Results 65th Sarawak Open Track and Field 2018

>> July 28, 2018

Kuching, 14-15 April 2018 "65th Sarawak Open Track and Field Championships"
-state championships
-selected results as follows;

MEN

100m final / +0.9 (14)
1. Muhammad Nazrul Naim Azman (Prk) 10.70
2. Darren Richard Hary (Sab) 10.97

1h1 Alvine Jostine 11.03 / +1.3
1h2 Mohamad Arif Zulhilmi Alet 10.99 / +0.5
1h3 Muhammad Nazrul Naim Azman (Prk) 10.74 / +0.6 
1h4 Darren Richard Harry (Sab) 10.77 / +0.4 as
1h6 Mohd Arif Farhan Ali (Sab) 10.99 / +1.2 as 

200m final / +0.4 (15)
1. Mohamad Arif Zulhilmi Alet 22.10
2. Muhammad Nazrul Naim Azman (prk) 22.59

400m final (14)
1. Shahrimien Saimoh (Sab) 48.29
2. Riksi Tahir (Sab) 49.19
3. Cheah Yau Cgung (Prk) 49.19
4. Mohd Nur Aidel asselan 50.22

800m (15)
1. Raymond Yew (Sab) 1:58.38

110m hurdles / +1.5 (14)
1. Benedict Ian Gawok (Sab) 14.35 ... 14.67/+0.5 as 1h1
2. Muhd Naim Abdullah (Prk) 14.64
3. Mohd Fazillah Khamis 14.93
4. Alvine Jostine 15.33

400m hurdles (15)
1. Muhd Naim Abdullah (Prk) 53.67

High Jump (14)
1. Mohamad Eizlan Dahalan (Sab) 2.07
2. Maslan Mosrin (Sab) 2.00

Long Jump (14)
1. Andre Anuar 7.35

Triple Jump (14)
1. Lau Jit Sung (Prk) 14.55
2. Matsyawalludin Mohd Muis 14.33
3. Brendon Ting Li King 14.30

Shot Put (14)
1. Kong Chin Poh 13.81
2. Zulkifli Saidin (Sab) 13.72
3. Brynoth Alarick Larry (Sab) 13.64
4. Sim Quan Ying 13.60
5. Jonah Chang Rigan 13.22

Discus Throw (15)
1. Ngu Ing Biao 42.36
2. Jeffry Chan Wen Ji (Lab) 41.80
3. Zeronnie Pelipe Thomas 37.25

Hammer Throw (14)
1. Ngu Ing Biao 50.27
2. Johnny ling Siew Hong 49.78
3. Clarence Wong Siew Reign 37.98

Javelin Throw (15)
1. Mohd Alif Mohd Razi (Sab) 54.58
2. Beckham Buing (Sab) 50.85

4x400m (14)
1. Sabah Team (????) 3:21.27

Boys / Youth

Discus Throw / 1.5kg (15)
1. Jonah Chang Rigan 44.35
2. Zeronnie Pelipe Thomas 44.12


WOMEN

100m final / +0.5 (14)
1. Nur Aishah Rofina Aling (Sab) 12.39 ... 12.96 / -1.0 as 1h2
2. Chelsea Cassiopea Evali Bopulas (Sab) 12.39 ... 12.49 / -0.4 as 1h1
3. Ruby Lee Jia Lu 12.90

200m final / +0.8 (15)
1. Nur Aishah Rofina Aling (SAB) 25.52
2. Chelsea Cassiopea Evali Bopulas (Sab) 26.09

100m hurdles / +2.1 (14)
1. Juriani Mat Radzi (Prk) 14.95

400m hurdles (15)
1. Ullia Ulanda Rumpang 68.75
2. Mandy Goh Li 69.34

5000m (14)
1. Marlin Hing William (Sab) 21:34.82

Long Jump (14)
1. Mandy Goh Li 5.43
2. Nurul Ashikin Abas (Prk) 5.35

Triple Jump (15)
1. Nurul Ashikin Abas (Prk) 11.96

Shot Put (15)
1. Grace Wong Xiu Mei 11.22
2. Wong Sin Yuan 10.35

Discus Throw (14)
1. Queenie Ting Kung Ni 43.88
2. Grace Wong Xiu Mei 36.76
3. Wong Xiao Jin 32.71

Hammer Throw (14)
1. Grace Wong Siew Meu 50.70
2. Florence Wong Poh Yee 41.30
3. Ailenna Thipong 39.90
4. Michelle Wong Kung Lu 35.08

Javelin Throw (14)
1. Wong Nie Nie 45.39 (2nd MAS All-Time)
2. Addrawati Nubung 30.39

Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP