Malaysian Athletics Results 2014, Issue 1

>> March 13, 2014

MALAYSIAN  ATHLETICS  RESULTS  2014 – 1
-by Jad Adrian, ATFS statistician for MAF/KOM           
-email: info@adriansprints.com   

Penang, 12 Jan 2014 “Penang P2P Run 2013 (series 4)”
-series 1-3 were held during 2013,
-probably over-distance (?), actual position in the brackets; best results as follows;

MEN / Half Marathon open
1. Ruburn Kumar Ramasamy 1:19:00, 2. Calvin Boon Chang Yik 1:21:58, 3. Ow Yong Jin Kuang 1:22:50;

International
1(4). Sammy Kiprono KEN 1:20:10;

Veteran (40+)
1(5). Baskaran s/o Kuppusamy 1:25:19;

WOMEN / Half Marathon open
1. Sarah Sulaiman Ch’ng 1:33:01, 2(4). Yee Pei Ni 1:48:46, 3(8). Chng Suat Ping 1:51:32;

International
1(2). Deborah Chinn (USA) 1:41:46, 2(7). Laurel Stelzer (USA) 1:51:01;

Veteran (35+)
1(3). Ng Sun Nee 1:44:05, 2(5). Ewe Bee Hong 1:48:50, 3(6). Ch’ng Lay Khim 1:50:31;


Singapore SIN, 25-26 Jan 2014 “SAA Track and Field Series 1”
MEN
800m (26): ...3. Soh Sin Siang 2:02.90;


Kuala Lumpur, 26 Jan 2014 “29th FTAAA/Milo Cross Country”
MEN
Senior (8km)
1. Shahrudin Hashim 36:38, 2. Mohd Jironi Riduan 36:40, 3. Venugopal s/o Rajendran 38:45;
Junior (6km)
1. Mohd Ismail Md Radzi 30:47;
Veteran Jr (6km)
1. Vadivelo s/o Arumugam (Kul) 29:47;
Veteran St (6km)
1. Ramakrishnan s/o Manikam 34:04;

WOMEN
Senior (6km)
1. Faradilah Raznie (Joh) 39:30, 3. Brittany Lim Huey Ting (Kul) 40:10, 3. Tan Boon Gaik (Sel) 40.32;
Junior (6km)
1. Aina Fadhlin Syahmina Abas 39:48, 2. Fathiah Syahril 40:36;
Veteran (6km)
1. Lian Bee Hoon 39:55;


Beppu-Oita JPN, 2 Feb 2014 “63rd annual Beppu-Oita Mainichi Marathon”
-IAAF silver label road race, result by a Malaysian runner with official intermediate times;
MEN
Marathon
...68. Woo Chan Yew 2:30:52 (times at 5km 17:37, 10km 35:12, 15km 52:43, 20km 1:10:44, H-Mar 1:14:33, 25km 1:28:13, 30km 1:46:07, 35km 2:04:27, 40km 2:23:01);


Kluang, 3 Feb 2014 “Ujian Masa SUKMA Johor”
-best and selected results as follows;
MEN
100m : Muhammad Akmal Safuan Hassan (Mal/241195) 10.9h;
400m : Badrul Hisyam Abd Manap (Mal/97) 49.5h, 2. Muhammad Azam Masri (96) 50.4h;
P V : Mohammad Afiq Ahmad Alham (97) 4.60, 2. Mohd Iqbal Hakim Kamal 4.10, 3. Muhd Hafizuddin Azrah (97) 3.40, 4. Muhamad Aizuddin Sa’di 3.20;
J T : Muhammad Ashraf Abu Mohamad (Joh/97) 55.65;

WOMEN
800m : Sharmila d/o Sivakumar (96) 2:31.7h;
100mh : Umi Athirah Syaiful Azman (Mal/240998) 16.5h;
J T : Sherin Kiah Nipal (Joh/jr) 32.18, 2. Siti Aisyah Nora Rahis (Joh/98) 31.28;


Kuala Lumpur, 5-9 Feb 2014 “2nd Sukan Institusi Pengajian Tinggi (SUKIPT)”
-higher learning institution games, held at Malaya University;
-wind-reading and relay composition not reported;
-with foreign athletes (nationalities not known) who competed under local universities/collegueas;
-first three and best results as follows;

MEN
100m ( 6): Harith Ammar Mohd Sobri (UM) 10.97, 2. Mohamad Afif Zulhusmi Alet (UiTM) 11.04, 3. Mohd Shahmimi Azmi (UniMAP) 11.17;
-semis ( 6): SF1: Mohamad Afif Zulhusmi Alet UiTM) 10.95;
-heats ( 5): H1: Mohammad Afif Zulhusmi Alet (UiTM) 11.19;

200m ( 9): Harith Ammar Mohd Sobri (UM) 22.26, 2. Mohamad Afif Zulhusmi Alet (UiTM) 22.44, 3. Mohd Shahmimi Azmi (UniMAP) 22.66;
-semis ( 8): S2: Mohd Shahmimi Azmi (UniMAP) 22.55;

400m ( 6): Mohammad Arif Zulhilmi Alet (UiTM) 47.77, 2. Yuvaraaj s/o Panerselvam (Poli-Pen) 49.09, 3. Mohd Harmizi Arobi (UniMAP) 50.31;

800m ( 6): Kesavan s/o Maniam (UM) 1:54.98, 2. Parthiban s/o Murugian (UniMAP) 1:56.65, 3. Abubakr Omer Elhag Maebo (IUKL/foreigner, ?) 1:57.41, 4. Muhammad AAuf Afibukhari (INSTEDT) 1:58.57;

1500m ( 8): Kesavan s/o Maniam (UM) 4:10.05, 2. Dekeeshgaaren s/o Sasigaran (Poli-Pen) 4:10.41, 3. Muhammad Auf Afibukhari (INSTEDT) 4:19.44;

5000m ( 5): (1f1) Ahmad Luth Hamizan (UPM) 17:15.26, 2. [1f2] Mahathir Hyder Ali (TIC) 17:31.86, 3. [2f2] Muhammad Farris Syaza Zamri (UPNM) 17:43.40, 4. [2f1] Omar Ahmed Abdi Essa (IIUM/ Somalia) 17:51.55;

10,000m ( 8): race 1: Krishnan s/o Somunaidu (UniMAP/090694) 36:58.44, 2. Tharvin s/o Bijian (Poli-Prk/250295) 38:08.38, 3. Ananth Narayanan (UNMC/180293) 38:11.50;
race 2: Omar Ahmed Abdi Essa (IIUM/151089) 37:25.43, 2. Saarvin s/o Chinathamby (UPM) 37:29.07, 3. Muhammad Farris Syaza Zamri (UPNM/100693) 37:50.68, 4. Thinnieshkumaran s/o Ruggarudee (UMP/270494) 37:59.43;

3000m Sc ( 9): Jayseelans s/o Magandren (KK-Pen) 10:22.03, 2. Muhammad Firdaus Abdul (KK-Pen) 10:27.92, 3. Christopher s/o Soosai (UniMAP) 10:37.47;

110mh ( 6): Mohamad Rohaizad Jamil (UPM) 14.80, 2. Muhd Ajmal Aiman Mat Hassan (UPM) 15.29, 3. Ghasfar Gabra (Poli-Prk) 16.59;

400mh ( 7): Eldy Sham Erlon (UMS) 54.17, 2. Mohamad Adib Zulhusni Alet (UiTM) 54.35, 3. Muhamad Firdaus Mazalan (UPM) 54.71, 4. Mohamaed Baihaqi Razlan (UniMAP) 55.07

H J ( 7): Nauraj Singh Randhawa (UM) 2.04, 2. Kavee Alagan s/o Anpalagan (UPM) 2.00, 3. Moemedi Kabo (UNITEN/foreigner, ?) 1.92, 4. Ahmad Abdin Shakirin Baharin (IPGSEL) 1.88;

P V ( 6): Mohd Fahme Zamzam Mehamad (UPM) 4.10, 2. Muhammad Iqbal Hakim Mustafa Kamal (Poli-Mel) 4.10, 3. Muhamad Aizuddin Sa'Di (Poli-Mel) 3.80;

L J ( 7): Luqman Hakim Mohd Ramlan (UiTM/95) 7.53 /+1.2 (NJR / pending for ratification; qualified for ASIAN Games), 2. El Said Abdel Aziz (UMS) 6.91, 2. Muhammad Hakimi Ismail (UPM) 6.77;

T J ( 8): Muhammad Hakimi Ismail (UPM) 15.67, 2. Nik Lukman Hakim Nik Yahya (UniMAP) 15.12, 3. El Said Abdel Aziz (UMS) 14.69;

S P ( 5): Adi Alifuddin Hussin (UPM) 15.85, 2. Max Anzie Jetol (UMS) 13.20, 3. Goh Wei Kiang (KK-Joh) 12.83, 4. Muhammad Irfan Shamsuddin (UM) 12.40, 5. Shahrin Salamat (UPM) 11.90;

D T ( 7): Muhammad Irfan Shamsuddin (UM) 48.05, 2. Goh Wei Kiang (KK-Joh) 35.34, 3. Mohamad Alif Hanif Mohd Afandi (UPM) 35.08;

J T ( 8): Daveera Sali Liau (Poli-Sar/200592) 53.57, 2. Max Anzie Jetol (UMS) 51.29, 3. Wee Ing Long (IICS) 46.74;

10,000m W ( 7): Muhammad Khairil Harith Harun UPM) 48:50.08, 2. Satiyaseelan s/o K. Mahalingam (Poli-Pen) 51:37.30, 3. Muhamad Akram Ismail (KLMUC) 53:50.13;

Dec ( 6):
1. Muhamad Ediasyamin Ediasmizul (UiTM/250895) 5273
(11.50, 5.97, 10.11, 1.87, 53.30 ; 16.94, 27.24, 2.80, 40.58, 5:53.66)
2. Korea anak Bal (UPSI/060992) 4841
(12.07, 6.30, 9.62, 1.69, 58.25 ; 18.16, 26.90, 2.30, 48.51, 5:30.15)
3. David Hor Ming Jai (UPM) 4357
(12.22, 5.87, 7.44, 1.63, 55.02 ; 18.45, 18.35, 2.30, 32.14, 5:07.07)
4. Azman Rosely (UPSI/160191) 4352
(12.11, 5.86, 8.19, 1.60, 57.92 ; 18.11, 21.78, 2.40, 36.80, 5:35.45)
5. Muhammad Ruhizul Fahmi Mat Saad (UiTM/141094) 4007
(11.52, 5.74, 7.24, 1.45, 54.47 ; 18.93, 18.35, 2.10, 20.44, 5:25.71)
6. Ching Kuan Ming (USM/220290) 3751
(12.59, 5.27, 8.03, 1.69, 57.92 ; 21.09, 20.13, 2.60, 26.94, 5:46.27)

4x100m ( 7): Universiti Malaysia Perlis (UniMAP) (?,?,?,?) 41.47, 2. Universiti Teknologi Mara (UiTM) (?,?,?,?) 42.11, 3. Universiti Putra Malaysia (UPM) (?,?,?,?) 42.46;

4x400m ( 9): Universiti Malaysia Perlis (UniMAP) (?, ?, ?, ?) 3:21.86, 2. Universiti Teknologi Mara (UiTM) (?, ?, ?, ?) 3:25.16, 3. Politeknik Pulau Pinang (Poli-Pen) (?, ?, ?, ?) 3:26.11;

WOMEN
100m ( 6): Chiew Hui Lian (UPM) 12.63, 2. Fathin Faqihah Mohd Yusuf (KK-Sab) 12.92, 3. Lau Kah Lin (UPM) 13.37;
-semis ( 6): SF1: Fathin Faqihah Mohd Yusuf (KK-Sab) 12.94; SF2: Chiew Hui Lian (UPM) 12.66;
-heats ( 5): H2: Chiew Hui Lian (UPM) 12.81;

200m ( 9): Fathin Faqihah Mohd Yusuf (KK-Sab) 25.97, 2. Chiew Hui Lian (UPM) 26.00, 3. Nurul Faizah Asma Mazlan (UniMAP) 26.91;
-semis ( 8): S2: Nurul Faezah Asma Maslan (UniMAP) 26.49;

400m ( 6): Nurul Faezah Asma Mazlan (UniMAP) 58.20, 2. Rosalia Parsi (KK-Sab) 61.52, 3. Nurulassikin Mohd Rashid (UPM) 62.10;

800m ( 6): Shamala Jeanne Chandran (UPM) 2:36.06, 2. Norfazira Asmadi Harjono (KK-Sab) 2:36.76, 3. Norshafika Ramali (Poli-Pen) 2:40.20;

1500m ( 8): Prevena d/o Arumugam (UTP) 5:29.27, 2. Shamala Jeanne Chandran (UPM/030593) 5:33.07, 3. Norfazira Asmadi Harjono (KK-Sab) 5:40.25;

5000m ( 5): Loh Chooi Fern (UTAR) 20:35.50, 2. Shalini d/o Parthiban (POLI-Ked) 22:53.41, 3. Dora Suan (UMS) 23:02.23, 4. Nura Ngali (UNIMAS) 24:50.27;

10,000m ( 7): Loh Chooi Fern (UTAR) 44:19.47, 2. Shalani s/o Partiban (Poli-Ked) 54:03.07, 3. Julie Yeo Hsiao Hui (TAYLOR'S/nationality?) 57:22.94, 4. Fakhriah Razali (UTHM) 58:44.64;

3000m Sc ( 9): Anathasiabinti Thomas (IPGPP/040192) 16:42.72, 2. Chi Mei Fen (SUN-U) 18:52.86 ...(2 participants);

100mh ( 6): Raja Nursheena Raja Azhar (UniMAP) 14.68, 2. Ku Munirah Ku Zamzuri (UPM) 15.53, 3. Agnes Lescoin Philip (UiTM) 16.75;

400mh ( 7): Nurul Hasyikin Adha Ismail (KK-Sab) 69.76, 2. Emmy Ahkim (UMS) 69.83, 3. Asfarina Jitwil (UiTM) 74.87;

H J ( 5): Norliyana Kamaruddin (UPM) 1.57, 2. Nor Munirah Saadon (UMT) 1.49, 3. Nurul Falena Gunasekara Lazri (HELP) 1.49;

P V ( 6): Chuah Yu Tian (UPM) 2.60, 2. Nur Nadira Natalia Mohd Manshahar (UPM) 2.60 ... (2 participants);

T J ( 8): Lily Hartini Ahmad Zamri (UiTM) 11.26, 2. Nur Nadia Natasya Mahammud (UniSZA/230395) 11.02, 3. Merry Gabali (UMS) 10.93;

S P ( 7): Rahilah Othman (UiTM) 12.63, 2. Nur Saiyidah Ramli (UPM) 10.90, 3. Nai Joo Ng (UPSI/060393) 9.84;

D T ( 8): Mazreca John (UiTM/070491) 31.72, 2. Rahilah Othman (UiTM) 30.27, 3. Nai Joo Ying (UPSI) 28.72;

J T (5 ): Nur Fatin Adibah Suharman (UniMAP) 41.25, 2. Iswara Kamring (UMS) 32.12, 3. Ng Jia Yuan (INTI-IU) 29.37;

5000m W ( 6): Loh Chooi Fern (UTAR) 28:51.69, 2. Loi Liang Joo (UMT) 31:24.91, 3. Nurainaa Ayuni Ahmad (UPNM) 36:15.00;

Hep ( 7):
1. Norliyana Kamaruddin (UPM/260391) 3730
(18.16, 1.62, 9.19, 29.48 ; 4.75, 32.02, 2:46.91)
2. Agnes Lecsion Philip (UiTM/021093) 2996
(16.75, 1.50, 7.24, 29.89 ; 4.25, 19.01, 3:09.05)
3. Chiquitta Bungan Bakum anak Isup (UPSI/171093) 2698
(18.42, 1.38, 7.26, 29.80 ; 4.53, 14.42, 3:08.38)
4. Lye Wei Wan (UPSI/061291) 2675;
(20.59, 1.26, 7.01, 28.34 ; 4.49, 18.36, 2:55.02)

4x100m ( 7): Universiti Malaysia Perlis (UniMAP) (?,?,?,?) 49.92, 2. Universiti Putra Malaysia (UPM) ?,?,?,?) 50.30, 3. Kolej Komuniti Sabah (KK-Sab) (?,?,?,?) 50.45;

4x400m ( 9): Universiti Putra Malaysia (UPM) (?, ?, ?, ?) 4:07.21, 2. Universiti Malaysia Perlis (UniMAP) (?, ?, ?, ?) 4:07.98, 3. Kolej Komuniti Sabah (KK-Sab) (?, ?, ?, ?) 4:13.64



Hangzhou CHN, 15-16 Feb 2014 “6th ASIAN Indoor Championships”
-results by Malaysian athletes;
MEN
H J (16): ...8. Nauraj Singh Randhawa 2.10;
P V (15): ...NM: Mohd Iskandar Alwi (3 fouls at 4.60);
T J (16): ...4. Muhammad Hakimi Ismail 16.00 / NIR;
S P (16): ...7. Adi Alifuddin Hussin 16.13;

WOMEN
60mh (15): ...5. Raja Nursheena Raja Azhar 8.78;


Hong Kong HKG, 16 Feb 2014 “SC Hong Kong Marathon”
-best results by Malaysian runners;
MEN
Marathon (+ official intermediate times at 10km, H-Mar, 30km)
...39. Fabian Osmond Daimon 2:46:02 (36:56, 1:10:44, 1:53:13), ...43. Mohd Syahidan Alias 2:48:39
(39:29, 1:23:16, 1:58:34);

Race2: ... Lionel Lee San Loong 2:56:51;

WOMEN
Marathon
...134. Yap Yee Ling 4:01:00;

Half marathon
...21. Oh Yann Kai 1:37:49, ...24. Lim Lee Ching 1:38:22


Kuala Lumpur, 16 Feb 2014 “FTAAA Throws, Jumps & Under Distance”
-hand-timed; exact ‘number of heats’ not available for 600m and 1000m; best and additional results;
MEN
60m: Asnawi Hashim (Mal/98) 6.8h, 2. Eryanto Bahtiar (AWD) 6.9h;
150m: Badrul Hisyam Abdul Manap (97) 16.0h, 2. Arif Shahiran Zulkifli (Ter/130296) 16.7h, 3. Syahrul Rizuan Mohd Sobri (jr) 16.7h;

300m: Nirosh Kumar Nathan (96) 34.5h, 2. Muhammad Azam Masri (96) 34.9h, 3. Wan Amirul Faiz Wan Idris (Ter/110693) 35.3h, 4. Amirul Mukimin Yusmiza (95) 35.7h, 5. Bovern Suchart Arromark (Kul/050494) 35.9h, 6. Ibrahim Saldam (120698) 36.7h, 7. Syazwan Syafik Mat Rizan (Ked/161097) 36.8h;

-heats: H2: 1h2 Ibrahim Saldam (120698) 36.3h, 2h2 Syazwan Syafik Mat Rizan (Ked/161097) 36.7h; H3: 1h3 Poovinsegaran (jr/spelling?) 36.9h; H6: 1h6 Nirosh Kumar Nathan (96) 35.4h, 2h6 Wan Amirul Faiz Wan Idris (Ter/110693) 35.7h; H7: 1h7 Harith Ammar Mohd Sobri 35.4h, 2h7 Amirul Mukimin Yusmiza (95) 36.2h, 3h7 Bovern Suchart Arromark (Kul/050494) 36.2h; H9: 1h9 Mohd Faliq Fathikamal Fausi (Kel) 36.9h; H10: 1h10 Muhammad Azam Masri (96) 35.6h;

600m: Kwong Kar Jun (95) 1:21.9h, 2. Mohd Shahmimi Azmi 1:22.9h, 3. Mohd Firdaus Kimleh (95) 1:23.6h, 4. Kannathasan s/o Subramaniam 1:24.2h, 5. Mohd Farhan Hafsyam Zahid (310894) 1:25.0h, 6. Mohd Nizamuddin Alias 1:25.4h, 7. Mohd Fairol Nazim Mohd Noor 1:25.9h;

1000m: Jeeventhiran s/o Victor Ravinthran (95) 2:30.9, 2. Tan Wei Heng 2:31.2h;

3000m Sc: Ahmad Luth Hamizan 9:59.4h, 2. Ahmad Muhamad Hamizan (190297) 10:10.8h, 3. Devin Roy (Nse) 10:13.1h, 4. Royson Vincent (Nse/96) 10:13.4h, 5. Nik Fakaruddin Ismail 10:17.9h, 6. Rubhan s/o Simosamy (Nse) 10:35.4h;

H J: Muhammad Ashraf Saipu Rahman (Ter/240494) 2.10, 2. Norshafiee Mohd Shah (97) 2.00, 3. Muhammad Syazwan Ahmad (98) 2.00;

L J: Nik Fariezal Erman Nik Ab Hadi (Ter/96) 6.78;

T J: Nik Fariezal Erman Nik Ab Hadi (Ter/96) 14.35;

S P: Ong Chin Yong (Sel) 11.95, 2. Mohd Fahmi Meslan 11.73, 3. Faris Hazim Jamaluddin (Sel/97) 11.47;

D T: Muhammadd Irfan Shamsuddin (95) 49.22, 2. Mohd Hafiz Hashim 39.13, 3. Muhamad Aminuddin Ajamain (97) 36.17, 4. Faris Hazim Jamaluddin (Sel/7) 35.97, 5. Muhammad Afifi Najiy Ali (95) 35.53, 6. Mohd Sharil Firdaus Basir (Army) 35.42;

J T: Camillus David 52.30, 2. Muhammad Ruzaini Subki 50.61, 3. Muhammad Hafizi Hishamuddin (Ter) 49.89, 4. Faris Hazim Jamaluddin (Sel/97) 49.60;

5000m W (mix): Mohd Afiz Firdaus Kamaruzaman (96) 24:15.1h, 2. Mohamad Shamrin Mohd Aris (94) 24:15.1h;

WOMEN
60m: Kirthana d/o Ramasamy (97) 8.0h;

150m: Nurul Azreen Azlee (Mal/96) 20.0h, 2. Intan Sarah Anisah Zulfaqli (jr) 20.4h, 3.Siti Nurathirah Mohd Razi (jr) 20.4h;

300m: Zaidatul Husniah Zulkifli 40.2h (also 40.2h as 1h1), 2. Zaimah Atifah Zainuddin (99) 41.6h, 3. Kang Woan Yi (96) 41.9h;

600m: Nurul Faezah Asma Mazlan 1:37.1h, 2. Kalaiyarasi d/o Arjunan 1:39.6h;

1000m: Manissha d/o Arokiasamy (99) 3:12.7h;

2000m Sc: Munirah Ha’Ali (97) 7:32.6h, 2. Nik Norzilawatie Nik Wil (95) 7:44.7h;

H J: Shahirah Sazali (98) 1.64, 2. Nurul Falena Gunasekara Lazri (95) 1.61, 3. Tuan Juliana Tuan Hassan (99) 1.61, 4. Nani Shahierah Zawawi (Ter/96) 1.50;

L J: Kirthana d/o Ramasamy (97) 5.53, 2. Nurul Atikah Abidin (Ter/96) 5.13;

S P: Chin Poh Kuan (97) 11.86, 2. Bibi Nuraishah Ishak (95) 11.71, 3. Norhashima Mohd Shahril (99) 10.87;

D T: Choo Kang Ni 37.67;

J T: Fatin Nur Shahiera Che Rahim (190597) 31.96, 2. Nur Aqilah Mohamat Musa (280396) 30.96;

5000m W (mix): Elena Goh Ling Yin (96) 26:20.3h, 2. Pua Ling En (95) 26:29.6h, 3. Siti Sofea Mohd Sukri (98) 27:42.7h, 4. Aina Fadhlin Syahmina Abas (97) 29:30.3h, 5. Nur Athir Ayuni Sharif (Joh/210199) 29:51.3h;


Ipoh, 1-2 Mar 2014 “Ujian Masa Perak”
-wind-reading not reported, best results as follows;
MEN
100m ( 1): race1: Aravinthevar G. (Prk) 11.17, 2. Nirosh Kumar Nathan (96) 11.19;
200m ( 2): race2: Aravinthevar G. (Prk) 22.44;
400m ( 2): race3: Cheah Yau Chung (96) 50.03, 2. Mumammad Firdaus Musa (Prk) 50.56;
800m ( 2): Jeeventhiran Ravinthran (95) 1:58.89, 2. Jegan (Prk) 1:59.77;
1500m ( 1): Kesavan s/o Maniam 4:04.25;
3000m Sc ( 2): Rasitharan Achari (Prk/96) 10:09.81, 2. Kalaiarasan d/o Tamilshilbam (Prk) 10:22.59;
110mh ( 2): Mohammad Azhari Shah Satar 16.35, 2. Ghasfar Gabra 16.36, 3. Muhamad Arash Affandy Ghazali (Prk/091297) 16.50;
H J ( 2): Firdaus Ghani (Prk) 1.87;
L J ( 1): Mohamadd Aiman Asfani Azlan (Prk/290497) 6.76, 2. Md Herman Shah Ramli (Prk) 6.70;
S P ( 1): Maveeqhen s/o Ravi Chandran (97) 12.39;
H T ( 1): Eng Chun Hau (Prk) 39.60;
10,000m W ( 2): Satiyaseelan s/o Mahalingam 48:25.19, 2. Mohamad Shamrin Md Aris 48:27.49, 3. Mior Md Amerul Mohd Sahak (97) 51:10.09, 4. Anipobarathi s/o Barathihasen (AF) 51:10.09 (same as 3rd), 5. Muhd Hanafi Salim (Prk/96) 51:20.60, 6. Ravi s/o Krishnan (Pen) 51:43.65, 7. Harivinothy s/o Andrews (Pen) 52:12.26, 8. Muhd Saifullah Wahit (Prk) 53:20.13;

WOMEN
100m ( 1): race2: Ng Khai Lee 12.91; race4: Noor Eewan Shafiqah Md Sabri (97) 12.51, 2. Shereen d/o Samson Vallabouy (98) 12.74, 3. Kang Woan Yi (96) 12.91, 4. Kirthana d/o Ramasamy (97) 12.98;
200m ( 2): race1: Noor Eewan Shafiqah Md Sabri (97) 26.11;
400m ( 2): race2: Shereen Samson Vallabouy (98) 59.44, 2. Saidatul Izatti Suhaimi (Prk) 61.77;
1500m ( 1): A. Preving 5:23.46, 2. Narmadha 5:27.32;
5000m ( 2): Munirah Ha’Ali (97) 20:11.47, 2. A. Preving 21:47.48, 3. Sivaranjana V 22:03.48;
100mh 2): Juriani Mat Rodzi (97) 15.93;
400mh ( 1): Chew She Yen (Prk) 71.21;
H J ( 2): Nur Syahirah Md Osman (98) 1.61;
L J ( 1): Kirthana d/o Ramasamy (97) 5.60;
T J ( 2): Kirthana d/o Ramasamy (97) 12.38
H T ( 1): Linda Tan Ling Hwa (95) 43.48;
J T ( 2): Nur Aqilah Amran (Prk/96) 39.20;
5000m W ( 2): Lee Yan Ru (Prk) 28:51.90, 2. Vinoshini d/o Karupaya (Pen) 29:14.87;


Kuala Lumpur, 2 Mar 2014 “FTAAA-Milo Program Pembangunan”
-track meet for athletes aged 13-15 years, selected results as follows;
BOYS
100m : 1h3 Muhammad Nur Firdaus Md Rodzi (Pah) 11.4h;
2000mSc (.91): Haziq Mohd Hatta 7:54.3h;
110mh(.91) : 1h2 Muhd Zarif Mazri (Pah) 15.0h;

GIRLS
5000m : Kauseliya d/o Maayilvaganan 24:46.3h;
J T : Nur Fatihah Mohd Hanif (Pah) 28.49;
2000mSc (.76): Yan Yee Yin 9:41.3h;
5000m W : Celeste Ho Wing Sum 33:36.8h;


Nilai, 1-2 Mar 2014 “73rd Negeri Sembilan Open Championships”
-state championships, wind-reading reported in several affacted events, relay composition not reported;
-with guests from Singapore (SIN) as noted;
-all winers and best results as follows;
MEN
100m ( 2)/ -2.0: Mohd Azhar Md Ismail 10.90, 2. Badrul Hisyam Abdul Manap (97) 11.04, 3. Poh Seng Song (SIN) 11.10;

-heats: H1/+1.0: 1h1 Muhammad Akmal Safuan Hassan (Mal/95) 11.18, 2h1 Chan Kian Chong (SIN) 11.19; H4/+1.6: 1h4 Kishen Ragupaty (SIN) 11.17; H6/+0.3: 1h6 Poh 10.99; H7/+1.0: 1h8 Azhar 10.96; H8/-0.1: 1h8 Badrul 10.89;

200m ( 1): Mohd Shahmimi Azmi 22.09, 2. Sebastian Lee Azcona 22.37, 3. Muhamad Amirul Mukimin Yusmiza (95) 22.49, 4. Asnawi Hashim (98) 22.50, 5. Muhamad Akmal Safuan Hassan (95) 22.74; ... 1h1 Syazwan Syafik Mat Rizan (97) 22.77;

400m ( 2): Muhammad Azam Masri (96) 49.30, 2. Mohd Shahmimi Azmi 49.66, 3. Kenneth Khoo (SIN) 50.26, 4. Mohd Firdaus Kimleh 50.32, 5. Mohd Fairol Nazim 50.41;

-heats: H1: 1h1 Kenneth 50.07, 2h1 Ku Amir Syazwan Ku Sharif (Ked/96) 50.34; H2: 1h2 Mohd Afifi Mohd Fauzi (Ked/96) 50.30; H3: 1h3 Fairol 50.51; H4: 1h4 Firdaus 50.41, 2h4 Shahmimi 50.45; H5: 1h5 Azam 49.90; H6: 1h6 Dinesh s/o Krishnan (95) 49.64, 2h6 Kwong Kar Jun (95) 50.65; H7: 1h7 Parthiban K (or M = Murugiah?) 50.55;

800m ( 1): Tan Wei Heng 1:56.78, 2. Dekeeshgaaren s/o Sasigaran (95) 1:57.86, 3. Fang Jian Yong (SIN) 1:58.74, 4. Muhammad Nabil Mohamad Nizar (96) 2:00.06, 5. Ahmad Luth Hamizan 2:00.75; ... 2h1 Kathiresan s/o Kanison 2:01.96;

1500m ( 2): Tan Wei Heng 4:08.32, 2. Saranraj s/o Sivamani 4:12.03, 3. Fang Jian Yong (SIN) 4:12.62, 4. Dekeeshgaaren s/o Sasigaran (95) 4:15.49, 5. Nik Hafiz Nik Mohamad 4:16.36, 6. Asif Rahman Jiyaudeen (Sel/98) 4:18.66;

5000m ( 1): Marcus Ong (SIN) 16:25.93, 2. Christopher Soosai (Pen) 16.33.74, 3. Kugilan s/o Savitian (Ked) 16.44.32, 4. Thevan s/o Rajoo 16:49.15, 5. Ahmad Muhammad Hamizan (97) 16:58.05, 6. Vinoth s/o Muniyappan 16:59.63, 7. Dinesh Varma s/o Thurai Singam 17:03.51, 8. Pretibkumar s/o Janaky Raman 17:03.92;

3000m sc ( 2): Ahmad Luth Hamizan 9:53.41, 2. Ahmad Muhammad Hamizan (97) 10:01.56, 3. Royson Vincent (Nse) 10.11.01, 4. Vinoth s/o Muniyappan 10:24.20, 5. Rubben s/o Sinnnasamy 10:37.63;

110mh ( 2)/ -1.6: Mohamad Rohaizad Jamil 15.00, 2. Muhd Ajmal Aiman Hassan 15.17, 3. Muhammad Hafiz Mohd Razali (96) 15.62 (& 15.41/-0.1 as 2h2), 4. Muhamad Husaini Mansor (Joh/95) 16.48 (& 16.11/-0.1 as 4h2), 5. Muhammad Zulfikri Yusri 16.67 (& 16.43/-0.1 as 5h2), 6. Zul Helmi Zainon 16.76 (& 15.91/-0.1 as 3h2); ... 2h1 Muhd Ariff Farhan (Nse) 16.59/-0.1;

400mh ( 1): Mohamad Ammar Zakuan Zanuar (96) 54.24, 2. Muhamad Firdaus Mazalan-II (Ked) 54.84, 3. Mohamad Emyrul Haziq Borhan (97) 55.93, 4. Quek Lee Yong (Sar/98) 57.06 (& 56.30 as 1h1);

H J ( 1): Mohd Azly Ghazali (95) 2.05, 2. Norshafiee Mohamad Shah (97) 2.05, 3. Muhammad Syazwan Ahmad (98) 1.90;

L J ( 1): Nasharudin Fitri Zaini (Ked) 6.84, 2. Mohd Shahria* 6.78, 3. Abdul Latif Romly (Per/310397) 6.72, 4. Khan Meng Linn (SIN) 6.70; Note: *most probably- Mohd Shahrin Azuan Jamaika (Sel/96/Pel.Kebangsaan) ??

T J ( 2): Abdul Latif Romly (Per/310397) 14.20;

S P ( 2): Camillus david 9.52;

D T ( 1): Muhammad Irfan Shamsuddin (95) 45.80, 2. Mohd Sharil Firdaus Baseh 37.80, 3. Mohd Afifi Najiy Ali 35.78, 4. Tang Zhi Min (Kul/97) 34.66, 5. Muhammad Aminuddin Mohd Ajmain (97) 34.30;

H T ( 2): Rizhan Rajmi (Per) 43.39, 2. Muhammad Zulkifli Murat (Nse/080597) 34.26, 3. Lau Yong Han (Kul/030196) 32.73;

J T ( 1): Teoh Tzen Yih (Pen/050495) 52.75, 2. Camillus David 49.56;

10,000m W ( 1): Eswaran s/o Rajan Deren (95) 47:35.09, 2. Satiyaseelan 47:50.95, 3. Mohamad Afiz Firdaus (96) 49:28.14, 4. Premkummar Ramesh (Nse/230298) 52:05.25, 5. Umasuttan s/o Ganesan 52:10.20;

4x100m ( 1): Sukma Melaka Team (?,?,?,?) 41.38, 2. Pahang Team 42.48 (?,?,?,?) 42.65, 3. Sukma Kedah Team (?,?,?,?) 42.65;

WOMEN
100m ( 2)/ -2.3: Komalam Shally d/o Selveratnam 12.89;

-heats: H3/+0.5: 1h3 Komalam 12.82; H4/-1.0: 1h4 Norris Foo (98) 12.95;

200m ( 1): Zaidatul Husniah Zulkifli 25.11 (& 25.95 as 1h3), 2. Komalam Shally d/o Selveratnam 26.32, 3. Zaimah Atifah Zainuddin (99) 26.61;

400m ( 2): Nurul Faizah Asma Mazlan 57.12, 2. Zaimah Atifah Zainuddin (99) 59.18, 3. Nurulassikin Abdul Rashid 60.72, 4. Faradilah Raznie (96) 61.13;

800m ( 1): Kalaiyarasi d/o Arjunan 2:22.64, 2. Faradilah Raznie (96) 2:23.78;

1500m ( 2): Noor Amelia Musa 4:55.44, 2. Nik Norzilawatie Nik Wil (95) 5:00.70, 3. Manissha d/o Arokiasamy (99) 5:01.18;

3000m ( 1): Manissha d/o Arokiasamy (98) 11:07.53, 2. Nik Norzilawatie Nik Wil (95) 11:28.72;

100mh ( 2)/ -1.1: Raja Nursheena Raja Azhar 14.61 (& 14.70/-0.4 as 1h2), 2. Aini Nurazira Mohd Ali 15.08 (& 14.84/0.0 as 1h1), 3. Nur Amanina Tugimin (95) 15.27, 4. Ku Munirah Ku Zamzuri 15.70 (& 15.66/-0.5 as 1h2), 5. Intan Sarah Anisah Zulgafli (Kul/100799) 15.96; ... 2h1 Leong Ann Gie 16.63/0.0;

400mh ( 1): Nurul Hasyikin Adha Ismail (Sab/290496) 70.28, 2. Shariffah Ramli Aziz (Nse/260797) 70.97, 3. Leong Ann Gie 72.22;

H J ( 2): Yap Sean Yee (95) 1.72, 2. Shandyiani d/o Mahendran 1.63, 3. Tuan Juliana Tuan Hassan (99) 1.60, 4. Shahirah Sazali (98) 1.60, 5. Nurul Falena Gunasekara Lazri (95) 1.60;

L J ( 2): Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki (96) 5.69, 2. Malisha Nurkamaliah Mustafa Kamal (98) 5.12;

T J ( 1): Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki (96) 12.43, 2. Nurul Anis Aunie Hussin (Kel/231198) 10.96, 3. Malisha Nurkamaliah Mustafa Kamal (98) 10.91;

S P ( 1): Norhashima Mohd Shahril (99) 11.15;

D T ( 2): Anny Tang Siew Ung (Per) 33.66, 2. Nur Fatin Izzati Mohd Hashim (Sel/130296) 31.93;

H T ( 1): Nurshafina Hasnol (Mal/95) 36.90, 2. Wong Sin Yuan (97) 32.30, 3. Farn Mei Nei (Kul/96) 31.82;

J T ( 2): Nur Fatin Adibah Suharman 41.60, 2. Norfadilah Mohd Zaini (Ked/95) 41.04, 3. Nur Aqilah Mohamat Musa (Kul/96) 31.42;

5000m W ( 2): Ashfaziera Zulkifli (Nse) 31:42.54;

4x100m ( 1): Pelapis Sabah (?,?,?,?) 50.67;


ACKNOWLEDGMENTS:
Mr Heinrich Hubbeling, Mr Woo Chan Yew, Mr Mohamad Ali, Mr Simon Lau, POANS, FTAAA;


DELAYED
-notes: all relevant results had been included in the “MAS Athletics Annual Best Performances 2013”

Ipoh, 16 Jun 2013 “Ipoh International 10km Starwalk 2013”
-17,800 participants took part, including athletes from Singapore (as noted), best results as follows;

MEN
International
1. Lo Choon Sieng 46:17, 2. Muhammad Khairil Harith Harun 46:18, 3. Mohd Syahmi Mohamad Syukri Tai 46:50, 4. Eswaran s/o RajanDeren 47:25, 5. Edmund Sim Soon Chye SIN 47:58, 6. Mohamad Shamrin Mohd Aris 49:23, 7. Mohd Afiz Firdaus Kamaruzaman 49:45, 8. Jayseelans s/o Magandren 52:06, 9. Thevendra s/o Ramonjuloo 53:30;

Open
1. M. Satiyaseelan 49:53, 2. Mohd Azizi Anwar 53:20;

Junior Veteran
1. Suresh Kumar 54:57;

Senior Veteran
1. Nanchappan s/o Rajagopal 54:03

Junior
1. Mohd Hanafi Salim 49:40, 2. Mior Muhd Amerul Mohd Sahak 49:52, 3. Mohd Azakie Ariffin 50:05, 4. Mohd Akram Ismail 50:56, 5. Mohd Ariffudin Sahidan 52:09;

WOMEN
International
1. Elena Goh Ling Yin 54:57, 2, Puah Ling En 55:02, 3. Lim Phaik Siew 56:20, 4. Norliana Mohd Rusni 1:01:03, 5. Sin Pei Chan 1:06:47, 6. Loo Mun Chui 1:09:54 ;

Open
1. Kwan Sook Mei 1:04:57, 2. Loi Ho Yuen 1:12:49 ;

Veteran
1. Serene Seah (SIN) 1:06:36

Senior Veteran
1. Kamala Devi d/o Kolanthai 1:05:01

Junior
1. Siti Sofea Mohd Sukri (98) 1:02:02, 2. Aina Fadhlin Syahmina Abas (97) 1:03:05, 3. Boothini d/o Subramaniam (96) 1:05:05, 4. Mashni Nilamni (97) 1:07:09, 5. Ong Yun Jin 1:10:05, 6. Leong Yi Ki 1:10:15, 7. Vinothini d/o Palanisamy 1:10:25, 8. Thevi d/o Subamaniam 1:10:35, 9. Nur Suziana Shukri 1:10:40, 10. Nurul Athirah A’ziss 1:10:50, 11. Thaschna d/o Priyya 1:12:45 ;


Penang, 15 Sep 2013 “Penang 10km Starwalk 2013”
MEN
Open
1. Satiyaseelan s/o K.Mahalingam 52:51

WOMEN
Open
1. Kwan Sook Mei 1:06:57, 2. Vithiaa d/o Nilamani 1:11:23;

Junior Veteran
1. Seene Seag 1:06:24, 2. Stephanie Chong Ah Tin 1:09:13, 3. Khoo Sie Swan 1:11:58;

Senior Veteran
1. Cheah Bee Tin 1:01:12, 2. Kamala Devi d/o Kolanthai 1:05:06, 3. Fong Lai Foon 1:07:31, 4. Kang Bee Looi 1:08:21;


CORRECTION to

Malaysian Athletics Results 2013 – Issue 10
Kuala Lumpur (Malaysia), 18-20 Sep “50th National Armed Forces Track and Field Championship”
WOMEN
1500m (19): … 2. Iza Maryati Mohamad 5:22.84 (NOT Pricilla Ong Wing Chen)


Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP