Malaysian Athletics Results 2013, Issue 11

>> December 03, 2013

MALAYSIAN  ATHLETICS  RESULTS  2013 – 11

-by Jad Adrian, ATFS statistician for MAF/KOM           
-email: info@adriansprints.com   

Penang, 4-6 Oct 2013 “Liga KPM Balapan dan Padang Sirkit II”
-ministry of education track and field league, 2nd circuit;
-hand-timed, no wind reading, best results as follows;
BOYS
100m ( 4): Jordan Vestly Yusia (Sab/190598) 11.1h;
400m ( 6): Luqmanul Hakim Khairul Akmal (Pah/99) 50.5h;
110mh/0.84 ( 4): Nur Izwan Abd Mutalib 14.8h (Joh/150499), 2. Arman Selatan (Sab) 14.9h;

GIRLS
100m ( 4): Zaimah Atifah Zainuddin (99) 12.5h, 2. Azreen Nabila Alias (Ter/2000) 12.8h;
400m ( 6): Zaimah Atifah Zainuddin (99) 58.0h;
1500m ( 4): Manissha d/o Arokiasamy (99) 5:08.76;
100mh/0.76 ( 4): Karmentina Nadia Quadra (Sab) 15.0h, 2. Intan Sarah Anisah Zulgafli (Kul) 15.1h;
S P/<3kg 11.65="" 4="" br="" mohd="" norhashima="" shahril="">

Ipoh, 5-6 Oct 2013 “Perak All-Comers”
-wind reading not reported, best results as follows;
MEN
100m ( 5): Mohd Fahmi Sarkinin 10.84, 2. Amirul Mukimin Yusmiza (95) 11.04, 3. Muhd Aiman Nazarudin 11.23, 4. Aravinther 11.24;

200m ( 6): Nirosh Kumar s/o Nathan (96) 21.98, 2. Aravinther 22.28 (& 22.32 as 1h5), 3. Mohd Fahmi Sarkinin 22.40;

400m ( 6): Schzuan Ahmad Rosely 47.88, 2. Danish s/o Krishnan 48.97 (& 49.65 as 1h2), 3. Harmizi Arobi 49.54, 4. Mohd Baihaqi Razlan 49.75, 5. Ananth Poobathy (AF) 49.99, 6. Cheah Yau Chung (97) 50.45, 7. Jeeventhiran s/o Victor Ravinthran (95) 50.83;

800m ( 5): Kesavan s/o Maniam 1:52.88, 2. Jeevinthiran s/o Victor Ravinthran (95) 1:55.74, 3. Siveshankaran s/o Sevaperagasam 1:58.52, 4. Jegan 2:00.70 (& 2:00.45 as 1h2);

1500m ( 6): Kesavan s/o Maniam 4:02.11, 22. Mohd Helmi Azri Sohaimi 4:10.57, 3. Deekeshgaran Sasigaran (95) 4:11.05, 4. Gouranithyaa K (Pen) 4:20.23;

5000m ( 5): Prabudass s/o Krishnan 15:53.19, 2. Ruburn Kumar s/o Ramasamy 16:09.97, 3. Mohd Shafiq Shamsul Bahri (AF) 16:34.56, 4. Christopher s/o Soosai 16:44.63, 5. Kugilan s/o Savetian (AF) 17:05.43;

3000St ( 6): Ahmad Luth Hamizan 10:13.16, 2. Kalaiarasan s/o Tamilshilban (AF) 10:27.91, 3. Muhamad Rashid (jr) 10:37.02, 4. Rishitharan Achari 10:38.93;

110mh ( 6): Mohd Faizal Mustapha 15.81;

400mh ( 5): Muhamad Firdaus Musa (94) 53.52, 2. Mohamed Farhan Hafsyam, Zahid (94) 55.19;

H J ( 6): Ahmad Najwan Aqra Hassaim 2.13;

L J ( 5): Nik Luqmanul Hakim Nik Yahya (94) 6.93, 2. Mohd Fahmi Meslan 6.76, 3. Nasharudin Zaini 6.72;

T J ( 6): Muhammad Hakimi Ismail 15.71, 2. Nik Luqmanul Hakim Nik Yahaya (94) 14.49, 3. Mohamad Herwan Shah Ramli 13.95;

S P ( 6): Meveeqhen s/o Ravi Chandran (97) 12.84, 2. Shamsuddin Ismail (AF) 12.28, 3. Muhammad Ikbal Kamaruddin (Ter) 11.34;

D T ( 6): Mohamad Ikbal Kamaruddin (97) 35.62, 2. Mohamad Aminuddin Mohd Ajmain 34.31, 3. Lee Kian Fei (Pen) 33.92;

H T ( 6): Michael Sia Suk Dak (94) 53.31, 2. Musluliadi Mustafa 38.33, 3. Mohd Yusri Ahmad 34.35, 4. Eng Chun Hau 34.14, 5. Shamsul Zaini Mohd Hashim 33.05;

10,000m W ( 6): Mior Muhammad Amerul Mohd Sahak (97) 52:08.68;

WOMEN
100m ( 5): Nor Eewan Syafiqah Md Sabri (97) 12.48, 2. Kang Woan Yi (96) 12.50, 3. Nur Shahira Muliadi (97) 12.86, 4. Tan Seow Yee 12.94, 5. Ku Munirah Ku Zamzuri 12.95;
-heats: 1h1 Noor Amira Mohamad Nafiah 11.85;

200m ( 6): Nor Eewan Syafiqah Md Sabri (97) 25.62, 2. Kang Woan Yi (96) 25.92, 3. Nur Shahria Muliadi (Ter/97) 26.9;

400m ( 6): Nurul Faezah Asma Mazlan 57.24;

800m ( 5): Nik Norzilawatie Nik Wil (95) 2:22.69;

1500m ( 6): Nik Norzilawatie Nik Wil (95) 4:59.99, 2. Munirah Ha’Ali (97) 5:10.18, 3. Dhaanyaa s/o Patmanaban 5:22.95;

3000m ( 5): Munirah Ha’Ali (97) 11:33.21, 2. Yoghaneeswary d/o Muniandy 12:19.37, 3. Nor Isma Afini Jumaat 12:20.20;

100mh ( 6): Ku Munirah Ku Zamzuri 15.55;

L J ( 5): Noor Amira Mohamad Nafiah 5.88, 2. Ng Khai Lee 5.76, 3. Nurul Fatimatul Zahrah Awang 5.71, 4. Kirthana d/o Ramasamy (97) 5.42;

T J ( 6): Kirthana s/o Ramasamy (97) 12.19;

S P ( 6): Bibi Nuraishah Ishak (95) 12.07, 2. Chin Poh Kuan (97) 11.10;

H T ( 6): Nur Fazira Jalaludin (95) 48.84, 2. Linda Tan Ling Hwa (95) 46.11, 3. Tiong Mee Yien 37.11;

J T ( 5): Nur Fadilah Mohd Zaini (95) 35.61, 2. Fatin Nursyahierah Che Rahim (97) 33.05;

5000m W ( 6): Nur Aisyah Ahmat (94) 26:18.49, 2. Aina Fadhlin Syahmina Abas 28:54.19;

4x100m ( 6): KOM Team 45.98, 2. Perak Team 49.58;


Penang, 13 October 2013 “3rd Series Penang Run 2013”
-best results as follows;

MEN
Half Marathon
1. James Munyi Maregu (KEN) 1:10:15, 2. Geoffrey Birgen (KEN) 1:12:11, 3. Mok Ying Ren (SIN) 1:13:51, 4. Ruburn Kummar s/o Ramasamy 1:14:39 (1st Malaysia), 5. Muniandy s/o Ramadass 1:15:34, 6. David Mutai (KEN) 1:16:18, 7. Calvin Boon Chang Yik (95) 1:16:48, 8. Baskaran s/o Kuppusamy 1:21:25 (1st Veteran);

WOMEN
Half Marathon
1. Esther Karimi Wambui (KEN) 1:31:22, 2. Deborah Chinn (USA) 1:38:34, 3. Ng Sun Nee 1:39:44 (1st Veteran 35+), 4. Jessica Tang Mei Lee 1:45:35 (1st Malaysia), 5. Ewe Bee Hong 1:46:15, 6. Ailyn Maglipon Arjona (PHI) 1:47:05, 7. Chong Guik Guik 1:47:23, 8. Maggie Goh Kim Hong 1:47:29, 9. Ooi Yuu Mei 1:49:27, 10. Nobuko Tomita (JPN) 1:50:24;


Kuala Lumpur, 19-20 October 2013 "90th Malaysia Open Track and Field Championships"
-Malaysia open, or national chanpionships, or national closed = same competition = the oldest national championships in Asia !!, sometimes these champs held separately, e.g. the 90th national closed (where the national champions crowned) was held earlier in June;
-kindly note that this year is the 90th edition (and not 89th edition as reported by many);
-do not hesitate to ask me question regarding above or anyhing on these championships, if any?;
-held at Malaya University Stadium, Kuala Lumpur;
-with foreign competitors from Brunei, Australia, Thailand, Japan, Sri Lanka, Kuwait, United Arab Emirates, Hong Kong and Vietnam;
-for events that involves heats, 4 Malaysians and 4 foreigners = 8, would be in the finals;
-full results as follows;

MEN
100m (19) /(+1.2): 1. Jirapong Meenapra (THA) 10.37, 2. Muhd Amiruddin Jamal (SIN) 10.46, 3. Ruttanapon Sowan (THA/94) 10.50, 4. Eddie Edward Jr 10.62, 5. Calvin Kang Li Loong (SIN) 10.65, 6. Mohd Azhar Md Ismail 10.66, 7. Harith Ammar Mohd Sobri (94) 10.72, DQ: Mohd Izzuddin Yahaya (false start);

Heats: H1 (+0.5): 1. Jirapong Meenapra (THA) 10.46, 2. Muhd Amiruddin Jamal (SIN) 10.72, 3. Mohd Shahmimi Azmi 10.83, 4. Wachara Sondee (THA) 10.84, 5. Amirul Mukimin Yusmiza (95) 11.27, 6. Callum Morton-Smith (AUS/94) 11.85;
H2 (0.0): 1. Ruttanapon Sowan (THA/94) 10.66, 2. Mohd Azhar Md Ismail 10.77, 3. Mohd Helmi Ahmad 10.94, 4. Lim Yao Peng (SIN) 11.03, 5. Mohd Naqib Asmin (SIN) 11.08;
H3 (0.0): 1. Calvin Kang Li Loong (SIN) 10.58, 2. Mohd Izzuddin Yahaya 10.70, 3. Eddie Edward Jr 10.74, 4. Harith Ammar Mohd Sobri (94) 10.80, 5. Mohd Fahmi Sarkinin 10.87, 6. Abdul Irfan Adli Abdullah (130299) 10.89 (fastest ever by a 14-year-old Malaysian), and probably the fastest in Asia (if not in the World?) for this age in 2013?;

200m (20)/ (-0.8): 1. Jirapong Meenapra (THA) 21.29, 2. Kasun Kalhar Senevioratna (SRI) 21.58, 3. Lee Cheng Wei (SIN) 21.86, 4. Mohd Izzuddin Yahaya 21.91, 5. Mohd Shahmimi Azmi 21.99, 6. Mohd Elfi Mustapha (SIN) 22.15, 7. Md Naqib Asmin (SIN) 22.27, 8. Poh Seng Song (SIN) 22.38;

400m (19): 1. Kasun Seneviratna (SRI) 47.19, 2. Quach Cong Lich (VIE) 47.80, 3. Schzuan Ahmad Rosely 47.96, 4. Yuvaraaj Panerselvam 48.49, 5. Kannathasan Subramaniam 48.98, 6. Harmizi Arobi 49.10, 7. Zubin Percy Muncherji (SIN/96) 49.11, 8. Dinesh Krishnan (95) 50.51;

Heats H1: 1. Schzuan Ahmad Rosely 48.43, 2. Kannathasan Subramaniam 48.46, 3. Dinesh Krishnan (95) 48.87, 4. Harmizi Arobi 48.96, 5. Zubin Percy Muncherji (SIN/96) 49.04;
H2: 1. Kasun Seneviratna (SRI) 47.37, 2. Quach Cong Lich (VIE) 48.49, 3. Poh Seng Song (SIN) 49.86, 4. Anchois Aron 49.93, 5. Ak Hafiy Tajudin Pg Rositi (BRU) 50.16, 6. Lance Tan (SIN) 52.31;
H3: 1. Yuvaraaj Panerselvam 48.75, 2. Kwong kar Jun 49.49, 3. Muhamad Firdaus Kimleh 49.56, 4. Parthiban Murugian 49.57, 5. Ananth Poopathy 50.33, 6. Kenneth Khoo Kian Seong (SIN) 50.53, 7. Loh Guo Pei (SIN) 50.85;

800m (19): 1. Kesavan Maniam 1:53.63, 2. Jeeventhiran Victor Ravintharan (95) 1:57.60, 3. Saarvin Chinethamby 2:03.51, others: DNS;

1500m (20): 1. Kesavan Maniam 3:59.14, 2. Prabudass Krishnan 4:04.94, 3. Muhamad Shafiq Mohd Shamsul 4:06.72, 4. Mohamed Helmi Azri Suhaimi 4:10.10, 5. Saravanan Kumar 4:17.54, 6. Le Trong Giang (VIE) 4:24.24;

5000m (19) (mixed): 1. Prabudass Krishnan 15:45.70, 2. Venugopal Rajendran 15:58.10, 3.
Shahruddin Hashim 16:47.18;

3000m Sc (20): 1. Ahmad Luth Hamizan 9:37.95, 2. Karthik Jayaraman 9:50.27, 3. Jenarthanan Paneerselvam 9:54.24, 4. Ahmad Muhamad Hamizan (97) 10:12.61, 5. Le Trong Giang (VIE) 10:35.85;

110mh (19)/ (+0.4): 1. Jamras Rittidet (THA) 13.96, 2. Rayzam Shah Wan Sofian 14.06, 3. Mohamad Rohaizad Jamil 14.34, 4. Mohd Robani Hassan 14.39, 5. Mohd Ajmal Aiman Hassan 14.53, 6. Kittipong Kongdee (THA/94) 14.70, 7. Alang Rasheddin Jamaluddin 15.06;

400mh (20): 1. Muhammad Firdaus Musa (94) 52.37, 2. Mohamed Baihaqi Razlan 52.67, 3. Mohd Azri Kadir 52.80, 4. Quach Cong Lich (VIE) 52.83, 5. Muhamad Firdaus Mazalan-II 54.57, 6. Muhamad Firdaus Mazalan-I 55.73, 7. Mohd Idzham Mohd Mahzan 56.22;

H J (20): 1. Nauraj Singh Randhawa 2.20, 2. Wijesakara Pathiraanye Manjula (IND) 2.15, 3. Navin Raj Subramaniam 2.15, 4. Lee Hup Wei 2.10, 5. Mohd Azly Ghazali (95) 2.10, 6. Ahmad Najwan Aqra Hassaim 2.05, 7. Abdul Haqim Yahya (BRU) 2.00;

P V (19): 1. Sean Lim Zi Qing (SIN) 4.60, 2. Chan Sheng Yao (SIN) 4.50, 3. Mohamad Afiq Ahmad Alham 4.50, 4. Boey Kai Jie (SIN) 4.50, 5. Mohd Iskandar Alwi (94) 4.40, 6. Poh Wen Jie (SIN) 4.00, 7. Muhd Rahimin Md Nasir (MAS) 3.80;

T J (19): 1. Muhammad Hakimi Ismail 16.06, 2. El Said Abdel Aziz 15.23, 3. Nik Fariezal Erman Nik Ab Hadi (96) 14.76, 4. Nik Lukmanul Hakim Nik Yahya (94) 14.25, 5. Mohd Izzat Abd Majid (BRU) 14.16;

S P (20): 1. Promrob Juntima (THA) 16.81, 2. Adi Alifuddin Hussin 16.57, 3. Thawat Khachin (THA/94) 16.44, 4. Courtney Heinze (AUS/94) 15.76, 5. Muhammad Ziyad Zolkefli 15.56, 6. Mohd Hafiz Hashim 14.26, 7. Mohamed Alif Hanif Afendi 13.31, 8. Maveeqhen s/o Ravichandran (97) 12.59;

D T (19): 1. Tsutsumi Yuji (JPN) 51.92, 2. Courtney Heinze (AUS/94) 51.62, 3. Muhammad Irfan Shamsuddin (95) 49.07, 4. Mohd Hafiz Hashim 38.14, 5. Mohd Azwan Fahmi Zuhairi 38.09, 6. Tan Zhi Min 34.59, 7. Mohd Shahril Firdaus Basir 28.66;

H T (20): 1. Jackie Wong Siew Cheer 57.46, 2. Michael Sia Suk Dak 54.36, 3. Mohd Nizam Mohd Zuki 44.80, 4. Rizhan Rajmi 41.84;

4x100m (19): 1. Singapore Team (M.E.Mustapha, C.Kang, Lee Cheng Wei, A.Jamal) 40.98, 2. Malaysia Team (M.F.Sarkinin, M.S.Azmi, A.M.Sobri, R.S.Wan Sofian) 41.25;

4x400m (20): 1. Malaysia (Kwong Kar Jun, Anchois Aron, Harmizi Arobi, S.Kannathasan) 3:13.67, 2. Singapore (Kenneth Khoo, Zubin Mucherji, Poh Seng Song, Loh Guo Pei) 3:16.04;

WOMEN
100m (19)/ Final (-1.1): 1. Neeranuch Klomdee (THA) 11.92, 2. Tassaporn Wannakit (THA) 12.03, 3. Veronica Shanti Pereira (SIN/96) 12.05, 4. Noor Amira Mohamad Nafiah 12.07, 5. Komalam Shally Selveratnam 12.09, 6. Nurhidayatullah Johari (BRU) 12.69, 7. Kang Woan Yi (96) 12.79, DNS: Norris Foo (98);

Heats H1 (0.0): 1. Neeranuch Klomdee (THA) 11.91, 2. Noor Amira Mohamad Nafiah 11.92, 3. Komalam Shally Selveratnam 12.13, 4. Nurhidayatullah Johari (BRU) 12.60, 5. Norris Foo (98) 13.00;
H2 (+0.5): 1. Tassaporn Wannakit (THA) 11.94, 2. Veronica Shanti Pereira (SIN/96) 11.95, 3. Kang Woan Yi (96) 12.59, 4. Aria Natasya 13.01;

200m (20)/ (-1.2): 1. Chandrika Subashini (SRI) 24.10, 2. Veronica Shanti Pereira (SIN/96) 24.56, 3. Jhatsorn Jaksuninkorn (THA) 24.92, 4. Komalam Shally Selveratnam 25.11, 5. Nurul Faezah Asma Mazlan 25.27, 6. Nurhidayatullah Johari (BRU) 26.11, 7. Fathin Faqihah Mohd Yusuf (96) 26.20, 8. Goh Chui Ling (SIN) 26.46;

400m (19): 1. Chandrika Subashini (SRI) 52.86 (Champs Record), 2. Quach Thi Lan (VIE/95) 53.84, 3. Nurul Faezah Asma Mazlan 55.91, 4. Thirualkarasu Piriyah (SIN) 56.47, 5. Fathin Faqihah Mohd Yusuf (96) 58.63, 6. Siti Nur Afiqah Abdul Razak (98) 59.44, 7. Maziah Mahusin (BRU) 60.24, DNF: Nurulassyikin Abdul Rashid;

Heats H1: 1. Chandrika Subashini (SRI) 54.04, 2. Siti Nur Afiqah Abdul Razak (98) 57.68, 3. Thirualkarasu Piriyah (SIN) 58.17, 4. Fathin Faqihah Mohd Yusuf (96) 58.49;
H2: 1. Quach Thi Lan (VIE/95) 54.71, 2. Nurul Faezah Asma Mazlan 58.13, 3. Maziah Mahusin (BRU) 59.99, 4. Tyra Ree Summer (SIN/95) 60.32, 5. Nurulassyikin Abdul Rashid 64.10;

800m (19): 1. Faradilah Raznie (96) 2:18.77, 2. Nik Norzilawatie Nik Wil (95) 2:19.64;

1500m (20): 1. Nguyen Thi Phuong (VIE) 4:37.52, 2. Noor Amelia Musa 4:48.52, 3. Nik Norzilawatie Nik Wil (94) 4:57.54, 4. Nurizyenny Muslim (BRU) 5:19.81, 5. Farah Aimuni Hanum Anuar (94) 6:05.71;

5000m (19)/ (mixed): 1. Noor Amelia Musa 17:47.05;

3000m Sc (20): 1. Nguyen Phi Thuong (VIE) 11:12.00, 2. Munirah Ha'ali (97) 12:14.14, 3. Nur Aisyah Ahmat (94) 12:15.46, 4. Angela Kundang 14:12.95;

100mh (19)/ (-1.4): 1. Wallapa Punsoongneun (THA) 13.88, 2. Raja Nursheena Raja Azhar 14.14, 3. Panida Rattanachan (THA) 14.24, 4. Ku Munirah Ku Zamzuri 15.13, 5. Aini Norazira Mohd Ali 15.20, 6. Nur Amanina Tugimin (95) 16.24;

400mh (20): 1. Quach Thi Lan (VIE/95) 57.74 (Asian Junior Leader), 2. Wassana Winatho (THA) 58.94, 3. Dipna Lim Prasad (SIN) 60.36 (National Record), 4. Panida Ratanachan (THA) 61.27, 5. Noraseela Mohd Khalid 61.54;

P V (20): 1. Kanae Tatsuta (JPN) 3.70, 2. Rachel Isabel Yang Bingjie (SIN) 3.20;

L J (19): 1. Hiraka Yurina (JPN) 6.32, 2. Noor Amira Mohamad Nafiah 6.07, 3. Shimizu Tamaka (JPN) 5.97, 4. Wassana Winatho (THA) 5.75, 5. Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki (96) 5.42, 6. Nurul Jannah Mohd Zulkifli (SIN) 5.41, 7. Ng Khai Lee 5.34, 8. Kirthana Ramasamy (97) 5.08;

T J (20): 1. Noor Amira Mohamad Nafiah 13.24, 2. Yamane Mei (JPN) 12.29, 3. Kirthana Ramasamy (97) 11.98, 4. Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki (96) 11.88, 5. Ling Sze Wai (HKG) 11.39, 6. Nurul Jannah Mohamed Zulkifli (SIN) 11.23;

D T (19): 1. Yap Jeng Tzan 40.84, 2. Choo Kang Ni (94) 37.44, 3. Juthapora Krasaeyan (THA) 37.32, 4. Queenie Ting Kung Ni 36.94, 5. Grace Wong Xiu Mei (2000) 31.55;

H T (19): 1. Takekawa Mika (JPN) 58.08 (Champs Record), 2. Nur Fazira Jalaluddin (95) 52.19 NJR & 4th MAS All-Time, 3. Casier Renee Kelly Lee 51.13, 4. Sunisa Boonprasarn (THA) 50.28, 5. Grace Wong Xiu Mei (2000) 49.18, 6. Linda Tan Ling Hwa (95) 48.53, 7. Nor Aida Shuhada Nordin 43.49;

J T (20): 1. Nur Fatin Adibah Suharman 44.78, 2. Syuryani Sikembar 41.24, 3. Siti Nur Nadiah Osman 40.51, 4. Nadzirah Che Mat 38.85;

4x100m (19): 1. Thailand Team (?, N.Klomde, ?, N.Sanrat) 45.65, 2. Malaysia 'B' Team (Z.Husna, K.S.Selveratnam, Z.Husniah, N.A.M.Nafiah) 46.02, 3. Malaysia 'A' Team (N.F.A.Mazlan, K.M.Ku Zamzuri, N.A.M.Rashid, Kang Woan Yi) 49.11;


Ranau, 19-20 October 2013 "27th Mount Kinabalu International Climbathon 2013"
-two race courses introduced this year: Summit Race (19th) & Adventure Race (20th);
-Summit Race (for qualified/experienced elite runners only): 33km long (15km of tarmac road, 18km forest trails with rock face at the summit);
-Summit Race: start from Kinabalu Park entrance, to the Mt Kinabalu summit (4,095m above sea level), then down to Masilau, and finish at Kundasang town;
-Adventure Race (open/veteran): 23km long (15km of tarmac road, 8km of forest trails);
-Adventure Race: start from Kinabalu Park entrance, to Layang-Layang Hut (half way up Mt Kinabalu 2760.3 m above sea level), the down to Masilau and finish at Kundasang town;
-selected results as follows;

MEN
Elite Category
1. David Simpat 4:12:29, 2. Dai Matsumoto JPN 4:18:27, 3. Safrey Sumping 4:29:37, 4. Yoshihito Kondo JPN 4:48:42, 5. Fabian (Osmond) Daimon 4:57:31, 6. Dino Polinas Mantilee PHI 5:14:11, 7. Guillaune Causse FRA 5:16:62, 8. Zachary Michael Thomas AUS 5:20:11, 9. Jeremy Michael CAN 5:20:56, 10. Michael Skobierski AUT 5:23:08, 11. Hisashi Shiomi JPN 5:37:36, 12. Edmon Gusui 6:06:03;

Open Category
1. Enock Kipchirchir Kigen KEN 2:28:47, 2. Stephen Daniel Kariithi Kuria KEN 2:30:35, 3. Nelson Kiptoo KEN 2:33:11, 4. Laxmi Kumar Limbu SIN 2:36:37, 5. Wincentbert Latius 2:37:01, 6. Frederic Herman 2:37:35, 7. Muhaizar Mohamad 2:38:22, 8. Doimis Mojimbun 2:40:38, 9. Ruston Masri 2:43:20, 10. Hangpal Angbuhang SIN 2:47:31;

Veteran Category (40+)
1. Guainus Salagan 2:37:05, 2. Yusof Sumbad 2:46:25, 3. Ambrose Kipchirchir Kirwa KEN 2:48:36, 4. Setibin Kelaward 2:51:11, 5. Philip Chirchir Lagat KEN 2:52:46, 6. Madamin Ghun 2:52:46 (same as 5th);

WOMEN
Elite Category
1. Ruth Charlotte Croft NZL 5:24:28, 2. Danny (Kuilin) Gongot 5:57:36, 3. Nora Barbara Senn SUI 6:21:17, 4. Yasuko Nomura JPN 6:31:09, 5. Ahineh Dainin 7:14:03;

Open Category
1. Carolyne Jepkosgei Chepkwony KEN 3:13:12, 2. Viola Jepchirchir Kimeli KEN 3:26:02, 3. Genevive Uchechi Njoku NGA 3:36:35, 4. Judy Liew Ye Ling 4:01:44, 5. Alys Loren Metson GBR 4:23:56, 6. Jennifer Anna Kemp GBR 4:25:21, 7. Irene Oyling Wong USA 4:29:00, 8. Norhani Mohd Jaffar 4:36:05, 9. Clemence Marie Sylvie FRA 4:38:00, 10. Shoihi Gandihin 4:39:38;

Veteran Category (35+)
1. Deborah Chinn 3:36:40, 2. Kona (Lydia) Liau Ken 3:40:30, 3. Muidah Bolinting 3:43:44, 4. Irene Gabriele Lepuschitz AUT 4:40:11, 5. Ma Yan Wah HKG 4:42:01, 6. Rita Gunsalam 4:48:49;


Kangar, 25-27 October 2013 “2nd UniMAP Open Track and Field Championships”
-held at newly built sports complex at UniMAP, near Arau; price money offered to winners;
-wind-reading not reported for field events, best results as follows;

MEN
100m (25)/ -1.2: Mohd Izzuddin Yahaya 10.61, 2. Mohd Shahmimi Azmi 10.69, 3. Mohd Baihaqi Razlan 10.73, 4. Harith Ammar Mohd Sobri (94) 10.75, 5. Mohd Helmi Ahamd 11.00, 6. Asnawi Hashim (Mal/98) 11.20;
-heats (25): H1/-0.6: 1h1 Mohd Izzuddin Yahaya 10.87, 2h1 Mohd Baihaqi Razlan 10.89, 3h1 Mohd Shahmimi Azmi 10.91, 4h1 Mohd Helmi Ahmad 11.15, 4h1 Mohamad Afif Zulhusmi Alet 11.18;

200m (27)/ -1.1: Mohd Izzuddin Yahaya 21.84, 2. Harith Ammar Mohd Sobri 22.03, 3. Kannathasan s/o Subramaniam 22.11, 4. Mohd Helmi Ahmad 22.57;

400m (26): Parthiban s/o Murugiah 49.14, 2. Anchois Aron 49.29, 3. Badrul Hisham Abdul Manap (97) 49.49, 4. Dinesh s/o Krishnan 50.27, 5. Mohamad Adib Zulhusni Alet 50.28, 6. Mohd Aidil Ali 50.44, 7. Eldy Sham Erlon 50.77;

-heats (26): h2: 1h2 Parthiban s/o Murugiah 49.77; h3: 1h3 Dinesh s/o Krishnan 49.87, 2h3 Badrul Hisham Abdul Manap 50.04, 3h3 Eldy Sham Erlon 50.46, 4h3 Mohamad Adib Zulhusni Alet 50.51;

800m (25): Parthiban s/o Murugiah 1:59.81;

1500m (27): Ahmad Luth Hamizan 4:13.36;

110mh (26)/ -1.7: Mohd Robani Hassan 14.46, 2. Muhd Ajmal Aiman Mat Hassan 14.83;

H J (25): Nauraj Singh Randhawa 2.00;

L J (26): Muhammad Hakimi Ismail 7.25, 2. Mohd Fahmi Meslan 6.89, 3. Saifuddin Ishak (awd/paralimpic) 6.83, 4. Nik Luqmanul Hakim Nik Yahya (94) 6.76;

T J (25): Muhammad Hakimi Ismail 16.21 (3rd MAS All-Time), 2. Nik Luqmanul Hakim Nik Yahya (94) 14.97, 3. Mohamad Herwan Shah Ramli 14.20;

S P (26): Adi Alifuddin Hussin 16.27, 2. Muhammad Ziyad Zolkefli (awd/paralimpic) 14.72, 3. Mohd Alif Hanif Mohd Affendi 13.88;

D T (27): Muhammad Azwan Fahmi Zuhairi 38.64, 2. Muhammad Ikbal Kamaruddin (Ter/97) 37.39, 3. Mohd Alif Hanif Mohd Affendi 34.28;

J T (25): Firdaus Jalak 54.59, 2. Muhamad Akmal Md Zain 52.52, 3. Muhamad Ashraf Abu (Joh) 52.48, 4. Maz Anzie Jetol 50.73;

4x100m (26): KOM Team (????) 42.11, 2. MASUM Team (????) 42.21;

WOMEN
100m (25)/ -0.8: Noor Amira Mohamad Nafiah 11.89, 2. Komalam Shally d/o Selveratnam 12.21, 3. Nur Shahira Mulaidi (Ter/97) 12.83;

200m (25)/ -0.8: Komalam Shally d/o Selveratnam 25.35, 2. Nurul Faezah Asma Mazlan 25.54;

400m (26): Nurul Faezah Asma Mazlan 56.70, 2. Komalam Shally d/o Selveratnam 59.82, 3. Nurulassikin Mohd Rashid 60.68;

100mh (26): Raja Nursheena Raja Azhar 14.06, 2. Ku Munirah Ku Zamzuri 14.97, 3. Juriani Mad Rodzi (Prk/98) 16.56;

H J (26): Norliyana Kamaruddin 1.66, 2. Yap Sean Yee (95) 1.63;

L J (26): Noor Amira Mohamad Nafiah 5.82, 2. Merrey Gabali 5.01;

T J (25): Noor Amira Mohamad Nafiah 12.20;

S P (25): Nur Saiyidah Ramli 11.36;

D T (26): Choo Kang Ni (94) 39.83, 2. Nur Shafina Hasnol (Mal/95) 29.02;

J T (25): Nur Fatin Adibah Suharman 43.13, 2. Siti Nur Nadiah Osman 42.17, 3. Norfadilah Mohd Zaini (Ked/95) 35.36;


Kuantan, 11-12 November 2013 “47th Pahang Open Track and Field Championships”

-state championships;
-hand-timed in several events, wind-reading not reported, best results as follows;

MEN
100m (11): 1r1 Khairul Asyraf Amran 10.97, 2r1 Cheah Yau Chung (Prk/97) 11.17; 1r3 Mohd Azhar Md Ismail 11.10; 1r6 Amirul Mukimin Yusmiza (95) 11.12; 1r8 Muhd Akmal Zulkifli (Prk) 11.17; 1r9 Mohd Izzuddin Yahaya 10.88, 2r9 Abd Rashid Osman 11.18;
400m (11): 1r4 Yuvaraaj s/o Panerselvam 48.9h, 2r4 Harmizi Arobi 49.9h;
110mh (11): 1r1 Willy Ampi Marcos (97) 15.83, 2r1 Zakaria Usup 16.23;
H J (11): Norshafiee Mohamad Shah (97) 2.05;
L J (11): Luqman Hakim Ramlan Mohd (95) 7.13, 2. Jonathan Larus 7.07, 3. Pang Li Chong 7.05;
T J (11): Jonathan Larus 14.90;
S P (11): Mohd Hafiz Hashim 14.18, 2. Maveeqhen s/o Ravicandran (97) 12.62;
10000m W (11): Mior Muhammad Amerul Mohd Sahak (97) 51:23.33, 2. Teh Wai Kit (Kul) 53:23.89;

WOMEN
100m (11): 1r3 Nor Eewan Syafiqah Md Sabri (97) 12.77; 1r4 Norris Foo 12.73, 2r4 Diana Sari Jonid (Sab) 12.91;
800m (11): 1r2 Zaimah Atifah Zainuddin (99) (Kul) 2:31.51;
1500m (11): Eyeze Grenggori (94) 5:27.42, Norhalizah Mungkit (99) 5:29.91;
100mh (11): 1r1 Farinah Basirin 16.11; 1r2 Norhazwanie Ab Haris (Prk) 16.04, 2r2 Tham Yi Yin (Kul/97) 16.09, 3r2 Norris Foo (98) 16.40;
400mh (11): Tham Yin Yin (97) 72.27;
H J (11): Nur Syahirah Mohd Osman (Prk/98) 1.53;
L J (11): Nor Eewan Syafiqah Md Sabri (97) 5.08;
T J (11): Valerie Zinugin 11.48;


Penang, 17 November 2013 “Penang Bridge International Marathon”

- the highest number of participants in a race in Malaysia with 47,000 !!;
-over 3,000 are from various countries- AUS, USA, GBR, SIN, THA, INA, CHN, KEN, NIG, ZIM etc.;
-would be the last race held at Penang Bridge before shifting to the Second Penang Bridge next year;
-a total prize money of RM 162,400 (USD 51,000) given to the winners;
-top three winners for men’s marathon took home cash prizes of RM15,000 (USD 5000), RM8,000, and RM4,500 respectively, apart from medals, trophies and gifts;
-categories- open, youth (13-17), and veteran (men 40+, women 35+);
-selected results as follows;

MEN
Marathon
1. James Tallam KEN 2:24:43, 2. Joseph Gitau Kariuki KEN 2:25:43, 3. Isaac Kiplagat Kimayio KEN 2:25:58, 4. Bernand Mwendia Muthoni KEN 2:27:54, 5. Shahruddin Hashim 2:46:14 (1st Malaysia), 6. Fabian Osmond Daimon 2:46:34, 7. Nuhaizar Mohamad 2:49:40, 8. Phillip Chirchir Lagat KEN 2:50:55 (1st veteran), 9. Raymond Wareham AUS 2:54:07 (2nd veteran), 10. Lili Suhairi Md Yang Ghazali 2:56:19, 11. Baskaran s/o Kuppusamy 2:56:27 (3rd veteran), 12. Charles Thaiya KEN 2:58:48 (4th veteran), 13. Thanasekaran s/o Manickham 3:00:56 (5th veteran), 14. Adul Thongsamool THA 3:01:18 (6th veteran), 15. Sahrizan Ahmad 3:03:11, 16. Chen Jian an CHN 3:03:51 (7th veteran), 17. John Csongei AUS 3:09:38, 18.Tan Swee Tiong SIN 3:10:54 (8th veteran);

Half Marathon
1. Paul Kimani Wambui KEN 1:06:01, 2. Peter Keter KEN 1:06:17, 3. Ngare Joseph Mwangi KEN 1:07:17, 4. James Munyi Maregu KEN 1:07:48, 5. David Kipkirui Mutai KEN 1:10:11, 6. Enock Kipchirchir Kigen KEN 1:10:48, 7. Ow Yong Jin Kuang 1:18:02, 8. Mohd Syahidan Alias 1:22:42, 9. Wincentbert Latius 1:22:47, 10. Mohd Shukri Abd Rahman 1:23:00, 11. Prasoet Phaisan THA 1:23:20 (1st Veteran), 12. Khir Salleh 1:23:30 (1st MAS veteran);

10km run
1. Eliud Kiprugut Kering KEN 32:06, 2. Nelson Kiptoo KEN 32:38, 3. Geoffey Birgen KEN 33:02, 4. Ruburn Kummar s/o Ramasamy 34:46, 5. Christopher s/o Soosai 34:49, 6. Calvin Boon Chang Yik 35:42;

BOYS
10km run
1. Tharuma s/o Vijiakumaran (060796) 36:49

WOMEN
Marathon
1. Naomi Wambui Muriuki KEN 2:53:04, 2. Cecilia Wangui Warutumo KEN 3:11:19, 3. Caroline Kigen KEN 3:14:54, 4. Deborah Chinn USA 3:23:20 (1st veteran), 5. Esther Njeri Nganga KEN 3:41:27
6. Chen En Ning CHN 3:43:29, 7. Sopa Ausumani THA 3:45:02, 8. Ewe Bee Hong 3:45:12 (1st Malaysia / 2nd veteran), 9. Lydia Liau 3:49:07 (2nd veteran), 10. Ling Hong Ying CHN 3:53:39, 11. Jessica Tang Mei Lee 3:54:36, 12. Ch’ng Lay Khim 3:56:42 (3rd veteran), 13. Maggie Goh Kim Hong 4:02:19 (4th veteran), 14. Lynn Guan 4:03:28 (5th veteran);

Half Marathon
1. Njoroge Alice Kabura KEN 1:19:01, 2. Esther Wambui Karimi KEN 1:20:44, 3. Njihia Ann KEN 1:24:31, 4. Viola Jepchirchir Kimeli KEN 1:26:02, 5. Novita Andriyani INA (not MAS as in official result!!) 1:30:47, 6. Yuan Yufang 1:35:48 (1st Veteran), 7. Susan Khoo GBR 1:36:56 (2nd veteran), 8. Ng Sun Nee 1:39:52 (3rd veteran), 9. Cheong Tsui Ying SIN 1:41:22 (4th veteran), 10. Emilia Jamil 1:43:09 (5th veteran), 11. Choo Suit Mei 1:43:31, 12. Ch’ng Suat Ping 1:44:00, 13. Kimbeley Yap Fui Li 1:44:41 14. Supavadeepattanakitkansan THA 1:48:09 (6th veteran), 15. Warangrat Savetsilp THA 1:48:09, 16. Larissa Kirsten Taylor AUS 1:48:19 (7th veteran), 17. Lian Bee Hoon 1:48:23 (8th veteran), 18. Loh Voon Ying 1:49:05, 19. Kay Elizabeth Lewis AUS 1:49:37 (9th veteran), 20. Kanlaya Towatcharakun THA 1:49:53 (10th veteran), 21. Yeoh Tze Ruey 1:50:14, 22. Patricia Combrink NLD 1:50:47, 23. Kelly Saw Ling Ling 1:50:58 (11th veteran), 24. The Suat Lay 1:51:35, 25. Wong Chooi Lin 1:51:36 (12th veteran), 26. Ong Ee Ling 1:51:38, 27. Tan Chin Fong 1:51:46 (13th veteran), 28. Joanne Poh Leng Grange 1:51:50 (14th veteran);

10km run
1. Faith Wanjiku Njuguna KEN 46:18, 2. Chong Ah Tin 46:59, 3. Preymane Balasubramaniam 47:08, 4. Nur Hazimah Idris 48:23, 5. Rachel Chicken GBR 48:54, 6. Tan Pee Ping 49:57;

GIRLS
10km run
1. Tamika Baynes AUS 46:32, 2. Ooi Yuu Mei (270397) 47:48, 3. Kim Khoo (190297) 48:55, 4. Hamsavaanie d/o Aruchunan (010396) 49:11;


Kuantan, 18-20 November 2013 "5th SIPMA / Sukan Institusi Pendidikan Malaysia"
-5th Malaysian Educational Institution Games (SIPMA) 2013;
-athlete’s teams included in the brackets, selected results as follows;

MEN
100m (18) /+0.8: Nixson Kennedy (MSSM/95) 10.73, 2. Badrul Hisyam Abdul Manap (MSSM/97) 10.80, 3. Hisyam Alias (MASUM) 10.89, 4. Mohamad Afif Zulhusmi Alet (MASUM) 10.93, 5. Zulfadhli Harun (MSIPGM) 10.98, 6. Bernard Bete (MSPM) 11.15, 7. Jebat Raiyan Athari Mohd Ezra (MSMM) 11.16;

Heats: H1/ +1.5: 1h1 Badrul Hisyam 10.96, 2h1 Hisyam 11.01, 3h1 Bernard 111.11;
H2/ +1.2: 1h2 Nixson 10.93, 2h2 Mohamad Afif 10.96, 3h2 Zulfadhli Harun 10.99;

200m (20) /0.0: Hisyam Alias (MASUM) 22.07, 2. Mohamad Afif Zulhusmi Alet (MASUM) 22.34, 3. Asnawi Hashim (MSSM/98) 22.49, 4. Muhamad Amirul Mukmin Mohd Yusmiza (MSSM/95) 22.52, 5. Muhammad Taufiq Amin (MSIPGM) 22.79, 6. Jebat Raiyan Athari Mohd Ezra (MSMM) 22.81, 7. Muhammad Fazrul Izwan Affandi (MSPM) 22.81;

400m (19): Mohamad Arif Zulhilmi Alet (MASUM) 48.50, 2. Badrul Hisyam Abdul Manap (MSSM/97) 49.53, 3. Mohd Firdaus Kimleh (MSSM) 49.71, 4. Mohd Fairol Nazim (MASUM) 51.03;

800m (18): Jeeventhiran Victor Ravinthran (MSSM/95) 1:56.87 (& 1:58.50 as 1h2), 2. Tan Wei Heng (MSSM) 1:57.77, 3. Muhamad Auf Afibukhari Mohd Farhan (MASISWA) 2:01.08, 4. Saarvin s/o Chinathamby (MASUM) 2:01.26;

1500m (19): Tan Wei Heng (MSSM) 4:13.06, 2. Jeeventhiran Victor Ravinthran (MSSM/95) 14:13.46, 3. Deekeshran s/o Sasigaran (MSPM) 4:18.39, 4. Saarvin s/o Chinethamby (MASUM) 4:22.00;

5000m (19): Ahmad Luth Hamizan (MASUM) 16:52.64, 2. Ahmad Muhammad Hamizan (MSSM/97) 17:04.29, 3. Jonnycal Menok (MASUM) 17:20.21;

3000m Sc (20): Ahmad Luth Hamizan (MASUM) 9:51.71, 2. Ahmad Muhammad Hamizan (MSSM/97) 10:26.77, 3. Jayseelans s/o Magendran (MASKOM) 10:40.70;

110mh (19) / +4.5: Mohamad Rohaizad Jamil (MASUM) 14.09w, 2. Muhd Ajmal Aiman Hassan (MASUM) 14.34w, 3. Willy Ampi Marcus (MSSM/97) 15.13w, 4. Muhammad Husaini Mansor (MSIPGM) 15.27w, 5. Ghasfar Gabra (MSPM) 16.29w, 6. Mohd Amri Ashraf Zurkipli (MSIPGM) 16.35w, 7. Mohammad Faruq Fakhruddin Mohd Fauzi (MSMM) 16.41w;

Heats: H1/ +2.4: 1h1 Muhd Ajmal 14.75w, 2h1 Willy 15.37w, 3h1 Husaini 15.45w;
H2/ +1.8: 1h2 Rohaizad 14.80;

400mh (18): Muhammad Firdaus Musa (MSSM/94) 53.10, 2. Eldy Sham Irlon (MASUM) 53.94, 3. Mohamad Adib Zulhusni Alet (MASUM) 54.48, 4. Mohamed Farhan Hafsyam Zahid (MSSM) 56.39;

H J (19): Nauraj Singh Randhawa (MASUM) 2.11, 2. Mohd Azly Ghazali (MSSM) 2.11, 3. Kavee Alagan s/o Anpalagan (MASUM) 2.00, 4. Ahmad Abdin Shakirin Baharin (MSIPGM) 1.90;

P V (18): Muhammad Afiq Ahmad Ahlam (MSSM/97) 4.20, 2. Mohd Fahme Zamzam Mehamad (MASUM) 4.20, 3. Muhammad Iqbal Hakim Mustafa Kamal (MSPM) 3.50;

L J (19): Luqman Hakim Ramlan (MASUM) 7.10 / 0.0, 2. Pang Li Chong (MSPM) 6.77 / -0.7, 3. Mohamad Syazwan Zakaria (MSSM) 6.59 / -2.0;

T J (18): Muhammad Hakimi Ismail (MASUM) 14.94 /+0.2, 2. Pang Li Chong (MSPM) 14.24 /+0.2, 3. Mohamad Syazwan Zakaria (MSSM/94) 14.04 /+1.5;

S P (18): Mohammad Alif Hanif Mohd Afandi (MASUM) 14.31, 2. Max Anzie Jetol (MASUM) 13.00, 3. Muhammad Shahul Iqmal Baharuden (MSIPGM/94) 12.94, 4. Goh Wei Kiang (MASKOM) 12.44, 5. Meveeqhen Ravi Chandran (MSSM/97) 12.41;

D T (20): Tang Zhi Min (MSSM) 37.04, 2. Mohammad Alif Hanif Afandi (MASUM) 36.24, 3. Goh Wei Kiang (MASKOM) 34.74;

J T (19): Muhammad Ashraf Abu (MSSM) 56.31, 2. Daveera Sali Liau (MSPM) 51.88, 3. Max Anzie Jetol (MASUM) 50.95;

5000m walk (18): Muhammad Khairil Harith Harun (MASUM) 22:41.03, 2. Mohamad Shamrin Mohd Aris (MSSM/94) 23:24.15, 3. Muhamad Akram Ismail (MASISWA/94) 24:13.86, 4. Satiaseelan s/o Mahalinggam (MSPM) 25:03.33, 5. Mior Muhammad Amerul Mohd Sahak (MSSM/97) 25:14.98;

4x100m (19): MSSM Team (????) 41.94, 2. MASUM Team (????) 42.30, 3. MSIPGM Team (????) 43.24;

4X400M (20): MASUM Team (????) 3:18.84, 2. MSSM Team (????) 3:20.83, 3. MSIPGM Team (????) 3:32.95;

WOMEN
100m (18) /+1.4: Zaidatul Husna Zulkifli (MSSM) 11.87, 2. Norris Foo (MSSM/98) 12.45, 3. Lau Kah Lin (MASUM) 12.92, 4. Sharifah Shatrah Razali (MSIPGM) 12.99;

Heats: H1/ +0.7: 1h1 Zaidatul 12.50; H2/ +0.2: Norris 12.41;

200m (20) / 0.0: Kang Woan Yi (MSSM/96) 25.95, 2. Norris Foo (MSSM/98) 26.10, 3. Lau Kah Lin (MASUM) 27.02;

400m (19): Siti Nur Afiqah Abdul Razak (MSSM/98) 58.11, 2. Nurulassikin Mohd Rashid (MASUM) 60.47, 3. Kalaiyarasi d/o Arjunan (MASISWA) 61.45;

800m (18): Nik Norzilawatie Nik Wil (MSSM/95) 2:20.99, 2. Kalaiyarasi Arjunan (MASISWA) 2:21.36, 3. Norsyafika Ramali (MSPM) 2:30.07;

1500m (19): Nik Norzilawatie Nik Wil (MSSM/95) 5:04.25, 2. Norsyafika Ramali (MSPM) 5:36.02, 3. Suapnah d/o Muniandy (MSIPGM) 5:36.83;

2000m Sc (20): Munirah Ha'Ali (MSSM/97) 7:45.39, 2. Nur Aisyah Ahmat (MSSM/94) 8:26.31, 3. Poovili d/o Krishnan (MSMM) 11:33.72;

100mh (19) / +3.0: Aini Nurazira Mohd Ali (MSSM) 14.65w, 2. Ku Munirah Ku Zamzuri (MASUM) 14.72w, 3. Nur Amanina Tugimin (MSSM/95) 15.00w, 4. Norhafiza Che Ishak (MSIPGM) 15.81w;

400mh (18): Aini Nurazira Mohd Ali (MSSM) 68.89, 2. Emmy Ahkim (MASUM) 71.15, 3. Norhafiza Che Ishak (MSIPGM) 71.80;

3000m (18): Nur Aisyah Ahmat (MSSM/94) 11:20.37, 2. Munirah Ha'Ali (MSSM/97) 11:26.13, 3. Loh Chooi Fern (MASISWA) 12:03.55;

H J (19): Yap Sean Yee (MSSM/95) 1.71, 2=. Puteri Nur Liyana Megat Abdul Hajat (MSIPGM) 1.63, 2=. Norliyana Kamaruddin (MASUM) 1.63, 4. Shandyiani d/o Mahendran (MSIPGM) 1.63, 5. Nurul Falena Gunasekara Muhd Lazri Gunasekara (MASISWA/95) 1.50;

P V (18): Chuah Yu Tian (MASUM) 3.10, 2. Nur Nadira Natalia Manshahar (MASUM) 2.60, others: no heights!

L J (19): Kirthana d/o Ramasamy (MSSM/97) 5.38 /0.0, 2. Malisha Nurkamaliah Mustaffa Kamal (MSSM) 5.10 /0.0, 3. Siti Mariam Zainal Abidin (MASUM) 5.10 /0.0;

T J (18): 1. Kirthana d/o Ramasamy (MSSM/97) 12.67 /+2.0, 2. Lily Hartini Ahmad Zambri (MASUM) 11.88 /+3.6 (regular: 11.78 /+1.9), 3. Merrey Gabali (MASUM) 10.97 /+1.2, 4. Malisha Nurkamaliah Mustaffa Kamal (MSSM/98) 10.86 /+1.9;

S P (18): Bibi Nuraishah Ishak (MSSM/95) 11.68, 2. Nur Sayidah Ramli (MASUM) 11.28, 3. Choo Kang Ni (MSSM/94) 11.03;

D T (20): Queenie Ting Kun Ni (MSSM/97) 35.96, 2. Choo Kang Ni (MSSM/94) 35.72, 3. Anny Tang Siew Ung (MSIPGM) 33.89;

J T (19): Siti Nur Nadiah Mohd Osman (MASKOM) 42.68, 2. Celine Kong (MSSM/97) 33.49, 3. Amuthamalar d/o Ganesan (MSIPGM) 30.57, 4. Yusthyna Colony (MSPM) 30.57, 5. Noor Maisarah Mamat (MASUM) 30.43;

3000m W (19): Nur Aisyah Ahmat (MSSM/94) 15:00.74, 2. Pua Ling En (MSSM/95) 15:00.80, 3. Loh Chooi Fern (MASISWA) 17:17.82;

4x100m (19): MSSM Team (????) 47.91, 2. MASUM Team (????) 50.46, 3. MSIPGM Team (????) 51.54;

4x400m (20): MSSM Team (????) 4:07.28, 2. MSIPGM Team (????) 4:14.94, 3. MASUM Team (????) 4:17.34;

Delayed
Kerian, 13 October 2013 “3rd Race Walk Circuit 2013”
-held at Parit Buntar in Kerian Perak, best results as follows;
MEN
5km walk
1. Raavikumaran s/o Gounder 27:25;

10km walk
1. Satiyaseelan Mahalingham 54:22, 2. Mohd Zairul Asri (Prk) 56:17, 3. Suresh Kumar 56:38;;

20km walk
1. Muhammad Khairul Harith Harun 1:35:03, 2. Eswaran s/o Rajanderen (95) 1:39:50, 3. Muhamad Akram Ismail (Kul) 1:44:05, 4. Mohd Rahman Abu Bakar 1:48:40, 5. Rajaratnam s/o Muniandy 1:49:46, 6. Mohd Khairi Ahmad 1:50:03, 7. Mior Muhammad Amerul Mohd Sahak (Prk/97) 1:52:59;

WOMEN
5km walk
1. Sharumathi d/o Arumugam 29:42;

10km walk
1. Aina Fadhlin Syamina Abas (97) 1:00:18, 2. Vekneswary d/o Sathia Moorthy (Pen) 1:19:25;

20km walk
1. Pua Ling En (95) 1:51:52;


RECORDS renewed in 2013
National Record
Jackie Wong Siew Cheer Hammer Throw (M) 59.53 Palembang INA 27.09.13
Muhammad Irfan Shamsuddin Discus Throw (M) 49.86 Kuala Lumpur 14.09.13
Mohd Iskandar Alwi Pole Vault (M) 5.01 Kuala Lumpur 09.03.13
Muhammad Irfan Shamsuddin Discus Throw (M) 49.81 Kuala Lumpur 21.06.13

Siti Nur Nadiah Osman Javelin (W) 46.05 Kuala Lumpur 13.09.13
Siti Nur Nadiah Osman Javelin (W) 45.87 Nilai 12.05.13
Yap Sean Yee High Jump (W) 1.78 Hanoi VIE 27.06.13

National Indoor Record
Mohd Iskandar Alwi Pole Vault (M) 4.65 Tsaotun TPE 13.03.13
Mohd Iskandar Alwi Pole Vault (M) 4.77 Taipei TPE 15.03.13

National Junior Record
Mohd Iskandar Alwi Pole Vault (M) 5.01 Kuala Lumpur 09.03.13

Nur Fazira Jalaluddin Hammer Throw (W) 52.19 Kuala Lumpur 19.10.13
Elena Goh Ling Yin 20km walk (W) 1:51:24 Nomi JPN 10.03.13
Elena Goh Ling Yin 10km walk (W) 52:15+ Nomi JPN 10.03.13
Elena Goh Ling Yin 5000m Walk (W) 25:02.93 Kuala Lumpur 22.04.13



Post a Comment

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

ARCHIVES

Copyright © 2009-2014, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP