Athletics results 3rd Islamic Solidarity Games Palembang 2013

>> September 28, 2013

Track and Field Results - 3rd Islamic Solidarity Games, Palembang Indonesia 2013
Highlights:
-nineteen-year-old Fahad Muhammad Al-Subaie ran a new Saudi Arabian National junior record of 20.74 to win the men's 200m;
-Iran's Maryam Toosi takes her 2nd Gold from 200m, after winning the century dash in the first day;
-Jackie Wong Siew Cheer broke the 20-year-old Malaysian hammer throw record in a distance of 59.53, over one metre improvement to previous NR (58.52)  held by Wong Tee Kue set in Singapore;
-final results (day 3) as follows;

DAY 3 (27 September 2013)
DAY 1 , DAY 2

MEN
200m (27):
1. Fahad Muhammad Al-Subaie (KSA) 20.74, 2. Winston George (GUY) 20.77, 3. Reza Ghasemi (IRI) 20.96, 4. Idrissa Adam (CMR) 21.03, 5. Adama Jammeh (GAM) 21.34;

Heat 1 (+0.1):  1. Fahad Muhammad Al-Subaie 21.08,  2. Zghali Abdelghani (MAR) 21.42,  3. Erkin Ozkan (TUR) 21.88;

Heat 2 (+0.3):  Winston George (GUY) 20.89,  2. Barakat Al-Harthi (OMA) 21.03,  3. Mazen Mawtan Al-Yase (KSA) 21.58,  4. Mohamed Salim (LIB) 21.92,  5. Ali Hasan Al Jassin (QAT) 22.19;

Heat 4 (+1.2):  Idrissa Adam (CAM) 20.80,  2. Reza Ghasemi (IRN) 21.06,  3. Vadim Ryabikhin (AZE) 21.81,  4. Khalifa Ibrahim (UAE) 22.13;

Heat 5 (-0.2):  Adama Jammeh (GAM) 21.36,  2. Abdullah Said (OMA) 21.59,  3. Abubaker Tawerghi (LIB) 22.49;

5000m (27):
1. Hayle Ibrahimov (AZE) 14:03.12, 2. Ali Kaya (TUR) 14:04.59, 3. El Goumri Othmane (MAR) 14:07.59, 4. Regassa Mootumaa (BRN) 14:09.34, 5. Abdullah Aziz (KSA) 14:45.47, 6. Aboud Rabah (ALG) 14:48.48;

400MH (27):
1. Abdelmalik Lahoulou (ALG) 50.96, 2. Mehmet Guzel (TUR) 51.66, 3. Andrian (INA) 51.82, 4. Saud Abdelkarim (UAE) 52.32, 5. Ali Obaid Shirook (UAE) 52.43, 6. Muhamad Firdaus Mazalan-II (MAS) 53.71;

H T (27):
1. Mostafa Hicham El Gamal (EGY) 77.73, 2. Ali Mohamed Al-Zankawi (KUW) 76.68, 3. Dmitriy Marshin (AZE) 70.52, 4. Hassan Mohamed Abdel Gawad (EGY) 70.18, 5. Kaveh Mousavi (IRI) 68.01, 6. Driss Barid (MAR) 67.30, 7. Jackie Wong Siew Cheer (MAS) 59.53 National Record, 8. Frans Cornelles (INA) 49.83;

J T (27):
1. Ihab Abdelrahman El Sayed (EGY) 78.96, 2. Fatih Avan (TUR) 78.15, 3. Ahmed Elshabram (EGY) 69.02, 4. Khamis Ghabish (OMA) 62.99, 5. Abdullah A.J.A. (KUW) 62.28, 6. Ali Mohammed (KSA) 58.89;

WOMEN
200m (27):
1. Maryam Toosi (IRI) 23.72, 2. Komalam Shally Selveratnam (MAS) 25.16, 3. Abir Barkaoui (TUN) 25.47, 4. Shinoonsa Saleh (OMA) 26.09, 5. Salina Ozyurt (TUR) 26.26;

5000m (27):
1. Maryam Yusuf Jamal (BRN) 16:15.70, 2. Betlhem Desalegn Belayneh (UAE) 16:16.84, 3. Layes Abdullayeva (AZE) 16:49.08, 4. Alika Morgan (GUY) 19:07.84;

400mh (27):
1. Hayat Lambarki (MAR) 57.92, 2. Lamiae Lhabz (MAR) 58.16, 3. Ozge Akin (TUR) 59.44, 4. Birsen Engin (TUR) 60.01;

P V (27):
1. Buse Arikazan (TUR) 3.95, 2. Elmas Seda Fortuna (TUR) 3.85, 3. Dinar Nisrin (MAR) 3.85, 4. Dorra Mahfoudhi (TUN) 3.65;

T J (28):
1. Yekaterina Sariyeva (AZE) 13.28, 2. Chnaik Jamaa (MAR) 12.99, 3. Bakhechi Jihad (MAR) 12.98;


Results DAY 1, DAY 2 
Compiled by Jad Adrian, ATFS


Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP