Results ASIAN Juniors Athletics Championships 2016

>> June 03, 2016

Ho Chi Minh, 3 - 6 June 2016 "17th ASIAN Junior Athletics Championships"
-manual-timing used for men's 100m heats;
-best and selected results as follows;

MEN

100m (w?) (  4)
1. Khairul Hafiz Jantan MAS/220798  10.36
2. Ippei Takeda JPN/130397  10.41
3. Abdullah Abkar Mohammed KSA/010197  10.45
4. Kenta Oshima JPN/030997  10.50
5. Badrul Hisyam Abdul Manap MAS/020197  10.54
6. Herry Wong HKG/180998  10.73
7. Vladislav Grigiryev KAZ/100197  10.73
8. Shen Yu Shen TPE/180297  10.74

Semifinals (  3)
Heat 1 (?)
1. Ippei Takeda JPN/130397  10.61
2. Abdullah Abkar Mohammed KSA/010197  10.63
3. Badrul Hisyam Abdul Manap MAS/020197  10.69
4. Lee Gyu-Hyeong KOR/020497  10.91
5. Luo Wenyi CHN/140498  11.05

Heat 2 (?)
1. Khairul Hafiz Jantan MAS/220798  10.44
2. Kenta Oshima JPN/030997  10.54
3. Shen Yu Shen TPE/180297  10.73
4. Vladislav Grigiryev KAZ/100197  10.80
5. Herry Wong HKG/180998  10.86
6. Meshaal Almutiri KUW/160397  10.97

Heats (  3)
Heat 1 (-1.1)
1. Abdullah Abkar Mohammed KSA/010197  10.3h
2. Vladislav Grigoryev KAZ/100197  10.6h
3. Arosha Gamage SRI/290697  10.6h

Heat 2 (-2.4)
1. Khairul Hafiz Jantan MAS/220798  10.3h
2. Lee Gyu-Hyeong KOR/020497  10.9h
3. Woranun Saechin THA/050497  10.90h

Heat 3 (-0.8)
1. Badrul Hisyam Abdul Manap MAS/020197  10.2h
2. Ippei Takeda JPN/130397  10.3h
3. Harry Wong HKG/180998  10.8h
4. Pipat Nupuang THA/210298  10.9h

Heat 4 (nwi)
1. Kenta Oshima JPN/030997  10.2h
2. Meshaal Almutairi KUW/160397  10.5h
3. Shen Yu Sen TPE/180298  10.6h
4. Ahmed Mabruk Majrashi KSA/251197  10.7h

200m (+0.5) (  5)
1. Yang Chun Han TPE/xxxx97  20.73
2. Khairul Hafiz Jantan MAS/220798  21.15
3. Wataru Inuzuka JPN/080797  21.16
4. Meshaal Almutairi KUW/160397  21.24
5. Vladislav Grigoryev KAZ/100197  21.37
6. Ahmed Saleh Mahda KSA/140499  21.51
7. Lee Gyu-Hyeong KOR/020497  21.90
8. Jaloliddin Khamrokulov UZB/060598  21.99

Semifinals (  5)
Heat 1 (-1.5)
1. Yang Chun Han TPE/xxxx97  21.08
2. Wataru Inuzuka JPN/080797  21.38
3. Ahmed Saleh Mahda KSA/140499  21.84
4. Lin Qibang CHN/140197  21.84
5. Muhd Haiqal Hanafi MAS//290499  21.85

Heat 2 (0.0)
1. Khairul Hafiz Jantan MAS/220798  21.01
2. Vladislav Grigoryev KAZ/100197  21.12
3. Meshaal Almutairi KUW/160397  21.42
4. Lee Gyu-Hyeong KOR/020497  21.63
5. Jaloliddin Khamrokulov UZB/060598  21.85

Heats (  5)
Heat 1 (-0.2)
1. Ahmed Saleh Mahda KSA/140499  21.57

Heat 2 (-0.3)
1. Vladislav Grigoryev KAZ/100197  21.08
2. Muhd Haiqal Hanafi MAS//290499  21.57

Heat 3 (+2.2)
1. Yang Chun Han TPE/xxxx97 20.81w
2. Meshaal Almutairi KUW/160397  21.66w

Heat 4 (nwi)
1. Khairul Hafiz Jantan MAS/220798  21.39
2. Abdullah Abkar Mohammed KSA/010197  21.71

400m (  5)
1. Mizuki Obuchi JPN/190297  47.52
2. Taha Hussein Yaseen IRQ/010198  47.55
3. Abdallah Souleyman KSA/010198  47.83
4. Vitsanu Phosri THA/250598  47.84
5. Malik Pankaj IND/030798  47.85
6. Sabir Said Essa KSA/270498  49.63

Heats (  4)
Heat 1
1. Abdallah Souleyman KSA/010198  47.86
2. Nattapong Kongkraphan THA/290598  48.14

Heat 2
1. Vitsanu Phosri THA/250598  48.39
2. Chang Chia Sheng TPE/081197  48.87

Heat 3
1. Mizuki Obuchi JPN/190297  48.14
2. Sabir Said Essa KSA/270498  48.48

Heat 4
1. Taha Hussein Yaseen IRQ/010198  48.50

800m (  6)
1. Jacob Amoj IND/020598  1:51.82
2. Idriss Youssouf QAT/010197  1:52.28
3. Mohamed Raheem Albzaznah IRQ/010999  1:52.78
4. Beant Singh IND/100199  1:53.16
5. Asif Rahman Jiyaudeen MAS/310898  1:53.70

1500m (  4)
1. Saroj Ajay IND/xxxx97  3:57.55
2. Idriss Youssouf QAT/xxxx97  3:58.28
3. Ata Assadizakalaki IRN/051197  4:03.37

5000m (  3)
1. Takato Suzuki JPN/230797  14:16.42
2. Akira Aizawa JPN/180797  14:32.08
3. Gavit Murlikumar IND/010897  14:49.41
4. Tadvi Kisan Narshi IND/100198  14:52.15
5. Le Trung Duc VIE/061098  15:22.16

10000m (  6)
1. Sota Watanabe JPN/080398  31:23.93
2. Pal Abhishek IND/150797  31:24.06
3. Tadvi Kisan Narshi IND/100198  32:07.12

3000m Sc (  5)
1. Muhand Khamis Saifeldin QAT/130199  9:26.79
2. Le Trung Duc VIE/061098  9:27.40
3. Le Quang Hoa VIE/100397  9:31.86
4. Tsubasa Komuro JPN/270797 9:41.71

110m Hurdles (-1.2) (  5)
1. Mohd Rizzua Haizad Muhammad MAS/290397  14.00
2. Poulose Maymon IND/010597  14.02
3. Tao Zhang CHN/300997  14.05
4. Apisit Puanglamyai THA/310598  14.11
5. Cheung Wang Funf HKG/210197  14.12
6. Akila Gamage SRI/170297  14.20

400m Hurdles (  6)
1. Yoshiro Watanabe JPN/070197  50.86
2. Feng Zhiqiang CHN/140498  51.49
3. Kim Hyun Bin KOR/141198  52.55
4. Quek Lee Yong MAS/210798  53.53

High Jump (  5)
1. Keitaro JPN/021097  2.16
2. Muhammad Syazwan Ahmad MAS/200698  2.14
3. Hussein Al-Ibraheemi IRQ 2.14
4. Roshan Ranatungage SRI/100598  2.10

Pole Vault (  3)
1. Abdulwahid Muntadher Falih IRQ/020198  5.25
2. Amsang Patsapong THA/021097  5.20
3. Alateej Ali Mohsin IRQ/140397  5.10
4. Takuma Ochiai JPN/310897  5.10
5. Hussain Asim Alhizam KSA/040198  5.00
6. Cai JinHao CHN/281097  5.00

Long Jump (  4)
1. Zhong Peifeng CHN/030397  7.84
2. Nomura Tomoya JPN/180397  7.75
3. Adachi Kazuma JPN/161097  7.73
4. Shreshan Liyanapedige SRI/070697  7.60
5. Lin Tzu Chi TPE/031197  7.46

Triple Jump (  6)
1. Sung Jin Suok KOR/020197  16.19/-0.2
2. Liu Mingxuan CHN/160597  16.05/+0.6
3. Kumar Sonu IND/210199  15.99/0.0
4. Shreshan Liyanapedige SRI/070697  15.98/+0.1
5. Chakkrit Panthasa THA/090198  15.69/-1.0

Shot Put (6kg) (  4)
1. Shinichi Yukinaga JPN/100497  18.41
2. Amin Lotfollahidehkharghani IRN/020197  17.57
3. Mahdi Rostamimoghaddamlotfabad IRN/250397  17.53
4. Bhalothia Ashish IND/111199  17.38
5. Zhang Xinyuan CHN/060599  17.12
6. Lin Che Shen TPE/220198  17.03

Discus Throw (1.75kg) (  5)
1. Moaaz Mohd Ibrahim QAT/080299  60.49
2. Yume Ando JPN/030297  58.80
3. Shinichi Yukinaga JPN/100497  54.79
4. Sajjad Zare IRN/100198  51.18

Hammer Throw (6kg) (  4)
1. Jakhar Ashish IND/050199  69.00
2. Hussein Thamer Al-Bayati IRQ/240297  65.71
3. Jalolkhon Tillavoldikhujaev UZB/030697  63.77
4. Akbar Tanahmadi IRN/291097  59.13
5.  Lu Yuxuan CHN/280800  57.32

Javelin Throw (  6)
1. Junya Sado JPN/170197  77.97
2. Chopra Niraj IND/241297  77.60
3. Arshad Nadeem PAK/020197  73.40
4. Yadav Gaurav IND/121097  69.61
5. Atsushi Kawano JPN/060197  68.24

4x100m (  5)
1. Chinese Taipei Team 39.75
2. Malaysia Team 39.91
3. Thailand Team 40.36

4x400m (  6)
1. Thailand Team 3:11.59
2. India Team 3:12.12
3. Saudi Arabia Team 3:12.37


WOMEN

100m (w?) (  4)
1. Liu Qun CHN/230897  11.84
2. Chan Pui Kei HKG/240300  11.85
3. On-Uma Chatta THA/270397  11.88
4. Le Tu Ching VIE/040797  11.90
5. Parichat Charoensuk THA/160498  11.95
6. Mazoon Al Alawi OMA/041197  12.04
7. Leung Kwan Yi HKG/160900  12.04
8. Loi Im Lan MAC/060298  12.17

Heats (  3)
Heat 1 (-1.6)
1. On-Uma Chatta THA/270397  12.14
2. Leung Kwan Yi HKG/160900  12.25
3. Noor Eewan Syafiqah Mohd Sabri MAS/100397  12.28
4. Mariya Novossadova KAZ/290797  12.44

Heat 2 (+0.7)
1. Liu Qun CHN/230897  11.97
2. Parichat Charoensuk THA/160498  12.12
3. Loi Im Lan MAC/060298  12.23

Heat 3 (-0.3)
1. Le Tu Ching VIE/040797  11.98
2. Chan Pui Kei HKG/240300  12.04
3. Mazoon Al Alawi OMA/041197  12.21
4. Azreen Nabila Alias MAS/290600  12.40

200m (+1.5 (  6)
1. Le Tu Chinh VIE/040797  23.94
2. Supanich Poolkerd THA/2811197  24.41
3. Noor Eewan Mohd Sabri MAS/100397  24.50
4. Shereen Samson Valabouy MAS/100798  24.73
5. Kugapriya Chandran SIN/240298  24.95
6. Lyubov Ushakova KAZ/200997  25.07

400m (  4)
1. Matthew Jisna IND/070199  53.85
2. Huang Guifen CHN/200897  54.92
3. Haruko Ishzuka JPN/020697  55.40
4. Yuna Iwata JPN/171097  55.41
5. Liang Nuo CHN/210699  56.59

Heats (  3)
Heat 1
1. Huang Guifen CHN/200897  54.72
2. Yuna Iwata JPN/171097  55.56
3. Thadiyan Sidhique IND/030997  55.78
4. Liang Nuo CHN/210699  55.88

Heat 2
1. Haruko Ishzuka JPN/020697  55.52
2. Omaya Muthumala SRI/191097  56.71
3. Can Thi Thuy VIE/010698  57.17

Heat 3
1. Matthew Jisna IND/070199  54.96
2. Shereen Samson Vallbouy MAS/100798  56.06
3. Nguyen Thi Hang VIE/160197  56.47
4. Gusti Ayu Ningsih INA/310398  57.12

800m (   6)
1. Das Lili IND/180398  2:06.64
2. Airi Ikezaki JPN/220698  2:07.21
3. Arina Kleshchukova KRG/180298  2:07.56
4. Tran Thi Tham VIE/251297  2:07.90
5. Savinder Kaur Joginder Singh MAS/190697  2:11.95

1500m ( 4)
1. Das Lili IND/180398  4:29.50
2, Mina Ueda JPN/210297  4:30.76
3. Bains Harmilin Kaur IND/230798  4:33.02 !
4. Pak Jin Hyang KOR/300597  4:33.02 !

3000m (  6)
1. Nana Kuraoka JPN/130997  9:31.46
2. Pak Jin Hyang KOR/300597  9:50.72
3. Choe Hyon Ju KOR/070197  10:01.94
4. Nelia Martins TLS/090798  10:58.03

3000m Sc (  5)
1. Chika Mukai JPN/260298  10:21.04
2. Ro Hyo Gyong KOR/090199  10:31.02
3. Ju Ok Byol KOR/200597  10:41.91
4. Tian Wanhua CHN/240299  10:47.40

100m Hurdles (-1.2) (  5)
1. Yumi Tanaka JPN/151298  13.75
2. Jiaru Yu CHN/170299  13.79
3. Cheng Tang Hsiu TPE/301197  13.97
4. Lin Shih Ting TPE/130599  14.11

400m Hurdles (  6)
1. Haruko Ishizuka JPN/020697  57.91
2. Khuat Phuong Anh VIE/111297  59.78
3. Lin Yu Chieh TPE/081298  60.02
4. Wang Chen CHN/260299  60.47
5, Mizuki Murakami JPN/190598  60.60

Pole Vault (  5)
1. Chen Qiaoling CHN/221199 4.15
2. Misaki Morota JPN/061098  3.80
3. Wu Chia Ju TPE/171299 3.60
4. Idea Jelita Nara INA/300797  3.50
5. Khammun Suttikan THA/111299 3.35
6. Emily Jean Obiena PHI/280298  3.20

High Jump (  4)
1. Chai Yanbo CHN/240197  1.74
2. Nadezhda Dubovitskaya KAZ/120398  1.74
3. Tsai Ching Jung TPE/170100  1.71
4. Wong Yuennam HKG/010299  1.71
5. Lee Ching Ching TPE/080397  1.71

Long Jump (  3)
1. Nguyen Thi Truc Mai VIE/200397  6.34
2. Parinya Chuaimaroeng THA/161297   6.28
3. Yao Jiayu CHN/080298  6.04
4. Chan Ka Sin CHN/250497  5.94
5. Anna Gorodkova KAZ/070497  5.90
6. Lee Hui-Jin KOR/251198  5.88
7. Huang Shih Han TPE/121197  5.86
8. Kirthana Ramasamy MAS/200197  5.81

Triple Jump (  5)
1. Kirthana Ramasamy MAS/200197   13.20/0.0
2. Mariya Ovchnnikova KAZ/191098   13.19+0.8
3. Anna Gorodkova KAZ/070497  12.97/+0.3
4. Vu Thi Mong Mo VIE/030397  12.93/+1.2
5. Chai Yuyue CHN/201099  12.79/+0.8

Shot Put (4kg) (  3)
1. Kori Nanaka JPN/020597  15.89
2. Dong Yu CHN/200198  14.23
3. Liu Ziyue CHN/190199  14.22
4. Lee Yu-Ri KOR/150598  13.95

Discus Throw (  6)
1. Huanhuan Yang CHN/030100  51.47
2. Nanaka Kori JPN/020597  48.04
3. Zhou Zixuan CHN/270397  46.57
4. Nguyen Thi Hong Thuong VIE/xxxx97  43.90

Hammer Throw (4kg) (  5)
1. Zhao Fan CHN/260397   61.77
2. Ji Li CHN/141200  58.11
3. Koomphon Mongkamon THA/040198  56.44

Javelin Throw (  4)
1. Su Lingdan CHN/120197  57.32
2. Chang Chu TPE/110997  53.14
3. Varvara Nazarova KAZ/020997  52.76
3. Mikako Yamashita JPN/030597  50.25

10000m W (  3)
1. Wan Wenjing  CHN/211199  50:23.89
2. Cun Hailu  CHN/150897  50:37.03
3. Ravina  IND/210597  51:09.48
4. Saori Nishimura  JPN/140198  51:29.99
5. Lin WenTzu TPE/030598  52:03.17

4x100m (  5)
1. Thailand Team 45.23
2. China Team 45.41
3. Hong Kong Team 45.84

4x400m (  6)
1. India Team 3:43.57
2. Vietnam team 3:44.56
3. Thailand Team 3:50.79

Post a Comment

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

ARCHIVES

Copyright © 2009-2014, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP