Results Kuala Lumpur Marathon 2013

>> September 30, 2013

Kuala Lumpur Marathon (29 September 2013) 
-official (and deep/detailed) results will be announced/included in the next Malaysian Athletics Results (no 10).

MEN
Marathon
1. Kennedy Kiproo Lilan KEN 2:19:01 - USD 17,500.00
2. Chelimo Luka Kipkemboi KEN 2:19:35 - USD 7,500.00
3. Kosgei Robert Kilagat KEN 2:19:50 - USD 5,000.00
4. Nelson Kirwa Rotich KEN 2:20:02
5. Linus Kipkosgei Maiyo KEN 2:20:12
6. Paul Katisa Matheka KEN 2:20:19
7. Abiyot Guta Duguma ETH 2:20:45
8. Teshome Gelana Etana ETH 2:20:45
9. Charles Mwai Kanyao KEN 2:23:10
10. Ngare Joseph Mwangi KEN 2:24:21

Marathon / National
1. Fabian Osmond Daimon 2:41:55
2. Shaharudin Hashim 2:45:28
3. Lim Kien Mau 2:47:53
4. Lili Suhairi Mohd Yang Ghazali 2:48:13
5. Ow Yong Jin Kuang 2:53:50
6. Mohd Syahidan Alias 2:54:12
7. Mohamad Affindi Nudin 2:55:00
8. Jaya Kumar s/o Ramasamy 2:59:33
9. Sahrizan Ahmad MAS 3:05:22
10. Tai Yee Kit 3:07:47

Marathon /Veterans (40+)
1. Charles Kimingi Thaiya KEN 2:42:42
2. Philip Chichir Lagat KEN 2:51:59
3. Luc Bodart AUS 2:52:54
4. Prasoet Phaisan THA 2:59:36
5. Ng Heng Cheon SIN 3:17:05

Half Marathon / Open
1. Berbard Mwendia Muthoni KEN 1:07:26
2. Peter Keter KEN 1:07:45
3. James Munyi Maregu KEN 1:08:18
4. David Kiptanui Chepkwony KEN 1:08:43
5. Serem Keneth Kipkosgei KEN 1:09:13
6. Mike Keter KEN 1:11:00 ...(update: obviously a Kenyan, not Malaysian)
7. Dennis Mulwa Isika KEN 1:19:04
8. Asantha Kristiy SRI 1:26:57
9. Tang Adrian AUS 1:29:19
10. Huguenot Herve FRA 1:30:31

Half Marathon / Veterans (40+)
1. Baskaran s/o Kuppusamy MAS 1:21:23
2. Khir Salleh MAS 1:24:30
3. Michael Fung Sze Yuen HKG 1:29:31
4. Ng Say Heong MAS 1:31:08
5. Pattana Charoenrit THA 1:33:41

10 KM (10.6km) / Open
1. Kawarai Tsukasa JPN 34:00
2. Koech Walter Kiptanui KEN 34:36
3. Simion Kipkorir Ruto KEN 35:27
4. Mizukoshi Tomohiro JPN 38:53
5. Andri Dauni MAS 39:27
6. Anphananthan Gunasegaran MAS 40:56
7. Muhamad Syafiq Shamsul Bahri MAS 41:31
8. Tanakendiran s/o Sumudam MAS 41:40
9. Mohammad Ismail Mohd Radzi MAS 41:53
10. Wong Jiunn Jye MAS 43:03

10 KM (10.6km) / Veterans (40+)
1. Casey Lim Khon Seng MAS 41:04
2. Ramakrishnan s/o Manikan MAS 41:55
3. Ong Chin MAS 42:28
4. Chua Pay Wen MAS 43:35
5. Pries Chuah Chong Fu MAS 43:44
6. Frankie Tan Eng Huat MAS 44:30

WOMEN
Marathon
1. Rose Chekurui Kosegi KEN 2:41:05 - USD 17,500.00
2. Viola Chepleting Bor KEN 2:41:26 -USD 7,500.00
3. Rose Kerubo Nyangacha KEN 2:42:31 - USD 5,000.00
4. Eshetu Alemnesh Habtemikael ETH 2:45:45
5. Njuguna Margeret Wangui KEN 2:46:05
6. Mildred Chebosis Kiminy KEN 2:47:33
7. Viola Chelangat Kimetto KEN 2:49:46
8. Jemila Wortesa Shure ETH 2:51:31
9. Desta Girma Tadesse ETH 2:57:56
10. Phylis Jelagat Chepkonga KEN 2:58:58

Marathon / National
1. Yuan Yufang 3:37:16
2. Loh Chooi Fern 3:37:34
3. Choong Swee Ying 3:38:43
4. Ling Mee Eng 3:41:37
5. Yee Pei Ni 3:42:25
6. Jessica Tang Mei Lee 3:50:06
7. Goh Kim Hong Maggie 3:52:46
8. Chew Lay Ling 3:58:11
9. Yap Hah Chin 3:58:26
10. Judy Liew Ye Ling 3:59:36

Marathon / Veterans (40+)
1. Chothit Kan-Uam THA 3:23:17
2. Julie Foreman GBR 3:26:35
3. Jane Kanizay AUS 3:36:07
4. Choong Swee Ying MAS 3:38:43
5. Yuka Takehiro JPN 3:41:02
6. Ling Mee Eng MAS 3:41:37
7. Nengsih Samadi INA 3:46:30
8. Li Mung Lan HKG 3:46:50
9. Yasuko Hosotani JPN 3:51:00
10. Maggie Goh Kim Hong MAS 3:52:46

Half Marathon / Open
1. Ann Mukuhi Njihia KEN 1:17:04
2. Jackline Musyawa Nzivo KEN 1:19:03
3. Viola Jelagat KEN 1:19:27
4. Viola Jepchirchir Kimeli KEN 1:24:07
5. Felista Wambui Kariuki KEN 1:27:25
6. Njoroge Alice Kabura KEN 1:27:25
7. Ailyn M.Arjona PHI 1:45:54
8. Ashley Jones GBR 1:53:05
9. Michelle Grainger GBR 1:53:05 (same time as above)
10. Tan Chin Chin MAS 1:53:39

Half Marathon / Veterans (40+)
1. Emer GBR 1:38:17
2. Rachel Ellen Pepper NZL 1:41:37
3. Anne Lee Khum Chiew MAS 1:48:15
4. Yap Wai Mun MAS 1:59:26
5. Phatchanee THA 1:59:31

10 KM (10.6km) / Open
1. Carolyne Chepkwony KEN 39:33
2. Lim Hooi Kheng MAS 49:19
3. Michelle Anne Tibagacay PHI 49:58
4. Karen Geh Cheng Hoon MAS 52:03
5. Chen Shuih Woei MAS 52:11
6. Akemi Hoshi-Maikranz GER 53:45
7. Law Chee Yong (MAS) 54:51
8. Huiyoong Yong (AUS) 55:27
9. Wan Noor Mahirah Majidin MAS 55:32
10. Fatihah Syahril MAS 55:34

10 KM (10.6km) / Veterans (40+)
1. Chong Ah Tin MAS 50:59
2. Lai Yook Ching MAS 53:25
3. Wendy Wong Siew Seng MAS 53:40
4. Tsukagoshi Akiko JPN 56:03
5. Angela Karuga KEN 56:06
6. Yee Yoke Lan MAS 57:14

Facts and Figures

Total prize money - USD 110,000.00
Total -participants (all events/distances) - 33,630 (highest so far for a road race in Malaysia)



NOTE: these info are taken from official website: http://www.kl-marathon.com

Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP