Complete Athletics Video (Women Events) - 26th SEA Games, Palembang 2011

>> November 24, 2011

26th SEA Games, Palembang 2011: Athletics Videos - WOMEN EVENTS
Men events click here
SEA Games Athletics Report click here (PDF)
SEA Games Articles click here

100m Women Final

1 SERAFI ANELIES UNANI Indonesia 11.69 Gold
2 NONGNUCH SANRAT Thailand 11.69 Silver
3 VU THI HUONG Vietnam 11.73 Bronze
4 NEERANUCH KLOMDEE Thailand 11.84
5 NURUL SARAH ABDUL Malaysia 11.86
6 NURUL IMANIAR Indonesin 11.87
7 LE NGOC PHUONG Vietnam 11.89
8 NORJANNAH HAFISZAH Malaysia 12.03

200m Women Final

1 LAPHASSAPORN TAWONCHAROEN Thailand 23.65 Gold
2 LE NGOC PHUONG Vietnam 24.01 Silver
3 VU THI HUONG Vietnam 24.06 Bronze
4 NEERANUCH KLOMDEE Thailand 24.11
5 NURUL SARAH ABDUL Malaysia 24.42
6 KAY KHAING LWIN Myanmar 24.52
7 TRI SETYO UTAMI Indonesia 24.53
8 ROSTINA Indonesia 24.99

400m Women Final

1 TREEWADEE YONGPHAN Thailand 54.13 Gold
2 NGUYEN THI THUY Vietnam 54.27 Silver
3 KAY KHINE LWIN Myanmar 55.28 Bronze
4 NGUYEN THI OANH Vietnam 55.36
5 SULASTRI Indonesia 55.93
6 SAOWALEE KAEWCHUAY Thailand 56.39
7 NINING S Indonesia 56.56
8 YIN YIN KHINE Myanmar 57.24

800m Women Final

1 TRUONG THANH HANG Vietnam 02:02.65 Gold
2 DO THI THAO Vietnam 02:05.62 Silver
3 OLIVIA SADI Indonesia 02:08.41 Bronze
4 AYE AYE THAN Myanmar 02:10.84
5 GANTHI MANTHI KUMA Malaysia 02:12.31
6 NURAINUN PERANGIN Indonesia 02:22.49

5000m Women Final

1 TRIYANINGSIH Indonesia 16:06.37 Gold
2 PHYU WAR THET Myanmar 16:12.23 Silver
3 RINI BUDIARTI Indonesia 16:31.85 Bronze
4 KHIN MAR SE Myanmar 17:40.52
5 NGUYEN THI PHUONG Vietnam 17:41.52
6 JHO AN BANAYAG Philippines 17:46.60
7 WORAPHAN NUANSRI Thailand 17:53.05
8 MARQUITA Timor Leste 19:00.15
9 AMELIA Timor Leste 19:32.46
10 MALIVANH S. Lao PDR 19:44.36
--PHAM THI HIEN Vietnam DNS
--SAYWAEO SONTIYA Thailand DNS

Marathon Women (& men) Final

1 TRIYANINGSIH Indonesia 02:45.35 Gold
2 NI LAR SAN Myanmar 02:46.37 Silver
3 PHAM THI BINH Vietnam 02:48.43 Bronze
4 JHO AN BANAYAG Philippines 02:50.40
--JUVENTINA Timor Leste DNF
--QI HUI Singapore DNF
--PHAM THI HIEN Vietnam DNS

3000m Steeplechase Women Final

1 RINI BUDIARTI Indonesia 10:00.58 Gold
2 NGUYEN THI PHUONG Vietnam 10:04.42 Silver
3 YULIANINGSIH Indonesia 10:48.97 Bronze
4 MELINDER KAUR RAGB Malaysia 11:32.49
5 KHIN MAR SE Myanmar 12:46.63
6 MALIVANH S. Lao PDR 12:56.40
SAYWAEO SONTIYA Thailand DNF

100m Hurdles Women Final

1 WALLAPA PUNSOONGNE Thailand 13.51 Gold
2 DEDEH E Indonesia 13.53 Silver
3 WASSANA WINATHO Thailand 13.77 Bronze
4 QCAO THI HANG Vietnam 13.85
5 SHEENA ATILANO Philippines 13.85
6 AGUSTINA B Indonesia 14.12
7 RAJA NURSHEENA B R Malaysia 14.22
8 BACH PHUONG THAO Vietnam 14.47

400m Hurdles Women Final

1 NORASEELA MOHD KHALID Malaysia 57.41 Gold
2 WASSANA WINATHO Thailand 58.97 Silver
3 VIERA M H Indonesia 59.64 Bronze
4 NGUYEN THI HUYEN Vietnam 59.73
5 NGUYEN THI OANH Vietnam 60.61
6 MARYATI Indonesia 61.6
7 PANIDA RATTANACHAN Thailand 61.95
8 THIRUALKARASU PIRIYAH Singapore 63.49

High Jump Women Final

1 DUONG THI VIET ANH Vietnam 1.90 Gold
2 WANIDA BOONWAN Thailand 1.87 Silver
3 PHAM THI DIEM Vietnam 1.87 Bronze
4 NOENGRUTHAI CHAIPE Thailand 1.84
5 IKA PUSPA DEWI Indonesia 1.65

Pole Vault Women Final

1 ROSLINDA SAMSU Malaysia 4.20 Gold (GR)
2 LE THI PHUONG Vietnam 4.20 Silver (GR)
3 NI PUTU DESI MARGAWATI M Indonesia 3.90 Bronze
4 RIEZEL R BUENAVENT Philippines 3.90
5 SUKANYA CHOMCHUEND Thailand 3.80
--RACHEL ISABEL YANG Singapore

Long Jump Women Final

1 MARESTELLA TORRES Philippines 6.71m (NR, GR)
2 MARIA NATALIA LONDA Indonesia 6.47m (NR)
3, CATHERINE KAY SANTOS Philippines 6.25m

Triple Jump Women Final

1 TRAN HUE HOA Vietnam 13.76m Gold
2 MARIA NATALIA LONDA Indonesia 13.73m Silver
3 THITIMA MUANGJAN Thailand 13.64m Bronze
4 SIRADA SEECHAICHAN Thailand 13.18m

Shot Put Women Final

1 ZHANG GUI RONG Singapore 16.96 Gold
2 WAN LAY CHI Singapore 14.59 Silver
3 JUTHAPORN KRASAEYA Thailand 14.37 Bronze
4 SAWITRI THONGCHAO Thailand 13.74
5 DEWI LANTARI Indonesia 13.15
6 EKI F E Indonesia 13.08

Hammer Throw Women Final

1 TANG SONG HWA Malaysia 55.15m Gold
2 ROSE HERLINDA I Indonesia 51.95m Silver
3 LORALIE A. SERMONA Philippines 49.69m Bronze
4 SUNISA BOONPRASARN Thailand 47.68m
5 PANWAT GIMSRANG Thailand 47.36m
6 THINMANAO MATH Lao PDR 28.27m

Javelin Women Final

1 NATTA NACHAN Thailand 48.80m Gold
2 ROSIE VILLARITO Philippines 47.35m Silver
3 SAOWALAK PETTONG Thailand 46.73m Bronze
4 BUI THI XUAN Vietnam 46.50m
5 DIAN KARTIKA SARI Indonesia 43.85m
6 THINMANAO MATH Lao PDR 38.70m

4x100m Women Final

1 Thailand 44.40
2 Indonesia 45.00
3 Vietnam 45.12
4 Malaysia 45.46

4x400m Women Final

1 Thailand 3:41.35 Gold
2 Indonesia 3:44.65 Silver
3 Vietnam 3:45.03 Bronze
4 Myanmar 3:45.46
5 Singapore 3:54.57

Men events click here
-to be updated-

Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP