Results 47th Sabah State Schools Championships 2015 at Ranau Sabah

>> March 29, 2015

Ranau, 25-28 March 2015  "47th Sabah State Schools Track and Field Championships"
-altitude 2855ft, cooler temperature in the morning and late afternoon; selected results as follows;

BOYS
Category 1 (16-18 years)
100m (25) (+5.0):  1. Mohd Nurhafly Qusyairi Malimar 10.6h,  2. Muhammad Fiqry Masdi 10.7h (& 10.9h/0.0 as 1h1),  3. Riski Tahir 10.9h;

200m (28) (0.0): 1. Darren Richard Harry 22.0h,  2. Muhammad Fiqry Masdi 22.2h;

5000m open (27): 1. Ahmad Bazlie Amir Hamja 17:16.8h;

110mh (99cm) (27) (0.0): 1. Benedict Ian Gawok 15.1h,  2. Janeson Rabar Joel 15.3h,  3. Ben Allestar Janim 15.5h,  4. Mohd Nasiruddin Rosli 15.5h;

L J (27):  1. Andre Anuar 6.73/nwi;

T J (25):  1. Mattly Anis 14.64/nwi,  2. Andre Anuar 14.60/nwi;

S P (5kg) (26):  1. Zulkifli Saidin 15.01,  2. Brynoth Alarick Larry 13.76,  3. Rejmon Laimon 13.51,  4. Reffe Joffin 13.46.

D T (1.5kg) (27): 1. Razman Herman 40.42;

J T (700g) (27):  1. Beckham Buing 51.93,  2. Joyce Basil 49.93;

4x100m (28): 1. MSSB Pedalaman Team (???) 42.9h;

add. best perf. fr. Heptathlon; 110mh (99cm) (27): Mohd Hapisz Ahmat 15.5h/nwi;


Category 2 (13-15 years)

100m (25) (+4.8):  1. Freddy Frankie 10.9h (&10.9h/+2.2 as 1h1)

200m (28) (0.0): 1. Freddy Frankie 22.8h (& 22.8h/0.0 as 1h1),  2. Mohammad Rafsyam Jafirin Nur Jafirin 22.8h;

110mh (91cm) (27) (0.0): 1. Arrman Selatan 15.2h (& 14.9h/0.0 as  1h2),  2. Mohd Ikmal Hamidi 15.2h (& 15.2h/0.0 as 2h2);

200mh (76cm, 5H) (26) (+0.8):  1. Arman Selatan 25.1h,  2. Azwan Jainuddin 26.1h;

T J (27): 1. Friedrick Jikmin 13.69;

J T (500g) (25):  1. Mohd Alif Mohd Razi 48.34.

GIRLS

Category 1 (16-18 years)
100m (25) (0.0):  1. Elice Grenggory 12.3h (& 12.3h/0.0 as 1h1),  2. Didindira Charles Fung 12.5h,  3. Jeremia Majantim Goh 12.8h (& 12.60/0.0 as 1h2)

200m (28) (0.0): 1. Elice Grenggory 26.0h,  2. Didinadira Charles Fung 26.4h;

800m (26):  1. Morhalizah Saidi 2:30.6h;

3000m (27): 1. Dewanty David 12:28.6h

100mh (84cm) (0.0) (27): 1. Joen Terrence Jude 16.2h,  2. Irejie Jius 16.3h;

400mh (76cm) (26):  1. Virginie Benjamin 70.6h;

H J (25):  1. Loi Chi Wun 1.57;

S P (26):  1. Dana Jaidih 10.21;

J T (600g) (27): 1. Masnirah Mohd Azman 31.86,  2. Sunitah Jemian 30.81,  3. Alveani Jaffry 30.56;

5000m W (28): 1. Nur Anieshah Jowonis 30:46.9h

Category 2 (13-15 years)

100m (25) (0.0):  1. Ikma Syaffiera Duris 12.8h;

200m (28) (0.0): 1. Chelsea Cassiopea Evali Bopulas 26.7h,  2. Jamidah Sariman 26.8h;

100mh (76cm) (27) (0.0): 1. Karmentina Nadia Quadra 15.3h,  2. Aziee Fazlia Francis 15.5h;

200mh (76cm) (26) (+3.0):  1. Karmentina Nadia Quadra 28.9h  (& 28.6h/+1.2 as 1h2);

T J (27): 1. Jessie Rabinus 10.75/nwi;

Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP