Results Borneo Games Labuan 2013 (Sukan Borneo)

>> September 30, 2013

Labuan (Malaysia), 19-20 September 2013 “5th Borneo Games”
-multi-sports event held once in two years among states/residents of BORNEO countries: BRU, MAS (Sabah, Sarawak, Labuan), INA (Kalimantan Timur, Kalimantan Barat);
-organizer unable to report accurate and/or complete results;
-hand-timed, no wind-reading, first three and selected results as follows;


MEN
100m           (20):  Jonathan Nyepa (Sar/MAS/96) 10.6h,  2. Izharizan Jablun (Sab/MAS/95) 10.8h,  3. Risky Latif (Kal-T/MAS) 10.9h,  4. Abdul Rahim Abdullah (BRU) 11.0h;

200m           (19):  Md Fakhri Ismail (BRU) 22.3h,  2. Izharizan Jablun (Sab/MAS/95) 22.4h,  3. Abd Rahim Abdullah (BRU) 22.4h,  4. Sigit Andi Susilo (Kal-T/INA) 22.5h;

400m           (19):  Mohamad Adib Zulhusni Alet (Sar/MAS) 49.5h,  2. Khairul Karim (Sab/MAS/94) 50.4h,  3. Fitra Ramadhan (Kal-B/INA) 50.8h;

800m           (20):  Fredy Pattiasina (Kal-T/INA) 1:59.0h,  2. Mohd Farhan Mulyadiy (Lab/MAS) 2:01.0h,  3. Raymond Yew (Sab/MAS) 2:02.0h;

1500m         (19):  Zainudin (Kal-B/INA) 4:17,  2. Raymond Yew (Sab/MAS) 4:19,  3. Fredy Pattiasina (Kal-T/INA) 4:21;

5000m         (19):  Zainudin (Kal-B/INA)  16:21.7h,  2. Dasmin (Kal-T/INA) 16:36.0h,  3. Md. Khairul Anuar Ramli (BRU) 18:22.4h;

L J               (19):  Erwin Madang (Kal-B/INA) 7.28,  2. Jonathan Larus (Sab/MAS) 6.74,  3. El Said Abdel Aziz (Sab/MAS) 6.71;

T J               (20):  Irwin Maulana (Kal-B/INA) 15.44,  2. El Said Abdel Aziz (Sab/MAS) 14.70,  3. Mohd Shazrin Mohammad (Sab/MAS) 14.32;

S P               (19):  Teng How Ann (Sar/MAS/95) 13.21,  2. Mohd Adenin Bolhan (BRU) 12.79,  3. Muhammad Firdaus Abd Rahman (Lab/MAS) 11.76;

D T              (19):  Teng How Ann (Sar/MAS/95) 35.40,  2. Mohd Adenin Bolhan (BRU) 33.10,  3. Bryhoth Alarick (Sab/MAS) 32.04;

J T               (19):  Willary Christen Unin (Sab/MAS) 47.87,  2. Selvister Jamud (Sab/MAS) 47.52,  3. Imas Pambudi Winada (Kal-T/INA) 45.40;

4x100m        (19):  Kalimantan Barat Team (INA) 42.6h,  2. Sarawak Team (MAS) 42.8h,  3. Sabah Team (MAS) 43.1h;

4x400m        (20):  Sabah Team (MAS) 3:24.8h,  2. Sarawak Team (MAS) 3:27.5h,  3. Brunei Team (BRU) 3:31.6h;

WOMEN
100m           (20):  Elice Grenggori (Sab/MAS) 12.3h,  2. Stefbilce Sandy Stephen (Sab/MAS) 12.5h,  3. Fatin Sarah Nabila Ismail (BRU) 12.9h;

200m           (19):  Elice Grenggori (Sab/MAS) 25.7h,  2. Maziah Mahusin (BRU) 26.3h,  3. Nurshima Chong (Sab/MAS) 26.7h;

400m           (19):  Nurshima Chong (Sab/MAS) 59.0h,  2. Rosalia Passi (Sab/MAS) 59.8h,  3. Maziah Mahusin (BRU) 61.1h;

800m           (20):  Norhalizah Mungkit (Sab/MAS) 2:31,  2.  Eyeze Grenggori (Sab/MAS) 2:33,  3. Leong Shi Yee (BRU) 2:42;

1500m         (19):  Nur Aisyah Ahmat (Sar/MAS/94) 5:17,  2. Eyeze Grenggori (Sab/MAS) 5:25,  3. Norhalizah Mungkit (Sab/MAS) 5:30;

3000m         (20):  Nur Aisyah Ahmat (Sar/MAS/94) 11:08,  2. Joeviana Joe (Sab/MAS) 13:14,  3. Eris Yam (Sab/MAS) 13:51;

L J               (19):  Annalydia Tinggi (Sab/MAS/94) 5.12,  2. Nurul Atiqah Sukur (Sab/MAS/96) 5.12,  3. Rizka Fitriniathul (Kal-B/INA) 4.99;

T J               (19):  Ji Fedalliah Claritta Jaimin (Sab/MAS/96) 11.32,  2. Valerie Zinugin (Sab/MAS/97) 11.14,  3. Rizka Fitriniathul (Kal-B/INA) 10.93;

S P               (19):  Rose Herra Lim (Lab/MAS) 9.10,  2. Uanita Mandasari (Kal-T/INA) 8.47,  3. Rozaini Salma Md Said  (Sab/MAS) 8.43;

D T              (20):  Rose Herra Lim (Lab/MAS) 28.67,  2. Ji Fedalliah Claritta Jaimin (Sab/MAS/96) 21.56,  3. Rozaini Salma Md Said (Sab/MAS) 18.20;

J T               (19):  Ji Fedalliah Claritta Jaimin (Sab/MAS/96)  31.83,  2. Juanita Mandasari (Kal-T/INA) 30.08,  3. Rizka Fitriniathul (Kal-B) 6.28 ?!;

4x100m        (19):  Sabah Team (MAS) 49.1h,  2. Sarawak Team (MAS) 51.6h,  3. Brunei Team (BRU) 58.8h;


4x400m        (20):  Sabah Team (MAS) 4:13.1h,  2. Sarawak Team (MAS) 4:21.6h,  3. Brunei Team (BRU) 4:24.1h;

Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP