Most Athletics Gold Medals of Southeast Asian Games Over Career

>> June 08, 2015

Most Gold Medals of SEA Games
Here is a lists of every male and female athlete who have won five or more individual gold medals at Southeast Asian Games.  Total gold medals including the relays are shown in brackets.

GOLD
MEN
GOLD
WOMEN
12
Jimmy CRAMPTON (BIR/MYA) ’69-’79
800m (4), 1500m (6), 5000m (2)
15
Jennifer Tin Lay (BIR/MYA) ’67-’83
Shot put (9), discus (6)
10
James WONG Tuck Yim (SIN) ’93-’11
Discus (9), Hammer (1)
15

Elma MUROS-POSADAS (PHI) ’83-’01
100m (1), 200m (1), 100mh (2), 400mh (1), long jump (8), hepta (2)
9
Nashatar SINGH (MAS) ’65-’75
Shot put (3), javelin (6)
10
(13)
Wassana Winatho (THA) ’99-’13
400m (1), 400mh (4), hepta (5), 4x400m (3)
8
Mohamed Zaki SADRI (MAS) ’87-97
Long jump (3), triple jump (5)
10

Than Than Lwin (BIR/MYA) ’73-’81
200m (2), 400m (3), 800m (2), 1500m (1), 400mh (2)
8
MURUSAMY Ramachandran (MAS) ’93-’99
5000m (4), 10000m (4)
10
Khin Khin Htwe (BIR/MYA) ’85-’95
800m (1), 1500m (3), 3000m (4), 5000m (1), 10000m (1)
7
(13)
Anat RATANAPOL  (THA) ’67-‘77
100m (3), 200m (4), 4x100m (5), 4x200m (1)
9
Lydia de VEGA (PHI) ’81-’93
100m (3), 300m (4), 400m (1), long jump (1)
7
Hector BEGEO  (PHI) ’83-’97
5000m (1), 3000m steeplechase (6)
8
Supriati SUTONO (INA) ’97-’13
1500m (2), 5000m (4), 10000m (2)
6
RAMASAMY Subramaniam  (MAS) ’65-’71
800m (3), 1500m (2), 5000m (1)
8
Triyaningsih (INA) ’07-’11
5000m (3), 10000m (4), marathon (1)
6
Thanh Zin (BIR/MYA) ’73-’81
Long jump (5), triple jump (1)
7
(6)
VU Thi Huong (VIE) ’03-’13
100m (4), 200m (3), 4x400m (1)
6
VELLASAMY Subramaniam (MAS) ’77-’85
10000m walks (4), 20km walks (2)
7
TRUONG Thanh Hang (VIE) ’05-’11
800m (3), 1500m (4)
6
Edwardus NABUNOME (INA) ’87-’97
5000m (2), 10000m (3), marathon (1)
6
YUAN Yu Fang (MAS) ’99-’07
10000m (1), 10000m walk (1), 20km walk (4)
6
Nur Herman MAJID  (MAS) ’91-’01
110mh (6)
6
Mar Mar Min (BIR/MYA) ’73-’89
800m (1), 1500m (1), 3000m (1), 10000m (2), marathon (1)
6
(9)
Reanchai SRIHARWONG  (THA) ’95-’01
100m (3), 200m (3), 4x100m (3)
6
Juthaporn KRASAEYAN (THA) ’97-’01
Shot put (3), discus (3)
5
Kamaruddin MAIDIN (MAS) ’59-’67
Long jump (4), triple jump (1)
6
ZHANG Guirong (SIN) ’03-’13
Shot put (5), discus (1),
5
Thin Sumbwegan (BIR/MYA) ’65-’69
10000m (3), marathon (2)
5
(7)
MAILVAGANAM Rajamani (MAS) ’65-’67
200m (1), 400m (2), 800m (2), 4x100m (2)
5
Ko Ko (BIR/MYA) ’73-’79
5000m (2), 10000m (2) and marathon (1)
5
Gladys CHAI Ng Mei (MAS) ’73-’79
High jump (3), hepta (2)
5
(9)
Suchart CHAIRSUVAPARB (THA) ’77-’85
100m (4), 200m (1), 4x100m (4)
5
KANDASAMY Jayamani  (SIN) ’77-’83
1500m (2), 3000m (2), marathon (1)
5
Ardol KERDSRI (THA) ’79-’89
Discus (5)
5
Agripina dela CRUZ (PHI) ’81-’87
100mh (3), 400mh (2)
5
Bancha SUPANROJ  (THA) ’81-’91
Shot put (5)


5
WONG Tee Kue (MAS) ’91-’01
Hammer (5)

GOLD

MEN
5
LOO Kum Zee (MAS) ’95-’03
High jump (5)
5
Chatchawal POLYIAM (THA) ’01-’11
Shot put (5)
5
Nattaporn NOMKANHA (THA) ’99-’03
Long jump (2), triple jump (3)
5
Boonthung SRISUNG (THA) ’03-’07
5000m (3), 10000m (2)

Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP