Kejohanan Balapan dan Padang MSSM Perak 2011 ; MSSM Track and Field Meet, Results Day 3 PM

>> May 23, 2011

Results at the third day (afternoon session) of the 53rd Malaysian Schools Sports Council (MSSM) athletics meet in Ipoh, Perak Darul Takzim.

Photo: Jarmella Washif of Sabah enroute the female's 4x100m final yesterday. She anchored Sabah's 4x100m quartet to a 49.58s Gold medal victory, defeating Johore Team (49.93) and Federal Territory (50.03s) for Silver and Bronze medals respectively.

Click any of the links below to view other sessions' results.


RESULTS: DAY 1 AM, DAY 1 PM, DAY 2 AM, DAY 2 PM, DAY 3 AM, DAY 3 PM, DAY 4 AM, DAY 4 PM


HEPTATHLON MALE
1    MUHAMAD AZHAR BIN AHMADPERAK10.39 m 509 (1638) 
2
TAN KEEN FAISELANGOR10.06 m 489 (2221) 
3
MUHAMMAD AZWA BIN ABDULLAHKELANTAN9.86 m 477 (2024) 
4
SIA JOO YAOSELANGOR9.73 m 469 (2542) 
5
HILLARY ENCANA AK UKATSARAWAK9.40 m 450 (2147) 
6
SELVISTER BIN YAMUDSABAH9.40 m 450 (2285) 
7
AZAHARI BIN RADZALIPERLIS9.15 m 435 (1510) 
8
MOHAMAD FAEZMAL BIN MOHAMAD JAFARJOHOR8.90 m 420 (2075) 
9           M UHAMMAD SYAHRUL BIN TAHIRJOHOR8.84 m 416 (2087) 
10
MOHAMAD SHAHIRAN BIN MOHD FAUZITERENGGANU8.49 m 395 (2135) 
11
HO JIA FENG    W.PERSEKUTUAN       8.48 m 395 (1773) 
12
MOHD KHAIRUL LIZAM BIN KEFALIPERLIS7.89 m 360 (2062) 
13
CHOO MEN YUANPERAK7.70 m 349 (2012) 
14
FRANKLYN ANAK TUHAHSARAWAK7.54 m 339 (2079) 
15
MOHD TAUFIK BIN WANDIKELANTAN6.61 m 284 (1714) 
-
ABDUL MUHAIMIN ASYRAF BIN ROSLITERENGGANUDNS DNS 
-
TANG ZHI HANW.PERSEKUTUANDNS DNS 

JAVELIN THROW F18
1          NORFADILAH BT MOHD ZAINIKEDAH34.87 m 
2
FATIN FARAH FARADDIA BINTI YUSOFTERENGGANU32.73 m 
3
ANNIE KEW MUI LINPERAK32.46 m 
4
GRACE LIANSARAWAK31.87 m 
5
FATIN NUR AQLINA BINTI MOHD SAPIIPERAK31.61 m 
6
TAN XIN YI             PULAU PINANG                     31.40 m 
7
MUZAFIZA BINTI JUHARISABAH30.75 m 
8
NG JIA YUANJOHOR29.70 m 
9
WONG WEN LIJOHOR28.49 m 
10
NURUL HIDAYAH BINTI SHOODIPAHANG27.15 m 
11
BIBI SAHIN BINTI ALIF SHAHPERLIS24.26 m 
12
NURAISHAH BINTI KHUSNUNMELAKA22.29 m 
-
MAZMEEZA AIMI BINTI MOHD AMINUDINPERLISDNS 
-
PAULINE NG JIA HUIW.PERSEKUTUANDNS 
-
WAN POOI MUNPULAU PINANGDNS 

HAMMER THROW MALE OPEN
1         MICHEAL SIA SUNG DAKSARAWAK51.86 m 
2
YEK CHU KEESARAWAK49.58 m 
3
RIZHAN B RAJMIKEDAH40.72 m 
4
TANG ZHI MIN                        W.PERSEKUTUAN                          38.41 m 
5
LIM CHENG TENGKEDAH35.92 m 
6
LEE HONG LIANJOHOR31.54 m 
7
MUHAMMAD HAFIZ BIN ASHAARIMELAKA30.95 m 
8
MOHAMAD AZIM BIN ISHAKMELAKA24.63 m 
-
CHAI CHEE FUNGPERAKNM 

TRIPLE JUMP M15
1         VIRTLAM AK UMPAUSARAWAK13.65 m 
2
MUHAMMAD AFIQ AKMAL B RIDZWANKEDAH13.62 m 
3
ARIF BIN HAMIDJOHOR13.55 m 
4
AHMAD FAKHRI DANIEL B SALIMKEDAH13.44 m 
5
LEE SANG YI                 PULAU PINANG                    13.41 m 
6
MUHAMMAD MUSRI BIN SUBHANMELAKA13.32 m 
7
MUHAMMAD FAZRIN BIN JAMALUDINPERAK13.01 m 
8
MOHAMMAD MALIKI BIN OTHMANKELANTAN12.73 m 
9
RICHARD STANLEY AK NINASARAWAK12.32 m 
10
MUHAMMAD BASYIR BIN RAMLITERENGGANU12.25 m 
11
MUHAMMAD AZIZI BIN ADZMIPERAK12.16 m 
12
ZAINAL AZAREE BIN ZAINALMELAKA12.15 m 
13
ANUAR HAMIZAN BIN MAT ALINPERLIS11.80 m 
14
MOHD ARIFF ASYRAF B ZULKIFLYNEGERI SEMBILAN11.74 m 
15
AZIM ZAHANI BIN AZNI RAESTERENGGANU11.71 m 
16
MOHAMMAD QAYYUM BIN MOHD IZLANW.PERSEKUTUAN11.13 m 
-
MUHAMMAD NUR HAFIZ BIN AHMADJOHORNM 

LONG JUMP F18
1         RAMIZA BINTI SYAKRIJOHOR5.44 m 
2
ANA LYDIA TINGGISABAH5.20 m 
3
CHONG PUI LIPERAK5.13 m 
4
KHAIRUNADIAH BT MOHD KHIRJOHOR5.07 m 
5
STEFBILCE SANDY STEPHENSABAH5.02 m 
6
NTAN ZAFIRAH BINTI ZAKARIA               TERENGGANU                     5.01 m 
7
ASFARINA JITWILSARAWAK4.93 m 
8
PUTERI NUR LIYANA BT MEGAT ABD HAJATKEDAH4.87 m 
9
NOOR AZLINDA BT ZOLHAIMIKEDAH4.86 m 
10
ADHA NASUHA BT ZULKFLIKELANTAN4.65 m 
11
NUR AINAA RAIHAN BINTI RAHIMIPAHANG4.56 m 
12
IZATI NORNAZURAHAYU BINTI ZAINUDDINW.PERSEKUTUAN4.47 m 
13
FATMAH CHING YEE FUNLABUAN4.44 m 
14
ONG KE HUIPULAU PINANG4.19 m 
-
FARAH AIZA BINTI MOHD FAZLEEMELAKANM 
-
ALIES LIMPULAU PINANGDNS


4X100M FINAL F12
1      MSS SARAWAKSARAWAK53.32 s 
2
MSS JOHORJOHOR53.79 s 
3
MSS SABAHSABAH53.89 s 
4
MSS PERAKPERAK53.94 s 
5
MSS KEDAHKEDAH54.05 s 
6
MSS TERENGGANUTERENGGANU54.15 s 
7
MSS MELAKAMELAKA56.72 s 
8
MSS PULAU PINANG                                               PULAU PINANG                                              57.06 s 


4X100M FINAL M12

1  MSS SARAWAKSARAWAK48.23 s 
2
MSS SABAHSABAH48.51 s 
3MSS KEDAHKEDAH48.66 s 
4
MSS PERAKPERAK48.67 s 
5
MSS JOHORJOHOR49.12 s 
6     MSS SELANGORSELANGOR50.11 s 
7
MSS TERENGGANU                                             TERENGGANU                                                     50.19 s 
8
MSS MELAKAMELAKA50.92 s 

4X100M FINAL F15
1      MSS SARAWAKSARAWAK50.72 s 
2
MSS JOHORJOHOR50.74 s 
3
MSS SABAHSABAH50.80 s 
4
MSS PERAKPERAK50.83 s 
5
MSS KEDAHKEDAH51.32 s 
6
MSS TERENGGANU                                                TERENGGANU                                                  51.99 s 
7
MSS MELAKAMELAKA52.89 s 
8
MSS PAHANGPAHANG53.22 s 

4X100M FINAL M15
1        MSS MELAKAMELAKA43.57 s 
2
MSS TERENGGANUTERENGGANU43.82 s 
3
MSS KEDAHKEDAH43.86 s 
4
MSS SABAHSABAH44.21 s 
5
MSS JOHORJOHOR44.72 s 
6
MSS SARAWAKSARAWAK45.11 s 
7
MSS WILAYAH PERSEKUTUAN                          W.PERSEKUTUAN                                  45.42 s 
-
MSS PERAKPERAKDNF 

4X100M FINAL F18
1       MSS SABAHSABAH49.58 s 
2
MSS JOHORJOHOR49.93 s 
3
MSS WILAYAH PERSEKUTUAN                                W.PERSEKUTUAN                                      50.03 s 
4
MSS KELANTANKELANTAN50.46 s 
5
MSS PERAKPERAK50.50 s 
6
MSS TERENGGANUTERENGGANU50.54 s 
7
MSS MELAKAMELAKA52.86 s 
8
MSS PERLISPERLIS54.85 s 


4X100M FINAL M18
1      MSS SARAWAKSARAWAK42.21 s 
2
MSS SELANGORSELANGOR42.45 s 
3
MSS JOHORJOHOR42.62 s 
4
MSS SABAHSABAH42.70 s 
5
MSS KELANTANKELANTAN42.77 s 
6
MSS KEDAHKEDAH43.00 s 
7
MSS PERAKPERAK43.39 s 
8
MSS PULAU PINANG                                             PULAU PINANG                                                 43.68 s 

HEPTAHTLON
EVENT 5 - 400M
RACE A
1           HILLARY ENCANA AK UKATSARAWAK53.40 s 665 (1233) 
2
CHOO MEN YUANPERAK55.71 s 571 (1222) 
3
MOHAMAD SHAHIRAN BIN MOHD FAUZI          TERENGGANU            56.71 s 532 (1252) 
4
MOHAMAD FAEZMAL BIN MOHAMAD JAFARJOHOR56.77 s 530 (1143) 
5
TAN KEEN FAISELANGOR58.26 s 474 (1172) 
6
AZAHARI BIN RADZALIPERLIS58.52 s 465 (465) 
7
MOHD TAUFIK BIN WANDIKELANTAN63.50 s 302 (894) 

RACE B
1         MUHAMAD AZHAR BIN AHMADPERAK53.39 s 665 (665) 
2
SIA JOO YAOSELANGOR54.46 s 621 (1437) 
3
MUHAMMAD AZWA BIN ABDULLAHKELANTAN55.07 s 596 (1035) 
4
FRANKLYN ANAK TUHAHSARAWAK55.14 s 593 (1276) 
5
MOHD KHAIRUL LIZAM BIN KEFALIPERLIS55.30 s 587 (1142) 
6
SELVISTER BIN YAMUDSABAH56.89 s 525 (1199) 
7
HO JIA FENG               W.PERSEKUTUAN                      58.20 s 476 (982) 
8
MUHAMMAD SYAHRUL BIN TAHIRJOHOR61.04 s 378 (1086) 

200MH SEMIFINALS F15
SF 1
1         NISYA NAJIHA BINTI SHAKIMARPERLIS32.20 s 
2
NURAIN NAFISSA BINTI MUSAJOHOR32.86 s 
3
SITI NUR ZATIL ISMAH BINTI REZALIMELAKA32.91 s 
4
ROSRI SHAINA BINTI YUSRI                          TERENGGANU                           33.46 s 
5
NASMIZZILIANA BINTI NAHARSABAH34.11 s 
6
FATIN FAZLIANA BT HAMZAHKEDAH34.15 s 
7
NORRIS FOOSARAWAK35.11 s 
8
INTAN ZULAIKHA BINTI MOHD SOFIANPAHANG35.14 s 


SF 2
1         JOEYNE ONG ZU YINGSELANGOR31.86 s 
2
NUR SYAFIQAH ANIS ABU BAKARJOHOR31.97 s 
3
JURAINI MAT ROZIPERAK32.12 s 
4
HEZERINA RARANDISSABAH32.22 s 
5
ERA FAZIRA BT MOHD SOHAIDIKELANTAN33.43 s 
6
LAI WEN SOON                               W.PERSEKUTUAN                             35.18 s 
7
HASNITA BINTI HASHIMPERLIS35.29 s 
SF 3
1           LAYALIA BINTI RAMELITERENGGANU32.00 s 
2
SHELMA SHARON AK ANTHONYSARAWAK32.20 s 
3
SHARIFAH NOOR FASHA IDAYU SYED MD FAUZEEKEDAH32.76 s 
4
FATIN IZZATI AHMAD ROSDIPERAK33.68 s 
5
NURUL ASHIKIN BINTI ZAINUDINPAHANG34.39 s 
6
HAZWANI BT SHUKOR              PULAU PINANG                 34.71 s 
7
ANIF NURAINA BT MAT NAWIKELANTAN37.36 s 
8
YEE ZI YINGW.PERSEKUTUAN37.84 s 

200MH SEMIFINALS M15
SF 1
1          MOHAMMAD ALIF FATAH B ASMAVITERENGGANU26.60 s 
2
MOHAMAD AMMAR ZAKUAN BIN ZANUARJOHOR26.96 s 
3
MUHAMMAD FAIZ B ABDULLAH               NEGERI SEMBILAN                   28.41 s 
4
MOHD SHAZWAN AZREE BIN CHE AZIZKELANTAN28.59 s 
5
WILLY AMPI ANAK MARCOSSARAWAK28.75 s 
6
MOHAMMAD AZAMUDDIN BIN ABD AZIZPERAK29.40 s 
7
ONG JING FUPULAU PINANG32.16 s 
SF 2
1          JEREMY BRANDON AK DANNYSARAWAK27.80 s 
2
MOHD ARIF B MOHD RAZALI                   NEGERI SEMBILAN                      27.84 s 
3
KOK CHUAN A/L AIWANPULAU PINANG28.33 s 
4
MOHAMAD ASRI NIZAM BIN ABDULLAHTERENGGANU28.96 s 
5
MOHD HASMIEIZEY BIN ABD.LATIFKELANTAN29.20 s 
6
MOHD HAZIM BIN MISMANPERLIS29.30 s 

SF 3
1           MUHAMMAD AFIFI B MOHD FAUZIKEDAH26.76 s 
2
MUHAMMAD SYUKUR BIN MD JANIMELAKA26.91 s 
3
MUHAMMAD HARIS MURSHIDI B AHMAD SHALABAYPAHANG27.69 s 
4
ZAMREE BIN TAJUDINSABAH27.88 s 
5
SYED MASOOD BIN KALITHU    W.PERSEKUTUAN            28.04 s 
6
YONG KAI CHUNPERAK28.44 s 
7
MUHAMMAD AMIR REDZA BIN AZELANSELANGOR28.74 s 

SF 4
1          MUHAMMAD HAFIZ BIN MOHD RAZALISELANGOR27.13 s 
2
DEXY MILDY JUANISSABAH27.87 s 
3
MOHAMAD KHAFIRUL NAIM BIN ABD KADERPAHANG28.18 s 
4
ZUL ASYRAAF BIN ROSLIPERLIS28.19 s 
5
MOHAMAD HAFIZI B MOHD ZUKERYKEDAH28.55 s 
6
LOH CHUN KIEN               W.PERSEKUTUAN                 29.34 s 
7
MUHAMMAD EMYRUL HAZIQ BIN BORHANMELAKA29.56 s 


400MH SEMIFINALS F18
SF 1
1          LEONG ANN GIESELANGOR67.10 s 
2
NUR AMALINA BINTI AZMANJOHOR69.60 s 
3
CHEW SEH YENPERAK70.49 s 
4
SITI NURSYAFIQAH IDAYU BINTI MALIMARSABAH71.51 s 
5
FRENDA ANN FRANKIELABUAN73.94 s 
6
EFFA SHAFINAZ BINTI SHAIFULNIZAMPERLIS74.89 s 
7
NUR FAEZAH ANIS BINTI MUHAMMAD RUSHDI                TERENGGANU                    75.74 s 
8
CLEARANCY AK JOSSIMSARAWAK81.51 s 
SF 2
1         WONG PUI YEE                          W.PERSEKUTUAN                         65.91 s 
2
HERMA NURUL AIN BINTI YUSOFTERENGGANU66.28 s 
3
FARINAH BINTI BASIRIN @ RIASINSABAH66.51 s 
4
ASFARINA JITWILSARAWAK69.36 s 
5
RIZA NURAMIDA BT KALIDKELANTAN72.87 s 
6
NOR IRA MASTURA BINTI MOHD NORPERAK76.03 s 
7
NURUL FARAHANA BINTI DAWOODMELAKA77.39 s 

400MH SEMIFINALS M18
SF 1
1           MUHAMAD AMIRUDIN BIN MOHD JAMILPERAK56.49 s 
2
NAJRUL ZARIAEIDIL BIN MAT NAJIDJOHOR57.75 s 
3
MUHAMAD SYAUFIQ AMIRUL BIN BAHARI   NEGERI SEMBILAN        58.36 s 
4
MOHAMMAD ERSYAD KAMIL BIN MOHAMMAD SYAFISELANGOR58.38 s 
5
QHAIRUL AMAR BIN ABD AZIZLABUAN60.31 s 
6
AHMAD FAISAL BIN SHAMSUDINTERENGGANU62.12 s 

SF 2
1           MOHAMED FARHAN HAFSYAM BIN ZAHIDJOHOR55.69 s 
2
MOHD FIRDAUS MUSAPERAK57.44 s 
3
ARAFAT BIN MUDIRSELANGOR58.15 s 
4
HARRY ZENOSABAH60.86 s 
5
MOHD SHAHAR NASARUDDIN BIN MOHD ROSDITERENGGANU61.32 s 
6
NICHOLAS YUEN GUANG LIN             W.PERSEKUTUAN              63.30 s 

Photo by Muhaizan Yahya for NSTP

END - DAY 3 PM

See Other Sessions: DAY 1 AM, DAY 1 PM, DAY 2 AM, DAY 2 PM, DAY 3 AM, DAY 3 PM, DAY 4 AM, DAY 4 PM

Post a Comment

ASIAN LEADERS (Men)

100m 9.91 Su Bingtian CHN, Madrid
200m 20.16 Xie Zhenye CHN, Osaka
400m 44.07 Abdalelah Haroun QAT, London
800m 1:45.65 Jinson Johnson IND, Guwahati
1500m 3:34.55 Sadik Mikhou BRN, Paris
5000m 13:01.09 Birhanu Yemataw BRN, Lausanne
10000m 27:38.16 Hassan Chani BRN, Maia
Mar 2:06.11 Yuta Shitara JPN, Tokyo
3000 Sc 8:22.00 Kosei Yamaguchi JPN, Abashiri
110mh 13.36 Ahmad Al-Mouaed KSA, Praha
400mh 46.98 Abderrahman Samba QAT, Paris
HJ 2.40 Mutaz Barshim QAT, Doha
PV 5.71 Xue Changrui CHN, Shanghai
LJ 8.47A Wang Jianan CHN, Guiyang
TJ 17.22 Dong Bin CHN, Eugene OR
SP 20.24 Tejinder Singh IND, Patiala
DT 68.85 Ehsan Hadidi IRI, Chula Vista CA
HT 78.18 Dilshod Nazarov TJK, Chorzow
JT 87.43 Neeraj Chopra IND, Doha
Dec 7948 Keisuke Ushiro JPN, Gotzis
20kmW 1:17:26 Eiki Takahashi JPN, Kobe
50kmW 3:44:25 Hiroki Arai JPN, Taichang
4x100m 37.85 Japan Team JPN, Osaka
4x400m 3:04.05 India Team IND, Gold Coast
RED = World Leader

STATISTICS

STATISTICS

ASIAN LEADERS (Women)

100m 10.99 Wei Yongli CHN, Resisprint
200m 22.73 Viktoriya Zyabkina KAZ, Almaty
400m 49.08 Salwa Eid Naser BRN, Monaco
800m 2:02.23 Manal Bahraoui BRN, Duffel
1500m 4:11.55 P.U Chitra IND, Guwahati
5000m 15:10.91 Rina Nabeshima JPN, Eugene OR
10000m 31:52.42 Mizuki Matsuda JPN, Yamaguchi
Mar 2:22.44 Mizuki Matsuda JPN, Osaka
3000 Sc 9:10.74 Winfred Yavi BRN, Monaco
100mh 13.08 Wu Shuijiao CHN, Shanghai
400mh 55.54 Aminat Odeyemi BRN, Goleniow
HJ 1.91 Nadzehda Dusanova UZB, Tashkent
PV 4.60 Li Ling CHN, London
LJ 6.64A Xu Xiaoling CHN, Guiyang
TJ 14.25 Olga Rypakova KAZ, Paris
SP 20.38A Gong Lijiao CHN, Guiyang
DT 67.03 Chen Yang CHN, Osterode
HT 75.02 Luo Na CHN, Halle
JT 67.69 Lu Huihui CHN, Halle
Hep 5898 Purnima Hembram IND, Guwahati
20kmW 1:26:28 Qieyang Shenjie CHN, La Coruna

Statistics


ARCHIVES

Copyright © 2009-2018, AdrianSprints.com . All Rights Reserved . Policy . Term of Use
Sports Top Blogs Sports blogs & blog posts Free Web Stats

Back to TOP