Thailand Open 2019: Marestella Sunang Soars 6.23m in Long jump at 38, Lee Hup Wei Clears 2.20m

>> May 22, 2019

The 65th edition of Thailand open Track and Field Championships was held from 18-21 May at Suphachalasai National Stadium in Bangkok.

Malaysia's Lee Hup Wei produced one of the best performances of the meet during the 3rd day of competition with his high jump result of 2.20m.

Kazakhstan's Ivan Ivanov, a 20-metre shot putter continued his good form in the men's shot put, throwing 18.95m this time.

Philippine's 38-year-old former Asian champion Marestella Sunang won the women's long jump in 6.23m, beating her longtime Indonesian rival Maria Natalia Londa who is also a former Asian champion. To my knowledge, this is one of the World leading performances for W35-39 category.

Thailand 4x100m quartet with their renowned coach Loren Seagrave
Selected results as follows (Day 3 & 4).

MEN

1500m (20)
1. Yothin Yaprajan THA 3:59.22
2. Zar Ni Tun MYA 4:01.66
3. Cherdchai Phootako THA 4:01.71
4. Orovo Martin PNG 4:02.00
5. Edwin Giron PHI 4:04.39

400mh (20)
1. Yu Chia-Hsuan TPE 50.98
2. Andrian INA 52.33
3. Asanka Lekamlage SRI 52.67
4. Phan Khac Hoang VIE 53.00

110mh (21)
1. Anousone Xaysa LAO 14.22
2. Roshan Ranatungage SRI 14.22
3. Mohd Rizzua Haizad Muhamad MAS 14.42
4. Liang Qi Awyong SGP 14.43
5. Benedict Ian Gawok MAS 14.68

3000m SC (21)
1. Kaspar Simbai PNG 9:48.24
2. Shein Aung MYA 9:57.32
3. Aekkalak Jhankaeo THA 10:18.40

High Jump (21)
1. Lee Hup Wei MAS 2.20
2. Vo Ngoc Long Cao VIE 2.11
3. Ping Yan Huang TPE 2.11
4. Nguyen Thanh Nhan VIE 2.11
5. Saksit Sittichai THA 2.08

Shot Put (21)
1. Ivan Ivanov KAZ 18.95
2. Hau Wei Ma TPE 16.78
3. Muhammad Ziyad Zolkefli MAS16.71
4. Po En Yang TPE 16.01
5. Thongchai Silamool THA 15.36
6. Promrob Juntima THA 15.27
7. Minh Tuan Tran VIE 15.08

4x100m (20)
1. Thailand Team 39.89
(Ruttanapon Sowan, Nutthapong Veeravongratanasiri, Jirapong Meenapra, Siripol Punpa)
2. South Korea Team 40.30
(Hyeon Seok Jeong, Byeong Chan Kim, Chang Seong Yang, Won Jin Choi)
3. Thailand Team (B) 40.81
(Suebsakul Payakkul, Sittiphon Donpritee, Sakchai Laomool, Jaran Sathoengram)


WOMEN
1500m (20)
1. Aye Aye Aung MYA 4:55.34
2. Heee Ju Ko KOR 4:58.07
3. Aye Aye Than MYA 4:59.74

3000m SC (21)
1. HeEe Ju Ko KOR 12:05.98
2. Su Lim KOR 12:34.81
3. Benjawan Rittichote THA 13:17.49

400mh (20)
1. Shyama Arachchige SRI 62.49
2. Koniel Donna PNG 64.67
3. Suchada Meesri THA 72.25

Pole Vault / Junior (20)
1. Polina Ivanova KAZ 3.70

Long Jump (20)
1. Marestella Sunang PHI 6.23 (+0.7)
2. Maria Natalia Londa INA 6.18 (+0.2)
3. Lakshini Sandaradura SRI 6.12 (+0.2

4x100m (20)
1. Thailand Team 45.44
(Supanich Poolkerd, Kwanrutai Pakdee, Tassaporn Wannakit, Supawan Thipat)

Read Day 1
Read Day 2

Photo courtesy of Athletics Association of Thailand

Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP