Track and Field at 16th Philippines University Games, Roxas City, Capiz 2011

>> October 27, 2011

Patrick Unso 14.4 (=NR)
The 16th edition of Philippines National University Games underway in Roxas City, province of Capiz  from 22nd through 29th of October, 2011. Around 2000 athletes from nearly 50 universities and colleagues are involved in this "part of programs" of the Philippine Sports Commission (PSC).  Following are the leading results from track and field events (hand times / wind reading not reported);

Photo: Patrick Sacro Unso - his unconfirmed performance at 110mh (14.4s)  could be a National Record. See details after his result below.


Men events
(25) 100m: 1, Carlos Xavier Soriano, 10.6; 2, Daniel Noval, 10.7; 2, Alzona Abraham, 10.8; 4, Jose Renate Unso, 11.0;
(26) 200m: 1, Jesson Ramil Cid, 21.7; 2, Jhonrey Bhardos, 21.7; 3, Carlos Xavier Soriano, 21.8;
(25) 800m: 1, John Paul Billiones, 1:56.0; 2, Wanlie Maulus, 1:56.7; 3, J.P Azcueta, 1:57.1; 4, Michael Tan Constantino, 1:59.2;
(26) 3000m: 1, Roger Denolo, 9:44.0;
(25) 5000m: 1, Rafael Piliquit Jr, 15:45.4; 2, Roger Denolo, 16:03.8; 3, Richards Salano, 16:20.6;
(26) 110mh (unconfirmed irregularity): 1, Patrick Sacro Unso, 14.4 =NR*;
note: -Patrick Unso's time 14.4 is equaled the 38-year-old National Record (14.4) set by Marcelo Benauro in Marikina in 1973, only IF that to be ratified by the PATAFA-
(26) HJ: 1, Andrew Wilson, 1.90;
(25) LJ: 1, Marvin Cupenario, 6.80;
(26) TJ: 1, Gerald Laymus, 14.22;
(25) SP: 1, Al Bugarin, 13.30; 2, Rose Lauirence, 12.76;
(26) DT: 1, Jerby Deriada, 38.04; 2, Ernie Sabidura, 37.41; 3, Oscar Pasia, 37.38;

Women events
(25) 100m: 1, Hanelyn Loquinto, 12.0; 2, Luville Dato-on, 12.4; 3, Mildred Salut, 12.5; 4, Michelle Loterte, 12.6; note: doubtful positions & times for 3rd & 4th places.
(26) 200m: 1, Hanelyn Loquinto, 25.4; 2, Keizel Pedrina, 25.9; 3, Luville Dato-on, 26.0;
(26) 400m: 1, Josie Malacad, 59.1; 2, Keizel Pedrina, 60.3; 3, Arezel Baclas, 60.5;
(25) 800m: 1, Josie Malacad, 2:19.6; 2, Jilia Dela Rosa, 2:19.0; 3, Michelle Villas, 2:20.1;
(26) 3000m: 1, Darlyn Carmen, 10:54.2; 2, Jerlyn Bornales, 10:55.4; 3, Lila Dela Rosa, 11:22.2;
(25) 5000m: 1, Villeza Aida, 18:42.2; 2, Nancy Pilaro, 19:10.1; 3, Janelyn Sudilla, 19:35.1;
(25) 100mh: 1, Viera Mae Banebane, 15.4; 2, Michelle Loterte, 15.4; 3, Jaycel Casabuenca, 15.5; 4, Thea Santos, 15.6; (unconfirmed exact positions & times for 1st to 4th places)
(26) PV: 1, Alexandra Morrica Smith, 2.87 NJR*;
(26) HJ: 1, Aprilyn Landencia, 1.60; 2, Chariot Bajuyo, 1.60; 3, Thea Santos, 1.55;
(26) TJ: 1, Felyn Dolloso, 12.00;
(25) SP: 1, Lei An Tan, 9.56;
(26) DT: 1, Maike de Oro, 38.42; 2, Aiza Rosero, 31.07; 3, Jessa Mae Fernadez, 30.53;

*Records pending for ratification.

Acknowledgment:
Rick Olivares, Andrew Pirie
Balita.ph & UsaNewsLasVegas (local newspapers)

Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP