Results 73rd Negeri Sembilan Open Track and Field 2014

>> March 05, 2014

Nilai, 1-2 March 2014 “73rd Negeri Sembilan Open Championships”
-state championships, wind-info in field event snot available, relay composition not reported;
-partial results as follows (day1 afternoon not available):

MEN
100m ( 2)/ -2.0: Mohd Azhar Ismail 10.90, 2. Badrul Hisyam Abdul Manap 11.04, 3. Poh Seng Song SIN 11.10;

Heats: H1/+1.0: 1h1 Muhammad Akmal Safuan Hassan (Mal) 11.18, 2h1 Chan Kian Chong 11.19; H4/+1.6: 1h4 Kishen Ragupaty 11.17; H6/+0.3: 1h6 Poh 10.99; H7/+1.0: 1h8 Azhar 10.96; H8/-0.1: 1h8 Badrul 10.89;

400m ( 2): Muhammad Azam Masri 49.30, 2. Mohd Shahmimi Azmi 49.66, 3. Kenneth Khoo SIN 50.26, 4. Mohd Firdaus Kimleh 50.32, 5. Mohd Fairol Nazim 50.41;

Heats: H1: 1h1 Kenneth 50.07, 2h1 Ku Amir Syazwan Ku Sharif (Ked) 50.34; H2: 1h2 Mohd Afifi Mohd Fauzi (Ked) 50.30; H3: 1h3 Fairol 50.51; H4: 1h4 Firdaus 50.41, 2h4 Shahmimi 50.45; H5: 1h5 Azam 49.90; H6: 1h6 Dinesh s/o Krishnan 49.64, 2h6 Kwong Kar Jun 50.65; H7: 1h7 Parthiban K (or M = Murugiah?) 50.55;

1500m ( 2): Tan Wei Heng 4:08.32, 2. Saranraj s/o Sivamani 4:12.03, 3. Fang Jian Yong SIN 4:12.62, 4. Dekeeshgaaren s/o Sasigaran 4:15.49, 5. Mohd Nik Hafiz 4:16.36, 6. Asif Rahman Jiyaudeen 4:18.66;

5000m ( 1): Marcus Ong 16:25.93, 2. Christopher Soosai (Pen) 16.33.74, 3. Kugilan s/o Savitian (Ked) 16.44.32, 4. Thevan s/o Rajoo 16:49.15, 5. Ahmad Muhammad Hamizan 16:58.05, 6. Vinoth 16:59.63, 7. Dinesh Varma s/o Thurai Singam 17:03.51, 8. Pretibkumar s/o Janaky Raman 17:03.92;

3000m sc ( 2): Ahmad Luth Hamizan 9:53.41, 2. Ahmad Muhammad Hamizan 10:01.56, 3. Royson Vincent (Nse) 10.11.01, 4. Vinoth s/o Muniappan 10:24.20, 5. Rubben s/o Sinnnasamy 10:37.63;

110mh ( 2)/ -1.6: Mohamad Rohaizad Jamil 15.00, 2. Muhd Ajmal Aiman Hassan 15.17, 3. Muhammad Hafiz Mohd Razali 15.62 (& 15.41/-0.1 as 2h2), 4. Muhamad Husaini Mansor (Joh) 16.48 (& 16.11/-0.1 as 4h2), 5. Muhammad Zulfikri Yusri 16.67 (& 16.43/-0.1 as 5h2), 6. Zul Helmi Zainon 16.76 (& 15.91/-0.1 as 3h2); ... 2h1 Muhd Ariff Farhan (Nse) 16.59/-0.1;

H J ( 1): Mohd Azly Ghazali 2.05, 2. Norshafiee Mohamad Shah 2.05, 3. Muhammad Syazwan Ahmad (jr) 1.90;

L J ( 1): Nasharudin Fitri Zaini 6.84, 2. Mohd Shahria 6.78, 3. Abdul Latif Romly (Per) 6.72, 4. Khan Meng Lin 6.70;

T J ( 2): Abdul Latif Romly (Per) 14.20;

S P ( 2): Camillus david 9.52;

D T ( 1): Muhammad Irfan Shamsuddin 45.80, 2. Mohd Sharil Firdaus Baseh 37.80, 3. Mohd Afifi Najiy Ali 35.78, 4. Tang Zhi Ma (Kul) 34.66, 5. Mohammad Aminuddin Mohd Ajmain (jr) 34.30;

H T ( 2): Rizhan Rajmi (Per) 43.39, 2. Zulkifli Murat (Nse) 34.26, 3. Lau Yong Han (Kul) 32.73;

J T ( 1): Teoh Tzen Yih (Pen) 52.75, 2. Camillus David 49.56;

10,000m W ( 1): Eswaran s/o Rajan Deren 47:35.09, 2. Satiyaseelan 47:50.95, 3. Mohamad Afiz Firdaus 49:28.14, 4. Prekumar Ramesh (Nse) 52:05.25, 5. Umasuttan s/o Ganesan 52:10.20;

4x100m ( 1): Sukma Melaka Team (?,?,?,?) 41.38, 2. Pahang Team 42.48 (?,?,?,?) 42.65, 3. Sukma Kedah Team (?,?,?,?) 42.65;

WOMEN
100m ( 2)/ -2.3: Komalam Shally d/o Selveratnam 12.89;

-Heats: H3/+0.5: 1h3 Komalam 12.82; H4/-1.0: 1h4 Norris Foo 12.95;

200m ( 1):
-heats: 1h3 Husniah 25.95

400m ( 2): Nurul Faizah Asman Mazlan 57.12, 2. Zaimah Atifah Zainuddin (Kul) 59.18, 3. Nurul Assikin Abdul Rashid 60.72, 4. Faradilah Raznie 61.13;

1500m ( 2): Noor Amelia Musa 4:55.44, 2. Nik Norzilawatie Nik Wil 5:00.70, 3. Manissha d/o Arokiasamy 5:01.18;
3000m ( 1): Manissha d/o Arokiasamy 11:07.53, 2. Nik Norzilawatie Nik Wil 11:28.72;

100mh ( 2)/ -1.1: Raja Nursheena Raja Azhar 14.61 (& 14.70/-0.4 as 1h2), 2. Aini Nurazira Mohd Ali 15.08 (& 14.84/0.0 as 1h1), 3. Nur Amanina Tugimin 15.27, 4. Ku Munirah Ku Zamzuri 15.70 (& 15.66/-0.5 as 1h2), 5. Intan Sarah Anisah Zulgafli (Kul) 15.96; ... 2h1 Leong Ann Gie 16.63/0.0;

H J ( 2): Yap Sea Yee 1.72, 2. Shandyiani Mahendran 1.63, 3. Tuan Juliana Tuan Hassan 1.60, 4. Shahirah Sazali 1.60, 5. Nurul Falena Gunasekara Lazri 1.60;

L J ( 2): Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki 5.69, 2. Malisha Nurkamaliah 5.12;

T J ( 1): Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki 12.43, 2. Nurul Anis Aunie Hussin (Kel) 10.96, 3. Malisha Nurkamaliah 10.91;

S P ( 1): Norhashima Mohd Shahril (jr) 11.15;

D T ( 2): Anny Tang Siew Ung (Per) 33.66, 2. Nur Fatin Izzati Mohd Hashim 31.93;

H T ( 1): Nurshafina Hasnol (Mal) 36.90, 2. Wong Sin Yuan 32.30, 3. Farn Mei Nei (Kul) 31.82;

J T ( 2): Nur Fatin Adibah Suharman 41.60, 2. Norfadilah Mohd Zaini (Ked) 41.04, 3.Nur Aqilah Mohamat Musa (Kul) 31.42;

5000m W ( 2): Ashfaziera Zulkifli (Nse) 31:42.54;

4x100m ( 1): Pelapis Sabah (?,?,?,?) 50.67;

Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP