Keputusan Kejohanan Olahraga ATM (Angkatan Tentera Malaysia)

>> October 02, 2013

Kuala Lumpur (Malaysia), 18-20 Sep “50th National Armed Forces Track and Field Championship”
-wind reading not reported, hand-timed in several events as noted, best results as follows;

MEN
100m (20): Mohd Fahmi Sarkinin 10.8h;
-heats (19): 1h2 Mohd Fahmi Sarkinin 10.85, 2h2 Mohd Shahmimi Azmi 10.86;

200m (18): Mohd Shahmimi Azmi 21.65, 2. Mohd Azri Kadir 22.19, 3. Harmizi Arobi 22.33;

400m (19): Yuvaaraj s/o Panerselvam 47.9h, 2. Kannathasan s/o Subramaniam 48.4h, 3. Parthiban s/o Murugiah 48.5h, 4. Mohd Harmizi Arobi 48.6h, 5. Ananth Poobathy 49.5h;

800m (18): Parthiban s/o Murugiah 1:54.97, 2. Mathialagan s/o Subramaniam 1:56.05;

1500m (19): Vadivellan s/o Mahendran 4:03.15, 2. Muhamad Syafiq Mohd Shamsul 4:05.07, 3. Mathialagan s/o Subramaniam 4:11.34, 4. Saravanan s/o Kumar 4:13.70;

5000m (20): Ahmad Luth Hamzian 16:20.83, 2. Amiruddin Nasir 16:28.62, 3. Rosnizam Rosli 16:29.49, 4. Nik Fakaruddin Ismail 16:31.81, 5. Mohamad Affendi Nudin 16:39.21, 6. Muhd Syafiq Shamsul Bahri 16:43.63, 7. Jenarthanan s/o Paneerselvam 17:06.00;

10,000m (18): Karthik s/o Jayaraman 34:42.38, 2. Muhaizar Mohamad 34:56.70, 3. Arul Thevar s/o Muniandy 35:36.32, 4. Rosnizam Rosli 35:57.09, 5. Muruga s/o Karna 36:33.43, 6. Kogilan s/o Sevittian 37:43.50, 7. Azarizal Aziz 37:46.87;

3000m Sc (19): Ahmad Luth Hamizan 9:46.88, 2. Jenerthanan s/o Paneerselvam 9:55.50, 3. Mohamad Affendi Nudin 10:08.56, 4. Saravanan s/o Kumar 10:13.07, 5. Muhaizar Mohamad 10:19.82, 6. Kalairasan s/o ?? 10:26.33, 7. Casenja s/o Maon 10:32.26;

110mh (19): Mohamad Rohaizad Jamil 14.68, 2. Zulhelmy Zainon 15.71, 3. Mohd Solahuddin Rizal 16.03, 4. Shahrul Effendi Osman 16.13;

400mh (18): Mohd Azri Kadir 53.25, 2. Mohamed Baihaqi Razlan 53.30, 3. Syed Mohd Rizal Syed Alwi 56.65, 4. Muhammad Khairul 57.79;

H J (18): Lee Hup Wei 1.90;

P V (19): Mohd Faizal Mustapha 3.60, 2. Mohd Zahin 3.50, 3. Azman Ramli 3.10;

L J (19): Muhammad Hakimi Ismail 7.00, 2. Josbert Tinus 6.94, 3. Mohd Muslim Mohd Nazri 6.78;

T J (18): Muhammad Hakimi Ismail 15.47, 2. Mohd Ammar Fitri Zainul 14.72;

S P (19): Adi Alifuddin Hussin 16.39, 2. Mohd Hafiz Hashim 14.38, 3. Ammar Ramadzan 13.02, 4. Shamsuddin Ismail 12.23;

D T (18): Mohd Hafiz Hashim 38.71, 2. Mohd Shahril Firdaus Basir 36.43, 3. Mohd Sany Yunus 33.30;

H T (19): Mohd Nizam Mohd Zuki 44.21, 2. Mus Muliady Mustafa 37.14, 3. Shamsul Zaini Mohd Hashim 35.61, 4. Mohd Yusri Ahmad 33.85;

J T (19): Mohd Bakri Hamid 60.74, 2. Firdaus Subki 57.85, 3. Ruzaini Subki 55.82, 4. Gerald Agan Ganang 53.40;

Dec (19): Mohd Faizal Mustapha 5990, 2. Firdaus Mohd Fadzil 3748, 3. Mohd Ridzuan Me 3122;

10,000m W (19): Umasuttan s/o Ganesan 48:05.15, 2. Lo Choon Sieng 48:29.33, 3. Rajaratnam s/o Muniandy 50:41.25, 4. Mohd Khairi Ahmad 51:51.30;

20,000m W (14): Lo Choon Sieng 1:36:39.5h, 2. Umasuttan s/o Ganesan 1:41:14.4h, 3. Mohd Rahman Abu Bakar 1:48:53.3h, 4. Mohd Khairi Ahmad 1:48:53.4h, 5. Rajarathnam s/o Muniandy 1:51:08.6h;

4x100m (18): Navy Team (Josbert Tinus, Harmizi Arobi, Mohd Fahmi Meslan, Mohd Shahmimi Azmi) 42.39, 2. Army Team (no detail) 43.76;

4x400m (20): Navy Team (Yuvaaraj, Kannathasan, Harmizi Arobi, Schzuan Ahmad Rosely) 3:17.43;

WOMEN
100m (20): Komalam Shally d/o Selveratnam 12.31, 2. Nurshila Idris 12.99;

200m (18): Komalam Shally d/o Selveratnam 25.07, 2. Nurul Faezah Asma Mazlan 25.50;

400m (19): Nurul Faezah Asma Mazlan 57.8h;

800m (18): Ganthimathi d/o Kumarasamy 2:15.29;

1500m (19): Ganthimathi d/o Kumarasamy 4:47.49, 2. Pricilla Ong Wing Chen 5:22.84;

5000m (20): Melinder Kaur Ragbir Singh 19:02.78, 2. Sanggetha d/o Subramaniam 19:47.03, 3. Norzaimah Ismail 23:40.85;

10,000m (19): Melinder Kaur Ragbir Singh 41:02.32, 2. Angela Kudang 49:55.42, 3. Norziemah Mat Hussin 55:17.33;

3000m Sc (19): Iza Maryati Mohamad 12:30.12, 2. Sangeetha d/o Subramaniam 13:11.90, 3. Anggela Kundang 14:08.62;

100mh (19): Raja Nursheena Raja Azhar 14.35, 2. Norazimah Ismail 16.79;

400mh (18): Noraseela Mohd Khalid* 64.42, 2. Noor Hazwanie Norizan 69.22, 3. Herma Nurul Ain 71.66 (*1st race after the London Olympics and achilles surgery in April);

H J (19): Wong Boon Syian 1.68, 2. Ng Khai Lee 1.50, 3. Ruba d/o Rajatharan 1.50;

L J (19): Nurul Fatimatul Zahrah Awang 5.77, 2. Ng Khai Lee 5.38, 3. Zainab Mohd Ashari 5.21;

P V (18): Jacklyn Diana 1.60;

T J (18): Noor Amira Mohamad Nafiah 12.42;

S P (19): Rahilah Othman 13.07;

D T (18): Yap Jeng Tzan 42.12, 2. Norfatihah 31.31;

H T (18): Patria Pang 40.17, 2. Tan Song Hwa* 29.09;
Note: *PB 58.71, and two-time SEA games champion, subsequently announced her retirement from the sports, following a chronic back injury (slipped disc);

J T (19): Syuryani Sikembar 42.82, 2. Nur Fatin Adibah Suharman 37.90, 3. Nadzirah Che Mat 36.13;

Hep (19): Kee Siew Lian 2853;

10,000m W (18): Norazilah Osman 1:03:05.3h, 2. Song Gie Chee 1:08:49.5h, 3. Norzalika Asri 1:12:15.4h;

20,000m W (14): Norazilah Osman 2:09:20.5h, 2. Song Gie Chee 2:15:44.2h, 3. Nor Zalika Asri 2:29:04.4h;

4x100m (18): Navy Team (Ng Khai Lee, Komalam Shally, Norshila Idris, Noor Amira Mohamad Nafiah) 48.16;

4x400m (20): Navy Team (Noraseela Mohd Khalid, Ganthimathi Kumarasamy, Nurul Faezah Asma Mazlan, Komalam Shally) 4:01.99;


Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP