Results Kejohanan Olahraga MSSM 2016

>> May 05, 2016

Kuala Terengganu, 3-7 May 2016 58th Malaysian School Athletics Championships"
-second day (4 May) best results as follows;

BOYS

Open (18 years and below)

Pole Vault
1. Muhammad Nur Azim Azmi (Joh) 4.00
2. Arsyad Afham Azhar (Ter) 3.80
3. Mohamad Izzat Nordin (Kel) 3.80
4. Muhammad Naufal Shahul Afzan (Joh) 3.70
5. Muhammad Khairil Zamzuaimy Zairul (Mal) 3.60
6. Muhammad Arif Haiqal Mohd Aziz (Kul) 3.60
7. Ahmad Najmie Shaifullah Rosalin (Prk) 3.40
8 Muhamad Ihsan Azhar (Ked) 3.30
9. Muhammad Hadi Sugiman (Sel) 3.20


18 Years (16-18 years)

400m hurdles
1. Muhammad Aidil Amin Ahmad Shah (Sel) 54.24
2. Reymar Manual Tabari Coney (Sar) 54.54
3. Ruslem Zikry Putra Roseli (Ter) 55.86

Shot Put (5kg)
1. Muhammad Aidil Taufek (Kul) 16.66 (GR) 
2. Sim Quan Ying (Sar) 15.90
3. Samuel Ling Jeng Yi (Sar) 15.41
4. Loh Chen Hao (kul) 14.29
5. Muhammad Faqriez Fazuri (Kel) 14.04
6. Muhammad Shahir Shahrim (Ked)13.91
7. Jeffry Chan Wen Jie (Lab) 13.90

10000m Walk
1. Irfan Hanania Mohd Shahir (Per) 50:51.92
2. Iskandar Zulqarnaini Muhamad Radzuan (Prk) 51:30.71
3. Chong Xuan Wei (Kul) 52.31.76


Under 15 (13-15 years)

200m hurdles
1. Mohd Norhazim Ahmad (Swk) 24.27 (GR)
2. Muhammad Aftar Rosli (Ked) 24.59
3. Muhammad Afif Asyraf Ibrisam (Joh) 25.13
4. Muhammad Farhan Mohd Yussof (Sel) 25.37
5. Mohamad Irfan Mohd Fitry (Prk) 25.64

High Jump
1. Muhammad Zulhusni Azli (Sel) 1.93
2. Muhamad Farhan Azman (Joh) 1.87
3. Darryn Radin Lubak (Swk) 1.83

Shot (Put (4kg)
1. Voon Wu Jung (Sar) 15.91
2. Zeronnie Felipe Thomas (Sar) 15.45
3. Ahmad Radzif Abdul Hasrul (Sab) 14.52
4. Azrel Nizam Yuque (Sab) 14.50


GIRLS

Open (18 years and below)

3000m
1. J. Puspa Letchumy Jaintheran (Joh) 10:45.68
2. A. Manissha (Sel) 11:07.36
3. Nur Athir Ayuni Sharif (Joh) 11:12.87

Heptathlon
1. Winnie Eng May Xin (Kul) 4002
2. Nurul Izzah Mohd Nazri (Ked) 3798
3. Siti Nuratirah Mohd Razi (Kel) 3652


Under 18 (16-18 years)

400m Hurdles
1. Zaimah Atifah Zainuddin (Kul) 63.49
2. Ullia Ulanda Rumpang (Swk) 67.99
3. Nor Hazwani Abdul Hares (Prk) 68.05

High Jump
1. Tuan Juliana Tuan Hassan (Ter) 1.60
2. Chia Lee Mei (Joh) 1.50
3. Nur Syazira Zulhaini (Ked) 1.50

Discus Throw
1. Grace Wong Xiu Mei (Sar) 40.73
2. Wong Xiao Jing (Sar) 35.19
3. Choo Jia Yi (Nse) 32.45
4. Nur Atiqah Sufiah Hanizam (Joh) 32.15
5. Nurhashima Mohd Shahril (Sel) 31.08

5000m Walk
1. Lee Yan Ru (Prk) 26:58.80
2. Nik Nur Nasuha Mohd Sabri (Prk) 28:54.98
3. Lim Pei Meng (Nse) 31:09.40


Under 15 (13-15 years)

200m Hurdles
1. Noor Faizatul Nathasha Mohd Bakri (Ter) 28.38
2. Brenda Bonie (Sab) 29.69
3. Nik Siti Nur Afrina Aisyah Mohd Zaki (Kul) 29.87
4. Mazlien Afrina Aisyah Mohd Zaki (Kul) 29.87

Triple Jump
1. Nurhaziqah Izzati Zana (Sar) 11.64 (+0.4)
2. Mahira Hanis Ishak (Joh) 11.59 (+0.1)
3. Ruby Lee Jia Lu (Swk) 11.02 (-0.6)
4. Zawil Iffah Kasturi (Ked) 10.99 (-0.3)
5. Siti Nur Halishya Azmi (Puj) 10.88 (+0.2)

Results Day 1

Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP