal/140197) 33.44;

J T               (13):  Raphael Asun (96) 55.43,  2. Muhamad Akmal Md Zain 54.50,  3. Mohamad Ali Hamid 52.59,  4. Muhammad Nur Nul Husin (Sab/200598) 49.61,  5. Mohd Kamarul (AF) 49.35,  6. Choi Jian Fai 49.26

10,000m W   (13):  Umasuttan Ganesan 45:40.98,  2. Muhammad Khairil Harith Harun 45:41.16,  3. Mohamad Shamrin Mohd Aris 48:53.16,  4. Raavi Kumaran Goundar 52:49.05,  5. Nuhafiy Nasul (??) 52:50.76;

WOMEN
100m           (13):  Nea Maria Mattila (FIN/99) 12.32 (& 12.82 as 1s1;  & 12.92 as 1h2),  2. Noorshila Idris 13.04;

200m           (14):  Nea Maria Mattila (FIN/99) 25.12,  2. Saidatul Izatti Suhaimi (Prk/96) 26.32 (& 26.50 as 1h2)

400m           (14):  Mandy Phang Zien (Kul) 65.86 (!!);   H1: 1h1 Sheeren Samson Vallabouy (Prk/98) 57.64;  H2: 1h2 Faradilah Raznie (98) 59.87;  H3: 1h3 Tanalaksiumy Mahenthiran 61.75;

800m    (13): Fardilah Raznie (96) 2:27.51

1500m (14):  Shuhana Abdul Rashid (Prk) 5:42.00 (!!)

5000m (13):  Ponmalar Raja (Ked) 23:30.41

100mh (14)/nwi: Juriani Mat Rodzi (Prk/98) 16.02,  2. Joeyne Ong Zu Ying (98) 16.75

400mh (13):  Joeyne Ong Zu Ying (98) 68.17

H J               (14):  Norliyana Kamaruddin 1.65,  2. Yap Sean Yee (95) 1.65,  3. Tuan Juliana Tuan Hassan (99) 1.65,  4. Shahirah Sazali (98) 1.60,  5. Nani Shahiera Zawawi (Ter/96) 1.50;

L J               (14):  Noor Amira Mohamad Nafiah 6.01,  2. Noorshila Idris 5.17,  3. Nurul Ashikin Abas (Prk/150700) 5.01

T J               (13):  Nurul Ashikin Abas (Prk/150700) 11.31,  2. Merry Gabali 10.88,  3. Nor Hazwani Abd Haris (Prk/99) 10.83

S P       (13):  Bibi Nuraishah Ishak (95) 13.00,  2. Annabel See Yi Ling (SIN) 11.13;

D T              (13):  Connie Choo Kang Ni 39.08,  2. Mazreca John 32.14,  3. Annabel See Yi Ling (SIN) 29.44;

H T              (13):  Fatin Nabihah Ibrahim (97) 35.63,  2. Norizatti Mohamed (Nse) 34.16,  3. Nurul Hidayah Lukman (Sel/280401 - unconfirmed) 33.13,  4. Farn Mei Nie (96) 31.20,  5. Nurul Fatihah (??) 31.20 (same at the 4th);

J T        (14): Nur Fatin Adibah Suharman 40.09,  2. Ow Si Xing (SIN) 29.72;

5000m W          (14): Lee Yan Ru (99) 28:51.55



Incheon (KOR),  27 Sep – 3 Oct 2014  “17th Asian Games”
-results by Malaysian athletes as follows;
MEN
H J        (29): ... =14. Nauraj Singh Randhawa (270192) 2.15 (2.10/1, 2.15/2, 2.20/X)
P V       (28): ... 8. Iskandar Alwi (260294) 5.10 (4.75/2, 4.95/2, 5.10/1, 5.25/X)
T J               (  2): ... Muhammad Hakimi Ismail (080491) 16.29/+1.2  (X, 16.29/+1.2, X, X, 16.12/+1.1, X)
D T       (30): ... 12. Muhammad Irfan Shamsuddin (160895) 53.86 (50.91, 53.86, 53.59)

WOMEN
400m    (27):  ...3h1 Siti Nur Afiqah Abdul Razak (280398) 54.47
T J        (  1): ... 11. Noor Amira Mohamad Nafiah (160789) 13.12/-0.5 (X, 12.43/+0.6, 13.12)


Sibu, 27-28 September 2014  "Sibu Open Track and Field Championships"
-wind-reading not reported; hand-timed with very doubtful-timing in many sprint events (underlined); selected results as follows;
MEN
100m           (28):  Nixson Kennedy (050695) 10.7h,  2. Mohamad Afif Zulhusmi Alet 10.9h,  3. Mohamad Adib Zulhusni Alet (041194) 11.0h
200m           (27): Mohamad Afif Zulhusmi Alet 22.0h,  2s1 Ahmad Tarmizi Ahmad Sabrin (271196) 22.2h;
-heats          : 1h2 Mohamad Afif Zulhusmi Alet 21.1h (extremely doubtful timing);  1h3 Damian Leroy James (061097) 22.2h (doubtful timing)
400m    (28): Quek Lee Yong (210798) 50.7h
5000m (27): Hunsan Hasing (070199) 16:35.0h
110mh (28): Quek Lee Yong (210798) 15.1h,  2. Alexander Andam (260296) 15.5h
S P       (28): Max Anzie Jetol (301194) 12.60,  2. Abdul Rahman Lee (170898) 11.09;
D T              (28):  Abdul Rahman Lee (170898) 37.00,  2. Johnny Ling Siew Hong (050899) 33.23,  3. William Wong Tung Wei (300699) 32.83

BOYS/14 years
200m           (27): 1h2 D'kechsler Spencer Ernest Nyambon (130101) 22.0h (extremely doubtful timing);  1h6 George Len Luat (190201) 22.0h (extremely doubtful timing)
110mh         (28) / height?: Matsyawaludin Muis (110100) 14.5h (questionable timing);  1h2 Mior Mohd Afiq Mior Azwar (110400) 14.2h (doubtful timing);

WOMEN
100m    (28): Norris Foo (120298) 12.7h,  2. Kee Siew Lian (070694) 12.8h
200m           (27): Norris Foo (120298) 25.4h (24.9h doubtful timing, 1h1),  2. Ayu Nazira Yussri (140898) 26.4h
100mh (28): Norris Foo (120298) 14.7h,  2. Ayu Nazira Yussri (140898) 15.4h
T J        (28): Kee Siew Lian (070694) 10.77
S P       (28): Grace Wong Xiu Mei (180100) 10.11
D T              (27): Queenie Ting Kung Ni (161197) 41.29,  2. Grace Wong Xiu Mei (180100) 35.79,  3. Wong Xiao Jung (130500) 34.50
H T       (28):  Grace Wong Xiu Mei (180100) 48.40,  2. Wong Xiao Jing (180500) 24.16
J T               (28):  Syuryani Sikembar (311294) 40.17,  2. Wong Nie Nie (110598) 36.21,  3. Ting Hie Ching (180397) 31.22

GIRLS/14 Years
200m    (27): 1h3 Sabina John (010600) 26.0h (doubtful timing)
T J        (27): Ruby Lee Jia Lu (070301) 10.41
S P       (27): Grace Wong Xiu Mei (180100) 11.92
D T       (27): Grace Wong Xiu Mei (180100) 34.13,  2. Wong Xiao Jing (130500) 33.23

Kuala Terengganu,  27 Sep 2014  “Sultan Mahmud International Bridge Run”
-short distance in both marathon (<40km and="" half="" km="" marathon="" o:p="">
-all runners from Kenya in marathons;  all runners from Malaysia in half marathons;  selected results as follows;

MEN
Marathon (<40km o:p="">
1. Julius Kiprotich Seurei 2:08:56,  2. Onesmus Muindi Muasya 2:09:09,  3. Josel Kiplimo Kemboi  2:09:18,  4. Joseph Gitau Kariuki 2:09:49,  5. James Munyi Maregu 2:10:24,  6. Joseph Kio Mutinda  2:11:03,  7. Alex Melly  2:11:45,  8. John Lokwawi Esinyen 2:13:23,  9. Peter Keter 2:13:48,  10. Jackson Kiprotich Chirchir 2:17:13;

Half marathon (<21km o:p="">
1. Muhaizar Mohamad 1:10:46,  2. Thevan Rajoo 1:10:53,  3. Mohd Jironi Riduan 1:11:17,  4. Ow Yong Jin Kuang 1:11:54,  5. Venugopal Rajendran 1:12:08,  6. Nik Fakaruddin Ismail 1:12:39,  7. Shaharudin Hashim 1:12:50,  8. Mohamad Affendi Nudin 1:13:49;

WOMEN
Marathon (<40km o:p="">
1. Mary Arenkwony Maiyo 2:33:44,  2. Edinah Jeruto Koech 2:38:44,  3. Purity Chelimo Serem  2:40:25,  4. Ynthia Chelangat Towett 2:46:11,  5. Dorcas Jebotip Tarus 2:48:40,  6. Caroline Jeruto Kigen 2:50:41,  7. Tabitha Kibet 2:54:54,  8. Cecilia Wangui Warutomo 3:01:26,  9. Susan Jemutai Chepkwony 3:01:29; 

Half marathon (<21km o:p="">
1. Sheela Samivelu 1:21:52,  2. Noor Amelia Musa 1:27:05,  3. Yuan Yufang 1:29:51,  4.  Loh Chooi Fern 1:30:37;


Kuala Lumpur,  12 Oct 2014  “Kuala Lumpur International Marathon”
-standard chartered marathon,  and courses are certified by the IAAF/AIMS; 
-a total prize money of USD 116740 (RM376 524) awarded to all winners plus many additions; 
-the revised results saw many disqualifications (incl. in top 10) due to multiple reasons such as “cheating” (use of other individual’s identity);
-selected (revised) results as follows;
MEN
Marathon (finishers: 2413)
1. Kennedy Kiprop Lilan (KEN) 2:17:47 (2:17:46.99),  2. Chelimo Luka Kipkemoi  (KEN) 2:18:45,  3. Enock Kipchirchir Mitei (KEN) 2:19:17,  4. Adugna Bekele Buli (ETH) 2:20:8,  5. Charles Wachira Maina (KEN) 2:21:19,  6. Mathew Kosgei Bowen (KEN) 2:24:51,  7. Patrick Mutuku Ivuti (KEN) 2:25:49,  8. Wegayehu Girma Tefera (ETH) 2:26:49,  9. Sila Kipruto Sematei (KEN) 2:38:10, 10. Muhaizar Mohamad (MAS) 2:41:11,  11. Shaharudin Hashim (MAS) 2:46:24,  12. Tan Huong Leong 2:47:23,  13. Mohd Nazri Ahmad (MAS) 2:48:36,  14. Mohamad Affindi Nudin (MAS) 2:52:58,  15. Fabian Osmond Daimon 2:56:27,  16. Henrik Westerlin (DEN) 2:59:06,  17. Fong Tong Lim 3:02:12,  18. Tai Yee Kit 3:05:26,  19. Looi Mun Fai 3:06:24,  20. Sahrizan Ahmad 3:06:35,  23. Daniel Lai Yew Jun 3:07:07; 
Veteran (finishers: 756)
1. Jonah Kipseram Tarus (KEN) 2:28:11,  2. David Kuino (KEN) 2:40:59,  3. Tesfaye Tadesse Lema (ETH) 2:49:01,  4. Tachibana Norio (JPN) 2:59:24,  5. Akihiko Sugiura (JPN) 3:07:25; 

Half marathon (finishers: 3842)
1. James Maregu (KEN) 1:07:48,  2. Paul Kimanu Kiragu (KEN) 1:09:01,  3. Charles Munyua Njoki (KEN) 1:09:16,  4. Mohd Jironi Riduan (MAS) 1:15:19,  5. Venugopal Rajendran (MAS) 1:17:22,  6. Murali Muniandy (MAS) 1:23:12,  7. Anphananathan Gunasegaran (MAS) 1:24:57,  8. Ramesh Palaniandy (SIN) 1:25:04,  9. Pang Tsun Kuo (MAS) 1:27:25,  10. Pua Chin Kuan (MAS) 1:30:34;
Veteran (732 finishers)
1. Jean-Pierre Laut Re Doux (FRA) 1:16:09,  2. Mizukoshi Tomohiro (JPN) 1:19:51,  3. Mark Williams (GBR) 1:20:26
10km run
1. Andri Dauni (MAS) 36:53,  2. Tim Garrett (AUS) 37:02,  3. Chew Jee Keng (SIN) 38:08,  4. Charles Sivasanngaran (MAS) 38:19,  5. Nathan Egan (AUS) 38:31;
Veteran
1. Prabakharan Madhavan (MAS) 37:31,  2. Casey Lim Khon Seng (MAS) 38:52,  3. Chai Yit Shang (MAS) 42:27;

WOMEN
Marathon (finishers: 361)
1. Hellen Wanjiku Mugo (KEN) 2:43:22 (2:43:21.68),  2. Demes Alemtsehay Mesfin (ETH) 2:43:59,  3. Ruth Chemisto Matebo (KEN) 2:44:32,  4. Shewarge Alene Amare (ETH) 2:45:05,  5. Hirut Guangul (ETH)  2:45:19,  6. Rose Kerubo Nyangacha (KEN) 2:46:41,  7. Tigist Teshome Ayanu (ETH) 2:48:01,  8. Mildred Chebosis Kiminy (KEN) 2:54:57,  9. Mary Arenkwony Maiyo (KEN) 2:57:51,  10. Tigist Memuye Gebeyahu (ETH) 3:03:04,  11. Milkah Wanja Gathogo (KEN) 3:22:26,  12. Loh Chooi Fern (MAS) 3:25:52,  13. Yuan Yufang (MAS) 3:34:27,  14. Adele Wong Li Peng 3:35:07,  15. Tan Jeng Wui (MAS) 3:38:26,  16. Kona Liau (MAS) 3:48:29,  17. Chua Khit Yeng (MAS) 3:55:43,  18. Sarah Burns (GBR) 3:57:27,  19. Yee Pey Ling (SIN) 3:57:29,  20. Joanne Poh Leng Grange (MAS) 3:58:16,  21. Au Yong Pui San (MAS) 4:01:49; 
Veteran (finishers: 135)
1. Margeret Njuguna (KEN) 3:03:36,  2. Takeuchi Keiko (JPN) 3:22:41,  3. Chotip Kan-Uam (THA) 3:22:53,  4. Julie Foreman (GBR) 3:22:59,  5. Teresa Linares (ESP) 3:27:10 ...7. Ling Mee Eng (MAS) 3:37:00,  8. Choong Swee Ying (MAS) 3:40:25, ...11. Julia Lim Lee Ching (MAS) 3:53:00; Total

Half marathon (finishers: 1530)
1. Jackline Musyawa Nzivo (KEN) 1:20:01,  2. Mary Wangui Kiguru  (KEN) 1:22:03,  3. Yucabeth Bore (KEN) 1:22:47,  4. Dorcas Jebotup Tarus (KEN) 1:25:11,  5. Werkialem Shenu Mamecha (ETH) 1:25:28,  6. Noor Amelia Musa (MAS) 1:27:31,  7. Neo Jie Shi (SIN)  1:31:36,  8. Alice Kabura Njoroge (KEN) 1:36:40,  9. Serene Yang (SIN) 1:46:11,  10. Maisy Harman (MAS) 1:49:35; 
Veteran (finishers: 251)
1. Tabi Mami (JPN) 1:31:00,  2. Joanna Louise Dent (AUS) 1:32:33,  3. Rachel Pepper (NZL) 1:39:04,  4. Lee Khum Chiew (MAS) 1:44:19,  5. Ho Hung Shing (HKG) 1:52:15; 

10km run
1. Emebet Hailu Mulate (ETH) 39:38,  2. Sheela Samivellu (MAS) 40:02,  3. Ho Kah Mun (MAS) 44:43,  4. Akemi Hoshi-Maikranz (GER) 53:58,  5. Jessica Ng Sze Chia (MAS) 52:16;
Veteran
1. Lai Yook Ching (MAS) 50:24,  2. Tan Pei Ling (MAS) 50:53,  3.Tina Munro (GBR) 51:27


Chicago, IL (USA),  12 Oct 2014  “Bank of America Chicago Marathon”
MEN
Marathon
... 192. Mohd Syahidan Alias 2:41:52


Bandar Seri Begawan (BRU),  17-18 Oct 2014  “Brunei National Games”
-athletes from 7 countries were taking part; several affected events without wind information; results of Malaysian participants;
MEN
100m           (19):  ...SF1/+1.9: ...4s1 Rayzamshah Wan Sofian 10.84; ...SF2/+1.9:  ... 4s2 Mohd Irwan Safiee 11.06,  5s2 Mohamad Afif Zulhusmi Alet 11.08;    H2/+0.8:  ...5h2 Eddie Edward Jr 10.95; ....H3/+0.8:  1h3 Mohamad Arif Zulhilmi Alet 11.02;
200m           (18): ...  3. Mohamad Afif Zulhusmi Alet 22.32,  4. Mohamad Arif Zulhilmi Alet 22.36 (& 21.91 as 1h2),  ...  7. Rayzamshah Wan Sofian 22.73 (& 22.24 as 2h2);
110mh (18): Rayzamshah Wan Sofian 16.57 !!
T J        (18):  Mohd Shazrin Mohammad 14.13
S P       (18): Kenneth Tay 12.14
4x100m             (18): ...  2. Sabah State Team 42.04, ... 4. AXIS Sarawak Team 42.76

WOMEN
200m    (18): … 4h1 Fatin Faqihah Mohd Yusuf (96) 26.62
800m    (19): Salesnella Gabi (96) 2:32.81
1500m (18): Salesnella Gabi (96) 5:06.00
5000m (18): Salesnella Gabi (96) 20:21.37


DELAYED

Mokpo (KOR),  4 August 2014  “International Athletics Throwing Meeting”
-results by Malaysian athletes as follows;
MEN
H T              (  4):  ...10. Jackie Wong Siew Cheer 53.31  (53.31, X, X) ...(won by Russian Denis Lukyanov in 70.84);

Kuching,  17 Aug 2014  “1st Kuching Marathon’
-over 5500 particiants from over 30 different countries;  champions in marathon races received USD
5,000 each; 
-the course of ‘half marathon’ was only about 20.5km;
-all runners from Kenya unless noted;  selected results as follows;
NOTE: marked red – most probably different individual (acc. to my investigation; unconfirmed);
MEN
Marathon
1. Cherop Azekiel Cherop 2:22:09,  2. Peter Keter 2:22:39,  3. Nelson Kirwa Rotich 2:24:47,  4. Alex
Melly 2:27:08,  5. Zamenu Tsega Workneh (ETH) 2:33:53,  6. Joseph Gitau Kariuki 2:33:54 ... 10.
Fabian Osmond Daimon (MAS) 2:47:50;  next Malaysian finishers:  Mohamad Affindi Nudin 2:52:19, 
Ruston Masri 2:53:12,   Daved Simpat 2:59:35,  Rani Ranai 3:01:55

Half marathon (~20.5km)
1. Kibarus Alex Kipkorir 1:06:56,  2. Sang Alfred Kiprop 1:06:59,  3. John Waithaka Njhia 1:07:17,  4.
Desta Fitsun Weldu 1:07:32,  5. Collins Kipkorir Kimosop 1:08:23,  6. Kipruto Godwin 1:08:23 (same),   
7. Mohd Jironi Riduan (MAS) 1:12:33,  4. Nik Fakaruddin Ismail (MAS) 1:14:10,  9. Amiruddin Nasir
(MAS) 1:19:11,  10. Ong Wei Xiang (MAS) 1:19:54;

WOMEN
Marathon
1. Ruth Chemisto Matebo 2:55:02,  2. Viola Jepchirchir Kmeli 2:55:26,  3. Cecilia Wangui Warutumo
3:01:31,  4. Tabitha Kibet 3:02:34,  5. Mugo Hellen Wanjiku 3:16:40,  6. Susan Jemutai Chepkwony
3:19:33,  7. Ling Mee Eng (MAS) 3:38:18 (1st veteran),  8. Kona Liau (MAS) 3:41:36,  9. Irwina Liau
(MAS) 3:47:09,  10. Jessica Tang Mei Lee (MAS) 3:56:15,  11. Yeong Lai Ling (MAS) 3:56:19;

Half marathon (~20.5km)
1. Jeckline Nzivo 1:17:45,  2. Yucabeth Bore 1:18:03,  3. Carolyne Jepkosgei Chepkwony 1:25:34,  4.
Katelin Cherry 1:36:28.  5. Tan Be Kim 1:39:10,  6. Ong Ee Ling 1:46:36,  7. Tan Sii Eng 1:46:43,  8.
Lee Leh Ha 1:47:58,   9. Lim Soo Gek 1:48:55 (1st veteran);


SPECIAL REPORT

Incheon (KOR),  18  – 24 Oct 2014  “2nd Asian Para Games”
-results by Malaysian athletes whose performances achieved with standard equipment and within the limits of national rankings (although to be reported seperately) as follows;
MEN
T12 (Visual impairment)
100m    (22): Mohamad Faizal Aideal Suhaimi (180195) 11.33 (& 11.27 as 1h1)

T11/12 (Visual impairment)
L J        (21):  ...2. Mohd Saifuddin Ishak (190492) 6.86

F20 (Intellectual impairment)
S P/7.26            (19): ... Muhammad Ziyad Zolkefli (150390) 15.31

T20 (Intellectual impairment)
L J        (21): Abdul Latif Romly (310397) 7.01

WOMEN
F11/12 (Visual impairment)
S P       (20):  ...3. Hemala Devi Eni Kutty (120190) 10.43
D T       (19):  ...3. Hemala Devi Eni Kutty (120190) 30.47

T20 (Intellectual impairment)
L J               (19): Siti Noor Radiah Ismail (031193) 5.10, . 2. Siti Nooraisah Mohamad Ariffin (220989)  5.05



Read more...

Road Race in Malaysia: Foreign Runners, Sanction, Course Measurement

>> December 28, 2014

     The main aim of these brief notes is to convey some important information concerning road races in Malaysia, so you (runners and organisers) have another perspective or rough idea about your sport (in general) during these years in Malaysia. 

  • Cases of using other individual’s identity or specifically running in someone else bib involving foreign runners (mostly if not all from Kenya) are now increasing.
  • Recently, top ranked runners in Standard Chartered Kuala Lumpur Marathon (2014) had been disqualified due to this reason. But similar cases also occurred (but not limited to) during the Penang Bridge International Marathon, and the Kuching International Marathon.
  • Several causes to this are concerned with “age category”, “group category”, and “events that require runners to have a valid working permit”.
  • Not surprisingly that many (local) runners have expressed their upsets on the social media and as well in their websites.
  • Meanwhile, not forgetting about the facts that many road races that organised by various organisations did not supported and sanctioned by the governing body, therefore not mandated by IAAF/MAF rules.
  • In addition, the measurement of road race course is another growing big crisis lately. Around 80-90% of road races were not measured appropriately, especially the ‘10km’ and ‘half marathon’ routes. ‘Interestingly’ several are those that are authorised by state associations.
  • As you are not aware, "sanction" does not means "certified". Length of a course has nothing to do with sanction. But you need both. So don't confused.
  • Kindly note that route measurement by car or motorbike may results in ~3-7% shorter than full distance.
  • Due to this, many results may not be considered in official purposes including the records and ranking lists.
  • This information is for those concerned with this.

Read more...

Results ASEAN University 2014 (Athletics)

>> December 17, 2014

Palembang, Indonesia, 15-18 Dec 2014 "17th ASEAN University Games 2014"
-first three at day 2 as follows;

MEN

800m (16)
1. Duong Van Thai IE 1:50.99
2. Elbren Neri PHI 1:52.60
3. Muhamad Hafis INA 1:52.82

3000m Steeplechase (16)
1. Ahmad Luth Hamizan MAS 9:46.73
-two participants; one DNF

Long Jump (16)
1. Supanara Sukhasvasti Na Ayudhaya THA 7.58
2. Janry Ubas PHI 7.30
3. Lukman Hakim Ramlan MAS 7.19

Discus Throw (16)
1. Muhammad Irfah Shamsuddin MAS 53.63
2. Narong Benjaroon THA 51.08
3. Sihombing Hardodi INA 45.45



WOMEN

800m
(16)
1. Do Thi Thao VIE 2:10.87
2. Lismawati Ilang INA 2:15.13

High Jump (16)
1. Pham Thi Diem VIE 1.86
2. Wanida Boonwan THA 1.80
3. Yap Sean Yee MAS 1.73

Javelin Throw (16)
1. Bui Thi Xuan VIE 51.21 / National Record
2. Nattha Nacharn THA 49.96
3. Evelyn Palabrica VIE 47.24

Results DAY 1 - DAY 3 - DAY 4 (because people like to copy and paste into their sites without a "link back" to this page, thus I decided to publish full results (only) in "Southeast Asian Athletics Annual 2014/15"

Compiled by Jad Adrian, ATFS Statistician
Link to this site: copy the URL and link to this site.

Read more...

Results Athletics ASEAN University Games Palembang 2014

>> December 15, 2014

Palembang, Indonesia, 1-18 Dec 2014 "17th ASEAN University Games"
-firs three at day 1 as follows;

MEN

100m (15) (wind: +2.4)
1. Iswandi INA 10.46w
2. Jonathan Nyepa MAS 10.54w
3. Mohamad Fadlin INA 10.60w
4. Calvin Kang Li Loong SIN 10.61w
5. Harith Ammar Mohd Sobri 10.62w
6. Bautista Clinton PHI 10.80w
7. Anousone Xaysa LAO 11.03w
8. Sharmin Nain BRU 11.35w

400m (15)
1. Mohamad Arif Zulhilmi Alet MAS 47.74
2. Quach Cong Lich VIE 47.96
3. Edi Ariansyah INA 48.78
4. Mohd Fairol Nazim MAS 48.92
5. Arif Rahman INA 49.07

10,000m (15)
1. Nguyen Van Lai VIE 32:52.22
2. Nurshodiq INA 33:03.76
3. Patrick MYA 34:16.99
4. Ramos Suares Augusto TLS 34:40.51

High Jump (15)
1. Navin Raj Subramaniam MAS 2.09
2. Kavee Alagan Anpalagan MAS 2.09
3. Rattaporn Kaewkampord THA 2.00
4. Ibrahim Guntur INA 1.85

Javelin Throw (15)
1. Hussadin Rodmanee THA 66.46
2. Abdul Hafiz INA 63.60
3. Kenny Gonzales PHI 60.87
4. Mitsavan Vonevjit LAO 55.45


WOMEN

100m (15) (wind: +1.8)
1. Vu Thi Huong VIE 11.61
2. Zaidatul Husniah Zulkifli MAS 11.62
3. Serafi Anelies Unani INA 12.00
4. Eloiza Luzon PHI 12.16
5. Niafatul Aini INA 12.19
6. Glaiza Salcedo PHI 12.41
7. Manivanh Chanthavong LAO 13.22
DNF Zaidatul Husna Zulkifli MAS

400m (15)
1. Quach Thi Lan VIE 53.35
2. Nurul Faizah Asma Mazlan MAS 57.05
3.  Sri Mayasari INA 57.50
4. Thi Mon Thi MYA 59.37
5. Nurulassikin Mohd Rasid MAS 59.86

5000m (15)
1. Nguyen Thi Phuong VIE 18:27.85
2. Lodkeo Inthakoumman LAO 18:42.87
3. Juventina Napoleao TLS 19:52.85
4. Sauksavanh Malivanh LAO 21:50.68

Long Jump (15)
1. Maria Natalia Londa INA 6.40 / 0.0
2. Thi Thu Thao VIE 6.29 / -1.3
3. Noor Amira Mohamad Nafiah MAS 6.29 / 0.0 (National Record)
4. Laenly Phoutthavong LAO 5.67 / 0.0
5. Sunisa Khotseemueang THA 5.33 / -2.7
6. Ahmad Lily Hartini MAS 5.14 / 0.0
7. Htet Hlaing MYA 4.77 / -0.8

Discus Throw (15)
1. Subenrat Insaeng THA 56.85 (National Record)
2. Yap Jeng Tzan MAS 44.39
3. Lee Shih Yan SIN 42.59
4. Gustiayu Tresna INA 41.22
5. Phonexai Paosavad LAO 39.31
6. Su Htar MYA 30.53


Compiled by Jad Adrian, ATFS Statistician

Link to this site: copy the URL and link to this site.

Read more...

Results Track and Field BIMP-EAGA Friendship Games 2014

>> December 09, 2014

Labuan, Malaysia, 7-8 Dec 2014  "8th BIMP-EAGA 2014"
-friendship games among regions/states of some parts or "focus areas" (for economy, tourism and investment) of Brunei - Indonesia - Malaysia - Philippines - (East ASEAN Growth Area)

-about 1,026 participants from 13 contingents (Brunei; Malaysia- Labuan, Sabah, Sarawak; Indonesia- Middle Sulawesi, South Sulawesi, South Kalimantan, East Kalimantan, West Kalimantan, Maluku, Papua; Philippines-Mindanao and Palawan) are set to grab a total of 67 golds (from lawn bowl, sepak takraw, futsal, beach volleyball, pencak silat, soccer, track and field, archery, badminton and golf) including over 35 in athletics during the 4-day event (7-10 Dec);

-inaugurated at General Santos City (the Philippines) in 1996, with the 2nd edition held at Kuching (Sarawak, Malaysia) in 1997; lost momentum for a few years but revived in 2003 when Puerto Princesa City (Palawan, Philippines) became the host; the 4th edition would be held at Kota Kinabalu (Sabah, Malaysia) in 2004, and these events continued to be hosted by different regions in every two years (except 2010); Makkasar (South Sulawesi, Indonesia) was the venue in 2006, Berakas (Brunei) in 2008, and the last or 7th edition was at General Santos City (Socsargen, Philippines) in 2012;

-selected results for athletics as follows (will be updated) ;

MEN

100m (07): Nixson Kennedy (Sarawak MAS) 10.70
?
Jhon Lot Roi Rerei (Papua INA) ??

200m (08): Dominukus Ndieken (Papua INA) 22.49
Lukman Jai (Sulawesi Selatan INA) 22.61
Nixson Kennedy (Sarawak MAS) 22.71

400m (07):  Nelson Keya (Papua INA) 49.06
Lukman Jai (Sulawesi Selatan INA) 49.75
Budi Ahmad Prayoga (Maluku INA) 50.19

800m (07): Fredy Pattiasina (Kalimantan INA) 1:57.54
Sonny Wagdos (Davao PHI) 1:58.06
Raymond Yew Ling Tung (Sabah MAS) 1:58.35

1500m (07):  Sonny Wagdos (Davao PHI) 4:05.35
Fredy Pattiasina (Kalimantan INA) 4:08.25
Raymond Yew Ling Tung (Sabah MAS) 4:10.51
Monce Picarima (Maluku INA) 4:13.26
Zainudin (Kalimantan Barat INA) 4:20.03

5000m (07):  Sonny Wagdos (Davao PHI) 16:25.99
Zainudin (Kalimantan Barat INA) 16:48.66

L J (07): Wira Aditya (Kalimantan Barat INA) 6.50

S P (07): Adenin Bolhan (BRU) 12.27
Andreson Rumangun (Papua INA) 11.80
Hasin Pajri (Sulawesi Selatan INA) 11.69

D T (07):  Adenin Bolhan (BRU) 39.31
Abdul Rahman Lee (Sarawak MAS) 37.78
Jeffrey Chan Wen Jie (Labuan MAS) 35.21
Chua Kwong Cheung (Sarawak MAS) 33.83
Anderson Rumangun (Papua INA) 33.80

J T (07):  Raphael Ausn (Sarawak MAS) 56.98
Acus Abadi Ndiken (Papua INA) 54.57
Elecius Ndiken (Papua INA) 53.70
Brinoth Alarick Larry (Sabah MAS) 49.98
Liaw Choon Fatt (BRU) 47.37

4x100m (07): Papua Team (INA) 42.39
Brunei Team (BRU) 43.36
Sabah Team (MAS) 43.56

4x400m (08): Papua Team (INA) (Dominikus Ndiken, Artaban Nunaki, Nelson Keya, Herman Bitibalyo) 3:23.72



WOMEN

1500m (07): Kesya Hattu (Maluku INA) 5:15.89
Jollymae Gabaisen (Davao PHI) 5:26.02
Norhalizah Mungkit (Sabah MAS) 5:27.62
Leong Sheo Yee (BRU) 5:30.09

T J (07): Teressa Frisca (Kalimantan Barat INA) 11.88
Liew See Iee (Sarawak MAS) 10.98
Michelle Pandian (Davao PHI) 10.97
Jatifah Gesikin (Sabah MAS) 10.91

S P (07):  Betty Hoong King Ching (Sarawak MAS) 11.72
Olivia Wong Xiao Jing (Sarawak MAS) 10.22
Denise Mary William (Labuan MAS) 10.18

D T (07):  Olivia Wong Xiao Jing (Sarawak MAS) 35.32
April Rose Guiang (Davao PHI) 31.03

4x400m (08): South Sulawesi (INA) 4:07.44


Papua's Dominikus Ndiken (left) after winning the men's 200m final 

Read more...

Full Results Athletics ASEAN Schools Games 2014

>> December 04, 2014

Marikina Philippines,  1-4 December 2014  "6th ASEAN School Games 2014"
-athletics results DAY 4
-results DAY 1 - DAY 2 - DAY 3

BOYS

3000m (04):  Le Quang Hoa VIE 9:55.62,  2. Devin Roy Vincent MAS 10:06.05,  3. Asif Rahman Jiyaudeen MAS 10:15.93,  4. Tan Chong Qin SIN 10:44.44,  5. Gilbert Rutaquio PHI 10:57.50,  6. Leroi Le Rong Zhu SIN 11:07.71

400mh (04) / 91cm:  Quek Lee Yong MAS 53.23,  2. Muhadir Muhamad INA 53.35,  3. Francis Medina PHI 54.09,  4. Muhamad Ammar Zakuan Zanuar MAS 56.21,  5. Rungarun Nuanbun THA 57.78,  6. Apriozoni INA 58.22

High Jump (04): Norshafiee Mohd Shah MAS 2.10,  2. Jonathan Tinggang Ngabang MAS 2.05,  3. Nattapong Kawemanee THA 2.00,  4. Keith Quilo PHI 1.80,  5. Alexis Soqueno PHI 1.80

Triple Jump (04):  Nik Fariezal Erman Nik Abd Hadi MAS 15.12/+0.8,  2. Martin Esteban PHI 15.09/+0.8,  3. Chakkrit Panthasa THA 14.93/-1.5,  4. Thai Xuan Tien VIE 14.75/-0.4,  5. Kirk Bacas PHI 14.12/-0.3,  6. Dylan Wong U Fai SIN 13.35/+0.4

Discus Throw (04)/ 1.5kg: Faris Hazim Jamaluddin MAS 50.76,  2. Athit Malasri THA 48.09,  3. Carlo Caong PHI 47.39,  4. Eric Yee Chun Wai SIN 46.20,  5. Caleb Hoe Ki Cheong SIN 40.20,  6. Ting Aik Hou MAS 36.91,  7. Bryan Pacheco PHI 35.58

4x400m (04):
1. Malaysia Team 3:15.96 (Badrul Hisyam Abdul Manap, Quek Lee Yong, Muhammad Azam Masri, Jonathan Nyepa)
2. Thailand Team 3:19.05 (Jaturong Chimruang, Kittiphoom Saenjinda, Chatchawin Phanphuk, Woranun Saechin)
3. Indonesia Team 3:22.49
(Hadi Nur Ikhsan, Novianto, Muhadir Muhamad, Aprizoni)
4. Philippine Team 3:23.98 (Jomar Udtohan, Francis Medina, Alexis Soqueno)
5. Singapore team 3:32.64 (Calvin Quek Jun Jie, Joshua Lim Yong Loon, Ow Yong Wei Bin, Jonathan Wong Shern Yang)


GIRLS

3000m (04):  Lo Thi Thanh VIE 10:36.83,  2. Yulianti Utari INA 10:43.34,  3. Suneeka Prichaprong THA 10:51.79,  4. Mea Gey Ninura PHI 10:55.92,  5. Jieanne Calis PHI 11:16.40,  6. Manissha Arokiasamy MAS 11:51.32,  7. Munirah Ha'Ali MAS 11:51.41,  8. Jillian See Shu Xin SIN 13:34.25

400mh (04) / 76cm: Supaporn Somsri THA 63.89,  2. Josefina Baloloy PHI 65.48,  3. Saidatul Izatti Suhaimi MAS 65.54,  4. Rama Januarti INA 65.85,  5. Indri Katrinal Ahu INA 69.53,  6. Gemalyn Pino PHI 70.62

Pole Vault (04):  Jelita Nara Idea INA 3.60,  2. Phakkhanat Wongsinphakdi THA 3.10,  =3. Emily Jean Obiena PHI 3.10,  =3. Chang An Zi SIN 3.10,  5. Puteri Nur Adillah Shik Azizir Rahman MAS 3.00,  6. Sarah Dequinan PHI 2.70

Discus Throw (04): Queenie Ting Kung Ni MAS 38.83,  2. Grace Wong Xiu Mei MAS 38.50,  3. Saowalak Bunjanthee THA 37.45,  4. Gita Nurulita Amin INA 35.49,  5. Areerat Intadis THA 34.01,  6. Dianne de Jesus PHI 33.17,  7. Aira Teodosio PHI 31.75,  8. Kek Jing Wen SIN 30.25

4x400m (04):
1. Malaysia Team 3:50.01 (Shereen Samson Vallabouy, Siti Nur Afiqah Abdul Razak, Saidatul Izatti Suhaimi, Faradilah Raznie)
2. Thailand Team 3:51.52 (Thanphimon Kaeodi, Supanich Poolkerd, Nawaporn Saekhow, Manrika Phonyiam)
3. Philippine Team 3:59.80
(Louielyn Pamaitan, Karen Janario, Feiza Jane Lenton, Angelica de  Josef)
4. Singapore Team 4:28.76
(Carys Hor Kar Yin, Thia Yiyi, Kugapriya Chandran, Ng Jia Yi)
DQ Vietnam Team (3:57.31)


Read more...

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP