Results MSSM Athletics Championship, Melaka 2015

>> May 12, 2015

57th Malaysian Schools Athletics Championships, Melaka 2015
Zaimah Atifah clinches girl's U18 400m gold and set new meet record (Malex Yahya, The Star)  


Third Day Results (12 May 2015)


BOYS

18 Years (18 years and under)

400m (12):  1. Muhammad Afiq Ikhmal Ramali KED 49.46,  2. Khairul Hafiz Jantan PRK 49.73,  3.Maheswaran Sunmugom PRK 50.41,  4. Muhammad Aidil Amin Ahmad Shah SEL 50.48,  5. G.Poovinnnnnsegaran KUL 50.58,  6. Muhammad Saiful Safwan Saifuddin JOH 50.93;

D T (12) (1.5kg):  1. Abdul Rahman Lee SAR 46.90,  2. Woon Jun Ki PAH 45.05,  3. Muhammad Ariff Johari KED 42.97,  4. Muhamad Shahir Mohd Shahrim KED 42.17,  5. Jeffry Chan Wen Jie LAB 42.07;

4x100m (12):  1. MSS Selangor Team (Muhammad Nadzmi, Muhammad Nazeem, Muhammad Irsyahduddin, Willy Gew Teng Yon) 42.05,   2. MSS Johor Team (Muhammad Hisyamuddin, Darveen Raja Amaran, Nur Izwan Abd Mutalib, Mohammad Norain) 42.30,   3. MSS Sarawak Team (Andrian Ijau Collin, Quek Lee Yong, Nix Watson Barina, Asly Chua An Wen) 42.39,   4. MSS Kedah Team (Muhammad Afiq Ikhmal, Muhamad Zul Azri, Muhammad Nazreen Ezat, Muhammad Irfan Azhar) 42.57;


15 Years (13-15 years)

400m (12):  1. Muhammad Aiedil Sa'adon MAL 51.29,  2. Mohd Nur Aidiel Messelan SAR 51.34,  3. Ericson Dana SAR 53.13;

T J (12):  1. McClain Jenggut SAR 13.92/-0.5,  2.Muhamad Nazri Mustafa KED 13.77/-0.6,  3. Muhammad Sunik Muslimin SAB 13.56/-2.0;

J T (12) (600g):  1. Ronald Manggie Kundang SAR 54.12,  2. Mohamad Amirul Zainal Abidin PRK 53.65,  3. Mohd Alif Mohd Razi SAB 50.05;

5000m W (12):  1. Irfan Hanania Aabdul Shahir PER 24:24.27,  2. Muhamad Faris Aiman Muhamad Saffei PAH 24:25.37,  3. Shambahgan Ganesan KED 26:53.84;

4x100m (12):  1. MSS Sarawak Team (Muhammad Asyraf, Alvine Jostine, Frederickson Likun, Jordan Vesly Yusia) 43.54,   2. MSS Pulau Pinang Team (Khor Peng Xuan, Muhammad Fakhrul, Muhammad Syazrul Adli, Mohamed Haeeqal) 43.69,   3. MSS Johor Team (Nik Hanis Ariffin Nik, Mohamad Syarafuddin, Muhammad Zahid, Saminta Raj Nadarajan) 43.71;


12 Years (10-12 years)

L J (12):  1. Edwin Simon SAR 5.44/+0.5,  2. Mohd Nur Azizi Julaisin SAB 5.26/+0.5,  3. Harly Davidson Marimuthu JOH 5.19/+1.5;

4x100m (12):  1. MSS Sabah Team (Rezjohny Mariyam, Mohamad Sappie Ashri, Mohd Nur Azizi Julaisin, Hafiz Mat Suod) 46.79,   2. MSS Sarawak Team (Mohammad Aqmal, Edwin Simon, Nicollas Derman, Nurzuki Eddy) 47.60,   3. MSS Selangor Team (Haarish Vinirajan, Muhammad Hadzmier Abdul, Muhammad Haziq, Muhammad Aniq Aqil) 48.93;


GIRLS

Open (18 years and under)

400m (12):  1. Zaimah Atifah Zainuddin KUL 57.06 CR,  2. Nurul Ain Ahmad Petari SEL 62.01,  3. Chan Jia Jig JOH 63.00;

P V (12):  1. Puteri Nuradillah Shi Azizir Rahman MAL 3.10,  2. Chan Sau Mun KUL 3.00,  3. Loh Jing Wei SEL 2.60,  4. Nurul Fitriyana Abd Rani KED 2.50;

L J (12):  1. Malisha Nurkamaliah Mustaffa Kamal SEL 5.21/+1.4,  2. Jatifah Gesikin SAB 5.17/+2.3  (& 5.14/+1.5),  3. Noor Amy Lieyna Ismail TER 5.08/+2.1 (& 5.00/+1.6);

4x100m (12):  1. MSS Kuala Lumpur Team (Ho Shin Ying, Zaimah Atifah Zainuddin, Winnie Eng May Xin, Intan Sarah Zulgafli) 49.55,   2. MSS Terengganu Team (Noor Amy Lieyna Ismail, Nazatul Nadira Rosli, Nurul Athirah Zulkifli, Nur Hafizuhaini Marzuki) 50.34,   3. MSS Sabah Team (Jeremia Majantim Goh, Elice Grenggori, Nur Aishah Rofina, Didinadira Charles Fung) 50.55;


15 Years (13-15 years)

400m (12):  Noor Faiza Nathasha Mohd Bakri TER 60.55,  2. Nur Athirah Khairul Noormizan PAH 61.89,  3. Nur Nasyatul Nadia Md Nasri KED 61.90;

5000m W (12):  1. Nurul Ilyiana Syafikah Mohd Hashim KEL 15:28.03,  2. Nurul Alyahaziqah Kamarazaman KEL 15:36.21,  3. Nurul Ashikin Hussin KUL 16:26.30;

H J (12):  1. Ngu Jia Xin PRK 1.57,  2. Rusnajiha Ruslin KED 1.53,  3.  Nor Hasyikin Wahab KEL 1.45;

4x100m (12):   1. MSS Terengganu Team (Norafaeza Abdullah, Azreen Nabila Alias, Norshazuani Mat, Noor Faizatul Natasha) 49.74,   2. MSS Johor Team (Siti Nurhaliza Idris, Victoria Douglas, Vivashini Kaviarasan, Nor Aliyah Ab Rahman) 50.22,   3. MSSS Sabah Team (Karmentina Nadia Quadra, Chelsea Cassiopea Evali, Jaenisa Mutin, Ikma Syaffiera Duris) 50.59;


12 Years (10-12 years)

S P (12) 2.72kg):  1. Celine Khoo Wei Eng SAR 10.16,  2. Nurul Syazwani Mohd Syahrizal TER 9.03,  3. Siti Nor Ainrah Burhanuddin KEL 8.93;

4x100m (12):  1. MSS Kedah Team (Misha Umairah Mazlan, Nur Aqilah Yusnifad, Nurul Shafikah Ruzaina, Fatin Ilyana Mat) 52.98,   2. MSS Sarawak Team (Anastacia Avril Joe, Nor Fatikah Muhammad, Rebecca Felicita, Patricia Lenny Robert) 53.57,   3. MSS Selangor Team (Nur Dinar Sofea, Suganti Madavan, Nur Athirah Azlynn, Nur Husnina Kamaruddin) 53.71;

Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP