Results MSSM Track and Field Championships 2018

>> April 24, 2018

Shah Alam, 23-27 April 2018 " Malaysian Schools Track and Field Championships 2018"
-first three and best results during day 1

MALE

Under 18 (16-18 years old)

100m (23)
1. Muhammad Fakhrul Abdul Aziz PEN 10.62 (10.86 as 1h4)
2. Muhammad Din Norbik SAB 10.74 (10.99 as 1h1)
3. Mohammad Haiqal Abdul Rahman JOH 10.90
4. Muhammad Syazul Adli PEN 10.92
5. Edward Adau Perit SAR 10.93
6. Muhammad Ishan Wan Hasimi SAR 10.95
7. Farris Danial Azhan KEL 11.01
8. Muhmmad Shafie Azmi JOH 11.04

800m (23)
1. Wan Muhammad Fazri Wan Zahari KEL 1:57.82
2. Avinashwer Austin Murugan SEL 1:59.72
3. Deveesshraja Sathiamoorthy SEL 2:00.35

Long Jump (23)
1. Muhammad Sunik Muslimin SAB 7.06
2. Muhammad Zahrul Iskandar Hairulnizam JOH 6.90
3. Mohamed Haeeqal Mohamed Sanee PTJ 6.82
4. Premananthan Dorai Manickam PRK 6.67

Javelin Throw (23)
1. Nur Azmi Misri JOH 55.37
2. Pethius Jadam SAR 53.54
3. Randi Yantalu SAB 51.97
4. Kenji Lim Chuan Chyi JOH 51.31

Under 15 (13-15 years)

100m (23)
1. Muhammad Azeem Mohd Fahmi 10.78 GR (10.87 as 1h1) *14 years old!
2. Haarish Vinrajan SEL 11.03
3. Edwin Eric Latok SAR 11.13
4. Mohammad Farid Iqwan Endjon SAB 11.13
5. Muhammad Idham Rosli KUL 11.13
6. Audray Macshaquille Hillary Jugah SAR 11.19
7. Muhammad Aniq Aqil Md Ramli SEL 11.21

800m (23)
1. Mohamad Azri Pirasa SAB 2:03.08
2. Nigel Ng Kar Kean SEL 2:03.61
3. Siddaar Ragavan NSE 2:06.17

Under 12 (12 years and under)

100m (23)
1. Mohammad Fitri Haeuser SAB 12.28
2. Mohammad Nizam Marzuki SAB 12.29
3. Ahmad Darbi Noor Risham SEL 12.36

Shot Put (23)
1. Liew Chuan Yang PRK 13.45
2. Muhammad Irsyad Irzalhaziq Matali SAR 13.05
3. Chieu Hock Kiong SAR 12.93


FEMALE

Under 18 (16-18 years old)

100m (23)
1. Siti Norzullaika Ramli TER 12.41
2. Darshini Murugan PAH 12.62
3. Nur Aini Qurratul Ain Mohd Kamarul Azuan PRK 12.74
4. Feova Lim Yi Fei SAB 12.75
5. Myranda Shafieka Natasha Abdul Rahim TER 12.77
6. Nur Shafieka Natasha Abdul Rahim TER 12.87
7. Ruby Lee Jia Lu SAR 12.89
+ Ikma Syaffiera Duris SAB 12.66 as 1h3

800m (23)
1. Padhmaloshini Jayaseelan JOH 2:20.31
2. Siti Aina Saudah Alias TER 2:22.20
3. Nur Jannah Zainuddin KED 2:25.87
4. Chua Shi Ying KUL 2:30.40
5. Britanny Isabelle Boilis SAB 2:32.05

Triple Jump (23)
1. Mahira Hanis Ishak JOH 12.19
2. Nurhaziqah Izzati Zana SAR 11.77
3. Nur Anis Athirah Mohamad Asmadi KEL 11.46
4. Zawil I'ffah Kasturi KED 11.41
5. Liz Steffenie Mawos SAB 11.19
6. Nur Syuhadah Junaidi SAB 11.12
7. Najwa Asyilah Noralizam NSE 11.11

Discus Throw (23)
1. Nani Sahirah Maryata PAH 39.67
2. Grace Wong Xiu Mei SAR 38.65
3. Nur Ain Nul Hazieqah Rizal JOH 35.05
4. Nobenecka Pinalus SAB 34.00
5. Nurul Aqidah Jaafar TER 33.52
6. Nurrul Ainin Syauqina Mohd Nor Azahar PAH 32.12
7. Nor Syazwani Rosman JOH 31.37
8. Hong Hui Xin NSE 31.15

Javelin Throw (23)
1. Siti Aminah Abdul Hadi JOH 40.96
2. Nurul Emilia Abdul Razi SEL 37.88
3. Olivia Da Onidian Jainis SAB 36.89

Under 15 (13-15 years old)

100m (23)
1. Fatin Ilyana Mat Nayan KED 12.47
2. Nurul Aliah Maisarah Nor Azmi JOH 12.65
3. Nurul Wardatul Huwaida Mohd Hamka TER 12.71
4. Nurul isma Osman Rani MEL 12.75
5. Rabiatul Yusra Adenan KED 12.81
6. Sharifah Amesha Syed Yazid JOH 12.82
7. Nurul Alyssa Azman TER 12.87

800m (23)
1. Hong Xyan PEN 2:24.45
2. Chloe Loh Sze Ern PEN 2:25.89
3. Nor Ainaa Balqis Hashim KEL 2:26.91 (2:28.08 1h1)
4. Shankai Vijayakumar SEL 2:26.97
5. Taarini Chandamohan SEL 2:28.99
6. Lavinyah Mathavan NSE 2:29.19
7. Hizillawanty Jamain SAB 2:32.02 (2:29.88 as 1h2)
+ Teh Ren Qi MAL 2:27.81 as 2h1
+ Hong Xyan PEN 230.60 as 3h2

High Jump (23)
1. Amni Mohammad Naqib KED 1.57
2. Melissa Choong En Xuan PEN 1.57
3. Liew Mei Jun SEL 1.53

Triple Jump (23)
1. Ghayathree Munusamy PRK 10.92
2. Nurul Nazifah Abd Wahab KEL10.71
3. Tiu Jia Xuan JOH 10.64

Shot Put (23)
1. Celine Khoo Wei Eng SAR 11.89
2. Rozimah Khoo Wei Eng PAH 11.55
3. Vannesaryiu Kasim SAR 11.48

3000m Walk (23)
1. Angie Ng Xuan Ying JOH 16:29.10
2. Ummu Fatin Najihah Zahidi PRK 16:54.71
3. Nursha Aina Balqis Mohd Shafie KEL 17:11.31

Under 12 (12 years and under)

100m (23)
1. Farah Suffiya Mat Nayan 13.27
2. Elizabeth Tipong Peter Ali SAR 13.36
3. Nur Izzati Roslan TER 13.58

Read more...

Husniah Clocked 11.64s for Commonwealth Semifinal in sprints

>> April 08, 2018

The 2018 Commonwealth Games in Gold Coast saw a historic performance by Malaysian sprinter Zaidatul Husniah Zulkifli.

The 25-yer-old sprinter became the first Malaysian to qualify into the semifinal of sprint events after G.Shanti in 1998, and also third ever after the first one in 1966 by M.Jegathesan from the 220 yards event.

In the preliminary round, she has posted a good time of 11.64s (-0.2) to qualify for the semifinal. She ranked 3rd out of 8 of her heats. She came close to her personalbest of 11.61s.

The race was won by Jamaica's Natasha Morrison in 11.36, followed by Shenel Crooke of St Kitts and Nevis in second in 11.62.
Zaidatul Husniah enters Commonwealth semifinals

SEMIFINALS

In the semifinals, she retained her quick reaction out of the blocks (i.e. 0.15 in both round 1 and semifinals), but it was not sufficient to take the field, led by Jamaica's Christina William who ran 11.22s (+0.4) to win the heat 3.

The two-time SEA Games medalist ranked in 7th out of 8 with a time of 11.84s.

Results (+0.4)
1. Christina Williams (JAM) 11.22
2. Reyare Thomas (TTO) 11.36
3. Halutie Hor (GHA) 11.46
4. Joy Udo-Gabriel (NGR) 11.53
5. Corinne Humphreys (ENG) 11.66
6. Ramona Papaioannou (CYP) 11.67
7. Zaidatul Husniah Zulkifli (MAS) 11.84
8. Scovia Ayikoru (UGA) 11.99

Read more...

Khairul Hafiz Jantan 10.50s Commonwealth Games

With a lifetime best of 10.18s, and seasonal best of 10.34s, Khairul Hafiz Jantan would not have any problem to make into the semifinal of the men's 100m.

However, the SEA Games champion did not qualify for semifinal after being eliminated in the preliminary round. He ranked 4th out of 8 in his heat 9 with a time of 10.50s (-0.1). He placed 27th out of 67 participants.

It appears that he was disturbed by the previous technical warning, and unable to execute the first steps as he normally he did. Furthermore, it seemed like he was “given up” in the last 15m. "I could not focus," was his immediate response.

In the 2017 SEA Games, he grabbed gold medal in the 100m (10.38s). Prior to that, he was a huge favorite to win the Asian championship after clocking the best time in his semifinal race (10.24s), but he later disqualified in the finals from a technical mistake, which indicated he did a false start.

RESULTS

Heat 9 (-0.1)
1. Trae William (AUS) 10.28
2. Mark Otieneo (KEN) 10.35
3. Sibusiso Matsenjwa (SWZ) 10.40
4. Khairul Hafiz Jantan (MAS) 10.50

Five fastest men into Semifinals
Yohan Blake (JAM) 10.15
Enoch Olaoluwa (NGR) 10.19
Seye Obunlewe (NGR) 10.20
Akani Simbine (RSA) 10.21
Henricho Bruintjies (RSA) 10.23

The line up of men's 100m heat 9
Khairul Hafiz at the moments before his heat race
Photofinish of men's 100m Heat 9

Read more...

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP