Malaysian Athletics Results No 12, 2012

>> December 30, 2012

MALAYSIAN  ATHLETICS  RESULTS  2012- No 12 (revised)

No 12  (last in 2012) ...Happy New Year, World Championships Year 2013,
Please send me any other remaining results from 2012 for final update of National Rankings, to;
Jad Adrian
ATFS, ARRS, MAF Statistician

*note: most of competitions in Sept. – Oct. Already included in reports no 10 & 11

Penang, 17 September 2012  “Penang 10km Starwalk”
-10km race walking, selected results as follows;

MEN
Open
1.Jayseelans s/o Magendran 51:55, 2.Satiyaseelan s/o Mahalingam 53:26, 3.Muhammad Fazly Zakaria 1:00:10.
Junior
1.Adrian Lim En Yang 1:05:23, 2.Harivinoth s/o Andrews 1:05:24, 3.Khor Jenq Jang 1:07:38.
Junior veteran
1.Suresh Kumar 58:00, 2.Lim Kok Cheong 59:17, 3.R.Subramaniams 1:00:10.
Diamond veteran
1.Thomas Kok 1:01:38, 2.Hor Ah Siew 1:01:58, 3.Chan Heng Kiat 1:04:08.

WOMEN
Open
1.Vithiaa d/o Nilamni 1:10:09, 2.Ng Wan Jun 1:11:41, 3.Lim Phaik Siew 1:13:37, 4.Heng Han Yann 1:13:38.
Junior
1.Deepa d/o Yeogaraj 1:09:09, 2.Mashni d/o Nilamni (97) 1:10:24, 3.Tan Qian Hui 1:13:57.
Junior veteran
1.Cheah Bee Tin 1:05:06, 2.Serene Seah 1:08:33, 3.Stephanie Chong Ah Tin 1:10:39.
Senior Veteran
1.Kamala Devi d/o Kolanthai 1:07:54, 2.Kang Bee Looi 1:09:13, 3.Ng Peng Hoon 1:12:30, 4.Ooi Poh Choo 1:12:33.


Ipoh,  23 September 2012 “Perak All-Comers”
-several guests from Singapore as noted, no wind-measurement in most (affected) events;  hand-timings, best results as follows;

MEN
100m/-1.9: 1.Muhd Elfi Mustafa (SIN) 10.5,  2.Muhd Amiruddin Jamal (SIN) 10.6;  
-Semis: 1s1 Lim Yao Peng (SIN) 10.9,  2s1 Elfi 10.9,  3s1 Ammar Fitri Zainol 11.0;  1s2 Amiruddin 10.7;  1s3 Zaibidi Ahmad 11.0;  -Heats: 1h7 Elfi 10.6;
400m    1. Goh Eng Wei (SIN) 51.0  (& 1h4  49.9);
800m    1.Kesavan s/o Maniam 1:56.6,  2.Yoganeswaran 1:59.1;
110mh  1.Shahrul Radhi Ahmad Zul 15.5;
HJ         1.Shahrul Rizal Azhar 1.90;
LJ         1.Pang Li Chong 6.87;
SP         1.Ammar Ramadzan 13.07;
DT        1.Md. Iqbal Kamaruddin (Ter) 34.00,  2.Lee Kian Fei 33.77;
5000mW 1. Satiyaseelan 24:33.2,  2.M.Jayseelans 24:47.3,  3.Md Shamrin Md Aris 25:28.0;

WOMEN
100m/-2.3:  1.Norris Foo (98) 12.7 (1s1 12.7;  & 1h2  12.3);
400m    1.Faradilah Raznie (96) 59.6;
800m    1.Faradilah Raznie (96) 2:24.2;
5000m  1.Nur Isma Afini Jumaat (97) 21:44.4;
400mh  1.Goh Chu Ling (SIN) 66.4;
TJ         1.Noor Amira Mohamad Nafiah 13.43;
SP         1.Pavitraa Devi d/o Jayaindraan (99) 10.64;
JT         1.Pavitraa Devi d/o Jayaindraan (99) 34.72,  2.Norazlin Haipi (Sab) 30.49;


Putrajaya, 20 October 2012  “BSN Putrajaya Night Marathon”
-all runners from Malaysia except as noted, prize money (in MYR) as stated,  marathon’s prizes money for Malaysian runners (1-5): 1.5k,1.2k,1k,0.8k, 0.5k, but if a runner qualifies for ‘both’ prizes then  he or she will receive whichever prize money that is higher;  first three and selected results as follows;

MEN
Marathon
Open /  (1-5): RM 5000,4000,3000,2000,1000
1.Lili  Suhairi Md Yang Ghazali 2:57:15,  2.Richard Habeya (GHA) 3:04:03,  3.Chaless Sivasanngaran 3:12:54,  4.Tang Yew Choy 3:20:29,  5.Sahrizan Ahmad 3:21:54;  (310 finishers – slowest 5:13:54)

Junior Veteran / (1-5): 2k,1k,0.9k,0.8k,0.7k
1.Prasoet Phaisan (THA) 3:09:29,  2.Moey Wooi San 3:23:25,  3.Richard Tang Yew Kwan 3:33:15,  4.Scott Redinger (GBR) 3:34:26,  5.Shiro Mizukai (JPN) 3:44:19;  (96 finishers – slowest 7:15:53)

Senior Veteran / (1-5): 2k,1k,0.9k,0.8k,0.7k
1.Sarasak Punnak (THA) 3:21:38,  2.Amnuayporn Pinprapa (THA) 3:24:39,  3.Lee Chou Hor George (SIN) 3:34:22;  (66 finishers – slowest 7:11:24)

Half Marathon
Open / (1-5): 1k,0.9k,0.8k,0.6k,0.5k
1.Venugopal s/o Rajendran 1:15:55,  2.Shaharudin Hashim 1:18:54,  3.Jasni Khairil Jmaluddin 1:22:46;
(1759 finishers – slowest 2:35:38)

Junior Veteran / (1-5): 1k,0.8k,0.7k,0.5k,0.4k
1.Mark John Williams (GBR) 1:21:25,  2.Khir Salleh 1:24:39,  3.Gavin Bong Chun Jin 1:25:31;
(303 finishers – slowest 3:57:08)

Senior Veteran / (1-5): 1k,0.8k,0.7k,0.4k,0.3k
1.Ramakrishnan s/o Manickam 1:30:27,  2.Tan Eng Huat 1:36:43,  3.C.Krishnansamy 1:39:28; 
(139 finishers – slowest 3:34:36)

10km race
Open  / (1-5): 700,400,300,200,100
1.Ahmad Luth Hamizan 37:29,  2.Muhammad Asdi Weding 39:52,  3.Amalan s/o Devasagayam 40:17;

Boys / (1-3): 300,250,200
1.Amirul Hakim Johari 38:05,  2.Witthawat Phaisan (THA) 38:31,  3.Ahmad Muhammad Hamizan 39:04;

WOMEN
Marathon
Open / (1-5): 3k,2.5k,2k,1.5k,1k
1.Claire Walton (GBR) 3:21:12,  2.Yee Pei Ni 3:39:20,  3.Lee Siak Yeng 4:15:40,  4.Azlinawati Husain 4:26:50,  5.Yeong Lai Ling 4:35:27;  (52 finishers – slowest 7:29:18)

Veteran / (1-5): 2k,1k,0.9k,0.8k,0.7k
1.Nengsih Samadi (INA) 3:47:39,  2.Yuka Takehiro (JPN) 3:56:30,  3.Annie Lee Khum Chiew 3:56:40;  (26 finishers – slowest 6:26:50)

Half Marathon
Open /  (1-5): 1k,0.8k,0.7k,0.6k,0.4k
1.Noor Amelia Musa 1:29:52,  2.Sanggeetha d/o Subramaniam 1:42:18,  3.Ch’ng Suat Ping 1:48:41;
(59 finishers – slowest 4:34:57)

Veteran / (1-5): 1k,0.8k,0.7k,0.4k,0.3k
1.Susan Khoo (GBR) 1:39:48,  2.Goh Kim Hong 1:55:05,  3.Kamala Devi d/o Kolanthai 1:56:50;
(117 finishers – slowest 4:26:24)

10km race
Open / (1-5): 700,400,300,200,100
1.Sheela d/o Samivellu 42:51,  2.Lai Yook Ching 50:22,  3.Cheong Ee Wan 53:05;

Girls / (1-3): 300,250,200
1.Kim Khoo 50:10,  2.Tamika Baynes (AUS) 50:59,  3.Tan Zhi Xin 53:23;


Bangkok (Thailand), 2-5 November 2012  “58th Thailand Open Track and Field Champs”
-all results by Malaysian athletes;

MEN
100m    (  5): 5s2 Mohd Shahmimi Azmi 10.78 /+0.9  (& 2h4  10.91 /+0.1 on 4-Nov); ...1.Calvin Kang Li Loong SIN 10.64;
            7h2 Harith Ammar Mohd Sobri 12.44;
200m    (  3): 6.Mohd Shahmimi Azmi 22.01 /0.0  (2s2  21.53 /+1.0;  & 3h4  22.14 /+0.9); ...1.Yi Wei-Chen TPE 21.24;
400m    (  4): 3.Yuvaaraj s/o Panerselvam 48.39,  5. Parthiban s/o Murugiah 48.73; ...1.Jayasekara SRI 47.76;      
-semis: 2s1 Parthiban 48.95;  3s3 Yuvaaraj 49.23;
800m    (  5): 4.Nik Hafiz Nik Mohamad 1:53.83  (& 3h2  1:56.05);   ...1.Mervin Guarte PHI 1:52.90;
1500m  (  2): 3.Mohd Jironi Riduan 3:58.47,  4.Vadivellan s/o Mahendran 4:01.58,  8.Nik Hafiz Nik Mohamad 4:09.31; ...1.Nguyen Van Lai VIE 3:56.17;
5000m  (  5): 8.Ahmad Luth Hamizan 16:27.96; ...1.Nguyen Van Lai VIE 15:08.18;
3000mSt. (  3):2.Ahmad Luth Hamizan 9:24.60; ...1.Rene Herrera PHI 9:17.53;
110mh (  2)/0.0: 2.Mohd Robani Hassan 14.22,  3.Muhd Ajmal Aiman Hassan 14.31,  4.Mohamad
Rohaizad Jamil 14.35; .... Jamras Rittidet THA 14.04;
-heats:  h1/+0.2: 1h1 Mohd Robani Hassan 14.25, 2h1 Ajmal 14.96;  h2/+0.6: 1h2 Rohaizad 14.66;
400mh  (  3): 2.Muhamad Firdaus Mazalan-II (93)  52.98,  3.Muhamad Firdaus Mazalan-I  53.07,  7.Mohamed Baihaqi Razlan 54.50; ...1.Chen Chieh TPE 52.17;
-heats:  2h1 Muhamad Firdaus Mazalan-II (93) 54.32,  4h1 Baihaqi 55.01;  1h2 Muhamad Firdaus
Mazalan-I  55.07;
PV        (  3): 4.Mohd Iskandar Alwi (94) 4.90 NJR; ...1.Chia-Han Hsieh TPE 5.21;
HT        (  4): 5.Ng Chee Chew 41.12; ...1.Tantipong Phetchaiya THA 61.34;
Deca    (  5): 6.Sia Joo Yao (93) 5308 (11.87/0.0, 6.09, 8.71, 1.80, 54.68; 15.95/-0.7, 23.54, 3.00, 40.03,
5:10.39); ...1.Jesson Ramil Cid PHI 6961;
20000m W (  3): 1.Muhammad Khairil Harith Harun 1:39:28:18;

WOMEN
100m    (  5)/0.0: 2.Komalm Shally d/o Selveratnam 12.05  (&  2s2  12.00 /0.0); ...1.Neeranuch Klomdee THA 11.89;
200m    (  3)/0.0: 2.Komalam Shally d/o Selveratnam 24.55; ...1.Tassaporn Wannakit THA 24.50;
400m    (  4): 4s1 Nurul Faizah Asma Mazlan 59.34; ...1.U.Rathna Kumari SRI 55.12;
100mh  (  5)/+1.8: 3.Raja Nursheena Raja Azhar 14.78; ...1.Phanida Ratanajan THA 14.10;
PV        (  4): 4.Chuah Yu Tian (93) 3.40; ...1.Sukanya Chomchuendee THA 4.10 NR;


Kuala Lumpur, 7 – 11 November 2012 “1st Higher Learning and Institutions Games (SUKIPT)”
-multi-sports (15 sports) event with over 10,000 competitors from dozens Malaysian universities and institutions;
-rainy and windy conditions during afternoon sessions (day 1-3);
-teams of athletes noted in the brackets, several foreigners (e.g. from Somalia etc) competed under their teams as noted;
-several disqualifications reported (DQ) due to ‘elligibility’ reasons;
-wind-reading not reported (& no wind measurement in many affected-events);
-first three winners and best results;


MEN
100m    (  8): 1.Mohd Azhar Md Ismail (KKP) 10.82,  2.Zabidi Ghazali (UM) 10.83,  3.Mohd Shahmimi Azmi (UniMAP) 10.89,  4.Jad Adrian Washif (UPM) 10.95,  5.Mohammad Afif Zulhusmi Alet (UiTM) 10.99,  6.Khairul Asyraf Amran (KKP) 11.05,  7.Rehvan s/o Arumugam (HELP) 11.07,  Kannan s/o Subramaniam (UPM) DQ (IAAF 162.7);
-semis: 1s1 Mohd Azhar Md Ismail 10.85,  2s1 Mohd Shahmimi Azmi 10.95,  3s1 Rehvan s/o 
Arumugam 11.02,  4s1 Bernard Bete (POLIKU/foreigner) 11.18;   1s2 Mohd Zabidi Ghazali 10.89,  2s2 Jad Adrian Washif 10.95,  3s2 Mohammad Afif Zulhusmi Alet 10.97,  4s2 Muhammad Syazwan Sapian (IIUM) 11.12,  5s2 Mhd Latif Nyat (UniMAP) 11.26;   1s3 Kannan s/o Subramaniam 10.73,  2s3 Khairul Asyraf Amran 11.04,  3s3 Mohamad Shakirin Abdullah (PSA) 11.26;

200m    (11): 1.Kannathasan s/o Subramaniam (UPM) 22.00,  2.Kannan s/o Subramaniam (UPM) 22.02,  3.Mohd Azhar Ismail (KKP) 22.21,  4.Mohd Shahmimi Azmi (UniMAP) 22.22,  5.Khairul Asyraf Amran (KKP) 22.60;
-semis (10):  1s1 Kannan s/o Subramaniam 22.05,  2s1 Khairul Asyraf Amran 22.57;   1s3 Mohd
Shahmimi Azmi 22.26;

400m    (  8): 1.Kannathasan s/o Subramaniam (UPM) 47.54,  2.Mohamad Arif Zulhilmi Alet (UiTM) 48.33,  3.Pang Tsun Kuo (UMS) 51.12,  4.Muhamad Fikri Rusli (UiTM) 51.13;

800m    (  8): 1.Nik Hafiz Nik Mohamad (UniMAP) 1:55.48,  2.Mohamad Helmi Azri Sohaimi (KKTK) 1:57.90,  3.Muhammad Auf Afibukhari (Instedt) 1:58.40,  4.Soh Sin Siang (USM) 1:58.42;

1500m  (10): 1.Nik Hafiz Nik Mohamad (UniMAP) 4:07.65,  2.Omar Ahmed Abdi Essa (IIUM / SOMALIA) 4:10.18,  3.Muhammad Auf Afibukhari (Instedt) 4:11.12,  4.Soh Sin Siang (USM) 4:17.15,  5.Mohamad Helmi Azri Suhaimi (KKTK) 4:18.42;

5000m  (  7): 1.Karthik s/o Jayaraman (UPM) 16:16.20,  2.Omar Ahmed Abdi Essa (IIUM / SOMALIA) 16:18.20,  3.Kugan s/o Subramaniam (KKPP) 16:19.00;

10000m (10): 1.Ananth Narayanan (UNMC) 37:20.34,  2.Amirul Syazwan Samad (UM) 37:50.68,  3.Kumar s/o Subramaniam* (KKPP) 38:13.35;  note: do not confuse with ‘Kugan’ (his brother);

3000m St. (  9): 1.Karthik s/o Jayaraman (UPM) 9:44.61,  2.Jayaseelan s/o Magendran (KKPP) 10:23.35,  3.Kugan s/o Subramaniam (KKPP) 10:28.36,  4.Krishnan s/o Somnaidu (UniMAP) 10:35.96;

110mh  (  8): 1.Mohamad Rohaizad Jamil (UPM) 14.50,  2.Shahrul Radhi Ahmad Zul (PUO) 15.12, 
3.Alang Rasheddin Jamaluddin (PKK) 15.21;
-semis: 1s1 Mohamad Rohaizad Jamil 14.96,  2s1 Shahrul Radhi Ahmad Zul 15.39;   1s2 Mohd Ajmal Aiman Mat Hassan (UniMAP) 14.68 (subsequently DQ*),   2s2 Alang Rasheddin Jamaluddin 15.54;   *eligibility reason.

400mh  (  9): 1.Mohd Baihaqi Razlan (UniMAP) 52.75,  2.Eldy Sham Elron (UMS) 53.37,  3.Muhamad Firdaus Mazalan-I (UniMAP) 53.65,  4.Mohamad Adib Zulhusmi Alet (UiTM) 55.25;

HJ        (  9): 1=.Norhaizad Mohamed Taib (UTM) 1.78,  1=.Moemedi Kabo (UniTEN/foreigner) 1.78,  3. Darvinraj s/o Subramaniam (UM) 1.78;

PV        (  8): 1.Muhamad Iqbal Hakim Mustafa Kamal (PMM) 4.30,  2.Rafiuddin Che Omar (UPM) 3.70,  3.Muhamad Aizuddin Sa’di (PMM) 3.70;  DQ: Iskandar Alwi (UniMAP) 4.50,  DQ: Fahme Zamzam (UniMAP) 4.30;  *DQ = subsequently disqualified (eligibility reasons).

LJ         (  9): 1.Pang Li Chong (PUO) 7.08,  2.Syazwan Samsudin (KKP) 6.77,  3.Muhd Amin Kamal (UTM) 6.76,  4.Tong Chin Mo (KKPP) 6.72;

TJ         (10): 1.Mohd Ammar Fitri Zainol (UPM) 15.23,  2.Muhammad Hakimi Ismail (UPM) 14.82,  3.Mohamed Zamri Ramli (UM) 14.32,  4.Pang Li Chong (PUO) 14.25;

SP        (  7): 1.Adi Alifuddin Hussin (UPM) 16.33,  2.Shahrin Selamat (UPM) 13.83,  3.Tan Lit Wern (POLI Mel) 12.73,  4.Goh Wei Kiang (KKJ) 11.83;

DT        (  9): 1.Muhd Azwan Fahmi Zuhairi (UniMAP) 38.85,  2.Muhd Syafiq Warrimal (UM) 38.28,  3.Lin Khi Liang (Unimas) 34.87,  4.Shahrin Selamat (UPM) 33.70;

JT         (  7): 1.Daveera Sali Liau (PMU) 51.76,  2.Mohd Luqman Shairom (UPM) 49.29,  3.Abdul Aziz Ibrahim (UM) 48.54;

Deca    (7/8):
1.Mohd Athari Azman (KK PP) 4837 
(11.56, 6.49, 8.17, 1.73, 54.56;  17.34, 23.37, 2.50, 32.43, 5:42.68), 
2.Korea Anak Bal (UPSI) 4597 
(12.00, 6.34, 9.15, 1.64, 57.09;  18.67, 24.05, 2.20, 44.46, 5:42.42), 
3.Ching Kuan Ming (USM) 4341 
(12.14, 5.69, 8.37, 1.67, 54.97;  19.74, 22.09, 2.50, 31.21, 5:20.20), 
4.Thomas Sia Pik Tuang (UMT) 4145 
(11.83, 5.93, 8.77, 1.61, 59.61;  19.97, 25.28, 2.20, ?, ?),
5.Ahmad Nurzhariff Aziz (UPSI) 3951 
(12.13, 5.52, 71.8, 1.58, 57.46;  18.29, 19.50, 2.20, ?, ?);

10000m W (  8): 1.Satiyaseelan s/o Mahalingam (PSP) 50:09.35,  2.Jayseelans s/o Magendran(KKPP) 53:51.84,  3.Muhammad Shahman Shahfiq Ramli (PUO) 57:59.67;

4x100m (  9): 1.Universiti Putra Malaysia/UPM Team (Rohaizad Jamil, S.Kannan, Zaibidi Ahmad, Jad Adrian) 42.03,   2.Universiti Teknologi Mara/UiTM Team (Zulfiqqar Nallen Abdullah, M.Arif Zulhilmi Alet, M.Adib Zulhusmi Alet, M.Afif Zulhusmi Alet) 42.52,   3.Universiti Malaysia Perlis/UniMAP Team (Mohd Aizad Mohd Mokhtar, Mohd Shamimi Azmi, Latif Nyat, Mohd Isa Azan) 43.41;

4x400m (11): 1.Universiti Malaysia Perlis/UniMAP Team (Firdaus Mazalan, ??, Baihaqi Razlan, Mohd Shahmimi Azmi) 3:18.15,  2.Universiti Teknologi Mara/UiTM Team 3:20.92,   3.Politeknik Ungku Omat/PUO Team 3:29.02;

WOMEN
100m    (  8): 1.Norjannah Hafiszah Jamaluddin (UniMAP) 12.74,  2.Nurul Sarah Abdul Kadir (UPM)            12.76,  3.Merrey Gabali (UMS) 13.23;

200m    (11): 1.Nurul Faizah Asma Mazlan (UniMAP) 26.21,  2.Nurul Sarah Abdul Kadir (UPM) 26.65,  3.Nor Atikah Awang (UniMAS) 27.29;

400m    (  8): 1.Nurul Faizah Asma Mazlan (UniMAP) 58.35,  2.Emmy Ahkim (UMS) 62.61,  3.Lau Kah Lin (UPM) 63.39;

800m    ( 8): 1.Ganthimathi d/o Kumarasamy (UPM) 2:15.19,  2.Shamala Jeanne d/o Chandran (UPM) 2:40.58,  3.Sarah Choong Ee Mei (UM) 2:46.86;

1500m  (10): 1.Ganthimathi d/o Kumarasamy (UPM) 4:53.74,  2.Nur Hazimah Idris (KKPP) 5:22.80,  3.Shamala Jeanne d/o Chandran (UPM) 5:40.90;

3000m  (11): 1.Nur Hazimah Idris (KKPP) 11:45.38,  2.Oh Wei Lin (USM) 12:47.61,  3.Yap Nyok Sing (KKJOH) 13:14.69;

100mh  (  7): 1.Raja Nursheena Raja Azhar (UniMAP) 15.01,  2.Felnidiah Lok Lassim (UMS) 17.17,  3.Nuradilah Sulleh (UPSI) 18.75;

400mh  (   9): 1.Emmy Ahkim (UMS) 67.95,  2.Nurul Shafiqa Dawood (USM) 73.01,  3.Roslailawati Hamzah (UPM) 85.27;

HJ        (  7): 1.Norliana Kamaruddin (UPM) 1.66,  2.Wong Boon Syian (UPM) 1.61,  3.Noor Munirah Saadon (UMT) 1.49;

LJ         (  8): 1.Noor Amira Mohamad Nafiah (UPM) 5.53,  2.Nur Ainaa Raihan Rahimi (UiTM) 4.88,  3.Yap Ai Huey (HELP) 4.69;

TJ         (10): 1.Noor Amira Mohamad Nafiah (UPM) 12.58,  2.Merrey Gabali (UMS) 11.30,  3.Lily Hartini Ahmad Zamri (UiTM) 11.19;

SP        (  9): 1.Nur Saiyidah Ramli (UPM) 11.10,  2.Mazreca John (UiTM) 10.02,  3.Nor Saidatina Abdul Jalil (Instedt) 9.20;

DT        ( 10):  1.Tebo Lyndi Disele (UniTEN/foreigner) 28.42,  2.Nur Rahman Johari (UniMAS) 26.95,  3.Ruzlinda Ramli (KKPP) 26.82; 

JT         (  8): 1.Nur Fatin Adibah Suharman (UniMAP) 40.63,  2.Siti Nur Nadiah Mohamad Osman (KK JOH) 38.64,  3.Aleena Ameera Seleh (PKK) 29.99;

Hepta   (8/9): 
1.Nurul Huda Ahmad Faisal (PUO) 2886 
(17.92,1.37,7.53,29.40;  4.57,20.27,3:10.50),  
2.Nurhaslinda Md Husin (UniMAP) 2634 
(19.90,1.22,7.51,27.91;  4.46,13.20,2:55.89),   
3.Saleha Azizah Mohammed Aris (UiTM) 2484 
(20.21,1.28,5.71,28.76;  4.16,20.32,3:02.24),   
4.Siti Aisyah Ibrahim (UM) 2251;

5000m W (  9): 1.Loh Chooi Fern (UTAR) 28:51.00,  2.Song Gie Chee (UPM) 30:37.73,  3.Oh Wei Lin (USM) 32:48.47;

4x100m (  9): 1.Universiti Malaysia Perlis/UniMAP Team 48.47,  2.Universiti Putra Malaysia/UPM Team 49.72,  3.Universiti Perguruan Sulta Idris/UPSI Team 53.99;

4x400m (11): 1.Universiti Malaysia Perlis/UniMAP Team 4:08.55,  2.Universiti Putra Malaysia (UPM) 4:09.96,  3.Politeknik Ungku Omar/PUO Team 4:30.40;

Women’s 3000m St., PV & HT = not held


Taipei (Chinese Taipei),  2 November 2012  “Taroko Gorge Marathon”
-results by Malaysian athletes;

Women
Half Marathon:  19. Tan Pei Leng (vr) 1:53:24


Kuala Lumpur,  4 November 2012  “Malaysian Great Eastern Live Great Run 2012”
-recreational run, all winners as follows;

MEN / 12km run
Open: Nik Fakaruddin Ismail 42:42.12
Junior veteran: Charles Kimingi Thaiya 42:53.11
Senior veteran: Goh Choon Aun 51:07.94

WOMEN / 12km run
Open: Noor Amelia Musa 51:51.38
Junior veteran: Margaret Wangui Njuguna (KEN) 47:25.11
Senior veteran: Susan Knoo (GBR) 54:29.98


Shah Alam,  4 November 2012  “CICM Run 2012”
-distances; the 21km = actual 21km (but half marathon is 21.1km) & 10km = actual 10.4km (over!!);   all winners and best results;

MEN
21km run
Open: 1.Wambui Paul Kimani (KEN) 1:19:54,  2.Jasni Khairil 1:21:12;

Veteran (40y & above):  1.Ng San Heng 1:29:13;

10km run
Open:  1.Sivan Raj 39:00;   Veteran: 1.Ong Chin 40:50;

WOMEN
21km run
Open: 1.Annie Lee khum Chiew 1:46:04;

10km Run
Open: 1.Nozomi Kiwura (JPN) 58:11;   Veteran: 1.Emilia Jamil 51:00;


Penang,  10 November 2012  “Tanjung 10km Run”
-actual distance was less than 9km (8.8km?), selected results;

MEN
Open: 1.Christopher s/o P.Soosai 31:24;   Senior veteran: 1.Khir Salleh 32:32;

WOMEN
Open: 1.Ewe Bee Hong 40:39, 2.Ch’ng Suet Ping 41:44;   Veteran: 1.Sunny Ng Sun Nee 40:28;


Kuala Lumpur,  11 November 2012  “World Diabetes Day 2012”
-recreational RUN and WALK competitions, and selected results (walk race = N/A) as follows;
Note: results from “recreational run/walk” is for documentation purposes only and will NOT be included in rankings

MEN / 10km run
Open: 1.David Mutai (KEN) 35:02;

WOMEN / 10km run
Open: 1.Loh Chooi Fern 49:03;   Veteran: 1.Susan Khoo (GBR) 48:12,  2.Yasuko Hosotani (JPN) 48:21;


Singapore, 11 November 2012 “Great Eastern Women Run”
-10km race = short course,  best results by two Malaysian athletes;

Half Marathon / elite (invitation)
8. Noor Amelia Musa 1:33:19 ...won by Noriko Higuchi JPN 1:19:36;

10km race
7. Sheela d/o Samivellu 39:03 ...won by Margaret Wangui Njugua KEN 33:37;


Penang,  18 November 2012  “Penang Bridge International Marathon / PBIM 2012”
-major running event with over 28,000 participants, ranging from amateurs to elite runners from at least 68 different countries took part the 13 categories contested;
-Marathon & Half-Marathon courses are IAAF/AIMS certified;
-PRIZE MONEY (total RM 127,500/ USD 42,500) awarded to top winners as noted + many additions;
-BEST FIVE Malaysian full marathon runners (both genders) received RM 3k, 2k, 1k, 0.8k, 0.5k respectively,  with 6-10 places: RM 300 each, and 11-15 places: RM 200 each;
-ALL WINNERS plus detailed and additional results (and intermediate 21km times for marathon races) as follows;

MEN
Marathon / open
1.Isaacs Kiplagat Kimayo KEN               2:31:00             1:19:22                        
2.Naoh Kutung Chepsergon KEN           2:33:06             1:19:29                        
3.Fredrick Mathiu KEN                           2:35:07             1:19:28                        
4.Geoffrey Kiprotich Birgen KEN                        2:41:38             1:19:41
5.Eliud Kiprono Chemwolo KEN             2:44:24             1:21:49 
6.Daniel Kiprotich Kogo KEN 2:47:57,  7.Shaharudin Hashim 2:49:27 (1st Mas),  8.Fabian Osmond Daimon  2:52:43,  9.Jasni Khairil Jamaluddin 3:02:24,  10.Chaless Sivasanngaran  3:06:53,  11.Rustaman INA 3:10:26;
*Prize money: 1-5: RM 15,000 - 8000 - 4500 - 3000 - 2000;   6-10: RM 600;   11-15: RM 400

Marathon / Veteran
1.Phillip Chirchir Lagat KEN 2:58:07,  2.Mark John Williams GBR 2:58:30,  3.Adul Thongsamool THA 3:09:51,  4.Baskaran s/o Kuppusamy 3:13:33;
*Prize money: 1-5: RM 7,000 - 5000 - 3000 - 2000 - 1000;  

Half Marathon / open
1.Ronoh Kennedy Kibet KEN 1:07:40,  2.David Mutai KEN 1:08:25,  3.Maru Johndan Kiplimo KEN,  1:10:45,  4.Elkana Kiptum Ruto KEN 1:13:16,  5.Ruto Ezekiel Kipkosgei KEN 1:15:46,  6.Ow Yong Jin Kuang 1:20:37;
*Prize money: 1-5: RM 3,000 - 2000 - 1000 - 800 - 600;   6-10: RM 400;  

Half Marathon / veteran
1.Junichiro Adachi JPN 1:19:09,  2.Khir Salleh 1:23:42,  3.Lim Kim Hing 1:29:03;
*Prize money: 1-5: RM 1,500 - 1000 - 800

10km / open
1.Muniandy s/o Ramadass 35:23,  2.Chew Jee Keng SIN 36:04,  3.Amirul Syazwan Samad 37:14,  4.Azwan Bunjing 37:58;
*Prize money: 1-5: RM 1,000 - 600 - 400 - 300 - 200;   =

10km / boys (jr)
1.Calvin Boon Chang Yik 35:36;
*Prize money: 1st  1,000

WOMEN
Marathon / open
1.Monika Fischer GER                          3:25:10             1:42:53             1st Vet
2.Deborah Chinn USA                            3:27:13             1:42:51             2nd Vet
3.Ninik Sugiwati INA                              3:37:31             1:42:53
4.Tanguide Clementine FRA                   3:39:37             1:52:04
5.Tan Geok Pheng SIN 3:40:55,  6.Lewerenz Elke GER 3:46:00,  7.Ling Mee Eng 3:51:19,
8.Anne-Marie Ohene-Kena GBR 3:54:19,  9.Yee Pei Ni 3:56:39,  10.Megan Foo Bee Fon 4:00:03; 
*Prize money: 1-5: RM 7,000 - 5000 -3000 - 2000 - 1000;   6-10: RM 600;   11-15: RM 400

Half Marathon
1.Esther Wambui Karimi KEN 1:25:18,  2.Mengich Monicah Jepkorir KEN 1:25:35,  3.Noor Amelia Musa 1:29:57,  4.Fidah Jepkite Lodepa KEN 1:42:03,  5.Soa Ausumani THA 1:43:10,  6.Ailyn M.Arjona PHI 1:45:59,  7.Azlinawati Husain  1:48:07,  8.Ornanong Wongsorn THA 1:50:09,  9.Susanah Ng Sing Mei 1:50:31,  10.Choo Suit Mei 1:50:43;    
*Prize money: 1-5: RM 3,000 - 2000 - 1000 - 800 - 600;   6-10: RM 400;   11-15: RM 300

Half marathon / veteran
1.Ng Sun Nee 1:39:29,  2.Susan Khoo GBR 1:39:34,  3.Tan Chin Fong 1:46:28,  4.Sopha Kaenchan THA 1:47:11,  5.Nobuko Tomita JPN 1:49:45;
*Prize money: 1-5: RM 1,500 - 1000 - 800 - 600 - 400;   6-10: RM 300;   11-15: RM 200

10km open
1.Michele Tan Bee Kiang 42:57,  2.Nur Hazimah Idris 44:24,  3.Pamela Chia Xian Qing SIN 47:02,  4.Karen Geh Cheng Hoon 50:02;
*Prize money: 1-5: RM 1,000 - 600 - 400 - 300 - 200;   6-10: RM 100;   11-15: RM 50

10km / girls (jr)
1.Tamika Baynes AUS 48:53,  2.Ooi Yuu Mei 49:07,  3.Kim Khoo 50:06;
*Prize money: 1-5: RM 1,000 - 600 - 400 - 300 - 200;   6-10: RM 100;   11-15: RM 50


Macau (Macau),  24 - 25 November 2012  “Macao Asian Cities Athletics Invitational”
-detailed results not yet received from the organizer, results available (MAS athletes);

MEN
100m    (25): 2.Mohd Noor Imran Abdul Hadi 10.73  (&  10.82 in sf)
400m    (   ): ?sf? Kannathasan s/o Subramaniam 49.51 (dns final)
SP        (24): 1.Adi Alifuddin Hussin 16.53

WOMEN
100m    (25): 4.Komalam Shally d/o Selveratnam 12.29  (&  12.13 in sf)
200m    (24): 3.Komalam Shally d/o Selveratnam 24.85


Kuala Lumpur, 24  - 25 November 2012 “3rd BJSS International Combined Events (ICE) Champs”
-these were age-group (13 & 14) meeting between sports shools from three countries (MAS, SIN, THA); hexathlon/6 events for 14y and pentathlon/5 events for 13y, and held across two days; and following are the best results achieved by individuals/athletes;

GIRLS
In Hexathlon (14y);
100m    (24): Norris Foo 12.95
HJ        (25): Norkhamisiah  Wati Said 1.52
LJ         (24): Malisha Nurkamaliah M.Kamal 5.05

In Pentathlon (13y);
HJ        (24): Tuan Juliana Tuan Hassan 1.56


Johor Bahru,  25 November 2012  “Johor 10km Race”
-race route runs like almost on a straight line, best results as follows;

MEN
1. Charles Kipsang KEN 33:54;

WOMEN
1. Jepkoror Mengich KEN 39:50,  2. Sheela d/o amivellu 46:20;


Singapore,  2 December 2012  “ Singapore International Marathon”
-detailed results not available, the following is Malaysian’s top finisher in the race;

MEN
10km race:  2. Venugopal s/o Rajendran 33:12


Siem Reap (Cambodia),  2 December 2012 “Angkor Wat International Half Marathon”

WOMEN
6.Michelle Tan Bee Kiang 1:35:03


Putrajaya,  8 – 9 December 2012  “3rd Putrajaya International 12 Hours Walk”
-several foreigners (as noted) finished in top positions,  following are first five winners (with total distances covered and actual times for the distances) and official winners in 50km distances of the races;

MEN
12 Hours
1.Christer Anders Axel Svensson SWE 104km (11:58:14),  2.Mohd Rahman Abu Bakar 95km (12:01:21),  3.Frans Leijtens NED 92km (11:57:20),  4.Eng Hup Boh 94km (12:00:24),  5.Kali Devan s/o Kerisnan 91km (12:01:17);

50km Walk
1.Christer Anders Axel Svensson SWE 5:24:13,  2.Mohd Rahman Abu Bakar 5:40:12,  3.Mohd Khairi Ahmad 5:58:53,  4. Frans Leijtens NED 6:08:56,  5. Kali Devan s/o Kerisnan 6:10:47;

WOMEN
12 Hours
1.Norliana Mohd Rusni 92km (11:51:52),  2.Loh Chooi Fern 85km (11:54:18),  3.Norazilah Osman 82km (12:00:43),  4.Wong Siew Ting 80km (12:02:42),  5.Komathi R.Jayaraman SIN 79km (12:00:36);

50km Walk
1.Norliana Mohd Rusni 5:50:16,  2.Loh Chooi Fern 6:07:03,  3.Norazilah Osman 6:57:40,  4.Kowsula Kaur SIN 7:12:34,  5.Wong Siew Leng 7:15:09;


General Santos City (Philippines),  10 – 11 December 2012  “7th BIMP-EAGA Friendship Games”
-friendship Games between regions/states from Brunei, Indonesia, Malaysia and the Philippines (East Asean Growth Area);  best results (as available) by Malaysian (Sabah, Sarawak, Labuan) athletes;

MEN
100m    (10): 1.Mohamad Afif Zulhusmi Alet 11.09,  2. Jesley Justin (93) 11.12;
200m    (11): 1.Mohd Putra Amin 22.24,  2.Mohamad Afif Zulhusmi Alet 22.40;
400m    (10): 1.Mohamad Adib Zulhusini Alet 49.56,  2.Mohd Firdaus Kimleh (95) 50.40; 
800m    (11): 1.Muhammad Auf Afibukhari 1:59.81;
1500m  (10): 1.Muhammad Auf Afibukhari 4:15.69;
HJ        (11): 1.Jonathan Tinggang (97) 1.95;
LJ         (11): 1.Jonathan Larus (93) 6.84;
SP        (10): 1.Max Anzie Jetol 12.15;
4x100m (10): 1.Sabah Team 42.55;

WOMEN
200m    (11): 2.Fatin Faqihah Mohd Yusuf (96) 26.34,  3.Nurshima Chong (96) 26.51;
400m    (10): 2.Fatin Faqihah Mohd Yusuf (96) 60.35,  3.Norsyafika Idayu Malimar (94) 60.76;
800m    (11): 3.Salesnella Gabi (96) 2:31.51;
1500m (10): 2.Faradilah Raznie (96) 5:14.73,  3.Salesnella Gabi 5:14.93;
3000m  (11): 3.Salesnella Gabi (96) 12:22.70;
LJ         (10): 2.Nurul Atiqah Sukur (96) 5.03;


Vientiane (Laos), 15 – 18 December 2012  “16th ASEAN University Games”
-overall Malaysian team bagged 11 Gold – 10 Silver – 6 Bronze to finish 2nd behind Vietnam (14 - 3 - 6) in these bi-annual Games; all results by Malaysian athletes;

MEN
100m    (15)/ +1.1: 2.Mohd Noor Imran A.Hadi 10.56,  4.Kannan s/o Subramaniam 10.59;
-heats: 2h1 Imran 10.75;  1h2 Kannan 10.73;
200m    (16)/ 0.0: 3.Kannan s/o Subramaniam 21.81,  6.Mohd Azhar Md Ismail 22.27;
-heats: 2h1 Kannan 21.94 /+2.0;  3h2 Azhar 22.00 /+1.9;
400m    (15): 1.Mohamad Arif Zulhilmi Alet (94) 48.16,  2.Kannathasan s/o Subramaniam 48.21;
-heats: 3h1 Kannathasan 51.63;  2h2 Arif 49.90;
800m    (16): 2.Mohd Jironi Riduan 1:54.58;
1500m  (18): 2.Mohd Jironi Riduan 3:59.83;
3000mSt (16): 1.Ahmad Luth Hamizan 9:22.47,  6.Karthik s/o Jayaraman 9:50.07;
110mh  (16)/ +0.9: 1.Mohamad Rohaizad Jamil 14.37;
400mh  (17): 1.Muhammad Firdaus Mazalan-II (93) 52.31
HJ        (16): 1.Navin Raj s/o Subramaniam (93) 2.15;
LJ         (17): 8.Pang Li Chong 6.83;
TJ         (15): 1.Muhammad Hakimi Ismail 15.62 /-0.2,  2.Ammar Fitri Mohd Zainol 15.41 /+0.8;
SP        (16): 1.Adi Alifuddin Hussin 16.25,  5.Shahrin Salamat 13.00;
DT        (18): 4.Adi Alifuddin Hussin 38.84,  6.Mohammad Alif Hanif Mohd Afandi 35.56;
HT        (15): 1.Jackie Wong Siew Cheer 52.84;
4x100m (17): 3.Malaysian University Team 41.07 (Zaibidi Ahmad, S.Kannan, Mohd  Azhar Ismail, Mohd Noor Imran A.Hadi);
4x400m (18): 2.Malaysian University Team 3:14.87 (Muhammad Firdaus Mazalan, Mohd Jironi Riduan, Kannathasan s/o Subramaniam, Mohamad Arif Zulhilmi Alet);

WOMEN
100m    (15)/ +0.9: 1.Nurul Sarah Abdul Kadir 12.14 (&  1h1  12.43 /nwi);
200m    (16)/ 0.0: 3.Nurul Sarah Abdul Kadir 25.19,  8.Lau Kah Lin 27.29;
400m    (15): 4.Nurullasyikin Mohd Rashid (93) 57.87,  7.Nurul Faezah Asma Mazlan 59.33;
-Heats: 3h1 Faezah 59.40,  3h2 Nurullasyikin 59.48;
800m    (16): 2.Ganthimathi d/o Kumarasamy 2:16.46;
1500m  (18): 2.Ganthimathi d/o Kumarasamy 4:40.30;
100mh  (16), -0.2: 1.Raja Nursheena Raja Azhar 14.22;
400mh  (17): 5.Noor Hazwanie Norizan 70.53;
HJ        (17): 3.Norliyana Kamaruddin 1.70,  4.Wong Boon Syian 1.67;
LJ         (18): 2.Siti Zubaidah Adabi 6.15 /0.0;
SP        (18): 3.Rahilah Othman 13.53;
DT        (16): 2.Yap Jeng Tzan 43.58;
HT        (17): 1.Casier Renne Kelly Lee (93) 47.48;
4x100m (17): 3.Malaysian University Team 46.81 (Raja Nursheena Raja Azhar, Siti Zubaidah Adabi, Nurul Faezah Asma Mazlan, Nurul Sarah Abdul Kadir);
4x400m (18): 4.Malaysian University Team 3:53.83  (Nurul Faezah Asma Mazlan, Ganthimathi d/o Kumarasamy, Kalaiyarasi d/o Arjunan, Nurullasyikin Mohd Rashid);


Melbourne (Australia),  15 December 2012  “AV Shield Competition”
-domestic inter-club meeting.

MEN
110mh 2h3 Mohamad Ammar Zakuan Zanuar (96) 15.87 nwi;
2000m W (mx): 2. Mohd Afiz Firdaus Kamaruzaman (96) 9:22.7h;

WOMEN
LJ (group 5): 1.Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki (96) 5.65 /nwi,  2. Nur Izzati Akmal Nazrilazdin (96)
5.20 /nwi,  4.Kirthana d/o Ramasamy (97) 5.16;
2000m W (mx): 8.Elena Goh Ling Yin (96) 10:43.8h;


Shah Alam,  15-16 December 2012  “University Meet”

MEN
200m(16): 1.Mohammad Afif Zulhusmi Alet 21.8h;


Kuala Lumpur,  16 December 2012  “Malakoff 12km race”
-selected results;

MEN
Open
1.Lili Suhairi Md Yang Ghazali 43:26;
Veteran
1.Mark John Williams GBR 43:02;

WOMEN
Open
1.Jessica Tang Mei Lee 55:25;
Senior Veteran
1.jJulie Foreman GBR 52:48,  2.Susan Khoo GBR 53:36,  3.Yasuko Hosotani JPN 56:19;


Taipei (Chinese Taipei),  16 December 2012  “Fubon Taipei Marathon”
-over 45,000 runners took part in different events, start-finish at Taipei city near 101 building, best results by  runners from Malaysia;

MEN
Marathon: 26. Ow Yong Jin Kuang 2:56:35 ...1.Josphat Kamzee  Jepkopol KEN 2:15:27 (US 41K);
Half Marathon: 4. Calvin Boon Chang Yik (95) 1:17:45 ;  47. Khir Salleh 1:23:51;


Chiang Mai (Thailand),  23 December 2012  “7th Chiang Mai Marathon”

WOMEN
14. Ng Sun Nee 3:57:43


Delayed
Kuala Lumpur, 2 – 5 April 2012 “32nd MSS Wilayah Persekutuan / State Schools Champs”
-championships between schools/area from Wilayah Persekutuan (Federal Territory), i.e Kuala Lumpur, Putrajaya & Labuan; three categories: under 18 (16-18), under 15 (13-15) and under 12 (12 and below); hand timings in several events, best results as below;

BOYS
Under 18
100m:   (  2): 1.Nicholas Yuen 11.12,  2.Dee Zong Yang 11.27,  3.Norfadzil Husaini 11.28
200m    (  5): 1.Kwong Kar Jun 22.22 (& 1s3  22.42),  2.Qawiem Iffat 22.52 (& 1s2  22.48)         
400m    (  3): 1.Kwong Kar Jun 49.25
HJ         (  5): 1.Yeoh Ye Jun 1.88
LJ         (  3): 1.Luqman Hakim Ramlan 6.80
TJ         (  2): 1.Luqman Hakim Ramlan 13.61

Under 15
100m    (  2): 1.Muhd Nur Iman 11.19,  2.Mahadevan 11.36
200m    (  5): 1.Muhd Nur Iman 22.94
200mh/0.76 (  3): 1.Mohd Syazwan Ahmad 27.18

GIRLS
Under 18
100m    (  2): 1.Nur Amalina Tugimin 12.90,  2.Nur Amanina Tugimin 12.93
400m    (  3): 1.Wong Pui Yee 60.84
3000m  (  3): 1.Shobana 11:56.9,  2.Aina Fadlin Syahmina Abas 12:05.8
400mh  (  2): 1.Wong Pui Yee 66.02
HJ         (  4): 1.Yap Sean Yee 1.61
5000m W (  2): 1.Elena Goh Ling Yin 27:40.75;

Under 15
100m    (  2): 1.Tham Yi Yin 12.43 (& 1s1  12.61)
200m    (  5): 1.Tham Yi Yin 26.94
400m    (  3): 1.Tham Yi Yin 62.13


Acknowledgments;
Mr Bala Murugan (AF), Mr Choo Cheng Liang (Pen), Mr Ali Aman (Sab), Mr Hisham Mustaza (Fed), Mr. Paul Jenes (AUS), AA Thailand, Perak AA, Singapore AA;

Post a Comment

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

ARCHIVES

Copyright © 2009-2014, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP