15th AUG Chiang Mai 2010 - Athletics Results Day 2 & Videos (Part 2)

>> December 24, 2010

Here is a coverage for 2nd day of athletics events at the 15th ASEAN University Games, Chiang Mai, Thailand. Click here for part one.


Video of 110mh final & 100mh final

Men (wind: -1.4): 1, Jamras Rittidet, THA, 13.88s. 2, Sharman A.R.D., SIN, 15.28s. 3, Soulisack S., LAO, 15.68s. DNF Rohaizad Jamil, MAS.

Women: 1, Agustina Bawele, INA, 14.29s. 2, Panida Rattanajan, THA, 14.69s. 3, Viena Mae B., PHI, 15.81s. 4, Hui En S.Y, SIN, 16.33s. 5, Dela Paz B., PHI, 17.50s.

Video of 200m Men and Women Finals

Men (wind: -1.5): 1, Wattana Deewong, THA, 21.92s. 2, Farrel Octaviandi, INA, 22.08s. 3, Gary Yeo F.E. SIN, 22.15s. 4, Carlos Soriano, PHI, 22.29s. 5, Joseph Weijie, SIN, 22.87s. 6, Souksavanh, LAO, 22.96s. 7, Tran duy Hoa, VIE, 23.15s. 8, Ye Aung Htoo, MYN, 23.90s.

Women: 1, Tassaporn Wannakit, THA, 24.25s. 2, Siti Fatima Mohamad, MAS, 24.53s. 3, Dipna Lim Prasad, SIN, 24.61s. 4, Tri Setyo U., INA, 24.70s. 5, Valerie Seema P., SIN, 24.93s. 6, Norjannah Hafiszah, MAS, 25.27s. 7 Keizel Pedrina, PHI, 25.92s.

Men's 800m Final

Men: 1, Jironi Riduan, MAS, 1:52.29s. 2, Jakkrit Pattasai, THA, 1:53.72s. 3, Yunus Lasaleh, MAS, 1:53.77s. 4, Wenlie Maulas, PHI, 1:53.84s. 5, Ernie Opiana, PHI, 1:57.49s. 6, Madankumar Balakrishnan, SIN, 1:58.79s. 7, Kuan Yong Oon, SIN, 2:03.46s. 8, Vongsavang V., LAO, 2:05.02s. 9, Alvaro Freitas, TIM, 2:59.85s.

Other results (Day 2)

MEN

3000m STP: 1, Sanchai Namket, THA, 9:25.70s. 2, Truong Che My, VIE, 9:29.52s. 3, Yogi Triono, INA, 9:31.53s. 4, Roger Denolo, PHI, 10:05.75s. 5, Narin Pendeen, THA, 10:14.92s. 6, Xayzana B., LAO, 10:31.98s. 7, Art Thomas F., PHI, 10:36.58s. 8, Weiqiang J.N, SIN, 11:07.23s. Karthik Jayamaran, MAS, DNF.

High Jump: 1, Pramote Pumurai, THA, 2.06m. 2, Andre Dermawan, INA, 2.03m. 3, Yaoqing Ronnie Cai, SIN, 1.95m.

Shot Put: 1, Adi Alifuddin, MAS, 16.26m. 2, Promrob Juntima, THA, 15.27m. 3, Krisna Wahyu, INA, 14.21m. 4, Weide Ton, SIN, 12.54m. 5, Angelo C.A., PHI, 11.83m.


WOMEN

800m Final: 1, Kumarasamy Ganthimathi, MAS, 2:13.00s. 2, Giap Thi Hoi, VIE, 2:15.11s. 3, Souksavanh Malivanh, LAO, 2:26.66s. 4, Fazilah Razman, MAS, 2:31.06s.

10,000m Final: 1, Triyaningsih, INA, 35:30.80s. 2, Mary Ann D.C, PHI, 42:11.03. 3, Dalyn Carmen, PHI, 43:08.96s. 4, Sok Hue S.T, SIN, 43:47.54s. 5, Liying M.C, SIN, 44:42.93s.

Triple Jump: 1, Maria Natalia Londa, INA, 13.38m. 2, Jenjira Pummak, THA, 12.04m. 3, Luville Dato-on, PHI, 11.64m.

Discus Throw: 1, Rewadee Sooksawat, THA, 42.01m. 2, Souphalay Sinthalavong, LAO, 32.56m. 3, Rahilah Othman, MAS, 31.46s. 4, Marie Angelica, PHI, 29.85m.

Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP