Khairul Hafiz Becomes Asian Junior Champion

>> June 04, 2016

Malaysia's Khairul Hafiz Jantan clinched the gold medal of century dash and became the fastest man of the 17th ASIAN Junior Championships at Ho Chi Minh (4 June).

Despite running on wet track surface from the heavy rain, he was able to set a new personal best time of 10.36, defeated athletes who have ran faster than him including Saudia Arabia's Abdullah Akbar whose best time is 10.04 from the recent Mt SAC Relays in Walnut, USA that is currently number 1 or the fastest on the World and Asian junior rankings.


The 17-year-old World Youths representative recorded the fastest time over the semifinal races with 10.44, that was 0.03 off from his previous personal record from the Philippine national games at Pasig in March this year.

Japan's Ippei Takeda and Kenta Oshima finished in second and 4th with 10.41 and 10.50, respectively, while the pre-race favorite and Asian Junior record holder Abdullah Abkar third in 10.45.

Malaysia's Badrul Hisyam Abdul Manap whose best record is 10.34 came 5th in 10.54.

Shortly, Khairul (anchor) and Badrul teamed up with Asnawi Hashim (1st runner) and Haiqal Hanafi (3rd runner) to win the 4x100m heats with a fast time of 39.94 ahead of Chinese Taipei (40.05) in second. This is the team's only second fastest time after the 39.86 national junior record they set last year during ASEAN Schools.

Both Khairul and Badrul and also Asnawi and Haiqal are based in Bandar Penawar under the supervision of sprint coach Poad Kassim.

Khairul (and Badrul) will take part the 200m in the following day and is expected to run sub 21s, and possibly breaking the 48-year-old national record (20.92) held from M.Jegathesan from the 1968 Olympics. His fastest time over 200m, 21.14 was also recorded during the Philippine nationals, where he ran against a strong wind of -1.4m/s.

For a record, his achievement gives the country the first Asian Junior gold medal for men's category in the 30 years history of the U20 event.

In the previous edition (2014), Siti Nur Afiqah won the women's 400m final, the first gold since the very first one won by a Malaysian in 2004 by Siti Fauziah Razak in women's 200m.

Results 

Latest World and Asian continental rankings of U20 men's 100m

2016 WORLD U20 Ranking lists (at 4 Jun)
10.04 Abdullah Akbar (KSA)
10.16 Nigel Ellis (JAM)
10.17 Noah Lyles (USA)
10.19 Retshidisitswe Mlenga (RSA)
10.20 Brian Kasinda (ZIM)
10.21 Tlotliso Gift Leotlela (RSA)
10.22 Abdul Hakim Sani Brown (JPN)
10.24 Lehlogonolo Septokele (RSA)
10.24 Filippo Tortu (ITA)
10.25 Jhevaug Matherson (JAM)
10.25 Raheem Chambers (JAM)

2016 ASIAN U20 Ranking lists (at 4 Jun)
10.04 Abdullah Akbar (KSA)
10.22 Abdul Hakim Sani Brown (JPN)
10.27 Ippei Takeda (JPN)
10.34 Badrul Hisyam Abdul Manap (MAS)
10.36 Khairul Hafiz Jantan (MAS)

Results comparison of U20 men's 100m

IAAF WORLD Junior Championships
10.21 Kendal Williams (USA) - 18y
10.28 Trayvon Bromell (USA) - 19y
10.34 Yoshihide Kiryu (JPN) - 18y

ASIAN Championships
10.36 Khairul Hafiz Jantan (MAS) - 17y

AFRICAN Championships
10.44 Divine Oduduru (NGR) - 18y

OCEANIA Championships
10.65 Nicholas Bate (AUS) - 19y

EUROPEAN Championships
10.36 Ojie Edoburun (GBR) - 19y

SOUTH AMERICAN Championships
10.29 Vitor Hugo dos Santos (BRA) - 19y

PAN AMERICAN Championships
10.17 Reynier Mena (CUB) - 18y

*Data from latest edition of each championship, with the age of athlete when he won the title.
*The 2016 WORLD U20 Championships will take place in Bydgoszcz, Poland on 19-24 July.

Read more...

Results ASIAN Juniors Athletics Championships 2016

>> June 03, 2016

Ho Chi Minh, 3 - 6 June 2016 "17th ASIAN Junior Athletics Championships"
-manual-timing used for men's 100m heats;
-best and selected results as follows;

MEN

100m (w?) (  4)
1. Khairul Hafiz Jantan MAS/220798  10.36
2. Ippei Takeda JPN/130397  10.41
3. Abdullah Abkar Mohammed KSA/010197  10.45
4. Kenta Oshima JPN/030997  10.50
5. Badrul Hisyam Abdul Manap MAS/020197  10.54
6. Herry Wong HKG/180998  10.73
7. Vladislav Grigiryev KAZ/100197  10.73
8. Shen Yu Shen TPE/180297  10.74

Semifinals (  3)
Heat 1 (?)
1. Ippei Takeda JPN/130397  10.61
2. Abdullah Abkar Mohammed KSA/010197  10.63
3. Badrul Hisyam Abdul Manap MAS/020197  10.69
4. Lee Gyu-Hyeong KOR/020497  10.91
5. Luo Wenyi CHN/140498  11.05

Heat 2 (?)
1. Khairul Hafiz Jantan MAS/220798  10.44
2. Kenta Oshima JPN/030997  10.54
3. Shen Yu Shen TPE/180297  10.73
4. Vladislav Grigiryev KAZ/100197  10.80
5. Herry Wong HKG/180998  10.86
6. Meshaal Almutiri KUW/160397  10.97

Heats (  3)
Heat 1 (-1.1)
1. Abdullah Abkar Mohammed KSA/010197  10.3h
2. Vladislav Grigoryev KAZ/100197  10.6h
3. Arosha Gamage SRI/290697  10.6h

Heat 2 (-2.4)
1. Khairul Hafiz Jantan MAS/220798  10.3h
2. Lee Gyu-Hyeong KOR/020497  10.9h
3. Woranun Saechin THA/050497  10.90h

Heat 3 (-0.8)
1. Badrul Hisyam Abdul Manap MAS/020197  10.2h
2. Ippei Takeda JPN/130397  10.3h
3. Harry Wong HKG/180998  10.8h
4. Pipat Nupuang THA/210298  10.9h

Heat 4 (nwi)
1. Kenta Oshima JPN/030997  10.2h
2. Meshaal Almutairi KUW/160397  10.5h
3. Shen Yu Sen TPE/180298  10.6h
4. Ahmed Mabruk Majrashi KSA/251197  10.7h

200m (+0.5) (  5)
1. Yang Chun Han TPE/xxxx97  20.73
2. Khairul Hafiz Jantan MAS/220798  21.15
3. Wataru Inuzuka JPN/080797  21.16
4. Meshaal Almutairi KUW/160397  21.24
5. Vladislav Grigoryev KAZ/100197  21.37
6. Ahmed Saleh Mahda KSA/140499  21.51
7. Lee Gyu-Hyeong KOR/020497  21.90
8. Jaloliddin Khamrokulov UZB/060598  21.99

Semifinals (  5)
Heat 1 (-1.5)
1. Yang Chun Han TPE/xxxx97  21.08
2. Wataru Inuzuka JPN/080797  21.38
3. Ahmed Saleh Mahda KSA/140499  21.84
4. Lin Qibang CHN/140197  21.84
5. Muhd Haiqal Hanafi MAS//290499  21.85

Heat 2 (0.0)
1. Khairul Hafiz Jantan MAS/220798  21.01
2. Vladislav Grigoryev KAZ/100197  21.12
3. Meshaal Almutairi KUW/160397  21.42
4. Lee Gyu-Hyeong KOR/020497  21.63
5. Jaloliddin Khamrokulov UZB/060598  21.85

Heats (  5)
Heat 1 (-0.2)
1. Ahmed Saleh Mahda KSA/140499  21.57

Heat 2 (-0.3)
1. Vladislav Grigoryev KAZ/100197  21.08
2. Muhd Haiqal Hanafi MAS//290499  21.57

Heat 3 (+2.2)
1. Yang Chun Han TPE/xxxx97 20.81w
2. Meshaal Almutairi KUW/160397  21.66w

Heat 4 (nwi)
1. Khairul Hafiz Jantan MAS/220798  21.39
2. Abdullah Abkar Mohammed KSA/010197  21.71

400m (  5)
1. Mizuki Obuchi JPN/190297  47.52
2. Taha Hussein Yaseen IRQ/010198  47.55
3. Abdallah Souleyman KSA/010198  47.83
4. Vitsanu Phosri THA/250598  47.84
5. Malik Pankaj IND/030798  47.85
6. Sabir Said Essa KSA/270498  49.63

Heats (  4)
Heat 1
1. Abdallah Souleyman KSA/010198  47.86
2. Nattapong Kongkraphan THA/290598  48.14

Heat 2
1. Vitsanu Phosri THA/250598  48.39
2. Chang Chia Sheng TPE/081197  48.87

Heat 3
1. Mizuki Obuchi JPN/190297  48.14
2. Sabir Said Essa KSA/270498  48.48

Heat 4
1. Taha Hussein Yaseen IRQ/010198  48.50

800m (  6)
1. Jacob Amoj IND/020598  1:51.82
2. Idriss Youssouf QAT/010197  1:52.28
3. Mohamed Raheem Albzaznah IRQ/010999  1:52.78
4. Beant Singh IND/100199  1:53.16
5. Asif Rahman Jiyaudeen MAS/310898  1:53.70

1500m (  4)
1. Saroj Ajay IND/xxxx97  3:57.55
2. Idriss Youssouf QAT/xxxx97  3:58.28
3. Ata Assadizakalaki IRN/051197  4:03.37

5000m (  3)
1. Takato Suzuki JPN/230797  14:16.42
2. Akira Aizawa JPN/180797  14:32.08
3. Gavit Murlikumar IND/010897  14:49.41
4. Tadvi Kisan Narshi IND/100198  14:52.15
5. Le Trung Duc VIE/061098  15:22.16

10000m (  6)
1. Sota Watanabe JPN/080398  31:23.93
2. Pal Abhishek IND/150797  31:24.06
3. Tadvi Kisan Narshi IND/100198  32:07.12

3000m Sc (  5)
1. Muhand Khamis Saifeldin QAT/130199  9:26.79
2. Le Trung Duc VIE/061098  9:27.40
3. Le Quang Hoa VIE/100397  9:31.86
4. Tsubasa Komuro JPN/270797 9:41.71

110m Hurdles (-1.2) (  5)
1. Mohd Rizzua Haizad Muhammad MAS/290397  14.00
2. Poulose Maymon IND/010597  14.02
3. Tao Zhang CHN/300997  14.05
4. Apisit Puanglamyai THA/310598  14.11
5. Cheung Wang Funf HKG/210197  14.12
6. Akila Gamage SRI/170297  14.20

400m Hurdles (  6)
1. Yoshiro Watanabe JPN/070197  50.86
2. Feng Zhiqiang CHN/140498  51.49
3. Kim Hyun Bin KOR/141198  52.55
4. Quek Lee Yong MAS/210798  53.53

High Jump (  5)
1. Keitaro JPN/021097  2.16
2. Muhammad Syazwan Ahmad MAS/200698  2.14
3. Hussein Al-Ibraheemi IRQ 2.14
4. Roshan Ranatungage SRI/100598  2.10

Pole Vault (  3)
1. Abdulwahid Muntadher Falih IRQ/020198  5.25
2. Amsang Patsapong THA/021097  5.20
3. Alateej Ali Mohsin IRQ/140397  5.10
4. Takuma Ochiai JPN/310897  5.10
5. Hussain Asim Alhizam KSA/040198  5.00
6. Cai JinHao CHN/281097  5.00

Long Jump (  4)
1. Zhong Peifeng CHN/030397  7.84
2. Nomura Tomoya JPN/180397  7.75
3. Adachi Kazuma JPN/161097  7.73
4. Shreshan Liyanapedige SRI/070697  7.60
5. Lin Tzu Chi TPE/031197  7.46

Triple Jump (  6)
1. Sung Jin Suok KOR/020197  16.19/-0.2
2. Liu Mingxuan CHN/160597  16.05/+0.6
3. Kumar Sonu IND/210199  15.99/0.0
4. Shreshan Liyanapedige SRI/070697  15.98/+0.1
5. Chakkrit Panthasa THA/090198  15.69/-1.0

Shot Put (6kg) (  4)
1. Shinichi Yukinaga JPN/100497  18.41
2. Amin Lotfollahidehkharghani IRN/020197  17.57
3. Mahdi Rostamimoghaddamlotfabad IRN/250397  17.53
4. Bhalothia Ashish IND/111199  17.38
5. Zhang Xinyuan CHN/060599  17.12
6. Lin Che Shen TPE/220198  17.03

Discus Throw (1.75kg) (  5)
1. Moaaz Mohd Ibrahim QAT/080299  60.49
2. Yume Ando JPN/030297  58.80
3. Shinichi Yukinaga JPN/100497  54.79
4. Sajjad Zare IRN/100198  51.18

Hammer Throw (6kg) (  4)
1. Jakhar Ashish IND/050199  69.00
2. Hussein Thamer Al-Bayati IRQ/240297  65.71
3. Jalolkhon Tillavoldikhujaev UZB/030697  63.77
4. Akbar Tanahmadi IRN/291097  59.13
5.  Lu Yuxuan CHN/280800  57.32

Javelin Throw (  6)
1. Junya Sado JPN/170197  77.97
2. Chopra Niraj IND/241297  77.60
3. Arshad Nadeem PAK/020197  73.40
4. Yadav Gaurav IND/121097  69.61
5. Atsushi Kawano JPN/060197  68.24

4x100m (  5)
1. Chinese Taipei Team 39.75
2. Malaysia Team 39.91
3. Thailand Team 40.36

4x400m (  6)
1. Thailand Team 3:11.59
2. India Team 3:12.12
3. Saudi Arabia Team 3:12.37


WOMEN

100m (w?) (  4)
1. Liu Qun CHN/230897  11.84
2. Chan Pui Kei HKG/240300  11.85
3. On-Uma Chatta THA/270397  11.88
4. Le Tu Ching VIE/040797  11.90
5. Parichat Charoensuk THA/160498  11.95
6. Mazoon Al Alawi OMA/041197  12.04
7. Leung Kwan Yi HKG/160900  12.04
8. Loi Im Lan MAC/060298  12.17

Heats (  3)
Heat 1 (-1.6)
1. On-Uma Chatta THA/270397  12.14
2. Leung Kwan Yi HKG/160900  12.25
3. Noor Eewan Syafiqah Mohd Sabri MAS/100397  12.28
4. Mariya Novossadova KAZ/290797  12.44

Heat 2 (+0.7)
1. Liu Qun CHN/230897  11.97
2. Parichat Charoensuk THA/160498  12.12
3. Loi Im Lan MAC/060298  12.23

Heat 3 (-0.3)
1. Le Tu Ching VIE/040797  11.98
2. Chan Pui Kei HKG/240300  12.04
3. Mazoon Al Alawi OMA/041197  12.21
4. Azreen Nabila Alias MAS/290600  12.40

200m (+1.5 (  6)
1. Le Tu Chinh VIE/040797  23.94
2. Supanich Poolkerd THA/2811197  24.41
3. Noor Eewan Mohd Sabri MAS/100397  24.50
4. Shereen Samson Valabouy MAS/100798  24.73
5. Kugapriya Chandran SIN/240298  24.95
6. Lyubov Ushakova KAZ/200997  25.07

400m (  4)
1. Matthew Jisna IND/070199  53.85
2. Huang Guifen CHN/200897  54.92
3. Haruko Ishzuka JPN/020697  55.40
4. Yuna Iwata JPN/171097  55.41
5. Liang Nuo CHN/210699  56.59

Heats (  3)
Heat 1
1. Huang Guifen CHN/200897  54.72
2. Yuna Iwata JPN/171097  55.56
3. Thadiyan Sidhique IND/030997  55.78
4. Liang Nuo CHN/210699  55.88

Heat 2
1. Haruko Ishzuka JPN/020697  55.52
2. Omaya Muthumala SRI/191097  56.71
3. Can Thi Thuy VIE/010698  57.17

Heat 3
1. Matthew Jisna IND/070199  54.96
2. Shereen Samson Vallbouy MAS/100798  56.06
3. Nguyen Thi Hang VIE/160197  56.47
4. Gusti Ayu Ningsih INA/310398  57.12

800m (   6)
1. Das Lili IND/180398  2:06.64
2. Airi Ikezaki JPN/220698  2:07.21
3. Arina Kleshchukova KRG/180298  2:07.56
4. Tran Thi Tham VIE/251297  2:07.90
5. Savinder Kaur Joginder Singh MAS/190697  2:11.95

1500m ( 4)
1. Das Lili IND/180398  4:29.50
2, Mina Ueda JPN/210297  4:30.76
3. Bains Harmilin Kaur IND/230798  4:33.02 !
4. Pak Jin Hyang KOR/300597  4:33.02 !

3000m (  6)
1. Nana Kuraoka JPN/130997  9:31.46
2. Pak Jin Hyang KOR/300597  9:50.72
3. Choe Hyon Ju KOR/070197  10:01.94
4. Nelia Martins TLS/090798  10:58.03

3000m Sc (  5)
1. Chika Mukai JPN/260298  10:21.04
2. Ro Hyo Gyong KOR/090199  10:31.02
3. Ju Ok Byol KOR/200597  10:41.91
4. Tian Wanhua CHN/240299  10:47.40

100m Hurdles (-1.2) (  5)
1. Yumi Tanaka JPN/151298  13.75
2. Jiaru Yu CHN/170299  13.79
3. Cheng Tang Hsiu TPE/301197  13.97
4. Lin Shih Ting TPE/130599  14.11

400m Hurdles (  6)
1. Haruko Ishizuka JPN/020697  57.91
2. Khuat Phuong Anh VIE/111297  59.78
3. Lin Yu Chieh TPE/081298  60.02
4. Wang Chen CHN/260299  60.47
5, Mizuki Murakami JPN/190598  60.60

Pole Vault (  5)
1. Chen Qiaoling CHN/221199 4.15
2. Misaki Morota JPN/061098  3.80
3. Wu Chia Ju TPE/171299 3.60
4. Idea Jelita Nara INA/300797  3.50
5. Khammun Suttikan THA/111299 3.35
6. Emily Jean Obiena PHI/280298  3.20

High Jump (  4)
1. Chai Yanbo CHN/240197  1.74
2. Nadezhda Dubovitskaya KAZ/120398  1.74
3. Tsai Ching Jung TPE/170100  1.71
4. Wong Yuennam HKG/010299  1.71
5. Lee Ching Ching TPE/080397  1.71

Long Jump (  3)
1. Nguyen Thi Truc Mai VIE/200397  6.34
2. Parinya Chuaimaroeng THA/161297   6.28
3. Yao Jiayu CHN/080298  6.04
4. Chan Ka Sin CHN/250497  5.94
5. Anna Gorodkova KAZ/070497  5.90
6. Lee Hui-Jin KOR/251198  5.88
7. Huang Shih Han TPE/121197  5.86
8. Kirthana Ramasamy MAS/200197  5.81

Triple Jump (  5)
1. Kirthana Ramasamy MAS/200197   13.20/0.0
2. Mariya Ovchnnikova KAZ/191098   13.19+0.8
3. Anna Gorodkova KAZ/070497  12.97/+0.3
4. Vu Thi Mong Mo VIE/030397  12.93/+1.2
5. Chai Yuyue CHN/201099  12.79/+0.8

Shot Put (4kg) (  3)
1. Kori Nanaka JPN/020597  15.89
2. Dong Yu CHN/200198  14.23
3. Liu Ziyue CHN/190199  14.22
4. Lee Yu-Ri KOR/150598  13.95

Discus Throw (  6)
1. Huanhuan Yang CHN/030100  51.47
2. Nanaka Kori JPN/020597  48.04
3. Zhou Zixuan CHN/270397  46.57
4. Nguyen Thi Hong Thuong VIE/xxxx97  43.90

Hammer Throw (4kg) (  5)
1. Zhao Fan CHN/260397   61.77
2. Ji Li CHN/141200  58.11
3. Koomphon Mongkamon THA/040198  56.44

Javelin Throw (  4)
1. Su Lingdan CHN/120197  57.32
2. Chang Chu TPE/110997  53.14
3. Varvara Nazarova KAZ/020997  52.76
3. Mikako Yamashita JPN/030597  50.25

10000m W (  3)
1. Wan Wenjing  CHN/211199  50:23.89
2. Cun Hailu  CHN/150897  50:37.03
3. Ravina  IND/210597  51:09.48
4. Saori Nishimura  JPN/140198  51:29.99
5. Lin WenTzu TPE/030598  52:03.17

4x100m (  5)
1. Thailand Team 45.23
2. China Team 45.41
3. Hong Kong Team 45.84

4x400m (  6)
1. India Team 3:43.57
2. Vietnam team 3:44.56
3. Thailand Team 3:50.79

Read more...

Results Chinese Taipei Track and Field 2016

>> May 20, 2016

Taoyuan TPE, 19-20 May "Chinese Taipei Open Track and Field Championships 2016"
-team Malaysia won 1 gold (women's 4x100m), 1 silver (women's 400m), and 7 bronze medals;
-best meet results, selected SEA results, and Malaysian  results as follows;

MEN
100m (19) (-0.8)
1. Babuve Tabakaucoro FJI 10.34
2. Shuhei Tada JPN 10.39
3. Jonathan Nyepa MAS 10.55 ... 10.57/+0.4 as 2h5 (RT 0.125)
4. Badrul Hisyam Abdul Manap MAS 10.57 ... 10.55/+0.4 as 1h5 (RT 0.115)
5. Nixson Kennedy MAS 10.59 ... 10.62/-2.4 as 1h1
6. Calvin Kang SIN 10.61
7. Anfernee Lopena PHI 10.81
... Mohd Izzuddin Yahaya MAS 11.06/-2.4 as 3h1

200m (20) (-1.1)
1. Han Yang Jun TPE 20.78
2. Banuve Tabakaucoro FIJ 20.97
3. Jermaine Brown JAM 20.98
4. Aravinn Thevarr Gunasegaran MAS 21.49 ... 21.68/-2.7 as 1h2;
5. Jonathan Nyepa MAS 21.57
6. Calvin Kang SIN 21.88

400m (19)
1. Clayton Parros USA 46.43
2. Akheem Gauntlett JAM 46.73
3. Muhammad Azam Masri MAS 47.41
4. Alexander Carew USA 47.62
5. Chan Ka Chun HKG 47.72
6. Luong Van Thao VIE 47.72

800m (20)
1. Chiu Hung Yu TPE 1:50.76
2. Adnan Taes Al-Mntfage IRQ 1:51.08
3. Duong Van Thai VIE 1:51.97
4. Kesavan Maniam MAS 1:53.20
5. Elbren Neri PHI 1:55.09

1500m (19)
1. Duong Van Thai VIE 3:53.07
2. Lee Dong Wook KOR 3:54.55
7. Ahmad Luth Hamizan MAS 4:02.68

5000m (20)
1. Nguyen Van Lai VIE 15:00.91
2. Zhou Ting Yin TPE 15:09.87
3. Immuel Camino PHI 15:26.88

10000m (19)
1. Wen Lian Zhong TPE 31:15.68

3000m SC (19)
1. Zhou Ting TPE 9:04.99
2. Immuel Caminho PHI 9:16.84

110mh (19)
1. Yang Wei Ting TPE 13.86
2. Chen Kui Ru TPE 14.12
3. Wei Wu Han TPE 14.13
4. Yushi Hatanaka JPN 14.50
7. Muhd Ajmal Aiman Hassan MAS 14.81 ... 14.77/-0.9 as 2h3;

400mh (20)
1. Jeffery Gibson BAH 49.91
2. Chen Jie TPE 50.42
3. Yu Xiaxia TPE 50.76

High Jump (19)
1. Chun Hsien Hsiang TPE 2.20
2. Ryoichi Akamatsu JPN 2.12
3. Wong Chi Wai TPE 2.08
4. Nattapong Kaewmanee THA 2.08
5. Lee Hup Wei MAS 2.08
6. Saksit Sittichai THA 2.08

Pole Vault (20)
1. Jin Min Sub KOR 5.35
2. Ernest John Obiena PHI 5.25
3. Iskandar Alwi MAS 5.05

Long Jump (19)
1. Ankit Sharma IND 7.67 (+0.1)
2. Chan Ming Tai HKG 7.59 (+0.8)
3. Lin Jin Xuan TPE 7.57 (

Triple Jump (20)
1. Li Kui Long TPE 15.76

Shot Put (20)
1. Jung Ii Woo KOR  18.12
2. Omprakash Singh Karhana IND 17.85
3. Promrob Juntima THA 16.74
4. Adi Alifuddin Hussin MAS 15.93

Discus (20)
1. Kirpal Singh Batth IND 58.20
2. Arjun IND 55.50

Hammer (19)
1. Lee Yun Chul KOR 71.75
2. Libor Charfreitang SVK 71.69
3. Jackie Wong Siew Cheer MAS 63.15
4. Kittipong Boonmawan THA 61.21

Javelin (19)
1. Peerachet Jantra THA 75.28
2. Oleksandr Pyatnytsya UKR 74.38
3. Leslie Copeland FJI 70.93

4x100m (20)
1. Hong Kong Team (So Hong, Ng Ka Fung, Tang Yik Chun, Lai Chun Ho) 39.39

4x400m (20)
1. Chinese Taipei Team (Xiang Wang Yu, Chang Wu, Yao Zhouzai, Cong Lin Jin) 3:22.12


WOMEN
100m (19) (-0.6)
1. Dutee Chand IND 11.50
2. Liao Jing Xian TPE 11.72
3. Siti Fatimah Mohamad MAS 11.87 ... 11.92/-0.3 as 1h3
4. Komalam Shally Selveratnam MAS 11.89
8. Zaidatul Husniah Zulkifli MAS 12.05 ... 12.00/-1.9 as 1h5

200m (20) (-1.4)
1. Dutee Chand IND 23.52
2. Srabani Nanda IND 23.55
3. Jyothi Manjunath IND 23.92

400m (19)
1. Hoang Thi Ngoc VIE 53.79
2. Shereen Samson Vallabouy MAS 55.28
3. Nurul Faizah Asma Mazlan MAS 55.72
4. Dipna Lim Prasad SIN 57.10

800m (20)
1. Vu Thi Ly VIE 2:13.54
2. Kee Yong Xin TPE 2:17.25

1500m (20)
1. Vu Thi Ly VIE 4:30.26
2. Kim Son Hui KOR 4:31.43
3. Kim Chun Mi KOR 4:31.33

5000m (20)
1. Kim Son Hui PRK 16:45.50
2. Kim Chun Mi PRK 16:58.33

3000m Sc (19)
1. Kim Choi Sun PRK 11:03.63

100mh (19)
1. Jung Hye Lim KOR 13.15
2. Zheng Xiu Tang TPE 13.77
3. Liu Yajun TPE 13.86
4. Lui Lai Yiu HKG 13.87

400mh (20)
1. Lee Yi Ting TPE 61.64
2. Goh Chui Ling SIN 62.56

High Jump (20)
1. Yeung Man Wai HKG 1.83
2. Michelle Sng SIN 1.80
3. Seok Mi Jung KOR 1.77
6. Yap Sean Yee MAS 1.68
7. Krobkaew Taemsri THA 1.68

Long Jump (19)
1. Parinya Chuaimaroeng THA 6.13 (-0.2)
2. Bu Thi Thu Thao VIE 6:12 (+1.5)

Triple Jump (20)
1. Olga Rypakova KAZ 14.30 (-0.1)
2. Tran Hue Hoa VIE 13.63 (+0.2)
3. Vu Thi Men VIE 13.28 (+0.6)

Shot Put (19)
1. Lin Chia Ying TPE 15.39
2. Lai Li Jun TPE 15.38
3. Eki Febriekawati INA 14.55

Discus (20)
1. Li Wen Hua TPE 54.63
2. Kam Min KOR 50.39
3. Yap Jeng Tzan MAS 46.99
4. Tresna Puspita Gusti Ayu INA 44.57

Hammer (19)
1. Hung Hsiu Min TPE
2. Panwat Gimsrang THA 54.79
3. Mingkamon Koomphon THA 54.32
4. Grace Wong Xiu Mei MAS 52.59
7. Nurfazira Jalaluddin MAS 48.47

Javelin (20)
1. Zhang Zhu TPE 52.98
2. Li Hui Jun TPE 48.34
3. Evalyn Palabrica PHI 45.92
8. Nur Fatin Adibah Suharman MAS 41.05

4x100m (20)
1. Malaysia Team (Siti Fatimah Mohamad, Zaidatul Husniah Zulkifli, Nurul Faizah Mazlan, Komalam Shally Selveratnam) 45.53 .... 46.45 as 1h1 on the 19th (same runners);

2. Chinese Taipei Tema (Zheng Xiu Tang, Ling Xing Yi, Liu Ting Yu, Huang Shih Han) 46.78

4x400m (20)
1. Chinese Taipei Team (Yu Ja Yu, Xin Yang Xuan, Lin Ya Xin, Li Ya Ting) 3:54.09

Read more...

Results MSSM Athletics Championships 2016

>> May 06, 2016

Kuala Terengganu, 3-7 May 2016 58th Malaysian School Athletics Championships"
-third day (5 May) best results as follows;

16-year-old Ngu Ing Biao smashes discus record. Zabidi Tusin / TheStar
BOYS

Under 18 (16-18 years)

800m
1. Luqmanul Hakim Khairul Akmal (Pah) 1:57.54
2. G. Poovinnsegaran (Kul) 1:57.67
3. Muhammad Saiful Safwan Saifuddin (Joh) 1:59.60
4. Tay Fung Liang (Sel) 2:00.44

1500m
1. Devin Roy Vincent (Nse) 4:15.42
2. Dhamadeshen Ramesh (Prk) 4:17.22
3. Poovasanthan Subramaniam (Pah) 4:18.63
4. Prethib Kumar Janakyraman (Sel) 4:19.56
5. Berchmans Arruldass (Sel) 4:21.51

Discus Throw (1.5kg)
1. Ngu Ing Biao (Sar) 52.84 (GR) *b. 27 Feb 2000, H 1.88m, W 106kg
     (48.05, 52.84, 52.71, X, 52.20, X)
2. Jeffry Can We Jie (Lab) 48.66
3. William Wong Tung Wei (Sar) 46.14
4. Muhammad Nur Zulhakim Norli (Ked) 40.35
5. Mohd Hakim Mohd Nourdin (Per) 40.16
6. Mohd Azizi Mazlan (Joh) 40.00
7. Muhamad Shahir Mohd Shahrim (Ked) 39.89

Javelin Throw (700g)
1. Lee Say King (Sar) 52.35
2. Ahmad Rustam Razali (Joh) 52.24
3. Muhammad Haiqal Abd Rahim (Joh) 52.13
4. Syed Abrar Syed Ahmad Zawawi (Per) 51.16
5. Roland Manggie Kundang (Sarawak) 51.10
6. Muhamad Amirul Zainal Abidin (Prk) 50.96
7. Mohd Alif Mohd Razi (Sab) 50.16

10000m Walk
1. Irfan Hanania Mohd Shahir (Per) 50:51.92
2. Iskandar Zulqarnaini Muhamad Radzuan (Prk) 51:30.71
3. Chong Xuan Wei (Kul) 52.31.76

4x100m
1. Selangor Team 41.32 (GR)
    (M.Nazeem Abd Wahab, M.Aidil Amin Ahmad Shah, Willy Gew Teng Yon, M.Ilham Suhaimi)
2. Terengganu Team 41.79
    (Ahmad Firdaus Zakaria, Abdul Wafiy Roslan, Noor Sasyriq Mazlan, Muhamad Zulfiqar Ismail)
3. Sabah Team 41.82
    (Freddy Frankie, Darren Richard Harry, Riksi Tahir, Syafiq Syahfaridwan Kamel)


Under 15 (13-15 years)

1500m
1. Dinesh Varma Selvam (Sel) 4:25.69
2. Zaiyusri Zainon (Pen) 4:26.14
3. Karti Keyan Sathya Moorthy (Nse) 4:26.78

Triple Jump
1. Muhammad Sunik Muslimin (Sab) 14.35w (+2.1) ...Regular 13.51/+0.3
2. Muhammad Nabil Hamid (Sel) 14.24w (+3.1) ...Regular 14.18/-0.5
3. Amer Zulkarnain Azman (Per) 13.68 (-0.4)

5000m Walk
1. Muhammad Aliff Mubarak Ahmad (Kul) 26:07.43
2. Mohammad Fahmi Mohamad (Kel) 26:07.48
3. Muhamad Shahrizad Mohd Shamsudi (Ter) 27:27.96
4. Shaun Tham (Kul) 27:46.22

4x100m
1. Sabah Team  42.85 (GR)
    (Azhad, Kathidin Masilie, Muhamad Din Norbik, Mohd Nor Musyaraf Md Sari, Mohd Azizan Mohd)
2. Sarawak Team 43.58
    (George Len Luat, Edward Adau Perit, D'Kechsler Spencer Ernest Nyambong, Akmal Reduan Saudi)
3. Terengganu Team 44.07
    (Muhammad Faiz Firdaus Mohd Zulkifli, Haziq Haiqal Mohd Yaki, Muhammad Faez Azraei Dahalan, Muhammad Nasarizal Jusoh)


Under 12 (10-12 years)

Long Jump
1. Sabri Abdullah (Per) 5.36 (-0.5)
2. Rialmat Martinus (Sel) 5.24 (+0.1)
3. Mohammad Iskandar Zulqarnanin Jamal (Sab) 5.22 (+0.2)

4x100m
1. Selangor Team 48.33
    (Shahrul Amri Zulkifli, M.Azamuddin Tuah, M.Nabil Qayyum Zainuddin, M.Yaser Sarifudin)
2. Sabah Team 48.77
    (Richaeldo McRyan Richard, Bahar Abd Salam, Mohd Azwan Rumi, Aidan Isaac Pius)
3. Terengganu Team 49.27
    (M.Arif Haikal Mohd Latif, M.Shahriey Hazwanie M.Shukri, M.Isma Iskandar Mohd Zali, Tinneysen Eddison Hollis)


GIRLS

Open (18 years and below)

Pole Vault
1. Chan Sau Mun (Kul) 3.20
2. Nurul Fitriyana Abdul Rani (Ked) 3.00
3. Puteri Nur Adillah Shik Azizir Rahman (Nse) 3.00
4. Nor Hidayah Husna Shik Saharizu (Kel) 2.40


Under 18 (16-18 years)

800m
1. Nur Hanan Nasriah Mohamad Rafiai (Kel) 2:27.44
2. Elfieka Daminon (Sab) 2:29.50
3. Wong Khai Xuan (Prk) 2:29.83

1500m
1. Puspa Letchumy Jaintheran (Joh) 4:59.18
2. Manissha Arokiasamy (Sel) 5:00.49
3. Sharumathi Arumugam (Pen) 5:10.14
4= Nur Athir Ayuni Sharif (Joh) 5:12.26
4= Pavitra Das (Sel) 5:12.26
6. Nur Hanan Nasriah Mohamad Rafiai (Kel) 5:13.38
7. Norhalizah Saidi (Sab) 5:20.26

Long Jump
1. Noor Amy Lieyna Ismail (Ter) 5.29 (-0.3)
2. Ng Yu Jie (Pah) 5.26 (-0.7)
3. Nor Ashikin Abas (Prk) 5.22 (+0.7)
4. Ain Ashyilah Ismail (Ked) 5.15 (0.0)
5. Sim See Chie (Joh) 5.13 (+0.3)
6. Mandy Goh Li (Sar) 5.13 (+0.3)

4x100m
1. Terengganu Team 48.94
    (Noor Amy Lieyna Ismail, Azreen Nabila Alias, Norshazuani Mat Jusoh, Nur Hafizuhaini Marzuky)
2. Kuala Lumpur Team 49.42
    (Nurrul Yumy Shafikah Mohd Helmi, Zaimah Atifah Zainuddin, Winnie Eng May Xin, Intan Sarah Aniah Zulgafli)
3. Sabah Team 49.45
    (Nur Hafizah Mohd Tahir, Elice Grenggori, Nur Aishah Rofina Aling, Didinadira Charles Fung)


Under 15 (13-15 years)

800m
1. Koong Jia Lin (Pah) 2:24.87
2. M. Kogilla (Pah) 2:29.87
3. Chong Hui Ping (Joh) 2:30.31

1500m
1. Koong Jia Lin (Pah) 5:04.36
2. Ainur Shafiqah Azmi (Nse) 5:10.13
3. Padhmaloshini Jayaseelan (Joh) 5:21.11

High Jump
1. Nini Sharmiza Salim (Joh) 1.60
2. Michelle Cornellus Lucas Mosiri (Sab) 1.60
3. Ooi Shu En (Joh) 1.53
4= Nur Hasyikin Wahab (Kel) 1.53
4= Nick Ezzanny Sarawa Zulkarnain (Sar) 1.53

3000m Walk
1. Nurul Alyahaziqah Kamarazaman (Kel)15:00.50
2. Nurul Ashikin Hussin (Kul) 16:22.83
3. Nazatul Nadia Ahmad Asyik (Sel) 17:20.82

4x100m
1. Johor Team 49.61
    (Mahira Hanis Ishak, Anis Athirah Nor Azmi, Vivashini Kaviarasan, Nor Aliyah Ab Rahman)
2. Sabah Team 50.03
    (Nurfatihah Puyuk, Ikma Syaffiera Duris, Jaenisa Mutin, Puteri Nur Safirah Gajali)
3. SarawakTeam 50.24
    (Myranda Najja Neil Amrmstrong, Dana River Yu Ping Sing, Erissca Peter, Nurhaziqah Izzati Zana)


Under 12 (10-12 years)

Shot Put (2.72kg)
1. Nurul Syazwan Mohd Syahrizal (Ter) 10.44
2. Alxendra Rays Jainod (Sab) 9.95
3. Rosalinda Ricky (Sar) 9.68

4x100m
1. Kedah Team 52.51
    (Aina Syahirah Zamri, Nur Aisyah Md Natzari, Nur Irdina Natasha Hafizan, Rabiatul Yusra Adenan)
2. Selangor Team 53.34
    (Wafa Najiha Mokhlis, Aliah Maisarah Noor Azmi, Nur Fitrah Abd Razak, Nur Dinar Sofea Yuhaizam)
3. Johor Team 53.43
    (Nur Najibah Hanim Abdul Halim, Sum Jia Ying, Nur Shaqirah Cik Mat Kilau, Pang Jia Qian)

Results Day 1
Results Day 2

Read more...

Results Kejohanan Olahraga MSSM 2016

>> May 05, 2016

Kuala Terengganu, 3-7 May 2016 58th Malaysian School Athletics Championships"
-second day (4 May) best results as follows;

BOYS

Open (18 years and below)

Pole Vault
1. Muhammad Nur Azim Azmi (Joh) 4.00
2. Arsyad Afham Azhar (Ter) 3.80
3. Mohamad Izzat Nordin (Kel) 3.80
4. Muhammad Naufal Shahul Afzan (Joh) 3.70
5. Muhammad Khairil Zamzuaimy Zairul (Mal) 3.60
6. Muhammad Arif Haiqal Mohd Aziz (Kul) 3.60
7. Ahmad Najmie Shaifullah Rosalin (Prk) 3.40
8 Muhamad Ihsan Azhar (Ked) 3.30
9. Muhammad Hadi Sugiman (Sel) 3.20


18 Years (16-18 years)

400m hurdles
1. Muhammad Aidil Amin Ahmad Shah (Sel) 54.24
2. Reymar Manual Tabari Coney (Sar) 54.54
3. Ruslem Zikry Putra Roseli (Ter) 55.86

Shot Put (5kg)
1. Muhammad Aidil Taufek (Kul) 16.66 (GR) 
2. Sim Quan Ying (Sar) 15.90
3. Samuel Ling Jeng Yi (Sar) 15.41
4. Loh Chen Hao (kul) 14.29
5. Muhammad Faqriez Fazuri (Kel) 14.04
6. Muhammad Shahir Shahrim (Ked)13.91
7. Jeffry Chan Wen Jie (Lab) 13.90

10000m Walk
1. Irfan Hanania Mohd Shahir (Per) 50:51.92
2. Iskandar Zulqarnaini Muhamad Radzuan (Prk) 51:30.71
3. Chong Xuan Wei (Kul) 52.31.76


Under 15 (13-15 years)

200m hurdles
1. Mohd Norhazim Ahmad (Swk) 24.27 (GR)
2. Muhammad Aftar Rosli (Ked) 24.59
3. Muhammad Afif Asyraf Ibrisam (Joh) 25.13
4. Muhammad Farhan Mohd Yussof (Sel) 25.37
5. Mohamad Irfan Mohd Fitry (Prk) 25.64

High Jump
1. Muhammad Zulhusni Azli (Sel) 1.93
2. Muhamad Farhan Azman (Joh) 1.87
3. Darryn Radin Lubak (Swk) 1.83

Shot (Put (4kg)
1. Voon Wu Jung (Sar) 15.91
2. Zeronnie Felipe Thomas (Sar) 15.45
3. Ahmad Radzif Abdul Hasrul (Sab) 14.52
4. Azrel Nizam Yuque (Sab) 14.50


GIRLS

Open (18 years and below)

3000m
1. J. Puspa Letchumy Jaintheran (Joh) 10:45.68
2. A. Manissha (Sel) 11:07.36
3. Nur Athir Ayuni Sharif (Joh) 11:12.87

Heptathlon
1. Winnie Eng May Xin (Kul) 4002
2. Nurul Izzah Mohd Nazri (Ked) 3798
3. Siti Nuratirah Mohd Razi (Kel) 3652


Under 18 (16-18 years)

400m Hurdles
1. Zaimah Atifah Zainuddin (Kul) 63.49
2. Ullia Ulanda Rumpang (Swk) 67.99
3. Nor Hazwani Abdul Hares (Prk) 68.05

High Jump
1. Tuan Juliana Tuan Hassan (Ter) 1.60
2. Chia Lee Mei (Joh) 1.50
3. Nur Syazira Zulhaini (Ked) 1.50

Discus Throw
1. Grace Wong Xiu Mei (Sar) 40.73
2. Wong Xiao Jing (Sar) 35.19
3. Choo Jia Yi (Nse) 32.45
4. Nur Atiqah Sufiah Hanizam (Joh) 32.15
5. Nurhashima Mohd Shahril (Sel) 31.08

5000m Walk
1. Lee Yan Ru (Prk) 26:58.80
2. Nik Nur Nasuha Mohd Sabri (Prk) 28:54.98
3. Lim Pei Meng (Nse) 31:09.40


Under 15 (13-15 years)

200m Hurdles
1. Noor Faizatul Nathasha Mohd Bakri (Ter) 28.38
2. Brenda Bonie (Sab) 29.69
3. Nik Siti Nur Afrina Aisyah Mohd Zaki (Kul) 29.87
4. Mazlien Afrina Aisyah Mohd Zaki (Kul) 29.87

Triple Jump
1. Nurhaziqah Izzati Zana (Sar) 11.64 (+0.4)
2. Mahira Hanis Ishak (Joh) 11.59 (+0.1)
3. Ruby Lee Jia Lu (Swk) 11.02 (-0.6)
4. Zawil Iffah Kasturi (Ked) 10.99 (-0.3)
5. Siti Nur Halishya Azmi (Puj) 10.88 (+0.2)

Results Day 1

Read more...

Results Malaysian School Athletics Championships 2016, Kuala Terengganu

>> May 04, 2016

Kuala Terengganu, 3-7 May 2016 "Kejohanan Olahraga Majlis Sukan Sekolah-Sekolah Malaysia ke-58"
-national schools championships;
-first day (3 May) best results as follows;

BOYS

OPEN (18 years and below)
5000m
1. Poovasanthan Subramaniam (Pah) 16:04.94
2. Mugeneswaran Yogaraja (Prk) 16:44.74
3. Prethib Kumar Janaky Raman (Sel) 17:02.79

UNDER 18 (16-18 Years)
100m (+1.0)
1. Muhammad Haiqal Hanafi (NSe) 10.66 ... 10.76/+0.3 as 1h1
2. Muhammad Zulfiqar Ismail (Ter) 10.77 ... 10.86/+0.3 as 2h1
3. Muhammad Solihin Jamali (Kul) 10.84... 10.85/-0.6 as 1h2
4. Willy Gew Ting Yew (Sel) 10.95 ... 11.02/+0.3 as 1h4
5. Muhamad Nazreen Ezat Hassan (Ked) 11.03 ... 10.90/-0.6 as 2h2
6. Darren Richard Harry (Sab) 11.03 ... 11.07/+0.3 3h1

... 1h3 Muhamad Aiedel Saadon (Mal) 11.02/+1.0
... 2h3 Philiphe Albert Roger (Sar) 11.10/+1.0

400m
1. G. Poovinnsegaran (Kul) 48.97
2. Saiful Safwan Saifuddin (Joh) 48.98
3. Luqmanul Hakim Khairul Akmal (Pah) 49.20
4. Muhammad Ilham Suhaimi (Sel) 49.71
5. Maheswaran Sunmugom (Prk) 49.97
6. Vishnu Sukumaran (Sel) 50.38 ... 50.22 as 2h3

... 2h1 Muhammad Afiq Ramali (Ked) 50.19

Triple Jump
1. Fitri Anaqi Sobry (Ked) 14.58 (+0.5)
2. Dave Roy Amit (Sab) 14.39 (+0.7)
3. Aznur Baharudin (Joh) 13.90 (+0.8)
4. Matsyawalludin Mohammad Muis (Sar) 13.85 (+0.8)

UNDER 15 (13-15 years)

100m (0.0)
1. Fakhrul Abdul Aziz (Pen) 11.03
2. Azizan Mohd (Sab) 11.26
3. Syazwan Harris Ahmad (Ked) 11.32

400m
1. Loganesh Thilaganathan (Prk) 51.17
2. Aiman Afiq Kamaludin (Kel) 51.55
3. Thaqif Hisham (Sel) 51.69

Discus Throw (1kg)
1. Lim How Sieng (Sar) 54.49 (GR)
2. Yong Shie Liang (Sar) 52.69
3. Kamal Farhan A. Rahman (Sel) 49.11

Javelin Throw (600g)
1. Pethius Jadam (Sar) 50.89m
2. Randi Yantalu (Sab) 49.73
3. Ahmad Radzif Abdul Hasrul (Sab) 49.52

UNDER 12 (10-12 years)

100m (-0.2)
1. Audray Macshaquille Henry Jugah (Sar) 12.37 ... 12.31/+1.2 as 1h4
2. Muhammad Shahriey Haazwanie Shukri (Ter) 12.38
3. Mohamad Idham Aqasha Sabri (Pah) 12.40


GIRLS

OPEN (18 years and below)
3000m
1. Puspa Letchumy Jaintheran (Joh) 10:45.68
2. Manissha Arokiasamy (Sel) 11:07.36
3. Nur Athir Ayuni Sharif (Joh) 11:12.87
4. Ainur Shafiqah Azmi (NSe) 11:16.29
5. Pavitra Das (Sel) 11:41.47

Hammer Throw (4kg)
1. Grace Wong Xiu Mei (Sar) 52.70 (GR)
2. Nurul Hidayah Lukman (Sel) 46.22
3. Nur Aqilah Abd Hakim (Pk) 45.20
4. Florence Wong Poh Yee (Sar) 39.55
5. Nur Izzati Mohamed (Mal) 36.12
6. Nur Far Diana Rosnizam (Per) 34.87

UNDER 18 (16-18 years)

100m (+0.2)
1. Azreen Nabila Alias (Ter) 12.02 (GR)
2. Elice Grenggory (Sab) 12.58
3. Hee Xiao Yi (Sel) 12.70
4. Ariya Chu Lap (Per) 12.75

400m
1. Zaimah Atifah Zainuddin (KL) 58.15
2. Nur Athirah Khairul Noormizan (Pah) 60.57
3. Chelsea Cassiopea Evali Bopulas (Sab) 61.87

Triple Jump
1. Ng Yu Jie (Pah) 11.78 (+0.3)
2. Nor Ashikin Abas (Pk) 11.56 (+0.3)
3. Liew See Yee (Sar) 11.17 (0.0)
4. Rosniza Rsli (Ter) 11.01 (+0.7)

UNDER 15 (13-15 years)

100m (-0.1)
1. Nor Aliyah Ab Rahman (Joh) 12.36
2. Ikma Syaffiera Duris (Sab) 12.64
3. Nurhaziqah Izzati Zana (Sar) 12.73
4. Puteri Nur Saafirah Gajali (Sab) 12.86
5. Dana River Yu Ping Sing (Sar) 12.91

400m
1. Noor Faizatul Nathasha Bakri (Ter) 61.91s
2. Erlyn Yong (Sab) 62.40
3. Nur Ezrina Saofia Emylin Rosmizam (Kel) 63.57

Shot Put (3kg)
1. Nani Sahirah Maryata (Pah) 12.66
2. Nurrul Ainin Syauqina Nor Azahar (Pah) 12.14
3. Chng Woon Shyen (Sar) 12.11

UNDER 12 (10-12 years)

100m (-0.4)
1. Rabiatul Yusra Adenan (Ked) 13.13 ... 13.02/+0.2 (GR) as 1h1
2. Nur Syafiqah Ezany Johardi (Pen) 13.43 ... 13.43/+1.5 as 1h2
3. Avriliena Vanafe Gindi (Sar) 13.64

Long Jump
1. Melissa Choong En Xuan (Pen) 4.53
2. Nur Aizam Zamirah Nawi (Ter) 4.49
3. Tiu Jia Xuan (Joh) 4.40

Read more...

Results 78th Singapore Open Track and Field Championships 2016

>> April 30, 2016

HIGHLIGHTS (2nd day - 29 April)

  • Indonesian quartet set new national record (NR) in the 4x100m with 39.28s (old NR 39.32 same venue 2015). Surprisingly this team has beaten Asia's top teams, Chinese Taipei (39.36) and Thailand (39.81) in 2nd and 3rd, respectively.
  • Philippine's Ernest Obiena cleared 5.5m again at pole vault, now with 5.55m that is a new Southeast Asian record.
  • Malaysia's Aravinn Thevarr ran 21.04s at 200m, 3rd fastest in Malaysian All-Time.
  • Malaysia's Hakimi Ismail won men's triple jump in 16.12m.
  • Malaysia's Irfan Shamsuddin threw 55.65m in his pet event discus throw.
  • Singapore's SEA Games champion Veronica Shanti Pereira won women's 200m in 24.04s.
  • Malaysian women quartet eclipsed 4x100m NR with 45.32s, despite with little to no relay training prior to the championships.
DETAILED RESULTS (Day 2)

200m (0.0)
1. Aravinn Thevarr Gunasegaran MAS 21.07 (3rd MAS All-Time)
2. Le Tong Hinh VIE 21.08
3. Jonathan Nyepa MAS 21.56
4. Muhamad Naqib INA 21.60
5. Alexander Careww AUS 21.85
Semifinals
1s1 Aravinn 21.04 (0.0)
1s2 Jonathan Nyepa 21.64
Heats
1h1 Le Tong Hinhh 21.34 (0.0)
2h1 Aravinn (0.0)

800m
1. Kesavan Maniam MAS 1:52.81
2. Asif Rahman Jiyaudeen MAS 1:53.90
3. Putra Azrul Syazwan MAS 1:55.14
4. Dhashman Thangavelu MAS 1:57.16

5000m
1. Geun Tae Yook KOR 15:03.28
2. Atjong Tio Purnomo INA 15:05.39
3. San Naing MYA 15:11.20
4. Nurshodiq INA 15:11.21

400mh
1. Cai Jun I CHN 51.65
2. Andrian CHN 52.33
3. Chan Ka Chun HKG 53.08
4. Rio Maholtra INA 53.44
5. Muhamad Firdaus Mazalan II 53.59

Pole Vault
1. Ernest John Obiena PHI 5.55 (NR / SEA Record)
2. Hsieh Chia Han TPE 5.10
3. Iskandar Alwi MAS 5.00

Triple Jump
1. Muhammad Hakimi Ismail 16.12 (+0.1)

Discus Throw
1. Muhammad Irfan Shamsuddin 55.65
2. Ruckpaul Uli GER 52.72
3. Julien Rapet SIN 44.36

4x100m
1. Indonesia A 39.28 (NR)
(Iswandi, Yaspi boby, Fadlin, Dwi Nugroho)
2. Hong Kong 39.36
(Tang Yik Chun, Ng Ka Fung, Tsui Ch Ho, Lai Chun Ho)
3. Thailand 39.81
(N.Weerawongratansiri, Pipat Nupuang, Sakchai Laomool, Woranun Saechin)
4. Thailand B 40.33
5. Singapore A 40.44
6. Malaysia 40.79
(Shahmimi Azmi, Aravinn Thevarr, Jonathan Nyepa, Nixson Kennedy)

WOMEN
200m (-1.7)
1. Veronica Shanti Pereira SIN 24.04
2. Zaidatul Husniah Zulkifli MAS 24.36
3. Nguyen Thi Oanh VIE 24.48
4. Komalam Shally Selveratnam 24.51
5. Siti Fatimah Mohamad 24.90
6. Maria Nea Mattila FIN 25.03
Heats
1h1 Nguyen Thi Onah 24.30 (0.0)
2h1 Zaidatul husniah 24.30 (0.0)
1h2 Siti Fatimah 24.88

800m
1. Swe Li Myint MYA 2:15.64

5000m
1. Rini Budiarti INA 17:53.09

Pole Vault
1. Nara Idea Jelita INA 3.75
2. Rachel Yang SIN 3.60
3. Emily Jeane Obiena PHI 3.40
3. Chuah Yu Tian MAS 3.40
3. Devi Ayu Febriana INA 3.40
6. Justina Chan SIN 3.40
7. Riezel Buenaventure PHI 3.40

Triple Jump
1. Chen Mu Dan CHN 13.12 (0.0)
2. Noor Shahidatun Nadia Zuki MAS 12.94 (+1.0)
3. Parinya Chuaimaroeng THA 12.62 (-0.1)
4. Laenly Phouthavong LAO 12.41 (+1.1)

Discus Throw
1. Li Tsai Yi TPE 48.17
2. Yap Jeng Tzan MAS 46.85
3. Choo Kang Ni MAS 45.39
4. Dwi Ratnawati INA 44.60

4x100m
1. Malaysia 45.32 (NR)
(Siti Fatimah Mohamad, Zaidatul Husniah Zulkifli, Nurul Faezah Asma Mazlan, Komalam Shally)
2. Thailand A 46.02
(Khanrutai Pakdee, Supawan Thipat, Chattha On-uma, Wanwisa Kongthong)
3. Thailand B 46.10
4. Indonesia 46.35
5. Singapore 46.87

Day 1 report

Read more...

Nauraj Singh Clears 2.29m High Jump for Rio Olympics

>> April 28, 2016

Malaysian high jumper Nauraj Singh Randhawa cleared a bar of 2.29m to break the national record to to win the 78th Singaporean open today (28 April). It means he tied with the Olympic stadar, or in other words "QUALIFY FOR THE RIO OLYMPICS".

Teammate Norshafiee Mohd Shah was 20cm behind in second, while Myanmar's Htin Lin in 3rd with 2.03m (NR).

The two-time SEA Games champion who recently became the first Malaysian to win the Australian open cleared the heights of 2.20m, 2.23m, 2.26m (new PB), and the 2.29m with his first attempts.

He stopped competing against himself only when his first attempt of 2.31m was not successful.

NAURAJ's >2.20m performances:
2.29 ... Singapore SIN 2016
2.25 ... Canberra AUS 2016
2.23 ... Sydney AUS 2016
2.22 ... Canberra AUS 2015
2.21 ... Kangar MAS 2014
2.21 ... Sydney AUS 2016
2.21 ... Sydney AUS 2016
2.20 ... Kuala Lumpur MAS 2013
2.20 ... Sydney AUS 2015

DETAILED RESULTS (Day 1)

MEN
100m (+0.5)
1. Iswandi INA 10.40
2. Jirapong Meenapra THA 10.43
3. Yaspi boby INA 10.52
4. Kritsada Namsuwan THA 10.56
5. Yudi Nugroho INA 10.59

400m
1. Edgardo Alejan PHI 47.10
2. Mohamad Arif Alet MAS 47.44
3. Alexander Carew AUS 47.54

1500m
1. Mervin Guarte PHI 4:02.72

10000m
1. Agus Prayogo INA 31:04.16

110m Hurdles (+1.0)
1. Zeng Jian Hang CHN 14.04
2. Rio Maholtra INA 14.23
3. Ang Chen Xiang SIN 14.50

Long Jump
1. Chan Ming Tai TPE 7.99 (0.0)
2. Julian Reem Fuentes PHI 7.69 (0.0)
3. Okky Setyo Utomo INA 7.43
4. Suwandi Wijaya INA 7.37 (+0.2)

Shot Put
1. Adi Alifuddin Hussin MAS 17.43
2. Krisna Wahyu INA 16.65
3. Yuarisdianto INA 16.35

Javelin Throw
1. Abdul Hafis INA 69.52
2. Zhong Cheng Hung TPE 68.45
3. Melvin Calano PHI 64.29

WOMEN

100m (0.0)
1. Komalam Shally Selveratnam MAS 11.82
2. Veronica Shanti Pereira SIN 11.84
3. Siti Fatimah Mohamed MAS 11.90
4. Zaidatul Husniah MAS 11.92
5. Nguyen Thi Oanh VIE 12.03

400m
1. Nurul Faezah Asma MAS 55.18
2. Dipna Lim Prasad SIN 56.33
3. Sulastri INA 56.59

100m Hurdles (-0.9)
1. Dedeh Erawati INA 13.65
2. Wang Qing Ling CHN 13.67
3. Lui Lay Yiu HKG 13.91
4. Suchada Meesri THA 14.41
5. Raja Nursheena MAS 14.51

High Jump
1. Nadia Anggraini INA 1.79
2. Yap Sean Yee MAS 1.76
3. Michelle Sng INA 1.70

Long Jump
1. Bui Ti Thu Thao VIE 6.59 (0.0)
2. Marestella Torres PHI 6.40 (+0.1)
3. Maraia Natalia Londa INA 6.34 (0.0)
4. Wang Qing Ling CHN 6.20 (0.0)

Shot Put
1. Le Mi Na KOR 15.55
2. Bibi Nuraishah Ishak MAS 13.10

Javelin Throw
1. Rosie Villarito PHI 43.61

Day 2 report

Read more...

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

ARCHIVES

Copyright © 2009-2014, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP