19th Asian Athletics Championships 2011 Result & Video (DAY 2)

>> July 09, 2011

19th ASIAN Championships in Athletics 2011, Kobe Japan (July 07 - 10, 2011). Results and video highlights at Day 2.

Results & Videos DAY 2 (DAY 1, DAY 3, DAY 4)

Men

100m Final (+1.8)
1, Bingtian Su, CHN, 10.21s. 2, Masashi Eriguchi, JAP, 10.28s. 3, Sota Kawatsura, JPN, 10.30s. 4, Y. B. Alnashri, KSA, 10.31s. 5, Qiang Chen, 10.33s. 6, Barakat Al-Harthi, OMA, 10.38s. 7, Yusue Kotani, JAP, 10.39s. 8, Mohd Fadlin, INA, 10.49s.


400m Final
1, Yousef Ahmed Masrahi, KSA, 45.79s. 2, Hideyuki Hirose, JPN, 46.03s. 3, Yuzo Kanemaru, JPN, 46.38s. 4, S. Hashemiahangari, IRI, 46.53s. 5, Yusuke Ishitsuka, JPN, 46.53s. 6, I.M. Alsibyani, KAS, 47.15s. Ahmed Al-Marjibi, OMA, Dsq. Bonggo Park, KOR, Dnf.


3000m Steeplechase
1, Abubaker Ali Kamal, QAT, 8:30.23s. 2, Artem Kossinov, KAZ, 8:35.11s. 3, T.M.S. Taher, BRN, 8:45.47s. 4, Ramachandran Ramdas, IN, 8:46.08s. 5, Tsuyoshi Takeda, JPN, 8:48.21s. 6, Hiroyoshi Umegae, JPN, 8:55.01s. 7, Hossein Keyhani, IRI, 9:04.23s. 8, Rene Herrera, PHI, 9:12.34s. 9, Aoi Matsumoto, JPN, 9:25.65s. Muhammad Al Quraisy, INA, Dsq. Edwin Chibii Kimurer, BRN, Dsq.

Pole Vault
1, Daici Sawano, JPN, 5.50m. 2, Hiroki Ogita, JPN, 5.40m. 3, Yansheng Yang, CHN, 5.40m. 4, Nikita Filippov, KAZ, 5.40m. 5, Takahumi Susuki, JPN, 5.20m. 6, Minsub Jui, KOR, 5.20m. 7, Chia-Han Hsieh, TPE, 5.05m. 8, M. Rabbani, IRI, 4.90m. Leoni Andreev, UZB, Nm. M.A.Khalaf, SYR, Nm. Fahad Alershad, Dns.

Triple Jump
1, Yevgeniy Ektov, KAZ, 16.91m +0.0. 2, Yanxi Li, CHN, 16.70m +4.1. 3, Roman Valiyev, KAZ, 16.62m. 4, Shinya Sogame, JPN, 16.51m +1.1. 5, Bin Dong, CHN, 16.36m +0.2. 6, Mohd Hakimi Ismail, MAS, 15.77m +3.1 (Legal 15.76m +0.8). 7, Daigo Hasegawa, JPN, 15.76m +2.3. 8, M.A.A. Darwish, UAE, 15.72s -0.9. 9, Ahmed Abdullah Faraj, KSA, 15.54m +0.6. 10, Ruslan Kurbanov, UZB, 15.51m +1.1. 11, Yohei Kajikawa, JPN, 15.48m -0.1. 12, Zafar Iqbal, PAK, 15.30m -0.7. 13, M.G.M. Mohammed, KSA, 14.72m -0.7. Kuan Wong Si, MAC, Dns.

4x100m Round 1
Heat 1
1, CHINA (Lao, Liang Su, Chen), 39.15s Q. 2, THAILAND (Chaiprasert, Sondee, Suwannarangsari, Meenapra), 39.68s Q. 3, SOUTH KOREA (Yeo, Juen, Kim, Lim), 39.75s Q. 4, INDIA (Anand, Rane, Mon, Molla), 40.13s q. 5, OMA (Al-Jabri, Al-Noufali, Al Sooli, Aulud Thani), 40.38s. 6, INDONESIA (Octaviandi, Iswandi, Fadlin, Astriyanto), 40.52s.


Heat 2
1, JAPAN (Kobayashi, Eriguchi, Takahira, Saito), 38.92s Q. 2 HONG KONG (Tang, Lai, Ng, Tsui), 39.33s Q. 3, CHINESE TAIPEI (Wang, Liu, Tsai, Yi), 39.36s Q. 4, SINGAPORE (Kang, Jamal, Yeo, Mustapa), 40.17s q. UAE, Dnf.


1500m Final
1, Mohammad Alazemi, KUW, 3:42.49s. 2, Sajad Morai, IRI, 4:43.30s. 3, C. I. Wi Jekoon, SRI, 3:44.01s. 4, Yuya Konishi, JPN, 3:46.24s. 5, B. M. B. Ali, BRN, 3:47.26s. 6, Sang Min Sin, KOR, 3:48.36s. 7, Ridwan, INA, 3:48.52s. 8, Moslem Niadoost, IRI, 3:50.79s.

Decathlon
1, Hadi Sepehrzad, IRI, 7506pts (11.24s -0.8, 6.56m +0.2, 16.37m, 1.84m, 51.42s ; 14.78s +0.3, 53.18m, 4.30m, 51.99m, 4:58.34s.
2, Akihiko Nakamura, JAP, 7478pts (10.95s -0.8, 7.27m +0.1, 11.40m, 2.02m, 48.15s ; 14.50s +0.3, 28.48m, 4.50m, 44.55m, 4:18.84s)
3,  Bharat Inder Singh, IND, 7358pts (10.93s -0.8, 6.95m -0.1, 14.65m, 1.93m, 50.56s ; 15.03s +0.3, 43.80m, 4.10m, 59.46m, 5:23.04s)
4, Hiromasa Tanaka, JPN, 6803pts (11.31s -0.8, 6.65m +0.4, 12.50m, 1.81m, 52.40s ; 15.80s +0.3, 42.93m, 4.60m, 58.34m, 5:47.81s)
5, Abdol Jalil Tomaj, IRI, 6283pts (11.26s -0.8, 7.06m +0.0, 12.85m, 1.96m, 52.27s ; 15.63s +0.3, 39.45m, 3.80m, 45.53m, No mark for 1500m !!)
Rifat Artikov, UZB, Dnf. M.J. Alquraya, KSA, Dnf. Vu Van Huyen, VIE, Dnf.

Women

100m Final (+1.9)
1, Guzel Khubbieva, UZB, 11.39s (RT= 0.121, at 35- first time won Asian Championships). 2, Yong Li Wei, CHN, 11.70s. 3, Yujia Tao, CHN, 11.74s. 4, Nai Okabe, JPN, 11.79s. 5, Nongnuch Sanrat, THA, 11.80s. 6, Maryam Toosi, IRI, 11.81s. 7, Olga Bludova, KAZ, 11.82s. Kana Ichikawa, Dns.


400m Final
1, Olga Tereshkova, KAZ, 52.37s. 2, Gulustan Ieso, IRQ, 52.80s. 3, Jingwen Chen, CHN, 52.89s. 4, C.S.R. Rasnayaka Mudi, SRI, 53.35s. 5, Chisato Tanaka, JPN, 54,08s. 6, Sayaka Aoki, JPN, 54.15s., 7, Miho Shingu, JPN, 54.28s. 8, Alaa Al-Qaysi, IRQ, 54.85s.


1500m Final
1, Genzeb Shumi Regasa, BRN, 4:15.91s. 2, Thanh Hang Truong, VIE, 4:18.40s; 3, J. Orchatteri Puthiyaveetil, IND, 4:21.41s. 4, Akane Yabushita, JPN, 4:22.09s. 5, B. D. Blayneh, UAE, 4:28.38s. 6, Mika Kobayashi, JPN, 4:25.72s. 7, Rei Ohara, JPN, 4:28.09s. 8, L. Ebrahimymojavery, IRI, 4:2.33s. 9, Surya Maya Rai, NEP, 4:43.24s. 10, Kit Ching Yiu, HKG, 4:46.28s. 11, Rabia Ashiq, PAK, 4:57.89s.

Discus Throw
1, Taifeng Sun, CHN, 60.89m. 2, Xuejun Ma, CHN, 59.67m. 3, Harwant Kaur, IN, 57.99m. 4, Krishna Poonia, IN, 56.23m. 5, Wen-Hua Li, TPE, 55.59m. 6, Ayumi Takahashi, JPN, 51.23m. 7, Dwi Ratnawati, INA, 49.70m. 8, Yuka Murofushi, JPN, 49.24m.

Video courtesy of aoshin0507

Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP