Lalu Zohri clocks 10.25 (+1.1) at Jakarta Asian Games Invitation Tournament

>> February 11, 2018

Jakarta (Indonesia), 11-13 February 2018 "18th Asian Games Invitation Tournament"

-results summary as follows;

Men's 100m final (-0.3)
1. Vinoj Silva SRI 10.30
2. Lalu Zohri INA 10.32
3. Elakkiya Dasan IND 10.38
4. Yaspi Boby INA 10.48
5. I Dewa Made INA 10.53
6. Jonathan Nyepa MAS 10.53
7. Ng Ka Fung HKG 10.61

Men's 100m heats 
Lalu Zohri INA 10.25 (+1.1) - 17 years old !!
Vinoj Silva SRI 10.28
Elakkiya Dasan IND 10.31
Yaspi Boby INA 10.42
I Dewa Made INA 10.52
Jonathan Nyepa MAS 10.55
Ng Ka Fung HKG 10.52
Jomar Udtohan PHI 10.56
Haiqal Hanafi MAS 10.66
Nixson Kennedy MAS 10.68
Chen Chia Hsun TPE 10.75
Badrul Hisyam MAS 10.85

Men's 400m
Pattiya Mullewaththe SRI 46.83
Jithu Baby IND 46.88
Dilip Ruwan SRI 46.97
Kunhu Muhammed IND 46.98
Kalinga Kumarage SRI 47.67
Abdul Wafiy Roslan MAS 47.88

Men's 110m hurdles
1. Chan Chung Wang HKG 13.93
2. Yang Wei Ting TPE 13.99
3.Rayzam Shah MAS 14.01
4. Rio Maholtra INA 14.09

Men's high jump
1. Lee Hup Wei MAS 2.19
2. Hsiang Chun-Hsien TPE 2.15
3. Rizky Pratama INA 2.10

Men's javelin throw
1. Davinder Singh IND 75.87
2. Sampath Ranasinghe SRI 71.96
3. Sahil Silwal IND 68.12
4. Abd Hafiz INA 64.91

Women's 100m (+0.9)
1. Zaidatul Husniah Zulkifli MAS 11.82
2. Lam On Ki HKG 11.96
3. Yuliana INA 12.06
4. Lusiana Satriani INA 12.09
5. Tyas Murtiningsih INA 12.11

Women's 400m
1. Sonia Baishya IND 53.53
2. Nithya Shree IND 54.89

Women's 100m hurdles
1. Hsieh Hsi En TPE 13.78
2. Emilia Nova INA 14.16

Women's long jump
1. Maria Natalia Linda INA 6.43
2. Neena Varakil IND 6.42
3. Nayana James IND 6.16

Read more...

Results of SUKIPT Athletics 2018

>> February 09, 2018

Bangi, 6 - 9 February 2018 "4th SUKIPT Games"
-Sukan Institusi Pengajian Tinggi (Higher Learning Institution Games);
-With guests from Thailand (represents University/College e.g. Thammasat University)
-wind-reading not reported
-relay composition not reported;
-best results as follows:


MEN

100m (  7)
1. Muhammad Aqil Yasmin 10.78
2. Jonathan Nyepa 10.79
3. Muhammad Nazrul Naim Azman 10.83
4. Sakchai Laomool (THA) 10.90
5. Mohd Shahmimi Azmi 10.93
6. Harith Ammar Mohd Sobri 11.07
7. Tonga Jody Edmund 11.11

SF1 (  7)
1. Muhammad Aqil Yasmin 10.66
2. Sakchai Laomool (THA) 10.84
3. Harith Ammar Mohd Sobri 10.90
4. Cyrus Krishnan Perian 11.06
SF2 (  7)
1. Jonathan Nyepa 10.76
2.Muhammad Nazrul Naim Azman 10.86
3. Tonga Jody Edmund 11.03

Heat 7 (  6)
1. Muhammad Nazrul Naim Azman 10.96
Heat 8 (  6)
1. Muhammad Aqil Yasmin 10.86
2. Jonathan Nyepa 11.01

200m (  9)
1. Muhammad Aqil Yasmin  21.64 (& 21.96 as 1h1)
2. Shahrimien Saimoh 22.23
3. Mohd Shahmimi Azmi 22.24 (& 22.24 as 2h1)
4. Tonga Jody Edmund 22.25
5. Anchois Aron 22.43

400m (  7)
1. Aravinn Thevarr Gunasegaran 48.06
2. Kwong Kar Jun 48.34
3. Shahrimien Saimoh 48.58
4. Muhamad Azam Masri 49.31
5. Muhammad Zulhilmi Chek Azman 50.47
6. Mohamad Arif ZulhilmiAlet 50.51
7. Syed Fazeel Shah Syed Anwar Shah 50.77

800m (  7)
1. Asif Rahman Jiyaudeen 1:55.82
2. Putra Azrul Syazwan Azman 1:56.18
3. Muhammad Nabil Mohamad Nizar 2:00.72

1500m (  9)
1. Ahmad Luth Hamizan 4:09.28
2. Govinda Mogan 4:19.14
3. Muhammad Taufiq Mohd Kahar 4:23.23

5000m (  7)
1. Sivaneshwaran Gunasegaran 16:21.64
2. Soh Wai Ching 16:22.04
3. Vasanthan Balakrishnan 16:38.18

10000m (  9)
1. Sivaneshwaran Gunasegaran 34:02.95
2. Soh Wai Ching 34:06.84
3. Haithm Mukred Ghaleb 34:31.68
4. Mahathir Hyder Ali 35:06.67

3000m steeplechase (  8)
1. Ahmad Luth Hamizan 9:36.95
2. Waji Patuk @ Rahimin 11:02.31
3. Mohd Amirun Faiz Roslan 11:24.93

110m hurdles (  7)
1. Puanglamyai Apisit (THA) 14.69
2. Muhammad Hafiz Mohd Razali 15.14
3. Mohd Shafie Mukamad 15.36
4. Muhd Ajmal Aiman Mat Hasan 15.60
5. Alif Firdaus Omar 15.71
6. Muhamad Zarif Mazri 15.89

400m hurdles (  8)
1. Muhamad Firdaus Mazalan-II  54.42
2. Mohamad Farhan Hafsyam Zahid 55.22
3. Asyiff Zulkefli 57.23

Pole Vault (  9)
1. Muhammad Ashraf Abu 2.80
2. Muhamad Shahril Musa 2.70
3. Abdul Hakim Azhar 2.50

High Jump (  8)
1. Navin Raj Subramaniam 1.85
2. Yeoh Yee Jun 1.80
3. Azizul Arif Zulkaflee 1.75

Long Jump (  7)
1. Lukman Hakim Ramlan 7.55
2. Muhammad Azim Abdul Kefli 7.11
3. Chayanin Kaewveerasing (THA) 7.00
4. Nik Fariezal Erman Nik Ab Hadi 7.00
5. Jvan de Jvender Johwas 6.78
6. Muhamad Zul Azri Md Zain 6.75

Triple Jump (  9)
1. Lau Jit Sung 15.00
2. Nik Fariezal Erman Nik Ab Hadi 14.50
3. Wahiduzzaman Mohd Nor 13.92

Shot Put (  6)
1. Muhammad Aidil Taufek 14.38
2. Meveeqhen Ravi Chandran 13.67
3. Zulkifli Saidin 13.43
4. Muhammad Ikbal Kamaruddin 12.18

Discus Throw (  9)
1. Muhammad Ikbal Kamaruddin 40.73
2. Tang Zhi Min 38.953. Muhammad Najiy Ali 38.05

Javelin Throw (  8)
1. Muhammad Ashraf Abu 57.19
2. Tan Zhi Han 50.31
3. Muhammad Asraf Mohd Idris 50.07
4. Ng Yong Jie 49.88

10000m walk (  8)
1. Muhd Khairil Harith Harun 51:17.44
2. Mohamad Iqram Mohd Faizal 54:10.31
3. Muhammad Akmal Azlan 57:07.85

Decathlon (  7)
1. Muhammad Ediasyamin Ediasmizul 5663
(11.41 - 6.84 - 10.93 - 1.91 - 54.39 ; 16.19 - 28.46 - 2.80 - 41.48 - 5:49.49)
2. Azizul Arif Zulkaflee 4717
(11.94 - 6.71 - 8.25 - 1.79 - 55.20 ; 18.07 - 21.78 - 2.80 - 27.86 - 5:47.88)
3. Abdul Hakim Azhar 4008
(11.97 - 5.68 - 7.21 - 1.64 - 56.47 ; 20.34 - 22.69 - 2.60 - 27.25 - 5:51.49)

4x100m (  8)
1. Thammasat University Bangkok Team (THA) 41.00
2. Universiti Teknologi Mara Team 41.40
3. Universiti Putra Malaysia 41.43

4x400m (  9)
1. Universiti Putra Malaysia Team 3:17.58
2. Thammasat University Bangkok Team 3:20.89
3. Universiti Teknologi Mara Team 3:22.50


WOMEN

100m (  7)
1. Zaidatul Husniah Zulkifli 12.04
2. Sureewan Runan (THA) 12.39
3. Nor Ashikin Md Isa 13.23

200m (  9)
1. Fathin Faqihah Mohd Yusuf 25.75
2. Montita Sombutchai (THA) 25.94
3. Tanalaksiumy Mahenthiran Rayer 26.02

400m (  7)
1. Talee Ratchada (THA) 56.51
2. Kaeodi Thanphimon (THA) 56.56
3. Jutamas Khonkham (THA) 56.77
4. Fathin Faqihah Mohd Yusof 57.43
5. Tanalaksiumy Mahenthiran Rayer 59.10
6. Saidatul Izzati Suhaimi 59.72

800m (  7)
1. Teoh Kim Chyi 2:15.04
2. Hanisah Abdullah 2:38.47
3. Regine Fong Ruijing 2:41.53

1500m (  9)
1. Savinder Kaur Joginder Singh 4:50.27
2. Teoh KimChyi 4:51.50
3. Nik Norzilawatie Nik Wil 5:34.38

5000m (  6)
1. Teoh Kim Ling 20:11.14
2. Priyashankari Hari Sankar 21:45.60
3. Shantini Gunalan 21:49.42
4. Hanisah Abdullah 23:05.22

3000m steeplechase (  8)
1. Teoh Kim Ling 12:35.52
2. Yoghaneeswary Muniandy 15:47.03
3. Emilyn Teoh Mei Yeen 19:08.68

100m hurdles (  7)
1. Arisara Darurat (THA) 15.27
2. Tham Yin Yin 15.48
3. Nur Syafiqah Anis Abu Bakar 15.75
4. Norhazwani Abdul Haris 16.14

400m hurdles (  8)
1. Saidatul Izzati Suhaimi 66.50 (& 67.98 as 1h1)
2. Warirat Pradubphet (THA) 58.77
3. Norhazwani Abdul Haris 69.34
4. Joeyne Ong Zu Ying 70.23
5. Ku Nur Wahida Ku Zamree 70.85

High Jump (  6)
1. Norliyana Kamaruddin 1.65
2. Chia Lee Mei 1.55
3. Nurizah Abdullah 1.45

Pole Vault (  9)
1. Chuah Yu Tian 2.50
2. Khairunadiah Mohamed Khr 1.91

Long Jump (  6)
1. Kirthana Ramasamy 5.52
2. Ji Fedalliah Claritta Jaimin 5.34
3. Sunisa Sangthong (THA) 5.11

Triple Jump (  8)
1. Kirtahna Ramasamy 12.15
2. Sunisa Sangthong (THA)  11.30
3. Nurin Nazirah Mohd Shukor 11.02

Shot Put (  8)
1. Bibi Nuraishah Ishak 11.85
2. Siti Nor Ainn Patriee 11.64
3. Nurul Syafiqah Haimi 11.36
4. Wong Sin Yuan 10.77
5. Choo Kang Ni 10.68

Discus Throw (  9)
1. Choo Kang Ni 44.68
2. Siti Nor Ainn Patriee 35.91
3. Nur Atiqah Muhd Hanizam 35.76
4. Nur Amalina Ibrahim 30.14
5. Bibi Nuraishah Ishak 29.94
6. Farn Mei Nie 28.05

Javelin Throw (  7)
1. Fatin Shahiera Che Rahim 37.80
2. Nurul Izzah Mohamad 33.44
3. Ji Fedalliah Claritta Jaimin 31.83

5000m  walk (  7)
1. Elena Goh Ling Yin 27:29.38
2. Pua Ling En 29:08.84
3. Laura Tan May Chern 29:58.29
4. Joan Itom 31:54.78

Heptathlon (  8)
1. Norliyana Kamaruddin 4595
(15.93 - 1.71 - 10.90 - 27.59 ; 5.43 -33.13 -  2.43.22)
2. Warirat Pradubphet (THA) 3473
(17.62 - 1.41 - 7.86 - 27.46 ; 4.91 - 22.40 - 2:47.62)
3. Khairunadiah Mohamed Khir 3385
(15.75 - 1.47 - 9.90 27.11 ; 4.85 - 20.97 - DNF)
4. Siti Nurathirah Mohd Razi 2863
(17.98 - 1.47 - 7.86 - 28.40 ; 4.79 - 0.00 - 3:08.46)
5. Tan Wei Rou 2714
(18.12 - 1.32 - 5.80 - 29.25 ; 4.61 - 8.89 - 2:49.21)
6. Yeoh Sock Hooi 2270
(20.86 - 1.26 - 6.94 - 30.42 ; 4.42 - 21.74 - 3:27.42)

4x100m (  8)
1. Thammasat Univerity Bangkok Team (THA) 47.64
2. Suratthani Rajabhat University Team (THA) 47.83
3. Universiti Putra Malaysia Team 48.72

4x400m (  9)
1. Suratthani Rajabhat University Team (THA) 3:54.17
2. Thammasat University Bangkok Team (THA) 4:00.47
3. Politeknik Malaysia Team 4:11.90

Read more...

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

ARCHIVES

Copyright © 2009-2014, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP