Malaysian Track and Field Results No 3, 2012

>> April 08, 2012

MALAYSIAN ATHLETICS RESULTS 2012-3
Compiled by Jad Adrian, ATFS Statistician, info@adriansprints.com

KUALA LUMPUR, 17-18 MAR 2012 “FTAAA All-Comers Meet”
-note: Several quests of Indonesia who are based/training in Kuala lumpur competed under local team. Only wind reading of wind-assisted reported as noted, all other events were within the allowable limit, best results as follows;

MEN
100m (17) 1. Mohd Helmi Ahmad 10.98, 2. Hafizi Talib 11.05, 3. Alif Hussin Ahmad Kamal 11.09.
200m (18) 1. Schzuan Ahmad Rosely 21.91, 2. Mohd Zabidi Ghazali 22.17, 3. Zabidi Ahmad 22.23, 4. Mohd Firdaus Mazalan (93) 22.53.
400m (18) 1. Parthiban s/o Murugiah 49.67, 2. Kannathasan s/o Subramaniam 49.75, 3. Revin s/o Ramuh 50.49. Heats: 1h5 Mohd Firdaus Mazalan (93) 50.25.
800m (17) 1. Nik Hafiz Nik Mohamad 1:56.65, 2. Edi Heryanto (INA) 1:57.34, 3. M.Kesavan (93) 1:58.63, 4. Tan Wei Heng (94) 1:59.04, 5. Adison Tuah 1:59.28.
Heats 1s2 Nik Hafiz Nik Mohamad 1:54.69, 2s2 Adision Tuah 1:59.20, 3s2 Tan Wei Heng 2:00.05, 4s2 Sivashangkaran 2:00.67.

1500m (18) 1. Nik Hafiz Nik Mohamad 4:03.39, 2. Edi Heryanto (INA) 4:03.40, 3. Kesavan s/o Maniam (93)
4:11.67, 4. Tan Wei Heng (94) 4:12.78, 5. C.Saarvin (Jr.) 4:16.81, 6. Dekeeshgaaren s/o Sasigaran
(95) 4:18.77.
5000m/mix (17) 1. Mohd Jironi Riduan 15:58.03, 2. S.Tanakendiran 16:28.58, 3. Shahruddin Hashim 16:31.30.
10000m/mix (18) 1. Venugopal s/o Rajendran 33:17.45, 2. Yusuf (INA) 34:31.84, 3. S.Tanakendiran 34:36.42.
3000mSt (18) 1. Alex Romas 9:56.40, 2. Jonical Mengok (93) 10:35.65, 3. Krishnan s/o Somunaidu (94)
10:38.90.
110mh (18) 1. Mohd Rohaizad Jamil 14.63, 2. Zulqarnain Purba (INA) 14.90, 3. Mohaswadie Mohamad 14.94, 4. Alif Ashraf Mohd Razali (94) 15.10, 5. Shahrul Radhi Ahmad Zul (93) 15.29, 6. Ahmad Salihin Aziz (94) 15.94, 7. Muhamad Hafiz (?)15.95.
Semis: 1s1 Mohaswadie Mohamad 15.32, 2s1 Mohd Daniel Mokhtar (1994) 15.99.
1s2 Zulkarnain Purba (INA) 15.12, 2s2 Shahrul Radhi Ahmad Zul 15.42.
1s3 Mohd Rohaizad Jamil 14.64, 2s3 Alif Ashraf M.Razali 15.22, 3s3 Ahmad Salihin Aziz 15.81, 4s3
Muhamad Hafiz 15.85.

400mh (17) 1. Mohd Firdaus Mazalan (1993, not "the 1992") 53.44, 2. Mohd Baihaqi Razlan (93) 54.59, 3. Muhamad Firdaus Musa 54.74, 4. Mohd Azri Kadir 55.07, 5. Muhammad Farhan (Jr.) 56.17.
Heats: 1s1 Mohd Firdaus Mazalan 53.49, 2s1 Mohd Baihaqi Razlan 53.50, 3s1 Muhammad Darhan 56.84.
1s2 Muhamad Firdaus Musa (96) 54.94, 2s2 Mohd Azri Kadir 55.96.
1s3 Zulqarnain Purba (INA) 53.97, 2s3 Arafat Mudir (95) 57.06.

H J (18) 1. Navin Raj s/o Subramaniam (93) 2.13, 2. Mohd Azly Ghazali (95) 2.10, 3. Prakash s/o Krishnan (95) 1.95, 4. Norshafiee Mohd Shaqh (?) 1.90, 5. Mohd Firdaus (Prk/?) 1.90.
P V (17) 1. Iskandar Alwi 4.60, 2. Mohd Fahme Zamzam 4.60, 3. Mohd Iqbal Hakim 4.20, 4. Mohd Faizul Mohd Lazim (94) 4.20, 5. Muhd Humaidi (Jr.) 3.80.
L J (17) 1. Pang Li Chong 7.16, 2. Lokman Hakim 7.07, 3. Camillus David 7.01, 4. Mohamad Fairuz Zakaria 6.95, 5. Mohd Syazwan Zakaria 6.86.
T J (18) 1. Oliver Noor 14.45, 2. Nik Lukmanul Hakim (94) 14.25, 3. Mohd Syazwan Zakaria (Jr.) 13.88.
S P (18) 1. Mohd Hafiz Hashim 14.60, 2. Ammar Ramadzan 14.33, 3. Mohd Alif Hanif 13.64, 4. Shahrin Selamat 13.52, 5. Mohd Ziyad Zulkifli 13.11 (paralympic athlete/regular impliment 7.26), 6. Mohd Shahul Iqmar (Sel/Jr.) 12.44, 7. Ong Chin Yong (Sel/Jr.) 12.42, 8. Muhd Anwaruddin Shah (Jr.) 11.93.
D T (18) 1. Mohd Hafiz Hashim 41.37, 2. Mohd Azwan Fahmi (93) 37.65, 3, Mohd Sharil Firdaus Basah 37.17, 4. Mohd Firdaus Jamen (94) 33.40.
H T (18) 1. Azman Muhammad 44.13, 2. Mohd Nizam Mohd Zuki (?) 42.03, 3. Ng Chee Chew 40.95, 4. Rizan Rajmi (94) 37.48, 5. Mohd Azly Zainal (Zaini??) 35.12, 6. Murai Itharan 33.24.
J T (17) 1. Akmal Md. Zain 50.99, 2. Choi Jiam Fai 49.99, 3. Zakaria 44.70.
10000mW/mix (17): 1. Mohd Khairil Harith Harun 46:43.56, 2. Dhiban Raj s/o Theyagason 47:52.45,
3.Satiaseelan 48:11.70, 4. Umasuttan s/o Ganesan 49:25.89, 5. Mohd Azizi Anwar 50:50.62, 6. Eswaran s/o Rajendran (Nse) 51:04.05, 7. Mohd Afiz Firdaus 51:34.43, 8. Wan Ariff Wan Hussin 51:41.99 (further results were not included in the official results).
4x100m (17) 1. SSBP Team 42.65, 2. Perak AAA Team 43.14, 3. Armed Forces Team 43.43.
4x400m (18) 1. POA Selangor Team 3:30.33, 2. S.S.Kluang 3:32.62, 3. S.S.B.Penawar 3:32.39.

WOMEN
100m (17)/+2.4: 1. Noor Amira Mohd Nafiah 11.83w (& 12.45 1s3), 2. Siti Nurhayati Zulkifli 12.69w, 3. Siti Aishah 13.14w.
200m (18) 1. Ku Munirah Ku Zamzuri (1993) 26.73, 2. Kang Woan Yi (Prk/1996) 26.75, 3. Nurul Azreen Azli (Jr.) 27.17.
400m (18) 1. Zaidatul HUSNA Zulkifli (93), 2. Chiew Hui Lian (93) 58.44, 3. Nurul Assikin Mohd Rashid
58.55, 4. Sharifah Shatrah Razali (1995) 60.78, 5. Zaidatul HUSNIAH Zulkifli (93) 60.79, 6. Siti Zubaidah Adabi 61.03.
800m (17) 1. Nik Norzilawatie Nik Wil (95) 2:25.40, 2. Nur Hidayah Ahmad (Pen/1994)2:28.96, 3. Nurul
Syafiqa Dawood (Jr.)2:32.24.
1500m (18) 1. Nik Norzilawatie Nik Wil 5:00.79, 2. Nur Hidayah Ahmad 5:10.83, 3. Ng Sue Yee (Jr.) 5:22.01.
5000m/mix (17) 1. Nyai Prima Agita (INA) 19:15.15, 2. Noor Amelia Musa 22:11.28, 3. Sasikala d/o Ramesh (1994) 24:14.95.
10000m/mix (18) 1. Loh Chooi Fern 46:13.88.
3000St (18) 1. Nyai Prima Agita (INA) 12:00.79, 2. Angela Kundang 13:46.63, 3. Iza Maryati Mohamad 13:48.38, 4. Farah Aimuni Hanum (?) 14:00.80, 5. Lung Kye Chin (?) 14:20.96, 6. Syasya Syahirah (Jr.)
14:43.61.
100mh (18) 1. Nurfazlinda Shafie 15.14, 2. Aini Nurazira Mohd Ali (Jr.) 15.49, 3. Clearence Jossem (95) 16.26.
400mh (17) 1. Aini Nurazira Mohd Ali 66.47, 2. Leong Ann Gie (94) 68.62, 3. Siti Nurhayati Zulkifli (Kul)70.59.

H J (17) 1. Wong Boon Syian 1.70, 2. Yap Sean Lee 1.68, 3. Norliyana Kamaruddin 1.60, 4. Nurul Falena
Gunasekara (95) 1.55, 5. Chong Shing Yee (Jr.) 1.50.
P V (17) 1. Roslinda Samsu 3.80, 2. Chuah Yu Tian (1993) 3.00, 3. Nur Izzati Shasha Rosli (1995) 2.80, 4. Nur Nadira Natalia (1993) 2.80, 5. Valeria Tan Ee Leen (1995) 2.60.
T J (17) 1. Noor Amira Mohd Nafiah 13.17, 2. Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki (1996) 12.99, 3. Nurul Izzatti Akmal (Jr.)11.29.
S P (17) 1. Casier Renne Kelly Lee 11.65, 2. Asrenny Asik 11.58, 3. Nursaiyidah Ramli 11.07, 4. Bibi Nuraisah (95) 10.80.
D T (18) 1. Choo Kang Ni (94) 35.48, 2. Asrenny Asik 32.50, 3. Nur Amalina Ibrahim (Joh/?) 30.72.
H T (18) 1. Casier Renne Kelly lee 49.22, 2. Linda Tan Ling Hwa (95) 39.75, 3. Nor Aida Shuhada Nordin (93) 38.61.
J T (17) 1. Nor Aqilah Amran (1996) 34.68, 2. Annie Kew Mui Lin (1995) 29.14, 3. Fatin Nursyahira 28.77.
10000W/mix (17) 1. Elena Goh Ling Win (1996) 54:03.69. 2, Pua Ling En (1995)56:39.56. 3, Song Gie Chee
57:07.34, 4. Loh Chooi Fern 1:02:08:19, 5. Yap Hui Shan (?) 1:07:48:08, 6. Siti Hanisah Zainuddin (Nse) 1:11:11:25, 7. Nanthini d/o Narayanasamy (Nse/1995) 1:12:44.85.
4x100m (17) 1. SM Kuen Cheng 50.28, 2. Perak AAA 50.39, 3. Bandar Penawar Team 56.86.
4x400m (18) 1. POA Selangor Team 4:14.26, 2. SSBP Team 4:15.96, 3. SM Kuen Cheng Team 4:41.25.


Kuala Terengganu, 17 MAR 2012 “Pelapis Zon Timur Meet”
-note: Two categories- U21 & U15, hand timed, selected results from this meet as follows;

MEN/U21
100m: 1. Khairul Azraf Amran 11.0.
400m: 1. Mohd Fairol Nazim 50.4, 2.Mohammad Khairul Azhar 50.5, 3.Mohamed Idzham 50.6.


Nantou TPE, 21 MAR 2012 “19th Nantou International & National Pole Vault Championships”

WOMEN/International
4, Roslinda Samsu 3.96.

MEN/Junior*
3, Mohd Fahme Zam Zam 4.58* (note: *unconfirmed result).


Taipei TPE, 23 MAR 2012 “Taipei International Invitational Pole Vault Meet”

WOMEN/International
3, Roslinda Samsu 3.91.

MEN/Open
1, Mohd Fahme Zam Zam 4.61 NIJR


Kangar, 23-25 MAR 2012 “1st UniMAP Open Athletics Meet”
-note: UniMAP (University Malaysia Perlis) open athletics meet with participants of local athletes only. Prize money was given to first three winners (RM500-300-200). No wind instruments, actual date for several events are questionable, best results;

MEN
100m (25) 1. Rayzam Shah Wan Sofian 10.72, 2. Mohd Zabidi Ghazali 10.80, 3. Zabidi Ahmad 10.84.
200m (25) 1. Schzuan Ahmad Rosely 21.79, 2. Kannathasan s/o Subramaniam 21.94, 3. Zabidi Ahmad 22.49.
400m (24) 1. Kannathasan s/o Subramaniam 48.84, 2. Mohd Fairul Nazim Md Nor (93) 49.70, 3. Mohd Khairul Azhar (Ter/270493) 50.15 (& 2s2 50.76), 4. Mohd Idris Zakaria 50.99 (& 1s2 50.74).
800m (24) 1. Mohd Jironi Riduan 1:54.86, 2. Mohamad Helmi Azri Suhaimi (Ter/??) 1:59.64, 3. Kesavan s/o Maniam 2:00.91.
110mh (25) 1. Rayzam Shah Wan Sofian 14.13, 2. Mohd Robani Hassan 14.29, 3. Mohd Ajmal Aiman Hassan (93) 14.42, 4. Mohd Rohaizad Jamil 14.61.
H J (23) 1. Kavee Alagan s/o Anpalagan 2.08, 2. Navin Raj s/o Subramaniam (93) 2.08, 3. Muhammad Ashraf Saipu Rahman (94) 2.05.
L J (23) 1. Muhammad Hakimi Ismail 7.10, 2. Camillus David 7.03, 3. Mohd Fahmi Meslan (94) 6.96, 4.
Eryanto Baktiar (Paralympic- single hand) 6.72.
T J (24) 1. Muhammad Hakimi Ismail 15.49, 2. Mohd Ammar Fitri Zainul 14.08.
S P (23) 1. Adi Alifuddin Hussin 16.20, 2. Mohd Ziyad Zulkifli 14.08, 3. Mohamad Alif Hanif M.Afandi 13.88, 4. Muhamad Malik A.Tobias 13.70, 5. Shahrin Selamat 13.24.
J T (23) 1. Mohd Bakri Hamid 57.35.
4x100m (24) 1. UniMAP Team 42.83, 2. Terengganu Team 43.17.
4x400m (25) 1. Universiti Malaya Team (Schzuan Rosely, S.Kannathasan, Zabidi Ghazali, Zabidi Ahmad) 3:22.13, 2. Terengganu Team 3:24.01.

Junior/MEN
400m (24) 1. Muhammad Azam Masri (Mal/210296) 50.70.


WOMEN
100m (25) 1. Noor Amira Mohd Nafiah 11.89, 2. Zaidatul Husna Zulkifli 11.97, 3. Siti Zubaidah Adabi 12.27, 4. Chiew Hui Lian (93) 12.54, 5. Lee Jia Qin (93) 12.64, 6. Norjannah Hafiszah Jamaluddin 12.78.
Heats (23) 1h1 Siti Zubaidah Adabi 12.73, 2h1 Nor Atikah Awang (Ter) 12.78, 3h1 Norjannah Hafiszah
Jamaluddin 12.84; 1h2 Noor Amira M.N 12.01, 2h2 Lee Jia Qin 12.61;

200m (25) 1. Zaidatul Husna Zulkifli (93) 24.81 (& 1s2 25.25), 2. Chiew Hui Lian 25.72, 3. Siti Zubaidah Adabi 25.73, 4. Lee Jia Qin 26.67, 5. Norjannah Hafiszah Jamaluddin 26.68.
400m (24) 1. Nurul Faezah Asma Mazlan 58.03, 2. Nurul Assikin Rasid 59.57, 3. Nur Farhana Musa (Ter/93) 60.88.
800m (24) 1. Noor Amelia Musa 2:25.75, 2. Herma Nurul Ain (Ter/170894) 2:33.63.
100mh (25) 1. Raja Nursheena Raja Azhar 14.91, 2. Aini Nur Azira (Joh/110693) 15.32, 3. Najaa Natasya Shakimar (Per/290493) 15.82.
H J (24) 1. Wong Boon Syian 1.68, 2. Norliyana Kamaruddin 1.65, 3. Shandiyani d/o Mahendran (94) 1.65.
L J (24) 1. Siti Zubaidah Adabi 6.06, 2. Noor Shahidatun Nadia M.Z (96) 6.01, 3. Noor Amira Mohd Nafiah 5.96, 4. Nurul Fatimatul Zahrah Awang 5.65.
T J (25) 1. Noor Amira Mohd Nafiah 13.10, 2. Noor Shahidatun Nadia M.Z 12.42, 3. Lily Hartini Ahmad Zamri (Ter/041293) 11.40, 4. Ramiza Syakri (94) 11.01.
S P (24) 1. Rahilah Othman 13.27, 2. Siti Nurul Ain Abdul Rahim 12.30, 3. Nur Saiyidah Ramli 11.50, 4. Chan Poh Ling (Joh/??) 11.09, 5. Choo Kang Ni (94) 10.60, 6. Nor Suhana Ramlan (Paralympic/??) 10.40.
J T (23) 1. Siti Nur Nadia Osman (Joh/93) 38.69, 2. Nor Fatin Adibah Suharman (Ter) 38.34.
4x100m (24) 1. KOM/MSN Tam 47.22, 2. Terengganu Team 49.20, 3. Johor Team 49.39.
4x400m (25) 1. Johor Team 4:02.05, 2. Terengganu “A” Team 4:04.31.


Kuching, 24-25 MAR 2012 “59th Sarawak Open & 9th Junior Championships 2012”
-all athletes from Malaysia, hand timed, no wind reading, & following are the best results;

MEN
100m (24) 1. Ambrose Jilom 10.7, 2. Syzwan Afendi Zulkipli 11.0.
110mh (24) 1. Muhd Muizzuddin 15.5.
S P (25) 1. Melvin Yong Shi How 11.19.
D T (24) 1. Michael Wong 35.94, 2. Teng How Ann (280795) 35.86, 3.Lim Khi Liang 34.10, 4. Rosman Rajari 34.02.
H T (25) 1. Jackie Wong Siew Cheer 53.48, 2. Michael Sia Suk Dak 43.52, 3. Jackson Wong 38.12, 4. Yek Chu Kee 35.15, 5. Rosman Rajari 35.34.
J T (24) 1. Gerald Agan Ganang 52.60, 2. Ho Ping Leong 51.60, 3. Daveera Sali 51.14.

MEN/Junior
100m (24) 1. Dally Emong Charlie (310395) 10.9.
400m (24) 1. Mohd Arif Zulhilmi Alet (94) 49.2.
110mh/0.99 (24) 1. Mohd Fazillah Khamis (171095) 14.9.
T J (24) 1. Virtlam Umpau (080296) 13.82.
S P/6kg (25) 1. Ting Aik Hou (240597) 12.39, 2. Melvin Yong Shi How 12.13.
D T/1.75kg (25) 1. Teng How Ann 37.80, 2. Wong Jing Huet 35.69, 3. Melvin Yong Shi How 34.97, 4. Jakson Wong 33.86.
J T (24) 1. Mohamad Syahiruddin Muqri 52.08.
H T/6kg (24) 1. Michael Sia Suk Dak 52.27, 2. Jakson Wong 43.56, 3. Yek Chu Kee 41.48.

WOMEN
200m (25) 1. Kee Siew Lian 26.4.
3000m (25) 1. Ho Siew Hua (110393) 11:31.4.
H J (25) 1. Kee Siew Lian 1.55.
S P (24) 1. Ngu Mee Zing 11.33, 2. Grace Wong (010100!) 10.48.
D T (24) 1. Queenie Ting 34.44, 2. Ngu Mee Zing 33.55, 3. Loo Li Jun (060595) 32.92.
H T (24) 1. Shirley Tiong (94) 36.99.
J T (25) 1. Syuryani Sikembar 39.77.

WOMEN/Junior
L J (24) 1. Kee Siew Lian 5.23.
T J (25) 1. Priscilla Hui Tze Sun (070995) 10.72.
S P (24) 1. Grace Wong 10.86.
D T (24) 1. Loo Li Jun 34.10, 2. Queenie Ting 33.30.
H T (24) 1. Shirley Tiong 37.64, 2. Grace Wong 32.02.
J T (25) 1. Grace Lian (110294) 33.50.


Samarahan, 27-28 MAR 2012 “Schools Championships”
-very limited results obtained from this meet, complete results is very welcomed?-

GIRLS/U15
H J (28) 1. Ersysiana Jhatty Buma (020897) 1.50.


Keningau, 28-31 MAR 2012 “Sabah State Schools Championships”
-competition with different category- under 18 [16-18y + limited number {2 per team?} of 19y athletes], under 15 (13-15y) and under 12 (12y and under), hand timing / regular wind at all the following best results;

BOYS/Under 18/Junior
100m (28) 1. Anchois Aron (110393) 10.7 (1s2 11.0), 2. Ian Jeremy Moginol 10.9.
400m (30) 1. Anchois Aron 48.9, 2. Mohd Firdaus Kimleh (110195) 50.3.
800m (29) 1. Rick Marseel Gueh (270695) 1:58.7.
1500m (28) 1. Rick Marseel Gueh 4:22.2.
110mh/0.99 (30) 1. Jad Naeman Washif (011295) 14.3 (1s1 14.9), 2. Dyrrance Jaidih 15.1.
400mh (29) 1. Athur Aron 56.7, 2. Suhaidey Eidy Supah 57.0.
H J (31) 1. Yong Chen Leong 1.95, 2. Teo Lee Kee 1.88.
L J (30) 1. Gersom Bious (200195) 6.96, 2. Reckson Kuatcheh 6.73.
T J (28) 1. El Said Abdel Aziz (220193) 14.72, 2. Alfred Udayar 13.93, 3. Md Nasrizan Jamaluddin 13.86.
D T/1.5kg (31) 1. Jerome Chong Tze Loong (070494) 41.85.
10,000W (29) 1. Victor Jack Kadius 51:50.2.
4x100m (31) 1. MSS Tenggara Team 43.1, 2. MSS Barat Team 43.2.
4x400m (31) 1. MSS Pedalaman Team 3:25.4.

BOYS/Under 15
100m (28) 1. Elmy Shahril Saibun (021297) 11.3, 2. Hiraku Vincent Miles (080297) 11.4 (1s1 11.3).
200m (31) 1. Hikaru Vincent Miles 22.9.
110mh/0.91 (30) 1. Mohammad Jazlan Ims Jenner 14.8, 2. Mohammad Haimin Robert 15.0.
H J (20) 1. Rex Roland Victorius 1.85.
S P/4.5kg(29) 1. Jordan Jude Ellron 13.09.

BOYS/Under 12
100m (28) 1s2 Mohd Nasip Mohd Zain 12.3 (1f 12.4).
80mh/0.76 (30) 1. Mohd Ikram Akma Darwis 11.7.

GIRLS/Under 18/Junior
100m (28) 1. Stefbilce Sandy Stephen (220495) 12.4 (1s1 12.5), 2. Fathin Faqihah Mohd Yusof (100696) 12.4 (1s2 12.7), 3. Clarice Yaban 13.0, 4. Safrinah Panuliang 13.0.
200m (31) 1. Fathin Faqihah Mohd Yusuf 25.5, 2. Stepbilce Sandy Stephen 25.5, 3. Nursihma Chong 26.5.
400m (30) 1. Fathin Faqihah Mohd Yusuf 58.7.
800m (29) 1. Norfazira Asmadi Harjono (270795) 2:31.8.
1500m (28) 1. Salesnella Gabi (190296) 5:23.5, 2. Norfariza Hasmadi Harjono 5:25.4.
3000m (29) 1. Salesnella Gabi 12:28.3, 2. Angela Andalis 12:43.9.
100mh (30) 1. Farinah Basirin (230495) 15.1.
400mh (29) 1. Farinah Basirin 66.8.
H J (28) 1. Noor Aqilla Nasimin (010396) 1.55.
L J (30) 1. Stefbilce Sandy Stephen 5.33, 2. Heysa Marsa Japiring 5.13.
T J (29) 1. Heysa Marsa Japiring 11.32, 2. Grace Ann Marie 11.26, 3. Noor Aqilla Nasimin 10.82, 4. Ji Fedalliah Claritta Jaimin 10.80.
S P/4kg (29) 1. Pollyanna Priscilla Paul (080193) 10.60.
J T/600g(30) 1. Ji Fedalliah Claritta Jaimin (280896) 35.18.
5000W (31) 1. Efera Ejim (200295) 29:36.6.
4x100m (31) 1. MSS Pedalaman Team 50.3.
4x400m (31) 1. MSS Tenggara 4:14.6, 2. MSS Pedalaman 4:16.5.

GIRLS/Under 15
100m (28) 1. Debbie Ellen Dogy Lojoyoh (250297) 13.0, 2. Elice Gregory (140399) 13.0.
200m (31) 1s2 Elice Gregory 26.7 (1f 27.0).
3000W (30) 1. Shellvi Koh Swee Chin (300497) 16:14.9.

GIRLS/Under 12
100m (28) 1s1 Fazlyn Natasha Naisim 13.3 (1f 13.6).
4x100m (31) 1. MSS Pedalaman 1:56.8.


Kuala Lumpur, 31 MAR 2012 “Pelapis Zon Tengah Athletics Meet”
-note: two categories- U21 & U15, however several senior athletes competed at U21 as guests. No wind instrument & best results as follows;

MEN
100m 1. Kannathasan s/o Subramaniam 11.07, 2. Sebastian Lee Azcona 11.14.

WOMEN
100m 1. Zaidatul HUSNIAH Zulkifli 12.52.
L J 1. Siti Zubaidah Adabi 5.70, 2. Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki 5.59, 3. Nur Izzatti Kamal 5.16.


Melbourne AUS, 01 APR 2012 “15km run for the Kids”
-actual distance 14.38km-

WOMEN
11, Sarah Sulaiman Ch’ng 55:34 (official intermediate time at 10km- 38:56)


Addition and Correction To Report No 2, 2012

ASIAN 20km Race Walk 2012 at Nomi
-Overall position for Lo Choon Sieng – 23rd and NOT 11th (ASIAN position no. 7)
Official intermediate times at; 5km- 21:29, 10km- 43:19, 15km- 1:05:41)

-Overall position for Norliana Mohd Rusni – 30th and NOT 8th (ASIAN position no. 7)
Official intermediate times at; 5km- 26:09, 10km- 53:31, 15km- 1:21:21)

**************************************************

Acknowledgments to;
Mr. S.Vegiyathuman (FTAAA), Mr. Robani Hassan (Kul), MSS Sabah Organizing Committee,
Dato’ Tham Siew Kai (Sar AA), Mr. Heinrich Hubbeling (IAAF,AAA)

General Abbreviation;
HJ=High Jump, PV=Pole Vault, LJ=Long Jump, TJ=Triple Jump, SP=Shot Put, DT=Discus Throw, HT=Hammer Throw, JT=Javelin Throw, Deca=Decathlon, Hepta=Heptathlon

Athletics results, corections etc. could be sent to; info@adriansprints.com

Post a Comment

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

STATISTICS

ARCHIVES

Copyright © 2009-2014, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP