Results - Keputusan Kejohanan Olahraga MSSM 2013, Kuantan Pahang

>> May 19, 2013

-55th Malaysian Schools Athletics Championships 2013 (19th - 22nd May 2013)

-Keputusan Kejohanan Olahraga MSSM 2013, Kuantan Pahang
-Results courtesy of MSSM Organizer
-FULL RESULTS

Categories
A = 16-18 YEARS
B = 13-15 YEARS
C = 12 YEARS AND UNDER

DAY 1 (19 May 2013)

SHOT PUT (GIRLS A)
Ked
Nama Peserta
Pasukan
Jarak
1
CHIN POH KUAN
PAHANG
10.95 m 
2
NUR AMALINA BINTI IBRAHIM
MELAKA
10.14 m 
3
NUR SYAFIQAH AMIRAH BINTI YAHYA
KUALA LUMPUR
10.00 m 
4
WONG SIN YUAN
PERAK
9.85 m 
5
WAN POOI MUN
PULAU PINANG
9.65 m 
6
LOO LI JUN
SARAWAK
9.57 m 
7
LIM LI - SHA
PULAU PINANG
9.14 m 
8
FARN MEI NIE
KUALA LUMPUR
8.67 m 
9
NUR FATIN IZZATI BINTI MOHD HASHIM
SELANGOR
8.65 m 
10
NORADIBA HUSNA BT SAHRIR
NEGERI SEMBILAN
8.06 m 



TRIPLE JUMP (BOYS B)
Ked
Nama Peserta
Pasukan
Jarak
1
MUHAMMAD NUR HAFIZ B AHMAD
JOHOR
14.68 m (-0.5) 
2
MUHAMMAD QAYYUM BIN MOHD IZLAN
KUALA LUMPUR
14.36 m (-0.6) 
3
NIK FARIEZAL ERMAN BIN NIK AB HADI
TERENGGANU
14.35 m (0.9) 
4
MUHAMAD AMIRUL SHAFIQ BIN ABDUL HASHIM
SELANGOR
14.15 m (-0.6) 
5
CHIN JACK HOW
SARAWAK
14.14 m (-1.4) 
6
VIRTLAM UMPAU
SARAWAK
13.72 m (-0.9) 
7
ANUAR HAMIZAN BIN MAT ALIN
PERLIS
13.72 m (-0.3) 
8
ZAMANI BIN ZAMZURI
KEDAH
13.32 m (0) 
9
MOHAMMAD AIMAN ASFANI BIN AZLAN
PERAK
13.23 m (0.81) 
10
LEE SANG YI
PULAU PINANG
12.97 m (-1.3) 
11
MUHAMMAD FITRIE IRFAN BIN MOHD SUHAIMI
KUALA LUMPUR
12.96 m (-0.5) 
12
MOHD HAIKAL ASYRAF B NORAZMAN
NEGERI SEMBILAN
12.94 m (-0.6) 
13
ABDUL LATIF BIN ROMLY
PERLIS
12.90 m (-1.1) 
14
ALIF IZZUDDIN SHAH BIN ARMAN SHAH
SELANGOR
12.81 m (-1.9) 
15
EDIN HISSHAM BIN BADRUL HISSHAM
PERAK
12.39 m (-1.5) 
16
MOHAMAD FITRI BIN MOHD SAGA @ MOHD SAUPI
PAHANG
12.15 m (0.9) 
17
NORSHAM HAKIM BIN Z ABIDIN
PAHANG
12.03 m (-1.5) 
18
MUHAMMAD HAQIM BIN ZAKARIA
PUTRAJAYA
11.42 m (-0.8) 
-
MUHAMMAD AFIQ AKMAL BIN RIDZWAN
KEDAH
(0) 

LONG JUMP (GIRLS B)
Ked
Nama Peserta
Pasukan
Jarak
1
MALISHA NURKAMALIAH BINTI MUSTAFFA KAMAL
SELANGOR
5.17 m (0.9) 
2
JATIFAH GESIKIN
SABAH
5.05 m (-84) 
3
NOOR AMY LIEYNA BINTI ISMAIL
TERENGGANU
5.05 m (-0.9) 
4
FATINI HUSNA BT MOHD YUSOP
PERAK
5.02 m (-0.4) 
5
ANNASTASILLA ADELL NASIUS
SABAH
4.97 m (-0.9) 
6
JURIANI BT MAT RODZI
PERAK
4.91 m (0.88) 
7
NURUL AMYZA SHAYZANA BINTI RASHID
JOHOR
4.77 m (1.78) 
8
FATIN NUR AFIFAH BINTI ABDUL JAMIL
LABUAN
4.76 m (-0.5) 
9
LIEW SEE YEE
SARAWAK
4.72 m (-0.4) 
10
LAI HUI SHAN
NEGERI SEMBILAN
4.54 m (-1.1) 
11
NUR ROZI YANTI BINTI MAT ROZI
PERLIS
4.44 m (1.95) 
12
ELAINE YONG QIAN YING
SELANGOR
4.43 m (0.7) 
13
LIANG XIN RU
JOHOR
4.43 m (1.2) 
14
NASRIANA BINTI MOHAMAD NASIR
KELANTAN
4.43 m (0.66) 
15
ROSNIZA BINTI ROSLI
TERENGGANU
4.39 m (-0.4) 
16
NURFAHMIDA BINTI ZAMANHURI
PUTRAJAYA
4.37 m (-0.5) 
17
NURUL ANIS AUNIE BINTI HUSIN
KELANTAN
4.28 m (-1.3) 
18
AIN NUR HIDAYAH BT SYAMSUL BAHAR
NEGERI SEMBILAN
4.24 m (-0.6) 
19
NUR NIESYA SUFFEA BINTI MOHD TARMIZI
PAHANG
4.23 m (-0.5) 
-
NUR ASHIKIN BINTI SABRI
PUTRAJAYA
DNS 
-
NUR INTAN ELYANIE BINTI NORBI
PAHANG
DNS 

JAVELIN THROW (GIRLS B)

Ked
Nama Peserta
Pasukan
Jarak
1
PAVITHRAA DEVI A/P JAYAINDRAAN
PULAU PINANG
36.70 m CR
2
SITI AISYAH BINTI NORA RAHIS
JOHOR
33.74 m 
3
WONG NIE NIE
SARAWAK
31.41 m 
4
ROSNANIE AK KALONG
SARAWAK
29.83 m 
5
NOOR RAJAAH ATHIRAH BT MOHD FAIZUL IKRAM
PERAK
28.61 m 
6
SHAHIDATUL UMAIRAH BINTI ISMAIL
JOHOR
26.53 m 
7
RABIATUL ADAWIYAH BINTI AB RAHIM
TERENGGANU
25.76 m 
8
NURUL IZZAH BINTI MOHAMAD
KUALA LUMPUR
24.82 m 

100M HURDLES (GIRLS PENTATHLON)
Ked
Nama Peserta
Pasukan
Masa
Catatan
1
YEE ZI YING
KUALA LUMPUR
17.47 s 
544 (544) 
2
NORKAMISIAH WATI BT SAID
SARAWAK
17.63 s 
527 (527) 
3
TAN WEI ROU
SELANGOR
17.98 s 
491 (491) 
4
LEE YONG XIN
NEGERI SEMBILAN
18.25 s 
463 (463) 
5
SITI SHIFARAIN BINTI MAZLAN
MELAKA
18.38 s 
450 (450) 
6
NURUL HIDAYU BT KAMARUDEN
PERAK
19.95 s 
306 (306) 
7
SYAZALIYANA BINTI KAMALRUZAMAN
KELANTAN
26.20 s 
2 (2) 

Ked
Nama Peserta
Pasukan
Masa
Catatan
1
THAM YI YIN
KUALA LUMPUR
15.52 s 
774 (774) 
2
NUR IZZATI AKMAL BINTI NAZRILAZDIN
KEDAH
16.85 s 
614 (614) 
3
NIRA APIKAH BINTI MAT DAUD
PAHANG
18.01 s 
487 (487) 
4
ANIS FADZRINA BINTI AHMAD DAUD
SELANGOR
18.23 s 
465 (465) 
5
IRENE TAN JIA HUI
NEGERI SEMBILAN
18.48 s 
440 (440) 
6
ARIANNA NURMINDA ARIFIN
SARAWAK
18.61 s 
427 (427) 
7
AMIRA NAJIHA BINTI ROSLAN
TERENGGANU
19.54 s 
341 (341) 

100 METRES HEATS (GIRLS C)
Ked
Nama Peserta (H1: -1.6)
Pasukan
Masa
1
NORAFAEZA BINTI ABDULLAH
TERENGGANU
13.82 s Q
2
NATASHA JOY
SABAH
14.09 s q
3
YU ZHI QI
MELAKA
14.18 s 
4
NUR ALIA NAJWA BT. KHOIROL RIZAN
PERLIS
14.62 s 
5
NUR FATIHAH NATASYA BINTI ARMAN SHAHLAN
PUTRAJAYA
14.74 s 
6
YOGASHREE A/P RAJA SEHKARAN
PERAK
15.15 s 

Ked
Nama Peserta (H2: -0.9)
Pasukan
Masa
1
NURUL FATIN RUZAINA RUHISAM
KEDAH
13.65 s Q
2
AMIRA EMIR BINTI EMIR HISHAM
PAHANG
13.89 s  q
3
NURUL SYAFIQAH BINTI ZAINAL ABIDIN
KUALA LUMPUR
13.98 s q
4
OLIFVIA ARELI NGAU LAING
SARAWAK
14.02 s q
5
LAIWEFATRA DAIMES
SABAH
14.31 s 
6
FATIN NATASHA BT ZAINORAZAM
PERAK
14.46 s 

Ked
Nama Peserta (H3: -2.2)
Pasukan
Masa
1
NOR ALIYAH BINTI AB RAHMAN
JOHOR
13.67 s Q
2
LAU JIN YING
KUALA LUMPUR
14.09 s 
3
WILMA ANAK WILLIAM
LABUAN
14.40 s 
4
YAP PHENG PHING
SELANGOR
14.48 s 
5
NUR SYAHLINI BT ROSLINI
SARAWAK
14.57 s 
6
SITI NUR LYEYANA BINTI KAMARUZAMAN
KELANTAN
14.71 s 
7
KAMELYA HANANI BT.ROZLEY
PULAU PINANG
16.67 s 

Ked
Nama Peserta (H4: -1.5)
Pasukan
Masa
1
AUNI NAZRINA BINTI MOHD NAZI
SELANGOR
14.24 s Q
2
SITI NURSYAKIRAH BINTI ROSLAM
MELAKA
14.30 s 
3
NOOR FAIZATUL NATHASHA BINTI MOHD BAKRI
TERENGGANU
14.33 s 
4
TAN ZI JING
PULAU PINANG
14.72 s 
5
NUR ALIA ARDIELA NATASYA IBRAHIM
KELANTAN
15.09 s 
6
NURASHA IRDINA BINTI NASHARUDDIN
PUTRAJAYA
15.19 s 
7
CECILIA CHAI
JOHOR
17.09 s 

100 METRES HEATS (BOYS C)
Ked
Nama Peserta (H1: -3.2)
Pasukan
Masa
1
MOHAMMAD ALIF FAHMI BIN MALIHAN
KELANTAN
12.69 s Q
2
MUHAMMAD ARIF BIN MOHD ZAILANI
JOHOR
13.17 s 
3
MUHAMMAD HAFIZ BIN SAE
SELANGOR
13.23 s 
4
MOHD DZULHILME
SARAWAK
13.30 s 
5
AMIRUL AIMAN BIN SANI
KUALA LUMPUR
13.50 s 
6
SIRAJUDIN BIN MUSLIM
LABUAN
14.16 s 


Ked
Nama Peserta (H2: -1.5)
Pasukan
Masa
1
ANNASRUL BIN BIN MOHD HAIRUN
SELANGOR
12.75 s Q
2
MOHAMAD HAFIZUDIN BIN ABDUL GHANI
JOHOR
13.22 s 
3
THONG ZHANG YIP
KUALA LUMPUR
13.23 s 
4
AHMAD NUR HAKEEM BIN AZMI
KELANTAN
13.30 s 
5
MUHAMAD HAZIQ B KAMARULZAMAN
NEGERI SEMBILAN
13.59 s 



Ked
Nama Peserta (H3: -3.0)
Pasukan
Masa
1
MUHAMMAD SHAHRUL AIMAN BIN ROSLI
PAHANG
12.23 s Q
2
MOHD NASIP MOHAMMAD ZAIN
SABAH
12.48 s q
3
MUHAMMAD AZIZAN BIN MOHD
MELAKA
12.74 s 
4
MUHAMMAD SUHAIL BIN MOHAMAD NAZAR
KEDAH
13.13 s 
5
MUHAMMAD HAFIZ BIN CHE ABD HALIM
TERENGGANU
13.37 s 
6
LEE YONG QING
PERAK
13.44 s 
7
MOHAMMAD ALIFF HAIKAL BIN OSMAN
PULAU PINANG
13.44 s 
8
MUHAMMAD IMRAN BIN AB AZIZ
PUTRAJAYA
13.52 s 



Ked
Nama Peserta (H4: +0.5)
Pasukan
Masa
1
DANIAL NUQMAN BIN KHAIRUL NIZAM
PAHANG
11.92 s Q =CR
2
MUHAMMAD LUQMAN HAKIM HAKIM BIN SAIRU
TERENGGANU
12.21 s q
3
MUHAMMAD FAKHRUL BIN ABDUL AZIZ
PULAU PINANG
12.54 s q
4
MUHAMMAD DIN BIN NORBIK
SABAH
12.62 s q
5
MUHAMMAD DZAKI BIN AHMAD
KEDAH
12.73 s 
6
MUHAMMAD SYAFIQ AMIRUL BIN HUSSIEN
PERAK
12.93 s 
7
WONG TENG FAI
MELAKA
13.17 s 
8
SYAHIR AIMAN BIN ROSTAM
PUTRAJAYA
14.08 s 

100 METRES HEATS (GIRLS B)

Ked
Nama Peserta (H1: -1.5)
Pasukan
Masa
1
NORRIS FOO
SARAWAK
12.63 s Q
2
ELICE GRENGGORI @ GREGORY
SABAH
12.86 s q
3
NOOR HAFIZAH BINTI RUSLI
KEDAH
13.42 s q
4
MOO CHIA MAY
PERAK
13.62 s 
5
SYAFIKAH AZMIEDA BINTI ZULKIFLI
PAHANG
13.83 s 
6
MANDY PHANG ZI-EN
KUALA LUMPUR
13.96 s 
7
NURUL NABILAH BT AZHAR
NEGERI SEMBILAN
14.21 s 


Ked
Nama Peserta (H2: -2.5)
Pasukan
Masa
1
AINA BINTI ADNAN
JOHOR
13.53 s Q
2
NOR SHATIRAH BT. YUSOFF
PULAU PINANG
13.88 s 
3
NURFATIHAH BINTI MOHAMAD EFFANDI
TERENGGANU
13.92 s 
4
SITI NUR FATIHAH BINTI MOHD ZIDI
KELANTAN
14.09 s 
5
VANESSA AMANDA AK AHDAY
LABUAN
14.69 s 



Ked
Nama Peserta (H3: -3.0)
Pasukan
Masa
1
NUR HAFIZUHAINI BINTI MARZUKY
TERENGGANU
13.45 s Q
2
LOO JIA WEN
SELANGOR
13.66 s 
3
NONA AZAMA BINTI MOHD NOOR
KELANTAN
13.69 s 
4
CHAN YI JING
JOHOR
13.74 s 
5
HONG KERR YIH
LABUAN
14.46 s 
6
TEOH PAO YI
PULAU PINANG
14.68 s 



Ked
Nama Peserta (H4: -1.9)
Pasukan
Masa
1
SHEREEN SAMSON VALLABOUY
PERAK
12.85 s Q
2
ANISCA CRISTEL BINTI PETRUS
SABAH
13.44 s q
3
BEATRICE SIM AIK SENG
SARAWAK
13.57 s q
4
NATASHA AMIRA BINTI SHARIFF
PAHANG
13.83 s 
5
NORHIDAYAH BINTI ABDUL RAHMAN
KEDAH
13.97 s 
6
WONG CHEN MUN
KUALA LUMPUR
14.14 s 
7
NURUL HUDA BTE ZAINOL RAZAK
NEGERI SEMBILAN
14.56 s 

100 METRES HEATS (BOYS B)

Ked
Nama Peserta (H1: -3.2)
Pasukan
Masa
1
ASNAWI BIN HASHIM
MELAKA
11.36 s Q
2
ANDIAN IJAU AK COLLIN
SARAWAK
11.66 s q
3
MUHAMMAD NURHANIF BIN MOHD NASRI
PAHANG
11.74 s q
4
MOHAMAD AMARUDDIN BIN MOHAMAD NOOR
PERAK
11.85 s 
5
R DRREN RICHARD HARRY
SABAH
11.92 s 
6
MUHD NAZREEN EZAT HAFIZ BIN CHE HASSAN
KEDAH
12.02 s 
7
AHMAD AQMAL AZIZI
PULAU PINANG
12.18 s 





Ked
Nama Peserta (H2: -1.8)
Pasukan
Masa
1
IBRAHIM SALDAM
SABAH
11.45 s Q
2
JIMAX CHAN SIAW KHING
SARAWAK
11.53 s q
3
MUHAMMAD NUR FIRDAUS BIN MOHD RODZI
PAHANG
11.78 s 
4
MUHAMMAD ZAKARIYA BIN MINSURI
KUALA LUMPUR
11.84 s 
5
KHAIRUL HAFIZ BIN JANTAN
MELAKA
11.84 s 
6
MOHAMAD KHAIRUL AZAM B. A.WAHAB
PULAU PINANG
11.98 s 
7
MUHAMAD ASYRAF BIN AHMAD
KEDAH
11.99 s 
8
ABDUL RAZAK BIN MASTOR
PERAK
12.12 s 







Ked
Nama Peserta (H3: -0.4)
Pasukan
Masa
1
MUHAMMAD AIMAN HAIQAL BIN HASRI
SELANGOR
11.53 s Q
2
AINOL FITRI BIN ZAIDANI
JOHOR
11.62 s q
3
MOHAMAD AZZRIE BIN ARIPIN
KELANTAN
11.83 s 
4
MUHAMMAD NIZAMUDDIN BIN NORHISHAM
PERLIS
11.90 s 
5
MUHAMAD HAFIZ IZUDDIN BIN HASSAN
TERENGGANU
11.93 s 
6
MOHD FAUZAN HAZIM BIN MOHD NAZRI
NEGERI SEMBILAN
11.98 s 
7
SHERWIN NONING
LABUAN
12.32 s 



Ked
Nama Peserta (H4: -1.7)
Pasukan
Masa
1
WAHIDUZZAMAN BIN MOHD NOR
JOHOR
11.67 s Q
2
MUHAMMAD NADZMI BIN AJLAN
SELANGOR
11.80 s 
3
MUHAMMAD FAIZ BIN AB RAZAK
KELANTAN
11.82 s 
4
ABDUL IRFAN ADLI BIN ABDULLAH
PERLIS
11.99 s 
5
MUHAMAD HAKIMI B KAMARULZAMAN
NEGERI SEMBILAN
12.03 s 
6
MUHAMMAD AMIRUL SYAWAL BIN MUHAMMAD
TERENGGANU
12.05 s 
7
WESTIN DIMAN ANAK WILLIAM
LABUAN
12.55 s 

HIGH JUMP (PENTATHLON GIRLS)
Ked
Nama Peserta
Pasukan
Jarak
Catatan
1
NUR IZZATI AKMAL BINTI NAZRILAZDIN
KEDAH
1.55 m 
678 (1292) 
2
NORKAMISIAH WATI BT SAID
SARAWAK
1.46 m 
577 (1104) 
3
SITI SHIFARAIN BINTI MAZLAN
MELAKA
1.43 m 
544 (994) 
4
THAM YI YIN
KUALA LUMPUR
1.43 m 
544 (1318) 
5
ARIANNA NURMINDA ARIFIN
SARAWAK
1.43 m 
544 (971) 
6
IRENE TAN JIA HUI
NEGERI SEMBILAN
1.40 m 
512 (952) 
7
LEE YONG XIN
NEGERI SEMBILAN
1.37 m 
481 (944) 
8
TAN WEI ROU
SELANGOR
1.37 m 
481 (972) 
9
NIRA APIKAH BINTI MAT DAUD
PAHANG
1.37 m 
481 (968) 
9
SYAZALIYANA BINTI KAMALRUZAMAN
KELANTAN
1.37 m 
481 (483) 
11
YEE ZI YING
KUALA LUMPUR
1.34 m 
449 (993) 
12
ANIS FADZRINA BINTI AHMAD DAUD
SELANGOR
1.25 m 
359 (824) 
12
AMIRA NAJIHA BINTI ROSLAN
TERENGGANU
1.25 m 
359 (700) 
12
NURUL HIDAYU BT KAMARUDEN
PERAK
1.25 m 
359 (665) 

100 METRES HEATS (GIRLS A)
Ked
Nama Peserta (H1: -1.4)
Pasukan
Masa
1
NUR SHAHIRA BINTI MULIADI
TERENGGANU
12.85 s Q
2
NUR FARHANA BINTI MOHD NASIR
JOHOR
12.88 s Q
3
EUREEKA BAWE JUSTINE MUSA
SARAWAK
12.92 s q
4
MAHAFIZATUL BINTI ABDUL MANAF
PAHANG
13.05 s q
5
NAANDANI A/P RAMESH
NEGERI SEMBILAN
13.35 s 
6
SHARLENE TAY
LABUAN
14.09 s 
7
NUR FARZANA SHAZWINA BINTI FAIZUL
PUTRAJAYA
15.28 s 





Ked
Nama Peserta (H2: -0.8)
Pasukan
Masa
1
KIRTHANA A/P RAMASAMY
PERAK
12.78 s Q
2
NURUL FARAHIN JUMAIN
SABAH
13.02 s Q
3
NURUL ASHIKIN BINTI ZAINUDIN
PAHANG
13.11 s 
4
NURUL AZRIN BINTI AZLI
MELAKA
13.16 s 
5
LAVERNYA A/P BALA SUBRAMANIAM
KUALA LUMPUR
13.33 s 
6
NURULLIANA BT KAMARIDDIN
SARAWAK
13.36 s 
7
AIMI NABIHAH BT ZAINUDIN
PULAU PINANG
13.74 s 




Ked
Nama Peserta (H3: -2.4)
Pasukan
Masa
1
KANG WOAN YI
PERAK
12.86 s 
2
NOR ASHIKIN BINTI MD ISA
KEDAH
13.04 s 
3
NURUL AINNA BINTI FAIZOL KAMAR
JOHOR
13.24 s 
4
NURUL ANIS FADLIN BIN CHE RASAIDI
PERLIS
13.51 s 
5
SOH KIT YENG
KUALA LUMPUR
13.76 s 
6
SITI NADIA AZAHARIAH BINTI ZABRI
TERENGGANU
14.17 s 

100 METRES HEATS (BOYS A)
Ked
Nama Peserta (H1: -2.0)
Pasukan
Masa
1
AHMAD FIKRI HAKIM BIN ABDUL MANAN
PERAK
11.21 s Q
2
SYAZWAN SYAFIK BIN MAT RIZAN
KEDAH
11.37 s q
3
MUHD HARIS MURSHIDI BIN AHMAD SHALABAY
PAHANG
11.49 s 
4
HIKARU VINCENT MILES
SABAH
11.53 s 
5
MOHAMAD HAFIZUDDIN BIN ROSLAN
TERENGGANU
11.74 s 
6
MOHD HELMI SHAH PUTRA BIN ROSMAN
PERLIS
11.94 s 
7
MUHAMMAD AMEERUL AZEEM
NEGERI SEMBILAN
12.07 s 
8
AWANGKU MOHD. AMREE B. AWG. KHAMIS
LABUAN
12.22 s 


Ked
Nama Peserta (H2: -2.8)
Pasukan
Masa
1
MUHAMMAD AZAM BIN MASRI
MELAKA
11.13 s Q
2
MUHAMMAD HAFIZ BIN MOHD RAZALI
SELANGOR
11.15 s q
3
JONATHAN NYEPA
SARAWAK
11.16 s q
4
NASHARUDDIN BIN MOHD
JOHOR
11.58 s 
5
MOHAMAD SYAMIL ASYRAF BIN FAUZIE
KELANTAN
11.67 s 
6
MUHAMMAD NURIMAN BIN FAISAL SYUKRI
KUALA LUMPUR
11.79 s 
7
DANISH BIN ABDUL RAHIM
PULAU PINANG
12.04 s 




Ked
Nama Peserta (H3: -1.4)
Pasukan
Masa
1
BADRUL HISYAM BIN ABDUL MANAP
MELAKA
11.06 s Q
2
ALLOWIST AK ALTON WILLIAM
SARAWAK
11.41 s 
3
MUHD ARASH BIN ZULKEFLI
SELANGOR
11.79 s 
4
MOHAMAD AMIR SYAWAL B MOHD TUAH
PULAU PINANG
12.09 s 
5
EIZLAAN BIN OMAR
JOHOR
12.16 s 




Ked
Nama Peserta (H4: -1.9)
Pasukan
Masa
1
MOHD NOR FIQRIE BIN ABD TALIB
KEDAH
11.30 s Q
2
ARIF SYAHIRAN BIN ZULKIFLI
TERENGGANU
11.35 s q
3
MOHAMAD AKMAL BIN ZULKIFLI
PERAK
11.42 s 
4
EBRON SUTI
SABAH
11.51 s 
5
MUHAMMAD NURALIF BIN ZAKARIA
PAHANG
11.52 s 
6
MOHD AMIRUL HAKIM B MOHD AMRI
NEGERI SEMBILAN
11.91 s 
7
MUHAMMAD SYAWFIQ BIN ASROF
PUTRAJAYA
11.93 s 
8
IQWAL DANIEL HAIQAL BIN ABDUL RUZI
PERLIS
12.01 s 

800 METRES HEATS (GIRLS B)

Ked
Nama Peserta (H2)
Pasukan
Masa
1
ZAIMAH ATIFAH BINTI ZAINUDDIN
KUALA LUMPUR
2 m 25.72 s Q
2
NABILAH SYAZWINA BINTI MOHAMAD
TERENGGANU
2 m 28.72 s Q
3
NARMADDHA A/P MUNIKRISHNAN
PERAK
2 m 38.29 s Q
4
SITI NADIA BINTI BAHARUDIN
KEDAH
2 m 40.87 s q
5
KU NUR WAHIDA BT. KU ZAMBREE
PERLIS
2 m 41.04 s q
6
NIK IRESSA RIDANI BINTI MUHAMAD RIZAL
PAHANG
2 m 46.32 s 
7
NUR SYAHIRAH BINTI MOKHTAR
KELANTAN
2 m 47.50 s 
8
ANASTASIA MANDAN
LABUAN
2 m 57.11 s 


Ked
Nama Peserta (H2)
Pasukan
Masa
1
SITI NUR AFIQAH BINTI ABDUL RAZAK
TERENGGANU
2 m 32.71 s Q
2
MANISSHA A/P AROKIASAMY
SELANGOR
2 m 34.98 s Q
3
SHANTINI A/P GUNALAN
KEDAH
2 m 38.65 s Q
4
HO SHIN YING
KUALA LUMPUR
2 m 42.00 s 
5
NUR SYAZWANI BINTI MOHD YUSOF
MELAKA
2 m 42.90 s 
6
NUR HANAN NASRIAH BINTI MOHAMAD RAFIAI
KELANTAN
2 m 44.29 s 
7
MARIA NGINDAN AK JAMPONG
SARAWAK
2 m 49.63 s 
8
NORAISHAH BINTI MOHAMAD NAWI RAVICHENDAR
PAHANG
2 m 53.56 s 

800 METRES HEATS (BOYS B)

Ked
Nama Peserta (H1)
Pasukan
Masa
1
MOHAMAD SYAIFULLAH IDHAM BIN MEN
KELANTAN
2 m 05.62 s Q
2
LAU JIIN BING
SARAWAK
2 m 06.84 s Q 
3
MUHAMMAD KHAWARIZMI BIN RAMLAN ROS
TERENGGANU
2 m 07.49 s q
4
TAY FUNG LIANG
SELANGOR
2 m 09.71 s 
5
NAZARRATTE BIN MAGALLANDS
SABAH
2 m 10.25 s 
6
STARNIS AK ANDREW
MELAKA
2 m 11.56 s 
7
WAN ARIFUDDIN BIN WAN AHMAD
PUTRAJAYA
2 m 32.67 s 


Ked
Nama Peserta (H2)
Pasukan
Masa
1
ARON NG YUN PING
SARAWAK
2 m 06.36 s Q
2
SHARIVIN A/L MURUGESU
PERAK
2 m 06.80 s Q
3
POO VASANTHAN A/L SUBRAMANIAM
PAHANG
2 m 08.25 s 
4
MUHAMMAD KHAIRI BIN MOHD NAWI
KELANTAN
2 m 09.15 s 
5
AMRIN BIN AZMI
KUALA LUMPUR
2 m 09.59 s 
6
MUHAMMAD HAFIZIE B ERWINSHAH
NEGERI SEMBILAN
2 m 09.92 s 
7
AHMAD MIRZA SYAHIRAN BIN MOHD DAIM
JOHOR
2 m 12.41 s 
8
MUHAMMAD NAJMI AMRI BIN ABDUL AZIZ
PUTRAJAYA
2 m 27.66 s 


Ked
Nama Peserta (H3)
Pasukan
Masa
1
ASIF RAHMAN BIN JIYAUDEEN
SELANGOR
2 m 07.54 s Q
2
SY MUHAMMAD NAZRUL IZZUDDIN BIN SY YAHYA
PAHANG
2 m 07.65 s Q
3
LOUIE THAM
KUALA LUMPUR
2 m 07.66 s q
4
FRANANDO DE ERIC JAMLY
SABAH
2 m 08.71 s 
5
TINESH A/L VASUDEVAN
PULAU PINANG
2 m 09.00 s 
6
ABDUL BASHAR BIN ROSLAN
MELAKA
2 m 13.91 s 

800 METRES HEATS (GIRLS A)

Ked
Nama Peserta (H2)
Pasukan
Masa
1
FARADILAH RAZNIE
SARAWAK
2 m 22.62 s Q
2
TEOH KIM CHYI
KEDAH
2 m 25.64 s Q
3
SHARMILA A/P SIVAKUMAR
JOHOR
2 m 28.84 s Q
4
SALESNELLA GABI
SABAH
2 m 30.30 s q
5
ANIES ZARRYNA BINTI AMDAN
TERENGGANU
2 m 39.13 s 


Ked
Nama Peserta (H2)
Pasukan
Masa
1
SAVINDER KAUR A/P JOGINDER SINGH
SELANGOR
2 m 32.79 s Q
2
RIANNA REZANDA AK RUMPANG
SARAWAK
2 m 33.74 s Q
3
LOGES A/P VIKNESVARAN
PULAU PINANG
2 m 35.60 s Q
4
SITI HAJAR BINTI ZAMRI
KEDAH
2 m 36.37 s q
5
LING JUN PING
KUALA LUMPUR
2 m 37.98 s 
6
NURFARAHIN BINTI SALMAN
JOHOR
2 m 41.47 s 

800 METRES (BOYS A)


Ked
Nama Peserta (H1)
Pasukan
Masa
1
TONY AK GEOFFREY
SARAWAK
2 m 03.98 s Q 
2
MUKILHAN A/L MURUGGANN
PERAK
2 m 04.69 s Q
3
NUR ALIF ASYRAF BIN SAABAN
PERLIS
2 m 05.98 s Q
4
KHAIRUL IMRAN BIN AMIR TARIQ
KEDAH
2 m 06.18 s 
5
AMIRUL ANWAR BIN SHAMSOR
PAHANG
2 m 07.12 s 
6
SASITARAN A/L KANNADASAN
SELANGOR
2 m 09.10 s 
7
WAN MOHAMMAD FAHMI BIN WAN FADZLI
KELANTAN
2 m 11.86 s 


Ked
Nama Peserta (H2)
Pasukan
Masa
1
PUTRA AZRUL SHAZWAN BIN AZMAN
SELANGOR
2 m 03.43 s Q
2
MUHAMMAD NABIL BIN MOHAMAD NIZAR
PERLIS
2 m 03.61 s Q
3
GURSAGAR SINGH GILL
NEGERI SEMBILAN
2 m 03.62 s Q
4
CHANG GUO PIN
JOHOR
2 m 03.91 s q
5
NG KAH LIONG
PAHANG
2 m 05.59 s q
6
MOHAMAD FAIZAL BIN NUDIN
KELANTAN
2 m 05.77 s 
7
MUHAMMAD MUSTAQIM BIN RUSLAN
PULAU PINANG
2 m 15.06 s 
8
ABDUL RAZIQ BIN HASWAN
PUTRAJAYA
2 m 23.13 s 



10,000 METRES WALKS (BOYS A)
Ked
Nama Peserta
Pasukan
Masa
1
MUHAMMAD AFIZFIRDAUS BIN KAMARAZAMAN
KELANTAN
49 m 23.92 s 
2
TEH WEI KIT
KUALA LUMPUR
49 m 24.65 s 
3
MIOR MUHAMMAD AMERUL BIN MOHD SAHAK
PERAK
49 m 40.53 s 
4
JEREMIAH TANGO CHONG
KUALA LUMPUR
51 m 30.59 s 
5
RATHISH A/L RAGOO
NEGERI SEMBILAN
57 m 25.14 s 
6
TENGKU MUHAMMAD AMIR BIN TENGKU AHMAD SH
TERENGGANU
65 m 48.20 s 
-
RAAVIKUMARAN GOUNDAR A/L KRISHNAN
KEDAH
 F
-
MUHAMAD HANAFI BIN SALIM
PERAK
 F

DISCUS THROW (BOYS A)
Ked
Nama Peserta
Pasukan
Jarak
1
TENG HOW ANN
SARAWAK
47.72 m 
2
MUHAMMAD IKBAL BIN KAMARUDIN
TERENGGANU
46.81 m 
3
AZRAAI BIN MOHAMAD AMIN
PERAK
43.78 m 
4
FARIS HAZIM BIN JAMALUDDIN
SELANGOR
41.98 m 
5
MOHD AFIFY NAJIY B ALI
NEGERI SEMBILAN
41.20 m 
6
CHUO KWONG CHEUNG
SARAWAK
40.78 m 
7
MUHAMMAD AZWAN BIN ABDUL RAHMAN
PAHANG
36.90 m 
8
MUHAMAD ANWARUDDIN SHAH BIN RAMLI
KELANTAN
36.63 m 
9
BENJAMIN LOH VIN YUAN
KUALA LUMPUR
34.84 m 
10
TEH HAN LUN
PULAU PINANG
33.93 m 
11
PAUL KENNETH TAY
SABAH
33.39 m 
12
MUHAMMAD HELMI BIN KAMARULZAMAN
PAHANG
33.12 m 
13
AMSYAR ANAQIE BIN AZAHAR
PUTRAJAYA
30.73 m 
14
LAU YONG HAN
KUALA LUMPUR
28.52 m 
-
MOHAMAAD AMINUDDIN BIN MOHD AJMAIN
JOHOR
 NM

TRIPLE JUMP (GIRLS A)
Ked
Nama Peserta
Pasukan
Jarak
1
NOOR SHAHIDATUN NADIA BT MOHAMMAD ZUKI
KEDAH
12.51 m (0.0) CR 
2
KIRTHANA A/P RAMASAMY
PERAK
12.28 m (0.59) 
3
NURIN NAZIRAH BINTI MOHD SHUKOR
JOHOR
11.36 m (0) 
4
PRISCILLA HUI TZE SUN
SARAWAK
11.17 m (0) 
5
NURUL ATIKAH BINTI ABIDIN
TERENGGANU
11.10 m (0.56) 
6
ERLYSSIANA JHATTY AK BUMA
SARAWAK
10.84 m (0) 
7
VALERIE ZINUGIN
SABAH
10.83 m (0) 
8
NOOR AQILLA NASIMAN
SABAH
10.76 m (0) 
9
NUR SHIFA BT MAT SAAD
PERAK
10.59 m (0.61) 
10
SITI NUR FATIHA AINI BINTI AYUB
KELANTAN
10.57 m (0) 
11
NURSALWANA BINTI SALMAN
JOHOR
10.50 m (1.03) 
12
NURUL ASMA BINTI ZAINUDIN
SELANGOR
10.31 m (0.99) 
13
TUAN NUR WAHIDA BINTI TUAN AZIZ
KELANTAN
9.83 m (0.56) 
14
INTAN ZULAIKHA BINTI MOHAMAD SOPIAN
PAHANG
9.62 m (1.07) 
-
MUNAWARAH BINTI ZAKARIA
PAHANG
NM 

HIGH JUMP (GIRLS C)

Ked
Nama Peserta
Pasukan
Jarak
1
NICK EZZANY SARAWA AK PHILIP
SARAWAK
1.43 m 
2
NOR AISHA BT. ISMAIL
PULAU PINANG
1.43 m 
3
SOFFEA BINTI SAKHIRON
JOHOR
1.39 m 
4
BONG JIA MIN
SARAWAK
1.35 m 
5
HIEW YIN YIN
SABAH
1.35 m 
6
LAU JIN YING
KUALA LUMPUR
1.35 m 
7
NG ZHI YU
KUALA LUMPUR
1.30 m 
8
AL ANNUR WAHIDA BT MOHD FAUZI
KEDAH
1.30 m 
9
LEE XIN YUN
SELANGOR
1.25 m 
9
NURUL FATIN ASMASYAZ WANIE BINTI KAMIL
KELANTAN
1.25 m 
9
NURIN IZZATI BT YUSRI
NEGERI SEMBILAN
1.25 m 
12
NURUL FATIN NAJWA BT MOHD KURSANI
PERAK
1.25 m 
13
LAI RIU EN
NEGERI SEMBILAN
1.25 m 
14
NORFATIN FIRZANA BIN MOHD SALEHUDDIN
KEDAH
1.20 m 
15
CHE WAN SITI AINSYAH BINTI CHE WAN AHMAD
TERENGGANU
1.20 m 
16
NOR AIN ATHIRA BINTI JUHARI
KELANTAN
1.20 m 
-
NUR IZZATI LIYANA BINTI ABD. AZIZ
PERLIS
 NM
-
AINA UMAIRAH BT. A HALID
PERLIS
 NM
-
INTAN RABECCA JAY BINTI MUHD YUSOF JAY
PUTRAJAYA
 NM
-
JOEY LEE SIOW HUI
SELANGOR
 NM


SHOT PUT PENTATHLON (GIRLS)
Ked
Nama Peserta
Pasukan
Jarak
Catatan
1
THAM YI YIN
KUALA LUMPUR
7.95 m 
396 (1714) 
2
NORKAMISIAH WATI BT SAID
SARAWAK
7.32 m 
356 (1460) 
3
ARIANNA NURMINDA ARIFIN
SARAWAK
7.31 m 
355 (1326) 
4
NIRA APIKAH BINTI MAT DAUD
PAHANG
6.89 m 
328 (1296) 
5
NUR IZZATI AKMAL BINTI NAZRILAZDIN
KEDAH
6.54 m 
306 (1598) 
6
YEE ZI YING
KUALA LUMPUR
6.14 m 
280 (1273) 
7
NURUL HIDAYU BT KAMARUDEN
PERAK
5.85 m 
262 (927) 
8
SITI SHIFARAIN BINTI MAZLAN
MELAKA
5.80 m 
259 (1253) 
9
AMIRA NAJIHA BINTI ROSLAN
TERENGGANU
5.13 m 
216 (916) 
10
ANIS FADZRINA BINTI AHMAD DAUD
SELANGOR
5.11 m 
215 (1039) 
11
SYAZALIYANA BINTI KAMALRUZAMAN
KELANTAN
4.84 m 
198 (681) 
12
LEE YONG XIN
NEGERI SEMBILAN
4.84 m 
198 (1142) 
13
IRENE TAN JIA HUI
NEGERI SEMBILAN
4.68 m 
188 (1140) 
14
TAN WEI ROU
SELANGOR
4.60 m 
183 (1155) 


100 METRES FINAL (GIRLS C)

Ked
Nama Peserta (+1.1)
Pasukan
Masa
1
NOR ALIYAH BINTI AB RAHMAN
JOHOR
13.38 s 
2
NURUL FATIN RUZAINA RUHISAM
KEDAH
13.52 s 
3
NORAFAEZA BINTI ABDULLAH
TERENGGANU
13.54 s 
4
AMIRA EMIR BINTI EMIR HISHAM
PAHANG
13.70 s 
5
OLIFVIA ARELI NGAU LAING
SARAWAK
13.76 s 
6
NURUL SYAFIQAH BINTI ZAINAL ABIDIN
KUALA LUMPUR
13.91 s 
7
NATASHA JOY
SABAH
13.93 s 
8
AUNI NAZRINA BINTI MOHD NAZI
SELANGOR
14.06 s 

100 METRES FINAL (BOYS C)
Ked
Nama Peserta (0.0)
Pasukan
Masa
1
DANIAL NUQMAN BIN KHAIRUL NIZAM
PAHANG
11.74 s CR
2
MUHAMMAD SHAHRUL AIMAN BIN ROSLI
PAHANG
11.79 s >CR
3
MUHAMMAD LUQMAN HAKIM HAKIM BIN SAIRU
TERENGGANU
12.06 s 
4
MOHAMMAD ALIF FAHMI BIN MALIHAN
KELANTAN
12.31 s 
5
MUHAMMAD DIN BIN NORBIK
SABAH
12.35 s 
6
ANNASRUL BIN BIN MOHD HAIRUN
SELANGOR
12.59 s 
7
MUHAMMAD FAKHRUL BIN ABDUL AZIZ
PULAU PINANG
12.59 s 
-
MOHD NASIP MOHAMMAD ZAIN
SABAH
 F

100 METRES FINAL (GIRLS B)

Ked
Nama Peserta (+0.7)
Pasukan
Masa
1
NORRIS FOO
SARAWAK
12.45 s 
2
SHEREEN SAMSON VALLABOUY
PERAK
12.56 s 
3
ELICE GRENGGORI @ GREGORY
SABAH
12.68 s 
4
NUR HAFIZUHAINI BINTI MARZUKY
TERENGGANU
12.90 s 
5
NOOR HAFIZAH BINTI RUSLI
KEDAH
13.05 s 
6
BEATRICE SIM AIK SENG
SARAWAK
13.05 s 
7
ANISCA CRISTEL BINTI PETRUS
SABAH
13.09 s 
8
AINA BINTI ADNAN
JOHOR
13.24 s 

100 METRES FINAL (BOYS B)


Ked
Nama Peserta (+0.5)
Pasukan
Masa
1
ASNAWI BIN HASHIM
MELAKA
11.16 s 
2
IBRAHIM SALDAM
SABAH
11.30 s 
3
ANDIAN IJAU AK COLLIN
SARAWAK
11.34 s 
4
MUHAMMAD AIMAN HAIQAL BIN HASRI
SELANGOR
11.40 s 
5
JIMAX CHAN SIAW KHING
SARAWAK
11.43 s 
6
WAHIDUZZAMAN BIN MOHD NOR
JOHOR
11.47 s 
7
MUHAMMAD NURHANIF BIN MOHD NASRI
PAHANG
11.54 s 
8
AINOL FITRI BIN ZAIDANI
JOHOR
11.68 s 

100 METRES FINAL (GIRLS A)
Ked
Nama Peserta (0.0)
Pasukan
Masa
1
KANG WOAN YI
PERAK
12.41 s 
2
KIRTHANA A/P RAMASAMY
PERAK
12.50 s 
3
NUR SHAHIRA BINTI MULIADI
TERENGGANU
12.60 s 
4
NUR FARHANA BINTI MOHD NASIR
JOHOR
12.61 s 
5
EUREEKA BAWE JUSTINE MUSA
SARAWAK
12.68 s 
6
NOR ASHIKIN BINTI MD ISA
KEDAH
12.72 s 
7
NURUL FARAHIN JUMAIN
SABAH
12.74 s 
-
MAHAFIZATUL BINTI ABDUL MANAF
PAHANG
 DNF

100 METRES FINAL (BOYS A)

Ked
Nama Peserta (0.0)
Pasukan
Masa
1
MUHAMMAD AZAM BIN MASRI
MELAKA
10.87 s 
2
BADRUL HISYAM BIN ABDUL MANAP
MELAKA
10.91 s 
3
MUHAMMAD HAFIZ BIN MOHD RAZALI
SELANGOR
11.07 s 
4
AHMAD FIKRI HAKIM BIN ABDUL MANAN
PERAK
11.08 s 
5
JONATHAN NYEPA
SARAWAK
11.10 s 
6
MOHD NOR FIQRIE BIN ABD TALIB
KEDAH
11.18 s 
7
ARIF SYAHIRAN BIN ZULKIFLI
TERENGGANU
11.25 s 
8
SYAZWAN SYAFIK BIN MAT RIZAN
KEDAH
11.27 s 

800 METRES FINAL (GIRLS B)
Ked
Nama Peserta
Pasukan
Masa
1
SITI NUR AFIQAH BINTI ABDUL RAZAK
TERENGGANU
2 m 21.64 s 
2
ZAIMAH ATIFAH BINTI ZAINUDDIN
KUALA LUMPUR
2 m 22.84 s 
3
NABILAH SYAZWINA BINTI MOHAMAD
TERENGGANU
2 m 26.00 s 
4
MANISSHA A/P AROKIASAMY
SELANGOR
2 m 36.62 s 
5
SHANTINI A/P GUNALAN
KEDAH
2 m 38.05 s 
6
NARMADDHA A/P MUNIKRISHNAN
PERAK
2 m 38.51 s 
7
SITI NADIA BINTI BAHARUDIN
KEDAH
2 m 38.91 s 
8
KU NUR WAHIDA BT. KU ZAMBREE
PERLIS
2 m 47.02 s 

800 METRES FINAL (BOYS B)
Ked
Nama Peserta
Pasukan
Masa
1
ASIF RAHMAN BIN JIYAUDEEN
SELANGOR
2 m 02.41 s 
2
ARON NG YUN PING
SARAWAK
2 m 02.80 s 
3
SY MUHAMMAD NAZRUL IZZUDDIN BIN SY YAHYA
PAHANG
2 m 03.88 s 
4
MUHAMMAD KHAWARIZMI BIN RAMLAN ROS
TERENGGANU
2 m 05.45 s 
5
LOUIE THAM
KUALA LUMPUR
2 m 06.35 s 
6
LAU JIIN BING
SARAWAK
2 m 06.43 s 
7
MOHAMAD SYAIFULLAH IDHAM BIN MEN
KELANTAN
2 m 07.25 s 
8
SHARIVIN A/L MURUGESU
PERAK
2 m 12.60 s 

800 METRES FINAL (GIRLS A)

Ked
Nama Peserta
Pasukan
Masa
1
SAVINDER KAUR A/P JOGINDER SINGH
SELANGOR
2 m 15.97 s CR
2
FARADILAH RAZNIE
SARAWAK
2 m 19.77 s 
3
TEOH KIM CHYI
KEDAH
2 m 23.07 s 
4
SALESNELLA GABI
SABAH
2 m 25.34 s 
5
SHARMILA A/P SIVAKUMAR
JOHOR
2 m 28.52 s 
6
SITI HAJAR BINTI ZAMRI
KEDAH
2 m 38.55 s 
7
RIANNA REZANDA AK RUMPANG
SARAWAK
2 m 45.45 s 
8
LOGES A/P VIKNESVARAN
PULAU PINANG
3 m 05.73 s 

800 METRES FINAL (BOYS A)


Ked
Nama Peserta
Pasukan
Masa
1
PUTRA AZRUL SHAZWAN BIN AZMAN
SELANGOR
1 m 59.09 s 
2
MUHAMMAD NABIL BIN MOHAMAD NIZAR
PERLIS
2 m 00.28 s 
3
MUKILHAN A/L MURUGGANN
PERAK
2 m 02.11 s 
4
GURSAGAR SIGN GILL
NEGERI SEMBILAN
2 m 02.63 s 
5
CHANG GUO PIN
JOHOR
2 m 03.82 s 
6
NG KAH LIONG
PAHANG
2 m 04.16 s 
7
TONY AK GEOFFREY
SARAWAK
2 m 08.92 s 
8
NUR ALIF ASYRAF BIN SAABAN
PERLIS
2 m 10.04 s 

Read more...

Malaysian Athletics Results No 3, 2013

>> May 17, 2013

MALAYSIAN  ATHLETICS  RESULTS  2013 – 3
-by Jad Adrian, ATFS statistician for Malaysia Athletic Federation      
-email: info@adriansprints.com        

Track and Field Publication

1) Southeast Asia Athletics Annual 2012/13
– published in April 2013 by ATFS statistician Jad Adrian Washif. Size A5 / 165 pages.
– TOP 30s SEA lists 2012 for most events, with shorter lists (& event leaders) for others (over 60 events), indicating NR/NJR & additional marks such as ‘best performers from other countries’;   TOP 10 All-Time lists for standard events; SEA records (incl. juniors) and comparative senior national records (plus Asian and WR); Results of important meetings in 2012 (incl. national championships and road races);    Biographical profiles of TOP SEA athletes in 2012, including all Olympians (100 athletes in all), & those who are most likely to be the leading contenders in 2013 SEA Games.
– RM 30 (Malaysia); EUR 10 (SEA countries); EUR 15 (rest of the World) by payment in cash, bank transfer (Malaysian bank only), PayPal (jad_adrianwashif@yahoo.com), and debit/credit card. Contact compiler at:  jad_adrianwashif@yahoo.com OR info@adriansprints.com .
– a few copies of the 2011/12 edition are still available at the reduced price of RM 20 (Malaysia), EUR 7 (SEA countries) or EUR 10 (rest of the World).

2) ASIAN Athletics 2012 Rankings
– published in April 2013 by ATFS & Asian AA statistician Heinrich Hubbeling. Size A5 / 97 pages;
– TOP  30 Asian lists 2012, with detailed lists for additional best performers from countries other than CHN or JPN, including all national records set during 2012 season, complete Asian records (Sr & Jr), and survey for Asian athletes in World ranking lists;
– EUR 15 (in Europe) / USD 22 (rest of the World) by payment in cash (per letter) or International Money Order;  Contact compiler at (home address):   Heinrich Hubbeling, Haydnstr 8, 48691 Vreden, Germany.
Or e-mail:  hhubbeling@t-online.de .  Payment by debit/credit card and PayPal can be arranged as well (contact Mr Jad Adrian-  info@adriansprints.com ).
– a few copies of the editions for seasons 1998 and 2005 – 2011 are still available at the reduced price of EUR 10 (or USD 15 per copy).


*****************************
Ipoh,  12-15 April 2013  “Perak State Schools Championships 2013”
-competition for different age-groups, hand-timed, no wind measurement, results limited to partial results (top three) received and the full results is very welcomed ??;  best results;

BOYS
Class A (16-18 years)
100m    (12):  Ahmad Fikri Hakim Abdul Manan (020197)  10.6h,  2. Mohamad Akmal 10.9h;
400m    (   ):  Shakir Zulfayri Azizul Rahman (180796)  49.6h,  2. Lau Jit Sung (020897)  50.9h;
400mh  (   ):  Mohd Azamuddin Abd Aziz (220796)  57.9h;
S P/5.45            (   ):  Meveeqhen s/o Ravi Chandran (050897)  15.17;

Class B (13-15 years)
100m    (12):  Mohamadd Ammaruddin Mohamad Noor (040198)  11.0h;
110mh/0.91       (   ):  Muhammad Zulfikri Yusri (270398)   14.4h;
200mh/0.84       (   ):  Muhammad Zulfikri Yasri (270398)   27.5h;
5000m W          (   ):  Muhammad Akmal 27:34.6h;

GIRLS
Class A (16-18 years)
100m           (12):  Kang Woan Yee (230696)  12.2h,  2. Kirthana d/o Ramasamy (200197)  12.3h,  3. Nor Ewan Shafiqah 12.5h;
200m           (   ):  Kang Woan Yee (230696)  25.5h,  2. Jocelyn Samson Vallabouy (020196)  26.6h,  3. Nor Ewan Shafqah 26.7h;
400m    (   ):  Kang Woan Yee (230696)  59.1h,  2. Jocelyn Samson Vallabouy (020196)  59.7h;
400mh  (   ):  Saidatul Izzati Suhaimi (110896)  69.1h;
L J        (   ):  Kirthana d/o Ramasamy (200197)  5.44;
T J        (   ):  Kirthana d/o Ramasamy (200197)  12.32,  2. Nur Shifa 10.76;

Class B (13-15 years)
100m    (12):  Shereen Samson Vallabouy (071098)  12.4h;
200m    (   ):  Shereen Samson Vallabouy (071098)  25.2h,  2. Lim Hui Ni 26.7h;
400m    (   ):  Shereen Samson Vallabouy (071098)  59.2h;
800m    (   ):  M. Narmadha 2:29.7h;
100mh/0.76  (   ):  Juriani Mat Rodzi (210597)  15.0h,  2. Fatini Husna Mohamad Yusop (210900)  15.4h;
200mh/0.76       (   ):  Norhazwanie Abd Haris (180499)  29.6h,  2. Juriani Mat Rodzi (210597)  30.3h;
L J        (   ):  Fatini Husna Mohamad Yusop (210900)  5.09;
T J        (   ):  Fatini Husna Mohamad Yusop (210900)  11.18;


Subang Jaya,  15-18. 04.2013  “61st Selangor State Schools Championships 2013
-competition for different age-groups, wind info not available, best results as follows;

BOYS
Class A (16-18 years)
100m    (15):  Muhammad Hafiz Mohd Razali 10.8h (& 10.9h as 1h1);
400m    (16):  Gobi Ramasamy 50.4h;
800m    (15):  Putra Azrul Shazwan 2:00.2h,  2. Sasitharan s/o Kannadasan 2:01.8h;
1500m  (17):  Amirul Hakim Johari 4:12.0h;
3000St (18):  Amirul Hakim Johari 10:20.7h,  2. Thesigan s/o Bala 10:43.50;
110mh/0.99 (16):  Muhammad Hafiz Mohd Razali 14.4h (& 14.7h as 1h1);
400mh (17):  Muhammad Hafiz Mohd Razali 56.5h,  2. Daniel Iqmal 57.3h;
H J        (18):  Siau Ju Feng 1.86;
L J        (16):  Mohd Shahrin Azuan Jamaica 6.81;
J T        (15):  Faris Hazim Jamaluddin 49.09;

Class B (15 years)
100m    (15):  Muhammad Nadzmi Ajlan 11.2h;
400m    (16):  Muhammad Irsyahuddin Jurej 51.9h;
2000St  (18):  Tay Fung Liang 6:42.0h;
110mh/0.91 (16):  Ahmad Aslam Mohd Rafiee 14.7h,  2. Ahmad Firdaus Ikmal Zamri 15.0h;

Class C (13-14 years)
100m    (15):  Willy Gew Teng Yon 11.5h;

Class D (11-12 years)
80mh/0.76 (16):  Denzel Tan Zi-Liang 11.9h;

GIRLS
Class A (16-18 years)
100m    (15):  Lim Jin Xuan 13.0h; 
400m    (16):  Savinder Kaur Joginder Singh 61.6h;
800m    (15):  Savinder Kaur Joginder Singh 2:26.3h;
1500m  (17):  Savinder Kaur Joginder Singh 5:07.1h;
3000m         (16):  Siti Rahmadhani Muhamad Zain 11:55.6h,  2. Dhaanyaa d/o Patmanaban 12:04.5h,  3. Manisha d/o Parokiasamy 12:09.1h;
100mh  (16):  Dina Najihah Khasnan 16.5h;
400mh  (17):  Dina Najihah Khasnan 69.7h,  2. Tan Wei Rou 70.8h;
In Pentathlon (15):  HJ: Lim Chu Hong 1.52;

Class B (15 years)
100m    (15):  Loo Jia Wen 12.9h;
100mh         (16):  Joeyne Ong Zu Ying 15.5h,  2. Fatin Farisha 15.8h,  3. Nasreen Atiqah Muhammad Niza 15.9h;
200mh/0.76 (17):  Joeyne Ong Zu Ying 30.6h,  2. Fatin Farisha 30.7h;
T J        (17):  Malisha Nurkamaliah Mustaffa Kamal 10.92;

Class C (13-14 years)
1500m  (17):  Manisha d/o Parokiasamy 5:19.2h,  2. Siti Rahmadhani Muhamad Zain 5:24.3h;


Kuala Lumpur,  20.04.2013  “1st Malaysia Athletics Federation (MAF) Grand Prix 2013”
-corrected official results (differ from the previous official results), wind-reading not reported (& NOT taken for several events!),  complete results;

MEN
100m      Mohd Shahmimi Azmi 10.77,  2. Sebastian Lee Azcona 10.87,  3. Mohd Harith Ammar Sobri 10.89,  4. Mohd Hakim Faizi Rosli (95)  10.98,  5. Mohammad Daniel Mokhtar (94)  11.05,  6. Eddie Edwards Jr 11.17,  7. Khairul Asyraf Amran 11.20,  8. Hasyirin Amir Hamzah (95)  11.22;   
400m      Kannathasan s/o Subramaniam 47.96,  2. Kwong Kar Jun (95)  48.15,  3. Parthiban s/o Murugiah 48.65,  4. Anchois Aron 49.05,  5. Mohd Firdaus Kimleh (95)  49.77,  6. Dinesh s/o Krishnan (95)  50.63;
800m      Kesavan s/o Maniam 1:53.96,  2. Jeevinthiran s/o Victor Ravintharan (94) 1:55.33,  3. Tan Wei Heng (94) 1:55.45,  4. Saarvin s/o Chinethamby 1:56.42,  4. Mathialagan s/o Subramaniam 1:57.53,  5. Nik Hafiz Nik Mohamad 2:02.22,  6. Siveshankaran s/o Sevaperagasam  2:09.41;
5000m     Saranraj s/o Sivamani (95) 15:20.60,  2. Venugopal s/o Rajendran 15:27.97,  3. Ahmad Luth Hamizan 15:38.51,  4. Sarayan s/o Mohan 17:22.12,  5. Muhammad Farhan Khairul Anuar 17:51.18;
110mh     Rayzam Shah Wan Sofian 14.51,  2. Ajmal Aiman Mat Hassan 14.92,  3. Mohamad Rohaizad Jamil 14.96;
400mh     Mohamed Baihaqi Razlan 52.59,  2. Muhamad Firdaus Mazalan-II 53.13,  3. Muhamad Firdaus Mazalan-I 53.16,  4. Muhamad Firdaus Musa (94) 53.59,  5. Mohamad Ammar Zakuan Zanuar (96) 55.01 (qualified for World youths),  6. Muhd Idzham Mohd Mazhan 56.93,  7. Mohd Nazmi Suhaimi 59.41;
H J          Nauraj Singh s/o Randhawa 2.16 (7th MAS All-Time / Qualified SEA Games),  2. Lee Hup Wei 2.08,  4. Mohd Azly Ghazali (95) 2.08,  5. Prakash s/o Krishnan (95) 1.95,  6. Norshafiee Mohd Shah (97) 1.90;
P V          Mohd Iskandar Alwi (94) 4.90,  2. Mohd Fahme Zamzam 4.60,   3. Mohammad Afiq Muhammad Alham 4.20;
S P          Adi Alifuddin Hussin 16.14,  2.  Mohamad Alif Anif Mohd Afandi 14.50,  3. Mohd Hafiz Hashim 14.27,  4. Mohamad Ziyad Zolkefli (AWD/Intellectual) 14.17,  5. Ammar Ramadzan 13.67,  6. Muhd Shahul Iqmal Baharudin (94) 12.28,  7. Shahrin Selamat 11.64;
4x100m   KOM Elit Team (Mohd Noor Imran Hadi, Harith Ammar Sobri, Shahmimi Azmi, Sebastian Lee) 41.10,   2. Selangor Team  44.49,   3.  Polis Bersatu Team 44.79;


WOMEN
100m      Zaidatul Husniah Zulkifli 11.91,  2. Komalam Shally d/o Selveratnam 11.96,  3. Zaidatul Husna Zulkifli 12.06,  4. Stefbilce Sandy Stephen 12.73;
400m      Fathin Faqihah Mohd Yusuf (96)  56.89 (qualified for World youths),  2. Nurul Faezah Asma Mazlan 57.97, 3. Nurullasyikin Mohd Rashid 58.44,  4. Kang Woan Yi (96) 60.77;
800m      Noor Amelia Musa 2:19.02,  2. Kalayarasi d/o Arjunan 2:22.76,  3. Salesnella Gabi (96) 2:23.09,  4. Nik Norzilawatie Nik Wil (95) 2:24.82,  5. Tan Wei Rou 2:35.92;
100mh     Raja Nursheena Raja Azhar 14.30,  2. Aini Nurazira Mohd Ali 14.93,  3. Nor Amanina Tugimin (95) 17.57;
P V          Valerie Tan Ee Leen (95) 3.20,  2. Chuah Yu Tian 3.20,  3. Nur Nadira Natalia Manshahar 2.60;
L J          Noor Amira Mohamad Nafiah 6.07  (6th MAS All-Time),  2. Noor Shahidatun Nadia Mohd Zuki (96)  5.69,  3. Kirthana d/o Ramasamy (97) 5.30,  4. Analydia Tinggi (94) 5.08,  5. Noor Izzati Akmal Nazriladin (96) 5.00;
H T         Casier Renee Kelly Lee 44.21,  2. Linda Tan Ling Hwa (95) 43.48,  3. Nurfariza Jalaludin (95)  42.68,  4. Nor Aida Shuhada Nordin 42.59;


Hong Kong (HKG),  21.04.2013  “International Diamond Mile Road Race”
-invitational 1 mile road race,  first three and results by Malaysian runners;

MEN
1. James Hansen AUS 4:20,  2. Nathaqn Down AUS 4:21,  3. Solomon Kipyego Keter KEN 4:24…
5. Mohd Jironi Riduan 4:27; 

WOMEN
1. Melissa Duncan AUS 4:59,  2. Zhang Xiaojun CHN 5:01,  3. Wu Limin CHN 5:02 … 8. Ganthimathi
d/o Kumarasamy 5:33; 


Bintulu,  24-27. 04.2013  “41st Sarawak State Schools Championships 2013”
-competition for different age-groups, wind info not reported, best results;

BOYS
Class A (16-18 years)
100m / doubtful auto-timing (24):  Jonathan Nyepa 10.85  (11.22 as 1h1),  2. Allowist Alton 11.06,  3. Manganis Bebeto 11.06; …1h2 Ahmad Tarmizi Ahmad 11.22;
200m      (27):  Jonathan Nyepa 22.35,  2. Ahmad Tarmizi Ahmad 22.87;
110mh/ 0.99 (25):  Willy Ampi Marcos 14.62,  2. Mohd Rizzua Haizad 14.78,  3. Zulkepli Jamil 14.78;
400mh     (26):  Jimmy Raymond 56.19,  2. Tony Geoffery 57.47,  3. Ruddie Roland 58.18;
H J          (25):  Jonathan Tinggang 2.02;
T J          (24):  Witrlum Umpau 14.41,  2. Chin Jack How 14.20,  3. Jonathan Tinggang 14.13,  4. Roslan Sulaiman 13.74;
S P/5.45 (25):  Ting Aik Hou 14.03;
D T/1.5   (24):  Chuo Kwong Cheung 43.06;
H T/5.45 (26):  Jackson Wong Cheun 51.06,  2. Wong Siew Hung 41.38;
J T          (26):  Mohd Izzulhaziq 49.99,  2. Andy Wilson 49.39;
10000m W (25): Tillotson Welfered 54:29.96,  2. Bernard Ling 56:36.98,  3. Douglas Laga Unan
56:45.18;
4x100m   (27):  Kuching Team 43.10;

Class B (15 years)
200mh/0.84       (24): Quek Lee Liong 25.83  (26.02 as 1h1),  2. Tomothy Tedong Henry 27.35;

Class 3 (14 years)
S P /5kg? (26):  Eric Tiong Ing Kuen 14.25;
GIRLS
Class A (16-18 years)
100m /doubtful auto-timing (24):  Eureeka Bawe 12.37,  2. Nurulliana 12.73,  3. Shelma Sharon 12.73,  4. Allysia Diang 12.99,  5. Winnie Ang Hung Nie 12.99;
200m      (27):  Nurulliana 26.80;
400m      (25):  Faradillah Raznie 59.70;
800m      (27):  Faradillah Raznie 2:21.62,  2. Rianna Rezanza 2:31.33;
1500m     (26):  Faradillah Raznie 5:09.01,  2. Benended Limau 5:25.53;
3000m     (25):  Benended Limau 12:04.41,  2. Lau Siau Ling 12:24.76;
400mh     (26):  Yong Sheau Ching 70.31;
H J          (26):  Priscilla Hui Tze Sun 1.57,  2. Delina Kibi 1.51;
T J          (25):  Priscilla Hui Tze Sun 11.57,  2. Erlyisiana Jhatty 11.03,  3. Michell Manggin 10.74,  4. Michelle Sim Aik Sing 10.69;
D T         (26):  Queenie Ting Kung Ni 40.99,  2. Loo Li Jun 34.85;
H T         (26):  Grace Wong Xiu Mei 44.37,  2. Chris Yong Kiew Yieng 33.35,  3. Ko Chiok Yin 31.00;
J T          (24):  Celine Kong 32.92;
5000m W (24):  Benended Limau 29:16.07;

Class B (15 years)
100m/ doubtful auto-timing (24):  Norris Foo 11.87  (& 12.86 as 1h1),  2. Beatrice Sim Aik Seng
12.61,  3. Ayu Nazira Yussri 12.87,  4. Farah Hanani Jafri 12.87;
100mh/?? (25):  Norris Foo 15.78,  2. Ayu Nazira Yussri 16.69;
200mh/0.76       (24): Norris Foo 31.01  (30.95 as 1h1);
H J          (27):  Nor Kamisiah Wati Said 1.51;
S P          (24): Betty Hoong King Ching 10.56;

Class C (14 years)
200m      (27):  Yee Chee Jia 26.94;
1500m     (26):  Maria Ngindan 5:29.19;
S P          (27):  Grace Wong Xie Mei 11.28;


Ipoh, 27-28 .04.2013  “Perak State Athletics Championships 2013”
-scheduled for 4-5 May but was brought forward due to general election; identity of many athletes
not ‘known’ due to the use of ‘short-name’ !!,  wind-reading not reported, best results;

MEN
100m      (27):  1r3  Mohd Nor Fiqrie Abd Talib (310196)  11.22;  1r5  Aravinthevar 11.00,  2r5  Harmizi Arobi 11.28;  1r9  Danial Akmal (jr)  11.10,  2r9  Mohd Aswazi/jr  11.16;
200m      (28):  1r5  Mohd Ikhmal (jr)  22.84;  1r6 Mohd Nor Fiqrie Abd Talib (310196)  22.88;
400m      (28):  1r2  Jeventhiran s/o Ravintharan (94) 50.58;  1r3 Yoganeswaran 50.40;  1r4  Aravinthevar 50.94;  1r5 Yuvaaraj s/o Paneerselvam 49.18;  1r6  Parthiban s/o Murugiah 49.18,  2r6  Ku Amir Syazwan Sharif (96)  50.35;  2r7  Dinesh s/o Krishnan (95)  49.66;
800m      (27):  1r2  Mohd Nabil (jr)  1:58.70,  2r2  Jegan 2:00.22,  3r2  Soh Sin Siang 2:01.05;  4r2  Dinesh s/o Krishnan (95) 2:01.42;
1500m     (28):  Mohd Nabil (jr)  4:21.47;
5000m     (27):  Christopher 17:06.84;
3000St     (28):  Jayseelans s/o Magendran 10:17.77,  2. Deekeshgaran s/o Sasigaran (95) 10:36.99;
H J          (27):  Kashvinder Singh Swant Singh (95)  1.90,  2. Mohd Firdaus Abd Ghani (94) 1.85,  3. Ng Ji Syuen 1.85;
T J          (28):  Muhammad Hakimi Ismail 15.58;
10,000m W (28):  Satiyaseelan s/o Mahalingam 53:26.68;
4x100m (28):  SSN Kedah Team 42.80;


WOMEN
100m      (27):  1r5  Shereen Samson Vallabouy (071098)  12.60,  2r5  Nor Ashikin Md Isa (010597)  12.78;
200m      (28):  1r1 Nor Ashikin Md Isa (010597)  26.60;  1r2  Shereen Samson Vallabouy (071098)  24.96;   1r4  Jocelyn Samson Vallabouy (020196)  26.15;
400m      (28):  1r2  Kang Woan Yee (230696)  60.50,  2r2  Saidatul Izzati Suhaimi (110896)  61.58;
800m      (27):  1r2  Teoh Kim Chi (260597)  2:26.46;
1500m     (28):  Teoh Kim Chi (260597)  5:19.34;
H J          (28):  Nur Syahira Md Osman (180798)  1.55;
L J          (28):  Ng Khai Lee 5.46;
T J          (27):  Noor Amira Mohamad Nafiah 13.40,  2. Fatini Husna Mohamad Yusop (210900)  11.70;
S P          (27):  Sharon Nazir (jr)  11.56;
D T         (28):  Pavitharaa Devi Jayaindran (080199)  30.02;
J T          (27):  Pavitharaa Devi Jayaindran (080199)  37.22;
4x100m   (28):  MSSPK Team 49.81;


Bidor,  28.04.2013  “Bidor Half Marathon”
-local runners unless noted, best results;

MEN
Half Marathon
1. Dennis Mulwa Isika KEN 1:12:25,  2. Charles Kimingi Thaiya KEN 1:14:09 (1st Veteran),  3.
Jonathan Waithaka Njihia KEN 1:15:44,  4. Ow Yong Jin Kuang 1:20:27,  5. Lili Suhairi Md Yang
Ghazali 1:21:28,  6. Peh Jong Heng (???) 1:23:01,  7. Mohd Syahidan Alias 1:24:49;

10km race
1. Tanakendiran s/o Sumudum 36:18,  2. Mohd Sadam Dittli (???) 36:27,  3. Jasni Khairil Jamaluddin
37:07;

WOMEN
Half Marathon
1. Jackline Musyawa Nzivo KEN 1:30:35,  2. Yee Pei Ni 1:42:32,  3. Tan Zi Jill (???) 1:46:21,  4.
Adeline Tan Man Hua 1:52:54;

10km race
1. Manissha d/o Arokiasamy 49:03 (1st Junior),  2. Karen Geh Cheng Hoon 49:23 (1st Veteran);


Acknowledgments;
Ms Diana at MAF,  Mr Simon Lau,  Mr Ting Siew Nguong,  Chai Kuang Loo;


RECORDS renewed in 2013
National Record
Mohd Iskandar Alwi        Pole Vault (M)    5.01                  Kuala Lumpur 09.03.13

National Indoor Record
Mohd Iskandar Alwi        Pole Vault (M)    4.65                  Tsaotun 13.03.13
Mohd Iskandar Alwi        Pole Vault (M)    4.77                  Taipei 15.03.13

National Junior Record
Mohd Iskandar Alwi        Pole Vault (M)    5.01                  Kuala Lumpur 09.03.13

Elena Goh Ling Yin         20km walk (W)  1:51:24             Nomi JPN 10.03.13
Elena Goh Ling Yin         10km walk (W)  51:15+              Nomi JPN 10.03.13

General Rules / Standard of implements used in MSSM (Malaysian Schools) events;
Boys A / 16-18y: 110mh 99cm, 400mh 91cm, SP 5.45kg, DT 1.50kg, HT 5.45kg, JT 700g;
Boys B / 13-15y: 110mh 91cm, 200mh 84cm, SP 4.55kg, DT 1.00kg, HT 5.45kg, JT 600g;
Girls A / 16-18y: Senior standards;

Girls B / 13-15y: 100mh 76cm, the rest are senior standards;

Read more...

Malaysian National University Championships 2013

>> May 12, 2013

Kuala Lumpur (Malaysia) 10-12 May 2013_________ Kannan s/o Subramaniam of UPM became the fastest man in the 2013 Malaysian National University Championships (MASUM) by sprinting to the line in 10.82s, defeating defending champion Mohd Zabidi Ghazali (10.94) in 2nd and a hurdler Eldy Sham Elron in 3rd (11.03) positions respectively.

UMS's Eldy Sham Elron later scorches to 400mh victory in a time of 53.85, just ahead of defending champion Mohamad Adib Zulhusni of UiTM (54.00).

Meanwhile UPM's  Nurul Sarah Abdul Kadir clinched the women's 100m gold in a fine time of 12.32. Teammate Norliyana Kamaruddin won the women's high jump after clearing a height of 1.67m. UMS's Emmy Ahkim, the former SUKMA champion won the women's 400m hurdles in a time of 68.99.

Partial results from day 1 (10 May)

MEN
100m (w?)
1. Kannan s/o Subramaniam UPM 10.82
2. Mohd Zabidi Ghazali UM 10.94
3. Eldy Sham Erlon UMS 11.03

800m
1. Soh Sin Siang USM 2:00.04
2. Pang Tsuan Kuo UMS 2:01.50
3. Mohd Farhan Mulyady Mohamed UiTM 2:05.77

10,000m
1. Omar Ahmad Abdi Esa UIA 38:06.20
2. Azwan Bunjing UM 38:08.55
3. Samsu Rudi UPSI 38:15.32

400m Hurdles
1. Eldy Sham Erlon UMS 53.85
2. Mohamad Adib Zulhusni Alet UiTM 54.00
3. Muhamad Anis Al-Hafidz UMT 57.89

Discus Throw
1. Muhammad Syafiq Warmal UM 36.00m
2. Lin Khi Liang UniMAS 33.26
3. Muhamad Izwan J Armin @ Rasmin UPSI 32.66

Javelin Throw
1. Max Anzie Jetol UMS 52.24
2. Lesli Surendi UiTM 47.51
3. Salahuddin Zakaria UPM 45.52


WOMEN
100m (w?)
1. Nurul Sarah Abdul Kadir UPM 12.32
2. Tang Wei Ling UM 12.89
3. Lily Hartini Ahmad Zamri UiTM 13.35

800m
1. Gantimathi d/o Kumarasamy UPM 2:23.09
2. Azreinna Liss Koungin UPSI 2:44.18
3. Sarah Choong Ee Mei UM 2:45.49

400m hurdles
1. Emmy Ahkim UMS 1:08.99
2. Nurul Shafiqa USM 1:15.53
3. Nuradilah Salleh UPSI 1:21.75

High Jump
1. Norliyana Kamaruddin UPM 1.67
2. Nurul Amira Baharuddin UPSI 1.50
3. Kardina Kong Suen Nee USM 1.50

Shot Put
1.Nur Saiyidah Ramli UPM 10.74m
2. Mazreca John UiTM 9.83m
3. Asong Joseph UMS 9.06m

Javelin Throw
1. Noormaisarah Mamat UPSI 30.42m
2. Nor Liana UPM 28.96
3. Fatin Farah Fanaddian Yusof UiTM 28.64

5000m walk
1. Oh Wei Lin USM 33:16.14
2. Song Gie Chee UPM 35:34.28
3. Chong Kar Kei UniMAP 37:02.44

Detailed results and exact dates to come.

AdrianSprints.com

Read more...

Nur Nadiah Osman breaks Malaysian Javelin Record

NILAI (Malaysia) 12.05.13 ____ A NEW Malaysian National Record established in the women's Javelin Throw during the 2013 Negeri-Sembilan State Championships. SITI NUR NADIAH OSMAN (b. 25 February 1993) who registered a throw of 45.87m  in her 5th attempt, successfully surpassed Ho Sin Hui 44.98 NR set in 2008 Malaysian Games in Kuala Terengganu.

Nur Fathin Adibah Surahman came 2nd in 42.96 while Nur Akilah Amran 3rd in 236.54.

Readers may NOT be confused the the better distances or marks by Norsham Yoon who finally has thrown her best at 47.50m in 1989 SEA Games in Kuala Lumpur, which is now to be valued as "national best" only as it was achieved with 'old' javelin specification.

New javelin specification for women's JT has been introduced in 1999.

Meanwhile SUKMA Gold medalist Harith Ammar Sobri takes the men's 100m title, clocking 10.8h (-2.7), ahead of Sebastian Lee who crosses the line in 10.9h. Heats in the morning seems to produce better timings because of the conditions with some tailwinds. In heat 6 Shahmimi Azmi has run the fastest among finalists with a time of 10.77 (finals false start) followed by Sebastian in 10.87 in the same heat.

Women's 100m final was won by Komalam Shally in 12.2h (-2.4), beating Siti Zubaidah Adabi in 2nd place (12.4h).

More to come.

AdrianSprints.com

Read more...

Results Asian Athletics Grand Prix 2013 - Bangkok (1st Series)

>> May 04, 2013

1st series of 2013 ASIAN Athletics Grand Prix - Bangkok Thailand (4 May 2013). Next stop (2nd series) of ASIAN GP on May 08 at Chonburi Thailand. Partial results;

MEN

100 Metres
Race A (wind?):
1. Fan Guo CHN 10.30,  2. Wachara Sondee THA 10.38,  3. Daniel Noval PHI 10.42 (National Record);
Race B (wind?):
1. Yahya Al-Nofali OMN 10.56,  2. Jaran Sathongram THA 10.62,  3. Poomanus Jankhem THA 10.63;
Race C (wind?):
1. Barakat Al Harthi OMN 10.34,  2. Yi Wei Chen TPE 10.72,  3. B.R.A. Hasaranga SRI 10.79;
Race D (wind?):
1. Reza Ghasemi IRN 10.36,  2. Aphisit Phomkaew THA 10.59,  3. Ruttanapon Sowan THA 10.72;

400 Metres
1. Sajjad Hashemiahan IRI 46.70,  2. Rajiv IND 46.91,  3. Kasun Seneviratne SRI 47.18;

5000 Metres
1. Nitin Rawat IND 14:35.03,  2. Kheta Ram IND 14:55.12,  3. D.L. Samarajeewa SRI 15:10.91;

110m Hurdles
1. Abdulaziz Almandeel KUW 13.66,  2. Siddhanth Thingalaya IND 13.88,  3. Jamras Rittidet THA 13.90;

High Jump
1. Jithin Thomas IND 2.18,  2. Nikhil Chitarasu IND 2.18,  3. Sun Zhao CHN 2.14,  4. Amin (???) 2.14,  5.  Vitaliy Tsykunov KAZ 2.14,  6. Jin Qi Chao CHN 2.10,  7. Takahari Hiromi JPN 2.10;

Triple Jump
1.  Roman Valiyev KAZ 17.10 (+0.6),  2. Renjith Maheswary IND 16.83 (+0.8),  3. Arpinder Singh IND 16.74 (+0.8);

Shot Put
1. Wang Li CHN 18.91,  2. Guo Yan Xiang CHN 18.64,  3. Grigority Kamulya UZB 18.62,  4. Sergey Dementyev UZB 18.19,  5. Ivan Ivanov KAZ 18.05,  6. Om Prakash IND 17.68,  7. Jasdeep Singh IND 17.50;

Javelin Throw
1. Huang Shih Feng TPE 73.97,  2. Bobur Shokirjanov UZB 73.29,  3. Peerachet Janthra THA 72.50;

4x100 Metres (composition N/S)
Race A
1. China Team 39.63,   2. Singapore Team 39.98,   3. South Korea Team 40.32,  4. Sri Lanka Team 40.36,  5. Thailand C Team 40.46;
Race B
1. Thailand A Team 39.74,  2. Oman Team 39.91,  3. Chinese Taipei Team 40.06,  4. Indonesia Team 40.73,  5.  India Team 41.24;


WOMEN

100 Metres
Race A (wind?):
1. Neeranuch Klomdee THA 11.99,  2. Ye Jia Bei CHN 12.12,  3. Jani Chathurangani De Silva SRI 12.13;
Race B (wind?):
1. Viktoria Zyabkina KAZ 11.61,  2. Tassaporn Wannakit THA 11.97,  3. Farzaneh Fasihi IRI 12.16;
Race C (wind?):
1. Guzel Khubbieva KAZ 11.77,  2. Anastasiya Tulapina KAZ 12.16,  3. Zing Lulu CHN 12.21;

400 Metres
1. Poovamma IND 52.97,  2. Subashini Rasnayake DRI 53.35,  3. Anu Mariam Jose IND 53.95;

800 Metres
1. Ruriko JPN 2:07.41,  2. Do Thi Thao VIE 2:07.60,  3. Irina Moroz UZB 2:07.92;

100m Hurdles
1. Anastasiya Pilipenko  KAZ 13.58,  2. Natalia Ivoniskaya KAZ 13.62,  3. Anastassiya Soprunova KAZ 13.68;

High Jump
1. Sahana Kumari IND 1.86,  2. Nadiya Dusanova UZB 1.86,  3. Wanida Boonwan THA 1.83,  4. Qiao Yanrui CHN 1.79,  5.  Wang Yang CHN 1.79,  6.  Priyangika SRI 1.75,  7.  Vinodani SRI 1.70;

Long Jump
1. Darya Rezmehenko UZB 6.52 (0.0),  2. Catherina Kay Santos PHI 6.17 (-0.2),  3. Yuliya Tarasova KAZ (+0.1) 6.11;

Discus Throw
1. Jiang Fengjing CHN 58.11,  2. Su Xinyue CHN 57.43,  4. Liang Yan CHN 56.74,  4. Krishna Poonia IND 56.74;

Javelin Throw
1. Nadeeka Lakmali SRI 56.83,  2. Chang Chunfeng CHN 55.08,  3. Mukesh Kumari IND 50.56,  4. Nuttha Nacharn THA 50.44,  5. Dilhani SRI 50.26,  6. Rosie Villarito PHI 46.68,  7. Saowalak Phetthong THA 45.50,  8. Jariya Wichaidit THA 41.36;

4x100 Metres
1. Thailand A Team 45.11,  2. China Team 45.41,  3. Indonesia Team 46.37,  4. Thailand B Team 46.78;


to be updated

Read more...

ASIAN LEADERS (Men)

To be updated

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

To be updated

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats