2010 Indonesia National Athletics Championship, Jakarta 2010, Results

>> August 27, 2010

The 2010 Indonesia National Athletics Championship was held on August 04-07 at Jakarta. The annual national event was organized by Persatuan Atletik Seluruh Indonesia (Indonesia Athletics Federation). Only local athletes took part in the meet.

Indonesian top sprinter, Suryo Agung Wibowo whose 100m PB is 10.17s took part but his performance was not 'classified' in the official results due to technical problem unrelated to the race. Some other top athletes competed, but their results also were not 'classified'. Earlier before the meet it was reported that several teams were unhappy with decisions by their own athletes to compete under different teams, in which have led many protests during the meet.

SEA Games champion, Dedeh Erawati was in action and won two individual golds from the 100mh and 200m with 13.45s and 24.48s, respectively.

Meanwhile, experienced runner Esther Sumah has becomes the oldest to win the Indonesian national title. She won the 800m in a time of 2:17.74s at age of 44!

Following are the major results from final rounds plus additional best performances:

MEN:

100m Final (NWI): 1, Franklin Burumi,10.52. 2, Farel Octafiandi, 10.67. 3, John H.Muray 10.76. 4, Iswandi. 4, 10.90.

100m SF 1 (-0.3): 1, Burumi, 10.60. 2,  Heru Astriyanto 10.88; 100m SF 2 (+0.8). 1, Octafiandi, 10.62. 2, Muray, 10.79. 3, Ali Wardhana, 10.82; Heats (Best performances): Burumi (10.66 w0.0), Mohd Fadlin (10.85 w0.0), Octafiandi (10.85 w +0.2), Astriyanto (10.88 w -0.4), Suryo Agung Wibowo,10.51, Not Classified).

200m Final (+2.3): 1,  Ahmad Sumarsono Sakeh 21.51. 2,  Edi Ariansyah 21.62, 3, Sapwaturahman, 21.62; 200m SF 1(+2.3): Ahmad Sumarsono, 21.74; 200m SF 2 (+1.3): 1, Ariansyah, 21.75. 2, Sapwaturahman, 21.78.

400m Final: 1, Heru Astriyanto, 48.23 (SF: 48.61); 800m Final: 1, Abdul Haris, 1:56.00. 2, Kaharuddin 1:56.99; 1500m Final: 1, Ridwan, 3:54.00. 2, Agus Prayogo, 3:54.38.

5000m Final: 1, Jauhari Johan, 15:03.81. 2, Nicolas A.Silva, 15:09.89; 10000m Final: 1, Nicolas A.Silva, 31:30.07. (the 1st finisher, Yahuza, 31:15.28 Not Classified).
 
110m Hurdles (w -1.0): 1, Edy Jakariya, 14.85. 2, Ahmad Syaputra, 14.86. 3, Zakaria Malik, 14.90; 400m Hurdles: 1, Andrian, 53.41. 2, Fransiscus Saferius, 54.61; 3000m Steeplechase: 1, Muhammad Al-Quraisy,  9:35.12. 2, Yogo Triono, 9:37.21.

HJ: 1, Syahrial 2.05; PV: 1, Nunung Jayadi, 4.60m. 2, Hendri Setiawan, 4.50m; LJ: 1, Sapwaturahman, 7.10m (-1.4). 2, Noval Kurniawan, 7.09m (+0.4); TJ: 1, Asril Abdullah, 14.88m (+2.0). 2, Edi M.Juanedi, 14.71m (+0.3). 3, Isvir Septira, 14.67m (+1.3); SP: 1, Krisna Wahyu, 13.99m ; DT: 1, Hermanto, 47.86m. 2, Taufik Nurahman, 45.34m; HT: 1, Dudung Suhendi, 51.98m. 2, Ardiansyah Apandi, 49.81m. 3, M.Ridwan, 47.63m; JT: 1, Julius Morin, 61.50m.

Decathlon: 1, Zakaria Malik 6815 (11.05/+0.4; 6.86/ -0.7; 11.89; 1.90; 50.43 – 15.11/+0.3; 32.63; 4.20; 49.43; 5:16.22).

20000m Walk: 1, Kristian L.Tobing, 1:40:12.88s. 2, Abdul Rozak, 1:44:18.81s. 3, Indra Abdul Kadir 1:46:30.72s. 4, Yohanes Seran, 1:47:22.33s.

WOMEN:

100m Final (w +0.2): 1, Nurul Imaniar, 12.15 (SF: 12.15 w -0.1); 200m Final (w +1.2): 1, Dedeh Erawati, 24.48. 2, Tri Setyo Utami, 25.07. 3, Serafi A.Unani, 25.38. 4,  Indah Lisa Wijayanti, 25.39; 400m Final: 1, Musyafidah, 58.25.

800m Final: 1, Esther Sumah, 2:17.74; 1500m Final: 1, Yulianingsih, 4:38.83. 2, Afriana Paijo, 4:39.90. 3, Adriana Waru, 4:40.78. (1st finisher, Rini Budiarti, 4:35.50, Not Classified); 5000m Final: 1, Nyai Agita Prima, 18:13.25. 2, 10000m Final: 1, Merry Paijo, 38:39.58; 3000m Stp Final: 1, Yulianingsih, 11:06.32. 2, Nyai Agita Prima, 11:26.51. 3,Adriana Waru 11:30.72. (1st finisher, Olivia Sadi,10:58.42, Not Classified); 

100mH Final (+0.1). 1, Dedeh Erawati, 13.45. 2, Agustina Bawele, 14.40. 3, Maryati, 14.43. 4, Enung Neni Meilani, 15.11; 400mH Final: 1, Renny C.Tehupeiory, 66.74.

HJ: 1, Ika Puspa Dewi , 1.68m. 2, Lucia Febriyani, 1.68m ; PV: 1, Desi Margawati, 3.50m. 2, Liesa Yunita, 3.40m ; LJ: 1, Maria Natalia Londa, 6.17m (+1.3). 2, Nova Aprilia, 5.89m (+0.4). 3, Lucia Febriyani, 5.69m (-0.7). 4, Veronika Venny, 5.64m (+0.4) ; TJ: 1, Maria Natalia Londa, 12.80 (-0.8), 2, Veronika Venny, 12.32 (-0.6), 3, Dwi Khusnul, 11.92 (-0.7).

SP: 1, Eki Febri Ekawati, 12.62m ; DT: 1, Dwi Ratnawati, 47.58m. 2, Sulastri, 41.27m ; HT: 1, Rose Herlinda Inggriana, 52.44m. 2, Yurita Ariyani, 47.29m. 3, Anita Rahmah, 46.29m. 4, Nia Meilani Usnia, 44.30m ; JT: 1, Azizah, 46.57. 2, Dian Kartika , 42.53m. 3, Selly Yoku, 41.20m. 4, Ayu Ariandani 40.15m.

Heptathlon: Rini Susanti 4208 (15.61/+0.8; 1.40; 9.64; 25.99/ -1.0 – 5.51/ -0.5; 26.47; 2:45.11).

20000m Walk: 1, Darwati,1:48:41.9s. 2, Inayati, 1:51:59.2s. 3, Sri Radita, 2:08:54.7s. 4, Rosidayanti, 2:09:21.9s.


Acknowledgment: Courtesy of the Results from ASIA Reports by Heinrich Hubbeling

To coaches, athletes and T&F fans out there any results at all levels from Southeast Asia are very welcomed, please contact me (send results) via email at info@adriansprints.com

Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP