2011 Malaysian Armed Forces (ATM) Athletics Championships - Results

>> October 07, 2011

The 48th Malaysian Armed Forces athletics championships  (Kejohanan Olahraga ATM - Angkatan Tentera Malaysia) was held during September 20-22, 2011 at Ipoh, Perak. Following are the best results:

MEN EVENTS
(22) 100m: 1, Mohd Azhar Ismail, 10.70; 2, Mohd Noor Imran A. Hadi, 10.78; 3, Subramaniam Kannan, 10.83; 4, Mohd Zabidi Ghazali, 10.90; 5, Mhd Latif Nyat, 11.10;
(21) 200m: 1, Mohd Noor Imran A.H, 21.66; 2, M. Zabidi Ghazali, 22.17;
(20) 400m: 1, Paneerselvam Yuvaaraj, 48.14; 2, Muhamad Yunus Lasaleh, 48.55; 3, Murugiah Parthiban, 48.86; 4, Schzuan Ahmad Rosely, 49.19; 5, Mohd Harmizi Arobi, 49.97; 6, Azri Kadir, 50.07;
(20) 800m: 1, Mohd Jironi Riduan, 1:50.21 (8th MAS All-Time list); 2, Mahendran Vadivellan, 1:51.64; 3, Subramaniam Mathialagan, 1:54.05; 4, Nik Hafiz Nik Mohamad, 1:54.85;
(21) 1500m: 1, M. Jironi Riduan, 4:04.6; 2, S. Mathialagan, 4:08.1; 3, Nik Hafiz N.M, 4:09.8; 4, Muniandy Uthentharan, 4:19.2;
(22) 5000m: 1, M. Vadivellan, 15:18.96; 2, Nik Fakaruddin Ismail, 15:29.02; 3, Muniandy Arul Thevar, 16:07.03; 4, Sivamanogaram, 16:22.23;
(20) 10000m: 1, Jayamaran Karthik, 33:50.44; 2, Muniandy Arul Thevar, 33:52.47; 3, Sivamanogaran, 36:07.47; 4, Muniandy Diven, 36:23.77;
(21) 3000St: 1, Mohgan Ravinteran, 9:40.72; 2, Mohd Faizal Mohanuddin, 9:55.25; 3, Mohd Affindi Nudin, 9:59.31;
(20) 110mh: 1, Mohd Rohaizad Jamil, 14.42 (8th All-Time list); 2, Nor Azizi Ariffin, 14.87; 3, Mohaswadie Mohamad, 14.90; 4, Zulhelmy Zainon, 15.75;
(21) 400mh: 1, Azri Kadir, 54.04; 2, Mohd Faizul Izzudin, 54.96; 3, Syed Mohd Rizal Syed Alwi, 55.25; 4, Jasni Ka Mohd Nizal, 56.43;
(21) HJ: 1, Ahmad Najwan Aqra Hussaim, 2.18 (4th MAS All-Time list);
(20) LJ: 1, Jen Chan Guo, 7.28; 2, Muhamad Hakimi Ismail, 7.17; 3, Josbert Tinus, 6.96;
(21) TJ: 1, M. Hakimi Ismail, 15.54; 2, Ahmad Firdaus Salim, 14.70; 3, Ammar Fitri Zainol, 14.57; 4, Fazli Mustafa, 14.14;
(21) SP: 1, Adi Alifuddin Hussin, 16.63; 2, Mohd Hafiz Hashim, 13.96;
(20) DT: 1, Anizam Zakaria, 35.79; 2, Mohd Hafiz Hashim, 34.64; 3, Shahril Firdaus Basah, 34.40;
(20) HT: 1, Azman Mohamad, 44.62; 2, Abdul Halim Yatim, 43.12; 3, Mohd Nizam Zuki, 42.15; 4, Azly Zaina, 36.94;
(21) JT: 1, Mohd Bakri Hamid, 61.36; 2, Gerald Agan Ganang, 60.27; 3, Firdaus Jalak, 56.24; 4, Josmon Justin, 53.92;
(21) Deca: 1, Mohd Faizal Mustafa, 5978; 2, Anslem Sidau, 5902; 3, Franky Buan Butau, 5069; 4, Farizal Othman, 4575; 5, Lokman Yusuf, 4401;
(20) 10000W: 1, Theyagason Dhiban Raj, 48:00.09; 2, G. Umasuttan, 48:55.81;
(20) 4x100m: 1, TLDM (Navy) Team, 41.40; 2, TDM (Army) Team, 42.46;
(22) 4x400m: 1, TLDM (Navy) Team, 3:16.50; 2, TDM (Army) Team, 3:21.39;

WOMEN EVENTS
(22) 100m: 1, Nurul Sarah Abdul Kadir, 12.04; 2, Selvaratnam Komalam Shally, 12.14; 3, Norjannah Hafiiszah Jamaluddin, 12.20; 4, Yee Yi Ling, 12.24;
(21) 200m: 1, Nurul Sarah A.K, 24.95; 2, S. Komalam Shally, 25.49; 3, Norjannah H.J, 25.63; 4, Yee Yi Ling, 26.24; 5, Siti Fatima Mohamad, 26.33; 6, Siti Zubaidah Adabi, 26.34;
(20) 400m: 1, Kumarasamy Gatimanthi, 57.32; 2, Nor Hazwanie Norizan, 58.24; 3
(20) 800m: 1, K. Gantimanthi, 2:17.4; 2, Nik Norzulaili Nik Wil, 2:31.9;
(21) 1500m: 1, K. Gantimanthi, 4:50.26; 2, Nik Norzulaili N.W, 5:20.98;
(20) 5000m: 1, Melinder Kaur Ragbir Singh, 18:16.99; 2, Subramaniam Sangeetha, 21:47.30; 3, Nursyahidah Kamaruddin, 23:38.58; 4, Angela Kundang, 23:42.31;
(22) 10000m: 1, Melinder Kaur R.S, 38:48.5; 2, Angela Kundang, 42:23.7;
(21) 3000St: 1, Melinder Kaur R.S, 11:36.5; 2, Nursyahidah Kamaruddin, 14:00.3; 3, Angela Kundang, 14:10.0;
(20) 100mh: 1, Raja Norsheena Azhar, 14.28;
(21) 400mh: 1, Norhazwanie Norizan, 64.43;
(20) HJ: 1, Wong Boon Syian, 1.60;
(20) LJ: 1, Nurul Fatimatul Z.Awang, 5.89; 2, Ng Khai Lee, 5.61; 3, Norina Damnoen, 5.13;
(21) TJ: 1, Noor Amira Mohd Nafiah, 12.70; 2, Norina Damnoen, 11.58;
(20) SP: 1, Rahilah Othman, 13.59 (3rd MAS All-Time list); 2, Asrenny Asik, 12.77; 3, Nurul Ain Abd Rahim, 12.67;
(21) DT: 1, Yang Jeng Tzan, 46.07; 2, Asrenny Asik, 34.08; 3, Rahilah Othman, 31.01;
(21) HT: 1, Tan Song Hwa, 53.24; 2, Patria Pang Mei Chin, 39.53;
(20) JT: 1, Nazirah Che Mat, 41.35; 2, Nurul Huda Mohd Khir, 40.92; 3, Syuryani Sikembar, 40.77;
(21) Hepta: 1, Kee Siew Lian, 3801; 2, Amilia Hamid, 2769; 3, Farah Fetty Zaity, 2438;
(20) 10000W: 1, Norliana Mohd Rusni, 59:26.8; 2, Siti Hanisah Sharuddin, 64:47.6; 3, Norazilah Osman, 65:17.2;
(20) 4x100m: 1, TDM (Army) Team, 46.15; 2, TLDM (Navy) Team, 46.41;
(22) 4X400m: 1, TLDM (Navy) Team, 4:04.76;

Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP