Results 49th Malaysian Armed Forces Athletics Championships 2012

>> October 03, 2012


Sri Manjung,  26,27,29 September 2012  “49th Malaysian Armed Forces Championships / KEJOHANAN OLAHRAGA ANGKATAN TENTERA (ATM) 2012”
-competition between three teams (as usual);  Army (TDM), Navy (TUDM) & Air Force (TUDM),
wind-reading not reported, 20km road race held (earlier/date not known?) seperately,  TOP results produced in the men’s 100m, Decathlon, and women’s 100m and Triple Jump (refer notes);  first three winners and best results as follows;

MEN
100m    (29): 1.Mohd Noor Imran A.Hadi 10.57,  2.Zabidi Ghazali 10.66,  3.Mohd Fahmi Sarkinin
10.81,  4.Kannan s/o Subramaniam 10.88,  5.Rehvan s/o Arumugam 11.02,  6.Alif Hussin
Ahmad Kamal 11.36;
-Semis (27): 1s1 Mohd Noor Imran A.Hadi 11.10, 2s1 Mohd Fahmi Sarkinin 11.12;  1s2 Kannan s/o
Subramaniam 11.07, 2s2 Rehvan s/o Arumugam 11.17;

200m    (26): 1.Mohd Noor Imran A.Hadi 21.62,  2.Kannathasan s/o Subramaniam 21.83,  3.Zabidi
Ghazali 21.87,  4.Mohd Fahmi Sarkinin 22.00,  5.Kannan s/o Subramaniam 22.30,  6.Hafizi
Talib 22.69;
-Semis (26): 1s1 Mohd Fahmi Sarkinin 22.56,  2s1 Kannan s/o Subramaniam 22.88;  1s2 Zabidi
Ghazali 22.43,  2s2 Mohd Noor Imran A.Hadi 22.68, 3s2 Kannathasan s/o Subramaniam
22.81;

400m    (27): 1.Yuvaaraj s/o Panerselvam 48.47,  2.Parthiban s/o Murugiah 48.90,  3.Harmizi Arobi
49.94,  4.Anathan s/o Poobathy 50.35;

800m    (27): 1.Mathialagan s/o Subramaniam 1:55.81,  2.Nik Hafiz Nik Mohamad 1:56.05,   
3.Utheran s/o Muniandy 1:59.03;

1500m  (26): 1.Vadivellan s/o Mahendran 4:02.90,  2.Nik Hafiz Mik Mohamad 4:09.10,   
3.Mathialagan s/o Subramaniam 4:11.86,  4.Uthentharan s/o Muniandy 4:12.43;

5000m  (29): 1.Vadivellan s/o Mahendran 16:11.21,  2.Rosnizam Rosli 16:19.98,  3.Nik Fakarudin
Ismail 16:25.73;

10000m (26): 1.Karthik s/o Jayamaran 33:49.30,  2.Sivamanogaran s/o Sivalingam 34:27.99,  3.Nik
Fakarudin Ismail 34:29.00,  4.Rosnizam Rosli 34:44.48,  5.Amirudin Nasir 34:55.74, 
6.Casenjar Maon 35:58.03;

3000m St (27): 1.Jenarthanan s/o Panerselvam 9:59.09,  2.Mohd Affandi Nudin 10:23.22,   
3.Muruga s/o Karna 10:29.02;

110mh  (27): 1.Mohamad Rohaizad Jamil 14.66,  2.Mohaswadie Mohamed 15.16,  3.Helmy Zainon
15.56,  4.Norazizi Ariffin 15.69;

400mh  (26): 1.Muhamad Firdaus Mazalan (born 1992, not the 1993) 53.88,  2.Muhamad Baihaqi Razlan 54.06,  3.Mohd Azri Kadir 56.87;

HJ         (26): 1.Kavee Alagan s/o Anpalagan 2.05,  2.Lee Hup Wei 1.90,  3.Shahbuddin Mulia Amli 1.80;

PV        (27): 1.Mohd Faizal Mustafa 3.90,  2.Mohd Adil Ali 3.60,  3.Rafiuddin Che Omar 3.40,  4.Hafizuddin Shahadan 3.20;

LJ         (27): 1.Josbert Tinus 7.14,  2.Mohd Muslim Mohd Nazari 6.81,  3.Mohd Imran Mohd Yazid 6.73;

TJ         (26): 1.Muhammad Hakimi Ismail 15.00,  2.Mohd Ammar Fitri Zainol 14.50,  3.Mohd Shukri Said 14.37,  4.Fazlil Mustafa 14.05,  5.Mohd Iqbal Mohd Zuki 13.99;

SP         (27): 1.Adi Alifuddin Hussin 16.16,  2.Mohd Hafiz Hashim 14.32,  3.Ammar Ramazan 13.35,  4.Shamsuddin Ismail 11.78;

DT        (26): 1.Mohd Hafiz Hashim 42.10 (CR),  2.Mohd Shahril Firdaus Baseh 35.38,  3.Hanizam Zakaria 34.73,  4.Mohd Sany Yunus 33.87;

HT        (27): 1.Mohd Nizam Mohd Zuki 42.65,  2.Azman Muhammad 42.27,  3.Abdul Halim Yatim 40.15,  4.Muslulaidi Mustafa 35.83,  5.Muralitharan s/o Muniandy 34.43;

JT         (27): 1.Mohd Bakri Hamid 62.88 (CR),  2.Gerald Agan Ganang 55.89,  3.Rozainin Suki 55.68,  4.Firdaus Jalak 53.86;

10000m W (27): 1.Lo Choon Sieng 48:12.55,  2.Umasuttan s/o Ganesan 48:44.27,  3.Mohd Rahmad Abu Bakar 50:50.23,  4.Shafarul Idaham Zainal Fitri 51:38.28,  5.Azuan Mohd Hanafia 51:45.52,  6.Rajaratnam Muniandy 51:46.88,  7.Wan Arif Wan Husain 51:48.52;

20km Road Walk (??) – Held seperately, best results; 1.Lo Choon Sieng 1:32:13 (CR),  2.Khairul Adnin Che Ros 1:41:16,  3.Umasuttan s/o Ganeson 1:42:49,  4.Mohd Rahman Abu Bakar 1:48:13,  5.Azuwan Mohd Hanafiah 1:49:13,  6.Safarulldham Zainal Fitri 1:51:20,  7.Kalidevan 1:53:52;

Deca     (27): 1.Mohd Faizal Mustafa (11.22,7.05,9.77,1.90,51.53 - 15.83,26.94,3.80,42.38,4:53.32) 6627 (CR & 3rd MAS All-Time), * inaccurate score reported, now under investigation! 
2.Anslem Sidau (11.92,6.20,10.19,1.75,54.60 - 15.82,27.43,3.00,45.34,4:53.96) 5833, 
3.Firdaus Mohd Fazil (11.57,5.55,8.33,1.50,54.21 - 17.45,24.95,2.30,31.51,5:39.01) 4549, 4.Lokman Yusof (12.39,5.58,8.98,1.55,56.55 – 18.73,27.28,2.55,39.50,5:25.38) 4384;

4x100m (26): 1.TLDM (Navy) Team 42.21,  2.TDM (Army) Team 43.18;  -two participants-

4x400m (29): 1.TLDM Team 3:18.78,  2.TDM Team 3:23.44,  3.TUDM (Airforce) Team 3:51.23;


WOMEN
100m    (29): 1.Noor Amira Mohamad Nafiah 11.72 (CR & 4th MAS All-Time),   
             2.Komalam Shally d/o Selveratnam 11.93,  3.Norshila Idris 12.93;

200m    (26): 1.Komalam Shally d/o Selveratnam 25.07,  2.Siti Zubaidah Adabi 25.71,  3.Noorshila Idris 27.27;

400m    (27): 1.Nurul Faezah Asma Mazlan  59.46,  2.Noor Haswanie Norizan 61.31,  3.Nur Hazilatulakmar Makthar 62.30;

800m    (27): 1.Gantimanthi d/o Kumarasamy 2:19.68,   2.Nik Norzulaili Ni Wil 2:44.97,  3.Nur Hazizatul Akma Mokhtar 3:33.10;

1500m  (26): 1.Gantimanthi d/o Kumarasamy 4:47.47,  2.Nik Norzulaili Nik Wil 5:46.45,  3.Norzalika  Mohd Asri 5:53.60;

5000m  (29): 1.Sanggetha d/o Subramaniam 19:58.64,  2.Iza Mariyati Mohamad 19:59.97,  3.Melinder Kaur d/o Ragbir Singh 22:56.44,  4.Nurzaimah Md Hussin 23:07.83;

10000m (27): 1.Sanggetha d/o Subramaniam 45:25.73,  2.Angella Kundang 51:31.38,  3.Nurzaima Mat Hussin 53:59.69,  4.Arina Adzahar 56:18.87;

3000m St. (27): 1.Iza Mariyati Mohammad 13:19.22,  2.Angella Kundang 14:05.83,  3.Melinder Kaur d/o Ragbir Singh 14:48.77;

100mh  (27): 1.Raja Nursheena Raja Azhar 15.63,  2.Norazimah Ismail 16.93,  3.Siti Rahayu Nasser 16.96;
400mh  (26): 1.Noor Hazwanie Norizan 66.91,  2.Nurul Faezah Asma Mazlan 67.08,  3.Siti Rahayu Nasser 70.31;

HJ         (26): 1.Wong Boon Syian 1.60,  2.Ruba Rajatharan 1.51,  3.Siti Rahayu Nasser 1.42;

LJ         (27): 1.Siti Zubaidah Adabi 6.10,  2.Ng Khai Lee 5.64,  3.Zainab Mohd Ashari 4.63;

TJ         (26): 1.Noor Amira Mohamad Nafiah 13.72 (CR & 2nd MAS All-Time Rankings, only 2 cm short to NR 13.74!),   2.Ng Khai Lee 10.87,  3.Norena Damneon 10.70;

DT        (26): 1.Yap Jeng Tzan 42.71,  2.Partia Pang Mei Chin 33.04,  3.Asrenny Asik 32.85,  4.Rahilah Othman 31.60;

HT        (26): 1.Patria Pang Mei Chin 45.56,  2.Tan Song Hwa 44.38 (defeated for the 1st time since many years!),  3.Nurul Ain Abd Rahim 39.67;

JT         (27): 1.Syuryani Sikembar 40.87,  2.Nur Fatin Adibah Suharman 37.47,  3.Nurul Huda Mohd Akhir 33.79;

PV        (26): 1.Roslinda Samsu 2.18 (NOT 4.18!!); -solo competitior-

SP         (27): 1.Rahilah Othman 13.21,  2.Nurul Ain Abd Rahim 12.46,  3.Asrenny Asik 11.69;

10000m W (26): 1.Norliyana Mohd Rusni 58:15.47,  2.Song Gie Chee 1:02:43.77,  3.Norazilah Othman 1:04:37.86;

20km Road Walk (??) – Held seperately, best results;  1.Norliyana Mohd Rusni 1:53:48,  2.Norazilah Othman 2:17:53,  3.Siti Hanisah Shabudin 2:20:19,  4.Sigw Gim Kue Hoong 2:21:36;

Hepta    (last day 27, or 29?):  -only 2 finishers-
1.Kee Siew Lian (16.62,1.58,8.57,26.27 ;  5.35,???,3:31.36)  4294 (CR),
2.Noor Elia Ismail (21.25,1.35,4.80,30.53 ; 4.12,10.63,3:30.05)  2662;

4x100m (26): 1.TLDM Team 48.00,  2.TDM Team 52.92;

4x400m (29): ?.TLDM Team 4:24.60*,  ?.TDM Team 4:08.01*;
*exact time/position not known.


Compiled by Jad Adrian (ATFS Statistician), 
Inquiry to;  info@adriansprints.com

Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP