Results Track and Field BIMP-EAGA Friendship Games 2014

>> December 09, 2014

Labuan, Malaysia, 7-8 Dec 2014  "8th BIMP-EAGA 2014"
-friendship games among regions/states of some parts or "focus areas" (for economy, tourism and investment) of Brunei - Indonesia - Malaysia - Philippines - (East ASEAN Growth Area)

-about 1,026 participants from 13 contingents (Brunei; Malaysia- Labuan, Sabah, Sarawak; Indonesia- Middle Sulawesi, South Sulawesi, South Kalimantan, East Kalimantan, West Kalimantan, Maluku, Papua; Philippines-Mindanao and Palawan) are set to grab a total of 67 golds (from lawn bowl, sepak takraw, futsal, beach volleyball, pencak silat, soccer, track and field, archery, badminton and golf) including over 35 in athletics during the 4-day event (7-10 Dec);

-inaugurated at General Santos City (the Philippines) in 1996, with the 2nd edition held at Kuching (Sarawak, Malaysia) in 1997; lost momentum for a few years but revived in 2003 when Puerto Princesa City (Palawan, Philippines) became the host; the 4th edition would be held at Kota Kinabalu (Sabah, Malaysia) in 2004, and these events continued to be hosted by different regions in every two years (except 2010); Makkasar (South Sulawesi, Indonesia) was the venue in 2006, Berakas (Brunei) in 2008, and the last or 7th edition was at General Santos City (Socsargen, Philippines) in 2012;

-selected results for athletics as follows (will be updated) ;

MEN

100m (07): Nixson Kennedy (Sarawak MAS) 10.70
?
Jhon Lot Roi Rerei (Papua INA) ??

200m (08): Dominukus Ndieken (Papua INA) 22.49
Lukman Jai (Sulawesi Selatan INA) 22.61
Nixson Kennedy (Sarawak MAS) 22.71

400m (07):  Nelson Keya (Papua INA) 49.06
Lukman Jai (Sulawesi Selatan INA) 49.75
Budi Ahmad Prayoga (Maluku INA) 50.19

800m (07): Fredy Pattiasina (Kalimantan INA) 1:57.54
Sonny Wagdos (Davao PHI) 1:58.06
Raymond Yew Ling Tung (Sabah MAS) 1:58.35

1500m (07):  Sonny Wagdos (Davao PHI) 4:05.35
Fredy Pattiasina (Kalimantan INA) 4:08.25
Raymond Yew Ling Tung (Sabah MAS) 4:10.51
Monce Picarima (Maluku INA) 4:13.26
Zainudin (Kalimantan Barat INA) 4:20.03

5000m (07):  Sonny Wagdos (Davao PHI) 16:25.99
Zainudin (Kalimantan Barat INA) 16:48.66

L J (07): Wira Aditya (Kalimantan Barat INA) 6.50

S P (07): Adenin Bolhan (BRU) 12.27
Andreson Rumangun (Papua INA) 11.80
Hasin Pajri (Sulawesi Selatan INA) 11.69

D T (07):  Adenin Bolhan (BRU) 39.31
Abdul Rahman Lee (Sarawak MAS) 37.78
Jeffrey Chan Wen Jie (Labuan MAS) 35.21
Chua Kwong Cheung (Sarawak MAS) 33.83
Anderson Rumangun (Papua INA) 33.80

J T (07):  Raphael Ausn (Sarawak MAS) 56.98
Acus Abadi Ndiken (Papua INA) 54.57
Elecius Ndiken (Papua INA) 53.70
Brinoth Alarick Larry (Sabah MAS) 49.98
Liaw Choon Fatt (BRU) 47.37

4x100m (07): Papua Team (INA) 42.39
Brunei Team (BRU) 43.36
Sabah Team (MAS) 43.56

4x400m (08): Papua Team (INA) (Dominikus Ndiken, Artaban Nunaki, Nelson Keya, Herman Bitibalyo) 3:23.72



WOMEN

1500m (07): Kesya Hattu (Maluku INA) 5:15.89
Jollymae Gabaisen (Davao PHI) 5:26.02
Norhalizah Mungkit (Sabah MAS) 5:27.62
Leong Sheo Yee (BRU) 5:30.09

T J (07): Teressa Frisca (Kalimantan Barat INA) 11.88
Liew See Iee (Sarawak MAS) 10.98
Michelle Pandian (Davao PHI) 10.97
Jatifah Gesikin (Sabah MAS) 10.91

S P (07):  Betty Hoong King Ching (Sarawak MAS) 11.72
Olivia Wong Xiao Jing (Sarawak MAS) 10.22
Denise Mary William (Labuan MAS) 10.18

D T (07):  Olivia Wong Xiao Jing (Sarawak MAS) 35.32
April Rose Guiang (Davao PHI) 31.03

4x400m (08): South Sulawesi (INA) 4:07.44


Papua's Dominikus Ndiken (left) after winning the men's 200m final 

Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP